Alkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Evangelische Maatschappij. Jladlwieuws Qememtecadm Jieck dc Sdioot jteuiUetott BIJ NEURALGIE, MIGRAINE dondert) fier en dertigste Jaargang. Vrüdag 8 April. OUDKARSPEL. Wijdingssamenkomst ter inleiding van de 79e algemeene vergadering. No. 83 1932 Zaterdag f Apru 1932. Hilversum. 298 M. (Uitsl. V.A.RA.-uit- /ending. 10.00 v.m. V.P.R.O.). 6.457.00 en 7.30—7.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedrijven: A. Bouw meester (voordracht), L. de Pinto (humo rist), Joh. Jong (pianobegel.) en C. Vis (pia no), Gramofoonplaten. 12.00—1-45 V.A.R- A.-septet o.l.v. Is. Tyl en Gramofoonplaten 2.15 Cooperatiekwartiertje. 2.30 Concert Cor Kint (viola d'amore) en J. Jong (piano). Gramofoonplaten. 3.00 Causerie door J. W. Schotman. 3.15 Dubbelmannenkwartet „Oc- tavia" o.l.v. W. J. v. Santwijk en Gramofoon platen. M.m.v. Mej. Le Sarge (piano). 3 45 Sportpraatje door K. H. v. Schagen. 4.00 Beoefening der Huismuziek ol.v. P. Tiggers. 4.40 Lezing door K. J. Budde. 5-00 V A R A-septet ol v. Is. Eyl. 5.15 Actueel Allerlei door het N.V.V. 5.30 Vervolg septetconcert. 5.45 Uit de Roode Jeugdbeweging. C.00 Gra mofoonplaten. b.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 6.*5 Bestuursmededeelingen 7.00 Zaterdagavondprogramma m.m.v. V.A. R.A.-orkest o.i.v. H. de Groot, V.A.R.A.-too neel o.l.v. W. va.. Capellen, Thecla Bruck- wilder (zang), Joh. Jong (piano), Teun de Klepperman, Tummers (humorist) en gra mofoonplaten. 9.00 Vaz Dias. Hierna ver vol gpopulair programma. 9.50 ,,Wenn die kleinen Veilchen bluh'n", zangspel van Hardt-Warden. Muziek van R. Stolz. Ensem ble Frits Hirsch o.l.v. Hirsch Dirigent Ro- bert Stolz (vanuit het Prinsesse-theater, den Haag). 11.30—12.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O 89.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15—1.45 K.R.O.-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 2.15 Gramofoonpl. 12.30 Kinderuurtje. 4.K.RO.-Kunst- ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 5.— Esperanto-nieuws. 5.15 Vervolg Kunst ensemble. 6.Journ. Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonpl. 6.40 Esperanto-cursus. 7.10 Causerie door C. M. v. Eggermont. 7.45 Sportpraatje. 8.K.R.O.-Salon-orkest o. 1. V. M. van 't Woud. Populair programma. Ca. 9.Vaz Dias. 9.15 „Odette, schiet een beetje op", hoorspel. 9.45 Vervolg concert. 0.a. Walsenpotpourri, Robrecht. 10.15 G. H. Goossens zingt Limburgsche liedjes. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.12. Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest o. 1. v. Bridge. Gounod-programma. 1.05 Orgelconcert. Reg. New. 1.50 Commodore Grand-orkest o. 1. v. Muscant. 2.50 Engeland—Schotland. (Voetbalwedstrijd m. m. v. orkest en Commu nity singing). 5 05 Oi gelconcert Reg. Foort. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 George Aitken's liederen door Stanley Pope, bariton. 'M. m. v. G. Aitken, piano. 7.10 en 7.25 Causerie. 7.50 Cello-recital door Lauri Ken- nedy. 8.20 „Songs from the shows", m. m. v. B B. C.-Theater-orkcstRevue-koor o. 1. v. IWoodgate. 9.20 Berichten 9.40 Het Glasgow Orpheus Koor o. 1. v. Sir Hugh S. Roberton. M. m. v solisten. (Vanuit de Queens Hall te Londen). 105012.20 Am- brose en zijn orkest. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofooiiplatten. 9.05 Cabaret programma. Populaire liedjes o. 1. v. G. Chepfer m. m. v. Vincent Hyspa en mevr. Denise Cam. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit Rest. „Wivex". 1.502.20 Gramo foonpl. 2.50—4.50 Radio orkest o. 1. v. Gröndahl. L. '"haler, zang. V. Fischer, piano. 7.20 Pianosonate A-mo'1, Op. 80 van Hartmann, door F. Jensen. 8.25 Oude Deen- sche liederen door Imm. Franksen, zang en F Jensen, piano. 8.40 Saxofoon-recital. 9.10 10.10 Radio-orkest o. 1. v. Reesen. 0.a. Ouv. „Domino noir", Auber en Noorsche rhapsodie, Lalo. 10.10—11.35 Dansmuziek vanuit het Palace-Hotel. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10 40 —11.20 Gramofoonpl. 11.20—12.10 Concert uit München o. 1. v. E. Klosz. 12.201 50 Concert Philh. orkest van Stuttgart o. 1. v. Görlich en Dansorkest o. 1. v. Harry Risch 1 552.45 Gramofoonpl. 4.205.35 Con cert door Volkskoor „Sangerbund" te Beeck o 1. v. Hugo Ligges. 7.20 Vroolijke avond m. m. v. de kapel Eysoldt. Hierna tot 11 -20 Concert uit Mühlacker. 11.2012.20 Uit Berlijn: Kapel Adalbert Lutter. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 61) Ze wachtten in de portierskamer tot sir Ralph bij hen kwam, verrast en in het eerst was verstoord over het ongele gen bezoek. Toen hij zag wie het was en miss Darcy hem haar geschiedenis ver telde en het document toonde, sloeg hij de handen ineen van voldoening, of schoon hij een statige man en wat op een afstand was, zooals zijn betrekking dit meebracht. Nooit zal ik met meer bereidwillig heid een gevangene vrij laten dan uw echtgenoot, madam, want hij heeft een te groot verstand en tè edel hart voor het lot, dat over hem beslist was door de boosaardigheid van zijn vijanden en het verkeerd toepassen van 'sKonings ge rechtigheid. Bij deze woorden begon kleine Harold te huilen, daar hij uit den toon, méér dan uit den inhoud, iets opmaakte van de eigenlijke bedoeling. Toen -hij den gouverneur van den Tower den zwaren bos sleutels zag ophouden, drukte het Brussel508 M. en 338 M. 508 M.: 11.351.05 Gramofoonpl. 7.20 Waalsche avond, gewijd aan Arthur Audiart. 8.20— 9.20 Concert o. 1. v. Fr. André. 338 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek uit Hotel Atlanta. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Opera „Tannhauser", Wagner. Rome, 441 Af. 725 Gramofoonpl. 8.05 Aansluiting met de Koninklijke Opera. Zeesen, 1635 Af- 7.30 „Musikalischer Funk-Express", gevarieerd programma m. m v. orkest en solisten o. 1. v. Adolf Winter. 9.30 Bericht enen hierna tot 11.50 Dansmu ziek door Adalbert Lutter en zijn orkest. PHOHI-UITZENDINGEN IN OVER WEGING. Van officieele zijde wordt door Aneta-Hol- land aan het Hbld. in verband met de be richten uit Nederlandsch-Indië inzake as. hervatting van de Phchi-uitzendingen me degedeeld dat deze kwestie nog in overwe ging is. SCHAGEN. (Vervolg). Benoeming leden schattingscomm. in komstenbelasting. In de vacature-Overtoom werd geko zen de heer P. Klaver. De andere aftre dende leden werden allen herkozen te weten de heeren J. Schoorl Jz., J. Corne- lissen en J. Bregman. Voorstel tot niet-aansluiting van La- gedijk en Schagerbrug aan het gasbui- zennet. In verband met de overgelegde op gave betreffende bereidverklaring tot aansluiting van hun ^erceelen van be woners van Lagedijk stelt het college, mede gelet op het povere resultaat, ver kregen bij het onderzoek te Schager brug, waaromtrent ook een lijst wordt overgelegd, den raad voor de Wijk Lage dijk, althans voorloopig niet aan te sluiten. Hierbij werd nog gewezen op de groote kosten, verbonden aan het leggen van een zinker bij de totstand koming van 't kanaal Stolpen-Schagen. Na eenige discussie besloot de raad een kostenberekening op te vragen en dan opnieuw een beslissing to nemen. Algemeen (ook de wethouders) was men zoo mogelijk voor aansluiting om zoodoende het debiet en de redabiliteit der fabriek te verhoogen. Voorstel tot inrichting van de Voor bereidende school tot consultatiebureau. In verband met het raadsbesluit tot het onderbrengen van het Consultatie bureau in de lokalen der Voorbereiden de school, stelden B. en W., ondei over legging van een plan met begrooting, den raad voor tot de inric'-ting dien overeenkomstig te besluiten. Opgemerkt werd, dat de woning van het hoofd der school intact blijft, zoodat deze in het gebouw kan blijven wonen. Overgelegd werd een brief van den penningmeester der Noord-Holl. Ver- eeniging tot bestrijding van de tubercu lose, waaruit blijkt, dat voortaan geen huur meer voor het gebouw wordt be taald. Goedgevonden. Voor benoeming onderwijzer o. 1. school is de volgende voordracht opge maakt: 1. B. Brouwer, tijd. onderwijzer te Schagen; 2. J Boon, onderwijzer Óos- terland Wieringen; 3. W. Thomassen, tijd. onderwijzer idem Wieringen. Laatstgenoemde heeft bericht dat hij een eventueele benoeming niet kan aan vaarden. De heer Brouwer werd be noemd met 9 stemmen. De heer Boon kreeg 2 stemmen. Rondvraag. De heer v. Nuland zag gaarne dat de echtgenoote van de schoolconcierge een gratificatie ontving voor de vele werk zaamheden. De heer Orsel vroeg of het niet moge lijk is dat in de politieverordening, even als te Alkmaar, een bepaling wordt op genomen, dat gebruik van electrische aparaten op bepaalde uren van den dag toegestaan is. Dit zal onderzocht worden. De heer Schoorl vroeg of het al be kend is, wanneer de nieuwe school wordt geopend. De voorzitter: mogelijk zal de officiee le opening een paar dagen na de inge bruikname plaats hebben. Dit is z. i. een taak van den burgemeester, die eerst einde April uit het buitenland terug keert en dan nog een paar dagen van voorbereiding noodig heeft De heer Schoorl zou het zeer bejam- kind zich nog dichter tegen zijn moeder aan, maar Lucille zei: 't Is alles goed, Harold, anders zou ik je niet meegenomen hebben. Vader gaat met ons mee terug, op bevel van den koning. Dus volgden ze sir Ralph. Lucille werd beurtelings warm en koud, terwijl ze langs den spaarzaam verlichten gang de steenen trap opliepen en stil hielden tegenover een getraliede deur, terwijl sir Ralph Abercromby een sleutel van den bos uitkoos. Nooit had zij het lot van Robert zoo in al zijn ellende beseft, als nu zij hier stond en luisterde naar het knarsen van het slot en het terug schuiven van den ijzeren grendel van de cel. f De gouverneur deed de massieve deur open, wenkte hen binnen te gaan pn bleef zelve buiten staan. Robert zat op een laag houten bankje, met zijn rug naar den ingang, te lezen bij het duistere licht van een olielamp, in diezelfde Latijnsche vertaling van de Psalmen, waaruit hij een gedeelte had 'aangehaald in zijn schrijven aan Lu cille. Zijn schouders waren gebogen en in de manier, waarop hij het hoofd liet hangen, las zij al de wanhoop en de be rusting, die in zijn gemoed om den voor rang streden» meren indien dit het geval zou zijn evenzeer wanneer de school nog niet in gebruik kan worden genomen op 2 Mei. Kan de voorzitter niet trachten te ver krijgen dat opening en ingebruikne ming gelijktijdig plaats heeft? De voorzitter: Ik heb geen adres van den burgemeester. De heer Bel: Zeer verstandig van hem. Spreker vroeg waar eigenlijk de voorbe reiding voor noodig is. De burgemeester heeft nog 3 weken om zich voor te be reiden. De heer Schoorl vroeg naar den naam van de nieuwe straat. Deze is nog niet bekend. De heer v. Erp vroeg hoe het staat naar de belasting gebruik van openbare gronden z.g. precario. Het is misschien een middel om aan geld te komen. Spreker vroeg verder naar den stand der onderhandelingen inzake verkoop G. E. B. aan P. E. N. De voorzitter zou hierover in comité mededeelingen doen. Hierna sluiting. Donderdagavond vergaderde de Raad. De burgemeester, de heer A. J. Wijnveld, richtte allereerst het woord tot den eersten wethouder, den heer H. Bakker, die voor zich op tafel een mooi bouquet roode rozen zag staan. Deze bood spr. namens den gemeente raad aan, als blijk van waardeering voor het vele werk wat hij in het belang van de ge meente heeft gedaan tijdens zijn 1214-jarig raadslidmaatschap. Op 2 Sept. 1919 nam hij zitting in dit College met nog 6 raadsleden, waarvan hij nog de eenigs overgeblevene is. Driemaal zag hij zich herkozen. Waar de jubilaris ook door zijn partij-afdee- ling is gehuldigd, wenschte de Raad niet achter te blijven. Altijd, zoo vervolgde spreker, is u een goed sociaal-democraat geweest. Prettig hebben we altijd samengewerkt en als weth. heeft spr. al tijd steun aan hem gehad. Spr. hoopte, dat de jubilaris ook zijn zilveren jubileum zou mogen vieren. De heer Bakker dankte aangedaan voor de woorden tot hem gericht. Veel is hier in deze 1214 jaar gebeurd. Met onze beste kracht is gewerkt tot bloei van deze gemeente. De kleur van de bloemen deed spr. goed. Algemeene felicitahe volgde. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat: op 21 Maart j.1 als eerste uitkeering op het te verkenen voorschot aan noodlijdende tuinbouwers is uitgekeerd 26536; avn het Rijk 18700 en van de gemeente 7836. wegens ongesteldheid van den bprgemeester- secretaris de werkzaamheden ter secretarie zijn verricht door den volontair ter secretarie A. G. Groen, in verband waarmede machti ging wordt gevraagd tot betaling uit de pest „schrijfloonen" van een bedrag van 25. twee perceelen weiland, genaamd Wabfoes- of Liesseslijk en Schuitslijk, bij openbare in schrijving, voor 1932 zijn verhuurd aan respectievelijk Jb. Kroon Jbzn. voor 65.50 en aan P. Kostelijk voor 76 als hoogste inschrijvers. Voor kennisgeving aangenomen. Eenige ingekomen verslagen werden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor adhaesie te betui gen aan het bekende adres der gem. Bloemen- daal. Goedgevonden. Adres van den gemeenteraad van Ooststel lingwerf inzake steunverleening aan land- en tuinbouw. Ook hier stelden B. en W. voor adhaesie te betuigen, waar wij hier toch midden in den land- en tuinbouw zitten en we zelf al het mogelijke dcfn, om zooveel mogelijk te steu nen,, is dit van hieruit wel op zijn plaats. Hiermede werd accoord gegaan. Vastgesteld werd de „Verordening van het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering". Vastelling „Verordening tot afwijking van 'bepalingen der winkelsluitingswet 1930". Waar met 1 Mei deze wet in werking treedt, is tot het college een verzoek gericht door de Langendijker Winkel-, Neering- en Vakvereeniging om van 1 April tot 1 October niet om 8 doch om 9 uur te mogen sluiten en des Zaterdags om 10 uur en de kapperszaken om 11 uur met dien verstande, dat na 10 uur geen sigaren meer verkocht mogen worden. Bij de Kroon zal beproefd worden om een uur verlenging van sluitingstijd te krijgen met het oog op den langen arbeidsdag, welke hier is, en zoodoende den menschen gelegen heid te geven na de dagtaak ook nu hun in- koopen te kunnen doen. Hiermede gingen allen accoord. Vaststelling „Verordening, regelende de eischen van benoeming en bezoldiging van Hij keek niet op, daar hij ongetwijfeld meende, dat het een bewaarder was, die met zijn avondeten kwam. Lucille knielde naast hein, omhelsde hem met haar zachte armen, waarover de kant van haar kleed viel, want haar mantel was haar van de schouders ge gleden. Harold klom op zijn vaders knie, zooals hij dit gewoon was. Robert Darcy hield zijn vrouw in de armen en kuste haar op oogen en lippen. Toen hield hij haar op armslengte en zei: Waarom deze kleedij, liefste? Die is meer geschikt voor het Hof dan voor deze ellendige plaats, waar ik verblijven moet. Hij deed zijn best om te glimlachen, terwijl tranen hem in de oogen welden. Ik bèn ook naar het Hof geweest, riep zij, en de Koning heeft mij hier heen gezonden om je weg te halen. O, Robert, je bent vrij! vrij! vrij, om weer met ons naar huis te gaan! De oogenblikken, die hierop volgden, vallen eigenlijk niet te beschrijven; die geweldige ommekeer van gevoelens, dat ineens zich bevrijd voelen van cm ver pletterden last, de weergalooze reugde bij de hereeniging tusschen deze ïuren, die zoo dikwijls getuigen waren geweest van wanhoop en radeloosheid. Het drietal trad naar buiten. Sir de gemeente". De beer Zaagman: Voor de gemeente veldwachter is toch een instructie aanwezig. Daar dienen we ons aan te houden. Anders zouden we plotseling voor het feit komen te staan bij een eventueele nieuwe benoeming dat deze niet meer van kracht is. Is het de bedoeling in de verordening ver andering of verbetering te brengen? De voorzitter deelde mede, dat de veld wachter voortaan door den commissaris van de koningin benoemd wordt, op voordracht van den raad. Ook wordt het salaris vast gesteld door den raad, waaraan de Kroon zijn goedkeuring moet hechten. De eischen van benoembaarheid en de bezoldiging wordt dus aan de Kroon onderworpen. Aldus besloten. Het aangaan van een overeenkomst in zake toegang naar de algemeene begraafplaats en in verband hiermede verhooging van de bijdrage in de kosten van vernieuwing van de Draaibrug. In conferentie met de kerkvoogden werd besproken het gebruikmaken van het Kerke- pad en de brug welke leidt naar de begraaf plaats, wat altijd zoo geschied is. Men wilde dit nu notarieel vastleggen, om dan het por taal van de kerk en de klok, welke aan de gemeente behoort te gebruiken bij de kerk diensten. Tevens werd verzocht om de toegestane 500 in de vergadering van 29 October 1931 te brengen op 700 voor de vernieuwing van de brug, welke toegang geeft tot de begraaf plaats. en kerk, het onderhoud blijft dan bij de kerkvoogden. B. en W. stelden voor f 700 hiervoor be schikbaar te stellen. De heer Zaagman zeide in de vergadering van 29 October 1931 al voor 700 te zijn geweest. De heer Eecen: Dit is ook een belang voor de gemeente. De heer Rijper was er ook wel voor, waar we nu cok rechten hebben. Onbtwoonbaarverklaring van een woning, welke toebehoort aan de wed. van Ree alhier. Waar deze woning thans onbewoonbaar is, kan ze met 14 dagen onbewoonbaar ver klaard worden. Goedgekeurd. Vastgesteld werden de pensioensgrond slagen. Bespreking loonen in de werkverschaffing. De voorzitter wilde in herinnering bren gen, dat voor dezen post 2500 is uitgetrok ken voor 24 tewerkgestelden. Er is thans 2304 verdiend en 100 aan aangeschaft materiaal gebruikt, zoodat we aan het bedrag toe zijn, nu zijn we pas April, allicht dat in den winter de toestand weer nijpender wordt. Besluit de raad om dezen post met 1000 te verhoogen dan is het mogelijk dat wij nog een paar weken door gaan, doch dit levert groote moeilijkheden op. Thans verdient de gehuwde arbeider in werkverschaffing ƒ15, de ongehuwde doch kostwinner 12, doch in het vrije bedrijf wordt thans minder verdiend waardoor de werkloozen bij de werkverschaf fing blijven hangen, ook door den korten arbeidsuur. Weth. Kostelijk wilde hier een kleine aan vulling toevoegen. Besloten was tot 1 April de werkverschaffing op te stellen, dan komt de landarbeid weer. De heer Rijper vroeg of B. en W. geen voorstel hebben hieromtrent. De voorzitter: Besloten was tot Paschen en nog een week daarna. Thans zagen we gaarne een besluit van den raad hieromtrent. Moeten we nog een paar weken doorgaan dan is het werk op. Zullen we op dit loon doorgaan, dan is elke prikkel om over te gaan tot het bedrijf, weg. De heer Rijper vroeg welke de loonstan- daard bij den tuinbouw is. Deze is niet voor loonsverlaging. De gemeente mag in deze niet voor gaan. De heer Eecen vond het loon wel noodig doch als de tuinders minder geven, zouden we zoo langzamerhand een leger van werk loozen krijgen. De heer Boer: Een vaste arbeider in het tuinbouwbedrijf verdient 1619 per week, doch er is meer aanbod dan vraag, zoo komen er menschen toe om voor 13 a 14 per week te gaan arbeiden. Meerdere arbeiders zouden kunnen worden geplaatst doch door gebrek aan financiën is dit den tuinder niet mogelijk. Na het een en ander nogal breedvoerig besproken te hebben werd door wethouder Kostelijk het voorstel gedaan om voor den gehuwde 12 en voor den ongehuwden kostwinnaar 10 in de werkverschaffing te betalen. De heer Eecen steunde dit voorstel om zoo een geleidelijken overgang te krijgen tot de steunregeling, waarin 8.50 met een toe slag van 1 en 50 cent voor elk kind tot een maximum van 5 wordt gegeven en waar Ralph Abercromby schudde kapitein Darcy warm de hand. De beide mannen scheidden met wederzijdschen eerbied en groote vreugde. Robert haalde vrijer adem toen de avond wind van de rivier langs zijn ge laat streek en hij in de praam zat met Harold tegen den schouder gevlijd en zijn vrouw aan zijn zijde; met een stil gebed in het hart en op de lippen een vu rige dankzegging tot de Voorzienigheid, die hem uit de duisternis van de „Val lei" andermaal in het licht gevoerd had. Ze bleven maar één nacht in hun huis in Kingston. Het herinnerde hen te le vendig, aan al wat zij hadden doorge maakt. Den volgenden dag vertrok het heele gezelschapje naar Grangeland Ab- bey onder geleide van gewapende be dienden, die voor en achter de koets re den. Anne Pembery was weer veilig en wel aan haar vader afgeleverd, die terugge keerd was in zijn zaak. De hertog van Buckingham kruiste nooit meer het pad van kapiten Darcy. Er kwam een tijd, dat hij met verwoeste gezondheid en zonder geld, geruïneerd naar lichaam en ziel, naar één van zijn eigen boerderijen vluchtte om te sterven. Op een ochtend kreeg hij bezoek van een man met wit haar, ruige, witte wenkbrauwen, gebogen rug, maar streng als altijd: Ebenezer Holden, in we na een week of drie aan toe zijn. De heeren Zaagman, Bommer,Bakker, Rijper en de Boer waren tegen het voorstel Kostelijk en Eecen waardoor het loon op 15 en 12 blijft staan. Ronchraag. De heer Zaagman informeerde of het waar is dat door de gasfabriek cokes wordt geleverd aan houders van broeiwarenhuizen en waar deze de kwitanties niet kunnen beta len, dit op langer termijn gaat. Dit gaat toch ten koste van het bedrijf. De voorzitter: Dit is in de commissie van beheer in den breede besproken. Het is niet aan den raad. Voorheen werden lang deze priizen niet gemaakt voor de cokes Tot Juli is uitstel gegeven van betaling, wanneer de tomaten klaar zijn moeten de kwitanties betaald worden. De heer Eecen vroeg hoe het is met het vastrecht voor gas aan de gasfabriek. Dit leek spreker een beetje een wassen neus, waar een ieder toch zoo zuinig mogelijk om springt met het gas kan het gebruik van 1931 toch niet als basis gebruikt worden. Veel boven dat gebruikte zullen we niet ko men. Spreker zou de gascommissie in overwe ging willen geven, dit te willen regelen zoo als in de groote steden. Daarna sluiting. Zooals is aangekondigd, houdt heden de Evangelische Maatschappij haar 79e alge meene vergadering in de Harmonie. Ter in leiding hiervan had gisteravond in de Groo te Kerk een Wijdingssamenkomst plaats, waarin als sprekers optraden ds. Dorgelo uit Naarden en ds. Foeken uit Haarlem en waar mej. C. van Hoogenhuijze uit Amster dam eenige liederen zong en ook Alkmaar's mannenkoor „Orpheus" (dir. Nico Hooger- wërf) zich liet hooren. Ds. Baar sprak in de kerk een kort welkomstwoord aan allen, speciaal de afge vaardigden ter vergadering, in de stad der Victorie, de stad waar de worsteling om per soonlijke en geestelijke vrijheid een keer nam. Spr. constateerde, dat er nog moet worden gestreden voor de duur verworven geloofs vrijheid, een strijd tegen ieder die er nog maals een aanslag op wil plegen. De Evangelische Maatschappij stelt zich te weer tegen alles wat den vrijen protes- tantschen godsdienst zou willen belagen, strijdt tegen het ultra-montanisme. Spr. wekte ieder op tot lidmaatschap 3 per jaar, opgave bij den heer P. Hugenholtz te Voorthuizen, Geld.) Na zang door het mannenkoor „Orpheus" hield ds. H. H. Dorgelo zijn aangekondigde rede over het onderwerp Waakt op, gij geest der oude helden. Als er één woord is dat klemt op een avond als deze, nu wij hier bijeen zijn als be langstellenden in het protestantisme, dan is het wel dit, meende spreker. Door de daad van Luther zijn wij weder in staat tot het ware Christendom terug te keeren, maar zijn wij ons daarvan wel vol doende bewust? Niet de paus zal heerschen, maar God alleen, er moet zijn een directe band tus schen God en de menschen, het protestan tisme duit nu eenmaal geen dwingelandij. Spr. herinnerde eraan dat uit die overtui ging velen indertijd den moed en de kracht hadden op den brandstapel te gaan. Waar zijn die kracht en die moed heden ten dage? Er spreekt in 's menschen diepste binnenste een goddelijke kracht en het is het protestan tisme dat voor het dynamische van het evan gelie een open oog heeft gehad. Luther be greep dat het evangelie een goede bood schap en een kracht is. Ieder die de vrijheid van het protestantisme lief heeft, weet dat Luther met zijn woord „Christus" op de wanden van zijn kamer bedoelde, dat het Christus alleen moet zijn, die het leven be- heerscht. De mensch wordt niet ongeloovig, al aan vaardt hij ook niet meer het gezag van den paus, die de plaatsvervanger van God op aarde zou zijn. Wij hebben als protestanten en allerlei soorten pijnen werkeu Togal- Tabletten snel en zeker. Waar andere mid delen faalden en zelfs bij jarenlang lijden werden met Togal verrassende resultaten bereikt. Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Meer dan 6000 dokters-attestenI Neemt nog heden een proef, maar sta erop, dat U Togal krijgt! In alle apoth. en dro gisten reeds vanaf 80 ets. verkrijgbaar. zijn acht en tachtigste jaar, herinnerde zich nog het kwaad, dat hem was aange daan, zooveel jaren geleden. Hij stond naar den hertog te kijken, terwijl die op zijn bed af en toe ineenkromp van pijn. Het einde is voor u gekomen, zei hij, zooals ik u dat wel voorspeld heb. Moge God u vergeven, gelijk ik dit doe. De hertog keek naar hem en las zelfs in dat uur den waren aard van den man, de hardheid van het Puriteinsche ge moed. Ik hoop, zei hij, dat God mij beter vergeven zal dan gij, master Holden. Op de Abbey hadden Robert Darcy en Lucille met hun kinderen en dr. Fletcher en hun buren zulk een gelukkig Kerst feest na die wonderlijke bevrijding als ze nog nooit hadden gevierd. Op Kerstochtend omhelsde Robert zijn vrouw, waarbij hij het gouden kettinkje miste, dat zij zoo lang om den hals ge dragen had. Ik zal zorgen, dat je een anderen ring krijgt liefste in plaats van den ze gelring van den Koning. Neen .antwoordde zij, ik wil er geen hebben, want telkens als ik dien daar niet voel. dank ik God, dat Hij je mij te ruggeschonken heeft. En, ten zeerste ingenomen met haar antwoord, kuste Robert haar andermaal. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5