Natuurmonumenten. YOOR ZDIEJ KLEINTJES. LEGKAART OOK FEEST RaadseBhoekge ANNA PAULOWNA. BEVERWIJK. D BHÜ pan over te laten, indien Japan het in Liau tung met rust wilde laten. Toen al vreesde het een verbond van Japan met Engeland. Vlug bezette Rusland Liautung (met het zuidelijke deel Kuantung) en stichtte daar twee sterke forten Port Arthur en Dalny. Te gelijkertijd kreeg het in 1896 bij het z.g. Cas- sini-verdrag toestemming tot den bouw van den Oost-Chineeschen spoorweg, en bij het Pavlof tractaat in 1898 de concessie tot het bouwen van een lijn van Charbin over Muk- den naar Port Arthur en verkreeg hiermede wat het wenschte: een ijsvrije haven door een spoorlijn verbonden met Rusland! Voor de zee-verbinding tusschen Wladiwostok eu Port Arthur moest Rusland een kolenstation aan de Oostkust van Korea openen, en koos hiertoe Masampho (tusschen rusan en Port Hamilton) maar Japan verklaart Masampho tot vrijhaven, waardoor Wladiwostok feite lijk alle belangrijkheid ontnomen werd. Nu komt het voorspel tot den Russisch-Ja- panschen oorlog: de Koreaansche vraag vormde het kernpunt van de Japansche poli tiek, was de oorzaak van den oorlog met China en zou, tegelijk met wederzijdsche in teressen in Manchurye en vooral Liautung, tot den oorlog met Rusland leiden. Japan was met de vrede van Shimonoseki bedrogen en beschouwde het komende conflict als een voortzetting van den strijd om het bezit van Liautung. Rusland trachtte zijn macht van Manchurye naar Korea uit te strekken en 'Japan vanuit Korea naar Manchurye. Een botsing was onafwendbaar. Twee belangrijke verdragen komen de machtsgroepeeringen bevestigen: in 1902 het Engelsch-Japanseh verdrag, waarbij besloten werd: le E>en status quo en de algemeene vrede in Oost-Azië te bevestigen; 2e de onafhankelijkheid en territoriale onaantastbaarheid van China en Korea te garandeeren; 3e gelijke handelsrechten voor alle mach- ten 4e in geval van een conflict van één der beide machten met een ander, zou de andere partij neutraal blijven; alleen in geval van oorlog zou men elkander helpen (casus foe- deris) 5e het verdrag was geldig voor vijf jaar. De practische beteekenis was, dat Japan de vrije hand had in Korea en Engeland in Tibet. In hoofdzaak was het ds tegen Rus land gericht. Onmiddellijk daarop sluit Rus land dan ook een verdrag met China; le Manchurye zal aan China terugge geven worden; 2e de Russische troepen zullen in etappen terugtrekken en wel binnen anderhalf jaar; 3e Rusland moet allen invloed op de lijn Shanhaikuan naar Hsinmint'ing laten va ren; 4e China verklaart zich gebonden aan het contract met de Russisch-Chineesche Bank (van 1896). De eerste ontruimingsbelcfte is door Rus land nagekomen. In 1903 werden echter ex tra troepen naar Manchurye en zelfs naar Korea gedirigeerd. Japan stelde nu Rusland voor, hunne interessen in Manchurye samen te regelen, maar Rusland wees dit hooghar tig van de hand: „Dit ging alleen Rus land en China aan!" Het concentreert hier op zijn troepen in Manchurye en aan de Ko- reaasche grens. Japan breekt de diplomatieke betrekkingen af en verklaart den oorlog. (Wordt vervolgd). Kuo-min-tang „nationale" volks partij. J) hara kiri zelfmoord door buik-open snijding. Een ernstig woord aan ieder wandelaar. Gaarne verleenen wij plaats aan onderstaan- den oproep tot steun van het werk der „Ver- eeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland". Nu de Lente weer in aantocht is, komt bij ieder mensch weer het verlangen naar de mooie, zonnige natuur, de bosschen, de heide, de bloemen, de vogels; duizenden en nog eens duizenden trekken uit de stad om buiten in de vrijheid eens te kunnen ademhalen; een wande ling in de bosschen, dat is voor hen een open baring, daar vergeet de stedeling de zorgen en het jachten van het stadsleven, dan vergeet men het denken genieten met al zijn zintui gen is 't eenige wat men doet. Toch is er iets wat den echten wandelaar verontrust: jaar op jaar worden de bosschen minder en leelijker; wat is 't einde? Nog enkele jaren en bij zijn stadje zal geen gelegenheid meer zijn om van een boschwandeling te genie ten. Bij de enkele schoone plekjes die er nog zijn, grijnst hem een bordje tegen: Verboden toegang (art. 461 Wetb. v. Strafrecht). Jarenlang heeft men gemeend, dat daar niets aan te doen was, want het leek onvermijdelijk dat het mooie geofferd werd aan het geldelijk voordeel. Bosschen werden gekapt, hooge venen afge graven, plassen gedempt en niemand dacht er aan dit met den juisten naam te noemen: een misdaad. Eerst toen in 't jaar 1905 de gemeente Am sterdam het Naardermeer wilde aankoopen en als vuilnisbelt gebruiken, begon er tegenstand te komen, en vormde zich een comité van na tuurliefhebbers, om zoo mogelijk dien aankoop te keeren. De aankoop door de gemeente Amsterdam ging niet door en het comité werd kooper van dit schoone meer met zijn prachtige en zeldza me planten en dieren, zijn zeldzame vogels: de witte lepelaars, roerdompen, de eenige broed plaats in Europa van den purperreiger, ja zelis de vischarend wordt er gezien. Deze daad van die enkelen was het begin van: de Vereeniging tot behoud van de Natuur monumenten in Nederland of beter bekend on der den naam Natuurmonumenten. Het ontbrak deze Ver. niet aan durf, zij kocht het meer en leende daarvoor 160.000. Eenige jaren later redde zij het Leuvenum- sche bosch van kaalslag (1910), 735 H.A. bosch die anders zouden verdwenen zijn; daarna de prachtige landgoederen Hagenau en Rheder- oord bij Dieren en De Steeg. Aan allen die hun vacantie in deze streek doorbrachten zijn de namen Carolinahoeve. de Kaap, de Geitenberg, de Rouwenberg, welbe kend. Later is dit Natuurmonument nog uitge breid met Rhederheide en Worth-Rheden. Hier wordt veel schoons bewaard, dat, zoo de Ver eeniging niet had ingegrepen, anders onherroe pelijk verloren was gegaan, niet alleen de bos schen en heide, maar ook de daar voorkomende herten, marters, buizerden, de groote zwarte specht enz. De bosschen en venen bij Oisterwijk, groot 294 H.A., waren reeds in handen van den hout- kooper, doch konden door de Vereeniging nog ter elfder ure gered worden; later is dit natuur monument nog door een groote schenking van bosschen en heiden uitgebreid, zoodat het thans pl.m. 700 H.A. oppervlakte beslaat. Door schenking zeg ik, ja, want er kwamen en komen er nog dagelijks bij, die het werk der Vereeniging steunen. En meer dan een bosch- bezitter, die vreesde dat na zijn dood zijn schoone bosschen in handen zouden komen van den houtkooper en voor altijd verdwijnen, heeft bij testamentaire beschikking zijn eigendom aan de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten ge schonken, en zoodoende gered, tot vreugde van rijk en arm tot in wie weet hoe verre nage slachten. Doch niet alleen bosschen, ook duinen, moe- rassen en venen wordeg door haar bemoeiing voor ons en ons nageslacht bewaard. Dit is van even groot, zoo nog niet grooter belang dan de bosschen, want als een bosch verdwijnt, is dat nog niet zoo heel erg. men kan ten allen tijde er weer een aanplanten en al zijn er 100 jaren mee gemoeid, het bosch komt weer terug, doch niet zijn bewoners, de marters, herten, reeën, dassen, vogels enz. Maar ver dwijnt een hoogveengebeid, zooals het beroem de Korenburger Veen, zooiets is als het ver dwenen is niet terug te krijgen; een veen kan men niet planten of aanleggen, dit ontstaat op geheel andere wijze door een proces dat dui zenden jaren duurt. Hoe ontzettend veel schoons is er al verdwe nen! Toch zijn wij dankbaar, dat ook reeds veel is behouden, n.1. een wereldberoemde laagveen- plas, bosoh op de Hooge Veluwe, bosch langs den Veluwrand, een eenzaam eiland in de Waddenzee (Griend), in den zomer letterlijk be dekt met broedende vogels, een jong hoogveen, in volle actie van ontwikkeling, ook stukken van Texel met intens vogelleven, ja al te veel om op te noemen en toch vergeleken met de oppervlakte van ons land nog bedroevend wei nig. Alles te samen in onze elf provinciën ruim 30 natuurmonumenten, dus nog geen drie op iedere provincie, alles tesamen groot en klein (de grootte varieert van 2700 H.A.) on geveer 5000 H.A. grond met bosch en heide en plassen, bewaard voor verdwijnen. Dit is een groot werk; hulde aan het kleine getal leden dezer Vereeniging, die op zoo grootsche wijze dit tot stand heeft gebracht voor ons en onze kinderen. Ieder wil tegenwoordig zomers naar buiten en zou verontwaardigd zijn als men veronder stelde, dat hij dat om andere reden deed, dan om te genieten van bosch en veld, van frissche lucht en bloemen en planten. Op enkele uitzonderingen na stelt de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland haar bosschen enz. open voor 't publiek. Die uitzonderingen zijn o. a. het vogeleiland Griend en de Harensche Wildernis. Dan zijn er nog enkele w.o. 't Naardermeer en't Korenburger veen, die alleen voor leden toegankelijk zijn; boschwachters en gidsen wa ken voor roof enz. Ziehier een overzicht uit het veel omvattend werk dezer Vereeniging, een werk dat nooit genoeg waardeering en steun kan vinden, leder stadsmensch moest lid zijn, en haar werk mo reel en financieel steunen. Moreel door als hij hoort of ziet dat in de nabijheid van zijn woonplaats vernietiging van natuurschoon dreigt, onmiddellijk het bestuur dezer Vereeniging daarvan in kennis te stellen. Financieel: door lid te worden en ook ande ren aan te sporen uw voorbeeld te volgen. Wordt lid en werft leden! De contributie is zeer laag: 5 cents per week, zegge vijf cent of 2.50 per jaar en daarvoor bevordert men be houd van ons natuurschoon, dat niemand mis sen wil en kan. Men zou niet zeggen dat deze Vereeniging op elke duizend Nederlanders slechts 1 zegge een lid telt, en toch is het zoo; deze Vereeni ging, die werkt voor behoud van natuurschoon van onzen vaderlandschen bodem, telt slechts oen lid op de duizend inwoners. „Vele duizenden bezochten Hagenau en Rhederoord; enkelen gaven zich op als lid". Dit is een bittere zin uit een der jaarverslagen der Vereeniging. O, mocht toch ieder, die deze regels onder de oogen krijgt, direct besluiten lid te worden, om zich medebezitter van de voornoemde eigen dommen te kunnen noemen. Hoeveel moet deze Vereeniging nog laten verloren gaan omdat haar inkomsten zoo beperkt zijn. Helpt haar, zend direct uw kaartje aan 't Secretariaat Hee rengracht 540, Amsterdam. Stel het niet uit. Doe het nu! Uitstel geeft afstel. Uitstellen doet deze Vereeniging ook niets, want dan ware er nog ontzettend veel meer verloren gegaan. In andere landen, Amerika, Zuid-Afrika, Engeland, Duitschland enz. wordt door de Regeering dit werk verricht en betaald. Ieder aldus zijn deel, maar hier moeten deze enkelen al het werk doen voor de gemeenschap en 't nageslacht, ook voor de wetenschap. Merkwaardige planten en dieren-gemeenschap- pen verdwijnen, ook geologische formaties, en deze verliezen zijn onherstelbaar. Samenwerking van allen die het dreigend ge vaar inzien om onverschilligheid, persoonlijk winstbejag, kortzichtigheid en onverstand niet alleen hoogtij te laten vieren bij veranderingen aan de natuur door 's menschen hand is noodig. Steunt het moeilijk en omvangrijk werk de zer Vereeniging. Wordt lid en werft leden. Zendt nog heden uw kaartje naar 't kantoor der Ver. Heerengracht 540, Amsterdam, en alle noodige en gewenschte inlichtingen worden u gratis toegezonden. H. VELDMAN. UITGEEST. Rumoerige dagen. De laatste dagen zijn in ons anders zoo rustig dorp niet zonder meer voorbij gegaan. Dinsdagavond kregen eenige jongelui onder elkaar ruzie, wat uitdraaide op een klop partij. Hieraan werd spoedig een einde ge maakt, maar het duurde niet lang. De twis tenden kwamen elkaar later weer op een ander gedeelte van het dorp tegen, en op nieuw werd hei een handgemeen. Doch ook dit dtfurde gelukkig slechts kort. Verschillen de 'oersonen hebben flinke klaDoen en stom- 4_X - :1 Nadruk verboden. pen moeten incasseeren. Van Dinsdag op Woensdagnacht werden 2 bovenruiten en een groot erker-ruit van den heer Gilling in de Burgemeester Van Nie- nesstraai door middel van steenen ingegooid. Door het gerinkel der ruiten waren alle buien direct ter been, zóodat het daar ter plaat;een groote druiste gaf. Maar met deze minder prettige gewaarwording was het des Woensdags voor den heer Gilling nog niet ten einde. Dien dag des avonds omstreeks 6 uur kwamen de alhier zoo zeer bekende P. Tromp met zijn kameraad bij den heer Gilling op het werk. T., die onder den invloed van sterken drank was, wat hem bepaald lust tot arbeiden gaf, vroeg voor zijn kameraad en hem om werk doch daar G. geen arbeiders meer noodig had, kon hij aan hun verzoek niet voldoéh. Hierop ontstond tusschen de beide vrienden en ruzie die al spoedig overging in handgemeen, waarbij harde klappen vielen. Gevolg was dat de heeren vrienden weldra dooi» de politie werden opgezocht en voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld. Voor een goed bezette zaal gaf de Too- neelvereeniging „Vondel" Woensdag 13 April haar tweede en laatste uitvoering in dit sei zoen. Opgevoerd werd Het oerkomische blij spel in drie bedrijven Baron von Iiaberniks van Otto Schwarz en XL Lengbach. Drie bedrijven lang waren de lach-salvo's niet van de lucht. De aankleeding van het tooneel was zoo goed mogelijk verzorgd, hoewel het ouder- wetsche dorpstooneelfje nu niet bepaald ge schikt is om daar een rjdderzaal van een kasteel van te maken. Over het geheel kan Vondel met genoegen op dezen avond terug zien. Een gezellig bal besloot de uitvoering. Op 75-jarigen leeftijd is overleden de heer J. Stammes, die verscheidene openbare amb ten heeft bekleed, o.a. dijkgraaf van den Anna Paulownapolder, heemraad van den polder Callantsoog eü wethouder dezer gemeente. HEEMSKEPK. Ged. Staten hebben een vroeger raads besluit inzake uitbreiding school met den bij bel vernietigd eenerzijds op grond van de alg» uitenen toestand van 't Lp. en herinneren verder er nog aan om in dez? hier ter plaat ste tot een vergelijk te komen en anderzijds om voorstanders van het openbaar en derwijs voorloopig af te zien van hunne po ging om te geraken tot de tot stand koming eener openbare school. Te Beverwijk is, naar de N. R Crt. meldt, de garage van den rijwielhersteller E. van R. door brand verni°ld. Eenige nieuwe fietsen en 9 bakfietsen gingen verloren. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk aan kort sluiting worden toegeschreven. De schade wordt door verzekering gedekt. In 't veilingsgebouw hield de bloemen- ,kweekersvereeniging „Flora" Donderdag avond hare zeer goed bezochte jaarverga dering. De yoorzitter herinnerde in zijn ope ningswoord aan de belangrijke verbeteringen aan 't veilinggebouw gebracht. Het jaarver slag maakte o.a. melding van den bond van bloembollenhandelaars, welke verleden jaar is tot stand gekomen, overigens werd er nog melding van gemaakt dat het aantal leden per 1 Januari 7.1. 181 bedroeg, terwijl het be zit der vereeniging op dien datum ruim 3000 was. Het veilingspercentage werd ge steld op 8 pCt., waardoor de volgende be grooting een winst van 3360 over 1932 kan verkregen worden. (Geraamde omzet 250.000.) De keurmeester hierna het woord verkrijgende memoreerde dat in het afgeloo- pen jaar nog al eens afwijkingen voorkwa men inzake de ingebrachte bloemen aan de markt. In sommige geyallen kon wei eens van bedrog gesproken worden. Nog werd ter bestuurstafel besproken het hinderlijke van enkele belangstellenden tij dens de markt, die het verloop der veiling soms in erge mate belemmerden. De financieele commissie werd ook nog even aangeroerd. Enkele leden wenschte. dat deze commissie per jaar gedeeltelijk aftrad en weer anderen wenschte het tegendeel. Óp voorstel van liet bestuur werd besloten deze zaak voor dit jaar te laten rusten Greet, 'k heb j' een week lang niet gezien Waar ben je toch geweest? Je was ook gisteravond niet Op Dorothea's feest! Ik was verkouden, zegt Margreet, Maar 'k had toch óók wel pret: Ik had mijn heelen poppenboe. Wat fijn bij mij in bed. Ik speelde heel den langen dag „Verhalen" voerde ik op En elke pop was een persoon Denk niet, dat ik je fop. (Nadruk yerboden). Tot slot speeld' ik „verjaringsfeest" Pop Jo gaf de partij En al de and'rer. kwamen aan In lange, bonte rij. Moes zorgde voor traktatie en de radio stond aan. Zoo is aan 't eind wel iedereen Voldaan naar huis gegaan, Ja, 'k denk, jij hadt bij Dorothee Toch stellig niet méér pret Dan ik op popje Je s partij Thuis in mijn eigen bed HERMANNA. Tijdens de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren G. Bak en H. Houtwipper herkozen, terwijl het bestuur nog aangevuld werd met de heeren Twist en Priester. Hierna sluiting. OPLOSSINGEN VAN DEN REBUS UIT HET VORIGE NUMMER. Bellingwolde ligt niet dicht bij Val- kenswaard -(Nadruk verboden). Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooieran. 1. O L K O L I E L I E R K E R S 2. Rusland. R bus m u s c h Rusland slang ons d 3. Reinier. 4. Obelisk Voor kleineren. 1. Een handschoen. 2. Een vlieg 3. O, Tante Claar u gaat toch niet voor goed weg? (rug en oor). Kom, toch gauw, An! Gerda wacht op je. (waag). Het mes zal wel terecht komen! ik zoek niet langer! 'knie). Heb jij de visch al soms weggezet? (hals). 4. April-wil; zijn-schijn; kwaad-gaat; graag-vraag; maar-naar; goed-moet. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een roofvogel. 5, 3, 1, 2, is een insect. Een 1, 2, 6, 3, 7 is een scherp wapen 5, 3, 6, 1, 2 is een plaats in Noord Holland Een 6, 1, 2 is een boom. Een 2, 3, 6, 4 is een vrucht. 2. Hevig kan ik prikken, Maar met 'n and'ren staart Word ik een soort tarwe, Voor den boer wat waard, Die mij in den oogsttijd Ijverig vergaart. 3. Mijn eerste is iets, wat zoowel mensch als kind heeft, mijn twee de wordt door je bij den maaltijd gebruikt en mijn geheel is iets, dat in de muziekwereld gevonden kan worden. 4. Welke rivier in Europa kun je ma ken van: schil wee j Voor kleineren. 1. Wie kan loeien zonder stem En geweldig razen? Zóó hard, als ik zeker weet, Dat geen mensch kan blazen? 2. Verborgen dingen, die op school ge* bruikt worden. Onze meester laat lastige kinderen schoolblijven. Wees nu eens flink; toon, dat je een jjngen bent! We hebben vandaag veel eieren uit het kippenhok gehaald. 3. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad in ons laiid. X lo rij een tijdsverloop in het X meervoud. X 2o een deel van een X boom. X 3o een kleedingstuk vaD X een meisje. X 4 4o een getal. 5o iets wat vroolijk klin ken kan. 6o een drank, die als re gel warm gedronken wordt. 7o een deel van je voet. 4. Welke vogel moet zijn twee eerste lettors verliezen om echt te worden? (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7