föiiWMtaiid. Jijdschciftm 2. Als grondslag voor de berekening van het vergunningsrecht voor de overige vergun ningen wordt aangenomen de jaarlijks te schatten huurwaarde, die de localiteit of zoo in een bedrijf meer loealiteiten zijn, voor welke de vergunning geldt de gezamen lijke localiteit, in verband met den omvang van het bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geacht worden te bezitten. Artikel 3. 1. Het recht voor een vergunning, bedoeld in art. 2, l«d 2, bedraagt per jaar tien gulden voor elke vijftig gulden huurwaarde of ge deelte daarvan. Het bedraagt tenminste veertig gulden per jaar. 2. Het recht wordt met vijftig ten honderd verminderd voor de loealiteiten, die voor het publiek gesloten zijn tusschen Zaterdagavond zes uur en Maandagmorgen acht uur. 3. Indien een vergunning wordt verleend voor een nieuw bedrijf, is, met afwijking van het bepaalde in het eerste en tweede lid, voor de eerste maal een vergunningsrecht van honderd gulden verschuldigd. 4. Het recht voor een verlof A. bedraagt vijf en twintig gulden per jaar. 5. Wordt een vergunning of een verlof tus* schentijds verleend, dan wordt het recht bij kwartalen berekend en geldt een gedeelte van een kwartaal voor een geheel. Artikel 4. 1. Voor het schatten der huurwaarde van de vergunningslocaliteiten wijzen B. en W. een deskundige aan. 2. Vóór de aangewezen deskundige zijn functie aanvaardt, legt hij in handen van den Burgemeester den volgenden eed of de volgende belofte af: „Ik zweer (beloof), dat ik de schatting der „huurwaarde van vergunningslocaliteiten „naar mijn beste weten cn zonder aanzien „des persoons, overeenkomstig de wet zal „verrichten. „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig „(dat beloof ik)". Artikel 5. 1. De deskundige in artikel 4 genoemd, maakt van de door hem verrichte schattingen der huurwaarde van de vergunninglocalitei- ten proces-verbaal op en zendt dit telken jare vóór 5 Maart aan B. en W. in. 2. B. en W. stellen zoo spoedig mogelijk het bedrag der huurwaarde, waarop elk loca liteit, omschreven in art. 2, 2e lid, wordt ge schat, vast, en bepalen naar aanleiding daar van het verschuldigde bedrag. Eveneens be palen zij het bedrag van het verschuldigde recht voor hotelvergunningen met inacht neming van de in art. 2, lid 1, bedoelde voor schriften. Zij geven van het bedrag van het verschuldigde vergunningsrecht en van den grondslag der berekening, tegen ontvangbe wijs vóór 15 April schriftelijk aan de vergun ninghouders kennis. 3. Ingeval een vergunning tusschentijds wordt verleend, stellen B. en W. zoo spoedig mogelijk, met inachtneming van het tweede lid van dit artikel, het verschuldigde vergun ningsrecht vast en doen daarvan en van der. grondslag der berekening onmiddellijk, tegen ontvangbewijs, mededeeling aan den vergun ninghouder. Gelijke mededeeling geschiedt indien het een nieuw bedrijf geldt, waarvoor overeenkomstig art. 3, lid 3, een bedrag van honderd gulden verschuldigd is. Artikel 6. B. en W. geven telken jare, uiterlijk vóór 15 April, tegen ontvangbewijs, schriftelijk aan de houders van een verlof A. kennis, dat door hen vóór den aanvang van het komend vergunningsjaar een verlofsrecht van vijf en twintig gulden moet worden voldaan. Artikel 7. Tegen den aanslag in het vergunnings recht kan de belanghebbende bezwaren in brengen overeenkomstig het bepaalde in art. 299 van de Gemeentewet. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op 1 Mei 1932, met ingang van welken datum ver valt de verordening op het heffen van een recht wegens vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, vastgesteld bij raadsbesluit van 8 Februari 1905 (Gemeen teblad 1905 nr. 183). goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 Maart 1905, nr 20. Tevens stellen B. en W. voor vast te stellen een verordening op het invorderen van een vergunningsrecht en van een verlofsrecht in de gemeente Alkmaar. VERORDENINGEN OP HET BEHEER VAN DE GEMEENTEBEDRIJVEN. In bijlage no. 59 schrijven B. en W.: De krachtens het vroegere artikel 114 bis der gemeentewet vastgestelde verordeningen zijn sedert de herziening van de gemeentewet niet meer met de voorschriften van die wet in overeenstemming. Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben ons in verband daarmede bericht, dat zij er zich van bewust zijn, dat voor een nauw gezet overwegen van de vast te stellen rege len zoowel in de gemeenten als ter provin ciale griffie de tijd zou ontbreken. Het Colle ge zou daarom voor het oogenblik de herzie ning der verordeningen willen beperken tot het wederom en dan krachtens de artikelen 122 en 252 der gemeentwet vaststellen van genoemde verordeningen, nadat rekening zal zijn gehouden met de vernummering der wet en met het voorschrift van art. 253, waarin wordt bepaald, dat in de verordeningen moe ten worden geregeld de gevallen, waarin een raadsbesluit, houdende machtiging tot af- en overschrijving van en op posten der bedrijfs- begrootingen, de goedkeuring van Gedepu teerde Staten niet behoeft. Wat dit laatste betreft wenscht het College in elk geval zich zijn oordeel voor te behouden omtrent af schrijving van den post „Uitkeering van het batig saldo aan de gemeente", af- en over schrijving van en op den post „Afschrijvin gen" en af- en overschrijving van en op pos ten van de afdeelingen kapitaals-ontvang sten en -uitgaven. Bovendien is 't gewenscht te bepalen, dat de besluiten, welke in verband met het vorenstaande de goedkeuring van Gedeputeerde Staten niet behoeven, aan hen ter kennisneming worden toegezonden. In verband met het voornemen van den Minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken, om te bevorderen, dat aan de gemeentewet een bepaling worde toege voegd, waarin de bevoegdheid van de Kroon om de inrichting van de begrootingen enz. van de krachtens art. 252 aangewezen tak ken van dienst te regelen uitdrukkelijk zal worden vastgelegd, is het gewenscht in de verordeningen geen bepalingen op te nemen ten aanzien van de inrichting van of het toe zicht op de begrooting of de rekening. Het wijzigen en goedkeuren der verorde ningen kan op die wijze binnen korten tijd zijn» beslag krijgen. De definitieve herzie ning kan daarna ter hand worden genomen. Gedeputeerde Staten verzoeken voorts in de thans vast te stellen wijzigingsverorde ningen de bepaling op te nemen, dat deze zullen gelden voor het tijdvak 15 April 1931 tot 1 Januari 1933. De verordeningen dezer gemeente hebben met inachtneming van het bovenstaande, de wijzigingen noodig. welke door B. en W. nader worden aangegeven. In overeenstemming met het advies der Commissie van bijstand voor de financiën stellen B. en W. den Raad het desbetreffend besluit te nemen. UIT DE BOUWNIJVERHEID. De staking te Sliedrecht gepro clameerd. Zaterdagmiddag hebben de afdeelingen Sliedrecht van den Algemeenen Nederland- schen Bouwvakarbeidersbond en den Chris- telijken Bouwvakarbeidersbond in het Thalia Theater te Sliedrecht een gecombineerde le denvergadering belegd, ten einde den toe stand te bespreken, die is ontstaan door het weigerachtig blijven van de bouwvak patroons om een collectief contract te sluiten. Juist vóór de vergadering was een telegram van den rijksbemiddelaar oud-minister van IJsselstein ingekomen, waarin werd bericht, dat hij telegrafisch van de patroons bericht had ontvangen, dat dezen bereid waren met een loonsverlaging van pl.m. 6 pCt. genoe gen te nemen, mits in Giessendam een collec tief contract zal worden afgesloten op een loonbasis van 54 en 46 cent per uur. Na een toelichting van de besturen over de in de af- geloopen week gevoerde onderhandelingen, welke, zooals reeds Vrijdag gemeld, ais mis- is met bijna algemeene stemmen besloten de staking te proclameeren. MONUMENT T. PLUIM. Zaterdagmiddag is op de oude algemee ne t-graaJplaats te Baarn aan de iamiiic Pluim het monument overgedragen, dat door de burgemeester op het graf van wijlen den heer T. Pluim is gesticht. Het monument bestaat uit een rechtop- staanden marmeren steen, ter hoogte van 1,80 meter met een bronzen plaquette en in scriptie over dezen steen buigt een Japan- sche kers met een stamlengte van 2 M. Het graf, dat afgezet is met palen en kettingen, is beplant met rozen. NED. VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN. De viering van het 25-jarig be staan. In het begin van dit jaar bestond de Ne- derlandsche Vereeniging van Kaashandela ren, gevestigd te Gouda, 25 jaar. De op 12 Maart gehouden algemeene vergadering meende dat, hoewel de tijdsomstandigheden niet van dien aard zijn, een feestelijke viering van dit feit passend zou zijn, de op richting toch op waardige wijze diende te worden herdacht. Het bestuur van de vereeniging heeft Za terdagmiddag te Gouda in Hotel De Zalm receptie gehouden, waar tal van vereenigin- gen en officieele organisaties op het gebied van de zuivelnijverheid hun gelukwenschen kwamen aanbieden. HET IN CULTUUR BRENGEN VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van waterstaat de volgende schrif telijke vragen gericht: Is het juist dat de directie van den Wierin- germeerpolder, wegens „te weinig regen val'' de gronden in dien polder niet durft te bezaaien, en daardoor de aangenomen be drijfsleiders niet in functie gebracht worden? Is de minister niet van meenin^, dat het voor die gronden beter is, al brengen zij misschien een hal ven oogst voort, een goede bewerking te ondergaan, dan braak te blijven liggen en te vervuilen, en dat het ook op zich zelf gewenscht is, de aangenomen bedrijfs leiders in functie te brengen? Is het naar 's ministers oordeel niet ook om financieele redenen, te weten ter voorko ming van renteloosheid der gronden en van gebrek aan inkomen voor de betrokken be drijfsleiders, gewenscht, dat deze gronden zoo spoedig mogelijk in cultuur worden gebracht? NEDERLANDSCH VERDRAG MET TURKIJE. Onze minister van buitenlandsche zaken Beelaerts van Blokland heeft Zaterdag te Genève met zijn Turkschen ambtgenoot Tew- fik Roesjdi Bey een verzoenings- en arbitrage verdrag onderteekend. dat geheel overeen komstig het Nederlandsch-Fransch arbitrage- verdrag is, hetwelk een paar jaar geleden, eveneens te Genève onderteekend werd. Ook in het verdrag met Turkije wordt dus, zoo merkt het Hbl. op. aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te 's-Gra- venhage het recht toegekend, de rechtsge schillen tusschen beide ainden te beslissen, hetgeen opmerkelijk is, omdat Turkije nog steeds niet tot dit hof is toegeueden BEZUINIGING BIJ DE HOLLAND—AMERIKA LIJN. Naar het Hbld. verneemt, zal de Holland Amerika Lijn haar bureau te Southampton sluiten, evenals dat door andere op Amerika varende Maatschappijen zal worden gedaan. De H. A. L. sticht daarvoor in de plaats een agentschap hetgeen belangrijke bezuinigin gen met zich zal brengen In den afvaardienst zal in overleg, met de ter conferentie te Brussel aanwezige Maat schappijen een beperking worden aange bracht. Te beginnen met het einde van deze maand zullen de schepen niet langer een wekelijksche dienst onderhouden, maar deze dienst zal zoo worden ingericht, dat er ge middeld een schip in de 14 dagen zal af varen. LEVERING AAN GEMEENTE. Van raadslidmaatschap vervallen verklaard. Bij K. B. is goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij de heer J. N. Engelsman (s.d.a.p.) is vervallen verklaard van zijn raadslidmaatschap der ge meente Alphen aan den Rijn. De heer Ehgelsman had n.1. als mede directeur eener N.V. een aantal zakken ge leverd aan de gemeentelijke water- en licht- bedrijven en werd deswege door- den raad als raadslid geschorst. Ged. Staten waren tot de conclusie geko men, dat als vaststaand moest worden aan genomen, dat de heer Engelsman kennelijk de bedoeling heeft gehad om met behoud van zijn betrekking als raadslid de totstand koming van de levering aan de gemeente te bevorderen, waarbij hij geldelijk betrokken was en dat derhalve de heer Engelsman in strijd met art. 26 der Gemeentewet heeft ge handeld. De heer Engelsman was _tegen dit besluit in hooger beroep gegaan bij de Kroon, die thans echter het besluit van Ged. Staten heeft bekrachtigd. DE ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. De afdeeling Enkhuizen van de s.d.a.p. heeft aan het raadslid J. van Dok, die over gegaan is tot de O.S.P., het verzoek gericht zijn raadszetel ter beschikking te stellen. Het bestuur van de O.S P. heeft hierop geant woord, dat de afdeeling besloten heeft, dat de heer Van Dok den zetel zal blijven bezet ten. GEDENKTEEKEN-Jb. DE VEEN. Zaterdagmiddag is te Enkhuizen een ge- denkteeken onthuld op het graf van wijlen den heer Jb. de Veen, secretaris van den Ziuderzeevisscherij-Raad, en lid van het Centraal Comité. Het monument, dat zooals het opschrift luidt door de visschersbevolking der Zui derzee is aangeboden voor de vele dienster, aan hen bewezen werd aan de familie overgedragen door den heer Demmer uit Volendam, voorzitter van het Centraal Co mité der Zuiderzeevisschers. MALAISE. Bij de Hoogovens is aan 20 arbeiders ont slag verleend. De volgende week zullen nog 20 arbeiders worden ontslagen. STAKING IN DE VERVENINGEN. Gistermorgen is een wilde staking uitge broken in de Overijselsche venen, welke eeni- ge duizenden arbeiders omvat. Hoewel de hoofdbesturen der drie samen werkende landarbeiders-organisaties hadden besloten het voorstel van den rijksbemidde laar, den heer J. B. Westerdijk, te aanvaar den, zijn de arbeiders toch in staking ge gaan. Het voorstel van den rijksbemiddelaar kwam hierop neer, dat een voorloopige loons verlaging van tien procent zou worden aan vaard. De hoofdbesturen der betreffende organi saties hebben gistermiddag met de stakers te Vroomshoop geconfereerd^ doch het is niet gelukt de arbeiders te bewegen weer aan den arbeid te gaan. Ook vandaag zal het werk stil liggen. Te Utrecht zullen de hoofdbesturen van de organisaties hedenmiddag nader hun hou ding bepalen. EEN BERG BIJ AMSTERDAM. Het Initiatief Comité Amsterdam, een orga nisatie, welke zich ten doel stelt, de hoofd stad levendiger en aantrekkelijker te maken dan op het oogenblik het geval is, heeft ver schillende plannen ontworpen om dat doel meer te benaderen. Eén daarvan is het aan leggen van een kunstmatigen berg nabij het Kalfje of aan den Zuidelijken Wandelweg, zulks in navolging van steden in het buiten land als Leipzig, Frankfort, Krakau en Lem- berg. In ons land is de pyramide van Auster- litz uit dezelfde gedachte voortgekomen, welke ook bij het comité voorzit, n.1. werk verruiming en werkverschaffing. Van de zijde der gemeentebesturen van Frankfort en Leip zig heeft het comité reeds technische inlich tingen verkregen; zoo is de kunstmatige berg van Frankfort vee. .ig meter hoog, hij is op getrokken uit huisafval, dat met ander mate riaal is afgewerkt. Indien Amsterdam zulk een berg zou bezitten, zou men van een prachtig panoraa van de hoofdstad en haar omgeving kunnen genieten, bovendien zou op den berg een café-restaurant met terras ge bouwd kunnen worden, ook is gedacht aan een sanatorium en aan een uitzichttoren. Niet vergeten mag worden dat ook de jeugd op deze plaats van frissche. gezonde lucht zou kunnen profiteeren. Met Publieke Werken worden reeds voorloopige besprekingen ge voerd. DE RENTESTAND VERLAAGD. De rentestand werd gister door de directie van de Neaerlandsche Bank N.V. vastgesteld als volgt: wisseldisconto verlaagd tot 2% procent; promessendisconto verlaagd tot 3 procent; beleening van effecten verlaagd tot 3 procent; beleening van goederen verlaagd tot 3 procent; en voorschotten in rekening- courant verlaagd tot 3 procent; met ingang van 19 April. HET WILHELMUS. Naar aanleiding van het incidentje te Gou da, waar de pianist van een rechtzinnige jeugdcentrale uit anti-militarisme het Wilhel mus niet wilde spelen, meent het religieus soc. weekblad „De Blijde Wereld" te kunnen volhouden, dat het Wilhelmus eigenlijk als partijlied wordt misbruikt. Toch gaat het blad niet zoover als de stakende pianist: „Wij hebben dit lied van Marnix van St. Aldegonde eerst nog eens aandachtig gele zen. Het is een mooi lied. Het is een lied, waaruit de ziel snreekt van ons volk in een der grootste tijden onzer geschiedenis. Het is een volkslied uit de zeventiende eeuw en dus niet precies naar onze taal en geest. Maar historische socialistische liederen als het Ma- rianne-lied en de Internationale bevatten ook wel regels, waarop wij geen ja en amen zeg gen. Men moet de woorden van zulke oude iiederen niet precies op een goudschaaltje wegen. Wij zouden geen bezwaar hebben om de prachtige melodie van het prachtige lied te spelen. En toch kunnen we de weigering van den orthodoxen jongere daar in Gouda best begrijpen. Woorden krijgen waarde (beteeke- nis) door het gebruik, zegt een oud spreek woord. Het geldt ook van liederen. Het Wil helmus wordt gebruikt, om het nationalisti sche instinct op te hitsen. Het is een anti-so cialistisch. anti-revolutionnair en anti-paci fistisch lied geworden HET CONFLICT IN DE CARTON- NIJVERHEID. Men meldt de N.R.Crt. nader omtrent de voorstellen der werkgevers in de cartonnij- verheid: De werkgevers zijn bereid te bevorderen: a. hoewel zij daartoe geen enkel formeel recht hebben, gelijkstelling van het minimumloon bij de firma Hoites Beukema met dat van de fabrieken te Oude Pekelab. stopzetten van de fabrieken op de dagen voorafgaande aan de erkende christelijke feestdagen om 9 uur des avonds; c. overweging, in eigen kring, van de mogelijkheid tot regeling van de pro ductie. De heeren van Geuns en Wilkens hebben toegezegd om hun invloed aan te wenden bij de fabrieken de Eendracht en de Toekomst, tot invoering van het collectieve contract. Zij hebben voorts, in verband met de algemeent belangen, welke bij beëindiging van het ge schil zijn betrokken en de ernstige gevaren, welke voortduring van het conflict mede brengt (o.a. de concurrentie van andere lan den en ander verpakkingsmateriaal) den werkgevers met grooten aandrang verzocht zeer ernstig te willen onderzoeken of boven genoemde voorstellen niet tot beëindiging van het geschil kunnen leiden. VLASBEWERKING MET RIJKS SUBSIDIE. Naar het N. v. h. N. verneemt, heboen eenige landbouwers in de provincie Gronin gen 1 millioen K.G. vlas bijeengebracht ter bewerking in de fabrieken van de Nederl. Maatschappij voor vlasbewerking te Appin- gedam. Deze vlasbewerking zal geschieden met rijkssubsidie, om te voorkomen, dat alle vlas ter bewerkin naar België zou worden ver zonden. GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. De Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen hield Zaterdag te Apeldoorn zijn jaarvergadering, onder lei ding van den heer P. C. Orges, die o. a. zei- de, dat met groote belangstelling de actie wordt gadegeslagen, welke de organisaties voeren om de aangekondigde loonsverlaging van 10 bij de Ned. Spoorwegen af te wen den. Uit het verslag van den penningmeester, den heer P. de Jong, bleek, dat over het tijd vak 1 Sept 1931—31 Dec. 1931 het verlies bedroeg 766.86. Op de begrooting was uitgetrokken een bedrag van 1000 voor de stichting „Eigen Huis". Gezien de omstandigheden werd het noodig geoordeeld om, alvorens tot verlee ning van dit bedrag over te gaan, een com missie te benoemen, welke zal onderzoeken of de Stichting reden van bestaan heeft. Het aftredend bestuur werd bij acclamatie herko zen, uitgezonderd de heer P. Bakker, die voor zijn functie bedankt had. In diens plaats werd gekozen dee d heer H. Vos (Beverwijk). Tot voorzitter werd gekozen in plaats van den heer Orges, die bedankt had, de heer K Kruizinga (Nijmegen). AR BE IDE RS-ESPER ANTEN- CONGRES. De Federatie van Arbeiders-Esperantisten hield Zondag haar jaarlijksche congres. Vrij wel alle 53 afdeelingen waren vertegenwoor digd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 1650 bedraagt. Na langdurige besprekingen werd besloten de afdeeling Amsterdam IV te royeeren we gens het voeren van enkel communistische propaganda voor het Esperanto. In verband met het aanvragen der konink lijke goedkeuring was statutenwijziging noodig waartoe besloten werd. Een voorstel om politie-agenten van het lidmaatschap der Federatie uit te sluiten, werd verworpen. WATERSPORT EN SCHEEPSBOUW. Zaterdag werd te Amsterdam de oprich tingsvergadering gehouden van de Necl. Ver. voor Handel en Industrie op het gebied van watersport en scheepsbouw. Van verschillende zijden werd gewezen op de fnuikende belasting, welke in Nederland op pleziervaartuigen wordt geheven en die een belangrijken tak van industrie verhindert zich te ontplooien. Nagenoeg alle aanwezigen gaven zich onmiddellijk als lid op. In de algemeene ledenvergadering werd het volgende bestuur gekozen H. W. de Voogt, Haarlem, voorzitter; Carl Denig. Amsterdam, penningmeester; S. Joos- ten (Fa. N.V. Handel Mij. v/h. M. Joosten Co., Amsterdam; Fred. J. Kemper (Jacht werf Kralingen), Schiedam; H. Kersken (N.V. H. Kersken's Zeilmakerij), Amster dam: A. Rous (Fa. Becht Dyserinck), Am sterdam; Adr. Tans (Tan's Scheepswerf), Rotterdam, commissarissen en mr. M. S. A. Ybes, Amterdam, ecretaris. DOOR EEN ONBEKENDE GESTOKEN. Uiting van dankbaarheid? Zaterdagavond omstreeks half twaalf liep op de Rozengracht te Amsterdam een bewo ner van een der straten van den Jordaan, toen hij een auto zag naderen, die een ande ren voetganger dreigde omver te rijden. Hij waarschuwde dezen voetganger en als ant woord op die waarschuwing ontving hij van dezen een stoot tegen zijn linkerarm. Even later bemerkte hij, dat zijn arm hevig bloedde. Hij zette het op een loop en bereikte het politieposthuis in de Molsteeg. Daar bleek de slagader van den linkerarm doorge sneden te zijn. De G. G. D. vervoerde het slachtoffer naar het Binnengasthuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. De man, die den steek heeft toegebracht, is tot nu toe onbekend gebleven OUDE DAMES MISHANDELD. Gemaskerde mannen bandieten. Zondagnacht tegen drie uur zijn twee ge maskerde mannen door het indrukken van een ruit aan den achterkant de woning binnen gedrongen van de gezusters Janssen, resp. 70 en 79 jaar, aan de Feurhstraat te Suste- ren (L.) De kasten en deuren in eenige ver trekken werden onderzocht, en toen de dieven niets van hun gading kon vinden, zijn zij naar het slaapvertrek gegaan, waar de beide zusters zwaar werden mishandeld. De 70- jarige mej. Janssen werd met steenen bewerkt en liep zware wonden aan hoofd en aange- zicht op. De 79-jarige juffrouw werden mond en keel dichtgenknepen, om te voorkomen dat zij om hulp zou roepen. Ook zij werd aan hef hoofd gewond. Ten slotte gelukte het de 70- jarige naar de voorkamer te vluchten en door haar gegil aan een open vensters de buren te wekken. Toen namen de inbrekers de vlucht. De toegeschoten buren hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. Met behulp van poli tiehonden heeft men het onderzoek geleid, dat tot heden nog geen resultaten heeft opge leverd. Wel is op den Rijksweg een sleutel gevonden, die paste op het slot van een der binnenduren. Voor zoover bekend worden slechts drie antieke voorwerpen vermist. VEREENIGING VOOR VROUWEN ARBEID. De Nationale Vereeniging voor Vrouwei» arbeid hield in Den Haag haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van mej. Joh. Westerman. De presidente herdacht de in Januari over leden penningmeesteresse- mej. G. N. Bader. In de vaceerende bestuursfuncties werd voorzien door herkiezing van mej. J. Wester- ma nals president, terwijl mej. L. C. Bergsma en mei. dr. J. Rendier tot het bestuur toetra den. Mej. Roosenburg, die niet herkiesbaar was, legde haar bestuursfunctie neer. In de vergadering wees de directrice van het_ Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid mej. A. Polak, nadrukkelijk op de groote on kosten, welke het herdrukken van den Lei draad voor Nederlandsche meisjes bij de keuze van een beroep met zich meebrengt. Pl.m. 7300 exemplaren van den Leidraad worden kosteloos rondgezonden door de Ver eeniging voor Vrouwenarbeid aan de scholen in Nederland. BRANDEN. Timmerwerkplaats te Helmonb. uitgebrand. Gisteravond half negen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de timmer werkplaats van den heer J. v. d. Bosch, aan nemer te Helmond. De werkplaats stond in een oogwenk in lichterlaaie. Van een rij hui zen, welke in de onmiddellijke nabijheid stonden, liep een achttal woningen groot gevaar, vlam te vatten. Op het critieke mo ment, toen reeds een aantal ruiten door de hitte gesprongen waren en de dakgooten reeds rookten, kom de brandweer water geven. De huizen konden voor het vuur ge vrijwaard worden. Van de timmerwerkplaats is zoo goed als niets overgebleven. Een twintigtal machines werden door het vuur vernield terwijl even eens een hoeveelheid materiaal in vlammen opging. De schade bedraagt 39 a 40 gulden, welke slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt zou worden. Te Eindhoven. Gistermorgen omstreeks acht uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapperszaak van den heer A. G. C. Verhoe ven, aan de Schootschestraat te Eindhoven in 't voormalige Strijp. De kapperszaak en 't daarin mede aanwezige sigarenmagazijn zijn geheel uitgebrand. De inventaris ging ver loren. KORTE BERICHTEN, i— Te Lonneker is Zondag op den Heiige- lokhenweg een zekeren B. door P. uit min nenijd met een mes een niet levensgevaarlijke messteek in de borst toegebracht. Panorama heeft een aardige bijdrage voor oe moderubriek, afkomstig van Willy Leviticus, welke hij getiteld heeft „Josette heeft gelijk". De filmrecensent bespreekt de film „Een nacht in het paradijs" en Jay Earle Miller bespreekt de vraag of de aarde wel rond is. Er zijn novellen van Jos I Law- rence, Robert Hichent en A. Payson Tethune. Van de foto's noemen wij die van straten uit Cuzco, de oude hoofdstad van het vroegere Incarijk, illustraties uit diverse landen waar op getooid wordt hoe men eet. Afbeeldingen van het proces Otto Wacker, van gebeurtenis sen in verband met dt presidentsverkiezingen in Duitschland, van sensatievolle rij- en cir- custoeren, van won rer. der techniek:, van de tentoonstelling van bolgewassen in Noord wijk benevens eenige zeer mooie natuuropna men. „De Huishouding", tijdschrift voor moderne huisvrouwen. De redactie opent het nieuwe nummer met een actuëele prijsvraag, n.1. over de vraag of de groote schoonmaak wel of niet noodig is In zijn artikel „Iets over de verzorging van den mond" wijst P. Ch. de Wilde op de nood zaak van het op geregelde tijden inroepen van deskundige hulp. Dr. C. Postma noemt eenige verschijnselen van bederf bij vleeschconserven in blik. De redactrice schrijft over huishoudonderwijs in Palestina, waarop volgt een artikel van A. H. Boudam. Drost over onderhoud van schoeisel. Een volgend artikel behandelt het versieren van vlakken verschillend van vorm en grootte. Verder keukenpraat met verschil lende recepten en nog een puzzle-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7