Agenda ^Binnenland Jlcauinciaal Tlieiuus £uchtvaact £aatste Ae ïBucqedlijfke Stand Stad en Omgeving. Weec&ecuht KOEDIJK. N. NIEDORP. BEBOUWING VAN DEN WIERINGER- MEERPOLDER. HEERHUGOWAARD. ITALIAANSCH WATERVLIEGTUIG NEERGESTORT. 3 dooden, 4 gewonden. MEISJESMOORDENAAR GELYNCHT. Het land een zee gelijk TWEE ALKMAARSCHE SCHOLIEREN ZULLEN DE NED. RONDVLUCHT MEEMAKEN. De fllkmaarsche Courant zal hen aaarioe in de gelegenheid stellen. De K.L.M. houdt eenige plaat sen voor scholieren open. Wie daarvoor in aanmerking komen. Over zich;. Er moet een opstel gemaakt werden l Dinsdag 19 April. 7.30 uur, Cinema Americain: De kuische Jozef (klucht); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De verliefde jongeling (klucht); 2. Scot- land Yard (detectiveverhaal); boven 14 j. 7.30 uur, Victoria-Theater: Afzwaaien (militaire klucht) voor eiken leeftijd. Woensdag 20 April. 7.30 uur, Cinema Americain: De kuische 'Jozef (klucht); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De verliefde jongeling (klucht); 2. Scotland Yard (detectiveverhaal); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Afzwaaien (militaire klucht); voor eiken leeftijd. Donderdag 21 April. 7.30 uur, Cinema Americain: De kuische Jozef (klucht); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De verliefde jongeling (klucht); 2 Scot land Yard (detectiveverhaal); boven 14 j 7.30 uur, Victoria-Theater: Afzwaaien (militaire klucht); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Wilhelminalaan 21, ledenverga dering „Kinderzorg". DE STAKING IN DE DRENTSCHE VENEN. Omtrent het conflict in het Drentsche veenbedrijf kan worden gemeld, dat heden morgen ook te Emmererfscheidenveen (gem. Emmen) staking is uitgebroken. Het betreft hier een wilde staking, die is afgekondigd eloor enkele arbeiders zonder overleg met de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties. De stakers zijn hedenmorgen na een vergade ring de venen ingetrokken om te trachten al len, die aan het werk waren, te bewegen den arbeid neer te leggen. Voor een groot deel is dit gelukt. Voor Roswinkelerveen zal he den de beslissing over al of niet staken val len, te Nieuw-Weerdinge is het aantal sta kers door uitsluiting bij de werkverschaffing gestegen tot 600. Alles is hier rustig, hoe- wel de regeeringsmaatregelen betreffende uitsluiting van de rijkswerkverschaffing 011 tevredenheid hebben gewekt. Bij deze uitslui ting zijn n.1. tenminste 40 der arbeiders betrokken, die niet in het veenbedrijf werk zaam waren, zoodat zij dus meenen buiten de staking te staan. IJS- EN SPORTPALEIS. Naar wij vernemen is. onder dagteekening fan 16 April de ministerieele goedkeuring verkregen op de statuten van de N.V. Ijs- en Sportpaleis, gevestigd te Den Haag. INVOER VAN VLEESCH. De Tweede Kamer besloot hedenmiddag op de agenda te plaatsen, vóór de motie ter Laan over herziening der Ongevallenwet, de wettelijke regeling van de invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvieesch en van be vroren rund- en kalfsvieesch; de interpellatie- Oud omtrent het stichten van scholen in de Wieringermeer en het wetsontwerp tot instel ling van een economischen raad. BRANDEN. Een groote bosch- en heidebrand heeft gis teren deg ronden van de Loenermarkt geteis terd. Tegen elf uur ontdekte men den brand en onmiddellijk waarschuwde men den be heerder van het centraal magazijn van de bosch-brandweer. De afdeelingen der boschbrandweer uit Loenen, Woeste Hoeve en Deelen rukten uit, terwijl later assistentie werd verleend door de brandweercorpsen van Loenen en Apel doorn. Ongeveer dertig H.A. van de Loenermark werd door het vuur verwoest, waarna dit oversloeg naar de terreinen van baron van Voorst tot Voorst, waar een gelijke opper vlakte met heide en dennenbosch door hel vuur werd vernield. Verdere uitbreiding hoefde na den middag niet meer te worden gevreesd VERKEERSONGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. In de Haaksbergerstraat te Enschedé is Zondag bij het uitgaan der r.-k. kerk de 66- jarige weduwe Loohuis aangereden door een wielrenner, die met groote snelheid reed. De oude vrouw, die met een hersenschudding naar het r.k. ziekenhuis werd overgebracht, is gistermorgen overleden. Botsing tusschen tram. en auto. Zondagmiddag te ongeveer twaalf uur is op den Admiraal de Ruyterweg bij de Prin ses Julianastraat te Amsterdam een huur auto bij het oversteken van de straat door een tramtrein van de Haarlemsche Tram in den flank gegrepen en over een grooten afstand medegesleurd, waarbij een groot stuk van het hek langs de baan geheel werd opgerold In de auto bevonden zich behalve de chauf feur twee heeren, van wie er een eenige ribben brak en inwendige kneuzingen bekwam. De chauffeur liep een hoofdwonde op, terwijl de andere passagier ongedeerd bleef. De gewon de js naar een der ziekenhuizen vervoerd. De auto is grootendeels vernield. Van de tram werd het voorbalcon beschadigd. Een onverschillige automobilist. Zaterdagavond is in de Walstraat te Vlis- singen de melkslijter Kodde, die aldaar met zijn melkwagen reed, van achter aangereden door een automobiel. De man is in zeer ern- stigen toestand naar het ziekenhuis gebracht. De automobilist had wel omgekeken maar was doorgereden. De politie stelde een onder zoek in en vond in een van de garages in de stad een beschadigden auto. De chauffeur, die daarmee had gereden, heeft bekend de aanrijding te hebben veroorzaakt. Motorfietsrijder op wandelaars in gereden. Vier gewonden. Twee motorfietsrijders, die naar Amster dam waren geweest, kwamen Zaterdag avond over Vlaardingen terugrijden in de richting van Rotterdam. Te Vlaardingen wilde ze nog even pleisteren. Een van hen deed daar een duopassagier op en tegen 11 uur reed men over den Schiedamschen Dijk naar Schiedam Tusschen Vlaardingen Oost en den voormaligen tol reed de 28-jarige J. W. v. N. uit Barendrecht, die een duopassa gier had, op een familie in, welke van Vlaar- üingen naar Schiedam wandelde. De 3é->ari- ge W. Rieci ik uit Vlaardingen sloeg tegifa den grond cu kreeg een beenfractuur; de 19- iarige J. Riedijk, eveneens uit Vlaardingen, liep een hoofdwonde op. De 10-jarige C. Rie dijk uit Sch edam k.vf£ eveneens een hoofd wonde. De auo-rijdster bleef ongedeerd, doch de motorrijder viel tegen de straat en bleef bewusteloos liggen, w. Riedijk en de motor rijder werden naar het ziekenhuis te Vlaar dingen vervoerd. Van N., die beschonken zou zijn geweest, had geen noemenswaardig let sel opgeloopen. Hij is gearresteerd en opge sloten. W. Riedijk kon na verbonden te zijn naar huis worden gebracht. KORTE BERICHTEN. Zaterdagnacht is ingebroken in de r.-k. pastorie te Zeeland (N.-Br.) Alles is overhoop gehaald, doch behalve sigaren en snoeperijen heeft men slechts eenig klein geld kunnen meenemen. De inbrekers hebben vervolgens getracht de deur van de sacristie open te breken, teneinde de kerk binnen te dringen, doch dit is niet gelukt. Zondagavond werd in het lokaal van Jen heer Jb. Groot de door het -t isiscomité aan gekondigde verloting gehouden, waarvoor on geveer 125 prijzen beschikbaar waren, verre weg de meeste door schenking verkregen. De burgemeester opende als voorzitter dezen avond door het welkom toe te icepen aar. de aanwezigen en te wijzen op de prachtige pi ij zen. Hij deelde mede, dat de medewerking is verkregen van de zangvev. „Zanglust" en de harmoniever. „Aurora". Dank werd ook ge bracht aan het personeel der openb school te Koedijk en de r.k. school te Oudorp, wel ker leerlingen mooie prijzen hadden vervaar digd. Voorts bracht spr. dank aan alle ande ren, die medewerking hadden verleend. De avond werd door „Zanglust" ingezet met een tweetal nummers, waarna de verlo ting plaats had. De eerste prijs (een rijwiel) viel aan den heer Grimm, tuinman te Ber gen (N.H.); de 2e prijs (ontbijtservies) viel cp no. 311 van mej. N. Schot; de 3e prijs (de 3 Musketiers) viel op no. 856, de 4c prijs een kussen op no. 721de 5e prijs gouden das speld op no. 1105. Nadat de harmonievereeni- ging nog enkele nummers hadden ten beste gegeven, volgde sluiting, waarna een gezel lig bal den avond besloot. Alhier is, naar de N.R.Crt. meldt, een sta king uitgebroken onder de werkloczen, die door de gemeente te werk waren gesteld bij de werkverschaffing. Het loon bedroeg 16.20 per week met een werkweek van 54 uur. Een aastal sterk links georiënteerde ar beiders wenschten voor dit loon niet te wer ken. In de toekomstige dorpen nabij Sluis I en Sluis III is, naar het Hbld. bericht, begonnen met den bouw van moderne en zeer comfor tabele hotels-café-restaurant, welke gelegen heden ruimte zullen bieden voor een café voor het verkeer der plaatselijke bevolking zoowel als voor herberging en voeding van toeristen, terwijl tevens tooneelzalen aanwe zig zullen zijn, waardoor aan de behoefte van gezellig verkeer ter plaatse zal worden tege moetgekomen. De architecten hebben het ontwerp een ge heel landelijk karakter gegeven, zoodat het past in de nieuw te stichten omgeving. Te verwachten is, dat de bouw ongeveer 3 maanden zal duren, zoodat reeds van den zomer de gasten bij een bezoek aan den Wie- ringermeerpolder in bedoelde gelegenheden onderdak zullen krijgen. LANGENDIJK. Woensdag 20 April zal aan de Langen- dijk wederom met het bekende „Emma- bloempje" worden gecollecteerd. Waar nog zeer veel voor de t. b. c.-bestrij ding is te doen, zullen we hopen, dat niet te vergeefs wordt aangeklopt Een tiental jonge dames voor elk der vier dorpen, heeft zich wederom beschikbaar ge steld. De afdeeling Geestmerambacht van de Ned. Heidemaatschappij beijvert zich voort durend om den vischstand in dit uitgebreide gebied op een peil te houden en terecht, daar de welstand van een groot aantal visschers in deze streek daarvan afhankelijk is. Ver schillende vischsoorten worden daartoe uit- gepoot en ook dit jaar zal dit geschieden. Op 't oogenblik is men bezig de noodige voorbe reidingen te treffen voor den uitpoot van snoek. Vroeger werden de jonge vischjes van uit Utrecht betrokken. Dat beviel echter niet. Men is er thans toe overgegaan, te dezer plaatse het ontwikkelen te doen plaats heb ben. In verschillende deelen van het Am bacht wordt de visch nu uitgezet en men hoopt, dat de vischstand, die door verschil lende oorzaken veel te wenschen overlaat, er door zal verbeteren. Men deelt ons mede, dat, in verband met een schrijven van den inspecteur van de volksgezondheid, de gezondheidscommissie te Schagen aan de afdeeling Geestmer Ambacht van de Ned. Heidemaatschappij heeft ver zocht te werden ingelicht omtrent de geuite klacl ten over de vervuiling van het vischwa- ter door de afval van de inmaakfabrieken. De jaarlijksche tentoonstelling van de huisvlijtvereeniging, die jaar in café Rus ge houden, mocht zich weder in de onvermin derde belangstelling van het publiek verheu gen. Zaterdagavond geopend door den heer Hartog, wees deze op de medewerking aller- wege ondervonden; speciaal meende hij een woord van dank te moeten richten tot het ge meentebestuur voor de verleende faciliteiten, aangestipt werd de moeilijke taak, die de jury ook dit jaar weder had gehad om uit het vele goede het beste te kiezen. Dank werd betuigd aan de landbouwhuishoudschool te Alkmaar voor de inzending, waardoor het publiek in breedere lagen een inzicht zou krijgen in het Wierplan dier school. Geaianoreerd werd de gehouden cursus in kantklossen, waarna spreker de tentoonstel ling voor geopend verklaarde er op wijzende, dat verder de inzendingen voor zich zelf zou den spreken. In de vier groepen waren de bekroningen als volgt toegewezen: Groep I, 6 tot en met 10 jaar, nuttige hand werken: le pr. Dieuwertje Beers, 2e Gré Schut, 3e pr. Aagje Beers; fraaie handwer ken: le pr. Marietje Kuilboer, 2e pr. Dieu wertje Beers; figuurzagen: le pr. Corrie Glas, eerv. vermelding Jan Beers en Piet Kreb; knutselarbeidle pr. Jan Rezelman. Groep II, 11 tot en met 14 jaar, nuttige handwerken: le pr. Annie Kuin, 2e pr. Cor rie Oudhuis; fraaie handwerken: le pr. Jo Appelman, 2e pr. Ina Bierhaalder, 3e pr. Nies Delis, 4e pr. Guus Stekelbos; teekenen: le pr. Ina Bierhaalder; figuurzagen le pr. Piet Kuilboer, een eerv. vermelding Jan Bakker; houtsnijden: le pr..Nico Duin, eerv. verm Huib Kreb; knutselarbeid: le pr. Jan Beers, eerv. verm. Gr. Zuurbier; planten: le pr. Trien Bommezij. Groep III, 15 tot en met 18 jaar, nuttige handwerken: le pr. Anna Bas; fraaie hand werken: le pr. M. Kostelijk, 2e pr. Ma Bak ker, 3e pr. Truus Bot, eerv. verm. Roel Borst; teekenen: le p. D. P. Dirkmaat; houtsnijden: le pr. S. Bakker, le pr. K. Schouten. Groep IV, ouderen, nuttige handwerken: le pr. A. Slotemaker, 2e pr. C. Slikker, 3e pr. J. Peereboom; 4e pr. A. BakkerDe Boor- der, 5e pr. A. KooijKrap; spreien: le pr. Jo Wagenaar; fraaie handwerken: le pr. J. Peereboom, 2e pr. T. ReijneVan Slooten, 3e pr. W. Boekestein, 4e pr. R. HasterVis ser, 5e pr. A. Slotemaker, 6e pr. A. Boeke steinSilver; gobelinwerk: le pr. H. van SlootenJonker, eerv. verm. Y. Zomer; tee kenen: le pr. K. Bierhaalder; schilderen: le pr. M. J. Hoogland; idem (spuitwerk) le pr. André Breed, 2e pr. Y. Zomer; figuurzagen: le pr. Cor Botman; foto's le pr. D. Toepoel, een eerv. verm. S. Sülzle. Gelegenheid tol kostelooze inenting be staat op Woensdag 20 April des namiddags 3 uur in het Oude Raadhuis en op Donder dag 21 April n.m. 3 uur in O. L. School III, hoofd de heer S. Post. Bij de alhier gehouden verloting ten bate van de huisvlijttentoonstelling viel de hoofdprijs, een bloemënbak met kussen op No. 312. WIJK AAN ZEE. Alhier is een visch aangespoeld ter leng te van ongeveer 3 M. met een gewicht van ongeveer 300 kilo. FRIESCHE ZWEEFVEREENIGING OPGERICHT. In hotel „De Klanderij" te Leeuwarden, aldus het Hbld., werd Vrijdagavond j.1. een vergadering gehouden van belangstellenden in de zweefvliegsport, uitgeschreven door cle Vereeniging van Oud-\eerlingen der M.T.S te Leeuwarden. De heer R. Huizinga te Murmerwoude, lid van het Provinciaal Comité, dat tot taak heeft, de mogelijkheid der stichting van een Friesche luchthaven te onderzoeken, had in de provinciale pers reeds herhaalde malen op het groote nut van het zweefvliegen als tak van sport gewezen. Dat zijn propagandis tisch woord weerklank heeft gevonaen, bleek Vrijdagavond uit de flinke opkomst op boven genoemde vergadering. Na een geanimeerde besprekingen sprak een groot gedeelte der aanwezigen zich uit voor voorloopige oprichting van een zweef- vereeniging. De heeren Statema, Smits, Hui zinga en Kramer verklaarden zich bereid in het voorloopig bestuur zitting te nemen, dat in de eerstvolgende vergadering definitief zal worden gekozen. Bij Orbetello is tijdens een oefenvlucht het watervliegtuig van den eersten luitenant Guasconi van het Instituut voor Zee-oorlog, tengevolge van een stuurfout in zee gestort. De eerste luitenant, een ingenieur van de Fiatfabrieken, benevens een soldaat van de vliegertroepen kwamen om. Drie officieren en een soldaat werden gewond. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Te Genua, meldt de N.R.Crt., is een vlieg tuig neergestor( op het dak van een huis. Het kwam in een kamer terecht, doch van de be woners van het huis werd gelukkig niemand gedeerd. De vlieger is echter omgekomen. Hij was met een parachute uit zijn toestel ge sprongen, maar door de geringe hoogte open- de dit toestel zich niet voldoend meer. Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. Voortgezet wordt de behandeling van de motie-Knottenbelt inzaKe het nemen, van tijdelijke maatregelen tot opheffing van de belemmering welke tal van burgerrechter lijken overeenkomsten vormen, om te komen tot een spoedige verlaging van de productie kosten en de kosten van levensonderhoud De heer Slotemaker de Bruine neemt als uitgangspunt aan, dat de toestand van ons volk bedenkelijk is. Wij staan nu voor een nationale taak maar de vraag is welke mid delen moeten worden toegepast. Inflatie zal een ramp zijn en een nieuwe economische orde is zeker nu niet te verwezenlijken. Een lager levensniveau is zeker noodzakelijk. Zoo maar te spreken over ontbinding van burger rechterlijke overeenkomsten is zeer gevaar lijk, omdat, wanneer de overheid ontbindt, zij ook met noodverordeningen moet komen, waarvan spreker niets hebben moet. In Duitschland hebben zij voor het economisch leven zeer weinig beteekent. Veel meer ver wacht spreker van samenwerking der maat schappelijke krachteo- Te Atwood in den Staat Kansas heeft een menigte menschen den 53-jarigen moordenaar Richard Read uit de gevan genis gehaald en gelyncht. Read had een achtjarig meisje, Dorothy Hunter. ont voerd en vermoord. De jury-rechtbank veroordeelde hem Zaterdag ter dood door ophanging. Zondag vond de begra fenis van het slachtoffer plaats, bijge woond door tweeduizend menschen Na afloop hiervan begaf zich een me nigte van 500 menschen naar het nabij gelegen St. Francis, waar zif den sheriff in bedwang hielden tot zij er in geslaagd waren de gevangenis binnen te dringen. Met den moordenaar Read keerden zij naar Atwood terug, w aar zij hem tegen den avond aan een boom ophingen. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN ZUID-SLAVIE. Terwijl uit de berichten tot nog toe niet duidelijk is gebleken, welke omvang de over stroomingen in Zuid-Slavië hadden aangeno men, blijkt thans algemeen, dat een derge lijke ramp zonder voorbeeld in de Zuid-Sla vische geschiedenis is. De Vreme schrijft over een nieuwe zee, die tusschen Belgrado en Brod aan de Save over een lengte van 200 K M is ontstaan. Uit deze waterwoeste nij steken nog slechts de dijken der huizen van steden en dorpen als eilanden omhoog Uit een vliegtuig gezien lijkt geheel Slavonië een reusachtige archipel, met duizenden eilanden en kanalen. De bevolking heeft zich niet overal in veiligheid kunnen brengen. Duizenden menschen zitten nog opgesloten in hun huizen den honger en wanhoop ten prooi. Indien niemand spoedig hulp komt verkenen, zijn zij verloren. CORRESPONDENTIE. 5. alhier. Het is natuurlijk mogelijk dat men den man er in heeft laten loopen, doch dat is onzerzijds niet te controleeren. Zoo lang wij hiervan geen bewijs hebben, moeten wij aannemen, dat een en ander op waar heid berust. Red. A1 km. Crt. GEBOREN: Petrus Hendrikus Josephus z. v. Petrus Bijnsdorp en Anna Konijn. Jan z. v. Arend Pastoor en Margaretha van Keppel. Alida Catharina d. v. Johannes Delis en Antonia Zijdewind. Petrus Johannes Theodorus Ma ria z. v. Anthonius van de Griendt en Theo dora Reijers. Engelina Cornelia d. v. Karei Bos en Wilhelmina Dekker. Johanna Maria d. v. Johannes Bruinenberg ^n Geertruida Tol. OVERLEDEN: Jacob Wagenaar 59 jaar. Trijntje Admi- raad wed. Maarten Reik 84 jaar. Sijbren van der Pol 76 jaar. Dirk Schuijtemaker 78 jaar. Op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 April zal een gezamenlijke rondvlucht over geheel Nederland plaats vinden welke georgani seerd is door de Kon. Ned. Vereeniging van Luchtvaart, de Kon. Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V., de Rotter- damsche Aero Club, de Nationale Lucht- vaartschool en de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. Deze rondvlucht wordt gemaakt op initia tief van de Commissie voor Luchttoerisme der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, teneinde de reeds bestaande belangstelling voor lucht toerisme in Nederland nog meer op te wekken en het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Den eersten dag vertrekken de vliegtuigen van Waalhaven en Schiphol over Soesterberg naar Arnhem, waar geland wordt en de plaatselijke V.V.V. een ontvangst organiseert. Drie kwartier later vertrekken de vliegtuigen naar Twenthe en van daar naar het vliegveld bij Eelde waar de lunch zal worden gebruikt. Vandaar gaat de tocht over Leeuwarden, Harlingen, den afsluitdam van de Zuiderzee naar Amsterdam. Den tweeden dag, dus op 30 April, wordt van Waalhaven. Schiphol en Soesterberg ge vlogen langs de Waal via Den Bosch en Nij megen naar Venlo over Maastricht, Heerlen, Helmond en Eindhoven naar Gilze Rijen, en vandaar verder over Roosendaal en Breskens naar Vlissingen, waar de lunch zal worden gebruikt. Vandaar gaat de vlucht dan verder over Middelburg en Veere via het vliegveld West Schouwen (Schouwen-Duiveland) terug naar Waalhaven waar de deelnemers uiteen zul len gaan. Er worden voor deze vluchten vliegtuigen gebruikt van het type Fokker FVII en FVIII, respectievelijk machines voor 8 en 15 perso nen. De K.L.M. wil 20 Nederlandsche scholie ren in de gelegenheid stellen deze rond vluchten mee te maken, mits er eenige cou ranten zijn die zich daarvoor interesseeren en de kosten daarvan willen dragen. De Directie der Alkmaarsche Courant heeft zich bereid verklaard de kosten voor twee Alkmaarsche leerlingen voor haar reke ning te nemen, waarvan de een de rondvlucht op den eersten dag en de tweede die op den tweeden dag zal kunnen meemaken. In aanmerking daarvoor komen leerlingen van de hoogste klas der volgende middelbare scholen: Gymnasium, R.H.B.S., Handels school, R.K. Lyceum en Kweekschool. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763,4 mM. te Valencia. Laagste barometerstand 748.4 mM. te Torshave. Verwachting, geldig tot den avond van 20 April: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwes- telijke wind; zwaar bewolkt tot betrokken; later waarschijnlijk regen; iets zachter. De van IJsland komende depressie heeft zich reeds tot over Schotland uitgebreid en wordt op IJsland door stijging met zeer koude Noorden winden gevolgd. De hooge druk trekt zich Zuidwaarts terug en breidt zich over Frankrijk, zoodat tijdelijk Zuid westen winden met eenige stijging van tem- peratuur te verwachten zijn, waarna echter weer spoedig regen en afkoeling kunnen ko men. De temperatuur is overal onder nor- maal. In Scandinavië kwam plaatselijk mati ge vorst voor. In Scandinavië, Duitschland en Oost-Frankrijk zijn de luchtdrukverschil- len gering en is de wind uiterst strak. In het depressiegebied waait het alleen aan de ach terzijde stormachtig. Waar de hoogedruk op den Oceaan zich vermoedelijk weer met her hoogedrukgebied van Groenland vereenigt is een periode van zacht nog niet in het zicht. Zij die hiervoor in aanmerking willen ko men moeten ons vóór Maandag 25 April a.s. te 12 uur een tot onze Directie gericht ver zoek doen toekomen met opgave van klasse alleen de hoogste klasse school en leef tijd en daarbij voegen een door ouders of voogden geteekende verklaring, dat deze er m toestemmen dat zij aan een der tochtea deelnemen. Wij zullen, zoo mogelijk onder toezicht van een of twee directeuren van bovenge noemde onderwijsinrichtingen, daarna door het lot laten beslissen welke beide candidaten de gelukkige zullen zijn, waarbij de school die den eersten candidaat levert bij de tweede loting wordt uitgeschakeld, waardoor niet twee leerlingen van dezelfde school worden aangewezen. Wij verkregen reeds de welwillende mede werking der betrokken directeuren, die ons toezegden bereid te zijn de gelukkigen op den dag der rondvlucht vacantie te geven. Van hen die door het lot worden aangewe zen en den tocht meemaken en voor wie wij uit-en-thuis alle kosten voor onze reke- ning nemen wordt alleen verlangd, dat zij binnen enkele dagen na de vlucht een kort opstel van hun ervaringen maken, dat daarna in onze courant gepubliceerd zal worden. Wij twijfelen er niet aan of dit aanbod, waarvoor onze Directie zich een belangrijk offer getroost, zal aller belangstelling heb ben. Maandag a.s. vóór 12 uur moeten de can didaten zich dus schriftelijk bij onze Directie hebben opgegeven. De uitslag der verloting zal daarna wel licht reeds den volgenden dag in onze cou rant bekend worden gemaakt. WINDHOOS. Hedenmorgen 11 uur verscheen tusschen Limmen en Heiloo een windhoos, die van Zuid naar Noord over het land van den heer J. Hartog trok, daar een 30 broeiramen ver nielde, hetgeen een groot lawaai veroor zaakte en een bed bloemen met bol en al uit den grond trok. DE MOLLEBOONEN. De Grönneger verainen „De Molle- boonen" was Zoaterdagoaovend weer verzoameld in 't Gulden Vlies, het club hoes van aal de Grönnegers, dei in Alk- cioar en wiede omtrek wonen. Indertied nou aal weer 'n joar of wat leden is de verainen zoo handig west, om ain vaste tooneelofdailen op te richten. Dat was nog nait zoo'n gek idee, want 't re- derieken zit de Grönnegers as 't woare in 't bloud. Dei tooneelofdailen het aal veur 'n bult mooie oavenden zorgt en zai mag zok d'r op beroemen, dat de grui van de Molleboonen veur 'n groot dail op heur rekening komt. Dat bliekt elke keer weer. as 't Gebelskop mit 'n stuk komt. Dan blieven nait veul Grönnegers thoes. Zoo ook Zoaterdagoavend. 't Gulden Vlies was mit zoo'n dikke tweihonderd man (vrouluu vanzuis mitrekend!) be zet en groot en klain verlangde noar 't open goan van 't douk. Veurdat 't spul begunde, was veurzit- ter Barkman aal an 't woord west. Hai haitte ons aalemoal welkom en dee verder as veurzanger zien plicht bie 't zingen van de deugden en beste aigen- schappen van aale Grönnegers. Toun kon 't spul begunnen! 't Gebelskop had veur dizze keer n stuk van K. H. Spijkman kozen, „De olie meulen" genoamd. 't Behandelt de ge schiedenis van 'n stieve mulder, dei van de neimoodsche dingen niks wil waiten Hai wil zien meulen nait verkoopen, hai wil nait akkedaaiern mit 'n moderne meneer, dei vlak bie hom ain stoom- meelfabriek bouwt. As dat neie ding d'r is, bliekt, dat d'olle mulder nait meer ken konkeree- ren. Zien zoak gait achteroet en hai zhlf

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2