Alkmaarsche Courant. itwetdand Vrachtwagens Honderd vier en dertigste Jaargang. Amerikaansche notities BOND VAN JONGE LIBERALEN. JAARWEDDEN IN NOORD HOLLAND. Toepassing pensioensverhaal. SSfiHC NA6 .No. 93 1932 %Voen«<laar 20 April (Van onzen eigen correspondent). Bloemen in Amerika. New-York, 27 Maart 1932. Bloemen zijn luxe in Amerika. Bloemen winkels zijn er in vergelijking met drugsto res (een soort apotheek-Manusje van alles) of sigarenwinkels maar heel weinig en dan nog betreedt het gemiddelde publiek die maar matig om de eenvoudige reden, dat alle bloemen peperduur zijn. Steevast luidt het antwoord van den eigenaar of den be diende op de vraag hoeveel de anjers of de rozen of de margrieten kosten: „A dollar a bunch" een dollar per bos en dan dient men uit te vorschen hoeveel bloemen er in een bos zitten, hetgeen hoogstens een dozijn is, maar ook dikwijls een half of een kwart. Om hier iemand in de bloemetjes te zetten moet de gever eerst over een gevulde beurs beschikken en verder moet er een gegronde aanleiding toe bestaan. Bij tallooze gelegen heden, waarop wij gewend zijn bloemen te geven, ziet men niets van dat alles in Ame rika. Een dirigent, een solist, zelfs een soliste met bloemstukken en bouquetten te huldigen si iets, dat ik me in jaren maar eens of twee keer kan herinneren. En in het land, waar eindeloos gehuldigd wordt en telkens nieu we kampioenen en feestvarkens opduiken, is onze traditioneele lauwerkrans met linten een onbekend iets. Toen Kingsford Smith een paar zomers geleden in gezelschap van on zen landgenoot van Dijk uit Europa kwam overgevlogen, werden zij officieel en feeste lijk door de stad New-York ontvangen van af hun aankomst op het vliegveld in Long Island, maar van Dijk was de eenige, die met een groot bloemstuk gehuldigd werd aangeboden namens de K. L. M. door haar New-Yorkschen vertegenwoordiger. Bij drie gelegenheden komen de bloemen rijkelijk voor den dag: bij bals en diners, bij huwelijken en bij begrafenissen, maar dan wordt er ook voor duizenden besteed. Een bloem is geen onmisbaar vriendelijk onder deeltje van het dagelijksche leven, die voor een paar centen aan een kraampje of een venterswagen gekocht kan worden als bij ons. Door de groote droogte van het klimaat en het overdreven stoken in de huizen 's win ters of de zomerwarmte houden de snijbloe men in de winkels het alleen maar uit, wan neer zij in groote van spiegelruiten voorziene ijskasten worden bewaard. Stapt men een bloemenwinkel binnen, dan worden direct de lichten in de koelkast aangeknipt en heeft men zijn rozen of andere Flora's kinderen bemachtigd, dan is het zaak er gauw mee op stap te gaan en hen af te leveren, voordat ze in elkaar ploffen en verwelken Ik schat, dat bloemen in een vaas hier niet half zoolang goed blijven als in ons vochtige Hollandsche klimaat. En dat is ook misschien een reden, waarom het geven van bloemen niet zoo populair is. Daarentegen is het zelf houden van bloe- meh óm het huis, indien men over het klein ste stukje grond beschikt, minstens even ge liefd als bij ons en ik zou haast zeggen: men maakt er hier nog meer werk van. Maar de meesten bouwen met rotsen, leggen per ken aan en de groote villa's en buitengoede ren, die er tuinlui op nahouden, zijn nooit zonder lusthoven en kassen. Tuinarchitec tuur bloeit in Amerika, hetgeen niet te ver wonderen is, gegeven de onbeperkte ruimte waarmee en de groote schaal waarop ge werkt kan worden, terwijl de natuur met hel lingen, rotsen, beekjes en prachtige verge zichten meewerkt om in zulk een aanleg te grasduinen. Wie dat alles eens per jaar goed van nabij wil zien, zonder vere tochten te maken, die ga naar de groote Bloementen toonstelling in het Grand Central Palace half Maart. Heel bloemenlievend Amerika komt er kijken naar kweekend en aanleg gend Amerika en zelfs het buitenland doet mee, Engelsche en Fransche rozenkweekers en natuurlijk de Hollandsche bollenbloemen mankeeren er niet, zij vormen zelfs een be langrijk aandeel in het feeërieke schouwspel, dat dit reusachtige tentoonstellingsgebouw van vier verdiepingen biedt Dat wil zeggen een groote begane vloer en daarboven om heen drie kolossale gaanderijen. Er worden doorloopend tentoonstellingen gehouden nu eens staan er alle denkbare automobielen, dan weer motorbooten of het hotelbedrijf geeft er een overzicht van zijn werkzaamhe den. Maar de Bloemententoonstelling is en blijft een door duizenden bezochte atractie, welke Nurks kan dan ook voor zulk een oog- en neusweelde onverschillig blijven? De tentoonstelling wordt elk jaar uitge schreven en gehouden door de Horticultural Society of New-York en de New-York Florist Club. Niettegenstaande er dit jaar ernstige vrees omtrent het welslagen der tentoon stelling bestond in verband met de heer- schende depressie in zaken, bleek deze onge grond en zelfs werden de verwachtingen zoo ver overtroffen, dat er nog een gaanderij méér ingericht moest worden dan in de vo rige jaren. Een overzicht geven van de heele tentoonstelling zou ondoenlijk zijn en boven dien mijn lezers niet interesseeren. De in zendingen, in niet minder dan 300 verschil lende klassen ingedeeld, waren afkomstig zoowel van particulieren als van handela ren en het is mij bij dergelijke gelegenheden altijd een raadsel, hoe een jury tot een con clusie kan geraken bij het prijstoekennen, omdat het eene al tooverachtiger is dan het andere. Er waren schitterende stukken tuin architectuur en voorbeelden van exquise smaak bij. Ongeveer in het midden bevond zich de tuin van de firma John Scheepers, den Hol- landsch-Amerikaanschen kweeker en impor teur, wiens, uitgerekte tuinderij in Brookville, Long Island, 28 April a.s. officieel voor het publiek geopend zal worden en waar de tul penbedden omringd zullen worden door ech te slootjes en een authentieke Hollandsche schuur met molen de juiste sfeer zal verlee nen. De inzending van Scheepers was een Old English Cottage Garden, rustig uitge voerd met een steenen muur op den achter grond en een waterput in het midden; goede smaak en harmonische eenvoud waren ge bruikt bij de kleurschakeering van de tulpen randen en de keuze voor de sierstruiken op den achtergrond was bijzonder te roemen Deze inzending verwierf een speciale gou den metaille. De Garden Club of America, die zich in het bijzonder ten doel stelt den goeden smaak van het publiek op te wekken en het aan te sporen om zelf tuintjes aan te leggen, had de tweede gaanderij in bezit ge nomen. Hier waren ook prachtige inzendin gen snijbloemen rozen en anjelieren. De derde gaanderij, die voor een deel werd ingenomen door inzendingen van speciale plantengroepen, was voor het grootste deel gevuld met de deelneming door de Holland sche Bollen Vereeniging, die voor het eerst dit jaar in Amerika uitkwam. Natuurlijk met het doei om Amerika een grootere bekendheid met ons nationale product bij te brengen. Uit het vorenstaande kon men al opmaken, dat onze tulpen werkelijk geen onbekende hier bijn. maar al vormen zij met pofbroek en den windmolen ons nationale handels merk, daarom zijn ze nog niet zóó inge voerd, dat men zeggen kan: Amerika koopt op bevredigende manier bollen. Integendeel, de handel zou zich kunnen verveelvoudigen, indien onze landgenooten zich over twee dingen konden heenzetten- den afteer van reclame maken en den tegenzin in coöperatief optreden. Meer dan duizend vierkante meter was door de Vereeniging in beslag genomen met de prachtigste manden tulpen, hyacinthen, crocussen e.d. op Europeesche manier sa mengesteld, hetgeen nog iets anders zeggen wil. Ook perken met tulpen waren goed ver tegenwoordigd. Ieder jaar looft de Holland Bulb Exporters Association een wisselprijs uit, die na drie maal toegewezen te zijn in het vaste bezit van den winnaar blijft. De prijs, een gouden schild, wordt toegekend voor die inzending, waarin de Hollandsche bolbloem domineert en het best tot haar recht komt. Terwijl Marshall Field de twee vorige jaren de winnaar was, werd het schild ditmaal toegewezen aan mevr. Roswell Eldridge Onze gezant dr. J. H. van Roijen pleegt ieder jaar expres voor dit doel uit Washington over te komen en reikte ook weer den prijs aan de winnares uit tijdens een druk bezocht en geanimeerd diner in het Commodore Hotel. Het bezoek tijdens de tentoonstelling was reusachtig en wel een bewijs, dat niet alleen vliegtuigen of motor booten het groote Amerikaansche publiek be langstelling inboezemen. Wanneer nu de bloemen maar een beetje goedkooper werden! DE STAKING BIJ DE NED. DOK MIJ. De Maandag gehouden conferenite met den rijksbemiddelaar inzake de staking bij de Nederl. Dok Maatschappij, heeft geen resul taat opgeleverd. De staking duurt voort. DE AMSTERDAMSCHE MESSEN- STEKER. Nu zichzelf gestoken. De messensteker van de Rozengracht en het Stationsplein zat Maandagavond in de agenten-wachtkamer van het bureau Raam poort, toen een der agenten een boterham at en daarbij 'een zakmes gebruikte. De arres tant sprong op en greep het mes, waarmede hij zich een snede in den arm toebracht. De man is naar het paviljoen voor zenuwzieken in het Wilhelmina-gasthuis overgebracht en daar opgenomen. EEN VINDING VAN PHILIPS' LABORATORIUM. De electrische fiets. Al eenige maanden geleden is men in Phi lips' Laboratorium doende met het ontwerpen van een eTctrisch voortbewogen rijwiel. Naar het persbureau „Industria" te Eind hoven thans meldt hebben proefnemingen met dit nieuwe rijwiel in de praktijk goede resultaten opgeleverd. Op deze nieuwe vin ding zijn reeds eenigen tijd geleden octrooien aangevraagd. Inmiddels heeft Philips aan vijf Nederlandsche rijwielfabrieken het recht verleend om, gebruik makende van hare vin dingen op dit gebied, electrische rijwielen te construeeren. Deze fabrieken zijn N.V. Bur gers E.N R. te Deventer, Gazel'e-Rijwielfa- briek te Dieren. Jüncker-Rijwielfabrieken te Rotterdam, N.V. Simplex, Machine- Rij- wielfabriek te Amsterdam en N.V. Handel maatschappij R. S. Stokvis Zn. te botter dam. Men is in deze fabrieken thans bezig de laatste hand aan de electrische rijwielen te leggen, zoodat deze spoedig op de markt zul len verschijnen IN EEN BAGGERMOLEN BEKNELD. De arbeider L. Michiels, wonende te Weert is op een baggermolen te Schooten (België) op verschrikkelijke wijze om het leven geko men. De man geraakte in de machinekamer met het hoofd tusschen een drijfriem en de- machine bekneld. Voordat men de machine tot stilstand kon brengen, was het hoofd reeds afschuwelijk verminkt. Het slachtoffer was 52 jaar oud en laat een vrouw en zeven kinderen achter. RIJKSWERKVERSCHAFFING. Te Giethoorn zijn Maandag 96 werkloo- zen aangekomen, te weten 24 uit elk der ge meenten Haarlem, Schiedam, Vlaarding en Zaandam, die in de werkverschaffingen al daar zullen word°n tewerkgesteld. Zij zijn in barakken ondergebracht. Maandag zijn veertig werkioozen uit Gou da vertrokken naar de rijkswerkverschaffing te Bathmen. bij Deventer, waar zij te wers worden gesteld bij de normalisatie van de Schipbeek. De uitgezonden aiteiders. grcotendeels grondwerkers hebben zich vrijwillig aange meld. NATIONAAL CRISISCOMITE. In de week van 11 tot en met 17 April heeft het Nationaal Crisiscomité een bedrag van 20273 aan giften ontvangen, waar door het totaal steeg tot 812.529, hiervan werd door de dagbladen ingezameld 154.146, Gisteravond heeft te Rotterdam in een druk bezochte vergadering van den Bood van Jonge Liberalen prof. J. A. Eigeman ge sproken o.a. over de betrekking tusschen Kerk en Staat. Verder had de herdenking plaats van dr. de isser. MENGGEBOD VOOR MARGARINE. De vergadering van opperrabbijnen in Nederland heeft een adres tot de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van arbeid, handel en nijverheid gericht in verband met het voorgenomen menggebod vooj margarine. Het college van opperrab bijnen wijst er in dit adres de regeering op. dat alleen margarine, uitsluitend uit plant aardige vetten vervaardigd, voor Israëlieten geoorloofd is bij vleeschspijzen, zoodat geen enkele menging met melkvetten mag plaats hebben. Het college verzoekt der regeering dan ook dringend, bij de invoering van het menggebod nadrukkelijk een uitzondering te maken voor de onder rabbinaal toezicht te vervaardigen margarine. DE SPOORWEGEN. De Tweede Kamerleden Kampschöer en Van de Bilt hebben den minister van water staat de volgende vragen gesteld: Is de minister met de commissie-de Vries van oordeel, dat de Spoorwegen volgens de beginselen van een onderneming, zij het dan een openbare, moeten worden beheerd en alzoo niet als een bedrijf moeten worden aan gemerkt, dat het karakter zou hebben van een instelling van openbaar nut? Is de minister met de commissie-de Vries van meening, dat de blijkbaar uit deze om schrijving voortvloeiende politiek der Spoor wegen de juiste is ook met het oog op het algemeen belang? Is de minister met de commissie-de Vries van oordeel, dat een algemeene verlaging der tarieven niet kan plaats hebben? Is de minister niet van oordeel, dat de be- drijfspolitiek der Spoorwegen er toe zal leiden, dat steeds meer en meer het vervoer zal worden overgenomen door de vracht auto en waarvan het gevolg zal zijn steeds mindere rentabiliteit van het spoorweg bedrijf? Is de minister niet van oordeel, dat wan neer niet door wijziging van de bestaande tarieven en de bedrijfspohtiek, het vervoer door de Spoorwegen wordt bevorderd, be langrijke sommen door het Rijk zullen moe ten worden bijgepast om de tekorten te dek ken? Wat stelt de minister zich voor te doen naar aanleiding van het ingediende rapport der commissie-de Vries? HET CONFLICT IN HET VEENBEDRIJF. Men meldt uit Vriezenveen: In verband met de staking in het uitge breide veenbedrijf van deze gemeente, waar bij ongeveer 1500 arbeiders zijn betrokken, heeft de burgemeester een verbod van sa menscholing uitgevaardigd. Gisteravond is een conferentie gehouden tusschen den burgemeester van Vriezenveen en een aantal vertegenwoordigers van de r.k., protestantsch-christeiijke en moderne vakor ganisaties, die in afwijking van de adviezen van de hoofdbesturen in staking zijn gegaan. De bedoeling was te bevorderen, dat de ar beiders de leiding der organisaties zouden volgen. De besprekingen hadden een rustig beloop. Woensdag zal met de leden worden vergaderd en dan zal blijken, in hoeverre de besprekingen vrucht hebben gedragen, d.w.z. of in afwachting van den uitslag der ar bitrage het werk zal worden hervat. De ver gadering werd ook bijgewoond door burge meester Beukenkamp van Den Ham. Ged. Staten van Noord-Holland hebben zich met de volgende circulaire tot de ge meente-besturen in de provincie gewend: „Een veertigtal besturen, voor het mec- rendeel van kleinere gemeenten in deze pro vincie, heeft zich tot ons college gewend met het verzoek de jaarwedden der burgemees ters, secretarissen en ontvangers een vermin dering te doen ondergaan, die verband houdt met de huidige tijdsomstandigheden. De concrete verzoeken loopen uiteen. Som mige gemeentebesturen doen bepaalde voor stellen, die zich aansluiten aan door hen op de andere gemeente-ambtenaren toegepaste kortingen, andere bepalen zich tot het doen van het verzoek in het algemeen en laten üe vraag in welken vorm en in welke mate toï eene, al dan niet tijdelijke, verlaging der be doelde jaarwedden zal worden overgegaau, aan ons College over. In hoofdzaak is echter tweeërlei lijn in de aanvragen te onderkennen. Eensdeels wordt eene directe verlaging gevraagd van de be dragen, waarop de jaarwedden bij onze be sluiten van 18 December 1929 werden vast gesteld, anderdeels bcoogen de verzoeken het openen van de mogelijkheid om pensioensver haal op de burgemeesters, secretarissen en ontvangers toe te passen, mogelijkheid die thans door artikel 8 van besluit I en door artikel 3 van besluit II (Provinciaal Blad !)jIo. 118 van 1929) practisch is uitgesloten. Ons college meent, dat met de verzoeken rekening moet worden gehouden, doch wenscht daarbij niet uit het oog te verliezen, dat méér dan twee derden der gemeentebe sturen zich met dezelfde vraag niet tot Ge deputeerde Staten hebben gewend, ja, dat er enkele gemeentebesturen zijn, die zich uit drukkelijk tegen de gevraagde weddenverla ging hebben verzet. Op dezen grond achten wij voorshands geen termen aanwezig eene algemeene veria- ging van de bedragen der onderhavige jaai- wedden in overweging te nemen. Slechts het openen van de mogelijkheid om pensioensverhaal toe te passen kan, naar ons oordeel, in aanmerking komen. Wel geeft ons college er zich rekenschap van, dat daarmede de gelijkmatige toepas sing van de jaarweddenrtigeiing wordt ver broken en dat pensioensverhaal tot de toege laten maximum percentages zwaarder drukt op 'de jaarwedden van irwtQ.en daarbe neden dan op de hoogere, maar deze be zwaren worden o.i. opgewogen door het voor deel, hierin gelegen, dat met den door ons gedachten maatregel elke gemeenteraad, met betrekking tot de jaarwedden der burgemees ters, secretarissen en ontvangers, aan de hand van den in de verschillende gemeenten sterk uiteenloopenden finantieelen toestand, naar eigen inzicht kan handelen en dat geen gemeenteraad wordt gedwongen het verhaal tot de toegelaten maxima op te voe ren. Wij zijn derhalve voornemens uit ons Be sluit I, opgenomen in Provinciaal Blad No. 118 van 1929, artikel 8 en uit ons Besluit II van dat Provinciaal Blad artikel 3 te doen vervallen, doch meenen onze definitieve be slissing afhankelijk te moeten stellen van het verhoor, bedoeld in de artikelen 80, 111 en 114 der gemeentewet. Wij zullen het derhalve op prijs stellen vóór 15 Mei e.k. met het inzicht zoowel van den Raad als van uw college aangaande be doeld voornemen te worden in kennis ge steld". DE WINKELSLUITINGSWET. De besturen van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond en van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Mid denstandsbond hebben zich met een adres tot den minister van arbeid, handel en nijverheid gewend, teneinde aan te dringen op verschui ving van den datum, waarop de Winkelslui tingswet in werking zal treden (1 Mei a.s In het adres wordt erop gewezen, dat ver scheiden gemeentebesturen tot nu toe nalatig zijn gebleven om ondanks herhaalden aan drang van den minister en van midden standszijde, tijdig een verordening als be doeld in art. 9 der Winkelsluitingswet in het leven te roepen, en ook de omstandigheid, dat zoodanige verordeningen door de Kroon niet zijn goedgekeurd en een herziening nog niet kon geschieden, voor vele belanghebben den een zeer onzekeren toestand schept. Indien, aldus adr., voor de betrokken ge meenten waarorder de drie groote steden des lands de wet op 1 Mei in vollen om vang in werking zou treden, zou niet alleen het gemeentebelang, doch ook het belang van vele betrokken winkeliers bij gemis aan af wijkingen van de wet naar veler oordeel wor den geschaad. Inzonderheid wordt de aan dacht gevestigd op dr positie van Schevenin- gen en Hoek van Holland in het seizoen, dat begin Mei reeds aanvangt. HET OVERTUIGENDE BEWIJS. Een auto verbrand. Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ct. Gisteravond stond op den Hoogen Rijndijk- een auto van den heer v. d. K. uit Zoeter- woude. De aandacht van een 17-jarigen jon gen jongen, S. v. d. Z., werd gaande ge maakt, niet zoozeer door den mooien auto als wel door een mooi gekleurd rond plasje dat zich onder den auto bevond. In de stad, waar dagelijks vele chemische proeven worden genomen, valt het niet te verwonderen, dat de jongen nieuwsgierig was naar de chemische bestanddeelen van het mooi gekleurde plasje. Bestaat het vocht uit water, aldus de chemicus in spe, dan is het niet brandbaar; zou het benzine zijn, dan ware er een aardig vuurtje te maken.... Deze twijfel behoefde niet lang te duren De jongen wierp een brandenden lucifer in den plas. Er ontstond een flinke vlam, die oversloeg op de benzinetank van den auto met het gevolg, dat deze binnen zeer korten tijd in vuur en vlam stond. Toen de brandweer met de groote motor spuit ter plaatse kwam bleek èn het plasje èn de auto door het vuur verzwolgen te zijn. (hiuiilme» VJj tot 9 ton CHILEENSCHE APPELEN. Van de zijde van het Chileensche consu laat wordt meegedeeld, dat gisteren te Rot terdam een proefzending van 40 kisten Chi- kensche appelen, verzonden per passagiers stoomschip vanwege de South Americain Fruit Company, is aangekomen, welke van daag in veiling gebracht wordt. Grootere zendingen worden later verwacht. ROTTERDAM—LLOYD RAPIDE. In aansluiting op het motorschip „Baloe- ran" van den Rotterdamschen Lloyd, welk schip 22 April van Marseille vertrekt, zal de Rott. Lloyd Rapide in \erband met de invoe- ïing van den zomertijd in België en Frank rijk van Den Haag vertrekken op Donchrdag 21 April 12.41, van Rotterdam 13.15 cn Roosendaal 14.15. EEN VROUW TE ROTTERDAM DOOR HAAR ECHTGENOOT DOODGESTOKEN. De dader gearresteerd. Gisteravond om 6 uur heeft zich in het logement van v. H. aan de Delftsche Vaart te Rotterdam een echtelijk drama afgespeeld, waarbij de 31-jarige vrouw M. E. de Roo zoodanig door haar echtgenoot, den 3S-jari- gen scheepskok C. G. E. is gestoken, dat zij ttnige uren later is overleden. Het drama h«ft zich als volgt afgespeeld: De man en de vrouw waren sinds eenige jaren gescheiden. In dezen tijd heeft de vrouw met verscheidene mannen samen geleefd Onlangs schreef zij haar echtgenoot, van wien zij niet wettelijk was gescheiden en verzocht hem, haar te komen opzoeken. De ïcan bezocht de vrouw en kwam toen tot de conclusie, dat vrouw in ernstige geldelijke rr.tiii-kheden was verwikkeld geraakt. Om haar te helpen, bood hij haar aan met hem mede te gaan naar het logement aan de Delftsche Vaart, waar hij sinds eenige dagen verblijf hield. Twee dagen heeft de vrouw daar bij hem gewoond. Toen de man gister avond omstreeks zes uur thuiskwam, verzocht de vrouw hem haa>' kleeren terug te willen geven, welke daar in een kast waren opge borgen, omdat naar zij mededeelde, zij gister van plan was hem weer te gaan ver laten. Er ontstond toen een woordenwisse ling, waarbij de man zoo driftig werd, dat hij een dolkmes, dat op tafel lag omdat hij te .ren neg brood daarmede had gesneden, opnam, en de vrouw daarmede eenige steken toebracht. Op het lawaai kwamen de loge menthouder en eeni»e andere personen, die in het logement vertoefden, naar de betreffende Importrice i N V.H. ENGLEBERTS AUTOMOBIELHANDEL OEN HAAG i THERESIASTRAAT 145. TELEFOON 77208» AMSTERDAMWETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 ^D0EL8UR^CORT^ELF^83^ELEFOO^2A kamer, waar zij de vrouw, die ernstig bloed de, op bed vonden. Onmiddellijk werden de politie en de G. G. D gewaarschuwd. De vrouw werd onmiddel lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar geconstateerd werd, dat zij een steek in den rug had bekomen, welks de linkerlong had geraakt, waardoor een ernstige inwendige bloeding was ontstaan. Voorts had zij steken in het linkerbeen en aan de armen bekomen. Zij is eenige uren na aankomst in het ziekenhuis overleden. De politie heeft den man in het logement gearresteerd en naar het politiebureau aan den Oppert overgebracht, waar hij werd in gesloten. Bij zijn verhoor bekende hij volledig. Hij was zeer zenuwachtig en verklaarde dat hij in drift gehandeld had en niet de bedoeling had gehad de vrouw te dooden. Het echtpaar had twee kinderen, een jon getje van negen en een van 11 jaar, welke bij familie van den man opgevoed werden. HET LANDELIJK COLLECTIEFCONTRACT VOOR STUCADOORS. Door den Nederlandschen Stucadoors- patroonsbond en den r.k. bond van stuca- aoorspatroons St. Antonius is met den r. k. Bouwvakarbeidersbond en den Nederlandsch Christelijken Bouwarbeidersbond overeen stemming bereikt over het landelijk collectief contract. De algemeene Nederlandsche Stu- cadoorsbond en de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders hebben dit contract niet aanvaard, daar deze organisaties geen ge noegen konden nemen met een verlaging van twee centen per vierkanten Meter op een tarief in het vlakke werk, verlaging van het tarief voor cementwerk en enkele onder geschikte veranderingen van het landelijk collectief contract. DE CONT1NGENTEERINGEN. Dc Ver. Staten beramen middelen van verweer. Volgens de „Berl. Borsenkurier" beraad slagen de Amerikaansche departementen van buitenlandsche zaken en handel welke af- weermaatregelen geboden zijn tegen de in voerbeperkingen, die verschillende Europee- sche Staten, onder wie ook Nederland, toe passen op Amerikaansche uitvoerartikelen. Hoewel deze beraadslagingen worden ge voerd met gesloten deuren, weet de Washing- tonsche correspondent van het Berlijnsche beursblad te berichten, dat men o.m. over weegt, of de Ver. Staten hun toevlucht zullen nemen tot de vergoedingsmiddelen, die de tariefwet toelaat, dan wel of de republiek zal overgaan tot het Russische stelsel van de in- stelling van een officiéél departement voor den invoer van Europeesche producten Men moet te Washington van meening zijn, dat de Europeesche tolmuren lang niet zoo schade lijk zijn als de contingenteeringen. Men acht een regehnatig exportbedrijf op den duur on mogelijk, indien de Europeesche regeeringer den invoer plotseling inkrimpen. VERJAARDAG PRINS HENDRIK. De verjaardag van den prins is gister in de residentie op de gebruikelijke wijee ge vierd. De allerwegen wapperende vlaggen gaven een feestelijk aanzien aan de stad. De drie kleur woei van Rijks-, Provinciale en Ge meentelijke gebouwen, zoomede van de ge zantschapsgebouwen en een groot aantal par ticuliere woningen. Zoowel de trams en bus sen van de Haagsche Tram als de wagens van de Blauwe 1 ram waren met vlaefs:etips versierd. s De felicitatie-rcgisters, die ten paleize Noordcinde gereedlagen, werden veel getee- kend. De eigenlijke feestviering concentreerde zich op den avond. Niet alleen, dat de depar- temenisgebouwen hun gebruikelijke verlich ting deden zien, maar ook het Vredespaleis was van 8 uur tot half elf verlicht. Het Haagsche comité voor Volksfeesten organiseerde concerten in de Groote Kerk, de Regentesse kerk en de Nieuwe Kerk (Schtveningen), waaraan verschillende solis ten hun medewerking verleenden. VERDRAG MET BELGIE INZAKE SOCIALE VERZEKERINGEN. De minister van buitenlandsche zaken heeft beantwoord de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Kupers nopens een op 16 October 1931 tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende de wederkeerige toepassing der invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Het is juist aldus de minister dat op 16 October 1931 tusschen Nederland en Bel gië een verdrag is geteekend, betreffende de wederkeeringe toepassing van de invalidi teits- en ouderdomsverzekering. De tekst van dit verdrag komt vanzelf ter openbare kennis bij de indiening van het wetsontwerp tot goedkeuring van dat ver drag. De minister beaamt voorts, dat de Belgi sche regeering reeds in December 1931 bij de Belgische Kamer een wetsontwerp heeft in gediend tot ratificatie van het genoemde ver- drag. De minister is van oordeel, dat het zoowel voor werkgevers als arbeiders in beide landen van groot belang is, dat een eventueel ver drag zoo spoedig mogelijk in werking treedt De indiening van het wetsontwerp tot goed keuring van het gesloten verdrag kan binnen korten tijd worden tegemoet gezien.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9