Alcmaria Victrix I Blauw-Wit I JiechtsioJkeM Onze Jiotoniën Spoct £ucMoaact $ilmmeuws £attd: en Juin&ouw ALCMARIA VICTRIX II BEVERWIJK I Zoo kan het niet langer! ZONDAG a.s. NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN 2"ï uur Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoor- nissen, hoofdpijn en duizeligheid, door afgematheid, terneergeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij jverzwakt, dan hoopen urinezuur en an dere schadelijke stoffen zich op, welke (rugpijn, spit, waterzucht, graveel en blaasstoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te gebrui ken. Dit speciale middel werkt recht streeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. ONGEVALLEN- EN ZIEKTE VERZEKERING. Bloedverwanten van werkgevers uitgesloten. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bakker betreffende het uitgesloten zijn van ongevallen- en ziekteverzekering van arbei ders, bloedverwanten of nabestaanden zijnde van hun werkgevers, en het treffen van wette lijke voorziening tot opheffing van die uit sluiting heeft minister. Verschuur geant woord,, dat hij gaarne zal overwegen, wat van regeeringswege kan worden gedaan in het belang van die bovenbedoelde arbeiders, die volgens uitspraak van den Centraler) Raad van Beroep van die verzekering zijn uit gesloten. Niet kan worden toegestemd, dat het risi co voor de verzekeringsinstituten slechts een schijnrisico is geweest. Er is immers alle re den tot de onderstelling, dat vóór-het bekend worden van de bedoelde rechterlijke uit spraak dcor de Raden van Arbeid of althans door velen dezer organen ziekengeld zou zijn toegekend aan personen, die volgens de be doelde uitspraak buiten de verplichte verze kering vallen.- In verband hiermede kan de minister niet in overweging nemen, aan deze arbeiders een billijke schadevergoeding wegens gestor te premiën te geven. Daar de uitspraken des rechters zijn ge grond op principieele opvatting van wat loondienst is, acht de minister een andere omgrenzing van den kring dezer verzekerden zeer bezwaarlijk. BAKKERS- EN TARWEWET. De door elfhonderd bakkerspatroons be zochte aandeelhoudersvergadering van de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij (de z.g.n. coöperatieve fabrieken, waarvan de heeren Kraan en Van Dusseldorp directeur en de voorzitter van den Ned. Bakkersbond, de heer Fred. Stahle, president-commissaris is) heeft aan directie en commissarissen opdracht ge geven, om indien van landbouwzijde bij de regeering zou worden aangedrongen op ver hooging van het in de Tarwew_et bepaalde maximum van 25 pCt, inlandsche tarwe zich, evenals het bakkersbedrijf, met alle ten dienste staande middelen te verzetten. In een tijd als deze, aldus redeneerde de vergadering, nu iedereen vraagt om goedkoo- pere levensmiddelen van de beste kwaliteit, mag het brood niet op kunstmatige wijze steeds maar duurder worden gemaakt. Reeds is. aldus verklaarde men, daardoor een crisis ontstaan in de bakkerij en de meelfabricage. DE OPVOLGER VAN WIJLEN DEN HEER VAN VUUREN ALS KAMERLID. De heer Y. Keestra, die wijlen den heer van Vuuren als lid van de Tweede Kamer zal opvolgen, is burgemeester van Culemborg. Vóór zijn benoeming tot burgemeester was de heer Keestra, die te Sneek werd geboren en op lateren leeftijd tot de katholieke kerk overging, hoofdambtenaar ter gemeente secretarie te 's-Hertogenbosch. DE DIEFSTALLEN TE OOSTZAAN OPGEHELDERD. Eenige dagen geleden is het de politie ge fokt, op een inbrekersbende in de Zaanstreek beslag te leggen. Der politie waren ver scheidene inbraken en diefstallen ter oore gekomen, gepleegd in de laatste helft van het vorige jaar te Zaandijk en andere Zaan streekgemeenten Een onderzoek werd inge steld bij een der ingezetenen, der lossen ar beider C. W., recidivist, die niet bepaald gun stig staat aangeschreven. Een huiszoeking bij hem leverde echter niets op. Bij zijn fouilleering vond men een porie monnaie. die overeenkwam met een indertijd in West-Knollendam gestolen portemonnaie Daar was het vorige jaar een inbraak met diefstal gepleegd bij een rijwielhersteller, waar o m. een fietslantaarn, portemonnaie en geld ontvreemd waren. Toen de bestolene dezer dagen de in beslag genomen porte monnaie te zien kreeg, herkende hij deze als zijn eigendom. Dit was aanleiding dat men C. W. arresteerde. De aangehoudene ont kende alles, doch men besloot hem over te leveren aan de justitie te Haarlem. Bij de politie was bekend, dat C. W. goed bevriend was met een juffrouw uit Tuindoio Oostzaan, gem. Amsterdam. Ook haar heeft de politie een verhoor afgenomen, waarbij bleek, dat zij gestolen voorwerpen onder zich had. Aangetroffen werd een groote partij ondergoed en kleeren. welke in tien gezinnen te Zaandam zijn gestolen. De verdere door de vriendin verstrekte gegevens versterkten de verdenking tegen W. Gisteren is aan het licht gekomen, dat de •gearresteerde betrokken was bij den diefstal in West-Knollendam, te Jisp, bij een oude doove vrouw, waar geld en sieraden zijn ge stolen, en bij den kleerendiefstal in Zaandam De politie zet het onderzoek voort. Behalve C. W. is ook reeds gearresteerd C. S., die medeplichtig moet zijn aan genoemde dief stallen. De derde verdachte K- F., ligt in hei ziekenhuis en kon niet verhoord worden. De arrestatie van een vierde verdachte wordt verwacht. Volgens de N. R. Crt. zou C. W. de gestolen voorwerpen eerst hebben afgegeven aan de heelster en daarna hebben verkocht aan een bekend adres te Amsterdam liet geheele politiecorps in de Zaanstreek- tot zelfs Purmerend toe is in actie. HEIBLOK OP HET HOOFD GEKREGEN. Toen gisteren de 41-jarige ongehuwde heer De Laaf uit Amsterdam, uitvoerder der Twente-Rijnkanaa! werken, bij Goor onye£ een heistelling stond, had hij het ongeluk het heiblok op zijn hoofd te krijgen. De ont boden geneesheer constateerde een verbloe ding in de hersenen. In zeer zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het K K Ziekenhuis te Hengelo overgebracht. NEDERLANDSCHE FILMS TE LONDEN. Vertooning voor de Anglo-Bata- vian Society en genoodigden. Propaganda van „Hederland in den Vreemde De S-corres pond ent van het Hbld. meldt: De Anglo-Batavian Society te Londen heeft aan hare leden en genoodigden, waaronder vele notabele leden onzer kolonie, van de Royal Geographical Society en van de India Society in het Hyde Park Hotel een zeer aangenamen en leerzamen avond bezorgd door de vertooning van de uitzonderlijk mooie rolprent van Nederland en Koloniën, die haar voor dat doei welwillend door de vereeniging „Nederland in den Vreemde" was afgestaan. BRANDEN. Autc's verbrand. Gisternamiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een als garage gebruikt wordende schuur van den heer Bouchee aan de Woenselschestraat te Eind hoven. Drie vrachtauto's en een personen auto werden een prooi der vlammen, terwijl ook de schuur door brand vernield werd. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Garage met vijftien auto's verbrand. Gisternacht omstreeks twee uur is de gara ge van den heer G. Kuypers te Geldrop totaal afgebrand. De omwonenden ontdekten plotseling vuur in het gebouw en eer men er erg in had, was door den feilen wind de brand over de geheele oppervlakte verspreid. Niet minder dan vijf tien auto's, die door gestald waren, werden vernield. De brandweer kon wegens ronddrij vende olie en benzine zich slechts bepalen tot het behouden der belendende perceelen, waar in zij geslaagd is. De schade wordt door ver zekering gedekt. Oorzaak is onbekend. Twee boerderijen afgebrand. Gisteravond omstreeks half zeven brak op onverklaarbare wijze brand in een kleine boerderij, bewoond door den arbeider H. Hoskam. Daar de woning mef riet gedekt was, stond zij spoedig in lichter laaie. De aangrenzende boerderij werd eveneens een proi der vlammen. De levende have kon wor den gered. De plaatselijke motorspuit ver leende assistentie. KORTE BERICHTEN. Onder Voorschoten hebben enkel^ per sonen bij het zoeken van kievitseieren twist gekregen. Het werd een „veldslag", waarbij twee eierenzoekers uit Wassenaar danig met een mes werden toegetakeld. Te Utrecht is een vergadering gehouden van het Centraal Bureau v. d. Veilingen on der voorzitterschap van den heer F. V. Val- star. Uit een vaart te Nieuw-Weerdinge (Dr.) is Woensdag opgehaaid het lijk van den heer L. Siersma aldaar, die vermoedelijk bij het doen van boodschappen door de duisternis te water is geraakt. De federatie Rotterdam verloor 4 pCt. der leden in verband met het Paaschcongres. LETSEL DOOR SCHULD. De Haarlemsche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan tegen de 20-jarige chauffeuse uit Bloemendaal, die met haar auto op 3 Nov. van het vorige.jaar nabij de suikerfabriek t ij Halfweg in botsing is gekomen met -en auto, waarin twee personen zaten, d e beiden zeer ernstig werden gewond. Een van hen de heer L. Trijbetz uit Alkmaar had een Her senschudding opge'.oopen, waarvan hij een gezichtsstoornis heeft overgehouden en de andere kneusde het linkerbeen; de knieschijf werd hem versplinterd. De rechtbank veroordeelde haar tot ven geldboete van 2000 subs. 100 dagen ïech- tenis, benevens een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand met een proeftijd van drie jaar, mei ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen voor den tijd van een jaar. OPLICHTING VAN 12.000. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te recht gestaan de 30-jarige vertegenwoordigt D. v. d. L., gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen van 20 Juni tot 28 November 1931, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoor- deelen, den heer E. Suermondt heeft bewogen tot de afgifte van in totaal ongeveer 12.000. Verd. legde een volledige bekentenis af. Het adres van zijn weldoener was hem ver strekt door een straatfotograaf I. L. Getuige Suermondt verklaarde, dat verd. in het begin van den zomer voor het eerst bij hem is gekomen. Hij had toen verteld, dat hij ongelukkig was geweest in een betrekking in Indië. Getuige had den man willen helpen. Door verdachte's praatjes is getuige bewogen tot de afgifte der gelden. De president, mr. H. de Bie, herinnerde er aan, dat verdachte zich ook vroeger misdra gen heeft. Als assistent bij de Nederl. Spoor wegen heeft hij inbraak gepleegd in het sta tion te Assen. Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht Daarna heeft terecht gestaan de 45-jarige straatfotograaf I. L., recidivist, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan heling, door een bedrag van 500 als geschenk aan te ne men van den vorigen verdachte, wetende dat het geld van misdrijf afkomstig was. Subsi diair was hem schuldheling ten laste gelegd. Het O.M. eischte ook tegen dezen verd. 1 jaar gevangenisstraf met last tot onmiddel lijke gevangenneming. Verd.: En ik moet vandaag aanteekenen. De president: Zoo ga je trouwen? De rechtbank heeft de gevraagde gevan genneming geweigerd. Uitspraak 21 April. FRAUDE BOSSCHE HANZEBANK. De chauffeur, die ruim een ton ver duisterde, staat terecht. Twee jaar en zes maanden geiischt. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd gisteren de zaak behandeld tegen den tweeden verdachte, den chauffeur. Aan den chauffeur wordt ten laste gelegd, dat hij kwitanties met den door hem zelf ge- fingeerden naam Doomerink valschelijk on- derteekende. Subsidiair wordt hem ten laste gelegd, met een anderen dan zijn eigen naam onderteekende kwitanties voor olie en benzi ne, die in werkelijkheid niet, althans niet op de in de kwitanties vermelde hoeveelheden en bedragen geleverd waren, die kwitanties heeft laten flatteeren door een der curatoren en daarna ter betaling heeft aangeboden aan den kassier en daarbij heeft verzekerd, dat de aangegeven hoeveelheden juist waren en de artikelen alle geleverd" waren, waarna de uit betaling geschiedde. De naam van den „leve rancier' was door verdachte zelf gefanta seerd. Door deze valschheid in geschrifte en op lichting heeft verdachte het klaargespeeld de crediteuren van de Bossche Hanzebank voor rond een ton te benadeelen. Hoe raar het er met de controle toeging, blijkt ook uit het feit, dat er volgens de opgave meer olie dan benzine gebruikt was. In deze zaak heeft de officier van justitie als getuigen gedagvaard o.a. de curatoren mr, G. Kolfschoten en mr. dr. Van Leeuwen, de andere kassier en een kantoorbediende. Mr. L. Vermeulen, requisitoir nemend, merkte op, dat het geknoei met de autoreke ningen, waar het hier om gaat, tenslotte iemand van het personeel te machtig is ge worden. Hij is er mr. Kolfschoten over gaan spreken met het gevolg dat de justitie er zich in mengde. Jarenlang is het ongestoord voortgezet Geregeld werden iedere maand bedragen uit betaald die een dwaasheid mogen heeten. En niemand zag het of zei er iets van. Voor dat gebrek aan controle vroeg spr. bij de strafbepaling de aandacht. Spr. concludeerde tot vrijspraak voor het sub. I ten laste gelegde en. vroeg veroordee ling wegens valschheid in geschrifte tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den. De verdediger, mr. Roobol uit Arnhem, pleitte op juridische gronden vrijspraak, subs. een straf te bepalen op het voorarrest, dat al vijf maanden duurt. De verdediger wees er op, dat de een de schuld maar op den ander schuift, dat door anderen zooveel geknoeid is en verdachte in verleiding van millioenen werd gebracht. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 21 April. RONDVLUCHT BOVEN NEDERLAND. 29—30 April 1932. Teneinde deze reeds bestaande belangstel ling voor luchttoerisme in Nederland nog meer op te wekken, heeft de Commissie voor Luchttoerisme besloten om op 29 en 30 April as. rondvluchten boven Nederland te houden, welke als demonstratievluchten moeten dienen. Bij de vluchten op 29 en 30 April a.s. zul len dus geen wedstrijden worden gehouden voor de deelnemende vliegers. Wel echter heeft de Commissie voor Luchttoerisme ge meend hieraan drie wedstrijden te moeten verbinden, welke bij het publiek en de jeugd groote belangstelling zouden kunnen trek ken. Ten eerste zal een fotowedstrijd worden gehouden, waarbij de vervaardigers der beste drie foto's, welke van deze rondvluchten van af den grond zijn genomen, zullen worden beloond. Nadere bijzonderheden omtrent dezen wedstrijd zullen nog worden bekend gemaakt. Personen uit het geheele land kun nen deelnemen. De tweede wedstrijd zal meer een plaatse lijke zijn. De deelnemende vliegtuigen zullen bepaalde plaatsen passeeren, in welke plaat sen commissies gevormd zullen zijn om de inzendingen te beoordeelen. Iedefe deelnemer zal moeten opgeven hoe laat een bepaald type vliegtuig en op welke hoogte, een aange geven punt ie gepasseerd. Aan belangstellenden zal verzocht worden een aantal plaatsen in de vliegtuigen te doen reserveeren voor leerlingen van de hoogste klassen van Middelbare Scholen, welke daar voor het meest in aanmerking komen. Deze jeugdige deelnemers aan de Rondvluchten zullen van hun bevindingen opstellen moeten inzenden welke door de Commissie zullen worden beoordeeld. De beide vluchten zijn de eerste, welke in dit genre ooit in Nederland zijn ondernomen en kunnen beschouwd worden als de ge meenschappelijke tochten, welke vroeger door automobilisten en door bezitters van motorbooten werden ondernomen om voor het nieuwe verkeersmiddel meer belang stelling te wekken. Door de K. L. M. wordt, tegen betaling, plaats in de vliegtuigen voor de vluchten op beide dagen gereserveerd, terwijl door de K. L. M. voor ieder traject afzonderlijk ook de tarieven zullen worden bekend gemaakt. Het is zaak zich spoedig voor deze vluchten te laten inschrijven, daar het aantal vlieg tuigen, dat van de K- L. M. zal deelnemen, vanzelfsprekend beperkt is. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de K. L. M. of bij de agenten. Te Alkmaar bij den heer Smits, N.V. Vrachtvaartdienst „West Friesland" in het geboiiw van de Rotterdam- sche bankvereeniging Langestraat 53. DE OPBRENGST DER LANDS- MIDDELEN IN OOST-INDIE. Het vorige jaar 113-8 mill'oen beneden de raming. In December 1931 bedroeg de opbrengst der landsmiddrien in totaal 49.2 millioen, tegenover 63.1 millioen in dezelfde maand van het vorige jaar Hierdoor is een totaal- middelen-opbrengst over 1931 ontstaan van 517.7 millioen, terwijl over 1930 631.5 millioen werd ontvangen, dus een achteruit gang van 113.8 millioen. MODDERBANDJIR. Uit Djokjakarta wordt door Aneta gemeld: De bevolking is verontrust door de hevige modderbandjirs van de plaatselijke rivieren, waardoor honderden huizen onder water worden gezet en vernield, yerscheidene hui zen en inlanders zijn gevlucht. De regeering voorziet hen van voedsel. Een spoorweg is geh°el en een andere brug gedeeltelijk verwoest. Deelen van deze bruggen werden door den modderstroom. 400 M. meegesleurd. De telefoon- en tele graafverbindingen zijn verbroken. DE POSTVLUCHTEN OP INOIE. De Uil, die gister van Schiphol is ver trokken, is gister te Marseille gearriveerd. „GRAF ZEPPELIN" TE PERNAMBUCO. Het luchtschip Graf Zeppelin is gisteravond om zes uur G. T. te Pernambuco voor anker gegaan. De Valk vertrok hedenmorgen uit Batavia en arriveerde te Medan. DUITSCH-POOLSCHE ONDERHANDELINGEN INZAKE LUCHTVAART. De Poolsch-Duitsche onderhandelingen be treffende de instelling varf een vliegdienst op het traject Warschau—Berlijn zijn op het doode punt gekomen. Toonaangevende Poolsche kringen leggen er den nadruk op. dat reeds meerdere malen pogingen in deze richting van Duitsche zijde werden tegen gewerkt ten einde de concurrentie op het Duitsche vliegdiensttraject Berlijn, Konings bergen. Kowno. Riga, Moskou uit te scha kelen. Paarden. Een landelijke rijvereeniging te Bergen. Te Bergen (N.H.) was gisteravond een verga dering belegd, met het doel, om tot de oprich ting van een landelijke rijvereeniging te komen. Er waren 22 belangstellenden opgekomen, die met veel belangstelling luisterden naar den heer Vethman, instructeur van verschillende landelijke rijvereenigingen in Noord-Holland. Deze kenner gaf zeer uitvoerig aan het doel en de werkingen van dergelijke vereenigingen. Nadat vervolgens de voorloopige voorzitter eenige opwekkende woorden tot de aanwezigen had gericht, deelde de heer C. P. Hoed uit Alk maar* mede, dat men bij een eventueel tekort aan paarden gerust bij hem kon komen. Deze mededeeling werd onder groote dank aanvaard. Vervolgens werd een definitief bestuur geko zen, dat zal bestaan uit de heeren mr. H. Ju- dell, voorz., E. Voute, secr. en M. Boenderma ker, penningmeester. Er volgden nog verschillende besprekingen en tenslotte gaven zich 12 van de aanwezigen op als lid der vereeniging (n.L 7 heeren en 5 dames) terwijl bekend is, dat nog verschillende andere paardenliefhebbers weldra tot de ver eeniging zullen toetreden. 1 uur: Westelijke le klasser. Zwemmen. Een Nederl. record verbeterd. Tijdens de zwemwedstrijden van het IJ verbeterde de Haagsche zwemmer J H de Haas het Nederl. record 100 M. rugslag met 0.4 sec. en zwom den afstand in 1 min 16 4 sec. eveneens te Zuidscharwoude. Het maximum aantal, dat te bereiken is, is 600. Het aantal dat in de achtereenvolgende partijen werd gemaakt, was 59, 60, 52, 58, 54, >5. 52, 60 54, 56. In kolfkringen maakt deze prestatie' een onderwerp van bewondering uit. Kolven. Een record in de Kolfwereld. Het hoogste aantal punten dat tot nu toe bij het kolven in 10 partijen was ge maakt, was 541. Dit aantal Werd geslagen door den bekenden kolver A. Molenaar uit Zuidscharwoude bij de propagandawedstrij- den van den Ned. Kolfbond. Deze week wist genoemde kolver dit record echter nog te ver beteren door in 10 slagen 561 punten te ma ken op de kolfbaan van den heer P. Kramer, EERSTE VERTOON ING VAN DE FILM „NOORWEGEN" VOOR DE V.U. EN N.R.V. Gisteravond vond in de Harmonie de eerste vertooning plaats van de film Noorwegen, welke vertooning hedenavond zal worden herhaald. Het was zeer te betreuren, dat de zaal niet geheel gevuld was met belangstellenden, daar het gebodene ons op zoo prettige wijze een indruk geeft van dit land, deze film schitterende natuuropnamen bezat en zoo rijk aan afwisseling is, dat de aanwezigen allen ten zeerste voldaan huiswaarts gingen. Zeer zeker heeft de explicatie door den heer H. K. Schutter, vertegenwoordiger van de Noorsche spoorwegen, hiertoe in niet geringe mate bijgedragen. Na een inleiding door den heer Jb. Cloeck, als bestuurslid van V.U. en N.R.V., ving de heer Schutter aan met eenige bijzonderheden mede te deelen over het meest westelijke der Scandinavische landen. Noorwegen is buitengewoon uitgestrekt. Wanneer het ten Zuiden aan Nederland grensde, zou men het einde in de Sahara moeten zoeken. Noorwegen is 3000 K.M. lang en 10 maal zoo groot als Nederland. Wanneer men de fjorden meerekent zou dé kustlijn ongeveer 27000 K M. bedragen. In verhouding tot zijn grootte heeft het land slechts weinig inwoners, n.1. 1.2 millioen. Zeventig procent van het land is woest en steenachtig en daarom wordt er weinig land bouw gevonden; 20 pCt. bestaat uit bos- schen, 7 pCt. uit grond, geschikt voor land bouw en 2 pCt. uit steden etc. Het groote bergplateau, dat in het Noor- den 2000 M. hoog is, loopt naar het Zuiden af. Dit bergplateau wordt als het ware door sneden door diepe dalen en fjorden, die soms 180 K.M. landinwaarts dringen. Wat het klimaat betreft, kan gezegd wor den, dat het er des zomers warmer is dan in Nederland en Oslo bijv. een doorsnee tem peratuur heeft van 18 graden. In den winter doet het klimaat er warmer aan door de groote windstilte, terwijl ook de warme golf stroom maakt, dat er aan de kust des win ters dezelfde temperatuur heerscht als in Milaan. De bevolking is niet somber, zooals wij na het lezen van Ibsens werken zouden verwach ten, doch lustig en vroolijk, bij het lichtzin nige af. De bronnen van inkomsten zijn zeevaart, visscherij, landbouw en industrie. De Noren zijn vooral uitstekende zeevaarders en er wordt bijzonder veel aan visscherij gedaan. Na deze korte inleiding draaide de zeer mooie en leerzame film. Wij zagen Oslo, een stad met 280.000 in woners, die een buitengewoon mooie omge ving bezit; maakten een feest mee van de herdenking van de grondwetsdag (17 Mei), zagen de tuinstad Uleval, het museum met oude Vikingschepen. De film toonde ons ver der Bergen en vervolgens Trondheim, de kroningsstad met technische hoogeschool en de mooiste domkerk van het Noorden, boven het graf van den H. Olaf gebouwd. Wij zagen voorts de conservenfabrieken te Stavanger, maakten kennis met de zeilwed strijden in de Oslofjord, met het badleven, de sportvisscherij, het bergtourisme etc. Wij maakten een reisje langs de fjorden, waar kunstig gebouwde wegen ons dikwijls tot aan de sneeuwgrens (1200 M.) voeren, zagen tamme rendierkudden, den grootsten glet- scher (850 vierk K.M.; de 'Sognefjord, de langste fjord van Noorwegen (109 KM.) en de smalle Naeröfjord, die 2000 M. diep is. Wij maakten voorts een reisje van Bergen naar Oslo, langs een spoorbaan, die hier en daar door houten tunnels geleid wordt in verband met het gevaar van sneeuwlawines. Wij maakten de wintersport (skiloopen) mede te Finse, dat het hoogst gelegen station van Europa heeft. Verder bracht de film ons op de hoogte van cultuun beschaving, leefwijze, natuur schoon in Bergen en bosschen, met zeden en gewoonten van de' bevolking, met hun bron nen van inkomsten etc. Zooals men ziet een filmavond, die zeker de belangstelling van alle leden van V.U. en N.R.V? verdient en wij hopen dan ook van harte, dat van avond de leden dezer beide vereenigingen in grooten getale naar de Har monie zullen trekken, om alsnog op den tweeden filmavond met deze schitterende film kennis te maken. STEUN AAN PLUIMVEE HOUDERS. In uitzicht gesteld In een te Den lip gehouden vergade ring van pluimveehouders uit Water land, heeft de heer Van Schaik meege deeld, dat de burgemeesters van de ge meenten Landsmeer en Ilpendam, de heeren^Van der Sluys en Peerebo m en hij, dezer dagen in Den Haag op audiën tie zijn geweest. Bij dit onderhoud aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de vertegen woordiger van dat departement, de heer Winterman, meegedeeld, dat de regee ring de noodzakelijkheid van steunver lening aan de pluimveehouders erkent. De regeering zal de Staten-Generaal van den noodtoestand op de hoogte bren gen. De heer Winterman acht de beste wijze van steunverleening een bijslag te geven per stuk pluimvee. Hiermee wa ren de drie afgevaardigden het geheel eens. Echter verzocht de delegatie om aan dezen bijslag terugwerkende kracht te geven en hem te doen ingaan 1 Jan. l i- De vertegenwoordigers hebben er nog op gewezen, dat in de provincie Noord holland de productiekosten in verhou ding tot naburige provincies zeer hoog

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10