Jiidschdftm £aatste. Aecichten jPxouiMciaai Hieuws £uchUiaact Jieck ói School Londensch aanteekenboek Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). ter sprake, dan zal dit in Augustus toch moe ten gebeuren en daarom is het beter dit nu, gedwongen door de wet te doen. Ook uit so- lidariteiltsoverwegingen behoort men dit te doen. Zij die nog werkend: zijn en over in komen beschikken, moeten het de gemeente mogelijk maken om G> werkloozen en armen te kunnen he.pen. Met Paulus zegt spr „draagt elkan ders lasten." De toestand is te drukkend en het is juister nu een kleine verhooging van belasting en een kleine salarisverlaging te aanvaarden, om te voorkomen, dat straks tot een groote belastingverhoo- giug en een groote salarisverlaging zal moeten worden overgegaan Namens de grootst mogelijke meerder heid van zijn fractie verzoekt hij de meerderheid vgn het college zijn stand punt te kiezen De voorzitter zeide met aandrang en klem ten aanzien van de orde, dat het collego het er volkomen over eens is, dat niets anders aan de orde is dan een voorstel van de meerderheid om niets te doen. Men moet het niet uitleggen als een bestuit om iets te doen. Indien ce raad vanmiddag besluit het voorstel van de meerderheid te ver werpen dan zijn B. en W. genoodzaakt met voorstellen te komen de progressie u>g te werken. Verwerpt de raad het voorstel de loo- nen te laten zooals het is, laat men er dan niet aan verbinden de loonen te ver lagen, dat kan niet zonder het G. O. Men moet bij het G. O. komen met een neutraal gezicht. (Gelach). De voorzitter meende in deze situatie formeel te moeten zijn. Wordt het voorstel behandeld, zooals spr. het zegt, dan is er niets onbehoorlijks tegen over het G.O. gebeurd. De heer Vogelaar zou hiermede reke ning houden, doch het is moeilijk omdat wij de progressie willen laten varen onder de ge geven omstandigheden. De twee kwesties zitten aan elkander vast en al komt men met het onschuldigdste gezicht in het G.O., en besloten is de progressie te laten verval len, dan zal men zeggen: „salarisverlaging staat voor de meerderheid van den raad vast". De voorzitter: Als er maar geen be sluit is De heer Vogelaar: De zaken zitten aan elkander vast. De voorstelling dat men hier een novum invoert is niet juist. Voor de leeraren en het personeel van Gymnasium en Handelsschool werd ook tusschentijds verlaging ingevoerd en de soc.-dem. deden daaraan mee. Alleen de heer Bakker liet een zwak protest hooren, doch berustte na een vaderlijke vermaning van den wethouder yan financiën. Als deze toestand, d.e door het kortings- vvetje is ontstaan, er niet was dan zou er van deze zijde geen voorstel tot salarisverlaging zijn gekomen en voor spr. gaat het dan ook alleen over de dekking van 15.000 voor 3/4 jaar, al wordt den wethouder, bij verwer ping van het voorstel van den meerderheid J 15000 in den schoot geworpen. Spr. betwijfelde of de soc.-dem. ook zonder dat progressie prijs behoefde te worden gege ven tot korting zouden overgaan, omdat ze nog altijd leven onder dwang van den partij raad die besloot elke medewerking aan kor ting te weigeren. Spr. grief is, dat daardoor de beslissing berust bij hen die voor Alk- maar's gemeentefinanciën geen verant woordelijkheid dragen. Waarom werken de soc.-dem. nog mede aan een verschuiving van de beslissing? Voorts laakte hij de slechte voorbereiding van de bijlage en hij vroeg of men het voor stel van zoo'n beteekenis acht, dat men daarover in dezen tijd 16.000 mag prijs geven. Elk cijfer ontbreekt. Als een ander college zoo'n bijlage het licht had doen zien, dan zouden de soc.-dem. stellig critiek op de voorbereiding hebben gehad Als de meerderheid meent, dat gerust de begrooting voor 1932 kan worden afge wacht, dan had de wethouder van finan ciën een financieel overzicht behooren te ge ven M. H. zal 150 000 meer kosten en door aanneming van deze bijlage wordt 15000 prijs gegeven, 135.000 moet ge dekt worden en zit er daarvoor in de begrooling voldoende speling? Welke maauegelen denkt de wethouder te ne men, maatregelen die de moeielijkheden niet verschuiven, maar maatregelen die den Ixnancieelen toestand versterken? Spr. vreest, dat men le moeilijkheden te zeer naaar de toekomst verschuift. Een begrooting zonder overschot is al ongezond Bij de begrooting betoogde spr. reeds de noodzakelijkheid van het aanbrengen van versobering, voorstellen daartoe moeten nog komen. Wel was de wethou der zoo blij als een kind toen spr zeide dnt de financieele toestand van Alkmaar gezond is. Waarom gewacht op de nood zakelijkheid dat men drastische maatre gelen moet nemen? Dan kan het wel eens zijn, dat men zal drukken, die men zegt te willen helpen Laat men nu maatregelen nemen om dit te voorko men. Spr. hoopte dat de wethouder hem kan overtuigen dat men 15000 met een gerust hart kan prijs geven. Mr. Langeveld herinnerde er aan, dat men bij de werkverschaffing, ook op grond van de autonomie, den rijkssteun prijs gaf. Ook daartegen verzette spr. zich en de zaak is thans bij de kroon in hooger beroep Thans weer een fierheid, die niet te pas komt en met genoegen schaart hij zich thans aan de zijde van den heer Venneker. Het be roep op de gemeentelijke autonomie geldt z.i. niet. Laat men toch niet tegen een spook vechten. Ook mag men met de gezondheid van de gemeentefinanciën niet spotten. Spr. erkende prof. Scheltema en oordeelde, met verwijzing naar het stuk in Ons Blad, dat de financiën verdienen het voorstel van de meerderheid af te wijzen. De heer S i e t s m a zeide, dat progressie voor de V.-D. een beginsel kwestie is. Hij is echter tot de conclusie gekomen, dat er een geweldige progressie zit in de heffing van de hoofdsom op de gemeentefondsbelasting, progressie daarop werkt door en gezien de financiën, gaan de V.D. niet accoord met I het voorstel van de meerderheid. De heer Bakker: Wie bepaalt dat de andere belastingen voldoende zijn opgevoerd? Wij of minister de Geer? Het staat niet vast, dat wij niet gekort zullen worden, ook al verlagen wij de salaris sen met 3 en laten de progressie ver vallen. De voorzitter: Men zou daaraan kunnen twijfelen. De heer Bakker: Men buigt voor een maatregel waarvan men de gevol gen niet weet. Het voorstel van de meer derheid is het eenige goede Men moet het bij de begrooting bezien. Wij slikken niet alles van de hoogere regionen, doch pas bij de begrooting kunnen wij het ge heel overzien. De he,r H o ij t i n k was het eens met den heer Vogelaar. Zijn stem zal afhan gen van het antw oord van den wethou der van financiën. De heer Westerhof: IJdele hoop. Het is altijd onaangenaam een voor stel te moeten verdedigen, waarvan vast staat, dat het niet zal worden aange nomen. Het verwijt van den heer oge- laar wijst spr. af. Uit tijdsgebrek was het voor spr. niet mo gelijk te doen hetgeen de heer ogelaar wenschte. De wet is nogal onduidelijk en aan vankelijk dacht spr., dat men boven 40 opcen ten vrij was. Door het boekje van den heer Kooiman wist spr. anders. Hij vond het van den heer Vogelaar niet fair te beweren, dat de soc. dem. gebonden zijn en nu een argument aangrijpen. Voor de soc.-dem. zijn de sala rissen geen axioma. Dan zouden zij er niet mede accoord zijn gegaan de zaak naar het G. O. te verwijzen. Spr. oordeelde, dat de heer Sietsma als V.D. een beginsel voor schotel linzen prijs gaf. Besluit men dat de salarissen moeten woi- den verlaagd, dan moet men het G. G. al- schaffen. Er moet zijn georganiseerd over leg. Gij moest u te hoog achten om anders naar het G. O. te gaan. Men heeft er dingen bij gehaald die er niet bij hooren. Het gaat over handhaving of afschaffing van progressie in de opcenten op de gemeentefondsbelasting. Aan den heer Hoytink antwoordde spr. dat hij geen moder ne toovenaar is. Van alle kanten zeide men, met geen voorstellen tot loonsverlaging te zijn gekomen als het kortingswetje niet noop te. Het gaat dus niet om 30.000 doch om 15000. Spr. kwam er tegen op, dat de heer Venne ker een vergelijking maakte met Amsterdam In Alkmaar is bij een inkomen van 1500 —43 en in Amsterdam 30. Spr. wil zich dus wel spiegelen aan Polak en Kropman als de r.k.-fractie maar wil medewerken, dat in het totaal de belasting druk voor de arbeiders zoo verlaagd wordt. Pas er voor op om stukje belasting onder handen te nemen. Spr. waarschuwde om de zaak als die aan de orde is, met meerderheid te behandelen. Als morgenavond het G. O. vergadert, komt de loonsverlaging en als nagerecht be- lastingverhooging. Door beiden worden alleen de arbeiders en geen anderen getroffen. Spr. oordeelde dit onaannemelijk. (De zitting duurt voort). (Van onzen eigen correspondent). De rijkskroon hersteld. De Rijkskroon is in reparatie geweest en is nu een inch hooger. Waarom een inch hooger? Het antwoord is, dat de Kroon nu weer haar ouden vorm terug heeft. Onder het gewicht van 3200 diamanten en parelen was het gouden geraamte aan het verzakken gegaan. Van de kroon kon dus worden ge zegd, wat soms van menschen wordt ge zegd: dat de beenen niet sterk genoeg wa ren om de weelde te dragen. De vergelijking hinkt wat hoewel hinken wel weer bij bee nen past maar de bedoeling zal duidelijk zijn. De goudsmid heeft 't goudwerk van de Rijkskroon naar zijn normaal pc-il terugge bracht, zoodat het nu weer even hoog op een monarchaal hoofd rust als toen Koningin Victoria het bij haar kroning in 1837 voor het eerst droeg. De goudsmid heeft meteen de 3200 edelsteenen schoongemaakt. Het werk werd in het geheim gedaan. Niemand heeft den naam genoemd van den juwelier, naar wiens winkel dit pronkstuk van staats- luister was vervoerd. Dat vervoer ging van den Tower of London in een houten hoe- dendoes, gevoerd met fluweel van koninklijk purper, in een automobiel, welks bestuurder verzegelde orders had en die voorts werd gevolgd door auto's, zwaar beladen met po litiemannen van Scotland Yard. In het huis van den juwelier bewaakte een gewapend man den schat bij dag en bij nacht. Deze bijzondere kroon heet thans de Rijks- statiekroon van Koning George V. Voorheen was zij de Rijksstatiekroon van Koning Edu- ard VII, en zooals gezegd, smaakte Ko ningin Victoria het eerst het voorrecht dit stuk van meer dan 1 K.G. gewicht op haar 18-jarig hoofd te torsen. Toen en het is nu bijna een eeuw ge leden maakten de „Sterren van 'Afrika" nog geen deel uit van den juweelenschat, wel ke erop is gezaaid. Die sterren werden in 1908 door Transvaal aan Koning Eduard geschonken. Ze zijn gemaakt uit den fameu- zen Cullinan-diamant. Velen zullen zich herinneren dat het splijten van den Cullinan en het slijpen van de sterren door Amster- damsche diamantbewerkers is verricht. De kleinste van de twee, die 309 3/16de karaat weegt is op zijn beurt de kroon op het juwee- lenwerk van de statiekroon. Maar hij kan er gemakkelijk uit worden verwijderd en dan door de Koningin worden gedragen als een broche of hangend aan een snoer om den hals. Een merkwaardig juweel in deze kroon is voorts een robijn, welke volgens de over levering eens in het bezit is geweest van den Zwarten Prins, den zoon van Eduard III en een der 14de eeuwsche helden van Enge- lands geschiedenis. Al deze bijzonderheden over de Rijksstatie kroon zullen u van dienst kunnen zijn wan neer gij eens de bezienswaardigheden van Londen zoudt komen bekijken en gij u op een Qogenblik zoudt bevinden in den Wakefteld Tower, een van de talrijke torens die deel uitmaken van den Tower of London. In dien Wakefield-toren bevinden zich de regalia van het Engelsche Vorstenhuis. Men kan ze er zien in een cirkelvormig vertrek, in een dubbele kast van staal en tralies. Daar lig gen vele kronen, die van den Koning-Keizer, gedragen door Koning George in Delhi, de statiekroon, welke Koningin Mary droeg bij de kroning, de rijksappel, een zalvinglepel en ook de schepter, welke den grooten Culli nan bevat, die 516H karaat weegt en die evenals zijn kleinere soortgenoot voor ande ren koninklijken tooi kan dienen. De kroon van de Koningin bevat ook fragmenten van den Cullinan en de beroemde Kohi-i-noor. Het spreekt vanzelf, dat deze kroonjuwee- len in den Wakefield-toren een onweerstaan bare aantrekkingskracht uitoefenen op de toe- riste. Zij, die den primus inter pares hebben gemsit, toen deze werd hersteld, zullen bij een volgenden keer de voldoening smaken de Rijksstatiekroon te zien schitteren zooals zij het in geai jaren heeft gedaan. Lang gneden heb ik mijn eerste en eenige sixpence gelegd in de hand van den men- schenlijken Cerberus, die dezen juweelen toren onder zijn hoede heeft. Voor ik dat had gedaan had mijn verbeelding een schatkamer gezien van onvergelijkelijke schittering en van verbijsterende weelde. De werkelijkheid schoot bij de verbeelding tekort. De juweelen lagen er en liggen er nog achter zwa re ijzeren tralies, zonder schittering en vrij stoffig (de gerestaureerde rijkskroon thans uitgezonderd). Koningspracht heeft van dien dag af minder beteekenis voor mij ge had. Het zijn in het algemeen geen voor werpen van antieke schoonheid. De fraaie oude lepel is wellicht de eenige uitzondering De oudste kroon van de verzameling is die van Charles II, nog geen 300 jaar oud. De geschiedvorschers zullen u weten te vertel len, dat de goudsmid, die het stuk vervaar digde, de kosten van de grondstof en den ar beid moest voorschieten, een voorschot, dat nimmer in zijn zak is teruggekeerd. De kroon, welke thans uit het stof en de lasten der jaren weer glanzend is verrezen, is een smakeloos stuk werk, hetgeen elke goudsmid, die zijn vak verstaat en de schoonheid ervan wil dienen, erkent. De historische waarde van de verzameling blijft ver ten achter bij duizenden stukken in het Britsche Museum en ook bij vele zaken van onedel metaal in den Tower en natuurlijk bij den Tower zelf. Het eenige belangrijke historische feit, da' aan de Regalia is verbonden, is een poging, ondernomen door Thomas Blood, een Iersch avonturier, die ook als Kolonel Blood bekend was, om zicb van de juweelen meester te ma ken. Dat geschiedde in 1671; en zijn drieste opzet was bijna gelukt. Hiermede is slechts bewezen, dat vermetele aanvallen op schouwkasten met juweelen geen modern maatschappelijke verschijnselen zijn, hoezeer het niet zoo veelvuldig zal zijn voorgeko men in de dagen van dezen Blood als thans, nu snelle automobielen, samengaande met radheid van optreden, den bandieten, in Lon den tenminste, meer dan een „sporting chance" geven. De Wakefield-Tower echter leent zich niet tot zulke roofpartijen met den motor. In het laatst verschenen nummer van „Hef Kind", uitgegeven dóór J. Ploegsma te Zeist, vinden we o.a. een uitgebreide verhandeling over den grooten paedagoog Friedrich Fröbel van J. M. Telders en een interessant arti keltje over Goethe als opvoeder van A. Hal- lema, verder vervolgt Jac. van Dael zijn schrijven over test-onderzoek. Het maandelijksch bijblad is weer als steeds goed verzorgd, evenals het bijblad „Zuigeling en Kleuter", waarin weer ver schillende kleuterproblemen zijn verwerkt. ,ONS NEDERLAND". De bloeiende Betuwe. Het April-nummer van „Ons Nederland", officieel orgaan der Alg. Ned. Ver v. Vreem delingenverkeer, voert cie lezer naar de bloeiende hongerden van de Betuwe, doch niet zonder tevens te wijzen oo wat er op industrieel gebied aan belangrijks is in deze vruchtbare streek. De als steeds goed ver zorgde inhoud bestaat onder meer uit arti kelen var- de hand der der belangrijkste bur gemeesters der Betuwsche gemeenten en van de vooraanstaande figuren in de Betuwe, rij kelijk afgewisseld met fraaie en verlokkende afbeeldingen. Een belangwekkend lentenummer! Ongecorrigeerd. HERBENOEMING AAN HET KANTONGERECHT. Herbenoemd is tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Alkmaar mr. C. A. de Groot. VERDUISTERING DOOR EEN PROCURATIEHOUDER. Aan het hoofdbureau van politie te Den Haag heeft zich gisteren een 46-jarige te den Haag woonachtige procuratiehouder gemeld, die verklaarde ten nadeele van zijn werk geefster, de houthandelsfirma Dekkers, in het tijdsverloop van 5 jaar een bedrag van ongeveer 80.000 gulden te hebben verduis terd. De procuratiehouder, die gehuwd is, was reeds tal van jaren in dienst der firma. TWEEDE KAMER. De Vrijdag j.1. tijdens het debat over de motie-Knottenbelt voor verlaging der produc tiekosten ingediende socialisatie-motie van Hiemstra werd heden verworpen met 41 tegen 19 stemmen. Voor stemden de soc.-dem. Aan de orde is het wetsontwerp tot dekking van het verlits bij de Ned. Bang (het z.g Pondenverlies). De heer F 1 e s k e n s brength ulde aan den minister van financien voor de indie ning van dit ontwerp met het oog op het prestige der Ned. Bank als circulatiebank van onze ruilmiddelen. De heer v. d. Waerden zegt. dat dit wets ontwerp gelegenheid biedt om te spreken over bankpolitiek in het algen een. Spr. be- topgt, dat bij de Ned. Bank gemis is aan ini tiatief, om met betrekking tot het particu liere bankwezen en de credietvoorziening Reeds eerder is critiek uitgeoefend op de Ne Bank n.f. t.o.v. de credietverstrekking aan ver schillende gemeenten. Daarin is de centrale Bank tekort geschoten. Spr. wijst verder op het speculatiekarakter der goudwisselpolitiek in weerwiel van de publieke functie der bank. Hij betoogt verder, dat de positie van den regeeringscommissa- ris onbevredigend is. Hij dient een motie in, de regeering uitnoodigend de oprichting eener staatscrculatiebank voor te bereiden. DE RUN OP DE NUTSSPAARBANK TE DEN HAAG Aan de Nutsspaarbank te Den Haag en haar bijkantoren aldaar wordt op dezelfde wijze als vorige dagen voortgegaan met de uitbetalingen. Zoo werd gisteren in totaal niet minder dar. 2.038,500 terugbetaald aan 3540 hou ders van spaarbankboekjes, o w er 6 waren, die hun boekje introkken. Daarentegen werd ongeveer 38.o00 ingelegd door 20C personen, o.w. 2, die een nieuw boekje hadden. Er is dus gisteren rond 2 millioen gulden meer uitbetaald dan ingelegd. Bij de postspaarbank en haar bijkantoren werd gisteren bijna 275.000 gulden (den dag tevoren 215.000 gulden) ingelegd. Zooals men weet, is dit bedrag in normale tijden 50 a 70 duizend gulden. ZIJPE. In de op Dinsdag 19 April j.1. gehouden vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van het Waterschap „Zijpe en Hazepolder" is tot Heemraad van dat Waterschap herkozen de heer W. Nieman te Oudesluis. Woensdagmorgen heeft alhier een bot sing plaats gehad tusschen de Wieringer autobus en een auto van der heer Z. te Keins. Schagen. De autobus kwam uit de richting Oudesluis, terwijl de andere auto uit de rich ting Keins kwam. Beide wagens waren tege lijk bij de kruising; een botsing kon niet worden voorkomen. Wonder boven wonder liep het ongeval zonder persoonlijke onge lukken af. De auto's werden licht beschadigd Het ongeval is mede te wiiten aan het aidaar onvoldoende uitzicht HEILOO. Verkoop bouwterrein. In de in comité gehouden vergadering van den gemeenteraad is met meerderheid van stemmen besloten om grond der ge meente (gelegen in het nieuwe Grondbedrijf) te verkoopen aan <Je aannemer Jac. Kaan dorp. De eerste huizen zullen gebouwd wor den aan den Rijksstraatweg- Gister is men begonnen aan het rooien der boomen en hakken van opgaand hout voor de verbreeding van den Rijksweg. Jam mer is dat de mooie lindeboomen in het zui delijk deel van het bosch moeten vallen, doch het snelverkeer stelt zijn eischeu. Door den Rijkswaterstaat is het werk (rooien der boomer. e.d.) opgedragen aan de heeren A Bakker en Zn., alhier. LIMMEN. De Karperton Kaasfabriek verzoekt ons te melden, dat de onderhandelingen met het gemeentebestuur van Limmen tot een bevre digend resultaat hebben geleid, zoodat de di rectie besloten heeft de fabriek niet te ver plaatsen BEVERWIJK. In de bloembollenwereld blijft het tegenwoordig zoo stil als nimmer te vo ren ooit het geval is geweest. Andere jaren hadden de vakbladen groote aankondigingen van groen te veld staande bolgewassen. Maar niette genstaande wij haast Mei schrijven laten deze aankondigingen nog steeds op zich wachten. Wij vernamen maar laten dit ge heel voor rekening van den zegsman - dat dit seizoen in de duinstreek geen enkele groene veiling zal gehouden wor den. Ii. dat geval kan men toch niet zeg gen dat er geen uieuws onder de zon is. Narcissen zijn zoo goed als waarde loos. SPANBROEK. In deze gemeente is aan tuindersvoor schotten een bedrag aangevraagd van 9700. Er is uitbetaald 3350, waarvan het rijk betaalde 2360. Hedenmiddag te 1 uur vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwezig. De burgemeester richtte namens den Raad een woord van hartelijken gelukwensch tot den heer Govers en diens echtgenoote, die gister onder gelukkige omstandigheden hun gouden bruiloft vierden en hoopte, dat nog vele gelukkige jaren voor dit echtpaar zullen weggelegd zijn. De heer Govers bracht dank voor deze woorden en voor de mooie ets, welke hij van den Raad heeft ontvangen. Spreker zou gaarne den Raad na de ver gadering iets willen offreeren De burgemeester sprak de hoop uit, dat deze verrassing den Raad toch niet van ziin ernstigen arbeid zou afhouden. Na vaststelling der notulen werd mede- deeling gedaan van de ingekomen stukken Aan de orde was thans de beantwoording van de in een vorige raadszitting door den heer Woldendorp gestelde vragen betreffende beperking van het aantal verloven voor den verkoop van alcoholhoudenden drank ande ren den sterken drank. Verlaging van het wettelijke maximum werd nog niet noodzakelijk geacht. Sedert 12 December 1931 zijn er 12 verloven verleend 13 ingetrokken en volgens de nieuwe drank wet 6 vervallen. Er is sinds dien tijd 1 café hier ter stede meer gekomen. (Er kwamen 3 nieuwe en 2 oude vervielen.) Het antwoord op haf adres der drankweer- comité's is spoedig te verwachten. In 1914 waren er hier 81 vergunningen eii 81 verloven. Thans zijn er in totaal 152 drankgelegenheden. Ondanks de vermeerde ring der bevolking is het aantal drankge- legenheden dus verminderd. Het aantal ver- loven kan niet meer toenemen. Het maximum zal zakken. Het aantal verlofsaanvragen moest gepubliceerd worden Op grond van de nieuwe drankwet zijn reeds vele verloven geweigerd. De Raad besloot tot de Kroon het verzoek te richten om ontheffing van het verbod fc. doeld in art. 54 le lid der Drankwet ten aan zien van de Harmonie en Het Gulden Vlies. Goedgekeurd werd, dat het schoonmaken van riolen en het uitbaggeren van singel grachten en vaarten te rekenen van 18 Maart j.1. tot 7 Mei a.s. wordt voortgezet, waarvoor een extra crediet van 5425 boven de reeds eerder verleende credieten werd toegestaan. Vastgesteld werden verordeningen op de heffing en de invordering van een vergun ningsrecht en een verlofsrecht. De krachtens het vroegere artikel 114 bis der gemeentewet vastgestelde verordeningen zijn sedert de herziening van de gemeentewet niet meer met de voorschriften van die wet in overeenstemming. De Raad besloot de door Ged. Staten gewenschte wijzigingen aan te brengen. In zake het Stedelijk Muziekpark werd be sloten het pachtjaar in het vervolg te vervroe gen tot 1 Februari. In verband met de ver. mindering van de pachtsom, welke hiermede verband houdt, ontvangt de pachter bij het einde van den pachttijd op 31 Januari 1933 een restitutie van 1/3 der jaarlijksche pacht som of 693.75. Afgewezen werd het verzoek om nu reeds de pachtsom over het laatste pachtjaar 1932 —1933 tot de helft te reduceeren, daar men eerste de resultaten van het laatste pachtjaar wilde afwachten. Goedgevonden werd aan den heer C. van Ellen alhier voor 10 per M2. een nabij den Nieuwlandersingel gelegen perceel bouwter rein te verkoopen. De Raad besloot den heer A. Kok de aan gekochte perceelen weiland gelegen in den polder Overdie en Achtermeer voor 150 per jaar te verhuren en aan den heer T. Nieuweboer voor 150 (resp. 125) tot Kerstmis a.s. perceelen gemeentegrond te verhuren ten N.O. van den Bergerweg ge legen. Vastgesteld werd een verordening op het verstrekken wan sterken drank en/of van zwak-alcoholischen drank in het klein op den openbaren weg. In verband met de in werking treding van de Drankwet werd de Algemeene politiever ordening gewijzigd. CORRESPONDENTIE. Een aanstaand inwoner van Westertïcht. Als U critiek op de directeurskeuze wilt uit oefenen, zult U Uw stukje natuurlijk met Uw vollen naam moeten teekenen. Red. Alkm. Crt DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Het uitgaand vliegtuig de Specht is gister uit Djask vertrokken en te Jodhpur aangekomen. Het thuiskeerende vliegtuig de Ekster is gister uit Djask vertrokken en te Bagdad aangekomen. Hedenmorgen om 6.40 uur is van Schiphol naar Indië vertrokken het postvliegtuig „Havik". De bemanning bestaat uit de hee ren Smirnoff, eerste bestuurder; Viruly, twee de bestuurder; Westraeten, boordmecanicien en Koopman, marconist. Het toestel heeft twee passagiers aan boord, die de reis meemaken tot Ca'fro, 15.500 K.G. lading en 249.710 K.G. post GRAAF ZEPPELIN TE PERNAMBUCO, Het luchtschip Graaf Zeppelin is gte teravond om 6 uur 55 A T. vlot geland te Peruambuco. Ds. S. Wesbonk te Hoorn is beroepen tot predikant bij de geref. kerk te Oudewater. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de chr. geref. kerk te Aalten, door ds. J- Drenth te Broek op Langendijk. Ps- W. A. Plug te Eierland (Texel) heelt bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Huisduinen-Julianadorp. EEN ENQUETE. Men verzoekt ons opname van het vol* gende De Rostra Gymnasiorum, het officieel maandblad der Nederl. Gymnasiasten Fede- latie, heeft in zijn April-nummer, dat over enkele dagen verschijnt, een Enquête opgeno men. De Rostra-Enquête zal ten eerste pogen, den buitenstaander meerdere klaarheid te vei schaffen over de verhouding van den gymnasiast tegenover de klassieke schrijvers, een gebied, waarvan in het algemeen totnog toe niets met zekerheid viel te zoggen. „Ho® oordeelt de gymnasiast over Livius?" Zie daar bij voorbeeld een vraag, waarop door niemand een bevredigend antwoord gegeven kan worden. Andere vragen hebben weer be trekking op Homerus, Herodotus, Plato en Romeinsche schrijvers. De vraag gesteld over Marsmans „F01'" zal ons toonen, hoe de gymnasiast staat te genover een zoo specifiek expressionistische kunstuiting. De antwoorden zullen althans voor <je naaste toekomst een einde maken aan de duisternis, waarin bij gebrek aan feiten a len moesten rondtasten, die in artikelen of - ders het een of ander omtrent den gemiddel" den gymnasiast wilden beweren.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10