fllkmaarsche Courant. £andr en Juin&cuui Ome Jiolaniën JCecü Sehooi 3aoneel Jiunst £n Wetenschap ^Binnenland Honderd vier en dertigste Jaargang. 459e STAATSLOTERIJ Dinsdag 10 April GEEN ROGGE-CONTINCENTEERING. Naar verluidt, zal de commissie voor de contingenteering de regeering adviseeren, géén beperking van den rogge-invoer toe te passen CENTRALE LANDBOUW ORGANISATIES. Een vergadering van de dagelijk- sche besturen. In een vergadering van de dagelijksche be sturen der drie centrale landbouworganisa ties is besloten om in afwachting van het in uitzicht gestelde ontwerp van wet betreffende steun aan de veehouderij reeds nu aan den minister van Arbeid, H. en N. te verzoeken over te gaan tot een zoo ver mogelijk doorge voerde contingenteering van den invoer van buitenlandsche boter. Voorts werd besloten een ontvangen voor stel tot steun aan den karwijbouw en aan de joggeteelt in eigen organisatie nader ondet «ogen te zien. Besloten werd in verband met het op -5 November 1931 bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp, houdende bepalingen tot beveiliging bij den arbeid in het algemeen en bij het verblijven in fabrieken en werk plaatsen in het bijzonder, de aandacht van den minister van Arbeid, H. en N. te vestigen op de wenschelijkheid in het onderhavige wetsontwerp de medewerking van de ambte- naren van de rijks- en gemeentepolitie niet zonder meer voor te schrijven, maar te bepa len, dat onder omstandigheden hunne mede werking door deskundige autoriteiten, die- meer bijzonderlijk met de opsporing van bij de wet strafbaar gestelde feiten belast zijn. kan worden ingeroepen. Besloten is aan den minister van binn. za ken en landbouw een uitgewerkt voorstel tot steun aan de schapenhouderij toe te zenden. Tenslotte werd besloten aan den minister van binn. zaken en landbouw te verzoeken bij het eventueel treffen van een regeling met be trekking tot het uit de markt nemen van een hoeveelheid eieren van producenten, die hun product over de eiermijnen verkoopen, een dergelijke regeling ook te willen treffen voor de eierproducenten op de Veluwe, die hun product niet over de eiermijnen, maar door middel van eiermarkten afzetten. GEEN BIJSLAGEN IN LAND EN TUINBOUW. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, ten vervolge op een brief van 15 November 1931, het volgende aan de col leges van Gedep. Staten geschreven: Sinds het verzenden van mijn vorigen brief is in het algemeen de toestand in land- en tuinbouw niet verbeterd, en mede als gevolg daarvan komen nog meermalen verzoeken tot rgij, om bijslagen te mogen geven. Ik heb, daar de nood in land- en tuinbouw mij ten volle bekend is, nogmaals ernstig overwogen, of er voldoende aanleiding be stond op het ingenomen standpunt terug te komen. Na rijp beraad heb ik besloten, dit niet te deen. Al erken ik, dat toepassing van het hier besproken stelsel in verschillende ge vallen zal bijdragen tot (tijdelijke) verminde ring van het aantal werkloozen, daar staat tegenover, dat de bezwaren, welke ik in mijn brief van 15 November uiteenzette, thans nog zwaarder wegen. De regeering zou, liet zij toe, dat het bijslagstelsel in land- en tuin bouw werd ingevoerd, moeten toestaan, dat ook andere bedrijfstakken soortgelijken steun ontvingen. Dat alsdan de eerste stappen wer den gezet op een weg waarvan het einde niet te zien is, behoeft geen betoog. Ook financieel zou een algemeene toepassing een ramp wor den. Ik noodig uw college uit, het standpunt der regeering nogmaals ter kennis te brengen van de gemeentebesturen in uw provincie en te willen medewerken, dat daar, waar bijsla gen mochten worden gegeven, hiermede wordt opgehouden en dat, waar invoering van het stelsel wordt overwogen, aan deze plannen geen verdere uitvoering wordt gegeven. NEUTRALE BOND VAN LAND- EN TUINBOUWERS. Zaterdag vergaderde het hoofdbestuur vtn 4en Neutralen Bond van Land- en Tuinbou wers De voorzitter deelde mede dat naar aanlei ding van de zoo goed geslaagde protestvergade ring, op 3 April te Alkmaar gehouden, een adres met toelichting was gezonden aan de re geering om te komen tot een toeslagregeling voor alle in 1932—'33 te veilen tuinbouwpro ducten. Voorts was in antwoord op een schrijven na mens den minister medegedeeld dat het voor stel van den Vierbond (toeslag kool) in ernstig onderzoek was. Het plan tot uitgave van een bondsorgaan werd verder uitgewerkt en vastgesteld. Vermoedelijk verschijnt het eerste nummer 14 Mei en vervolgens iedere maand. Gezien den steeds meer nijpenden nood be sloot het hoofdbestuur op Zaterdag 30 April efn vergadering te houden met alle afdeelings- besturen. LANGENDIJK. Het rapport der commissie—De Vries over de vervoertarieven voor tuinbouwpro ducten is hier met ontstemming ontvangen. Hooge verwachtingen waren hiervan niet gekoesterd, vooral niet, toen de heer Valstar, vertegenwoordiger van den tuinbouw in die commissie, ontslag nam als lid, nadat 10 maanden na haar installatie nog altijd geen enkel rapport was uitgebracht. Doch een zoo sterk afwijzend advies viel toch nog bit ter tegen. Vooral vallen de hooge vrachtprij zen voor de producten van den Langendijker groven tuinbouw op. Den heelen winter door zijn wagons kool van de veiling vervoerd. waarvan de inkoopwaarde lager was dan de vracht tot de Duitsche grens Zoo kon het voorkomen, dat exporteurs in Duitschland kool kochten om die aan hun buitenlandsche klanten te verzenden, om op die wijze de hooge kosten van vervoer door de Ned. Spoorwegen te ontgaan. Zoowel de tuinbouw als de spoorwegen worden van een dergelij- ken toestand de dupe en men acht het geen wijze handelspolitiek, met deze omstandighe den geen rekening te houden. Ongetwijfeld zijn de vrachtauto's ernstige concurrenten voor het vervoer der tuinbouw producten. Aan de Langendijker veilingen is dit duidelijk te bespeurental van transport auto's komen daar eiken dag. die een deel der groenten naar heinde en ver vervoeren. Er zit echter nog geen organisatie in. Nu men kan aannemen, dat geen verlaging der vrachtta rieven zal worden ingevoerd, is het niet on mogelijk, of van de zijde van den handel zul len de pogingen, die reeds eerder zijn aange wend, om een transportonderneming in het leven te roepen, die geregelde diensten voor het vervoer der groenten naar Duitschland België zullen onderhouden, meer vasteren vorm zullen aannemen. Het is wel jammer, dat het dien kant uitgaat, doch onder de te genwoordige omstandigheden is het zeer be grijpelijk, daar men van oordeel is, dat deze wijze van transport goedkooper is en boven dien nog voordeelen biedt, die het vervoer per spoor niet kan geven. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Veel opwekkends was er niet in het prijs verloop op de veilingen. De aanvoeren wa ren voor dezen tijd nog belangrijk, de kwali teit der aangevoerde producten is nog alles zins bevredigend, over de vraag naar onze stapelproductfn valt niet te klagen, en toch zijn de prijzen van dien aard, dat de produc tiekosten niet goed worden gemaakt. Voor de mooiste roode kool werd in het begin der week nog geen 3 betaald en kon er de volgende dagen voor een enkel mooie partij bij hooge uitzondering deze prijs wor den bedongen, ook toen bleven de prijzen be neden het bedrag De groote kool bracht van 0.801.10 op en sommige partijen soms nog iets minder. Wat het tweede soort of doorschot betreft, herhaaldelijk werd hier voor weer 0.60 per 100 KG. betaald en de hoogste prijs, dien we genoteerd zagen was 2.30. Dit was echter groote uitzondering, want de maximumprijs van doorschot, van de in zijn soort beste kwaliteit en van de meest uitgelezen grootte, bleef doorgaans onder de 2.Uit dit alles volgt wel, dat gemiddeld voor een spoorwagen roode gooi geen 200 is gemaakt. Aan beide veilingen werden in 't geheel nog 136 spoorwagens verhandeld. Te Noordscharwoude alleen beliep de aanvoer Zaterdag ruim 27 spoorwagens! Aan deze veiling werd deze week ook heel wat taaie gele aangevoerd. De prijzen waren ook hiervan bijzonder laag: ze wisselden n.1. af tusschen 0.60 en 2.40. We vernamen, dat sommige tuinders deze kool maar op de akkers laten staan, omdat de kosten van snij den en vervoeren niet opwegen tegen den ge- maakten prijs. Voor gele kool was de stemming iets beter. Groote gele werd verkocht voor 1.10 tot 1.60, het mooiste gleingoed bracht aan vankelijk iets minder dan 3 op. Op het laatst kon een prijs boven de 3 worden ge maakt, zoodat enkele partijtjes van 3.40— 3.70 opbrengen. Dit is ongetwijfeld de hoogste prijs, welke gedurende den heelen winter is gemaakt. Ook tweede soort was be ter gedisponeerd, zoodat we maar eenmaal een noteering van 0.60 aantroffen. De hoogste prijs was 2.10 voor de kool met een gewicht van ongeveer 3 pond. De groo- tere brachten van 1 tot 1.50 op. In totaal werden aan beide markten 84 spoorwagens aangevoerd. De laatste dagen der vorige week gaven al weinig belangstelling te zien voor Deensche witte kool. Helaas verbeterde het er deze week niet op. Uitgezonderd Zaterdag, toen nog een enkel partijtje boven de 2 uit kwam, werd zelfs voor het mooiste goed ge regeld minder dan 2 besteed: de hoogste noteering was 1.80. Het is zelfs voorgeko men, dat niet meer dan 1.50 kon worden ge maakt. De grootere soorten van de beste kwaliteit brachten 0.901.10 op. Voor tweede soort lagen de prijzen tusschen 0.60 en 1.20. Aangevoerd werden aan beide vei lingen 130 spoorwagens; voor dezen tijd on getwijfeld een groot aantal, waardoor de prijs wel wat werd gedrukt. Voor gewone uien werd een middenprijs van 10 per 100 K.G. betaald, grove brach ten ongeveer een gulden minder op en voor drielingen werd in doorsnee 7 betaald. Doordien er heel wat uien uit andere landen op de markten komen is de hoop, dat de prij zen zouden stijgen, niet in vervulling gegaan Bieten brachten ook weer lage prijzen op. n.1. 0.70 tot .2.50 Voor groote peen werd 3.804.30 be taald; kleine brachten 1.50 tot 2.50 op. We vernamen, dat de eerste tomaten voor 1.44 per KG. zijn verkocht. DE MODDERSTROOMEN IN MIDDEN-JAVA. De gouverneur van Midden-Java, zoo meldt Aneta aan het Hbld., bezocht het lahar-veld van de Kali Batang. Besloten is de vernielde brug in den Post weg te vervangen door een ijzeren ligger- brug. De kosten hiervan zullen 20.000 be dragen. De bevolking uit de kampongs in de ge vaarlijke- zone is ongenegen te emigreer en naar Sumatra. De lahar van Donderdagavond is niet veroorzaakt door abnormalen regenval. Dat desniettegenstaande wederom een overstroo ming plaats vond kenschetst de gevaarlijke situatie GELDSCHAARSCHTE OP JAVA. Betalingen met producten- In de omstreken van Batavia, Meester- Cornelis en 'rangerang noopt de geld- schaarschte vele Inheemsche ingezetenen om producten aan te bieden ter betaling van schoolgelden, hetgeen door z.g. wilde scholen gretig wordt geaccepteerd, aldus bericht Aneta aan het Hbld Gouvernementsscholen weigeren echter der gelijke betalingen in natura te accepteeren. Dit vraagstuk geeft aanleiding tot beraadsla gingen in de desbetreffende Regentschaps- tyden. Zondag had op de bedevaartsplaats van O. L. Vr. ter Nood te Heiloo de eerste bedevaart plaats van de parochie Heiloo. 's Morgens half elf droeg pastoor van Meeu wen de hoogmis op met assistentie, terwijl de groote bedevaartskerk tot de'uiterste hoeken gevuld was. Des middags hadden de Kruisweg en plechtig Lof plaats, waarbij het fanfarecorps „St. Caecilia" medewerking verleende. De intentie der eerste bedevaart was ,,Door de voorspraak van O. L. Vr. ter Nood te ver krijgen het einde van de crisis". Het zang koor, onder leiding van de heer P. C. Overtoom, luistere! de plechtigheden op. Ds. Jac. Poort, overgekomen uit Bever wijk, is Zondagavond in de Groote Kerk te Den Haag bevestigd als predikant der herv. gemeente door prof. dr. Joh. de Groot uit Groningen, die vroeger in dezelfde wijk dier gemeente gewerkt heeft. Het was gister 25 jaar geleden, dat de paters Benedictijnen in de toenmalige priorij, thans abdij van St. Paulus te Oosterhout (N. Br.) hun intrek hebben genomen, en daarme de in Nederland zijn teruggekeerd. LEGERPREDIKANTEN. Wegens reorganisatie in de legering van de weermacht worden de standplaatsen der le- ger-predikanten en hun rayons veranderd. Ds. P. Bootsma (rechtz. herv.) zal van Zwol le naar Utrecht worden overgeplaatst; de te benoemen opvolger van ds. F. G. Petersen (die Haarlem als domicilie had), zal eveneens te Utrecht wonen; zooals bekend is zal deze vacature weer door een predikant van de ge rei. kerken worden vervuld. De beide vrijz. legerpredikanten ds. E. L. auta en ds. J. H. Groenewegen zullen resp. te Leiden en te Arnhem blijven wonen. De driedeelige gebiedsindeeling voor de rechtzinnige legerpredikanten zal vervallen, en de rechtzinnige en de vrijz. legerpredikan ten zullen in dezelfde districten arbeiden. Zoo noodig zullen zij dan door reserve-predi kers worden bijgestaan. DE VORDERING DER N.V. HOLL. SCHOUWBURG. De faillissementsaanvragen inge trokken. Naar het Hbld. verneemt zijn de aanvra gen van de N.V. Holl. Schouwburg tot fail lietverklaring van de heeren Louis Saalborn, Dirk Verbeek, J. W. F. Werumeus Buning en Eduard Verkade, welke gister door de Am- sterdamsche rechtbank zouden worden be handeld, door de aanvraagster ingetrokken. TOONKUNST. Op Dinsdag en Woensdag 26 en 27 April e.k. zal onder leiding van den heer J. H. Oushoorn, door de zangvereeniging „Toon kunst", in vereeniging met het Alkmaarsche Strijkorkest, als tweede uitvoering in dit sei zoen, het zoo zeer bekende en beroemde ora torium „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, uitgevoerd worden. Deze schitterende compositie werd voor heen door „Toonkunst" reeds meermalen op het programma gebracht; de laatste maal in 1924, in den Muziektuin, als feestconcert bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Afdeeling, toen ook de Algemeene Vergade ring der Maatschappij alhier gehouden werd. Tot de verschillende redenen, die de Ver eeniging hebben doen besluiten, dit pracht werk nogmaals ten gehoore te brengen, be hoort in de eerste plaats het feit van de 200ste herdenking van den geboortedag van den grooten componist op 31 Maart 1732, bij welke gelegenheid ook de Alkmaarsche Afdeeling „Toonkunst" de nagedachtenis van Haydn op waardige en plechtige wijze wil eergn en huldigen. De laatste weken hebben de meeste Dag bladen en Tijdschriften een min of meer uit voerige levensbeschrijving van dezen compo nist gegeven, zoodat het thans overbodig geacht mag worden, dit onderwerp ook hier nog eens weer te behandelen. Enkele opmerkingen mogen hier nog vol gen Haydn bekleedt in de muzikale wereld een zeer bijzondere plaats;; hoewel van zeer eenvoudige afkomst, geboren in het dorpje Rohrau in Oostenrijk, heeft hij zich niette min door eigen wilskracht en energie weten op te werken tot een musicus van den eersten rang en is als zoodanig in geheel Europa beroemd geworden. Zijn aangeboren muzi kale talenten had hij zeer waarschijnlijk te danken aan zijn ouders; zijn vader, onder geschikte in dienst bij een wagenmaker, was een zeer hartstochtelijk liefhebber van mu ziek, terwijl ook zijn moeder muzikaal was Van een degelijke muzikale opleiding is bij Haydn eigenlijk nooit sprake geweest; zelf heeft hij verklaard, dat hij eigenlijke leermeesters nimmer gehad heeft, en dat hij in de practijk door aanhooren veel meer ge leerd en ervaren heeft, dan door een gezette studie van de theorie: „ik begon altijd on middellijk met de practijk, eerst in den zang en in het instrumentenspel en later ook in de compositie". En voor het eerste de practijk vond hij al vroeg volop gelegenheid, toen hij als koorknaap opgenomen werd in de kapel van de Stefaanskerk te Weenen, waaraan hij tot zijn 17e jaar verbonden bleef. Zijn jeugd- en jongelingsjaren kenmerkten zich overigens door behoeftige en kommer volle omstandigheden, die later eenigszins gunstiger werden, toen hij in 1760 als kapel meester aangesteld werd bij Vorst T. A. Esterhary in Hongarije en later als zoodanig in Weenen. Zijn gezichtskring was tot daar toe vrij beperkt gebleven, totdat hij eindelijk in staat gesteld werd. twee reizen naar Lon den te kunnen maken, in 1791 en 1794; van zijn tweede reis keende hij in 1796 naar Weener. terug, waar hij tot aan zijn dood, op 31 Mei 1809, bleef wonen. Het was eerst na deze reizen, dus op oude ren leeftijd, dat Haydn zich gedrongen voelde, in de jaren 1797 tot 1800, zich vooral op het toezien van de zangcompositie te be wegen, en wel met zulk een succes, dat men hier zou mogen zeggen: ..hij begon, vervolgde en overwon". De beide oratoria, Die Schöpfung en Die Jahreszeiten, waarmede hij een wereldbe- roemden naam verwierf, werden op 65 66 en 67-jarigen leeftijd door hem gecomponeerd, en wel met een frisschen geest, een nog jeug dig vuur en een werkkracht, die allerwegen de grootste verwondering afdwong en nog afdwingt; beide werken staan zoo hoog aan geschreven, dat hij, na Handel, wellicht de grootste oratorium-componist genoemd kan worden. De teksten voor deze composities werden hem verstrekt door zijn vriend Jhr. van Swieten, die voor Die Jahreszeiten naar het Engelsche gedicht „The Saesons". De voornaamste plaats in de muziekge schiedenis neemt Haydn echter in als com ponist van instrumentale muziek; het aantal symphonieën, sonates, strijkkwartetten, wer ken voor klein orkest, zijn niet bij tientallen, doch bij honderdtallen verzameld. Wat nu Die Jahreszeiten betreft, mag wel verondersteld wórden, dat de meeste muziek liefhebbers dit werk in zooverre kennen, dat een verklaring of toelichting op deze plaats wel achterwege kan blijven; niettemin mag men toch niet verzuimen, deze uitvoering weer bij te wonen, want bij elke volgende bestudeering en kennismaking ontdekt men steeds meer en andere roerende en treffende schoonheden, dan bij vorige uitvoeringen. Er zijn thans van Dié Jahreszeiten tekst boekjes in den handel, welke, voorzien van een uitvoerige verklaring als inleiding, en een goede Holl. vertaling naast den Duit- schen tekst, in alie opzichten als een zeer ver trouwbare gids bij de muzikale vertolking grooten dienst kunnen bewijzen. BEGRAFENIS DR. J. TH. DE VISSER. Gister is onder zeer groote belangstelling uit alle kringen der bevolking dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, K. en W., naar zijn laatste rustplaats op Croos- wijk te Rotterdam gebracht, gelijk wij in een deel onzer vorige oplaag reeds meedeelden. In de woning van den overledene aan de J. P. Coenstraat in Den Haag werd vooraf in intiemen kring een rouwdienst gehouden, welke geleid werd door ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker. Deze las verschillende ge deelten van Rom. VIII en stond een wijle stil bij dat gedeelte, waar de apostel roemt van de heerlijkheid Gods, waarvan geen ding en geen schepsel de kinderen Gods scheiden kan. Tenslotte richtte ds. Weiter woorden van troost tot de nabestaanden van dr. De Visser. De korte plechtigheid werd met ge bed gesloten. Ongeveer twee uur werd de lijkkist uitge dragen naar den rouwauto, welke gevolgd werd door een aparten auto, waarin een aan tal kransen lag opgetast, o.a. van de ko ningin-moeder. In den stoet reden zeven volgauto's mede. In den eersten auto nam plaats de vertegen woordiger van de koningin G. C. baron van Asbeck, kamerheer in b.d. en voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. In den tweeden auto waren o.a. gezeten mevrouw de wedu we G. I. de Visser—Van de Garde en mr. J. A. de Visser, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Voorts reden in den stoet o.a. nog mede ds. W. L. Weiter, oud-hofprediker, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer, jhr. mr. B. C. Savornin Lohman en Jan ter Haar, leden der Eerste Kamer, generaal-ma- joor jhr. Röell, commandant van het veld leger, ds. A. Wattema, A. J. da Costa, pen ningmeester van den Centralen Bond van Christ. philantropische instellingen, ds. A. W. Voors, pred.-directeur van de Martha- stichting te Alphen a d. Rijn. P. Nahuysen, voorzitter Christ. Nationale Werkmansbond en D. E. Noordam, directeur van het opvoe dingsgesticht Valkenheide te Maarsbergen. In de onmiddellijke omgeving van de wo ning van den overleden staatsman stond een niet zeer talrijk publiek, dat het uur van vertrek van den stoet naar Rotterdam niet heeft kunnen weten, omdat hieraan geen pu bliciteit was gegeven. Onder de belangstellenden uit Rotterdam waren wethouder Stemerding, ds. G. J. Wa genaar, namens het ministerie van predikan ten, dr. S. F. H. J. Berkelbach van de Sprenkel, ds. J. de Bruyn, resp. praesis en scriba van den kerkeraad te Rotterdam, ds. J. v. d. Valk namens de herv. kerk van Kta lingen, ds. W. H. Kelder voorz. kerkeraad te Charlois eu van het bestuur van de De Vis ser-scholen, mevr. P. G. de Vries, regentes van het geref. weeshuis, mr. M. Burgerhout, regent van het geref. burgerweeshuis, mr. J. B. de Klerk, en de heeren J. v. d. Handel, Chr. J. Sloff, J. Harmsma, het dag. be stuur van den Kamerkieskring van de Christ. Hist. Unie, G. Voorhoeve, W. v. Weelden, D. v. Hilten, namens de Rott. Chr. Hist. Kies verenigingen, A. Wink, namens de vereeni ging van ambtenaren voor reclasseering, ds. J. L. de Heer en ds. W. Beers, voorz. van het bestuur en directeur van de Martha- stichting, ds. W. Rauws en J. Voortman, namens het christ. Nat. Zendingsfeest, de heeren Hoogwerf en W. v. d. Akker, voorz. cn secr. van de christ. vereeniging van hoof den van scholen, W. Brakel, voorz. van de vereeniging van christ. onderwijzers, J. Grafhorst namens het christ. nat. Vakver bond, de president van de Rott. rechtbank, prof. C. W. de Vries, hoogleeraar van de Ned. handelshoogeschool, mr. dr. G.. v. d. Meulen, voorz. van den raad van commis sarissen der Ned. Spoorwegen, dr. H. v. d. Manen en ir E. C. W. v. Dijk, leden van de directie der Ned. Spoorwegen, overste P. W. Scharroo, vertegenwoordiger van het N. O. C. Vele vooraanstaande personen uit den (Niet officieel). 3e Klasse. 2e Lijst. Trekking van Dinsdag 19 April 1932. Hooge Prijzen. 20783 5000. 16499 2000 12829 ƒ1500. 1728 ƒ200 6861, 20814, 20940 ƒ100. Prijzen van ƒ45. 7 123 236 288 395 419 431 465 497 542 586 619 652 715 730 797 832 833 870 989 1045 1061 1141 1219 1263 1268 1307 1339 1340 1395 1430 1438 1499 1515 1580 1634 1665 1669 1702 1741 1831 1847 1857 1907 1911 1912 1916 1945 1988 1990 2061 2110 2129 2167 2171 2206 2328 2368 2374 2453 2464 2471 2543 2553 2563 2589 2801 2833 2842 2905 2927 2974 2982 2992 3011 3028 3060 3117 3137 3173 3184 3196 3210 3246 3253 3270 3272 3307 3313 3337 3480 3551 3670 3715 3722 3723 3727 3747 3770 3775 3780 3797 3809 3839 3891 3941 4038 4154 4156 4167 4169 4184 4300 4360 4373 4394 4418 4429 4458 4547 4555 4612 4623 4636 4663 4707 4823 4891 4907 4974 5001 5070 5080 5096 5123 5341 5346 5372 5414 5444 5632 5652 5725 5751 5783 5866 5869 5971 5978 5993 5999 6090 6160 6210 6265 6275 6415 6470 6476 6498 6526 6562 6577 6590 6596 6623 6628 6667 6698 6748 6800 6824 6845 6848 6852 6870 6942 6955 6974 7024 7031 7035 7091 7092 712# 7158 7185 7229 7252 7273 7299 7463 746S 7518 7560 7602 7859 7883 7896 7955 7998 8003 8042 8114 8135 8146 8200 8243 8319 8324 8457 8532 8554 8608 8632 8756 8770 8821 8972 8981 9088 9122 9155 9168 9217 9254 9374 9377 9378 9396 9480 9501 9571 9635 9646 9693 9800 9833 9848 9853 9855 9880 9910 9999 10092 10121 10143 10165 10247 10251 10265 10400 10556 10560 10606 10711 10735 10913 10994 10996 11010 11014 11017 11069 11179 11211 11213 11264 11371 11418 11431 11452 11466 11490 11693 11904 11957 12038 12053 12254 12300 12342 12368 12560 12622 12662 12805 12907 12983 13012 13014 13102 13136 13154 13182 13206 13284 13300 13305 13357 13423 13504 13509 13533 13538 13558 13652 13658 13666 13678 13703 13717 13729 13730 13740 13777 13830 13877 13910 13963 13978 13994 14007 14112 14192 14193 14230 14281 14354 14364 14407 14417 14427 14429 14435 14504 14554 14569 14597 14644 14712 14714 14720 14740 14795 14905 15032 15047 15070 15080 15116 15126 15210 15276 15289 15366 15394 15395 15423 15483 15503 15518 15575 15617 15678 15720 15735 15878 16004 16013 16032 16102 16167 16219 16225 16249 16251 16289 16337 16344 16423 16462 16466 16489 16543 16546 16578 16585 16681 16672 16716 16734 16742 16782 16834 16855 16939 16951 16960 16978 16991 16992 17088 17331 17340 17507 17520 17576 17586 17599 17633 17662 17666 17717 17762 17783 17829 17866 17886 17933 17974 17985 17996 18064 18155 18156 18164 18271 18299 18312 18509 18585 18650 18651 18664 18733 18737 18748 18808 18822 18833 18853 18950 19020 19043 19097 19207 19230 19256 19261 19274 19296 19297 19387 19478 19520 19525 19575 19618 19648 19669 19670 19675 19734 19778 19805 19852 19869 19885 19931 19941 20004 20093 20186 20193 20203 20242 20259 20284 20296 20404 20425 20490 20492 20529 20530 20537 20544 20688 20735 20755 20836 20949 Verbeteringen le lijst, 3e klasse: 8972 m.z. 9972 - 15618 m.z. 15603 19251 tn.z. 20251. lande waren verder naar Rotterdam geko men om den overledene de laatste eer te be wijzen. Behalve hen, die met het stoffelijk overschot uit den Haag waren gearriveerd, werden nog opgemerkt de leden van den Raad van State A. W. F. Idenburg en mr. Schokking, de oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië mr. D. Fock, de luit.-generaal M. J. Muller Massis, de Eerste Kamerleden S. v. d. Berg Jr. en L. W. Ossendorp, de Tweede Kamerleden J. R. Snoek Hencke- mans, J. Schouten, H. J. Knottenbelt, Duy- maer van Twist, P. J. M. Aalberse en ir. M. C. E. Boomgaart, jhr. mr. C Feith van het dep. van O. K. en W., de procureur-gene raal van het gerechtshof te Den Haag, de staatsraad mr. dr. Kooien, de ministers Terpstra, Dekkers, Donner, de Geer en Ver schuur, de oud-minister Colijn, v. Gijn, Kö- nig en van Dijk, de burgemeester van Utrecht Fokkema Andreae en vele anderen. Toen de kist in de kapel was opgebaard, speelde de organist Gezang 273. Ds. J. de Visser uit Middelburg trad toen naar vo ren, die op verzoek van den overledene de eenige was, die aan de baar het woord zou voeren. Spr. zeide, dat de overledene hem had opgedragen een woord aan zijn graf te spre ken, dat kort en eenvoudig moest zijn. Hij legde daarmee een taak op mij, die, hoe ver- eerend ook, onder andere omstandigheden en getuigen van zieleverwantschap uitgaande boven bloed- en zelfs geesterverwantschap, mij de zwaarte in alle kracht deed ondervin den. Voor ons blijft de ledige plaats, die menschen niet kunnen vervullen. Wij staren daarop niet zonder dankbaarheid jegens God, die hem den leeftijd der sterken deed over schrijden en hem dat sterke leven schonk. Hij was een beminnelijk man en zijn een voud trok ons aan, evenals zijn werkkracht. Onvermoeid was hij bezig voor vorstin en land, r-taat en kerk, school en zending. Nadat ds. de Visser zijn rede beëindigd had met het voorlezen van Johannes I hoofd stuk IV, heeft een koortje van kinderen uit de Marthastichting te Alphen aan den Rijr een koraal gezongen: Zoo rust dan uw stof in vrede, enz. De organist, de heer J. H. Besselaar, bracht vervolgens Gez. 123 ten gehoore: Ziet den mensch. De leden van het hoofdbestuur van den Christelijken Nationalen Werkmansbond met den tweeden voorzitter, den heer Joh. v. Meg- gelen, hebben het stoffelijk overschot ten gra- ve gedragen. De omfloerste banier van dien Bond opende den stoet, die door dichte ha gen van belangstellenden schreed. Aan de geopende groeve heèft de zoon, mr. J. A. de Visser, advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, den verte genwoordiger van de koningin verzocht den dank van de familie over te brengen aan de Koningin voor Hare belangstelling, ook tijdens de ziekte van dr. de Visser betoond. Dank bracht mr. de Visser ook aan de koningin moeder, prins Hendrik en prinses Juliana, en aan de regeering, die door haar tegenwoordigheid had getoond, welke waar deering zij voor dr. de Visser had. Dat de Christelijk Nationale Werkmansbond hem ten grave zou dragen, was een van de wen- schen geweest, die hij op den laatsten dag van zijn ltven had geuit. Diep ontroerd nam mr de Visser dan af scheid van zijn vader. Wat gij voor ons zijt geweest, zoo zeide hij, weten wij alleen. Gij waart voor ons liefde, een lichtend voorbeeld op ons levenspad, een toonbeeld van trouw,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9