v Jkooinciaal Tlieuws 3$iimeutaiuL heiloo. broek op langendijk. oudkarspel. winkel. texel. bovenkarspel. abbekerk. wervershoof. Jonge Meine 22-stam. Een groep van 18 1-jar. en 1 2-jar. van Jonge Meine 23. Max Albert 11-stam. Een groep van 4 1-jar. van Frans 129; een groep van 4 1-jar. van Frans 126; een groep van 3 2-jar. en 1 3-jar. van Frans 110. Abraham-stam. Een groep van 3 1-jar. en 3 2-jar. van Blok Max 138. Hiermede meenen wij nu de fokkers en de belangstellenden voldoende te hebben inge licht omtrent hetgeen Vrijdag a s. te Alk maar verschijnt, bij de één-jarige stieren zijn het dus vooral de Emma's Wodan, Wodan 3, Wodan Jan 2-1 ij n de Max Albert li-stam via zijn zoons Frans 104 en Frans 110, de jonge Meine 22-stam, door zijn zoons Jonge Meine 23, welke op de voorgrond tre den, wat betreft het aantal. Bij de 2-jarige en oudere is het de Max Albert 1 I-stam, die bovenaan staat in aantal. Niettegenstaande de abnormaal slechte tij den, hopen we toch, dat de Centrale Keuring zich in een behoorlijke belangstelling, vooral van fokkers, uit eigen provincie, mag verheu gen. De landarbeidersbond „Sint Deus De- dit" hield Vrijdagavond een druk bezochte lieden- en propaganda-vergadering in het Brunogebouw. De voorzitter, de heer G. Schouten Pz., betreurde het in zijn openingswoord, dat er niet meer niet-leden aanwezig waren. Spreker van den avond was de heer J. Dekker, lid van het hoofdbestuur en propa gandist van den bond. Hij begon met orga nisatie. De landarbeiders in den ruimsten zin deswoords moeten georganiseerd zijn om de geestelijke en stoffelijke voordeden. Laat ■men gerust beweren, dat materialisten zijn. Thomas van Aquino zeide, dat voor een geestelijk leven noodig is de stoffelijke wel vaart. Dat is zeer verklaarbaar als de so ciale toestanden niet in orde zijn, moet het geestelijk leven daar onder lijden. Niemand zal ontkennen dat, hoe ook de katholieke or ganisatie wordt aangevallen, wij altijd op de bres hebben gestaan, voor zoover moge lijk was. Niettemin kunnen we in de huidige crisis niet voorkomen, dat men hier en daar een veer moet laten. Spr. wees op de arbei ders in het bloembollenbedrijf. Meerderen vragen zich af: „Wat hebben we aan een organisatie die loonsverlaging niet kan voor komen", maar, zei spr., dat is verkeerd ge redeneerd. Wat is er niet gebeurd vóór er samenwerking kwam tusschen patroon en arbeider? De arbeidersvoerwaarden in het bollenbedrijf zouden zeker niet op 't peil zijn gebleven, als de organisatie er niet was ge weest.. Het productiestelsel deugt niet en het eeni- ge doel „winst maken" is niet houdbaar ge bleken. Zoo zijn we in een toestand geko men die niet in orde is. Hoe er uit te komen? Knappe economen weten daarop geen ant woord te geven, doch inmiddels worden de arbeiders de dupe, loonsverlaging ligt be storven in den mond en zoo mogelijk brengt men dat in toepassing. Spr. twijfelde of dit wel de juiste weg is. De koopkracht van den arbeider vermindert dan terwijl men die juist moest bewaren. Er is van alles te veel en de arbeiders kunnen het niet koopen. Het lijkt een gekkenhuis. De arbeiders moeten een zeer krachtige organisatie bewaren, om zooveel mogelijk te vechten tegen het terug gaan. En zij moeten via de organisatie terug zien te krijgen wat zij in deze dagen hebben verloren. De confessionneele organisaties, zeggen onze tegenstanders, zijn zonder ruggegraar, omdat zij zoo gauw het contract hadden af gesloten. Spr. voerde daar tegen aan: liever een vermindering van loon dan geen con tract, liever loonsverlaging dan geen loon. Wij hebben verantwoordelijkheidsgevoel en hebben dat te dragen. De tactiek van de s.d. a.p. is niet de onze. Spr. verwees naar het textielconfliet in Twento. Al hebben we niet bereikt wat we wilden, we hebben in dezen tijd van werkloosheid via de organisatie be reikt, wat mogelijk was. Wij hebben via den minister bereikt dat we 13 weken werkeloos- heiduitkeering konden geven en wat dit be- teekent heel wat voor 7000 a 8000 personen in onze organisatie en pl.m. 25000 in ons land. De eindconclusie moet zijn: Wat er ook gebeure, blijf trouw aan uwe organisatie en wees pi'opagandist voor uw organisatie^ De ongeorganiseerden wekte spreker op tot toetreding. We moeten gezamenlijk optrek ken voor het ééne doel: onze plaats in de maatschappij te behouden. De andere agendapunten. Tot leden van de rekening-commissie wer den benoemd de heeren W. van Dijk en H Hddnrcidds Een voorstel om den penningmeester voor het afgeloopen jaar 10 te geven, werd goedgekeurd. Aanvaard werd een voorstel van het be stuur om de contributie te verhoogen (voor den bond en werkloozenkas) op 0.70. De spreker zeide nog dat overleg wordt gepleegd met de vakorganisaties in de lande om het aantal wachtweken te verhoogen van 26 op 39 weken, teneinde het voor hen, die den tijd van toetreden precies afmeten, min der gemakkelijk te maken. Na een geanimeerde rondvraag volgue sluiting. Dezer dagen heeft wederom een licht beelden vertooning plaats gehad door de hee ren gebr. ten Bruggencate, thans betreffende een reis door Indië en wederom ten bate van het plaatselijk crisiscomité. In de reis „Naar Indië" door ons ge noemd een hoogst interessante leerzame en bovendien gezellige avond, deze tweede avond was hoewel in een geheel andere genre kortom, een waar succes. Zoowel de middag- als avondvertooning trokken beide weer volle zalen. In de kindervoorstelling werden alle in- zendertjes van een opstel betreffende de vo rige vertooning onthaald op een aardig prijsje, een boekje met prachtige foto's en werd onder hen de hoofdprijs verloot. Deze bestond uit een beschrijving met groote uit slaande plaat, voorstellende een modern pas- sagietszeesclyp in door^nele. Aan de hand van afbeeldingen gaf de heer ten Bruggencate een schets over het leven in Indië. Iemand, die jaren in dat land heeft gewoond, die geheel Indië heeft door kruist bij de K. P. Mij., die bij de pe- troleumbronnen zoowel als in de cultures en ook in den handel is werkzaam geweest gaf hier een kijk op Indië, zooals wij nooit heb ben gehad. Aan het einde van de rei^ richtte de bur gemeester. in zijn functie als zoodanig en als voorzitter van het plaatselijk crisiscomi té een zeer hartelijk woord van dank aan cie beide gegroeders, en eveneens aan de aan wezigen voor hun talrijke opkomst. De heer C. ten Bruggencate antwoordde met de mededeeling dat hij nogmaals gaar ne terug zal komen (doch vermoedelijk met het oog op het seizoen niet vóór den volgen den herfst met een vervolgserie, een reis door overig Indië, de Molukken en Nieuw Guinea. In de pauze gaf de heer A. ten Bruggen cate een tweetal liederen. Daarna hielden een drietal dames een allerkeurigste samenspraak. In zeldzaam goed gekozen woorden schetsten zij in dicht vorm hun waardeering over het gewicht van de vorige lezing. Vrijdagmorgen werd door den kweeker C. Duif te St. Pancras de eerste tomaten aangevoerd welke werden verkocht voor den prijs van 1,44 per Kg. 25-jarige ambtsjubileum van de verloskundige mevrouw B. Zaag man— Schuitmaker De heer Zaagman heete alle aanwezi gen hartelijk welkom Dit toch zeide spreker is een bijzondere dag voor ons, als mensch alleen toch pres teert men niets, de een werkt voor ons, wij weer voor een ander, dit is met mijn vrouw nog wel even anders. Deze toch komt steeds als mensch tot mensch. De burgemeester zeide vervolgens 25 jaar op één dorp een ambt bèkleeden, be hoort tot de zeldzaamheden, 25 jaar is een heele tijd vooral in uw ambt waar uw tocht als verloskundige bij nacht zoowel als bij dag wordt geroepen soms bij twee tegelijk zoodat u vaak gauw van de één naar de an der trekt, doch uw lust tot den arbeid uw werkkracht en geduld houdt u krachtig en sterk. In de zes jaar welke ik in deze gemeente ben, heb ik veel goeds van u gehoord. De vele bloemen u toegezonden zeggen meer dan woorden het kunnen doen. Als huldeblijk van den gemeeneraad mag ik u wel een lamp aanbieden. Dat u nog vele jaren uw taak met vol doening moogt waarnemen. De jubilaresse c..ijkte zeer bewogen voor de waardeerende woorden en het mooie ca deau. Namens de burgerij van Oudkarspel en Noordscharwoude kreeg vervolgens mevr. RootjesHofland het woord. Op initiatief van mevrouw OotjersBeg ier is een comité gevormd, om namens vele burgers van deze twee dorpen, een blijvend aandenken aan dezen dag te schenken. Wel is het een zeer moeilijke tijd voor de burgers doch over het algemeen werd een kleine bij drage geschonken waardoor wij, zeide spr., in staat waren U deze cadeau aan te bieden, bestaande uit een buffet, spiegel, bijzettafel tje en tafelkleed. Ook de heeren dr. Vogelenzang en dr. Hoekstra wilden zich onder de burgers scharen doch het comité heeft gemeend voor deze bijdrage u een bloeddrukmeter aan te bieden. Nogmaals dankte de jubilaresse voor deze mooie cadeaux en voor alles wat deze tot een een onvergetelijken avond maakte. Nog sprak de jubilaresse haar collega mej. Jonker uit Broek op Langendijk en haar oud-collega uit Dirkshorn toe. Enkele toespraken werden nog door fa milieleden gehouden. Nog lang bleef men gezellig bijeen. Onder de vele bloemstukken zagen we er één aangeboden door het gemeentebestuur van Noordscharwoude van de burgers van Oudkarspel en Noordscharwoude verder van de huisgenooten, familie en vele kennis sen. BEZOEKT DEN AFSLUITDIJK. De directie van de Zuiderzeewerken 'heeft zooals bekend met ingang van Paschen, den toegang tot de afsluitdijk naar Friesland vanaf den Oever voor het publiek open gesteld tegen betaling van 10 cent voor een voetganger of rijwiel en 1 voor een auto mobiel. Ondanks het gure weer bedroeg het aantal afgegeven kaarten op Donderdag 14 April reeds resp. 2178 en 239. Indien het mooie weer aanbreekt, wordt er dan ook een druk bezoek verwacht. De bezoekers zullen hiervan geen spijt hebben, gezien de interessante werken, die vanaf den dijk van dichtbij zijn te aanschou wen. temeer, waar de opbrengst ten goede komt aan het Nationaal Crisiscomité. De heer A. de Ridder, secretaris der ge meente Winkel, zal op 2 Mei, a.s. den dag herdenken, waarop hij deze functie 25 jaar •heeft vervuld. In de door de woningbouwvereniging Winkel, gehouden vergadering werd de ex ploitatierekening over 1931 vastgesteld tot een bedrag van f 3422.91 en de balans op 1 Januari 1932 op 52.544. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren A. de Ridder en P. Bart, terwijl in een ontstane vacature werd gekozen de heer E. van der Wal. Uit het verslag is komen vast te staan dat alle woningen het geheele jaar zijn verhuurd geweest. Besloten werd aan de huurders van de on bebouwd gebleven terreinen, thans ir. ge bruik als tuingrond, over 1931 25 pCt. re ductie te verleenen op den huurprijs. Tot penningmeester van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen. is in de plaats van wijlen dea heer A. Visser, in leven burgemeester van Nieuwe Niedorp, benoemd de heer C. Keijzer. secretaris der gemeente Anna Paulowna. Dit jaar zullen de zes groote voorjaars- lammerenmarkten te Den Burg gehouden worden op 17 Mei, 2? .Mei, 30 Mei, 6 Juni, 13 Juni en 30 Juni. SINT PANCKAS. Door het plaatselijk crisiscomité zal wederom een gift in natura worden gegeven, nl. erwten, meel, spek en brood. Door het gure weer hebben de uitgezette koolplanten verbazend geleden. Door de ha- gelsteenen en stormen, staan de teere plant jes als 't ware in hun geraamte. Wij zagen zelfs een tuinder die de planten van het land verwijderde. Het begin is dus weer niet schit terend. 1 Tengevolge van het te snel omgooien van een wissel zijn bij het station alhier een tweetal met haring geladen wagons, uit de rails geloopen. Van de Centrale Commissie is bericht ontvangen, dat inzake de tuinderscredieten een bedrag van 1680 beschikbaar is ge steld, waaraan de gemeente 694,28 heeft toe te voegen. De gemeentebegrooting 1932 is me: eenige opmerkingen over den scholenbouw van Ged. Staten terugontvangen. De totale kosten bedroegen 123566.83, terwijl was gerekend op 114.000. Met 2810 rente bedroeg het tekort dus ruim 6758. Met het schoolbestuur is overeengekomen om het bedrag niet uit te betalen, doch het in mindering te brengen van de waarborgsom STEUN AAN HOEDENFABRIEKEN. Het Tweede Kamerlid de heer Hermans had aan de ministers van Arbeid, H. en N. en van Financiën vragen gesteld 'betreffende het verleenen van steun aan de hier te lande gevestigde hoedenfabrieken en andere be drijven door opheffing van invoerrechten op grondstoffen of halffabrikaten, welke van elders moeten worden ingevoerd. De ministers hebben hierop geantwoord, dat het hun bekend is, dat de hoedenindus- trie hier te lande met moeilijkheden heeft te kampen. Uit hetgeen hun daarvan bleek, valt intusschen niet te concludeeren, dat deze moeilijkheden in het bijzonder of in de eerste plaats aan de crisis, die wij thans doormaken, moeten worden geweten. Dat deze laatste niet zonder invloed is voor den hier besproken tak van bedrijf, is hun zeker niet ontgaan. Uit verminderden invoer uit het buiten land, wijzende in de richting van terugge- loopen concurrentie van die zijde, en uit den blijvend gedrukten toestand der Nederland- sche bedrijven op het onderwerpelijke gebied, moet de gevolgtrekking wel worden ge maakt, dat de gedaalde koopkracht zich ook hier doet gevoelen. Het zijn echter naar hun oordeel verschillende andere oorzaken, die vooral den toestand der Nederlandsche hoe den industrie nadeelig hebben beïnvloed. Zij meenen als zoodanige oorzaken te moeten be schouwen: wijzigingen in de mode, voorat voor wat dameshoeden, doch ook heerenstroo- hoeden betreft; slechte weergesteldheid gedu rende de zomermaanden der laatste jaren, voor zooveel heerenstroohoeden aangaat; het in onbruik geraken van bepaalde hoeden- drachten. Door deze nadeelige factoren heeft de hoedenindustrie, die zich overigens in den loop der jaren hier te lande wel ontwikkeld heeft, geleden. In dit verband dient vermeld, en daarmee ook rekening gehouden, het feit, dat in eenige bedrijven op het onderwerpelij ke gebied pettenfabricage en pelterijenver werking zijn ter hand genomen; nevenbedrij- ven dus zijn ontstaan naast de hoedefabrica- ge. Behalve met de fabriekmatige hoedenpro- ductie is voorts rekening te houden met het zeer verbreide maken van dameshoeden (hoofdzakelijk vervormen en garneeren), dat zich concentreert in de talrijke grootere en kleinere hoeden ateliers, van welke vele de benoodigde grondstoffen, waaronder de z.g. cloches, rechtstreeks uit het buitenland be trekken. Wat de kwestie der steunverleening door wijziging van de tariefwet betreft, valt op te merken, dat, zoo in da richting van vrijstel ling van invoerrecht voor de z.g. cloches een oplossing der moeilijkheden gezocht zou moe ten worden, die steunverleening toch altijd ongelijk zou werken, omdat niet alle fabri kanten cloches verwerken, terwijl die clo ches ook een onderling zeer verschillenden graad vdn afwerking en dus ook een ver schillende waarde kunnen hebben. Boven dien zou de grens tusschen de eventueel vrij te stellen cloches en de gedeeltelijk reeds af gewerkte hoeden, die als z.g. cloches zou den worden aangediend, zeer moeilijk zijn re trekken. Het is den ministers niet bekend, welke an dere bedrijven in aanmerking zouden komen om in de tegenwoordige crisismoeilijkheden gesteund te worden door opheffing van in voerrechten op grondstoffen of halffabrika ten. Hierbij dient in het oog te worden ge houden, dat in het algemeen grondstoffen en halffabrikaten bij invoer hier te lande óf ge heel vrij zijn, óf slechts laag belast worden. In verband met het bovenstaande moeten de ministers ontkennend antwoorden op de vraag, of de herziening van de tariefwet par tieel moet geschieden. FINANCIERING WONINGBOUW. Het bestuur van het Nederlandsch Insti tuut voor Volkhuisvesting en Stedebouw heeft besloten, in verband met dé moeilijkheden inzake de financiering van den woningbouw, een commissie in te stellen om over deze aan gelegenheid aan het bestuur roppart uit te brengen. Het is de bedoeling, dat de commis sie zoowel den particulieren bouw als den vereenigings- en gemeentebouw in haar werk zaamheid zal betrekken. De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring N.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG: THERESIASTRAAT 145, TELEFOÖN 772085 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TEIEFOON 34359 MIDDELBURG: KORTE DELFT A83. TELEFOON 626 Het bestuur van het Instituut heeft voorts besloten zijn aandacht te wijden aan de vraag, in hoever* huurverlaging in verband met de tijdsomstandigheden urgent is. EEN CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE VOORKOMEN. Het dreigende conflict in de kledingin dustrie te Deventer is voorkomen, doordat de werkgeversbonden zich hebben neergelegd bij een loonsverlaging in de dameskleedingsin- dustrie van 5 Voorgesteld was 10 Het aantal garantieuren is op 32 bepaald. WIJZIGING INVOERBEPERK'NG VAN VLEESCH. Het totale contingent vermeerderd. Een juiste regeling. De minister van Arbeid, H. en N. heeft de Tweede Kamer bij tweede nota van wijziging eenige veranderingen voorgesteld in de rege ling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfvleesch en van bevroren rund en kalfsvleesch. In de toelichting zegt de minister o.a., dat het wenschelijk is gebleken om voor deze ccntingenteering de basisjaren te wijzigen en de jaren 1929, 1930 en 1931 als grondslag voor deze contingenteering aan te nemen. Hierdoor wordt, met handhaving van het vastgestelde percentage hetgeen mede om redenen van buitenlandsch belang gewenscht voorkwam een meer juiste verdeeling van het contingent over de verschillende landen verkregen. Voor Denemarken bijv. zal het toegelaten contingent vermeerderen, terwijl het voor eenige andere landen, die van het hun toege wezen aandeel gedurende het afgeloopen kwartaal niet ten volle gebruik hebben ge maakt, zal verminderen. Hoewel de totale hoeveelheid versch en be vroren vleesch, welke op grond van deze wijziging toegelaten wordt, iets grooter is, is toch de vermeerdering niet zoodanig, dat daarvan voor de vleesehmarkt nadeelige ge volgen te verwachten zijn. In verband met de opneming van een straf bepaling in dit wetsontwerp, acht de minister het wenschelijk, aan het wetsontwerp alsnog de volgende artikelen toe te voegen: Uit het opsporen van de feiten, strafbaar gesteld bij deze wet, zijn, behalve de bij of krachtens art. 141 van het Wetboek van Strafvordering aangewezen personen, belast alle ambtenaren van rijks- en gemeentepoli tie, zoomede de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen. Op feiten, vallende in een strafbepaling dezer wet, zijn niet van toepassing de straf bepalingen, voorkomende in de wetten betref fende de invoerrechten en accijnzen. DE GEMEENTELIJKE LOON KORTING TE AMSTERDAM. Door de ambtenaren aanvaard door de werklieden verworpen. Zaterdagavond de vertegenwoordigers van het georganiseerd overleg bijeen om te stem men over de loonsverlaging voorstellen van B. en W. van Amsterdam. De Centrale Com missie voor de Ambtenaren heeft met 16 tegen 11 stemmen het gewijzigde voorstel aangenomen. Tegen stemden de ambtenaren- organisaties aangesloten bij de Federatie en de Centrale Ned. Ambtenaarsbond. In het „Overleg" van de politie, zijn de voorstellen van B. en W. aangenomen met 10 tegen 8 stemmen. Hier stemden de Alge- meene Politiebond en de Neutrale Bond tegen. De Centrale Commissie voor -Werklieden- zaken heeft met 19 tegen 6 stemmen de voor stellen verworpen. De Algemeene Bond van overheidspersoneel, de Federatie en de Mo derne Bond stemden tegen. Wethouder Kropman heeft na de stem ming medegedeeld, dat, nu het „werklieden- overleg" de voorstellen van B. en W. had verworpen, daarmede voor de werklieden ook de concessies zouden vervallen, door het da- gelijksch gemeentebestuur verbonden aan de aanneming van zijne voorstellen. De heer De Ridder van den Christelijker» Bond verzocht den wethouder, onder mede deeling dat de confessioneele organisaties hadden voorgestemd, in het college van B. en W. op aan te dringen alsnog de tegemoet komingen voor de werklieden te handhaven De heer Snikkers van den Modernen Bond verklaarde echter, voor zijne organisatie ten volle de konsekwentie te aanvaarden van ziju tégen stemmen. Bij het uiteengaan der vergadering ston den voor het gebouw enkele honderden Fede ratiemannen, die de vertegenwoordigers der confessioneele organisaties uitjouwden. DE AANRANDING BIJ TUBBERGEN. De dader bekent. De 56-jarige koopman G. H. T., wonende te Almelo, heeft Zaterdag bekend de aan randing te hebben gepleegd op de 22-jarige mej. M. L. Hij werd door den burgemeester van Tub- bergen, tegenover wien hij zijn bekentenis af legde, geconfronteerd met mej. L., die hem onmiddellijk herkende. Toen hij naar de woning van het meisje werd gebracht, wilde het publiek hem te lijf, met de grootste moeite wist de politie gewelddadigheden te voorkomen. Heden zal de man ter beschikking van de Justitie worden gesteld en naar het Huis van bewaring te Almelo worden overgebracht. HOOG WATER IN DE MAAS. Uiterwaarden en landerijen onder- geloopen. Tengevolge van den hoogen stand van de Maas zijn de uiterwaarden van Grave tot Li thoyen ondergeloopen. Het water staat van dijk tot dijk, zoodat de boeren hun vee, dat zij reeds naar buiten had den gebracht, weer moesten binnenhalen. Tengevolge van de kwel en het afkomende peelwater wordt in de traverse van de Beer- sche Overlaat veel overlast van het water on dervonden. Uitgestrekte landerijen staan blank en aan den uitgezaaiden haver is groo te schade toegebracht, terwijl ook andere ge- wassen van het water te lijden hebben. ONTOELAATBAAR VEE-VERVOER. De Inspectiedienst van het Vee-Vervoer der Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren houdt regelmatig auto- contróles. Bij een der laatste controles con stateerde hij een geval van kwellend vervoer, dat veroorzaakt werd door onoordeelkundig verbouwing van een vrachtauto tot veeauto en mede door het roekeloos snel rijden van den chauffeur. Het betrof hier een trailer van pl.m. 5 M. lang en slechts 1.60 M. breed, waarvan de zijwanden schuin waren uitgebouwd tot een breedte van 2 M. en bekleed met latwerk, dat te dun was om den druk van het vee te kunnen weerstaan. In deze trailer bevonden zich drie runde ren, welke zoodanig waren vastgebonden, dat ze naast elkaar stonden in de langsrich- ting, met de hoofden naar de bestuurders cabine gekeerd. Toen, gedurende den rit, een bocht werd gepasseerd, zwaaiden de runderen naar den buitenkant van de bocht, zoodat een hunner gedrukt werd tegen den zijwand. Het dier zette zich schrap tegen den schuinen uitbouw in dien wand en zakte er met twee beenen doorheen, omdat het latwerk dien druk niet kon weerstaan. Het dier hing alzoo met twee beenen buiten de trailer en zag geen kans om die lichaamsdeelen binnen den zijwand te bren gen. Daar het latwerk op zeer onoordeelkundige Wijze met spijkers aan de ijzeren stijlen was bevestigd, staken nu de spijkerpunten om hoog en naar binnen zoodat het dier, aldus hangende, gedurig de huid aan deze punten openhaalde en stukschaafde. Na pl.n^ 200 M werd gestopt om benzine in te nemen en kon het dier met vereende krachten uit zijn be narde positie bevrijd worden. Het bloed drup pelde uit vele wonden op straai en daar lagen dotjes haar en o.m. een stuk huid, dat in een der wonden paste. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt; hij bekende al eens meer een be keuring gekregen te hebben wegens te snel rijden. Uit dit geval blijkt weer eens ten duide lijkste hoe noodzakelijk het is het vervoer van vee per auto onder wettelijke regelingen te brengen. DE OPENING VAN DE WILHELMINA* BRUG TE MAASTRICHT. Heden is de Wilhelminabrug te Maas tricht met groote plechtigheid geopend en voor het verkeer in gebruik genomen. De stad aan de Maas was feestelijk ver sierd, toen te half twee de minister-president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en minister Reymer aan het station werden ontvangen door den burgemeester mr van Oppen en den hoofdingenieur v. d. Rijkswaterstaat, den heer Volker. De ministers waren vergezeld van eenige hoofdambtenaren van beide de partementen, oud-minister Waszing; dr. Kalf (voor Rijksmonumentenzorg) en den ontwerper der brug ir. Weber. De autoriteiten begaven zich dadelijk na ontvangst per auto's naar de nieuwe brug, die aan de Oostelijken oever der rivier een bruggenhoofd heeft, waar werd uitgestapt. Reeds hadden zich ter plaatse eenige duizen den kinderen opgesteld, getooid met Maas- trichtsche kleuren, wit-rood en oranje sjerpen en oranje-vlaggen. De ministers werden bij de brug verwel komd door den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in Limburg, oud-minister König, die een korte rede uitsprak over het tot stand gebrachte werk, dat in het alge meen kanalenplan van Maastricht en om streken passend is en voor de stad van zoo groote beteekenis. De minister-president beantwoordde deze rede, met op zijn beurt te wijzen op de enorme beteekenis van deze nieuwe brug voor beheel zuid-Limburg; voor Maastricht in het bij zonder, en voor de scheepvaart door de en clave van Maastricht en straks het Juliana- kanaal. Terwijl een schot door de lucht trilde, af gevuurd uit een zwaar exemplaar van.de be kende Limburgsche „kamers" knipte minister Ruijs het lint door en begaven zich de autori teiten naar een nabij gelegen tent, waar de eerewijn werd aangeboden. Maar eerst namen de autoriteiten nog den geweldigen stoet kinderen, wielrijders, ver sierde auto's, vrachtwagens, autobussen en andere vehikels in oogenschouw, welke dade lijk over de nieuwe brug trokken, alle feeste lijk versierd met de nation^e Maastricht- sche kleuren. Muziekcorpsen frokken in den stoet mee. Ondertusschen waren reeds dade lijk na het plechtig schot door de lucht eeni ge duizenden postduiven opgelaten. De autoriteiten begaven zich, nadat de stoet ge passeerd was en de eerewijn was aangeboden naar het fraaie Maastrichtsche stadhuis, waar in de hal een plechtige raadsvergade ring werd gehouden, 's Morgens te half elf was de Kamer van Koophandel voor Zuid- Limburg eveneens in plechtige zitting ver gaderd, om de opening der brug te herden ken. Daarbij hield de voorzitter, de heer J. Schaepkens van Riemst een uitvoerige toe spraak. Hetzelfde deed de burgemeester van Maastricht in de plechtige raadsvergadering Verscheidene andere personen, leiders van de fracties, spraken op hun beurt, terwijl ook de autoriteiten zich opnieuw over het groote belang van dezen dag uitten. De feestvreugde in de stad duurt ook he denavond nog voort, terwijl de autoriteiten te 7 uur weder naar de residentie terugkeerden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7