Een nieuwe lente! tBuwmCand Brieven uit Berlijn GOEDEREN-TARIEVEN DER NED. SPOORWEGEN. I vVan onzen correspondent). Berlijn, 10 April. Gisteravond is op het „Potzdammer Sta tion", een der tallooze stations van de we reldstad Berlijn, op den President van de Duitsche Rijksbank en ex-rijkskanselier dr. Hans Luther een, gelukkig mislukte, revol veraanslag gepleegd. Twee verwarde zielen, die het met den leider van de Duitsche cir culatiebank blijkbaar theoretisch niet eens waren, hebben dezen aanslag beraamd. Een van beiden heeft, terwijl de andere en blijkbaar ook nog een derde toezag, ge schoten, en nu zitten de heeren achter slot en grendel, terwijl dr. Luther intusschen alweer heelhuids in Bazel zal zijn aangekomen; of schoon het gerucht de ronde deed, dat zich in den trein zelf ook nog verdachte elemen ten bevonden. Dit alles is geschied aan den vooravond van den dag \4in heden, den tweeden in de reeks van drie hoogst belangrijke verkie zingsdagen 13 Maart, 10 April en 24 April waarbij het gaat om de keuze van een Rijkspresident en eenige nieuwe Land dagen, o.a. in den staat Pruisen, die toon aangevend voor geheel Duitschland pleegt te zijn. ,a D... Weliswaar sterven in het Duitsche Kijk sinds eenige jaren bijna dagelijks meestal jonge menschen als slachtoffers van politie ke ophitsing, leden voornamelijk van de ra dicale partijen, die zich Nationaal-Socialis- ten en Communisten noemen, maar net scheen toch, alsof Duitschland de periode der politieke moordaanslagen op lemende persoonlijkheden achter zich had. Men herin nerde zich nauwelijks meer de gelukte aan slagen op de ministers Erzberger, Rathenau en Eiszler, en op de politici Rosa Luxem burg en Karl Liebknecht, de mislukte op Philipp Scheidemann, Maximiliaan Har den, generaal von Seeckt e.a. Het scheen, dat de jonge menschen, hoe radicaal ook in hun opvattingen, verstandiger geworden wa ren en dat zij ingezien hadden, dat nihilisti sche moorden eerder na- dan voordeel bren gen voor de richting, waarmee men zich verwant voelt. In dit geval schijnt het niet bepaald een politieke moordaanslag geweest te zijn. De beide jeugdige daders, uit de aca demisch geschoolde wereld afkomstig, wa ren fanatici der economische theorie en meen den slechts ofschoon ze nog niet lang ge leden bij de partij van Hitier aangesloten waren en daar dus het gif der demagogie op zich hadden laten inwerken dat de op politiek gebied nauwelijks meer op den voorgrond tredende dr. 'Luther verhinderd moest worden in Bazel beginselen te verkon digen, die zij blijkbaar als schadelijk voor Duitschland veroordeelen. Maar de revol verschoten op het Berlijnsche perron vielen nu eenmaal aan den vooravond van den tweeden verkiezingsdag. En het is aan te nemen, dat ze op het allerlaatste oogenblik nog invloed op den loop dezer verkiezing ge had zullen hebben. Een invloed, die dan den grijzen Rijkspresident von Hindenburg als voorstander van eenigheid, rust en orde ten goede gekomen zal zijn! Het heeft geen doel, op deze plaats en op dezen dag nog woorden over deze verkie zing, die met vrij groote zekerheid de over winning van Hindenburg met zich zal bren gen, neer te schrijven. Als deze regelen in druk verschijnen, wordt het Duitsche volk alweer door nieuwe verkiezingsvoorberei dingen in opschudding gebracht en zal de heer von Hindenburg reeds eenige ochten den op zijn gewone vroege uur van zes op gestaan zijn in de wetenschap, dat de meer derheid van zijn landgenooten ondanks alle impopulaire maatregelen, die hij de laatste jaren door zijn handteekening kracht van wet gegeven heeft, het vertrouwen in den 84- jarige niet verloren heeft. We willen hier volstaan met de mededeeling, dat de strijd hevig geweest is en de nieuwe gevechten, vooral die om den Pruisischen Landdag, waarschijnlijk nog heftiger zullen worden. Waarbij voor het Duitsche volk, dat reeds zooveel doorgemaakt heeft, van harte te ho pen is, dat het voorbeeld van gisteravond op den Potzdammer Bahnhof ondanks de omstandigheid, dat zulke daden hier meest al („Duplizitat der Ereignisse" noemt men het in Duitschland) tot onmiddellijke navol ging prikkelen! niet onder fanatici tot soortgelijke wanhoopsuitingen leiden zal. Men moet er zich overigens over verwon deren, dat in deze tijden van verpletterende werkloosheid de Duitschers zoo rustig blijven en ook nu weer, tusschen 13 Maart en 10 April, de voorbereidingen voor de verkie zingen een betrekkelijk zoo rustig verloop gehad hebben. Het voorjaar is theoretisch aangebroken practisch hagelde en sneeuw de bet de laatste dagen in Berlijn en in Oost- Pruisen ligt de sneeuw nog dik op de kale heuvelen de praciijk heeft geleerd, dat dan de werkloosheid vrij plotseling en zeer sterk pleegt af te nemen. Ditmaal echter bedraagt, bij een totaal werkloozen van ruim 6 1/4 mil- iioen, de afname slechts ruim honderdduizend, een feit, dat noga', verontrustend is en voor de eerstvolgende weken eigenlijk weinig goeds belooft. De geleerde heeren deskundi gen debatteeren al maandenlang over plan nen, althans aan een deel van dit leger der millioenen werk te verschaffen. Maar alie schoone plannen zijn tot nu toe oapiei ge bleven. Het voornemen, om eenige honderd duizenden gezinnen in de omgeving der groote steden in barakwoningen en groote prieelen onderdak te verschaffen en hun ge legenheid te geven, van de opbrengst van hun tuintjes tenminste een deel van het levens onderhoud te bestrijden, schijnt slechts voor een zeer klein gedeelte in de practijk te zijn omgezet. De ellende is eerder grooter dan ge ringer geworden Dat zier men ook uit de crimineele statistieken. De gevangenissen zijn overvol. Eiken nacht worden in Berlijn al leen 10 tot 15 auto's gestolen. Moorden, zelf moorden en diefstallen zijn hier talrijker dan ooit. Minstens eenmaal per week leest men van wanhopigen. die niet alleen zelf dit leven verlaten, maar ook hup heele gezin en vaak nog het dienstpersoneel meenemen. „Amok- makers'' zijn tegenwooidig in Berlijn en in Duitschland talrijker dan in Nederlandsch- Indië. Maar aan den anderen kant neemt ook het aantal van hen toe. aie niet meer in armoede de ellende op zich laten aankomen, doch die moedig aanpakken en elke gelegenheid aan grijpen om het hoofd boven water te houden Vooral onder de jeugdige academici, stu denten en afgestudeerden, is het streven zicht baar alles aan te pakken, wat lot geld ver dienen kan voeren. De bekende „Verein Deutscher Ingenieure" heeft een grootsche organisatie geschapen, die van de reeds lang bekende „Deutsche Studentenhilfe" en het nieuwe instituut der „Werkstudenten" is uit gegaan en een „Ingenieurs-Haushilfe" op touw gezet heeft. Voor 1 Mark per uur kan men zich jonge, werklooze ingenieurs bestel len, die de huisvrouw helpen bij het nazien, en repareeren van meubelen, fornui zen, electrische leidingen, den heer des huizes bevrijden van den last van het onderhoud, het wasschen en repareeren van z'n auto, zijn radiotoestel en wat niet al. Zelfs voor tuin- iransw^rk stellen de ingenieurs ziel; gaarne ter beschikking. In Duitschland is het aantal academici reeds sinds jaar en dag zoo groot, dat meer dan 60 pCt. van de afgestudeerden geen be trekking vinden kan en een toevlucht moet zoeken in beroepen, die met de lange en kost bare studie in vele gevallen niet het minste meer te maken hebben. Maar de zucht om zich „Herr doktor" of „Herr Diplomingeni eur" te laten noemen is hier te lande nu een maal zoo groot gebleven, dat men liever honger lijdt en burgertuintjes wiedt, dan tij dig al zijn krachten in te zetten voor het be reiken van een positie, waarvoor academi sche studie en titel niet noodig zijn. Niet alleen de academische jeugd echter lijksch brood te verdienen, ook de midden- zoekt naar elke mogelijkheid om het dage stand en de adel moeten maar zien, op de een of andere, vroeger voor onmogelijk gehouden wijze het leven er in te houden. Zoo vertelt men ons van een jonge dame uit eerste krin gen, die dagelijks in het Berlijnsche voor name „Westen", weer of geen weer elk uur met vier of meer andere luxe-honden op straat te zien is. Ze heeft zich per advertentie voor dit werk, hondjes-uitlaten, ter beschikking ge steld, en heeft er zooveel succes mee, dat de zorg voor het levensonderhoud voorloopig voor deze dappere jonge dame van de baan is. Weer andere jonge dames en heeren ver- toonen zich op de binnenplaatsen der huizen blokken en geven dansles, nadat ze eerst met begeleiding van draaiorgel of viool, de nieuwste danssnufjes voorgedaan hebben. Dan zijn er jongelui uit goede kringen, die de vuilemmers de trappen afdragen en leeg weer naar boven brengen die als „gigolo" in de „lunchrooms met dikke dames dansen; die als privé-chauffeur of als gids voor de musea dienst doen; die vakmenschen zijn voor het bezoeken van „misdadigerskelders" en nachtlokalen Er zou een belangwekkend boek over deze toestanden te schrijven zijn, een boek, dat een historisch document zou kunnen worden voor een periode, waarin alles op z'n kop stond en alle klassen der bevolking door elkaar gewor pen waren. Dat we midden in deze periode zitten en het nauwelijks merken, is een ver schijnsel, dat bij het wonderlijke gebeuren van deze tijden behoort. ROLAND. BEGRAFENIS DR. IR. C. W. LELY. Onder zeer groote belangstelling heeft gisteren op Nieuw Eik en Duinen bij Den Haag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. ir. C. W. Lely, in leven hoofdingenieur van den rijkswater staat in het district Maasverbetering. Aanwezig waren o.a. de hoogleeraren prof. dr. J. Kraus. Nelemans, W. Schermerhorn en prof. Kist; de raad van bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs was vertegenwoor digd door ir. Wouter Cool; voorts waren aanwezig ir. De Blocq van Kuffeler, direc teur-generaal der Zuiderzeewerken; dr. H Wortman, oud-directeur generaal; hoofd ingenieurs van den rijkswaterstaat en vele anderen. ten groot aantal kransen en bloemstukken dekt: de baar. In -den sleet bevonden zich o.a. mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internadonale Justitie, en ir. J. Lely, directeur van de Zuiderzeewerken, broeder van den ontslapene. Het eerst trad naar voren ds. Loeff, die om. zeide: Hel leven van Lely is mooi ge weest, en veel is ons ontnomen. Dankbaar- 1 id echter past ons voor wat wij in hem gehad hebben. Hij behoorde aan zijn gezin, maar ook aan -te fainilie-Lely, tusschen de leden waarvan de banden altijd zoo sterk zijn. In zijn werk werd hij gewaardeerd en hoog geprezen. Hij behoorde aan de stad zijner inwoning aan de provincie en aan het rijk. Maar daarnevens stond hij in contact met talrijke andere kringen en hoe jong ook, had zijn naam reeds een goeden Klank. Een man van hooge, ernstige levensbeschouwing, een onovertroffen werker, een voorbeeldig hoofd des gezins hebben wij in hem verloren. Dr Loeff besloot zijii toespraak met woorden van troost tot de weduwe en de kinderen. Daarna sprak dr. ir. Ringers, directeur- generaal van den rijkswaterstaat. Deze her innerde eraan, dat hij eenige weken geleden ir. Lely ontmoette en deze tot hem zeide. dat hij eenige weken rust ging nemen, aivorens met het groote werk van de Maas een begin k maker. De voorbereidende werkzaam heden waren ten einde en het werk staat te beginnen. Lely ging van ons heen in de kracht van zijn ieven, met een schitterende toekomst voor zich. Niemand had als hij he1 stroomen- de water bestudeerd en veie goede resultaten zijn door zijn berekeningen verkregen. Spr. wees op de berekeningen van Lely voor hoog waterstanden en op het groote werk hoe de Maas voor groote afvoeren geschikt te ma ken. Zijn heengaan is een groot verlies voor het korps waterstaat-ingenieurs. Vele malen had hij het korps kunnen verlaten voor an dere functies, doch dit heeft hij niet willen doen. Allen, die bij den waterstaat dienen, zullen een herinnering aan hem behouden, die tegen den tijd bestand zal zijn. Uit naam van de Vereeniging van ingeni eurs van den Rijkswaterstaat sprak ir. Schönfeld. Ir. Kersemaekers. van den provincialen waterstaat van Noord-Brabant, schetste de groote droefheid en verslagenheid in Brabant, toen de tijding van dit droevige ongeluk ont vangen werd. Ten slotte sprak nog de broeder van den overledene, ir. J. Lely. namens de familie. Hij wees er op hoe ziin broer en hij als kleine jongens samen waren opgegroeid en hoe zij samen in Delft gestudeerd hadden en daarna als ingenieur in hetzelfde vak waren. Diep ontroerd wijdde spreker nog eenige woorden aan de nagedachtenis van den ontslapene. Aan de groeve dankte ir. J. Lely alle be langstellenden voor hun tegenwoordigheid, waarna ds. Loeff het Onze ader uitsprak. De commissie-de Vries acht verlaging van spoorvracht- tarieven voor land- en tuinbouw producten niet gemotiveerd. Verschenen is het Verslag van de Com missie van Onderzoek betreffende de huidige goederentarieven der Nederlandsche Spoor wegen, in het bijzonder omtrent die voor den uitvoer van land- en tuinbouwproducten. Deze Commissie, waarvan lid en voorzitter was mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handels Hoogeschool te Rotterdam, werd ingesteld bij beschikking van den mi nister van Waterstaat den 13den Januari 1931 en kreeg tot opdracht een onderzoek in te stellen naar de vraag a. Of en in hoever het peil van de tarieven der Nederlandsche Spoorwegen voor uit voer van land- en tuinbouwproducten, ook in vergelijking met de tarieven van landen, waarmede Nederland, wat dien uitvoer be treft, moet concurreeren, gerechtvaardigd is, dan wel verlaging behoeft; b. of en in hoever ook overigens het spoor- wegbeleid hier te lande ten aanzien van de goederentarieven wordt en moet worden be- heerscht door commercieele en financieele overwegingen, dan wel behoort te zijn ge grond op economische overwegingen van anderen aard. Op deze vragen luidt kort samengevat het antwoord van de commissie aldus: 1. Zoowel het algemeen belang als eco nomische beginselen eischt, dat de spoor wegen worden geleid als een openbare on derneming, zoodat zij derhalve hebben te streven naar een volledige dekking hunner kosten uit de opbrengsten van het vervoer; 2. de regels der prijsvorming moeten bij de bepaling van de vrachttarieven als leid draad genomen worden. Op grond van het feit, dat de algemeene kosten bij een spoor wegbedrijf in sterke mate het overwicht hebben, moet dit leiden tot een stelsel van differentieele tarieven, hetgeen wil zeggen, dat het beginsel der vervoerwaarde de voor naamste bepalingsgraad moet zijn bij het opstellen van vrachttarieven, hoev/el daar naast ook aan verschillende factoren, welke de hoogte der kosten bepalen, invloed moet worden toegekend; 3. de Nederlandsche Spoorwegen worden terecht in overeenstemming met het sub 1 genoemde beginsel geleid; 4. het goederentarief der Nederlandsche Spoorwegen van 1926 is als een systematisch opgezette en goed doordachte toepassing aan het sub 2. genoemde beginsel te beschouwen; b. er bestaat op het oogenblik nog geen aanleiding om tot een algemeene herziening van het goederentarief over te gaan; 6. aan de tarieven voor den uitvoer van tuinbouwproducten en aardappelen is in het goederen tarief van 1926 een alleszins bevre digende en gunstige plaats ingeruimd; 7. verlaging van deze tarieven is ook in vergelijking met die van andere naar Duitsch land exporteerende landen niet gerechtvaar digd, daar nóch gebleken is, dat de Neder landsche producten door die van andere landen aan de Duitsche markten zouden worden verdreven, nóch dat er hoogere vrachtkosten op de Nederlandsche producten zouden drukken. Integendeel verkeeren de Nederlandsche producten 'n dit opzicht in de overgroote meerderheid der gevallen in een gunstige positie dan die der overige landen; 8. van een verlaging der tarieven.is vooral in de huidige omstandigheden geen vermeer dering van den Nederlandschen uitvoer te verwachten 9. verlaging der vrachttarieven, ten einde in dezen vorm den Nederlandschen tuin- en landbouw een verkap* subsidie te doen toe komen, moet als een ondoeltreffende, onbil lijke en economisch bedenkelijke maatregel worden verworpen. Er bestaat geen enkele reden om, wanneer ondersteuning van land- of tuinbouw gerechtvaardigd mocht worden geacht, dezen steun niet rechtstreeks, maar langs den omweg eener vrachtverlaging te bieden. NEDERLANDSCH STUDENTEN WERKKAMP. Sedert 1925 werden in Zwitserland werk kampen voor student gehouden, die ten doel hebben een verarmde gemeenschap hulp te verleenen. Zocals bekend werd in de zomer van het vorige jaar dit Zwitsersche voor beeld hier te lande door een groep studenten nagevolgd, die een rijwielpad van 5 K.M. in de zeer arme Drentsche gemeente Havelte hebben verbeterd en met 2 K.M. verlengd. Het opgeleverde werk voldeed aan alle tech nische cischen, getuige het subsidie door den A.N.W.B. aan de gemeente Havelte na de voltooiing uitgekeerd. Dit jaar zal wederom een studenten-werkkamp worden gehouden en wel ten bate van de Vereeniging tot Stichting van Volkshoogescholen, gevestigd te Leeu warden. Deze vereeniging heeft ten doel het oprichten van een of meer volkshoogscholen (naar Deensch voorbeeld), welke beoogen aan volwassen personen ten plattelande een zede- lijk-feestelijke ontwikkeling te geven als grondslag voor vernieuwing der volkscultuur Genoemde vereeniging heeft met haar werk een begin gemaakt door te trachten een cen trum van cultureele en geestelijke bescha ving te stichten in Bakkeveen (Friesland), waar terreinen door een groot-grondbezitter welwillend afgestaan werden. Men zit daar verlegen om een riiwielnad. een kamphuis. een zwemgelegenheid, een sportveld, een openluchttheater, enz. Er is dus volop werk. Opmerking verdient het daarbij, dat aldus een groep intellectueelen uit de groote steden een organisatie helpt, die zich ten doel stelt het plattelandsleven op hooger peil te bren gen. De verwezenlijking hangt uiteraard af van de steun, dien het plan in voldoende mate zal moeten vinden. De beide genoemde organisa ties I.S.S. en S.I.D. vertrouwen op de steun van allen, waardoor de uitvoering van het geschetste plan mogelijk gemaakt zal wor den. De Kampleider is tot het geven van ver dere inlichtingen gaarne bereid. Zijn adres is Max v. d. Vlerk, kampleider, Ceintuurbaan 212, tel. 27123, Amsterdam-Zuid. UIT EEN KINDERWAGEN GEVALLEN EN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag liep in de Papenburger straat te Amsterdam een moeder met haar kind in een kinderwagen, te wandelen op het trottoir. Op een gegeven oogenblik kantelde plotseling de kinderwagen en viel het kind er uit. Juist passeerde een vrachtauto van de A.T.O. Het kind werd door den wagen ge grepen en op slag gedood. Den chauffeur van den vrachtauto treft geen schuld. TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Gistermiddag te omstreeks vijf uren zijn twee timmerlieden, die in de haven van Grave werkzaamheden verrichtten, te water ge raakt. Hoewel één van beiden vrij spoedig op het droge was gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Het slachtoffer is de 17-jarige H. v. d. Hoogen uit Velp (N.-B.) Om zeven uur gisteravond werd het lijk opgehaald van den anderen drenkeling, den 35-jarigen ge huwden G. Ketterings uit Grave. DOOR ANDERHALVE TON IJZER GETROFFEN. Gistermiddag is de arbeider S. S. uit Landsmeer tijdens het lossen van goederen aan de superfosfaatfabriek door ander- halven ton ijzer getroffen. Den man werden beide beenen gebroken. Hij is naar een zieken huis te Amsterdam vervoerd. HET DREIGEND CONFLICT IN HET VERVENERSBEDRIJF. Gister hebben onder leiding van den rijks bemiddelaar den heer J. B. Westerdijk in het gemeentehuis te Zwolle twee conferenties plaats gevonden inzake het dreigend conflict in het veenbedrijf te Nieuw-Weerdinge en dat te Vroomshoop. Ampele besprekingen betreffende het eerste conflict hebben tenslotte niet tot een oplos sing geleid, zoodat de staking heden aan vangt. Met betrekking tot het conflict te Vroomshoop, waarbij 2500 personen betrok ken zijn, is overeengekomen, dat partijen na der zullen beslissen over een uitspraak, door den bijzonderen bemiddelaar, waartoe de heer Westerdijk is aangezocht, te doen, nadat deze het advies zal hebben ingewonnen van den betrokken rijksaccountant. Deze laatste zal hebben na te gaan in hoeverre het verve- nersbedrijf de bestaande loonen kan dragen dan wel of een loonsverlaging van ten hoog ste 10 pCt. noodzakelijk is. WERKVERRUIMING DIAMANT INDUSTRIE. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond voor kennisgeving aangenomen de nota van B. en W. betreffende werkver ruiming in de diamantindustrie. Door de goedkeuring van deze nota is overeenstem ming verkregen tusschen alle partijen betref fende de werkverruiming in de diamantin dustrie. Voor de loonberekening worden zooals men weet de buitenlandsche loonen als grondslag aangenomen. Op deze loonen zal een bijslag worden gegeven waardoor het loon ongeveer 24 tot 25 per week zal be dragen. Naar men verwacht zal binnenkort een 500-tal diamantbewerkers aan den arbeid gaan. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Gistermorgen had op Mierlo-Hout (N.-Br.) een ernstig tramongeval plaats. Een ongeveer 65-jarige man wilde op het moment, dat de tram passeerde, de rails oversteken met het noodlottig gevolg, dat hij door de tram ge grepen werd. Teen de tram tot stilstand was gekomen bleek dat de oude man ernstig was gewond. Men vreest voor zijn leven. Vermoe delijk is de oorzaak van het ongeval het feit, dat de man hardhoorend is en daardoor de tram niet heeft gehoord. ONEERLIJK ADMINISTRATEUR. Verduisterde 24.000. Te Haarlem is gearresteerd de 65-jarige administrateur van de Coöperatieve Vereeni ging „De Eendrachi" aldaar beschuldigd van verduistering. De man heeft gedurende vijftien of twintig jaar ten nadeele van de coöperatie een bedrag van totaal pl.m. 24.000 verduisterd. Het verduisterde bedrag van 24.000 zal, indien de algemeene vergadering der vereeni ging er haar goedkeuring aan hecht, kunnen worden teruggebracht tot 17.000 door terugvordering van de pensioenpremies, waartoe bereids in enkele instanties vergun ning is verkregen. De coöperatieve vereeniging de Eeudracht heeft beproefd, zich tegen het verlies van het verduisterde bedrag te dekken door met de familie van H. een notarieel contract aan te gaan, waarin werd vastgelegd, dat de fami lie in de gelegenheid zal zijn, de verdwenen gelden aan te zuiveren onder uitsluitend voor waarde, dat de politie niet zou ingrijpen en dat geen openbaarheid aan het geval zou worden gegeven. Daar intusschen de justitie toch kennis heeft gekregen van het gevai, vervalt dit contract en komt de schadepost geheel ten laste van de vereeniging. Naar de N'.R.Crt. verneemt, heeft H. inder tijd een volledige bekentenis afgelegd, waar door het mogelijk was, met de familie tot een regeling te komen. De verduistering is aan het licht gekomen, Zooals de warme schutblaadjes bet leven der knoppen aan boom en struik tegen kou en wind beschermen, vrijwaart „Zij "-Crème het ontwakende leven in Uw huid tegen de nuk ken van den grilligen voor jaarstijl. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. toen het bestuur in verband met een andere aangelegenheid voor het eerst een algeheel accountantsonderzoek heeft laten instellen. Door alle vroegere balanscontroles is H. zon der moeite heengeglipt. De laatste maanden was H. reeds niet meer in dienst van de Een dracht. NEDERLAND EN FRANSCHE INVOERBEPERKINGEN. Onze uitvoer van geslagen email Ie- artikelen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kor- tenhorst, heeft den minister van Arbeid, H. en N. gevraagd: Is het den minister bekend, dat de invoer van geslagen emaiHe-artikelen in Frankrijk onderworpen is aan een regeling, waarbij voor elke drie maanden voor Nederland met een groep andere landen één gezamenlijk con tingent wordt vastgesteld? Heeft de minister kennis genomen van een mededeeling in het „Journal Officiel" van 29 Februari, waaruit bleek, dat het contingent voor het eerste kwartaal uitgeput is, zoodat zendingen uit Nederland niet meer in Frank rijk werden toegelaten? Heeft de minister vernomen, dat bovendien, nog vóórdat het tweede kwartaal was aange broken, het contingent voor Nederland en de andere landen, die tot één verzamelgroep worden gerekend, eveneens reeds was uitge put, met gevolg, dat de aan de Fransche grenzen staande Nederlandsche zendingen op zijr. vroegst op Juli 1932 kunnen worden ingevoerd? Kan de minister mededeelen, of het contin gent voor het tweede kwartaal, dat aanvanke lijk voor de groep „autres pays" was be stemd, toegewezen is aan landen, die op een afzonderlijk contingent aanspraak kunnen maken, zooals Duitschland, Tsjecho-Slowakije, België en Engeland? Indien de vorige vraag bevestigend moet worden beantwoord, acht de minister deze methode dan niet strijdig met de tot nu toe door Frankrijk aan Nederland verkende meestbegunstiging? Welke stappen zal de regeering doen, om de Nederlandsche rech ten en belangen tegenover de Fransche con- tingenleeringspolitiek te verdedigen? VEREENIGING VOOR VACANTIE- HUIZEN VOOR JONGE VROUWEN. Bovenstaande vereeniging hield j.1. Don derdag haar jaarvergadering te Naarden Met 't oog op de vele aanvragen had 't be stuur besloten, behalve het vacantiehuis „de Hoeve" te Laren (N.H.) een tweede huis in Oosterbeek te openen. Dit was juist gezien, want de huizen waren geregeld bezet. Vele jonge vrouwen, werkzaam op kan toor, in zaken, bij 't onderwijs, in verpleging, enz. hebben op goedkoope wijze hare vacan- tie kunnen doorbrengen in eene prettige en mooie omgeving. Behalve het huis te Laren zal in den aan staanden zomer weer 'n tweede huis geopend worden bij Putten, waar plaats is voor 17 gasten. Men kan zich opgeven en inlichtingen krijgen bij de secretaresse, mej. A. M. Dudok van Heel, „Berghuis'', Naarden. DE EXTRA-PAASCHUITKEERING AAN DE WERKLOOZEN TE ZAANDAM. Terugvordering nog even uitgesteld, In de Dinsdagavond gehouden vergade ring heeft het besluit van B. en W. betref fende het toekennen van de extra Paasch- uitkeering aan de werkloozen aanleiding ge geven tot een langdurige bespreking. Uit de mededeel ingen van den wethouder Kan (a.r.) bleek, dat B. en W. zeer wel wis ten, dat de regeering, die dit voor geen enke le andere gemeente heeft gedaan, deze af wijking niet goed zou keuren. Dat men hiertoe desondanks is overge gaan, is voornamelijk geschied door den aandrang van de vakbestuurders, die hun volle medewerking toezegden, als de regee- ring de terugbetaling zou vorderen. Men zou deze uitkeering in dat geval als een voorschot beschouwen. Enkele leden wilden het er maar op wa gen om de gelden niet terug te vorderen, doch burgemeester Ter Laan waarschuwde dat men dan de geheele steunregeling in ge vaar zou brengen, waardoor men den werk loozen een zeer slechten dienst zou bewij zen. Bovendien hebben B. en W., toen de ge meente een steunregeling kreeg, gelijkstaan de met de grootste gemeenten, met hun handteekening moeten bekrachtigen in geen enkel opzicht van deze steunregeling af te wijken. Een voorstel om geen terugbetaling te vorderen werd verworpen met 19 tegen 4 stemmen. Wijl B. en W. toezegden nog eens met de regeering te zullen praten, werd besloten de inhouding van de eerste termijn deze week nog niet te doen plaats hebben. NEDERLANDSCHE KOLENLEVERINO AAN DUITSCHLAND. Engelsch protest. Reuter seint uit Londen, dat de „Mining Association" er de aandacht op heeft geves tigd, dat vele Duitsche gemeentelijke bedrij ven zich thans tot Nederland wenden voor hun steenkolen. Berichten uit Hamburg melden, dat schepen daar onlangs Neder landsche steenkool hebben gelost voor de Berlijnsche electrische centrale, en de Ham- burgsche gasfabriek en electrische centrale, die vroeger nooit Nederlandsche steenkool gebruikten. De „Mining Association" vindt het zeer opmerkelijk, dat deze opdrachten tot levering van steenkool in het buitenland zijn ge plaatst bij een der concurrenten, i.c. de Ne derlandsche steenkoolindustrie, als de Brit- sche steenkool door regeeri ngsmaatregelen in Duitschland geweerd wordt, r

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7