Jllkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jladicmieuuis ÜeuiUetvn J^M&Ücalies Stad en Omgeving. Hondem vier en dertigste Jaargang. Maandag: I§ April. No. 91 1932 Dinsdag 19 April. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R O.) 8Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert Fr. Hassalaar, m. m. v. Jo Juda, viool. 12. 2.15 Omroep-kamerorkest o. 1. v. L. Schmidt m. m. v. Van Dijk's Origineele Volendam- mers. 2.30 Gramofoonpl. 3.Knipcursus 4.Vioolrecital door Andries Roodenburg, m m. v. E. Kuypers, piano. 4.30 Kinderuur. 5.30 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep en gra mofoonpl. 7.10 Alexander Moissi declameert. 7 30 Engelsche les. 8.Residentie-orkest o. 1. v. A. van Raalte. Soliste: Lotte Schoene, zang. O.a. Espana-Rhapsodie, Chabrier en Frühlingsstimmen, wals, Strausz. 8.30 „Do- lores Divine Schuldig of onschuldig radio-drama van M. K. Ellis. Vertaling: Vogt. 0.15 Vervolg concert, o.a. uit „Zauber- flöte" en „Figaros Hochzeit", Mozart, en 3de Symphonie in F-dur, Brahms. 10.15 'Vaz Dias. 10.30—12 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte en gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O.) 8—0.15 Gramofoonpl. 9.30 Hoogmis uit de St Canisiuskerk te Nijmegen. 10.45 Gramo- foonplaten. 11.30—12.— Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-trio o. 1. v. Lustenhouwer. 1.4o Gramofoonplaten. 2.Vrouwen uurtje. 3. 4.Modecursus. 4.25 Cursus ..De moderne Zakenman". 5.HI.R.O. 6.7.10 KRO Kunstensemble o. 1. v. Lustenhouwer. 7.10 Dr. J. ten Heerdt: Bouw van het Heelal. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen, o.a. Celloconcert A-moll, St. Saëns. 8 30 Hoorspel „Bietje" in 1 be- 'drijf van M. Sabbe. Regie: Dr. W. Frans. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg KRO-orkest, 0.a. Ouv. „Bastien et Bastienne", Mozart; fragm. uit Wagner-Opera's en Caprice italien, Tschaikowsky. 11.12.Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, berichten. 10.0510.20 Le zing. 11.20 Orgelconcert Edw. O'Henry. 12.20 Leonardo Kemp's orkest. 1.25 Voor de scholen. 3.20 Uit Edinburg: Studio orkest o. 1. v. G. Daines. 3.50 Grosvenor House-orkest 0. 1. v. J. Meeus. 4.35 Kinderuur. 5.20 Ber. '5.50 Laffitte speelt Debussv'1 Pianomuziek. 6.10 Lezing. 6.40 Vaudeville, o.a. B.B.C.- dansorkest o. 1. v. Henry Hall. 7.40 Lezing. 8.20 Berichten en lezing. 8.40 Radio-Militair orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell, m. m. v. Thelma B'ryan, piano, o.a. Ouv. „Freischütz" Weber; Symphonische dansen, Grieg en pianocomposities van Brahms. 9.5011.20 Jack Harris en zijn Eand. Parijs „Radio-Paris", 1725 M- 7.05 en 11.50 Gramofoonpl. 8.05 Concert o. 1. v. Eugène Bigot, o.a. Ouv. Fingalshöhle, Men- de'ssohn en Sadko, RimskyKorsakoff. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Strijk concert uit het Palace-Hotel. 2.204.20 L. Preils orkest m. m. v. E. Johansen, piano. 7.20 „Maria Stuart", treurspel in 5 actes van Schiller. 9.35—10.05 Mandolineconcert door het Venetiaansche'Trio, o.a. Pizzicato uit „Sylvia", Délibes. 10.0511.50 Dans muziek o. 1. v. T. Petersen. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10.40 11.20 Gramofoonpl. 11.2011.40 Concert uit Stuttgart. 12.20—1.50 Concert o. 1. v. Wolf. 4.20—5.20 Concert Philh. orkest Stuttgart o. 1. v. E. Kahn. 7.20 Brch's Hohe Messe in h-moll. Koor en orkest uit Essen o 1. v. M. Fiedler, m. m. v. Mia Peltenburg, sopraan en anderen. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.05 Gevarieerd concert. In de pauze: Radio tooneel. rBussel, 508 M. en 338 M-: 508 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. André. 5.50 „Faust", Gounod. (Gramo foonpl.) 7.20 Concert o. 1. v. André, o.a Ouv. „Banditenstreiche", Suppé; Verdi-Pot- pourri, Weninger en „Zigeunerliebe", wals: Lehar. 338 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl 4 20 Concert o. 1. v. Kumps. 5.50 Gramo foonplaten. 7.20 vond gewijd aan Marcel Poot en G. D'Hoedt, m. m. v. orkest o. 1. v Kumps en solisten, o.a. Rondo voor orkest en Fantasietta, M. Poot. Zeesen, 1635 M. 7.20 Militaire muziek uit Baremen o. 1. v. Obermusikrreister Jung 8 20 „lm Namen des Schicksals", hoorspel van L. Hinrichsen, m. m. v. Norag-Klein orkest o. 1. v. F. Gartz. 9.20 Berichten en po'itiek overzicht 9.5011.20 Werken van Fr. Schubert, m. m. v orkest en solisten o. 1. v José Eibenschütz. uit het Engelsch door A. Treub. 8) Na uit de studeerkamer weggestuurd te zijn, was Nina naar de keuken gegaan en keek kwaad toe hoe Lee Wang zijn pas opge dane kwetsuren met vet insmeerde, terwijl hij het geheele blanke ras met uitroeiing bedreig de. Hij keek op, toen zij binnenkwam, en*zag den toorn in haar oogen. Hallo, riep hij uit. Waarom? Nina gaf geen antwoord. Lee Wang haalde diep adem. Waar Spencer? vroeg hij achterdochtig. Waarom moet ik dat weien? antwoord de het meisje boos. Lee Wang hield even op met wrijven en zijn trekken trokken zich in wreeden toorn samen. Alles leugen, zei hij dreigend. Je ziet Spencer op alle tijden. Nu zal ik hem zien. En hij knikte met het hoofd, terwijl hij extra gauw ging wrijven. Nina keek minachtend naar Lee Wang, en toen naar den gootsteen, die vol met vuile schalen stond. Wasch jij de schalen maar, beval ze kortaf. Lp* Wan? waschte de schalen. En toen hij RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Dinsdag. Omstreeks den middag komt over North Regional een concert van het Mc Cullagh strijkkwartet, gespeeld wordt o.a. het F-dur strijkkwartet van den grooten romanticus Schumann, verder werken van Blumenfeld en Borodin. Iets later geeft de A.V.R.O. een in teressant gramofoonplatenconcert: de prach tige sonate pathétique van Beethoven, ver tolkt door den pianist Wilhelm Kempif en de sonate voor viool en piano in G-dur van Bach. Halverwege den middag zendt Leipzig een aan de „dansen uit verschillende landen" gewijend programma; een bloemlezing uit de danscomposities van de beste toondichters Rameau, Haydn, Moszkowsky, Dvorak e.a., is hier samengebracht. Van hetzelfde station bereikt ons in het begin van den avond een „Eugen d'Albert "-programma, gesjoeeld door het Leipziger Symphonie-orkest. we hooren eenige vroegere werken van dezen bekenden, onlangs gestorven Engelschen componist. Voor de microfoon van Langenberg wordt de aan August de Sterke opgedragen Hohe Messe in b-moll van Bach uitgevoerd, die toe gelicht wordt. Des avonds speelt voor de A.V.R.O.-microfcon het Residentieorkest; het programma omvat o.m. de Strauss-wals „Frühlingsstimmen" (sopraansolo Lotte Sehön) en na de onderbreking aria's uit opera's van Mozart en de derde symphonie (F-dur) van Brahms. Frankfort brengt ons moderne muziek van een der wegbereiders, den Rus Modest Mous- sorgskv, voor koor en orkest. Het concert in Berlijn verplaatst ons weer naar de sfeer der klassieken: het g-moll concert voor hobo, strijkorkest en cembalo van Handel, her con cert voor trompet en orkest in Es-dur van Haydn en het concert voor fagot en orkest in Bes-dur van Mozart, worden ten gehoore gebracht. Iets later komt over Hamburg een aan Schubert gewijd concert door orkest, mannenkoor en twee piano's; naast de in zijn jeugd geschreven Symphonie in Bes-dur en de ouverture Pierabras, hooren we de Wande- rerfantasie, bewerkt voor twee piano's de beroemde Marche Militaire (op. 51 no. 1) en balletmuziek uit de opera „Rosamunde". Ten slotte <jen vioolrecital van Ed. Zathureszky over Warschau, die o.a. de beroemde Duivels- triller-sonate van Tartini ten gehoore zal brengen. Opera's en operetle's. De kortelings over Brussel uitgezonden opera van Wagner „Der Fliegende Hollan der" hooren we nu in het begin van den avond over Budapest. Zoowel Radio Suisse Romande als Straatsburg brengen ons de in Parijs opgevoerde, minder bekende opera „Mireille" van Gounod. Voor de microfoon van den London Regional zender wordt een operette van den Franschen musicus Reynaldo Hahn opgevoerd, n.1. Beau Brumme'. Woensdag. Daventry zendt 's middags een door het stedelijk orkest van Bournemouth gegeven concert uit, het programma omvat naast de beklemmende ouverture Don Juan van Mozart de 3de Symphonie in F-dur van den Engelschen toondichter Carse, onder leiding van dezen componist zelve. Later op den middag brengt Warschou ons een Offen- baeh programma; stukken uit verschillende van zijn bekende komische opera's worden ten gehoore gebracht. Heilsberg geeft een pianotrio in e-moll, op. 102 van Reger. Nog iets later hooren we over Brussel een zang- rtcital, dat ons in de krachtige en warme sfeer van Vlaanderens liederenschat ver plaatst. In het begin van den avond hooren we de derde pianosonate in Es-dur van Haydns, uitgezonden door Motala, terwijl Praag ons een aan d'Indy gewijd concert brengt; uitgevoerd worden eenige jeugd werken van dezen leerling en bewonderaar van César Franck. Daventry geeft de suite uit de gevoelige „Sommernachtstraum" muziek van Mendelssohn, gevolgd door het concert in A-du'f voor piano en orkest, van Mozart, met het prachtige Andante, en ver der de idyllische 2de Symphonie in D-dur van Brahms. ontstaan tijdens zijn verblijf in het heerlijke Karnten. Het concert van Brussel (Vlaamsch programma) is hoofdzakelijk aan Bach gewijd, o.a de Ouverture in b-moll voor fluit en strijkkwartet. Over Berlijn hooren we trio's van Schubert en Beethoven, o.a. gespeeld door Paul Hindemith, één der vooraanstaande moderne componisten. Ten slotte brengt Budapest in een pianorecital o.m. de heerlijke Mondschein-sonate van Beethoven en de naïeve „Kinderszenen" van Schumann. Opera's en operetle's Hamburg brengt de komische opera in 3 daarmede klaar was, zocht hij een mooi ta felmes uit den voorraad en stak dat in zijn mouw. Nina zag hem met een zeker genoegen de keuken uit gaan. Zij voelde, dat zij op dat oogenblik ook moordlustig was, maar zij be greep, dat het meeste wat zij kon verwachten was, dat Lee Wang dien dag voor den twee den keer afgeranseld zou worden. Sir Peter ging in zijn stoel zitten, na eeni ge malen ongeduldig aan het kussen in zijn rug getrokken te hebben. Spencer's vecht lustige moed hinderde hem, en het kussen scheen dientengevolge onhandelbaarder dan gewoonlijk. Niet dat hij er den butler van verdacht plannen tegen zijn persoon te koesteren zooiets was ondenkbaar! maar het vertrouwen, dat hij uitgedrukt had in Lee Wang's bekwaamheid, om voor zich zelf te zorgen, had slechts een zwakken grond. En Lee Wang had aanspraken op sir Peter's zorg, die niet goed ontkend konden worden. Sir Peter was geen forsch man. Hij was onder gemiddelde lengte, en had geen bij zonder gedisingeerd voorkomen, ondanks zijn aristocratische afkomst. Men kon zelfs wel zeggen, dat hij slungelig liep. Zijn karak teristieke houding was die van bestudeerde onverschilligheid en minachtiing voor de openbare meening. Met zijn handen diep in zijn zakken, kromme schouders, voorover ge- boken hoofd, de volle lippen vooruit gesto ken, zijn lang, grijs haar onbelemmerd over zijn voorhoofd vallend, en zijn diep liggende actes ..Die Weisse Dame" van Boieldieu, ter wijl „La Finta Giar diniera" van Mozart in Praag gegeven wordt, een allerbekoorlijkst werk met tragisch komischen inslag. TREKHONDENWET. Keuring van trekhonden en karren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen houders van trekhonden in deze gemeente op, hunne trekhonden met tuig en kar of karren, waarvoor of waaaronder de honden als trekdieren worden gebruikt, ter keuring aan te bieden. Deze keuring zal plaats hebben in een lokaal van het GEMEENTE-SLACHT HUIS aan den Helderscheweg, waartoe de houders van trekhonden, die aldaar verschijnen moeten, nog nader zullen worden opgeroepen, voor zoover zij reeds in het trekhondenregister staan inge schreven. Het niet ontvangen eener per soonlijke kennisgeving ontheft belang hebbenden echter niet van de verplich ting om ter keuring te verschijnen. De keuring geschiedt groepsgewijze op WOENSDAG 11 en DONDERDAG 12 MEI a.s. en vangt aan des namiddags 1 uur. De lichamelijke eischen, waaraan een trekhond o.m. moet voldoen, om als zoo danig geschikt te worden verklaard, zijn de volgende: 1 korte, breede, zware nek, krachtige hals; 2. breede schoft (deel van den rug tusschen de schouderbladen); 3. rechte, breede, gespierde rug, korte rechte breede lendenen; 4. breed, gespierd kruis, smalle ge vulde flanken; 5. de minimum-breedte van de voor- borst, gemeten tusschen de beide middelpunten der boegen, is vastge steld op 14 c.M.; 6. gewelfde diepte borst, gespierde voldoende vastliggende schouders; 7 krachtig gebouwde, rechte voorpoo- ten; 8. korte ronde klauwen, niet gespreide teenen, met ronde niet weeke zooi kussens; 9. goed gebroekt, lange flink gespier de dij en schenkel, sprongge- wrichten laag bij den grond bij goe den stand van de achterpooten; 10. krachtige gewrichten. De honden, die overigens als trekhond worden goedgekeurd, moeten, wil de eigenaar aanspraak maken op een ver gunning tot het zitten gedurende den rit op de hondekar, forsche honden zijn. Keuring hond met kar. Verdere beoordeeling van den hond, gespannen vóór of onder de kar. Na de keuring van den hond op zich zelf, worden de honden verder beoor deeld vóór of onder de kar oi karren (naar gelang van hunne bestemming), waarvoor het dier als trekhond zal wor den gebruikt. Er zal op gelet worden, dat niet alleen tuig en kar voldoen aan do bepalingen vervat in de artikelen 6 en 7 van het sedert gewijzigde en aangevulde Ko ninklijk besluit van 6 Februari 1911 (Stbl. nr. 45), doch tevens: 1. of de onder de kar gespannen hond te rekenen naar de schouderhoogte, rechtop onder de kar kan staan en in behoorlijken stand kan loopen (artikel 9, laatste lid); 2. of gewicht en bouw van de kar iri overeenstemming zijn te achten met den ter keuring aangeboden hond, zoodat de arbeid, welke naar ver wacht mag worden, den hond zal worden opgelegd, geen bovenmatige inspanning zal v^reischen; 3. of bij elke kar een of meer doelma tige liaplanken voor de honden aan wezig zijn. Alkmaar, 16 April 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Bi] apothekers en drogisten verkrijgbaar. oogen donker door zijn pince-nez kijkend, die altijd wat schuin stona, was hij het beeld van norsche macht. Hij was nooit zelfs dragelijk knap geweest maar het is twijfelachtig of hij dit ooit begre pen heeft. Lang geleden had een kennis hem gezegd, dat hij geleek op de afbeeldingen van Beethoven, maar de poging tot vleierij was door sir Peter als een opzettelijke beleediging opgevat en sindsdien had hij den sterksten afkeer van alle muziek getoond. Zijn gemoeds toestand verbood hem iemand anders te lij ken dan de laatste van zijn geslacht, den eenigen mannelijken vertegenwoordiger van het oude Huis Brace! De menschen, vooral zij, die zaken met hem te doen hadden, zeiden, dat sir Peter Brace geen hart had. Zij hadden het mis. Zijn hart was in zijn familie, en de glorierij ke dagen van zijn machtige voorouders was de krachtige polsslag, die het leven hield. Het eenige doel van zijn leven was, zijn ver armd huis weer in zijn vroegere grootheid te herstellen, zijn eenige eerzucht was, de fami liegoederen weer in zijn bezit te krijgen, en naar dat doel streefde hij onophoudelijk, hard, en scherp. Waarom hij zoo zijn best hiervoor deed, terwijl hij geen erfgenaam had om de tradities der grootheid voort te zetten, was een geheim, dat hij in zijn borst besloten hield, en zij, die hem het minst kenden, spotten als zij spraken over een lin ker balk, die eenmaal het wapenschild van Brace zou sieren; maar hij sloeg geen acht op zijn lasteraars, evenals hij geen acht sloeg op de rest van „het gewone volk", en hij ver- TOEPASSING WET TIJDELIJKE KORTING OP DE UITKEERING UIT HET GEMEENTEFONDS. B. en W. schrijven in bijlage no. 63: Bij de ter inzage liggende wet van J8 Maart 1932, S. 104, is voorgeschreven, dat de uitkeering, ingevolge art. 3 onder b. der wet van 15 Juli 1929 (S. 388) uit het gemeente fonds aan iedere gemeente te doen, in elk der jaren 1932/33, 1933/34 en 1934/35 wordt ver minderd met 3 pCt. van het bedrag der door of vanwege het gemeentebestuur vastgestelde wedden en loonen over 1931 van het in vas ten dienst der gemeente zijnde personeel. De gemeente kan deze korting voorkomen wanneer zij 1. De wedden en loonen van haar pergo- neel zoodanig verlaagt, dat het peil dier wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pensioensbijdragen, op j Mei van elk der jaren 1932, 1933 en 1934 gemiddeld 3 of meer percent la ger is dan gedurende het jaar 1931 2. geen progressie toepast bij de heffing van opcenten op de gemeentefondsbe- lasting 3. de overige heffingen tot redelijke bedra. gen heeft opgevoerd; 4. meer dan 40 opcenten heft op de ge meentefondsbelasting. De gemeente Alkmaar voldoet tot dusver niet aan de beide eerstgenoemde voorwaar- den. Over die, genoemd sub 1, kan geen be sluit worden genomen zonder advies van de commissies van georganiseerd overleg, welg advies wij reeds hebben gevraagd. Met de vaststelling van dit advies zal worden ge. wacht op uw beslissing ten aanzien van punt 2. Handhaaft uwe vergadering de progressie clan geeft deze wet geen aanleiding meer tot het raadplegen van de bovenbedoelde com- missies. Zou uwe vergadering daarentegen van oordeel zijn, dat de progressie moet worden vervangen door een gelijke heffing dan zal het overleg met de commissies wor' den voortgezet, zoodat nog tijdig ook over voorwaarde 1 een beslissing door u zal kun nen worden genomen. De meerderheid van ons college is van oor. deel, dat tot afschaffing der progressie niet onder den dwang van deze wet moet worden overgegaan. De gemeente heft thans 50 tot 89 opcenten. Zou dit moeten worden vervangen door een gelijke heffing, dan zou het aaiital voor alle aanslagen op ongeveer 70 moeten worden bepaald om dezelfde opbrengst t^ verkrijgen. Een zoo diep ingrijpende wijzj. ging van het belastingstelsel kan, naar'de meerderheid meent, alleen onder den dwang van zeer bijzondere omstandigheden worden gerechtvaardigd. Deze rechtvaardiging Jjgf naar zij oordeelt nog niet opgesloten in de dreigende korting op de uitkeering uit het gemeentefonds Die korting zal bedragen over het tijdvak 1 Mei 1932—1 Mei 1933 21.300 derhalve over het dienstjaar 1932 15.975 (t.w. drie kwartaalstermijnen). Zonder twijfel is dit een belangrijk bedrag doch de meerderheid zou het onjuist achten' nu incidenteel enkel met het oog daarop «en beslising van zoo vèr strekkenden aard fe nemen. Zij geeft er de voorkeur aan om, wan neer bij het ontwerpen van de begrooting voor 1933 mocht blijken, dat versterking ,<3er middelen en vermindering der salarissen ?n loonen onvermijdelijk zijn, alsdan het gehe?jc. belastingstelsel onder oogen te zien, opdat met het gewenschte onderlinge verband re- kening zal kunnen worden gehouden. Dat verband zou, bij voldoening aan den weg lijken eisch, thans geheel worden verbroken. De minderheid wenscht zich naar den eisch der wet te voegen en is van meening dat, hoe zeer ook zij het stelsel der wet allerminst be- wondert, de gemeente zich in dezen tijd kan veroorloven, ook maar de geringste in komst prijs te geven en dat het voldoen &»n de wet thans te meer geboden is, nu de ge meente de korting zou kunnen ontgaan en een besparing op de bezoldiging zou verkrij. gen, zoodat het verschil practisch over 1932 ruim 30.000 zou beteekenen. De meerderheid stelt u op de door haar aangegeven gronden voor, thans de progteg. sie en dientengevolge het peil der salarissen en loonen te handhaven en bij de behang ling der begrooting 1933 te beslissen of (bet met het oog op de omstandigheden zooals <dje zich dan zullen voordoen noodzakelijk is, fc. door de kortingswet verlangde wijzigingen aan te brengen. Het advies der financieele commissie jg hierbij overgelegd. (Wij zouden het betreuren als dit wat al te democratische voorstel van de meerderheid van het College zonder meer zou wor<fcn volgde den weg, dien hij gekozen had, weerhouden door het gemompel van diea... nen, welke niet de volle beteekenis kenden van de woorden „Onze familieeer"! Intusschen achtte hij zich ongelukkig, dg* hij in dezen tijd geboren was. Als hij geb). ren was, toen het huis Brace een macht jn Engeland was, toen de mannen hun wapen, rusting droegen en de vrouwen zich bez^, hielden met borduurramen en spinnewielen, zou hij buiten twijfel zijn geslacht eer hebb.n aangedaan. Nu was hij niets dan een be lachelijk overblijfsel van een verloren macht een anachronisme, waarover de wereld lachte! Nu, laat ze lachen! mompelde hij, wan- neer hij dit punt in zijn gedachten bereikte Laat ze lachen! De tijd zal komen Hij beet boos op zijn sigaar dien avond, m bepaalde zich met moeite bij het financieele nieuws. Hij fronste het voorhoofd, toen hij las, dat de boter van Nieuw Zeeland in Lot}, den genoteerd was voor 138 sh. en maakt» snel bij zich zelf berekeningen, toen het t»j hem doordrong, dat iemand zachtjes zonj>. Hij keerde zich snel om en zag zijn dochfcr van het open raam naar de tafel komen, -n hij zag met afkeer, dat zij plan had frisse^ bloemen te doen in de vaas van Nieuw Zct- landsch nephriet, die naast zijn sigarenkist stond en waarvan hij zei, dat zij de vlotje van zijn leven was. Waarom hij het ding n«t weggooide, kon hij zelf nooit begrijpen. Hft beroerde ding wou nooit blijven staan. Enid Brace was iets langer dan haar va der, en hoewel zij niet bepaald mooi was, aangenomen. Er zijn twee dingen waarop o.i. in dezen raad, voornamelijk van de zijde van B en W. maar al te vaak de nadruk gelegd is, eenerzijds, dat wij voor alles toch onze gemeentelijke autonomie moeten hooghouden, en ons niet door het Rijk moeten laten ringe- looren eq anderzijds, dat de financiën van Alkmaar toch zoo kerngezond zijn. Men ziet daarbij te veel over het hoofd, dat wanneer de tijden veranderen de bakens moeten verzet worden. Deze crisistijd is niet meer de tijd, dat elke gemeente naar eigen inzicht en goedvinden financieele besluiten kan nemen. Er is een te nauw verband tus schen Rijks- en gemeentefinanciën dan dat het niet vanzelfsprekend zou zijn, dat het rijk, dat voor alle mogelijke subsidies, steun regelingen, tekorten en leeningen wordt aan gesproken, niet het recht zou hebben zekere eischen te stellen zonder dadelijk er van be schuldigd te worden, dat de gemeentelijke autonomie aangerand wordt. Wij zouden dan ook niet zoo spoedig van wettelijken dwang willen spreken. Alkmaar heeft zich evenals alle andere gemeenten een voudig te schikken en kan zich zeker niet de weelde veroorloven er een eigen meening op na te houden als dit ons voor dit jaar alleen a! op 42.000 zou te staan komen. Al zijn onze gemeentefinanciën nog zoo kerngezond, er zal tcch een tijd komen, dat die gezondheid op een zware proef zal wor den gesteld. Het belastbare inkomen zal wel dra blijken zeer snel gedaald te zijn en de uitgaven stijgen met den dag. Alleen het Maatschappelijk Hulpbetoon zal, zooals wij kort geleden reeds publiceerden, al 150.000 meer dan het toegestane kwart millioen noo- dig hebben en niets voorspelt ons, dat wij het einde dezer crisis genaderd zijn. Ia deze omstandigheden is het eenvoudig ongeoorloofd een bedrag van 30.000 voor een tijdvak van drie-kwart jaar, hoog hartig van de hand te wijzen omdat de vorm waarin het gegeven wordt niet strekt met de democratische leuzen of een op dit oogenblik misplaatst gevoel van eigenwaarde. Waarbij nog komt, dat Alkmaar een der weinige ge meenten is waar progressie in de opcenten der gemeentefondsbelasting geheven wordt en dat het voor de betrokkenen in financieel op zicht van weinig beteekenis is of men 50 tot 80 opcenten met progressie of 70 opcenten zonder progressie heft. Vergeet men dan dat de 30.000 die er nu te kort in onze schatkist zouden komen toch ook weer door de belas ting betalende burgerij bij elkaar gebracht zullen moeten worden? Alkmaar heeft verleden jaar hooghartig de rijkssubsidie voor de werkverschaffing afge wezen. Laat het daarbij thans blijvtn. Laten wij in dezen tijd van tekorten, van steeds stij gende uitgaven en verminderende inkomsten den gevaarlijken weg der autonomie niet ver der bewandelen. Het zou wel eens kunnen blijken, dat onze kerngezonde financiën een tot dusver nog niet onderkende ziekte onder de leden hebben en dat latere genezing bui tengewoon moeilijk zou zijn als niet thans reeds wordt ingegrepen. Red. Alkm. Crt.) VERZOEK OM ONTHEFFING VAN HET VERBOD BEDOELD IN ART. 54. ie LID, DER DRANKWET (S. 1931, Nr. 476). In bijlage no. 56 schryven B. en W.: Krachtens art. 54, le lid der Drankwet (S 1931, Nr. 476), is het verboden in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarvoor Burgemeester en Wethouders eene vergunning hebben verleend, per sonen beneden 16 jaar anders dan in ge zelschap van een meerderjarige toe te laten. Het 3e lid van genoemd artikel geeft echter aan de Kroon de bevoegdheid ten aanzien van eene gemeente op voorstel van den Gemeenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord, ontheffing van dit ver bod te verleenen, welke ontheffing kan worden gegeven met betrekking tot ééne, enkele of alle inrichtingen in de gemeente. De heer W. Mooij, exploitant van ,,'t Gulden Vlies" en de heer C. H. de Lange, exploitant van de „Harmonie", hebben ons College verzocht te bevorde ren dat ten aanzien van hunne bedoelde inrichtingen, waarin tooneel- en bios coopvoorstellingen worden gegeven, die ook door personen heneden 16 jaar, zon der geleide, worden bezocht, zoodanige ontheffing worde verleend. Aangezien beide inrichtingen en ook de exploitan ten daarvan in deze gemeente gunstig bekend staan, stellen wij U voor ter zake het navolgende adres tot de Kroon te richten: had zij. die zekere bekoorlijkheid, die meer is dan schoonheid. Haar trekken waren re gelmatig, open en oprecht, en men noemde haar een ernstig meisje. Zij hield van ernsti ge boeken en ernstige poëzie, en evenals de meeste ernstige menschen, had zij een blij ven gevoel voor humor. Enid Brace koesterde ook groote liefde voor haar vader een liefde, die wortelde in medelijden met hem. Zij begreep de tragedie van zijn trots en van zijn kort huwelijksleven Zij begreep zijn onvermogen, om zich vrien den te maken, zijn ijdelheid en het doel van zijn werk. Zij wist, dat ergens achter zijn masker van aanmatiging, liefde tot eerlijk heid, en rechtvaardigheid school, en zij be treurde het, dat de omstandigheden hem ge- plaats hadden in een land, waar men hem zoo weinig begreep. Wat haar zelf betrof, zij genoot van de vrijheid, die het leven in dit jonge en welvarende land kenmerkte, maar zij wist, dat sir Peter heimwee had naar de wolvende velden van Berkshire en naar het fandschap, dat met de jaargetijden veran- a£Sir Peter was een toegevend vader. Een wensch dien zij uitsprak, stond gelijk met een bevel voor hem, maar hij beantwoordde haar pogingen tot meer uitgesproken gene genheid niet, omdat hij niet wist, hoe hij dat doen moest. Hij had een eenzelvig leven Enid had reeds lang geleerd tevreden te zijn met de brommige genegenheid, die hij toonde in de talrijke geschenken, die hij naar op alle mogelijke oogenblikken gaf. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5