DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche presidentsverkiezing ^Buitenland 134e Jaargang. DjaqeÜikschOjifec^UfU Hindenburg met 19 millioen van de 36 millioen stemmen tot president herhozen. - Hitier weer twee millioen stemmen vooruitgegaan. EEN VRIJ KALME DAG. d^bbTd V€r'tiezin&s<lag' minstens n°g vet'" - Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatst uimte. Brievêt franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef. 3, redactie 33. Ho. 85 Directeur: C. KRAK. JIAHHDAG II APRIL 1932 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Bij de tweede stemming voor het presi dentschap is Hindenburg gekozen met meer dan 50 der uitgebrachte stemmen. Zoowel de stemcijfers van Hindenburg als die van Hitier zijn gestegen, ondanks het feit, dat het aantal uitgebrachte stem men minder was, dan bij de eerste verkie zing. De stemmen van den Duitsch-Nationa- len candidaat Dftsterberg zijn over Hin denburg en Hitier verdeeld, terwijl Hitier zeer waarschijnlijk nog een groot aantal stemmen heeft gekregen van kiezers, die bij de eerste stemming op den communist Thalmann hebben gestemd. Deze laatste heeft meer dan een millioen stemmen ver loren. Zooals verwacht mocht worden, is de grijze von Hindenburg dus gekozen tot rijkspresi dent. Dat beteekent dus, dat de meerderheid van het Duitsche volk vertrouwen stelt in het huidige regime. Of eigenlijk is dat niet juist Beter kan men zeggen, dat de meerderheid liever een Hindenburg als president had, daA een Hitier. Het is hier toch in de allereerste plaats een strijd geweest om een persoon en niet om een politieke overwinning. Want als we alleen het laatste nemen, dan heeft Hitler een geweldige overwinning behaald. Bij de eerste verkiezing, den 13den Maart j.1. gehouden, hebben wij vrij uitvoerig stil gestaan bij de beteekenis van den uitslag Sindsdien is er eigenlijk niets veranderd, zij het dan, dat beide leidende candidaten nog eenige millioenen stemmen meer veroverd hebben. Dat komt voornamelijk, doordat toen vijf en nu slechts drie candidaten tegen elkaar streden en dat deze derde candidaat (de com munist Thalmann) het zonder een geweldige en kostbare verkiezingscampagne moest doen Dat de communisten dus zooveel stemmen verloren hebben, ligt niet zoozeer aan ver mindering van hun macht, maar hoofdzake lijk aan een handige politiek. De heeren heb ben n.1. beseft, dat zij bij de Pruisische Land dagverkiezingen binnenkort heel wat meer roem kunen behalen en daarom hebben ze hun kapitaal bewaard voor dien strijd. De communisten verloren daardoor ruim een millioen stemmen en men mag veilig aan nemen, dat de meeste van die verloren stem men naar Hitler gegaan zijn. o Er is niet zoo enorm druk gestemd als de vorige keer. Toen werden in totaal 37.647.115 geldige stemmen uitgebracht en deze keer on geveer 36.500.000. Van deze rond 36 millioen stemmen kregen de drie candidaten elk voor zich de volgende aantallen, waarbij wij tusschen haakjes vermelden de stemmen, die zij bij de eerste verkiezing kregen: Hindenburg 19.359.552 (18.650.730) Hitler 13.417.460 (11.339 285) Thalmann 3.706.386 4.983.197) Vergeleken dus bij de vorige stemming is Hindenburg dus ongeveer 716.000 stemmen vooruitgegaan en Hitler ruim bijna 2.100.000, terwijl Thalmann bijna 1.300.000 stemmen verloor Berlijn op den vooravond der Verkiezing. Op ontzaggelijk uitgebreide wijze werden Op den vooravond der presidentsverkiezing vlugschriften in de straten van Berlijn rond gestrooid. Ook vliegtuigen wierpen weer cir culaires bij massa's naar beneden. Straten e" pleinen werden overdekt met papier. Reus achtige bontgekleurde aanplakbiljetten wezen op de beteekenis van den dag van Zondag Wagens met luidsprekers reden af en aan en trokken de aandacht, evenals een leger van sandwich-men. De belangstelling van het publiek werd echter sterk bekoeld door het winderige en regenachtige Aprilweer. Maar desondanks was de reclame enorm. Vlaggen en transpa ranten waren in grooten getale aan de huizen aangebracht en in dit opzicht hadden de Nazi's hun inspanning, vergeleken met den De communistische propaganda daaren tegen was vrijwel op den achtergrond ge- komer Alleen in de uitgesproken communis tische buurten zag men gVoote massa's roode vlaggen met het portret van Thalmann uit de 'ramen hangen, terwijl op andere plaatsen daklijsten over groote afstanden beschilderd waren met communistische leuzen. Zoo was Berlijn Zaterdagavond. Zoo wa ren ook de andere Duitsche steden dien avond. Totdat de Zondag, de groote dag kwam o 't Is vrij rustig geweest met de verkiezing. Natuurlijk kwamen er wel botsingen met de politie, natuurlijk zijn er veel klappen uitge deeld, natuurlijk is er weer bloed gevloeid, maar toch, 't ging betrekkelijk kalm. De nacht, voorafgaande aan den dag der verkiezing is in de hoofdstad van 't Duitsche Rijk zonder groote incidenten tusschen poli tieke tegenstanders verloopen. Zondagmor gen werden 107 nationaal socialisten en 70 communisten door de politie gearresteerd Negen aanplakzuilen werden in den nacht in brand gestoken. Overal in de stad zag men krachtige politiepatrouilles, die iedere poging tot samenscholing direct verhinderden. TeHambu rg werd Zondagmiddag even na vijf uur de SA-man Brandt op den Aus- schlaegerweg door politieke tegenstanders neergeschoten. Een andere SA-man, die ge tuige van het voorval was, kreeg een beroerte, waaraan hij is bezweken. Voorts werden nog drie nationaal-socialisten door schoten ge wond. Zij werden naar het ziekenhuis over gebracht. In de steden van het R o e r g e b i e d is het rustig geweest. In doorsnede werd niet zoo druk gestemd als bij de eerste ronde. Het is nergens tot ernstige botsingen gekomen Alleen te B o c h u m moesten 76 personen worden gearresteerd. Te K e u 1 e n werd in de middaguren vrij druk gestemd. Men berekent, dat minstens 75 der stemgerechtigden hun stem hebben uitgebracht. Vooral de vrouwen hebben druk gestemd. Het is nergens tot incidenten ge komen. In den nacht op Zondag evenwel is het te K e u 1 e n-E h r e n f e 1 d tot een een vecht partij gekomen tusschen ongeveer 20 nazi's en 15 communisten. Bij deze gelegenheid is geschoten. De verkiezingsdag is in H a n n o v e r in het algemeen rustig verloopen. In de stad B r u n s w ij k is het hier en daar tot vecht partijen gekomen, waarbij politieke tegen standers lichte hoofdwonden opliepen. Het is ook hier nergens tot ernstige ordeverstorin gen gekomen. Uit de stad Holzminden worden daarentegen wel ernstige incidenten gemeld. Het is aldaar in den nacht op Zondag tot vechtpartijen gekomen tusschen nationaal socialisten, communisten en aanhangers van het IJzeren Front. Tot in de ochtenduren bleef het onrustig. Aan beide zijden werden eenige personen gewond. Er werden ook eeni ge belhamels gearresteerd. De verkiezings dag zelf is zonder storing verloopen. De verkiezingsdag is ook te Breslau en in de provincie over het algemeen rustig verloopen. Slechts in de middaguren is het in de Alsenstrasse te Breslau tot samenscho- sialisten bezet motorrijwiel met zijspanwa- gen op weg was met een gewonde. Uit de menigte werd geschoten. De nationaal-so- lingen gekomen, toen een met nationaal so cialisten overmeesterden den schutter en leverden hem over aan de politie. Toen het motorrijtuig teruggekeerd was bij het partij lokaal in de Bunzlauerstrasse, kwam het op nieuw tot samenscholingen. De politie trof op het voertuig een gummiknuppel en een ploertendooder aan. De drie bij het rijtuig behoorende nazi's werden gearresteerd. De rijksregeering tevreden. In kringen, die de regeering na staan, wordt verklaard, dat het resultaat van de verkiezingen van gisteren volkomen beant woord heeft aan de verwachtingen, voorzoo ver het Hindenburg betreft. Mvt bijzondere voldoening wordt er op gewezen, dat Hinden burg de absolute meerderheid heeft verwor ven. Daarentegen wordt de teleurstelling over het succes van Hitler nauwelijks verborgen De meening wordt geuit, dat de twee mil lioen stemmen dit Hitler nog op de vorige verkiezingen gewonnen heeft, voor driekwart bestaan uit kiezers, die bij de eerste verkie zing op Duesterberg hebben gestemd en voor een kwart uit communisten. Het aantal Duesterberg-kiezers, dat dit maal niet gestemd heeft, wordt geschat op een half millioen. De overige Duesterberg kiezers hebben, naar men meent, voor Hin denburg gestemd. Adolf Hitler heeft gisteren na de verkiezing de volgende proclamatie uitgevaardigd: Nationaal-socialistenPartijgenotenEen grooten en zwaren slag hebt gij geleverd. Ik wist, dat uw trouw ongeschokt is.' Toch moet ik u voor uw ongehoord geloof, uw offer vaardigheid en uw ijver dank zeggen. On danks alle onderdrukkingen en vervolgingen heeft uwe beweging door u een nieuwe groo te overwinning bevochten, die u het recht geeft u te gevoelen als vaandeldragers van ae nationale vrijheid en daarmede van de na tionale toekomst. Morgen begint de nieuwe strijd. Ik weet, dat gij ook in de toekomst de beste garde zult zijn van het Duitsche volk. Op 24 April zul len wij ons nogmaals meten met onze tegen standers en eenmaal moet en zal de dag ko men, waarop gij onze vaandels tot de laatste overwinning zult voeren. Adolf Hitler. SA- en SS-mannen!' Mijn leiders! Een zwaar werk ligt achter u. Aan uwen moedi gen en onvermoeiden vlijt danken wij een nieuwe, groote overwinning. Ik ben er gren- zenloos trotsch op, uw leider te zijn. Adolf Hitler. o Aan de leiding der organisatie en der pro- propaganda der nat.-soc. beweging. Partij genoten en leiders! De overwinning van 10 April dwingt mij al diegenen te danken, die in de organisatie der propaganda en der pers door hun werk de voorwaarden daartoe schiepen. Het vertrouwen van 13%) millioen Duitschers in onze beweging is niet alleen het hoogste loon voor het gepresteerde werk, maar ook de zwaarste verplichting voor de toekomst. De nat.-soc. beweging kan geen rust kennen voor het doel der nat.-soc. bevrijding van Duitschland is verwerkelijkt Millioenen Duitsche hoofd- en handarbeiders, millioenen Duitsche boeren verwachten de voortzetting van onzen strijd. Het werk be gint morgen, op 11 April voor den eerstvol- genden, zwaren strijd. Adolf Hitler. o De Engelsche fascisten hebben de Duitsche Nazi's een telegram gezonden, waarin zij hun Duitsche vrienden een volledig verkie zingssucces toewenschen. De Engelsche fas cisten, aldus het telegram, volgen met groote belangstelling de presidentsverkiezingen, aangezien zij er van overtuigd zijn, dat de strijd van Adolf Hitler niet alleen om Duitsch land gaat, maar om de volkeren van het ge heele Noordelijke ras. „Wanneer gij Duitsche nat.-soc. een groote overwinning bevecht, is dat ook een overwinning voor ons in Enge land, want wij zijn er van overtuigd, dat geen groote natie op dvn duur zonder be langstelling kan blijven staan tegenover de zelfopoffering en het enthousiasme van een groote partij der jeugd. Wij hebben het volle vertrouwen, dat Adolf Hitler tot president zal worden gekozen". De leiding der Engelsche fascisten heeft Vrijdagavond een orde uitgevaardigd waar in bevolen wordt, dat de Engelsche fascisten emblemen in de toekomst moeten aansluiten bij het voorbeeld van de Duitsche nat.-soc Bij vergaderingen moeten de deelnemers een witten baud om den arm dragen met een rooden band, waarop een blauw hakenkruis genaaid is. Vroeger gebruikten de Engelsche fascisten als embleem den bundel roeden Blauw-wit-rood zijn de Engelsche kleuren. Hoe er gestemd is. Er is we hebben het terloops al opge merkt minder gestemd dan den 13den Maart. Voor zoover het thans is na te gaan, hebben er ongeveer 75 pCt. van de Duitsche kiezers gestemd. Dit moet allereerst worden geweten aan de slechte weersomstandig heden, die vooral in de provincies van groo ten invloed waren. En vei der zijn er natuurlijk tal van kiezers geweest, die bij voorbaat overtuigd, dat Hindenburg gekozen zou worden rustig thuis blijven en aan ande ren oveilieten, om den president te kiezen. En waarschijnlijk zullen er nog heel wat duizen den geweest zijn, die geen candidaat vonden bij het drietal. Ondertusschen is Hindenburg, de 85- jarige, president gebleven Beteekent dat, dat de Duitsche politiek in den eersten tijd onver anderd zal blijven? Wij gelooven, dat de strijd nu pas begint. Want de Nazi's, die momenteel wel de sterkste partij in Duitsch land zijn, zullen nu niet blijven rusten Zij zullen bij de Pruisische Landdagverkiezingen weer actief zijn; zij zullen in den rijksdag de noodige variaties brengen. REVOLVERAANSLAG OP DEN PRESIDENT VAM DE RIJKSBANK. Zaterdagavond, enkele minuten voor nege nen werd op het Potsdamsche station, op perron B. door een ongeveer 34-jarigen man, Werner Kertscher genaamd, een aanslag ge pleegd op den rijksbankprcsicient dr. Luther, die op het punt stond met den gewonen trein naar Bazel te vertrekken. De man loste een schot, dat zijn jas doorboorde en langs den arm scheerde, zonder dat dr. Luther gewond werd. Dr. Luther vertrok, ondanks den aanslag. De dader en een tweede persoon, die ver klaarde dr. Roscn uit Hamburg te zijn, wer den gearresteerd. Zij weigeren voorloopig iets te zeggen. Het politierapport. Over den aanslag op den rijksbankpresi dent dr. Luther wordt door de politie het volgende medegedeeld: Op perron A. van het Potsdammer station in tegen 21 uur voor het vertrek van den F. D. trein 9211, waarmede een delegatie naar Genève vertrok, een aanslag gepleegd op den president van de Rijksbank, dr Luther. De dader schoot met een zelflaad- pistool kaliber 6, 64, systeem Scbmcisser, een schot af. Het wapen was geladen met 3 scherpe patronen. De dader werd geïdentifi ceerd als de koopman Werner Kertscher, ge boren in 1898 te Koschitz, die zonder beroep is en zich te Berlijn ophoudt. Zijn medeplich tigen is dr. Roosen uit Hamburg. Alster- glachis 10. Dader en medeplichtige zijn door een rijksspoorwegbeambte gearresteerd en in handen gesteld van de politie op het station. Dr. Roosen heeft zelf een bekentenis geschre ven, doch verklaart, dat hij verdere mededee- lingen alleen aan den gewonen rechter wil doen. Over de 1 eweegredenen van hun daad weigeren beide gearresteerden alle inlichtin gen. Rijksbankpresident dr. Luther is niet ge wond en vertrok om 21 uur naar Bazel. Op Kertscher is een uitnoodiging van den nat.- soc. juristenbond, groep staathuishoudkundi gen, gouw Gross Berlin gevonden. Beiden weigeren iets mede te dee'en over de partij waar zij lid van zijn. Dader en medeplichtige zijn ter beschikking van de politieke politie gesteld. Beweegredenen van den aan slag niet van politieken aard. Bij het eerste verhoor van de beide daders weigerden zij een verklaring af te leggen over de motieven van hun daad. Later verklaarden zij dat geen politieke be weegredenen hen tot hun daad hadden ge bracht. Zij noemden zich theoretische vijan den van de geldpolitiek van de rijksbank, resp. van den president van de rijksbank. De gearresteerde dr Roosen schijnt ook vroeger reeds een politieke rol te hebben gespeeld en lid te zijn geweest van de organisatie „Vrij geld, vrije economie en vrij wonen". Walther Kertscher is 34 jaar oud en woont in Thuringen. Verdere med:deelingen werden door hem geweigerd. Dr. Max Roo sen is 59 jaar en noemt als zijn laatste woon plaats Hamburg. Hij is in Buenos Aires geboren en in 1930 vandaar naar Londen vertrokken. Te Berlijn heeft hij het laatst in de Dusseldorferstrasse gewoond. Gister avond om 11 uur was het verhoor nog niet beëindigd. De politie deelt mede, dat zij beiden ver klaard hebben vroeger lid te zijn geweest van de nat.-soc. partij. Om politieke meenings- verschillen zijn zij echter vooor eenigen tijd uit de partij getreden. Op dr. Rooosen werd een uitnoodiging gevonden voor een vergade ring van den nationaal-socialistischen juris tenbond. Verder is bekend, dat Kertscher en Roosen eenigen tijd geleden een aanklacht hebben ingediend tegen dr. Luther wegens hoogver raad, benadeeling van het volksvermogen, onduidelijk boekhouden etc. Dr. Luther over den op hem gepleegden aanslag. Betreffende den op hem gepleegden aan slag verklaarde dr. Luther: Ik was zeer vroeg op het Potzdamer Bahnhof aangeko men en kortte mij het wachten door op en neer te wandelen op het perron. Plotseling trad een vrij groote man op mij toe, met de woorden: „I suppose". Dr. Luther meende te doen te hebben met een Engelschen of Amerikaanschen journalist die hem eenige vragen zou willen stellen en bleef staan om den man aan te hooren. Op het zelfde oogen- blik werd gevuurd. Alles ging bliksemsnel in zijn werk en dr. Luther bemerkte in den be ginne in het geheel niet dat hij in den rech- terbovenarm was getroffen. Het schampschot had een 3 a 4 ^.M. lange vleeschwonde veroorzaakt. Dr. Luther bracht in het bizon der hulde aan de Duitsche politie, die aan elke halte werd afgelost en de noodige con trole uitoefend. Ten einde complicaties te voorkomen, zal dr. Luther te Bazel een dok ter consulteeren. De reden van den aanslag nog niet bekend. Gistermorgen werd het verhoor van Kert scher en dr. Roosen, die den aanslag hebben gepleegd op dr. Luther, voortgezet. Beiden blijven bij de door dr. Roosen op schrift ge stelde bekentenis en waren niet te bewegen verdere verklaren af te leggen. Volgens een mededeeling van het politiepresidium heeft de schriftelijke bekentenis den volgenden inhoud: „Zelf aangifte. Wij dr. Max Roosen, Hamburg, Alsterglasis 10, en Werner Kert scher, Ertzdorf bij Eisenberg in Thuringen, erkennen hierbij dat wij den 9den April 1932 des avonds om 8 uur 50 op perroe A-, Dr. Hans Luther, president van de Rijksdag, hebben aangeschoten. Wij zullen uen rechter en het Duitsche volk in welks naam recht wordt gesproken, hiervan rekenschap geven DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Sjanghai een tweede Danzig? Naar uit Sjanghai wordt gemeld publi ceert de „China Press" een bericht volgens hetwelk buitenlandsche kringen te Sjanghai het voorstel hebben ingediend om van Sjang hai een kleine republiek te maken in den vorm van het huidige Danzig, en deze repu bliek te plaatsen onder het toezicht van het Internationaal Gerechtshof in den Haag. Dit blad deelt verder mede, dat de V. S. zich ver zetten tegen het denkbeeld Sjanghai tot een vrije stad te maken, aangezien dit in strijd is met het negenmogendheden verdrag. Een Chineesch vertegenwoordiger heeft over dit plan verklaard, dat het een directen inbreuk vort op den soevereine rechten van China en dat het Chineesche volk hier nooit in zal toestemmen. Voor de hervatting van den strijd? De Chineesch-Japansche onderhandelin gen bevinden zich, daar men aan beide zij den van geen toegeven weet, op een dood punt, de wederzijdsche gespannenheid is groot. Er worden reeds voorbereidingen ge maakt voor een snel vertrek van de Chinee sche vertegenwoordigers. De Japansche en Chineesche troepen leg gen voortdurend nieuwe loopgraven aan. Dagelijks vinden kleine gevechten plaats tusschen de voorposten. Uit Nanking zijn verscheiden vliegtuigen met soldaten van de modeltroepen van Tsjang Kai Sjek aange komen. DE ARRESTATIE VAN MEVROUW HANAU. De huiszoekingen bij mevr. Hanau, die op het oogenblik in de gevangenis zit, zijn Za terdagmorgen voortgezet. Voor den rechter van instructie heeft mevr. Hanau verklaard, dat zij het geheime schrij ven van de politie aan het ministerie van fi nanciën noch gevonden, noch onrechtmatig verworven had. De inhoud van dit schrijven is haar integendeel telefonisch, voor zoover het haar persoon betrof, door een onbekend persoon vanuit het ministerie van financiën medegedeeld. De Parijsche prefect van politie, Chiappe, heeft Zaterdagmorgen in verband met deze zaak een langdurige bespreking gehad met den minister van financiën, Flandin. In aan sluiting daarop begaf de prefect van politie zich naar Tardieu, bij wien hij geruimen tijd bleef. Onderhoudt mevrouw Hanau betrekkingen met Duitsche en Sovjet-Russische kringen? Volgens een bericht in de „Paris Midi" zou het geheime schrijven van den Parijschen prefect van politie aan het ministerie van fi nanciën o.a. het volgende bevat hebben: Men heeft alle reden te vreezen, dat mevr. Hanau betrekkingen onderhoudt met Duitsche en Sovet-Russische kringen. Wat de Duitsche kant betreft, staat zij in contact met de Dres- dener Bank en met een groep Duitsche finan ciers. Zij zou toelagen ontvangen hebben van Julius Wertheimer, den perschef van de Duit sche ambassade te Parijs. Zij heeft ook in contact gestaan met het kartel van de Duit sche zware industrie. Uit zekere bron weet men, dat mevr. Hanau 23 Sept. 1931 in haar woning een onderhoud heeft gehad met den plaatsvervangenden chef van de Sovjet-Rus sische handelsvertegenwoordiging in Breslau en den financieelen avonturier Davidowski. Van officieele Duitsche zijde worden deze be schuldigingen, voorzoover zij betrekking heb ben op Duitsche persoonlijkheden met alle scherpte afgewezen en volkomen uit de lucht gegrepen genoemd. Men verwacht dan ook, dat de Duitsche ambassade protesteeren zal bij het Fransche ministerie van buitenland sche zaken. De ambtenaren van die persaf- deeling van de Duitsche ambassade kennen mevr. Hanau in het geheel niet en hebben nooit iets te staan gehad met haar of hare ondernemingen. 18 GRADEN VORST IN ZWITSERLAND. Het hevige storm- en hagelweer, dat Vrij dagmiddag en -avond woedde boven Zuid- Baden, Noord-Zwitserland en de Alpen, heeft in de hooger gelegen gebieden ook zwaren sneeuwval meegebracht. Op den Saentis en het Jungfraujoch bereikte de koude 18 graden onder nul. KETELONTPLOFFING OP EEN FRANSCH SCHIP. Negen dooden. Op het Fransche s.s. „Armand Bousseau", dat op het oogenblik in den haven van Sai- goon (Indochina) ligt, is gister een hevige ke telontploffing ontstaan, waardoor 9 matrozen gedood en 5 zwaar gewond werden. MEMELSCHE SCHOOLRAAD GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag is in Memel schoolraad Meyer gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van spionnage.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1