Alkmaarsctie Courant. Jiecfz Sjduxol ^Binnenland Spoct Japan als wachter der beschaving. ASPIRIN de weje°ld Honderd vier en dertigste laargang. Ilin«da^ 5 April No 80 1932 door prof. dr. J. L. PIERSON Jr. (Hoogleeraar in de Japansche Taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht). Waarschijnlijk heeft Japan in voorhisio- rischen tijd aan Azië vastgezeten. Het ge deelte waar nu de Japansche zee is, zaKte in, terwijl Japan zelf omhoog rees. Nu nog kan men een geleidelijk oprijzen op bepaalde plaatsen, constateeren. Eén blik op de kaart toont ons dat Korea de natuurlijke schakel vormt tusschen Azië en Japan, met de „step- ping-stone" Tsushima er tusschen in. WiLen wij nu de spanningen die in het Verre Oos ten opgetreden zijn, begrijpen, dan is het noodzakelijk, na te gaan, hoe deze ontston den en waarom zij nu en dan zoo hefig tot uitbarsting kwamen. De lijnen zullen ruw getrokken moeten worden, om zoo vlug mo- felijk een omvattend beeld van het geheel te unnen krijgen. Korea heeft een merkwaardige rol ge speeld in de Japansche geschiedenis. Via dit land is de Indische en Chineesche cui.uur in Japan gevloeid. In het begin der vijfde eeuw na Christus, onderwezen Koreaansche ge leerden de Japansche aristocratie het Chi neesche schrift, en in de volgende eeuw werd het Buddhisme ingevoerd. In de 16de eeuw organiseert Hideyoshi, de Japansche Napo leon, een militaire expeditie naar Korea, om daarna geheel China aan Japan te onder werpen. Dat alles zou hij even gemakkelijk doen „als een man een matje oprolt en on der zijn arm steekt". Maar van 1592 tot '98 worden troepen en geld verspild, zonder dal er iets van beteekenis bereikt werd. Op zijn sterfbed zeide hij tot Iyeyasu„Laat de hon derdduizenden die ik naar Korea zond, niet op vreemden bodem sterven". Ten slotte roept Iyeyasu, de eerste der To kugawa Shöguns, die van rond 1600 tot 1867 Japan beheerschten, de troepen terug Op grond van deze expeditie, neemt Japan aan dat er een soort tribuut-verhouding tus schen Korea en Japan ontstaan is, terwijl het de hulp die China aan Korea verleende met rood aanteekent. Wij zullen nu stilzwij gend de lange periode van innerlijken groei en centralisatie van het gezag voorbijgaan Ook de innerlijke en uiterlijke beschaving, d< strenge eere-code, de ongeëvenaarde zelfbe- heersching, waarmee dit krijgshaftige en fie re volk het klaarspeelde, zijn trots in te slik ken en een beschaving van "buiten af, die haar intrede deed met vlootvertoon en ten deele verkapte dreigementen te aanvaarden Later, wanneer wij wat op adem gekomen zijn. wil ik hier gaarne op terugkomen. Het is de moeite volkomen waard en gescheiden van het exetremistische tintje, dat altijd er gens aan groote sterke gedachten en gevoe lens eigen is, zullen wij hier moreele waar den vinden, die eeuwig zijn. Als Japan dan op het eind van 1875 ver langt dat Korea zijn havens voor den Ja Sanschen handel zal openen, weigert Korea apan maakt korte metten. Met opeengeklem de tanden heeft het toegezien hoe Commodo re Perry in 1853 een openstelling feitelijk forceerde na de bijna tweehonderdjarige op sluiting. Het gaat de noodzakelijkheid en de wtnschelijkheid van dit openstellen voor den wereldhandel en voor vreemde cultuur in zien, én.... het heeft goed toegezien. Zóo goed dat het niet aarzelt op zijn beurt het zelfde drama op te voeren. Korea weigert? Goed, dan zenden zij, naar Amerikaansch model, eenige oorlogsschepen naar de voor naamste havens i iet gevolg is dat Korea toegeeft. Er heeft een uitwisseling van consuls en handelsverdragen ook met Amerika, Enge land, Duitschland, Rusland, Italië en Frank rijk plaats. Gevolg was natuurlijk wrijving met China en met de conservatieve partij in Korea zélf. Japan dringt langzaam maar zeker dóór als adviseur m regeerings- en mi litaire zaken. Er volgen opstanden tier con servatieven met China, tegen de liberalen mét Japan achter zich, aanslagen op con suls, met de noodzakelijke troepenzendingen ter verdediging; wat weer ten gevolge heeft, dat China óók troepen zendt, om het even wicht te herstellen Yüan Shih K'ai president van Korea, wakkerde de haat tegen Japan aan en in 1894 brak een opstand uit, die ten doel had, de japanners en alle andere vreemden uit Korea te verwijderen. De regeering riep de hulp van China in, dat 5000 man zond. Natuurlijk bleef Japan niet achter en zond een sterkere macht. Eer deze kwam wat de opstand gedempt, maar de Chineezen weigerden naar huis te gaan als de Japanners niet hetzelfde deden. Japan wendde zich tot de Koreaansche regeering en stelde de vraag of het land nu eigenlijk onafhankelijk was, óf tribuutplich- tig aan China, waarop de koning Korea in Juni 1894 onafhankelijk verklaarde. Japan stelde nu dadelijk hervormingen voor en beloofde alle ondersteuning, indien de Chi neesche troepen het land zouden verlaten Daar de koning dit met eigen krachten on mogelijk kón doen, volgde een Japansch ul timatum; onmiddellijk daarop werd het pa leis bezet, de koning gevangen genomen en een nieuwe regeering onder Japansch toe zicht ingesteld. Japan liet zich nu door deze jegeering verzoeken, de Chineezen te ver jagen. E» nu krijgen we een merkwaardige over eenkomst met den tegenwoordigen toestand; V a vroeg Engeland, Rusland en later Amerika om bemiddeling, maar de stappen der verschil'ende gezanten te Tókyo hadden geen uitwerking. Japan zag zijn eenige red ding in een oorlog China werd verslagen en bij oen vrede van Shimonoseki in 1895, werd Korea als onafhankelijk koninkrijk door China en Japan erkend. Japan kreeg Formosa en de Pescadores, lShógun generalissimus. een oorlogsschatting van 200 millioen tael (een tael ongeveer een dollar), en zou het schiereiland Liautung gekregen hebben, indien Rusland, Duitschland en Frankrijk dit niet verhinderd hadden. Het gevolg van deze wederrechtelijke interventie was een verbit terd Japan en het ontstaan van pachtgebie- den en interessen-sferen in China Als zoogenaamde vergoeding voor het teruggeven van Liatung, werd de oorlogs schatting met 50 mPlioen tael verhoogd. Weldra zal blijken waarom vooral Rusland het luidst zijn stem liet hooren bij den vrede van Shimonoseki: Japan werd te machtig en indien het Liautung bezat, zou Rusland niet de gewenschte ijsvrije haven kunnen verkrij gen als eindpunt van den Trans-Siberi- schen spoorweg. Het medelijden van deze landen voor het arme China was wel van verdacht allooi. Aan het Koreaansche hof volgde intrige op intrige. Koningin Min werd door extre misten vermoord en de koning vluchtte naa"- het Russische gezantschap, van waaruit de anti-Japansche stemming werd aangemoe digd. In 1896 werd te Moscou ter gelegen heid van de kroning van den tsaar, tusschen Japan en Rusland een overeenkomst geslo ten, die de verhouding van Rusland en Japan in Korea zou regelen. Rusland richtte de RussischKoreaansche bank op, beïnvloed de de legerleiding en de financiën van het land en bezat een telegrafische verbinding van Siberië met Seoul. Zelfs dreigde de Rus sische invloed de Japansche te overvleugelen, totdat een begeerlijker buit lokte en Korea aan Japan werd overgelaten. Japan profiteert hier dadelijk van: de Rus sische militaire instructeurs worden wegge zonden, de Russisch-Koreaansche bank te Seoul gesloten en met spoed wordt begonnen aan den bouw van den spoorweg Fusan- Seoul. Korea komt hoe langer hoe meer onder Japarschen inv'oed, en bij den vrede van Portsmouth in 1905, onder Japansch protestoraat Het volgend jaar wordt het paleis bezet, de keizer Li Hsi afgezet, en Li Chih, een marionet in de handen van Tapansche advi seurs, op den troon gezet. De politie wordt zuiver Japansch en Koreaansche troepen worden in het Japansche leger ingeli'fd. In 1910 worden de garnizoenen versterkt en de militaire dictatuur uitgeroepen en kort daar op wordt Korea geannexeerd, de koning gedwongen afstand van den troon te doen en onder behoud van ziin waardigheid naar Japan overgebracht, terwül een gouverneur- generaal JSotoku) werd benoemd. Korea was dus aanleiding tot den Chineest h-Japan- schen oorlog en de fatale wriiving tusschen Japan en Rusland. Znna's wij in het volgend artikel nader zullen zien. Tegen PROF. DR. OSTWALD OVERLEDEN. In Gross-Bothem is in den nacht op Maan dag de beroemde natuurkundige en philosoof dr. Wilhelm Ostwald, de stichter van de „Energetische wereldbeschouwing" overle den. Ostwald werd in 1853 in Riga geboren. In de laatste jaren had hij zich vooral met de kleurenleer bezig gehouden. In 1909 had hij den nobelprijs voor chemie gekregen. BOND VAN NED. PREDIKANTEN. Gister heeft de bond van Ned. predikan ten te Utrecht zijn vijftiende alg. vergade ring gehouden. Voorzitter was ds. M. van Empel. Het jaarverslag over 1931 het jaar van het 12 H-jarig bestaan van den Bond sprak van teleurstelling wat betreft het ont haal, dat het rapport van de mutatie-com missie bij de Synode heeft gevonden, maar tevens van het succes, dat de Bond gehad heeft met zijn bemoeiingen ter zake van de kas tot aanvulling van het rijksemeritaats- pensioen tot 1500. Het pensioenfonds doorstond een schitterende proef. Tegenovei de wijze waarop het reglement voor de pre dikantstraktementen door den Raad van Be heer wordt uitgevoerd moet het hoofdbestuur helaas nog altijd ziin critisch standpunt handhaven. Met voldoening noemde het ver slag de beslissing in het proces-Ouddorp, waardoor een durend geschilpunt tusschen de synode en de kerkvoogdenwereld althans in theorie tot beslissing gekomen is. Pogin gen oin tot toenadering te komen tot het hoofdbestuur van de vereenigng van kerk voogden liepen op mislukking uit. Het leden tal van den bond klom van 961 tot 1003. De Oudejaarsavondcollecte heeft in 1931 53.476.64 opgebracht. De verdere uitbouw der weduwe-pensioenen zal een belangrijk deel uitmaken van het werkprogram voor her nieuwe jaar. Het hoofdbestuur zal zich af vragen, of er niet iets gedaan moet worden ter bewaring van den academischen grond slag van de predikantsbevoegdheid in die kerken, waar tot nu toe academische vor ming der predikanten eisch was. geenszins de noodzakelijkheid voortvloeit om nu voor die gemeente iedere verlangde af wijking van de bepalingen der Winkelslui tingswet in zake de sluiting van de winkels der joodsche winkeliers goed te keuren. Dit hangt uit den aard der zaak af van den in houd der afwijkende regeling. INVOERBEPERKING VAN STOFFEN. Adres aan de regeering. De Nederlandsche Vereeniging van Han delsagenten heeft in een adres aan den mi nister van Arbeid, H. en N. verzocht, de con ti ngenteeringspercentages voor wollen en halfwollen goederen op 80 en voor trico tages op 85 vast te stellen. HET WERK IN DE TEXTIELFABRIEKEN HERVAT. Het werk in de textielfabrieken is hedenmor gen hervat. Er was veel politie op de been, doch deze behoefde geen enkele maal op te treden, daar het overal buiten rustig bleef. Zonder dat eenige incidenten voorvielen, gin gen de arbeiders de tabrieken binnen. Een groot aantal aantal personen is buiten de poorten gebleven, maar successievelijk zal het aantal arbeiders in de fabrieken worden vermeerderd. Reeds deze week zal het groot ste deel weer aan het werk kunnen gaan Het is onjuist, dat slechts 60 van het totaai arbeiders weer aan bet werk zal kunnen gaan. Wegens rationalisatie en andere maat regelen geldt dit percentage slechts voor een enkele fabriek. Het percentage van het totaai aantal arbeiders zal beduidend hooger zijn. Vanmorgen is de arbeid bij de stoom spinnerij „Twente" hervat. Van de on geveer "200 arbeiders konden slechts enkelen het werk nog niet hervatten, daar. gelijk bekend, de directie geen rancune-maatregelen zal toepassen. Al les had een rustig verloop. WINKELSLUITING. En de joodsche winkeliers. Op de vragen van den heer I. H. J. Vos in verband met door den minister gemaakte bezwaren tegen bepalingen van gemeentelij ke winkelsluitingsverordeningen, die een van de Winkelsluitingswet afwijkende regeling inhouden wat betreft de sluiting van door joodsche winkeliers gedreven zaken, ant woordde de minister van Arbeid, H. en N.: De minister heeft tegen eenige bepalingen van gemeentelijke winkelsluitingsverordenin gen, die een van de Winkelsluitingswet afwij kende regeling inhielden voor wat betreft de sluiting van zaken, door joodsche winkeliers gedreven, voorshands bezwaar gemaakt. Die bezwaren zijn aan de in aanmerking komen de gemeenten medegedeeld. Bij de bepaling van zijn standpunt ter za ke verloor de minister niet uit het oog, dat de aanwezigheid van een belangrijke conglo meratie van joden als een bijzondere omstan digheid in den zin van artikel 9, eerste lid, der wet zou kunnen gelden. Hij wil hier ech ter dadelijk aan toevoegen, dat uit de om standigheid, dat in een gemeente een groot aantal Israëlieten woont, z.i. op zichzelf nog op den oranje band en het Bayerk-urj. Prijs 75 ets. een geheele reeks schattingscommissiën ont bonden verklaard en zijn nieuwe commissiën ingesteld, welke twee of meer gemeenten on der haar ressort hebben. Terwijl de leden der schattingscommissiën voor één gemeente worden benoemd door den gemeenteraad, worden die voor commissiën voor verschillende gemeenten tezamen be noemd door Ged. Staten der provincie. In het geheel zijn een 230-tal commissiën ontbonden en daarvoor in de plaats 110 nieu we ingesteld. ONTSLAGEN BIJ DE SPOOR WEGEN. Bijna honderd leerlingen-klerken. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft aan een aantal leerlingen-klerk, dienstdoende op verschillende stations, in verband met de toestanden in het vervoer, te gen S Mei de dienstbetrekking opgezegd. In totaal zullen 84 mannelijke en 14 vrou welijke leerlingen-klerk ontslagen worden. BRANDSTICHTING In verband met een binnenbrandje in de Van Brakelstraat te Eindhoven, bij zekeren Klaassen is Maandagmorgen de vrouw van K., verdacht van brandstichting, gearresteerd De meubelen waren hoog verzekerd. Deze waren met petroleum en benzine overgoten en daarna aangestoken. DE CONTINGENTEERING VAN TEXTIELGOEDEREN EN SCHOEISEL. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft, gezien artikel 6 van het Kon. be sluit van 5 Februari laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 29 Maart en gelet op zijn beschikking van 23 Februari in het sub 2 van voornoemde beschikking bedoelde be drag vastgesteld op 1 ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarde. TWEEDE KAMER. De voorzitter vr n het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door jhr. mr. D. J. de Geer, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister var, buitenlandsche zaken. BEEN VERBRIJZELD. Tusschen de raderen van een baggermolen bekneld geraakt. Te Enkhuizen is gisteren de 19-jarige M. Kouwenhoven, werkzaam op een baggermo len, tusschen twee raderen beklemd geraakt, waardoor een van zijn beenen werd verbrij zeld. TELEFOONLIJNEN DOORGESNEDEN. Tusschen Enkhuizen en Andijk heeft men in den afgeloopen nacht de telefoonlijnen doorgesneden. Van de daders nog geen spoor. BETOOGINGEN TE VELP. Botsingen met de politie. Gisteravond is het te Velp opnieuw tot een botsing gekomen tusschen betoogers en po litie. De eersten werden aangevoerd door communisten uit Arnhem. Een hoofdagent van politie en een rijksveldwachter werden gewond. Een der Arnhemmers is in arrest ge steld en móest op het politiebureau verbonden worden, daar hij door een sabelhouw ernstig aan het hoofd getroffen was. Te ruim 10 uur was het weer rustig. HEVIGE VECHTPARTIJ TE BOSSCHENHOOFD. Maandagavond heeft te Bosschenhoofd, onder de gem. Hoeven (N.-Br.) een ernstige vechtpartij plaats gehad. Omstreeks half acht kwam een viertal personen aan in het café van den heer Luykx. Nauwelijks waren zij binnen of een van hen sloeg den 20-jarigeu zoon van den caféhouder zonder dat daartoe eenige aanleiding was met een steenen asch- bak op het hoofd, zoodat de jongen bewuste loos neerstortte. De caféhouder, die achter het huis aan het werk was en het tumult hoorde, kwam binnengesneld, greep den aanvaller, een zekere J. Heeren, beet en sloeg hem eeni ge malen met het hoofd tegen den grond, waardoor hij bloedend werd gewend. Nadat dr. v. Dortmund uit Hoeven het eerste ver band had gelegd werd hij met verbrijbelde kaak en eenige andere verwondingen naar I het ziekenhuis te Oudenbosch vervoerd. Intus I schen waren ook de kameraden van Heeren tegen Luykx van leer getrokken. Niettegen staande het feit, dat druk van messen gebruik werd gemaakt, slaagde de caféhouder erin het geheele stel naar buiten te drijven. Hier werd de strijd echter even verwoed voortge zet, daar ter plaatste herstellingswerkzaam heden aan den straatweg werden verricht, hadden de belhamels strijdmiddelen te over. De roode lantaarns die langs den weg waren geplaatst werden weggenomen en door de ruiten van het café geslingerd. Groote straat- steenen werden voor het zelfded oei gebruikt. Zware banken werden als stormrammen ge bruikt waarmede de deuret} van het huis wer den ingerammeid. Toen de politie even later arriveerde was het tooneel van den strijd in een ware ruïne herschapen, terwijl rondom het huis overal bloedplassen waren waar te nemen. De caféhouder liep eenige snijwonden op. Een broer van bovengenoemde Heeren werd ernstig aan den linkerpols gewond, ter wijl een zekere Van Haperen een snijwond over het voorhoofd kreeg. Beide laatstge noemden zijn door de politie gearresteerd. EEN VROUW AANGEVALLEN. Toen Zondagmorgen een vrouw op de le etage van een perceel in de Swammerdam- straat te Amsterdam, haar woning binnen ging, werd zij gevolgd door een plm. 20-jari- gen man, die zeide op de derde étage te moe ten zijn. Nadat zij eenige treden de trap was opgeloopen, werd zij van achteren door dien man aangevallen die haar 'n portemonnaie met inhoud ontrolde. Zij volgde den aanran der toen deze vluchtte en de man werd op haar aanwijzing bij het W.P.-station door een burger aangehouden, doch nadat hij de portemonnaie met inhoud aan de eigenares had teruggegeven, weer losgelaten. Een later door een agent ingesteld onderzoek leverde voorloopig niets op. SCHATTINGSCOMMISSIËN INKOMSTENBELASTING Combineeren van gemeenten onder één chaitingscommissie. Men schrijft aan het Hbld.: Volgens art. 57, le lid, der wet op de In komstenbelasting, is er in iedere gemeente een schattingscommissie, bestaande uit vijf leden. Het 2e lid van dit art. bepaalt echter, dat bij Kon. Besluit ééne schattingscommissie kan worden ingesteld voor meer gemeenten tezamen, gelegen in dezelfde provincie. Voor het eerst zal nu, blijkbaar uit een oopunt van bezuiniging, van deze beper kingsbepaling gebruik worden gemaakt. Met ingang van i Mei 1932 zijn bij Kon. Besluit VERKEERSONGEVALLEN. Met de fiets te water gereden. Door onbekende oorzaak is Zaterdag avond te Oudenbosch P. v. Sprundel uit Noordhoek, gemeente Standdaardbuiten, met fiets en al in de Haven geraakt. Vanwege de duisternis heeft men den man niet de be hulpzame hand kunnen bieden. Hij is ver dronken. Zijn lijk is gistermorgen opge haald. S. was weduwnaar en vader van ze ven kinderen. Been afgereden. Aan de gevolgen overleden. De 19-jarige R. te Zegwaart, wiens beenen buiten zijn melkwagen hingen, werd door een auto aangereden, waarbij het eene been zoo goed als afgereden werd en het andere verbrijzeld. R. is Zondagmorgen aan de ver wondingen overleden. KORTE BERICHTEN. Gouda heeft zijn 30000ste inwoner ge kregen, een jonggeborene, voor wien het ge meentebestuur een spaarbankboekje heeft uitgereikt. Voetbal Wat er Zondag a.s. gespeeld wordt. Voor Zondag a.s. is o.m. het volgende programma vastgesteld: Kampioenschap van Nederland. AjaxP. S. V. FeijenoordEnschedé. Promotiewedstrijden. Afd. I: E. D. O.Haarlem. Afd. II: Gouda—H. F. C. Afd. III: Ensch. Boys—Quick (Nijmegen). Afd. V: NoordsterF. V. C. Beslissingswedstrijd 1 e klasse. Afd. IVB. V. V.de Valk (terrein WilheR mina). Amsterdam—Antwerpen. Het Amsterdamse^ elftaL Voor den wedstrijd AmsterdamAntwer pen op Zaterdag 16 April op het terrein van Ajax is het Amsterdamsche elftal als volgt samengesteld De Vries (Blauw-Wit) Diepenbeek Van Kol (Ajax) (Ajax) Van Dijck De Boer Strijbosch (Ajax) (Blauw-Wit) (Ajax) Gerritse Volkers v. Reenen Slot Roej (Bl.Wit) (Ajax) (Ajax) (D.W.S.) (D.E.C NederlandBelgië. De internationale wedstrijd Nederland België op 17 April a.s. zal worden geleid door den Zwitser Ruoff Grensrechter voor Nederland is A. C. Wey Jz. te Schiedam. Weber naar Feijenoord? De bekende A. D. O.-speler en internat!' onale bacK Weber heelt overschrijving aan gevraagd naar Feijenoord. Hij zal natuurlijk een jaar moeten wachten, voordat hij dan weer spelen kan, maar Feijenoord zal metter- tijd een prachtigen speler bezitten! Een Hollandsche jongen in België. We lezen in de Sportkroniek De heer Jan J. van den Berg, directeur vart het Stadion, heeft ons in kennis gesteld van een alleraardigste correspondentie, die hij. gevoerd heeft met een te Brussel woonachti gen Hoilandschen jongen. Wij verleenen daar gaarne publiciteit aan, omdat er uit blijkt, dat ook landgenooten, die door welke reden ook, in het buitenland vertoeven, nog echt met hun land kunnen meeleven. Na den wedstrijd NederlandBelgië (23), doch vóór BelgiëNederland werd1 aan het adres van den heer v. d. Berg de volgende brief bezorgd. Geachte leden der Nederlandsche voet balclub te Amsterdam. Ik ben een Hollandsche jongen van WA jaar, wonende te Brussel en gaande op de Nederlandsch Christelijke school „Prinses Juliana". Daar ik ver weg van de school woon, eet ik bij menschen. Bij die menschen heb ik eenige dingen moeten hooren, dat de eer van het Hollandsche voetbal in spel heeft gezet. Daar zeiden de menschen. dat de Hol landers niet konden voetballen en dat de Belgen beter konden spelen. Ik was woedend. Ik zei, om maar iets te zeggen, dat als de Hollanders niet goed konden voetballen, ze andere dingen konden doen, b.v. de Zuiderzee dempen. Ik hoop, dat de Hollanders zich toch maar niet zullen laten verslaan. Ze plagen me erg in dat pension, dat de Hollanders niet kunnen spelen en verscheidene malen ver slagen zijn. Ik hoop, dat wij bij de interna tionale match, die te Antwerpen zal plaats vinden, een goeie revanche kunnen nemen. Stuurt dus een goed elftal. Ik zie de sport goed na Mijn broer mag natuurlijk gaan naar Antwerpen om te gaan zien, maar ik! Ik, ik mag niet, dus als u soms een kaart te veel zuudt hebben, vergeet u dan niet, dat er een flinke aanhanger der Hollandsche voet ballers te Brussel wacht om eens de triomf der Hollanders te kunnen aanschouwen en in mijn eetpension van 12 uur trotsch te kun nen uitroepen: „Nu hebben wij gewonnen" Ze zullen op hun neus kijken. Schrijf me terug, dat jullie je best zullen doen om te winnen en denk dan om de kaart, daar ik dol gelukkig zou zijn, als de Belgen geen goal zouden behalen. Ik wacht een antwoord, s.v.p Uw vriend, LOUIS VAN DEN BERGH. Leve .Nederland!! Hiep hiep hoera!! Wie de heer v. d. Berg kent, zal begrijpen, dat hij den jongeman een toegangskaart be zorgd heeft benevens een vriendelijk briefje. Een paar dagen na den wedstrijd te Ant- Uitbeelding van de gemiddelde opinies van bridge-speler» over hun partners. (Passing ahonL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9