Alkmaarsche Courant. ^Buitenland £uchtvaact ïïüwmland Honden! vier en dertigste Jaargang. Donderdag 14 April Een half dozijn beroepen. No. 88 1932 2. Colporteur in stofzuigers. „Of ik al meer in de colportage ge werkt heb", vraagt de colporteur der X- stofzuiger-maatschappij. dien ik ga er- gezellen op zijn tocht, en die niet beter weet of ik ben door zijn maatschappij in voorloopigen dienst genomen. Ik antwoord, dat ik een volslagen leek ben op dit terrein, en dat het voorname lijk van zijn onderricht zal afhangen, of ik al dan niet zal slagen in mijn poging aan den staf van colporteurs in stofzui gers 'n weliswaar nog groea, doch goed willend en vooruitstrevend lid toe te voegen. Dit beroep op zijne ervaring draagt rijpe vruchten, want het is nau welijks gelanceerd, of ik zit midden in de opleiding „Kijk eens, wij colporteurs hebben al leen maar te zorgen, dat de menschen interesse krijgen in onzen stofzuiger, en dat zij een demonstratie toelaten. Met de demonstratie en den verkoop hebben we verder niets te maken; die dingen knapt de vertegenwoordiger op." Ik geef te kennen de inleiding naar waarde te genieten, hetgeen mijn gezel, goedkeurend knikkend over een aanvan kelijk wellicht niet zoo hoog aangeslagen opnemingsvermogen, met eenige gretig heid dieper in ziju leerstof doet ingrij pen. „Wat wij vooral noodig hebben je zult daar straks gauw genoeg achter komen is kletsvermogen en flair om je te introduceeren. Zocdra je dengene, dien je bereiken wil, voor je hebt, begin je te kletsen, alsmaar kletsen, en je zorgt dat er geen woord tusschen te brengen is, voordat je de voornaamste eigenschappen van ons apparaat naar voren hebt gebracht. Want als de men schen hooren, dat je over een stofzuiger begint, willen ze bijna altijd iets in het midden brengen, en dat kun je voor- te unen door aan één stuk door te rate len met een gangetje, waar ze niet aan raken annen". We hebben de plaats van onze be stemming bereikt, een lange straat met gelijkvormige eentonige gevels. Mijn inleider controleert in zijn noti tieboekje, bij welk huisnummer hij gis teren gebleven is; hij schat mededeel zaam, dat we vanmorg n het resteerend gedeelte der straat kunnen doenhij vangt zijn dagtaak te half-tien aan met een ruk aan den belknop var. nand 56. Een ongeziene h~.nd opent de deur. Aan het uiteinde van de met een looper be legde trap ontwaar ik een paar in afge zakte lichte kousen gekleeds beenen, die hun oprsprcng vinden in roode huispan toffels. Het is tegen deze sporen van menschelijkheid, dat mijn gezel me een, voor mij leek, niet te evenaarden lijkende radheid van tong zijn dage- lijksch colporteursgebed inzet, dat zoo blijkt later onvermijdelijk tot opening heeft de formule„Kijk us mevrouw we zijn van de X-maatschappij van de reclame-afdeelingvoor ons nieuwe huishoudapparaat De beenen in roode pantoffels reagee- ren niet op de eerste zinnen; eerst als aan de lippen van mijn naarstig klan ken-brakenden promotor het woord stofzuiger ontsnapt is, komt er leven in, en een stem, vermoedelijk bij de beenen behoorend, stamelt iets, dat op 'n be zwaar lijkt. I) „o stameling noch de daarop volgende, hoewel in meer resolu- tep toon vervat, kan echter den woord voerder naast me bewege.i zijn aange vangen toespraak te beëindigen. On danks interrupties en protesten eindigt deze eerst, als zij gekomen is op het punt, waar zij interruptie, antwoord en wedervraag gebruiken kan, ja zelfs van noode heeft om tot eenig resultaat te kunnen geraken. Tusschen de stem van de beenen in de hoogte en mijn metge zel ontspint zich dan een korte verhan deling over stofzuigers in het algemeen en over den door ons geprotegeerden in het bijzonder; opmerkingen schieten langs elkaar van boven en beneden, van beneden naar boven Na wederom een vrij lange alleen spraak ten beste ;e hebben gegeven, ont dekt mijn gezel plots, dat de boenen in de roode pantoffels uit het trapverschiet verdwenen zijn, en dat zijn gehoor zich geluidloos verplaatst heeft. H.j haalt de schouders even op, trekt de deur achter zich dichtwe staan weer op straat. In zijn boekje schrijft hij achter nummer 56 (g.i.) welke letters zijn chef vanavond zullen doen begrijpen, dat nummer 56 geen interesse had. Van de bewoonster van nummer 58 zien we nog minder dan van haar buur vrouw, die ons in den steek liet; een stukje hoofd verschijnt als een flits in het spionnetje, het verdwijnt zoodra we omhoog kijken. De deur blijft gesloten, en omdat mijn metgezel principieel niet voor den tweeden keer belt, boekt hij nummer 58 af als n.t. (niet thuis). De deur van nummer 60 staat open. Een blozende, welgedane juffer van mid delbaren leeftijd is de bel aan het poet sen. Ze blijkt mevrouw zelf te zijn, en nauwgezet luistert ze naar de toespraak, die als een malsche regenbui over haar wordt uitgestort; althans, zij onthoudt zich van elke interruptie. Zij poetst en kijkt met welgevallen naar de bel, die onder haar vvrijfbewegingen lekker be gint te glimmen. Naar ons kijkt ze niet. we zijn lucht voor haar. Als ik begin te vermoeden, dat ze hooren noch spreken kan. knfkt ze ons vriendelijk toe, zegt: „Ziezoo, da s klaar en nou ga 'k us eve naar me ete kijke", en klimt de trap op; ons de keuze latend tusschen blijven en verdwijnen. De volgende patiënte, die door mijn gezel met dezelfde blijmoedigheid toe gesproken wordt, is humoristisch van aanleg. Tusschen ons en haar bevindt zich het ijzeren, van gaatjes voorziene deurbeslag. Op iedere treffelijke mede- deeling onzerzijds lanceert ze op suiker zoet, kwasi-geinteresseerden toon woord jes als „zoo, zoo", „wel, wel", „sjonge sjonge", „kijk us an"Vermoedelijk weet zij haar man met zulke niets- en toch veel-zeggende beminnelijkheidjes zoo nu en dan tot aan den rand van razernij te brengen. Den colporteur voert zij ten slotte slechts tot de opmerking: „Als je zoo'n stofzuiger van ons hadt, kon je je mans pak eens fijn uitzuigen, voordat ie uit visschen gaat". Onder de toevoeging: „Ga jij maar uit visschen, snert-vent," onttrekt zij zich met behulp van het glazen deurtje aan het contact met de straat. We hebben op 13 huisnummers ge beld, 11 personen geheel of gedeeltelijk gezien en met onverwoestbare opge wektheid toegesproken, alvorens we iemand kunnen bewegen den anderen dag onzen stofzuiger in levenden lijve te aanschouwen. Ondanks het feit, dat ze beweert toch niet te koopen, heeft mijn gezel, onder de verzekering, dat het hem niet te doen is iets aan den man te bren gen ('t is alleen maar om u eens te laten zien), haar woning als demonstratie- adres geboekt. Van half tien tot half twaalf uur vangen we twee zulke adres sen; de circa 25 overige door ons be werkte, of liever: door ons ter bewer king bezochte personen hebben, elk naar eigen aard te kennen gegeven, dat zij hun vestingen tegen den demonstrant zullen verdedigen. De ee.i geeft zulks te kennen, half uit het raarn hangend en niet bereid tot af dalen; de ander door de brievenbus, die ganseh niet zoo onbruikbaar is voor conversatiedoeleinden als niet-colpor- teurs mogen veronderstellen; een derde met een verontschuldigenden glimlach om den mond, die zooveel wil zeggen als: „ik zou je graag wat gunnen,maar ik kan toch niet blijven koopn.", een vier de onder het ,angzaam. doch onafwend baar verkleinen van de deuropening, waartusschen mijn naarstig doorbetoo- gende collega gevaar loopt 't veege hoofd te kneuzen. Van ruim 20 woningen zien we slechts trappen en gangen, en iets beters dan deurmatten en een enkel stukje traploo- per krijgen we niet onder de voeten. Zelfs niet ten huize van een nagenoeg kaalhoofdig vrouwtje, dat de colporteur in den ijver van zijn betoog tracht te overrompelen met het daar ongewild komisch klinkend motief, dat onze stof zuiger ook het haar zoo prachtig droogt na wassching. „Hoeveel demonstratie-adressen haal je op een dag?" vraag ik mijn gezel, als we tusschen twee bezoeken in den con troleur, die nagaat of we de ons opge dragen taak naar behooren vervullen, rapport hebben uitgebracht. Vijf a zes gemiddeld. Den eenen dag wat meer, den anderen dag wat minder. Nog 2 nummers en deze straat zit er weer op". Met denzelfden glimlach van bijna twee uur terug begint hij opnieuw zijn toespraak: „Kijk us mevr., we zijn"..", alsof er geen gesloten deuren en afsnau wende menschen bestaan hebben. Ik ge loof zelfs, dat zijn stem nog meer over redingskracht en blijheid inhoudt dan straks. Vermoedelijk is. mijn mede-colporteur iemand, die door tegenstand sterker, taaier wordt. Tegen twaalf uur op weg naar het centraal-verzamelpunt van de colpor teurs, spreekt hij over de menschen, die we gezien hebben zonder wrok, ja zelfs bijkans met waardeering, en met be grijpend inzicht inzake de verhouding van de menschen tot den colporteur. „Valt het jo niet moeilijk in een goed humeur te blijven?" „In t begin heb je daar wel eens mee te kampen, maar al doende leer je. Kwaad worden na een slechte behande ling levert je immers niets op, en een volgend adres wil een opgeruimd gezicht zien. Je moet maar denken, dat je niet overal succes kunt hebben, en dat de menschen overstroomd worden met col porteurs Aldus mijn ervaringen toen ik deel uitmaakte van het leger van stofzuiger colporteurs, dat met een blijmoedigen kijk op het waarlijk niet altijd bereid willig en vriendelijk menschdom zijn dagtaak vervult, en dag in dag uit, straat in straat uit de deuren bezet om den stofzuiger ingang te doen vinden en om „blik" (geld) te maken. In gedachten zie ik een aantal colpor teurs aan een feestdisch vereenigd tusschen de gangen in trachten zij elkaar een stofzuiger aan te smeren KOLENUITVOER NAAR DUITSCHLAND. Berichten in ae Engelsche bla den onjuist. In de Engelsche bladen werden berichten gepubliceerd volgens welke in Engelsche mijnbouwkringen werd verklaard, dat ver scheidene Duitsche gasfabrieken er toe zou den zijn overgegaan in plaats van zooals tot dusver kolen in Engeland te koopen deze uit Nederland te betrekken. Deze geruchten vin den hun oorzaak in het feit, dat Duitschland tracht den invoer van kolen zooveel mogelijk te beperken. Naar wij in verband hiermede van goed ingelichte zijde vernemen, is er geen sprake van een grooteren koleninvoer uit Ne derland. Ook de werkelijke invoer van Neder- landsche kolen naar Duitschland is volgens de cijfers van de laatste maanden niet ver hoogd Zoodat alleen reeds op grond van deze cijfers bedoelde berichten onjuist moeten zijn. Bovendien hebben de Duitsche gasfa brieken niet het voornemen tot het betrekken van Nederlandsche kolen over te gaan. Wel hebben gedurende de laatste maanden uit Nederland leveranties voor experimenteele doeleinden plaats gehad, welke wellicht aan leiding zijn geweest voor de verkeerde mee ning in Engelsche mijnbouwkringen. DE NIEUWE DUITSCHE NOOD VERORDENING. De president beleedigd. •■(Gisteravond heeft de politie te Leipxig een nationaal-socialistische vergadering ontbon den. waarin de Saksische landdag-afgevaar digde student Kowski, volgens mededeeling van het politie-presidium, den rijks-president en de leden der rijksregeering ernstig heeft beleedigt. In verband hiermede is de student Kowski hedenmorgen gearresteerd. Wat gebeurt er na de Pruisische verkiezingen? De leiding van de republikeinsche organi satie Reichsbanner Scharz-Rot-Gold, deelt mede. dat de leidende instanties van de Reichsbanner terstond na de Pruisische ver kiezingen bijeen zullen komen ten einde hun houding te bepalen tegenover de situatie, die is geschapen door het verbod der nat.-soc. SA Een vroegere bijeenkomst is niet moge lijk, aangezien alle krachten thans in beslag zijn genomen door den verkiezingsstrijd. De verordening slechts in „schijn" ingesteld? De Berlijnsche correspondent van de „Echo de Paris" heeft in een uitvoerig bericht aan zijn blad ,rie veronderstelling geuit, dat de maatregel der rijksregeering om de S.A.-for- maties te verbieden, in werkelijkheid slechts een schijnmaatregel zou zijn. Van welinge lichte zijde te Berlijn wordt verklaard, dat men op een dergelijke inmenging van buiten- landsche correspondenten in binnenlandsche aangelegenheden weinig gesteld is en dat het bericht van den correspondent aan zijn blad in officieele kringen te Berlijn groote veront waardiging heeft gewekt. Er zou zelfs over wogen worden of maatregelen tegen den Fransche journalist mogelijk zijn. GROOTE BRAND IN NEW-YORK. 6 dooden. Bij een grooten brand in een dicht bevolkte arbeidersbuurt in het Oosten van New-York zijn 6 personen, waaronder een moeder met 4 kinderen, in de vlammen omgekomen. DE BABY VAN LINDBERGH. Het contact met de ontvoer ders hersteld. Het contact met de ontvoerders van de baby van Lindbergh is hervat en de onderhande laars hebben goede hoop binnen twee of drie dagen tot een definitief resultaat te zullen komen. Naar verluidt is de beruchte Harry Flei- scher, leider van de „Purpueren Gang" in Detroit, van Nieuw Schotland naar Engeland vertrokken en hebben de autoriteiten aldaar het verzoek ontvangen hem te arresteeren in verband met de ontvoering van de baby van Lindbergh. DE UITBARSTING IN ZUID- AMERIKA. De vulkanische nemen een einde. uitbarstingen De vulkanische uitbarstingen nemen lang zamerhand af. Ijskoude regendroppels doen de lucht opklaren en gaan het verstikkings gevaar tegen. Vliegers hebben geconstateerd, dat vele plaatsen zijn verlaten en rijke oogsten zijn vernietigd. De geheele omgeving geeft den aanblik van een kerkhof. Men vreest dat vele menschen die woonachtig zijn in afge legen plaatsen in de buurt van het gebied der uitbarstingen, zijn gedood. Geen verliezen aan menschen levens. Na een ononderbroken werking gedurende 48 uren is de activiteit der vulkanen in de Andes thans sterk afgenomen en ten deele zelfs beëindigd. De hemel is boven de ge bieden van de ramp weer eenigszius opge klaard en te Buenos Ayres, Santiago en Montevideo is het normale verkeer hervat. Tot nu toe zijn geen menschenlevens te be treuren. De werkzaamheid der vulka nen zoo goed als opgehouden. De werkzaamheid der vulkanen in de An des is zoo goed als opgehouden. Ook de aschregen is opgehouden en de lucht begint weer helder te worden. Aanvankelijk vreesde men nadeelen voor het vee, door de chemische stoffen die zich in de asch bevinden. Het blijkt echter, dat de dikke aschlaag een kost baar mestmiddel voor de cultures is. Tenge volge van den aschregen zagen tuinen, wijn bergen en plantages eruit als wit besneeuw de landschappen te Buenos Aires werd de asch door de huisvrouwen gebruikt, voor poetsen van pannen en andere metalen voor werpen. De geologen schatten de tijdens de uitbarsting uitgeworpen hoeveelheid asch op verscheidene millioenen ton. Zelfs in Pata- gonië en op het eiland Juan Fernando Sul is een aschlaag van 5 c.M. hoogte gevallen. Het op vele plaatsen onderbroken spoorwegver keer is weer hervat Op vele plaatsen heeft het licht 60 uur na elkaar gebrand. ONGEREGELDHEDEN IN HET MIJNGEBIED VAN BRUEX. Een gedeelte der stakende mijnwerkers in het mijngebied van Bruex heeft Woensdag getracht in het geheele gebied een algemeene staking door te drijven. Voor vele fabrieken verzamelden zich groepen stakers, die de werkwilligen wilden bewegen den arbeid neer te leggen. In vele gevallen is dat gelukt. Te Oberleutensdorf is het tot botsingen ge komen tusschen een duizendkoppige menigte en gendarmerie Militairen werden gerequi- reerd. Toen cavalerie aanrukte, werd met stenen geworpen, terwijl barricades werden opgericht, zoodat de bereden troepen niet konden opdringen Een soldaat werd door een steenworp ernstig, drie politieagenten licht gewond. Toen de gendarmerie met ge velde bajonet de barricaden bestormde, wer den deze ontruimd. Den geheelen middag door kwamen nog groepen stakers uit de om- gveing te Bruex aan. Men vreest dat nog meerdere botsingen zullen plaats hebben. Bloedige botsingen tusschen mijnwerkers en militairen; drie dooden; talrijke gewonden. Bij hun pogingen door te dringen tot de door militairen afgezette stadsdeelen van Bruex, hebben de mijnwerkers de gendarmerie en militaire afdeelingen aangevallen. Op eeni ge plaatsen moesten de militaien van de vuur wapenen gebruik maken. In de Komotauer- strasse werd een salvo afgegeven, waarbij drie personen werden gedood en 14 gewond In de stad Komotau is het eveneens tot bot singen gekomen tusschen gendarmerie en stakers. Hier werden acht arbeiders gewond. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De spoorwegaanslag bij Charbin. Dynamietpatroon op de rails. Van de bij den spoorwegaanslag in de na bijheid van Charbin gewonde 93 Japansche soldaten zijn 15 zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in een op de rails gelegde dynamietpatroon. De trein is. nadat hij van de glooiing gevallen was, volkomen uitgebrand. De opstandige beweging in Mantsjoerije neemt toe. Verre Oosten. De opstandige beweging der Chineezen tegen de pro-Japansche regeering in Mantsjoerije neemt tce. Thans wordt ge meld, dat generaal Ma Tsjan Sjan Heilung- Kiang onafhankelijk heeft verklaart. Gene raal Ma was de Chineesche officier, die Tsitsikar tegen de Japanners heeft verdedigd en die later de Japansche militaire bezetting steunde. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Uil" vertrok gister te 5 uur uit Bag dad en landde te 13.42 te Djask. De „Valk" (thuisreis) vertrok gisteren 4.20 uit Djask, landde te Boesjir en kwam om 15.13 te Bagdad aan. NOODLANDING VAN EEN SPORTVLIEGER. Gistermiddag werd de bekende sportvlie ger H. Stoll, genoodzaakt, nadat hij reeds vier maal met zijn toestel „Zilvermeeuw" in de lucht was geweest, plotseling een nood landing te maken. Hij deed dit nabij het wa ter van „Sassenheim" onder Haren, het water van „Sassenheim" onder Haren. Het toestel werd geheel beschadigd, de beide inzittenden bekwamen geen letsel. standen daar op het oogenblik eveneens zoo veel slechter geworden, dat men het lucht schip in aanbouw nog maar rustig op de werf laat. In totaal heeft de „Graf Zeppelin" sedert zijn bestaan een afstand van 390000 K.M. afgelegd, of bijna tienmaal om de wereld. Pas cénmaal is van motoren gewisseld. EEN ONDERHOUD MET DR. ECKENER. De kansen van een luchtschip verbinding met Indië. Nadat dr. Eckener eergisteravond na aan komst te Amsterdam den geheelen verderen avond in beslag was genomen door zaken en telegrammen, toonde dr. Eckener zich heden morgen, alvorens per auto naar Haarlem en Den Haag te vertrekken, bereid tot het doen van enkele mededeelingen over zijn luchtrei zen en plannen met de „Graf Zeppelin" Het luchtschip is thans bijna weer thuis van zijn tweede reis naar Zuid-Amerika. Volgende week vertrekt het voor de derde maal naar Pernambuco. Deze laatste van de drie Voorgenomen voorpaarsreizen zou onder commando staan van dr. Eckener zelf. In het najaar zullen weer drie reizen naar Zuid- Amerika gemaakt worden. Met een regelma- tigen dienst heeft men hier dus niet te doen. Toen dr.'Eckener had verteld van metereo- logische verrassingen, waarvoor men als luchtschepeling in de tropen kwam te staan vroegen wij terstond naar de zaak, die ons uiteraard sterk interesseerde, en waaromtrent reeds geruimen tijd allerlei geruchten de onde doen: de instelling van een eventuëelen luchtschependienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië, waarover volgens vroe gere berichten reeds onderhandelingen tus schen de Luehtschepenwerf te Friedrichsha- fen en de belanghebbende Nederlandsche stoomvaartondernemingen zouden zijn ge voerd. Veel definitiefs kon of wilde dr. Eckener ons hieromtrent nog niet inededeelen. De route naar Nederlandsch-Indië is van geheel anderen aard dan die over den Oceaan, vooral wat de meteorologische toestanden betreft. Alvorens over de mogelijkheden van een dergelijke luchtverbinding iets naders te kunnen zeggen, dienden deze toestanden langs de geheele route nauwkeurig bestu deerd te worden, waarbij rekening moest worden gehouden mef den natten moeson, zoodat de studie Let best zou kunnen plaats vinden in de maanden van de ongunstige weersgesteldheid. Pas wanneer een dergelijke studie vol doende gegevens had opgeleverd om te kun nen nagaan of er inderdaad kans op verwezenlijking was, zou men als proef een reis met het luchtschip kunnen maken. De proefvluchten naar Zuid-Amerika konden ge makkelijk ondernomen worden, omdat men te Pernambuco beschikte over een ankermast, bedrijfsstoffen en andere materialen, terwijl het niet de moeite loont in Nederlandsch- Indië al deze dingen aan te schaffen voor een enkele reis. waarvan het niet vaststaat of een herhaling zal volgen. De ontwikkeling van het luchtschepenver- keer, wordt, zooals te begrijpen is, sterk ge remd door de slechte economische toestanden. Op de werf te Friedrichshafen is een tweede luchtschip in aanbouw, doch men tracht den bouw te rekken omdat men op het oogenblik niet weet, wat men met het luchtschip zou kunnen doen wanneer het gereed is. In Duitschland zijn de toestanden te slecht en terwijl men tot voor een'-gen tijd nog zijn hoop kon vestigen op Amerika, zijn de toe VERGADERING VAN DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN TE HILVERSUM. In de gisten gehouden vergadering is het voorstel van de afdeeling Gouda tot het hou den van gewestelijke bijeenkomsten aangeno men. Ingetrokken werd een voorstel-Hilver- sum inzake het Jacobafonds; eveneens een voorstel van de afdeeling Hoorn om het in stituut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid op te heffen. In de middagvergadering kwam het vol gende voorstel van Leiden in behandeling: De algemeene vergadering spreekt de wen- schelijkheid uit, dat door het hoofdbestuur wordt onderzocht, of het consumentenbelang niet meebrengt, de textiel goederen onder de Warenwet te brengen. Het hoofdbestuur zal deze zaak nader onderzoeken. Vervolgens werd de begrooting vastge steld, ook die van het Jacobafonds. Als plaats van de volgende algemeene ver gadering werd Arnhem aangewezen. De vergadering heeft tenslotte de volgende motie aangenomen: De vergadering enz., overwegende dat de opvoeding van de kinderen van vele ouders groote offers vergt, niet het minst in deze crisisjaren, gehoord de bespreking omtrent de groote kosten, die o.a. het aanschaffen van de boeken voor het volgen van de lessen aan H. B. S. en gymnasium telkenjare voor velen met zich brengt, in verband met den eisch, die gesteld wordt omtrent het steeds hebben van den laatsten druk der boeken; van meening. dat hierop in onderling overleg tusschen ouders en leerkrachten wellicht zou vallen te bezuinigen, draagt het hoofdbestuur op, zich met de organisaties in verbinding te stellen. Gisteravond was er een maaltijd in het Palace-hotel, waaraan ook de burgemeesters van Hilversum, Baarn en Bussum hebber aangezeten. LOONSVERLAGING BIJ DE NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MIJ. De directie van de Noord-Zuid-Holland sche Tramweg Mij. heeft aan de organisaties van het personeel medegedeeld, dat de toe stand van het bedrijf het noodig maakt met voorstellen tot loonsverlaging te komen. De door de directie voorgestelde loonsver laging is progressief gehouden en varieert van 0.30 tot 3 per week voor de beamb ten en van f 5 tot 25 per maand voor de ambtenaren. Deze loonsverlaging zal op 1 Mei a s. dienen in te gaan. In een Dinsdag a.s. te houden conferentie tusschen de directie en de organisaties zal deze kwestie nader worden besproken. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel zal in den avond van dien dag te Haar lem en Leiden met het personeel vergaderen om hare houding nader vast te stellen. DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Postspaar- bankwet, beoogende in hoofdzaak de Rijks postspaarbank tot een zelfstandig rechtsper soon te maken, om het bezwaar voor de Nederlandsche Bank tegen beleenbaarheid van staatsfondsen op te heffen. SCHEURLEEN EN ZOONEN. Ook de postcheque- en girodienst betrokken bij de déconfiture. De N.R.Crt. kreeg een inlichting, dat de postcheque- en girodienst betrokken zou zijn bij de moeilijkheden van de firma Scheurleer Na informatie bij bevoegde zijde deelde men mede, dat in verband met het staken van de betalingen door Scheurleer en Zoonen, ook de postcheque- en girodienst inderdaad eenig nadeel kan ondervinden. Het bestuur van dezen dienst maakt name lijk van de bemiddeling van eenige groote bankinstellingen gebruik om, dagelijks, de he- ncodigde bedragen over te maken voor de verrekening met buitenlandsche administra ties van overschrijvingen naar het buiten land in de valuta der bestemmingslanden. Voor zoover thans kan worden nagegaan is het mogelijk, dat deze ambtelijke overma kingen niet alle volledig hebben kunnen plaats vinden. Onzekerheid bestaat nog nopens een be drag van 40O.COO. Het juiste bedrag kan eerst worden vastgesteld, zoodra de afreke ningen der buitenlandsche administraties alle ontvangen zijn. Genoemd blad teekent hierbij, tot goed be grip van de zaak, nog aan, dat het bedrag van 400.000 slechts een kleine fractie be draagt van hetgeen dagelijks bij genoemder dienst omgaat, t. w. 40 millioen. BENOEMING LID DER TWEEDE KAMER. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature van wijlen den heer A. C. A. van Vuuren tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard den heer IJ. Keestra te Rustenburg. KON. BEZOEK AAN AALSMEER. De koningin en prinses brachten een geheel onofficieus bezoek aan de bloemveihngen te Aalsmeer. De koningin onderhield zich met verschillende kweekers, exporteurs en koop lieden en woonde een gedeelte van de veilin gen bij. Verder werd eht gebouw van de Coöp. Vereeniging „Centrale Aalsmeersche Veiling" bezichtigd en ook daar vondtn be sprekingen plaats.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9