DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN *1 VERLAAGDE PRIJZEN. S» Krom Uit hei Jtadement QjOQjetijJïsch Oveczicht 3$uitwland STOOMERIJ l o. «O ZATKHUAO Ui APH1L 1932 134e Jaargang. Bruid en Bruidegom. Tel. 1533 (3 lijnen) Mevrouw Wij zijn speciaal ingericht voor hel verven en stoomen van gordijnen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iianco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 15 April 1932. De laatste lootjes wegen het zwaarst: de Tweede Kamer heeft heden nog een goed vijf kwartier besteed aan het laatste artikel van het ontwerp-Ebels betreffende de loopende pachtovereenkomsten. Het betrof hier in de eerste plaats de terugwerkende kracht van de wet. Art. 11 van het ontwerp zegt, dat de wet van toepassing zal zijn op alle termijnen van pachtprijzen, vervallen op of na 1 November 1931, ook indien ze reeds mbchten zijn be taald. De heer Beumer (a.r.) stelde voor den ter mijn vast te stellen op 12 Februari 1932, datum van de indiening van het voorstel. De minister van Justitie hechtte daaraan zijn goedkeuring en het gevolg was, dat de heer Fbels het overnam, tevens mede aanvaardend een ander amendement van den heer Beumer cm niet op de reeds betaalde termijnen de wei van toepassing te verklaren, doch enkel op de reeds vervallen termijnen. Een verder amendement van den heer Beu mer, om de wet tenzij reeds eerder daarom trent een besluit is genomen, met 1 Januari 1936 te doen vervallen, werd door den heer Goseling (r.k.) aangevuld met een bepaling, dat ze van toepassing blijft voor verzoeken tot pachtvermindering, welke ingediend zijn voor het vervallen van de wet. Er zijn over die punten breedvoerige beschouwingen ge leverd, doch het slot is geweest, dat het amen- dement-Beumer met het subamendement van den heer Goseling werd verworpen met 57 tegen 17 stemmen. Daarmede was het ont werp afgehandeld, de voorzitter heeft echter de eindstemming er over bepaald op Woens dag a.s. Het volgende punt van de agenda was een motie van den heer Knottenbelt (lib.) betref fende het nemen van tijdelijke maatregelen tot opheffing van de belemmering welke tal van burgerrechtelijke overeenkomsten vormen om te komen tot een spoedig verlaging van productiekosten en vart de kosten van levens onderhoud. Ter toelichting van deze motie heeft de heer Knottenbelt een uitvoerige rede van meer dan een uur gehouden om te betoogen, dat de regeering goed zal doen zich te men gen in de huurprijzen ten einde tot verlaging er van te komen. Verder diende zij voeling te houden met Ge middenstandsvereenigingen ten einde da ling van de detailprijzen te bevorderen, z.i. moet zij ook de bevoegdheid verkrijgen tot inmenging in de collectieve arbeidsovereen komsten, welke de oorzaak zijn voor het hoog blijven van de loonen. De buitensporig hooge loonen welke in het bijzonder bij de be schutte bedrijven worden betaald moeten tot het verleden gaan behooren. De spreker drong tevens bij den minister van Arbeid op uitstel van de invoering van de Winkelslui tingswet aan. Met zijn klacht over de hooge loonen had hii evenwel de geesten wakker geroepen. Zijn rede werd met een even lange rede be antwoord door den heer Hiemstra (s.da.p.), die als het ware een vervolg gaf van zijn vertoogen bij zijn interpellatie over de werke loosheid en met de vuist op den lessenaar slaande betoogde, dat het loonpeil ten onzent niet zoo hoog is, dat het den uitvoer tegen houdt. Naar zijn overtuiging deugt de pro ductie en distributie niet en kan slechts een Planwirtschaft ons uit de moeilijkheden helpen. Hij diende daarom een motie in, waarbij opgekomen wordt tegen de stelsel loosheid van onze productie en distributie en bij de regeering wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen daartegen. Laatste spreker van den dag was de heer Marchant (v.d.), die een scherpen aanval richtte tegen den heer Knottenbelt, protes teerde tegen zijn critiek op de collectieve ar beidsovereenkomsten en den draak stak met zijn denkbeeld, dat de overheid regelend zou kunnen optreden in zake de kleinhandelprij- zen. Dinsdag wordt de beraadslaging voortge zet DE A.S. PRUISISCHE LANDDAG VERKIEZINGEN. 0r. Goebbeis spreek* in het Sportpalast. o— Een redevoerirg op gramofoonplaatjes! o De nationaal-socialisten hebben gisteravond in het Sporttpalast te Berlijn een groote ver kiezingsvergadering gehouden, waar de spre ker, dr. Goebbeis, nogal vinnig van zich afbeet. Het Sportpalast, verreweg het grootste ge bouw in de Duitsche hoofdstad, was tjok-vol. Dat kwam niet alleen, omdat de aanhang der nazi's zoo groot is, maar ook, omdat deze vergadering belegd was, om een debat te houden tusschen dr. Goebbeis en dr. Brue ning Deze laatste was echter niet opgeko men, maar dr. Goebbeis had nu een aardig plannetje in elkaar gezet. De redevoering van dr. Bruening, welke deze de vorige week te Koningsbergen hield en die was vast gelegd op gramofoonplaten, had dr Goeb beis meegenomen en zou ze nu afdraaien. Hij verzocht echter met klem, om niet te lachen en te joelen, daar anders gevaar be stond, dat de vergadering ontijdig zou wor den ontbonden. De menigte bleef heel rustig tijdens de „redevoering" van dr. Bruening, en toen die afgedraaid was, nam dr. Goebbeis het woord. Wanneer dr. Bruening, aldus spr., over den vorm der agitatie klaagt, moet ik er op wijzen, dat het Duitsche volk dezen vorm al te goed heeft leeren kennen en al te drastisch op de aanp'akzuilen. Wij in ieder'geval heb ben onze tegenstanders niet als beulen voorgesteld. Wij hebben geen vervalschte hotelrekeningen gepubliceerd. Dat hebben wij overgelaten aan het Hindenburg-front Het is zeer farizerisch op de eigen schulde- looze borst te slaan en den heer te danken, dat men niet zoo slecht is als de anderen. E)e persoonlijkheid van den veldmaarschalk is door ons nooit in twijfel getrokken. Alleen de persoonlijkheid van zijn omgeving, die op het oogenblik met hem politiek maken, die hem er toe hebben overgehaald de S. A. te verbieden. Wij gelooven den rijkskanselier op zijn woord, dat hij grenzenlooze bewondering heeft voor de historische monumentaliteit van Hindenburg. Het is alleen maar jammer, dat hij het zeven jaar te laat heeft bemerkt. In 1925 had Hindenburg dat goed kunnen ge bruiken. Dr. Bruening schijnt geen helder in zicht te hebben in de bekeken is van het begrip ridderlijkheid in een strijd. De primi tiefste voorwaarde van de ridderlijkheid is, dat elk der strijders in het bezit is derzelfde wapenen. Een ridder zou weigeren met het zwaard af te gaan op een tegenstander, wan neer deze slechts een stok had. Dr. Bruening echter spreekt voor de Duitsche radio en wei gert den tegencandidaat het gebruik daar van. Wanneer dit een staatspolitieke redevoering is geweest, hce bescheiden zijn dan de eischen van de Wilhehnstrasse. Het baart dan ook geen verwondering, wanneer wij ons door interrupties doen opmerken. Wij moeten hem zelfs door middel van een gramofoonplaat hier heen halen. Dr. Bruening beweert, dat der verscheurdheid centrumspartij in sociaal-democratie h< een brochure uitge zijn ambtstijd van twee jaar aan den Duit- schen staat zijn binrtenlandsche en burten- landsche stabiliteit heeft teruggegeven. Hoe konden wij met deze stabiliteit in Juli van het vorige jaar voor een bankroet staan Hoe was het mogelijk, dat bij een binnen- landsche stabiliteit, in een jaar vele S.A.- lieden vermoord zijn en dat een operettestaat als Litauen Duitschland in het gezicht heeft kunnen spuwen? Wanneer de rijkskanselier klaagt over oneenigheid wij alleen zijn eensgezind onder Adolf Hitier. Het schouw spel van verscheurdheid in Duitschland is zeker betreurenswaardig. Maar wanneer de kanselier dat aan ons verwijt, moet hij be denken, dat voor den oorlog het schouwspel gonnen is door de n solider. staat. De ft nog voor twee jaar ven, waarin landver raad een eerezaak genoemd wordt. Dat deze lieden Hindenburg kiezen is een beleediging voor Hindenburg geweest. De kanselier ver klaart, dat hij geen noodverordening voor bereid heeft. Dat heeft hij nu reeds voor de vijfde maal gezegd. Het zou ook beter ge weest zijn, wanneer hij ronduit verklaard had, dat hij de salarissen niet meer zou ver lagen. Vervolgens besprak dr. Goebbeis in aan sluiting op de uiteenzettingen van dr. Brue ning de beperking van de verkiezingsvrijheid en verklaarde, dat het volk zekerlijk bereid was offers te brengen. Maar deze offers moes ten bouwsteenen voor de Duitsche vrijheid zijn. Een werkelijk politicus zou met de 409.000 activisten van de S.A. geopereerd hebben, ook wanneer hij niet hunne meening was toegedaan. Hij had in Genève op deze lieden kunnen wijzen, waarover hij misschien geen meester zou kunnen blijven, wanneer men Duitschland op een minderwaardige wijze bleef behandelen. Oost-Pruisen is niet in meerdere mate op gekomen voor Hindenburg, omdat de zoo genaamde gelijkgerechtigdheid daar. onmid dellijk aan de grens "*cpntroleerd kon wor den. Wanneer Wilhelm I op zijn 90ste jaar nog wereldhistorische prestaties volbracht heeft, is dit gebeurd omdat zijn kanselier niet Bruening maar Bismark heette. NA DE NIEUWE DUITSCHE NOODVERORDENING. De Rijksbanier geeft zijn karakter prijs. strijd- Het bondsbestuur van den Rijksbanier Zwart-Rood Goud heeft aan alle gouwbesta- ren de volgende circulaire gericht: Kameraden Bij verordening van den heer Rijkspresident is het natjpnaal-socialis- tische partij leger ontbonden. Hiermede ver valt voor de Rijksbanier de noodzakelijkheid verder paraat te blijven, zooals wij door de aanvalsvoorbereidingen der nationaal socia listen werden gedwongen. Diensovereenkomstig bepaalt het bondsbe stuur: In het geheele Rijksgebied moeten alle buitengewone beschermingsmaatregelen wor den opgeheven. Met het vervallen van het onmiddellijk dreigende aanvalsgevaar hou den de bizondere functies op, welke werden opgedragen aan de Schupo- en de speciale formaties. Bij de handhaving van orde in de zaal moet, indien de plaatselijke verhoudin gen zulks veroorloven, het gewicht worden gelegd op de propagandistische werking dei bijeenkomst. Vertrouwen schept vertrouwen Het geheele optreden van den Rijksbanier moet, zooals tot nu toe, ondubbelzinnig tot uitdrukking brengen, dat wij ons voegen naar den wil van den staat, de staatsautori- teit versterken en beschermen. Meer nog: het komt er op aan tot in de rijen onzer tegen standers de overtuiging te dragen, dat de Rijksbanier nooit een staat in den staat wilde zijn nach wenschte; dat wij daaraan nooit hebben gedacht en er niet aan denken tegen recht en grondwet onze bedoelingen met ge weid door te zetten Met de verkiezing van den heer Rijkspresi dent von Hindenburg is een zege bevochten voor grondwet en democratie, het gevaar van den onmiddellijk dreigenden burgeroorlog in Duitschland is geweken. Onze strijd voor den binnenlandschen vrede in Duitschland is niet voor niets geweest. De frase van de repu bliek en de republikeinen, die zich niet weten te verweren, heeft afgedaan. Zet het werk van de binneniandsche pacificatie in Duitsch land voort. Maakt propaganda voor repubh- keinsche meerderheden in de landsparlemen- ten, welke den 24 April zullen worden ge kozen. Onze geheele organisatorische en pro pagandistische kracht stellen wij thans ter beschikking voor de eene groote taak van onzen tijd: De Rijksregeering en allen die van goeden wil zijn te helpen den vreeselij- ken economischen nood te overwinnen. De bevolen maatregelen moeten worden ten uit voer gelegd, ongeacht de omstandigheid dat de betreffende instanties van den Rijksbanier met het oog op de parlementsverkiezingen eerst na 24 April bijeen kunnen komen. Wij zullen getrouw aan onze bondsstatuten onzen plicht verder vervullen jegens Volks en Staat w.g. Hoeltermann (bondsbestuur) Illigaal voortbestaan van SA en SS in Hessen geconstateerd. In verschillende plaatsen in Hessen is bij huiszoekingen bij de NSDAP materiaal ge vonden, waaruit blijkt, dat het voortbestaan van SA en SS in illegalen vorm reeds tot in bijzonder, eden georganiseerd is. De politie heeft de hand weten te leggen op het geheime materiaal van de SS-leiding in Hessen, waar bij zich geheime adressen bevonden en mede- deelingen, hoe de SA in de verschillende plaatsen van Hessen als zangvereeniging, kegelclub, jachtvereeniging etc. etc. voorne mens was te blijven voortbestaan. Verder wordt door een oorkonde, die bij een SS-leider is gevonden bewezen, dat officieele instanties werden bespionneerd. Het schijnt hier een brief te betreffen van den rijksdagafgevaar- digde Weitzel, leider van de groep West der SS in Dusseldorf, waarin hij den SS-leiders den text van belangrijke politie-radio-mede- deelingen die alleen worden uitgezonden in een slechts aan weinige personen bekende code, woordelijk mededeelde. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Communistische aanval op Tsjangtsjau? Een groot aantal communisten rukt op tegen Tsjangtsjau. De Engelsche onderdanen te Amoy hebben het Engelsche gezantschap verzocht een kanonneerboot te zenden ter be scherming tegen de communisten. De onderhandelingen te Sjanghai uitgesteld. De te Sjanghai gevoerde onderhandelingen ten einde de partijen nader tot elkaar te bren gen zijn voorloopig uitgesteld, tot het ant woord van den Volkenbond zal zijn ontvan gen op de Chineesche vraag of het optreden te Sjanghai in overeenstemming is met de resoluties van den Volkenbond. Naar te Tokio officieel wordt verklaard, wil de Japansche regeering aan geenerlei be sprekingen inzake de te Sjanghai gevoerde wapenstilstandsonderhandelingen te Genève deelnemen. Volgens de Japansche opvatting is de conferentie te Sjanghai noch geëindigd, noch op het doode punt gekomen, doch is zij slechts als uitgesteld te beschouwen. DE VULKANISCHE UITBARSTINGEN IN ZUID-AMERIKA. Slechts een voorspel van een vulkanische crisis? De vulkaan Las Zanjas in de Noord-Ar- gentijnsche provincie Salto, waarvan men tot nog toe dacht, dat zij uitgedoofd was, is gis teren plotseling met groote heftigheid weer gaan werken, een hagel van uitgeworpen stee- nen regende neer op het dorp Chiana, waar van de bewoners in groote paniek vluchtten. De uitbarsting ging gepaard met krachtige aardschokken. In Zuid-Aregtninië is de vul kaan Las Deguas weer gaan werken. Uit Quilino in de provincie Cordoba en uit La Rioja worden krachtige aardschokekn ge meld, en onderaardsch gerommels. Een meteoroloog heeft een onderzoek naar de situatie ingesteld en is van meening, dat de huidige vulkanische uitbarstingen in den Andes slechts een voorspel zijn van een groote vulkanische crisis, die gepaard zal gaan met ernstige aardbevingen. COMPROMIS-VOORSTEL VAN STIMSON VOOR ONTWAPENINGS CONFERENTIE? Staatssecretaris Stimson heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat hij zich voorstelt te Geneve eenige maatregelen te steunen, welke naar zijn meening de werk zaamheden der Ontwapeningsconferentie zouden kunnen vergemakkelijken. Deze zeer vaag gehouden woorden worden thans door welingelichten op zeer merkwaardige wijze aldus uitgelegd, dat Stimson een compromis voorstel overweegt, dat hij reeds Vrijdag avond ter kennis zou hebben gebracht van Tadieu. Dit compromisvoorstel bestaat hier in dat de kwestie der bewapeningen te land en de veiligheid gescheiden wordt van de kwestie der bewapeningen ter zee en beide tegelijkertijd, doch afzonderlijk behandeld zouden worden. Stimson is van meening dat de kwestie der bewapening te land een aan gelegenheid is, welke alleen moet worden be handeld door de Europeesche mogendheden, terwijl de zeemogendheden tot taak hebben in de kwetie der bewapening ter zee tot overeen stemming te komen. Aan laatstbedoelde on derhandelingen wenscht Amerika practisch en actief deel te nemen, terwijl het principieel niets te maken wil hebben met het Europee sche veiligheidsprobleem. De wederzijdsche hulpbieding is een kwestie welke de Vereenig- de Staten niet aangaat en waarmede zij zich niet wilen bezighouden. Amerika zal derhalve niet deel nemen in een dergelijk verdrag. Wat Engeland betreft, het neemt dezelfde houding aan. Het wi» evenmin nieuwe verplichtingen op zich ne men. HET KREUGER-CONCERN. Nieuwe onthullingen? „Svenska Dagbladet" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de werkzaam heden van de commissie van onderzoek van het Kreugerconcern tot het opzienbarende re sultaat hebben geleid, dat behalve de groote onregelmatigheden met de Italiaansche staatsobligaties ook. nog een dubbele belee ning van grondbezit ten bedrage van onge veer Kr. 100 mill. plaats gevonden heeft. Dit grondbezit ligt in Duitschland. Kreuger be zat o.a. waardevolle perceelen in het cen trum van Berlijn. De vervalschte Italiaansche staatsobligaties van Kreuger gevonden. Volgens de laatste berichten in de Zweed- sche pers staat het thans buiten elke twijfel vast, dat Ivar Kreuger inderdaad Italiaan sche staatsobligaties ten bedrage van ver over de 300 millioen Kronen heeft laten druk ken. De obligaties zijn in een geheimen kelder gevonden en zijn, volgens mededeeling van „Dagens Nyheter", op Zweedsch papier ge drukt. Volgens hetzelfde blad is een der na men* waarmede de obligaties onderteekend zijn, op verschillende manieren geschreven. De Italiaansche obligaties zijn voorzoover valt na te gaan niet als- bankkapitaal ge bruikt en ook niet als activa voorgesteld. Waarschijnlijk hebben zij nergens anders voor gediend dan om bij credietonderhande- lingen als stille reserve te dienen EEN LEGAAT VOOR DON ALFONSO. In welingelichte kringen wordt ver klaard dat de markies Val de Cillas meer dan 5 millioen heeft vermaakt aan Don Alfonso. NIEUWE ONLUSTEN TE AUCKLAND. Vrijdagavond is het te Auckland op nieuw tot werkloozenonlusten gekomen, waarbij opnieuw een groot aantal ruiten werd ingeworpen. Groote afdeelingen politiebeambten en mariniers, evenals bereden vrijwilligers moesten handelend optreden. De voornaamste winkelstra ten maken een desolaten indruk. 32 RUSSEN GEVANGEN GENOMEN. Onder verdenking van aanslag op Soengari-brug. Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap der Sovjet Unie heeft de Mantsjoerijsche politic Donderdag 32 Sovjet Russen gearresteerd, die er van beschuldigd worden den aanslag te heb ben gepleegd op de brug over de Soen- gari-rivier. De gearresteerde Russen worden zeer streng behandeld en zijn nog niet in de gelegenheid geweest zich in verbinding te stellen met het consu laat der Sovjet Unie. Het zelfde agent schap meldt verder dat de Sovjet-autori- Wilt II een moderne en luxe trouwplechtigheid, maak dan gebruik van de nieuwe FIAT trouwcoupé en bijpassende FIAT volgauto's van de Fa. A. DAM Co., ALKMAAR. Tel. 490. Deze wagens zijn dagelijks te bezichtigen aan onze garage Snaarmanslaan. Onze tarie ven zijn zeer billijk. teiten bij den Chineeschen Oosterspoor weg en in het bizonder de directie van deze spoorwegmaatschappij zich moeite hebben gegeven het geval op te helderen. Dit zou niet gelukt zijn, omdat Witgar- disten het onderzoek zouden hebben ge leid en daarbij de toelating van Sovjet vertegenwoordigers geweigerd zouden hebben. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. De herstemmingen vastgesteld op 15 Mei. Vrijdag heeft onder voorzitterschap van den president der Republiek een ministerraad plaats gehad. Tardieu bracht rapport uit over het verloop der onderhandelingen te Geneve. De presi dent der Republiek onderteekende een verordening, waarbij de tweede ronde der Fransche Kamerverkiezingen wordt verschoven van 8 tot 15 Mei. DE IERSCHE EED VAN TROUW AAN DE ENGELSCHE KROON. Meerderheid voor het wetsont werp tot afschaffing verzekerd. E)e leider van de Iersche arbeiderspartij heeft een langdurig onderhoud gehad met ministerpresident de Valera, waarin hij hem mededeelde, dat de Iersche arbeiderspartij bij de stemming in de Dail over de wet tot af schaffing van de eed van trouw aan de En gelsche kroon de regeering zal steunen en met de republikeinsche partij van de Valera voor het wetsontwerp zal stemmen. Hierdoor is een meerderheid voor het wetsontwerp ver zekerd. DE DEVIEZENSMOKKELHANDEL' TE DUSSELDORF. Twee personen gearresteerd. Gisteren werd reeds gemeld, dat in ver band met het smokkelen en plegen van on regelmatigheden met deviezen twee personen te Düsseldorf zijn gearresteerd. Het zijn de commissionnair in effecten Erich Gold- schmidt uit Düsseldorf en een zekere Hans Spier uit Frankfurt, die tijdelijk te Düssel dorf woonde. Een derde persoon, die eveneens wordt verdacht, is naar België gevlucht. Blij kens het in beslag genomen materiaal schijnt de smokkelaffaire een reusachtigen omvang te hebben gehad. De juiste bedragen konden nog niet worden vastgesteld Wel is gebleken, dat de betrokkenen hun hoofdzetels hadden, voor Duitschland in Düsseldorf en Berlijn en verder in Nederland te Amsterdam. Met ont duiking van de Duitsche bepalingen op den deviezenhandel hebben de betrokkenen groote hoeveelheden Rijksmarken naar het buitenland kunnen brengen, waarmede zij aan de beurzen te Parijs, Brussel, Amster dam en Londen, Duitsche effecten kochten. Aangezien de Duitsche effecten aan de bui- tenlandsche beurzen tot 20 beneden de Duitsche koersen genoteerd worden, waren door deze practijken arbitrage winsten te be halen, die bij een omzet van 100.000 R.M. 10.000 a 20.000 R.M. beliepen. Door deze practijken werden de pogingen van de Rijks bank, om den stand van de Duitsche valuta te haudhaveu, ernstig in gevaar gebracht

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1