ODOL ODOL ODOL JSiiwetdand WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN is een sterk geconcentreerd mondwater, enkele druppels zijn voldoende. is zeer spaarzaam in het gebruik. isdaarom voordeelig. den plicht te strijden voor onze gewetens- goederen, voor welker behoud wij ons moe ten inspannen om het weder verloren gaan te voorkomen. Dat kost moeite en strijd, maar er is geen andere weg. Daarom: „Waakt op, gij geest der oude helden". Wanneer is het gebleken, dat er ook iets van de geloofskracht onzer voorouders leeft in onze harten? Wij prijzen die voorouders om hun zielenadel en hun onwrikbaar geloof, maar verontschuldigen ons met te zeggen, dat in hun tijd de strijd tegen Rome felier was en zij daarbij bezield waren door den Heiligen Geest. Maar is er in onze dagen geen strijd? Het ongeloof gaat als een stortvloed over de wereld en anderzijds wordt het protestantis me bedreigd door het ultra-montanisme, on der leiding van de Jezuïten en hun leer is in de laatste jaren sterk gepropageerd. Duizen den hectaren grond zijn door hen in beslag genomen voor allerlei doeleinden en in veie betrekkingen worden de protestanten geweerd. Wij kunnen bewondering hebben voor de or ganisatie der roomsch-katholieke kerk. Spr. zou wenschen dat een dergelijke ijver en een zelfde organisatie ook over de protestanten vaardig zou worden. Dan zou het protes tantisme nog kunnen worden gebracht aan duizenden die er op wachten. Wij mogen over deze zaak niet zwijgen, meende spr. Een vraag, die hem in den laat- sten tijd niet wilde loslaten, was: Zijn de protestanten door onderling getwist en ge krakeel niet bezig het protestantisme méér te ondermijnen dan ongeloof en katholicisme te zamen? De toestand van het protestantisme ln Europa is hoe langer hoe meer precair ge worden. Het heeft noodig mannen en vrou wen, die er niet alleen over willen spreken, maar die iets van Christus' kracht in hun ziel hebben en die in Christus' kracht in deze wereld weten te staan. Mogen wij kunnen zeggen als Tijl Uilen spiegel: „E»e asch van Claes klopt op deze borst". Mogen wij de lamp onzer voorvade ren weten pver te reiken aan wie na ons komen. Rede ds. Foeken. Ds. Foeken had bij de rede van ds. Dorgelo gedacht aan den brief van Paulus aan de Hebreërs en aan de geloofshelden .van alle eeuwen, die op ons neerzien, zooals de toeschouwers in het stadion neerzien op de worstelaars in het strijdperk. Een wolk van getuigen ziet op ons neer en als wij dat beseffen, zullen wij toch zeker niet berusten in het lauwe protestantisme, zullen wij iets anders willen zijn dan toe schouwers, die alleen afwisseling begeeren. Het is goed herinnerd te worden aan de .wolk der getuigen, de helden der hervor ming, ornaat zij ons toeroepen: Ziet af van ons, ziet naar Hem, die ons tot helden maak te, Jezus Christus. Spr. sloot zich aan bij het woord van ds. Dorgelo, waar die sprak over den geest. Geest des Heeren, kom van boven, smeekte spr. De kracht der hervorming was niet ge boren uit menschelijke overweging, maar uit den drang om de kerk terug te brengen tot haar ouden weg. Schijnbaar wordt in de roomsche kerk veel plaats ingeruimd voor Jezus vindt men b.v. niet telkens weer het crucifix, den ge kruisigde? maar als de geest van de waarheid ons leidt, zien wij dat Jezus niet in de eerste plaats wordt gezocht, maar dat de overdaad alleen dient om het evangelie van de genade Gods te verdonkeremanen. De „schoonmaak" in de roomsche kerk bedoelde alleen dat overbodige op te ruimen, opdat het evangelie ongeschonden naar voren zou kun nen komen en alle menschelijke priesters hun weg zouden kunnen vinden naar dien Eénen, 'van Wien wij de genade ontvingen. Hét proces der hervorming is nog niet voorbij. De hoogleeraar Gerard Brom te Nijmegen 'getuigde, dat de roomsche kerk de les der hervorming noodig had en dat zij die ook heeft toegepast en dus het protestan tisme overbodig is geworden, maar wij zien idat de roomsche kerk geenszins hervormde, integendeel. Als de geest van boven ons onderwijst, weten wij ook hoe de strijd gestreden moet .worden, n.1. van boven Wij willen niet onze kracht zoeken in het aanwijzen van fouten van anderen, in frazes, maar wij wil len beginsel tegenover beginsel stellen, kracht tegenover kracht, waarde tegenover waarde. Geestelijke goederen moeten met geestelijke wapenen verdedigd worden, wij zullen niet trachten duivelen uit te werpen met duivelen. Als wij klagen over toenemende macht van Rome, zullen wij dat niet doen om zelf die macht te veroveren, want dan zouden wij met dezelfde bedoelingen bezield zijn. De toenemende macht van Rome wordt misschien wel door God gebruikt, juist om haar te breken. In alle landen, waar Rome zich heeft kunnen uitleven, heeft zij dat ook gedaan. Ons protestantisme heeft misschien noodig de toenemende macht van Rome, om den geest der ouden weer te doen ontwaken en Gods geest te doen overwinnen. Na een korte pauze, die werd gevuld door orgelmuziek van den heer Slinger en solo zang van mej. van Hoogenhuijze, sprak ds. Baar een slotwoord. Hij bracht dank in de eerste plaats aan de kerkvoogden, die het ge bouw ter beschikking stelden, dan aan de zangeres en aan het mannenkoor, wier op treden ten zeerste had bijgedragen tot de wijding van den avond: voorts aan de dames, die in deze samenkomst hadden wil len assisteeren en ten slotte aan alle aan wezigen. Spr. had eigenlijk een geheel volle kerk verwacht, maar regen en wind hadden zeker velen thuis doen blijven. Dan dacht spr. aan de gereformeerden van vroeger, die in tienmaal grooter getale opkwamen. Dat kon, omdat zij meer pit hadden en niet bang waren voor kou of wind. Dat zulks heden avond wèl het geval is, is een bewijs, dat het protestantisme bezig is te verflauwen, zei spr. Daarom is het woord van ds. Dor gelo zoo juist: waak op, gij geest der oude helden. Spr. herinnerde aan een herdenking van Luther, door hem bijgewoond in Dres- den en aan Napoleon's uitlating bij een be zoek aan de kerk te Berlijn, waar het stoffe lijk overschot rust van Frederik den Grooten, en zei dan in navolging daarvan: Als Luther s geest nog leefde, zou het er met het protestantisme niet zoo droevig uitzien. Velen geven af op anderer tekortkomingen en op de macht van Rome, maar wij moeten respecteeren den ijver der roomsche kerk. Evenwei, men moet daarin een aansporing vinden om zelf minder laks te zijn. Het moet worden als vroeger, er moeten weer echte protestanten komen, die uurven zeggen: „Ik schaam mij het evangelie van Jezus niet". Wilt gij springlevende protestanten wor den. geeft u dan op als lid van de Evange lische Maatschappij. Staande werd tot slot van den wijdings- dienst gezamenlijk het Lutherlied gezongen. Begroetingssamenkomst. Na de plechtige wijdingssamenkomst in de Groote Kerk was er een bijeenkomst in de dancing der Harmonie, bedoeld ais begroe tingssamenkomst. Ds. Baar sprak hier een hartelijk woord van welkom en uitte den wensch. dat dit samenzijn, waarbij de aan wezigen de gasten waren van de afd. Alk maar der Evangelische Maatschappij en waar voor gezellige afwisseling was ge zorgd, een waarborg zou mogen zijn voor het welslagen der algemeene vergadering. De gezellige afwisseling, waarvan ds. Baar sprak, bestond in het optreden van een strijkje onder leiding van den heer Melchert Schuurman en declamatie van den heer Grondsma. De keuze was een zeer goede. Dit bleek al direct toen het strijkje het „Een vaste burcht" inzette: de gesprekken verstomden. En ook daarna, bij de volgende nummers, was het succes groot. Evenzoo ondervond de heer Grondsma veel waardeering. Hij 'begon met een ontboe zeming over poëzie en declameerde daarna toet Wilhelmus, zooals wij het al eens eerder van hem hoorden wij meenden dat zijn stem nu nog wèl zoo helder klonk een declamatie die dit oude lied begrijpelijker en zeer mooi maakt. De aanwezigen dachten er blijkbaar evenzoo over en spontaan werden de twee meest bekende coupletten staande gezongen, waarna één hunner geestdriftig 'n „Leve de Koningin" aanhief. Op dezen zang volgde onmiddellijk gezamenlijk het Luther lied. Beide liederen werden natuurlijk door het strijkje begeleid. Verder declameerde de heer Grondsma nog verschillende andere gedichten, o-a. van „Schipper Mauring, die te kooi ekropen was" en eenige Zuid-Afrikaansche (tragisch, humo ristisch en patriottisch), met alle welke hij veel bijval vond. Ds. v a n H o o g e n h u ij z e, voorzitter der Evangelische Maatschappij, sprak ten slotte een woord van dank aan de afd. Alkmaar voor de ontvangst, die de ont vangst, in andere plaatsen op vorige alge meene vergaderingen ondervonden, overtrof. Spr. waardeerde de muziek en de voordrach ten ten zeerste en verheugde zich erover, dat men samen was niet alleen als protestanten, maar ook als goede vaderlanders en hij hoopte dat naar buiten zou worden gedragen iets van wat in aller harten leeft. Spr. hoopte, dat de algemeene vergadering een goede mocht zijn met prachtige resultaten, die zullen maken dat de Evangelische Maatschappij na deze beter dan ooit hare taak zal kunnen vervullen. Het muzikale gedeelte- Over het muzikale gedeelte van de wij dingssamenkomst schrijft onze speciale resencent: In mej. Corry van Hoogenhuyze leerde men een zeer begaafde zangeres kennen met een bizonder mooi, krachtig klinkende mezzo sopraanstem. op dezen avond in dienst ge steld voor „Zu dir, Jehovah"; „Jesus ist das schönste Licht", „Meine Seele, lass es gehen", alle van J. S. Bach, en voor „Der am Abend dankende", van G. Chr. Strattner. De zang van mej. van H., ondersteund door de uit muntende orgelbegeleiding van den organist der Groote Kerk. den heer W. H. Slinger, heeft zeer veel bijgedragen tot het oproepen van een ernstige, gewijde stemming, die nog versterkt werd door de keurige uitvoering van „Schafers Sontagsiied" van Kreutzer; „1'Orgue", van de Rillé, „Bede voor het Vaderland", van Valerius, „Die Nacht" en „Zum Sanctus", van Schubert, en „Grabge- sang" van Vlemming door het mannenkoor „Orpheus", onder de artistieke leiding van Nico Hoogerwerf. A. K. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 April. Kapel, voormiddag 10 uur, ds. Hak. Avond 6 uur, ds. K. H. Miskotte, van Haar lem. Dinsdag 12 April, 's middags 12 uur, ds. Deetman, huwelijkswijding (T. Mulder en A Happee). Evangelisch-Luthersche Kerk, voormidd 10.30 uur, ds. Makkink. Een dubbel herden ken. Onderwerp: Godsplaatsen, Godstijden en Godsmenscnen. (Ex. 15:27a). Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.20 uur, ds. F. Kuiper. Groote Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Baar. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds. v. Meijenfeldt. Avond 5.30 uur, dezelfde. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. The Star of Hope Mission. Maandag 11 April, 8 uur, de heer Sevensma, Amsterdam. Bovenzaal Central bij het Hof Consistoriekamer Groote Kerk, Woensdag 13 April, des avonds 7 uur, ds. S. van Wijn gaarden, van Veenendaal. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, Mej. Thomsen. BERGEN, 10 uur, Ds. \s d. Kieboom (doop). Hervormde Evangelisatie „Maranatha voorm. 10.15 uur, de heer ds. Beker, van Haarlem. Vrije Evang. Geref. Gemeente, Oosterweg 28, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Heep. DE RIJP, avond 7 uur. ds. Rooker. EGMOND AAN DEN HOEF, avond 7 uur, ds. Nobel. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. Oud-Kath. Kerk 8 uur vroegdienst; 10 uur laatdienst; 3 uur vesper. GROET, Vrije Evang. Geref. Gemeente, Wagenmakersweg, nam. 3 uur, J. J Ruijs. Maandagavond 7.30 uur, ds. H. Visser, Bapt. Pred. te Sneek. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds. Loysen. HEILOO, 2 uur, ds. Rooboi. Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk- laan, v.m. 10 uur, de heer Brissant des Amories, van Zaandam. KOEDIJK, 10 uur, ds. Nobel. LIMMEN, 2 uur, ds. Baar. NIEUWE NIEDORP, avond 7 uur, ds. Seulijn. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur, ds. v. Baaien. OTERLEEK, 10 uur, de. Rooker. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. v. Dijk. OUDE NIEDORP, avond 7 uur, ds. van Dijk. URSEM, geen dienst. ST. MAARTENSBRUG, Evangelisatie. Woensdagavond 7.30 uur ds H. Visser en J. J. Ruijs. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, voorm. 10 uur, ds. Krom- sigt, van Amsterdam. SCHOORL, 10 uur, de Beer P. Boeke (cand. t. d. H. Dienst). SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. UITGEEST, avonds 7 uur, ds. van Peur- sem. Evangelisatiegebouw Sedeur: voorm. 10 uur, de heer J. A. Kapel, yan Amsterdam 11.40 uur Zondagsschool. Zondagavond 7.30 uur, de heer H. van Doorn, van Alk maar. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespreking door den heer A. Donker, van Koog aan de Zaan. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Seu lijn. Door Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel is men overgegaan tot de benoe ming van een Kerkvoogd, periodiek aftre dend. De heer C. Butter Jz. is weder herkozen Onze gewezen plaatsgenoot, de heer M. J. Snethlage, thans Nederl., Herv. predikant te Appelscha ontving een beroep naar de Nederl. Herv. Gem. te Bar Lathum (Z.) NIEUWE ONDERWIJSMETHODEN. Mcntessori wordt te Rotterdam op de voorbereidende scholen ingevoerd. In antwoord op een adres van de afdee- iing Rotterdam van het Ned. Onderwijzers genootschap deelen B. en W. van Rotterdam den raad mede, dat het in de bedoeling ligt ten aanzien van het openbaar voorbereidend onderwijs tot geleidelijke vervanging van de klassikale werkwijze over te gaan, voor zoo ver deze nog wordt toegepast, door een meer individueele methode. Ten aanzien van het lager onderwijs kan geen voorstel worden verwacht, ook niet bij wijze van proef, van de Montessori-methode. Wel echter zullen B. en W. wanneer de gelegenheid zich voordoet, om uitbreiding te geven aan de toepassing van een vrijere werkwijze, gelijk thans reeds bij wijze van proef en met gunstige resulta ten in enkele gevallen wordt toegepast, daar aan gaarne hun medewerking verkenen. GEEN GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN TE VELSEN. De meerderheid uit het college van B. en W. te Velsen stelde den gemeenteraad voor eene verordening vast te stellen betreffende het verleenen van ontslag aan onderwijzeres sen, die in het huwelijk treden, met welk voor stel de meerderheid der commissie voor on derwijszaken zich vereenigde. Bij de behandeling bleek de burgemeester tegen dit voorstel, omdat hij uit zijn praktijk de ervaring had, dat de gehuwde onderwijze res vooral in de lagere klassen zeer nuttig werk kan doen. De heer mr. Van der Flier bestreed namens de s.-d. leden het voorstel ten sterkste omdat in geen enkel opzicht uit deze verordening voordeel voor de gemeente te putten viel. Nadat weth. Tusenius het voorstel verde digd had, omdat het gehuwd zijn van enkele onderwijzeressen de gemeente in den loop der jaren zeer veel geld gekost had en bovendien zeer vele onderwijzers werkloos loopen, werd het aangenomen. BIJZONDERE SCHOOL IN DE WIERINGERMEER. Op de yragen van het Tweede Kamerlid Oud in verband met de voorgenomen stich ting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in de Wieringermeer heeft minister Terpstra geantwoord, dat hij moet ontkennen, dat het voornemen bestaat aldaar een dergelijke school te stichten buiten de voorschriften der L.O.-wet om, van welke school de kosten geheel door het Rijk zullen worden gedragen. Wel heeft de minister van zijn ambtgenoot van Waterstaat vernomen, dat een stichting in wording is, genaamd „De Wieringermeer Scholen", welke zich ten doel zou stellen tijdelijk te voorzien in de behoefte aan algemeen vormend lager onderwijs, met inbegrip van godsdienstonderwijs, in den zin van het eerste lid van artikel 26 der lager onderwijswet 1920. De te stichten school of scholen zouden worden gevestiged in eenige lokalen, aan deze stichting daartoe tijdelijk ter beschikking ge steld door de directie van den Wieringer- meerpolder. Verder zou aanspraak worden gemaakt op rijksvergoeding van de jaarwed den overeenkomstig de desbetreffende bepa lingen der lager-onderwijswet 1920. De minister kon aanvankelijk niet inzien, dat dit plan in botsing zou komen met der. eersten volzin van het voorlaatste lid van artikel 195 der grondwet. TEGEN DEN WOEKER. Nu de Geldschieterswet in het Staatsblad is verschenen zoo meldt men ons heeft zich een voorloopige commissie gevormd, teneinde verdere stappen te ondernemen om het kwaad van den woeker te bestrijden. Naast het terrein immers, dat de wet be strijkt, blijft er nog een wijd arbeidsveld over. De wet regelt de oprichting en de werkwijze van geldschietbanken op commercieelen grondslag, en kan in zoovere van groote be teekenis zijn voor de woekerbestrijding, maar zorgt niet rechtstreeks voor een behoorlijke voorziening in de credietbehoefte. Bedoeling is thans een vereeniging op te richten die het geheele terrein van de woekerbestrijding zal bestrijken. Het doel van de vereeniging is vooreerst om tot een organisatie van het niet- commercieele volkscredietwezen te geraken, waarbij voornamelijk gedacht wordt aan het bevorderen van de oprichting van stichtingen of andere rechtspersonen op niet-commerciee- le basis, welke tot doel hebben in de volksbe hoefte aati crediet te voorzien, zooveel moge lijk in samenwerking met gemeentebesturen, armenraden en andere sociale instellingen. Daarnaast stelt zij zich ten doel om tot een zoo goed mogelijke uitvoering van de be staande wet te geraken, door voortdurend acht te slaan op de wijze waarop deze uit voering geschiedt, en de aandacht van de be voegde instanties op eventueele leemten in de wet of haar practijk te vestigen. Tenslotte wil zij trachten te bevorderen het tot stand kon en van wettelijke regelingen tot bestrijding van den woeker ook waar de ze zich buiten het geldschietersbedrijf voor doet, en in het algemeen waarschuwend en inlichtend optreden. Zij die het beroep of bedrijf van geldschie ter uitoefenen kunnen niet als lid toetreden. De oprichtingsvergadering zal gehouden worden op 30 April. Leden van het comité zijn o.a. de heeren mr. dr. G. v. d. Bergh, lid van de Tweede Kamer, mr. P. A. Pynacker Hordijk, voorzit ter van de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid. prof. mr. C. W. de Vries, secreta ris van den Armenraad te Arnhem, dr. J. H. Adriani, secretaris van den Armenraad te Utrecht, mr. A. Jonker, directeur der Vereen, van Ned. Gemeenten, N. Arkema, adj.-direc- teur van de Vereen, van Ned. Gemeenten, J. W. Jurrema, dir. van het Bureau voor Maat schappelijke Steun te Amsterdam, J. P. v. d. Tak, directeur van de Stadsbank van Leening te Amsterdam, J. D. D. Pruisen, lid van het hoofdbestuur van de Mij. tot Nut van het Algemeen, en Hovens Greve, alg. secretaris van de Mij. tot Nut van het Algemeeij. NATIONALE VROUWENRAAD. Voortgezette vergadering te Rotter dam. In de gistermiddag voortgezette vergadering van den Nationalen Vrouwenraad heeft het internationale comitélid voor vrouwenarbeid, mej. Marie Heinen, verslag uitgebracht. Medegedeeld werd daarop, dat mevrouw C. van Schaik-Dobbelman gekozen was tot lid van het dagelijksch bestuur. Mejuffrouw Coben bracht het verslag uit van de Groningsche vrouwelijke studentenclub Magna Pete. Het verslag van het internationale sub comitélid voor bioscoop en radio-aangelegen- heden werd uitgebracht door mevrouw B. van den BerghWilling. Het verslag van den Joodschen vrouwenraad vermeldt o. a. dat belangstelling is getoond voor het Zionisme. Alsnu volgde de mededeeling, dat mevr. H. M. C. van Rijn van Alkemadede Hartogh en mevr. C. van SchaikDobbelman tot leden van het dagelijksch bestuur waren gekozen. Mej. mr. Frida Katz werd bij acclamatie aangewezen als voorzitster. Het internationale comité-lid voor letteren, mevr. H. Laman Tripde Beaufort wijst er in haar verslag op dat de literatuur voor de jeugd nog te weinig belangstelling ondervindt van de zijde der wetenschappelijke literatuurbeoefe- ning. De presidente stelde daarop aan de orde het op den eersten vergaderingsdag door het alge meene bestuur urgent verklaarde voorstel van den Internationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid. Dit voorstel is samengesteld uit vijf punten. Wijl geen eenstemmigheid over het eerste punt (inzake fabricage van en handel in wape nen en munitie) bestond, moest het van de agenda afgevoerd. Des avonds hebben de afgevaardigden zich voor een feestelijken avond vereenigd in de zalen van den Vrein. SABOTAGE BIJ DEN BOUW VAN DE BRUG.OVER DE WAAL? Locomotief onbruikbaar gemaakt. De correspondent van het Hbld. te Nij megen meldt Sinds eenigen dagen is men met de werk zaamheden tot overbrugging van de Waal bij Nijmegenn ook aan de Nijmeegsche zijde begonnen. Daartoe moet de uitmonding van het z.g. „Meertje" in de Waal omgelegd worden Deze werkzaamheden worden uitgevoerd door de fa. Zanen en Stoep te Gouda, die ook de dijkomlegging en de demping van de Kolk te Lent heeft uitgevoerd. Zooals men zich herinneren zai, werd indertijd in den gemeen teraad van Nijmegen erop aangedrongen, dat bij de werkzaamheden voor den bouw van de brug zeeveel mogelijk. Nijmeegsche werkloo- zen zoude worden tewerkgesteld en dat de voorwaarden van de te Nijmegen geldende collectieve arbeidsovereenkomst zouden wor den toegepast. Bij de werkzaamheden te Lent werden aan vankelijk inderdaad Nijmeegsche werkloozen werkzaam gesteld, maar dit liep op een vol slagen mislukking uit, daar de menschen niet in staat waren, het zware grondwerk te ver richten De firma Zanen en Stoep heeft daarna de proef gestaakt en beroepsgrondwerkers aan het werk gesteld, met het gevolg, dat de dem ping van de Kolk en de omlegging van dén dijk tijdig gereed kwamen. Zoodra de werkzaamheden aan den Nij- meegschen poicer begonnen, werd van da zijde van de Niimeesche arbeiders geprotes teerd tegen het feit, dat ook thans niet de voorwaarden xan de voor Nijmegen geldende collectieve arbeidersovereenkomst werden toe gepast en ook :,een Nijmeegsche werkloozen werden te werk gesteld. De werkzaamheden aan het „Meertje" zijn echter van gelijken aard als die te Lent en in totaal zijn aan ds Nijmeegsche zijde slechts ongevecc twintig man werkzaam. Teen gistermorgen de werkzaamheden aan het „Meertje" hervat zouden worden, bleek van de locomotief, die bij het werk gebruikt wordt, een aantal onderdeêlen verdwenen te zijn. Ais gevolg hiervan konden de werk zaamheden geen voortgang hebben. Aange zien het voor de hand ligt, dat men hier met een geval van sabotage te doen heeft, wordt docr de politie een uitgebreid onderzoek inge steld. VRACHTBOOT GEZONKEN OP DEN AMSTEL. Een met beurtgoederen geladen boot, be mand met twee personen en toebehoorende aan den beurtschipcer C. Bogaard te Alphen aan den Rijn, is Woensdag op weg naar Al phen naar Amsterdam ten gevolge van tot dusverre onopgehelderde oorzaak in den Am- stel onder de gemeente Ouderkerk gekapseisd en gezonken. Een in de omgeving wonende landbouwer en diens echtgenoote, welke laat ste het ongeval zag gebeuren, hebben de op varenden, een zoon en een dekknecht van dén schipper, die reeds in een hachelijke positie verkeerden, door middel van een roeiboot ge red. OM EEN GEMEENTE-VELDWACHTER. In den gemeenteraad van Zwammerdam zijn langdurige en soms zeer rumoerige dis cussies gevored over een adres van zeventig inwoners om in de vacature van gemeente veldwachter niet meer te voorzien, maar te trachten een rijksveldwachter in de gemeente geplaatst te krijgen. De vroede vaderen wer- den het na een geheime zitting zelfs niet eens PLANNEN TOT DEMPING VAN DEN RIJN ONDER DE GEMEENTE WOERDEN. In een der vorige vergaderingen van den gemeenteraad van Woerden deed de heer Sneu het voorstel om den Rijn te dempen in- plaats van uit te baggeren. Financieele be zwaren zouden echter voor dat plan een be letsel zijn. Er heeft zich thans te Woerden een commissie gevormd teneinde het vraag stuk van demping van den Rijn tot een defi nitieve oplossing te brengen. 197. Verschillende lichtkevertjes wilden bij Tuimeltje blijven, maar Tuimeltje zei, dat ze allemaal moesten vluchten. Ik blijf hier om de ooievaar te vangen, zei Tuimeltje. Ik wil dat jullie allemaal weg gaat en daar Tuimeltje niet erg goed gehumeurd was, namen ze hun bezittingen en gingen de kikkers achterna. 198. Dien nacht sliep Tuimeltje niet. Hij hoorde de ooievaar onrustig op en neer vliegen en zat te overden ken, wat hij met het dier moest beginnen. Toen nam hij een besluit. Ik ga met een mand eieren en de vredesvlag naar de ooievaar, dacht hij bij zichzelf en zoo gezegd, zoo gedaan. Den volgenden morgen ging hij er al vroeg op uit.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6