DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)jaqeÜiksch OiteczicfU ^Buitenland 1Binnenland 1 Yt, 2\/% en 3% jaar lagen en zaten, uit „wandelen". Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Ho. 8© Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie blad in, i DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. Activiteit in de tweede ronde. Dr. Bruening spreekt. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsinimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 5 Al1 lil li 1932 Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA. 134e Jaargang. DE ENGELSCH FRANSCHE BESPREKINGEN TE LONDEN. De bespreking Tardieu MacDonald ten einde. Tardieu terug naar Parijs. Communiqué uitgegeven aan het einde der besprekingen. Bespreking van premiers te Parijs? HOOVER EISCH 200 MILLIOEN DOLLAR BESPARING. HERMANN GERSON STAAKT ZIJN BETALINGEN. Passiva 7 millioen R.M GESPANNEN VERHOUDING TUSSHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. HET PROCES TE MOSKOU. EEN OUDE GEESTELIJKE. HET MOHAMEDAANSCHE ULTIMATUM. Door mevr. Naidoe verworpen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Een kleine verbetering COMMUNISTEN EN NAT. SOC. SLAAGS. OPZIENBAREND FAMILIEDRAMA IN AMERIKA. AL CAPONE. REMARQUE'S BANKDEPOT IN BESLAG GENOMEN. Onder verdenking van „kapitaal- vlucht". AUTOBANDIETEN IN ENGELAND. Losse nummers 5 cents. De Duitsche rijkskanselier, dr. Bruening, heeft we tweede ronde van den verkiezings strijd in Zuid-Duitschland geopend met een redevoering voor een vergadering van naar schatting 6 tot 7000 personen. Bruening be treurde net levendig, dat een tweede verkie zing noodzakelijk was geworden en de re geering daardoor in de buitenlandsche poli tiek niet zoo vrij tot handelen was in deze dagen als noodzakelijk was. Zoolang de po litieke onrust in Duitschland voortduurt, kan er geen vertrouwen zijn in het economische leven. De verkiezingspropaganda tijdens de eerste verkiezingen van de nat. soc. is een systeem geweest van roekelooze en onverant woordelijke demagogie. In den huidigen toe stand kan men het Duitsche volk nooit de magogische beloften doen, maar moet men steeds weer de waarheid zeggen. In Januari had Hitier zelve de verlenging van den ambtstijd van den rijkspresident nog voor het beste gehouden. De regeering heeft binnen- en buitenland bewezen, dat zij zelfs in deze crisistijden, zelfs met 6 millioen werkloozen het volk rus tig door den zwaarsten van alle Duitsche winters heeft kunnen brengen. Deze presta tie heeft het Duitsche volk onder de ieiding van rijkspresident von Hindenburg in de we reld een aanzien gegeven, als geen andere had kunnen doen, of in de toekomst zal kun nen doen. Alles wat op het oogenblik in Duitschland economisch gered is, is niet meer op particulier crediet opgebouwd, maar enkel en alleen op het feit, dat de rijksregee- ring er in geslaagd is in den ontzaggelijksten nood de begrootingen van Rijk, landen en gemeenten te beveiligen en daardoor alleen de Duitsche valuta stabiel te houden. Voortgaande zeide de rijkskanselier: Ik spreek het scherp en open uit, de rijkspresi dent von Hindenburg moet Zondag a.s. een Jcrachtigen groei van het aantal der op hem uitgebrachte stemmen krijgen. Dit moet op dat bij de gedachtenwisselingen en onder handelingen der volgende weken, welke over de toekomst en het lot van Duitschland voor geslachten beslissen zullen, met hem en door hem gedragen een rijksregeering aan wezig zij, die zeggen kan: achter ons staat niet alleen de meerderheid maar de over- groote meerderheid van het Duitsche volk Vervolgens wees rijkskanselier Bruening hartstochtelijk de persoonlijke aanvallen op den persoon van den rijkspresident af. Ik ga dezen verkiezingsstrijd in, aldus verklaarde hij onder stormachtigen bijval, omdat alles in mij zich verzet tegen de gemeenheid der agi tatie, die gevoerd wordt tegen de vereerings- waardige en historische persoonlijkheid van Hindenburg. Ik voel mij niet slechts als po liticus, maar ook als mensch verplicht mijn uiterste krachten in te spannen om in geheet Duitschland voor dezen man te strijden tegen leugen en laster, die dag na dag tegen hem worden gebruikt. Zou er nog een land ter wereld bestaan, dat een persoon als Hinden burg zou willen dienen en dat niet onmiddel lijk het schild zou grijpen om hem tegen der- gelijken laster te beschermen? Vroeger of la ter zal het tijdstip komen, waarop Duitsch land en latere generaties verbaasd zullen staan, dat een strijd om den rijkspresident op dit oogenblik ook maar mogelijk geweest is. Het is de tragiek in het leven van Hinden burg, dat men hem steeds dan gehaald heeft, wanneer de nood en de moeilijkheden tot het uiterste waren gekomen en dat men dan tot hem gezegd heeft: Zie maar, hoe je het va derland op het laatste oogenblik nog kan redden Wij hebben niet vergeten, dat ande ren, die zoo'n krachtige critiek uitoefenen, op critische oogenblikken steeds weer uit de rijksregeering zijn getreden en niet den moed hadden in de regeering te blijven, toen de verantwoordelijkheid te groot werd. En wij zullen nooit toestaan, dat thans de man, die moedig de verantwoordelijkheid op zich ge nomen heeft, in het nauw gedreven wordt De kanselier deed hier een beroep vooral op de Duitsche vrouwen die er voor verant woordelijk zijn. dat niet de zin van en het geloof aan Duitsche eer en de zin voor eer bied en vereering in het Duitsche volk uit sterven. Ten slotte zeide Bruening, onder storm- ii§en biiva' no£: Hindenburg, die in het verleden met zijn karakter en zijn monumen tale persoonlijkheid niet alleen een weerga- loozen indruk op de wereld heeft gemaakt, maar vveergalooze vereering in ons heeft gewekt, beteekent voor ons, die geen wapens meer hebben, een geestelijk wapen, waarme de wij den weg vrij kunnen maken voor de komende generaties. Het gaat om 't hoogste, om de toekomst van het Duitsche volk, onder het parool: Met Hindenburg voor Duitsch- lands geluk en vrijheid. Na minutenlange toejuichingen voor Brue ning, sprak nog de voormalige minister van buitenlandsche ^aken Curtius, die de verga dering opriep tot tucht tegenover het Duit sche volk. o Sprak dr. Bruening voor de candidatuur van von Hindenburg, evenzoo deed graaf Westarpp te Frankfurt a. d. Oder. Deze laatste sprak in een vergadering van het Hindenburgcomité. Over de buitenlandsche politiek zeide Westarpp o.a. het volgende: Zoowel in de ontwapeningskwestie als ook in de herstel kwestie wil Duitschland zijn eischen thans doorzetten. Herstelbetalingen zullen niet meer verricht worden, aangezien de repara tieverplichtingen reeds lang zijn vervuld. Bruening, die in het buitenland groot ver trouwen geniet, is vastbesloten een tweevou dig Neen uit te spreken. Hij kan echter al leen succes hebben, wanneer het Duitsche volk gesloten achter hem staat. Daarom is het van belang, dat Hindenburg een zoo groot mogelijk aantal stemmen krijgt. Het ls te rechtvaardigen, wanneer de nat. soc. den vrijheidswil van de natie opwekken, maar met groote woorden alleen kan weinig ge daan worden, het volk moet tot nieuwe offers bereid zijn. In het Oosten brandt de grens De Pool wacht er slechts op Opper-Silezië Oost-Pruisen en Danzig aan zich te kunnen trekken. Hindenburg en Groener hebben dui delijk te verstaan gegeven, dat het Duitsche volk voornemens is een inval der Polen met actieven tegenstand te keeren. Ook een even- tueele tweede bezetting van het Ruhrgebied kan slechts met succes afgeweerd worden, wanneer het Duitsche volk aaneengesloten staat. Om de Duitsche buitenlandsche poli tieke positie te versterken en binnenlandsche verwarringen te vermijden heeft Hindenburg zich weer ter beschikking gesteld. Hinden burg is werkelijk een boven de partijen staand candidaat, wat men van Hitier nier kan zeggen. Hindenburg laat zich door geen partij iets voorschrijven. De Engelsch-Fransche onderhandelingen in Downingstreet werden gister tegen den avond beëindigd. Zij worden „objectief" en „van vriendschappelijken aard" genoemd Tardieu is gisteravond naar Parijs ver trokken. Aan het einde van de Engelsch-Fransche besprekingen, welke bijna den geheelen dag op nummer 10 Downingstreet werden ge voerd, werd het volgende communiqué uit gegeven „Fransche en Engelsche ministers hebben elkander heden van 10 tot een uur en van half drie tot vijf uur ontmoet. Aanwezig waren eerste-minister MacDonald, de heeren Tardieu en Flandin, Sir John Simon, de mi nister van Financiën Neville Chambe.iain, de minister van Handel, Runciman. De besprekingen hadden in hoofdzaak be trekking op de economische en financieele moeilijkheden waarvoor de Donaustaten ge plaatst zijn. De ministens der beide landen waren van meening dat de problemen, welke zij onderzochten, slechts bij algemeene over eenkomst van internationalen aard kunnen worden opgelost en dat te dien einde een hechte en hartelijke samenwerking essentieel is voor de viermogeudhedenconferentie, welke Woensdag bijeenkomt. De Britsche en Fransche regeeringen deelen de hoop, dat het mogelijk zal zijn spoedig samen te wer ken aan maatregelen welke, met eerbiediging aan de wettige belangen van derde partijen, het mogelijk zullen maken economische toe nadering tusschen de Donaustaten tot stand te brengen. Hooge functionarissen van het departement van Staat van de Vereenigde Staten ver klaren dat zeer groote waarde wordt toege kend aan de besprekingen tusschen Tardieu en MacDonald, zoomede aan de Donauconfe- rentie. Het besluit van Stimson naar Europa te gaan, kwam volkomen onverwacht. Zelfs zijn kabinetscollega's werden er eerst door de bladen van in kennis gesteld en spraicen er hun verwondering over uit, aangezien een voortgang ter Ontwapeningsconferentie alleen de snelle reis niet kan rechtvaardigen. Stim son vertrekt direct naar Oenève. Hij is voor nemens op de terugreis een kort oponthoud te nemen te Parijs. In kringen van het departement van Staat en in diplomatieke 'kringen wordt gezegd, dat het niet verwonderen zou indien dringen de onderhandelingen de gelijktijdige aanwe zigheid van MacDonald en zoo mogelijk van een of twee andere Europeesche minister presidenten te Parijs noodig zouden maken. In een bizondere boodschap tot het Ame- rikaansche congres eischt Hoover dat nog 200 millioen op de begrotingsuitgaven zullen worden bezuinigd. De president stelt voor een reorganisatie der bestuurslichamen Hoover wenscht een bespreking te arrangee- ren tusschen de congres- en bestuursverte- genwcordigers, waarbij een nationaal bezui- nigingsprcgram zal worden uitgewerkt. De boodschap van Hoover komt geheel onver wacht en heeft groot opzien gebaard. Het bekende Berlijnsche modehuis Her- mann Gerson heeft zijn betalingen gestaakt. De passiva bedragen 7 tot 8 millioen M. Er werden onderhandelingen gevoerd, ten einde de zaken der firma, welke in 1836 werd op gericht te kunnen voortzetten. staan heeft. Hij, Wasiljew, is de eigenlijke ontwerper van den aanslag. Ten slotte bekende Stern, dat hij de ge dachte gehad had om den Duitschen ambas sadeur von Dircksen reeds in December 1931 te dooden. Reeds toen heeft hij de ambassade- geobserveerd. De Boliviaansche minister van oorlog pu bliceert een officieel dementi naar aanleiding van de Argentijnsche berichten, dat de regee ring van Bolivia troepen zouden hebben ge concentreerd in de nabijheid van de grens van Paraguay. Voorlezing der dagvaarding. In de zitting van het Opperste gerechtshof werd gister allereerst de dagvaarding voor gelezen. Hierin wordt o.m. geconstateerd, dat beklaagde Wasiljew heeft bekend besprekin gen met Stern te hebben gevoerd, waarbij be sloten werd den Duitschen ambassadeur von Dircksen te vermoorden. Wasiljew is van meening geweest dat de strijd tegen de Sov jetregeering slechts uit het Westen kan plaats hebben. De breuk tusschen Moskou en Berlijn welke door den aanslag op den Duitschen ambassadeur had moeten worden veroor zaakt, zou tegelijkertijd voor zekere West- Europeesche mogendheden het teeken moeten zijn dat de laatste hinderpaal voor het op treden tegen Sovjet-Rusland ter zijde zou zijn gesteld. Beklaagde Stern heeft tijdens het verhoor toegegeven de bedoeling te hebben gehad den Duitschen ambassadeur te vermoorden. Dc- revolver heeft hij gestolen van een bekende die vergunning heeft vuurwapenen te dragen. Te dien einde was Stern naar Leningrad ge reisd. In de dagvaarding wordt herinnerd aan het betaan van een geheime terroristische or ganisatie onder leiding van Ljoebarski. Deze heeft in Januari 1928 een inspecteur van het Roode leger, Schaposchnikow, gedood. Ljoe barski die in dienst staat van het Poolsche leger, is herhaaldelijk naar Moskou gekomen ten einde daar op te wekken tot terreurdaden tegen de Sovjetregeering. In het geval-Scha- poschnikow heeft hij de daders beloofd hun te helpen naar Polen te vluchten. De dag vaarding vermeldt verder dat een getuige Je- lidowisch, den broeder van de vrouw van den Witgardistischen generaal Denikin, in het jaar 1929 in dienst van het Roode leger is getreden. Daarbij heeft hij verzwegen dat hij Poolsch onderdaan is. Stern wordt ervan beschuldigd contra-re- volutionnaire propaganda te hebben gevoerd en gepoogd te hebben de Sovjetregeering ten val te brengen. Voorts heeft hij zich te ver antwoorden ter zake van voorbereiding van den aanslag op den Duitschen ambassadeur, zoomede terzake van den aanslag op den ge- zantschapsraad. De acte van beschuldiging tegen Wasiljew heeft een gelijken inhoud. Na voorlezing der dagvaarding begon het verhoor der beklaagden. Het gerechtshof besloot in geheime zitting te behandelen de kwestie der betrekkingen van de beklaagden tot buitenlandsche terro ristische groepen. De namiddagzitting. In de middagzitting van gister werden ver hoord de ambtenaar van den GePeOe, Bori- sow, de arbeider Scharf en de chauffeur van de Duitsche ambassade, die na den aanslag Stern gegrepen en ontwapend had. Stem her riep zijn verklaringen, indertijd afgelegd voor den .ambtenaar van den GePeOe. Hij zeide thans niet de bedoeling te hebben ge had ambassadeur von Dircksen of gezant- schapsraad von Twardowski te dooden. Hij had slechts den een of anderen diplomaat willen treffen. Hij had het niet voorzien op een bepaald persoon. Verder ontkende hij mat Wasiljew gesprekken te hebben gevoerd over de politieke en economische structuur van de Sowjet-Unie. Over den toedracht bij de uit voering van den aanslag bestaan meenings- verschillen tusschen Stern en het rapport van von Twardowski. Deze laatste beweert, dat Stern zijn revolver slechts had weggeworpen omdat alle kogels verschoten waren. Vervolgens werd Wasiljew verhoord. Deze beweert, dat Stern onder zijn invloed ge Te Montreal is op 102-arige leeftijd over leden, de oudste geestelijke van Canada de reverence Pattersan, die gedurende meer dan 60 jaren werkzaam was als presbiteriaansch geestelijke. Toen mevr. Naidoe, de huidige congres leidster, het schrijven van Shaukat Ali, den Mohamedaanschen leider, waarin deze dreigt met tegen-posten, wanneer het posten door het congres niet wordt opgeheven, gelezen had, wierp zij het met verachting ter zijde, zeggende: Ik zal het negeeren. Bedreigingen maken mij ntet bevreesd. Het posten der Mohamedanen zal voortgezet worden. Wan neer Shaukat Ali mij wil komen opzoeken, zou ik zijn opmerkingen in overweging kun nen nemen, maar anders niet. den toestand. in De statistieken voor Maart toonen aan. dat op 21 Maart 146000 meer verzekerde per sonen werkten in Groot Brittannië dan in de voorafgaanden maand en 166000 meer dan een jaar tevoren. De totale werkloosheid op denzelfden datum was 2.567.332 of 133.841 minder dan een maand tevoren en 12786 minder dan het vorig jaar. Dit afnemen van de.werkloosheid wordt toegeschreven aan de invoering der nieuwe tarieven. Gisteravond zijn in Chemr.itz-Hilbersdorf nat.-soc. en communisten slaags geraakt. Twee personen werden gewond. Te Montclair (New-Yersey) heeft de vrouw- van den bekenden Amerikaansche rechtsge leerde Fosdick haar negenjarig zoontje en haar 15-jarig dochtertje doodgeschoten en vervolgens zelfmoord gepleegd. Mrs. Fos dick was zenuwziek. Haar man is bestuurslid van het Rockefelier instituut. Tijdens den oor log was hij adjudant van Pershing. Een officier van justitie te Chicago, George Johnson, heeft, alaus de N.R.Crt., een rap port uitgebracht, waarin haarfijn verteld wordt, op welke manier Al Capone tot voor kort tot de onaantastbare positie van bende leider was gekomen. Vier jaar lang hadden de bondsautoriteiten den strijd gevoerd tegen de misdadigersfcenden in Chicago met het eind doel voor oogen Capone achter de tralies te krijgen. Ten "slotte werd de verbittering van de openbare meening van dien aard, dat Capone wel moest worden aangepakt. Hij gooide het op een accoordje met invloedrijke mannen aan het departement van justitie, in Illinois. Capone zou dan ter terechtzetting maar zeggen, dat hij schuld had en hij zou dan veroordeeld worden tot 2 lA jaar. Maar de door zijn succes al te driest geworden Capone flapte het geheim van de overeenkomst met de justitie-autoriteiten er uit in een gesprek met dagbladmannen. De betrokken rechter, Wilkinson, weigerde zich aan de afspraak te houden en op grond van vervalsching van belastingopgaven kreeg Capone elf jaar. In het rapport van Johnston wordt nog mee gedeeld, dat in 1927 de benden op het top punt waren van haar macht. De organisatie van allerlei soorten van misdrijf was tot per fectie opgevoerd. Er waren „zakencentra" die versterkt waren. Men had benden met machinegeweren, die tegen geen moord hoe gemeen ook, opzagen In sommige van de zakencentra trof men ver trekken aan, met valluiken in de vloer en met staal geblindeerde deuren. De valluiken wa ren om er de slachtoffers door te gaoien De stalen deuren hadden schietgaten, bestemd om daardoor spionnen en de politie te ver welkomen. Hoe bar het in Chicago toeging, illustreert Johnson met het geval van Hymie Weiss. Dit bendehoofd wilde zich niet bukken voor de macht van Capone's organisatie Meer nog, hij haatte Capone en zijn handlan gers omdat dezen er huizen op nahield waarin het liederlijk toeging. Op een goeder, dag begaven Weiss en zijn helpers zich naar het Hawthorne Hotel, waar de Caponisten plachte bijeen te komen en opende een aanval uit machinegeweren. Voor deze daad werd hij voor den rechter gebracht. Na het eerste verhoor verliet Weiss met zijn advokaat het gerechtsgebouw. Daar stonden de menschen van Capone al te wachten met auto's waarin machinegeweren waren geplaatst. Zoodra Weiss zich vertoonde, spoten de machinege weren hem vol met loot en hij viel dood neer. De advokaat van Weiss werd gewond. Capone maakte zijn grootste winsten met de fabricage van en den clande stienen handel in bier. Hij placht gaarne er op te pochen, dat hij niet kon worden aangepakt, omdat er geen rechter in Chicago was die niet zou zwichten voor zijn, Capone's, gouden argu menten. Capone was op den besten voet met de politici in de leiding van alle partijen. Hij kwam dikwijls in „de beste kringenTen slotte nog dit, dat men onder de papieren van Capone en zijn medestanders een vol ledig kaartsysteem aantrof van slachtoffers en van wie als aanstaand slachtoffer op de nomintie stonden. Naar het W.B. uit een volgens het Hbld. over het algmeen goed ingelichte bron ver neemt, hebben ambtenaren der recherche Vrij- dag 1.1. bij de Darmstadter und National- bank gedeponeerde gelden van den schrijver Erich Maria Retnarque in beslag genomen, in totaal 20.000 mark. Het was den ambte naren minder te doen om het geld, dan wel om de briefwisseling tusschen de bank en een tusschenpcrsoon te Berlijn in handen te krij gen. Deze en de rekeningen worden aan een onderzoek onderworpen. Men verdenkt Remarque er van de met het schrijven zijner boeken verdiende gelden in het buitenland te hebben belegd. Na o.a. de belangwekkende mededeeling te hebben gedaan, dat Remarque door zijn roman „lm Westen niets Neues" over de heele wereld bekend is geworden, vertelt Wolff, dat men in Duitschland pas onlangs heeft vernomen, dat Remarque meestal in Nederland vertoefde. Volgens de jongste berichten zou hij in Frankrijk reizen om er materiaal voor een nieuwen roman te verzamelen. Waar hij pre cies is, weet men niet. In een jaar tijds zijn er in Engeland, naa\ de N.R.Crt. meldt, meer dan 1200 misdaden gepleegd door z.g. autobandieten. Om de misdadigers, die er per vaak gesloten auto van doorgaan, sneller te kunnen vervol gen, wil Scotland Yard Londen omgeven met een kring van 130 telefoonposten en voorts wil zij een auto in gebruik nemen, die een snelheid van bij de 200 K M. per uur kan ontwikkelen en dus theoretisch in staat moet zijn elke andere auto in te halen. Ook denkt men er over meer motorrijwielen ter be schikking van de politie te stellen, speciaal voor de vervolging van auto's. Tevens doet men een beroep op het autorijdende publiek. Als een chauffeur een auto van bandieten ziet, zou hij niet moeten aarzelen om des noods zijn wagen dwars over den weg te zet ten. Natuurlijk zal die auto dan wel vernield worden, maar de politie zou dan dadelijk een behcorlijke schadevergoeding uit moeten be talen. EEN GERECHTELIJKE VERKOOPING. Uitgesteld. Gisterochtend is het op den Beukelsweg te Rotterdam rumoerig geweest. Er zou een gerechtelijke verkooping geschieden in de woning van een kapper. Toen de deurwaar der verscheen, zat het huis vol met vrienden van den kapper, zoodat bonafide koopers niet binnen konden komen. De verkooping is uit gesteld. Vóór het huis is gedemonstreerd te gen den deurwaarder. De politie heeft aan het relletje een einde gemaakt. KINDERWAGEN MET DRIE KLEINTJES TE WATER. Gisterochtend ging, vertelt het Hbld., tl Amsterdam een elfjarig meisje met een kin derwagen, waarin drie kindertjes, resp. van Op de Marnixkade bij het plantsoen ver stuikte het meise haar voet en van schrik liet ze den haar toevertrouwden kinderwagen los. Deze rolde van denzelfden weg af en viel pardoes in de Singelgracht tegenover de Nas- saukade. Het meisje schreeuwde wat ze kon, en onmiddellijk schoten hulpvaardige voor bijgangers toe. Zonder veel beraad sprongen drie dappere mannen te water en zij slaagden erin, alle drie de kindertjes en vervolgens ook den wagen weer op het droge te brengen. Dank zij deze spoedige hulp bleken de klein tjes, hoewel zij kopje onder waren geweest, ongedeerd. Zij werden in een café binnenge bracht, de G.G.D. verscheen ten tooneele, het kindermeisje werd gekalmeerd. Het eind van het nare avontuur was, dat het meisje de drie kindertjes weer in den kinderwagen naar de Jordaan terugreed-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1