fllkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jiadioitieuats ÜeuiUetm RecfUszp&ett Honderd vier en dertigste Jaargang, Donderdag 21 April. (Wordt vervolgd). No. 94 1932 Vrijdag 22 April. Hilversum, 298 M. (6.4512.—, 4.-8. en 11—12 V.A.R.A., 12.-4— A.V.R.O. en de V.P.R.O. van 8.11.uur). 6.45 7.en 7.307.45 Gymnastiekles. 8— Gra mofoonplaten 10.VPRO-Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Janny van Oogen. 10.30 VAR A-septet o. 1. v. Is. Eyl. 11 Voordracht door Janny van Oogen. 11.15 Vervolg VAR A-septet. 12.Omroep-Klein- orkest o. 1. v. N. Treep en gramofoonplaten. 2.Voor scholen. Ijs. Vissel: De zeven wereldwonderen. 2.30—4.Omroep-Kamer ©rkest o. 1. v. G. Hemmes en gramofoonpl. 4.Piano-recital door Joh. Jong. 4.30 Voor de kinderen. 5.Het VAR A-orkest Hugo de Groot en gramofoonpl. 6.45 P. Voogd: Het beginselprogram der S.DA.P. 7 15 Vervolg VAR A-orkest en gramofoonpl. 8— Mej. Ds. F. W. Rappold: De rijke dwaas; De talenten. 8.30 Concert Ant. Knorre, viool en Fry KnorreDornay, piano, o.a. Sonate A-öur, Handel. 9.Prof. Dr. Lindeboom: De beginselverklaring v. h. Vrijz. Protestantisme. 9.30 Vervolg concert, o.a. Sonate, Debussy. 10.— Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Jan 11. Eekhout leest eigen werk. 10.45 Gramofoon platen. 11—12— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Af. (Algemeen programma, te verzorgen door den K.RO.) 8.—9.15 Gramofoonpl. 10— K.R.O.-Kunstensemble 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-kwintet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonpl. 2.Pauze. 2.30 „Haydn" door Suze Proot. 3.Liederen- en piano recital door Boris Pelsky en Anny Somers. 4.45 Muzikale causerie. 5.30 Concert KRO- kwartet. 7.10 Esperanto praatje. 7.45 Gra mofoonplaten. 8.KRO-orkest o. 1. v. Ger ritsen m. m. v. Caroline Lankhout, piano, o.a. piano-concert A-moll, Op. 54, Schumann en Fant. „Manon'Massenet Ca. 9.30 Vaz Dias. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein, berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Emanuel Starkey's orkest. 12.05 Orgelcon cert door Herbert Dawson. 12.50 Nieuwe gramofoonpl. 1.45 Voor de scholen. 2.50 Gramofoonpl. 3.35 Moschetto's orkest. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Laffitte speelt Debussy's Pianocomposities. 6.10, 6.25 en 6.50 Lezing. 7.20 „Cupid plus Two", mu zikaal hoorspel van Ch. Hayes. Muziek van G. Barker. 7.50 Populaire ouvertures door het B.B.C.-Theater-orkest o. 1. v. Woodgate. 8.20 Berichten n lezing 8.55 Kamermuziek m m. v. D. Moggrldge, piano en het Spen cer Dijke Strijkkwartet, o.a. kwartet in F, Op. 96, Dvorak en Sonate, piano in F-moll, Op. 57, Beethoven. 10.20—11.20 Savoy Hotel Orprheans. Parijs Radio-Paris"1725 Af. 7.05 en 11.50 Gramofoonpl. 8.05 Radio-tooneel. Courteline-herdenking. 8.50 Concert, o.a. Romance in F voor hoorn en oke6t, Saint Saëns. Kalundborg, 1153 Af. 11.201.20 Con cert. O. Fessel's orkest. 1.503.50 Omroep orkest o. 1. v. Gröndahl, m. m. v. Lis Mogen- sen Witte, zang en F. Jensen, piano. 7.20 Engelsche muziek o. 1. v. Reesen, o.a. Suite Suite Four Ways, Coates. 7.50 Hoorspel „De koning van Chicago" van G. Schake. 8.35 Cello-soli door R. Dietzmann. 8.55 Moderne Amerikaansche Negcrlyriek door Knud Heg- lund. 9.30—10.10 Concert o. 1. v E. Reesen, o.a. Ouv. „Der Bauer ein Schelm", Dvorak Langenberg, 473 Al. 6.257.20 Gramo foonpl. 11.20—12.10 Populair concert uit Frankfurt. 12.20^1.50 Concert o. 1. v Eysoldt. 4.20—5.35 Concert uit München o 1 v. E. Klosz. 7.50 Kamerkoor, kinderkoor en Werag-orkest o. 1. v. Zimmermann m. m. v. solisten, o.a. 2de Psalm, Spies. 10.05 11.20 Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. Rome, 441 Af. 7.10 Gramofoonpl 8.05 „Grafin Maritza", operette van Kalman. OrkestleidingAlberto Paoletti. Brussel508 Af. en 338 M. 508 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. Fr. André. 5.20 en 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Radio-schets van Th Fleischman. 8.20 9.20 Max Alexys' orkest. 338 M.: 11.35 1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert Goethe- herdenking. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o 1. v. A. Meulemans, m. m v. Clara Van Roey, piano, o.a. Ouv. Anacreon, Cherubini en 2de pianoconcert, St. Saëns 8.20 Vervolg concert. Be'-snsch programma. uit het Engelsch door A. Treub. 11) Maar de fijne biscuit van Aimsbury is wezenlijk uitstekend, antwoordde Enid kalm, terwijl zij haar boek op den Chesterfield liet vallen en langzaam opstond En ik zou er bij willen voegen, ging zij rustig voort, dat i k zal beslissen met wien ik zal trouwen. U ziet dus, mijn beste vader, dat Uw toestemming of afkeuring mij werke lijk niet veel schelen kan. Ik ben het toch ten slotte, die met mijn echtgenoot zal moeten leven Hun oogen zagen elkander uitdagend aan die van Enid licht spottend, die van sir Pe ter boos en snauwend. Hij werd zichbaar bleeker onder haar vas ten blik, en zijn handen kwamen langzaam uit zijn zakken. Toen snoof hij verachtelijk en keerde zich plotseling om, zich bewust van een lichte aandoening, door de weten schap, dat zijn dóchter trouw bleef aan de tradities van zijn stijfhoofdig geslacht. Zoo, gromde hij, dat zullen wij zien. Hij wendde zich opeens tot haar: Als hij vanavond met zijn vader mee komt, ga dan met hem naar buiten, terwij! Aimsbury en ik over zaken spreken, beval hij Zeesen, 1635 Af. 7.20 Ilja Lfvschakoff en zijn orkest. 8.05 „Der Revisor", blijspel in 5 actes van N. Gogol. Duitsch van A. Scholz. 9.40 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmu ziek door Adalbert Lutter en zijn orkest. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. V r ij d a g. 's Middags brengt Brussel (Vlaamsch programma) ons muziek, die door Goethe's werken geïnspireerd werd. Oslo geeft een aan den grooten Spaanschen violist Pablo ed Sarasate opgedragen vioolconcert van Lalo, de z.g. Symphonie Espagnol (op. 20). Later op den middag hooren we van de K.R.O. o.a. het pianokwartet in Es-dur van Beethoven (op. 16) en het trio in A-dur van Flaydn London Regional begint den avond met voor orkest gezette werken van Mozart en Bach en eindigt met de vlotte „Abschiedswalzer" van Strauss. Over Berlijn hooren we vier ballade's van Chopin, die met uitzondering van de ballade in As-dur van een wilde be- wagenheid zijn, kenmerkend voor het tijdperk der romantiek, waarin zij ontstonden. Wee- nen brengt een concert, gegeven door Pro fessoren van de Staatsacademie met een zeer gevariëerd programma. In Budapest diri geert Nandor Izolt o.a. een van zijn eigen symhonieën. Oslo brengt ons een piano recital, terwijl het omroeporkest van Motala Zweedsche muziek ten gehoore brengt. Over München hooren we eenige trio's, n.l een der eerste werken van Beethoven, het strijktrio in G-dur, op. 9, en dat in a-moll op. 77B van eten veelzijdigen Reger. Wars-hau brengt een Beethoven programma, culmineerend in de beroemde 9de symphonie, waar in het laatste deel na eeh hevig bewogen strijd tusschen de verschillende thema's eindelijk de eenheid hervonden wordt in het slotkoor, dat de vrugde bejubelt. Praag brengt ongeveer ter zelfder tijd Russische dansen en liederen. Over Kalundborg hooren wij werk van En gelsche componisten, later op den avond ge volgd door een cello-recital. Voor de KRO- microfoon concerteert de pianiste Caroline Lankhout, o.a. hooren we de Suite Pastorale van den jongen Hollandschen componist Hugo Godron. Hei'sberg brengt ons een zeer interessante uitvoering van nieuwe Russische muziek, het programma omvat o.m. Eisen- giesserei, Maschinenmusik van den jongen componist Mossolow en het concert voor viool en orkest, op. 19, van den meer beken den Prokofieff. Vanuit Praag komt een con cert door het vocaal kwartet d'Aim, gevolgd door een pianorecital. Parijs brengt een Haydn programma, o a. de Symphonie „La Surpriseêê (misschien meer bekend als Sym phonie mit dem Paukenschlag) en de piano sonate No. 7. Het concert, dat de VPRO iets later uitzendt, oert ons door verschillende belangrijke perioden van de muziekgeschiede nis, Handel, Schubcrt, Debussy, Dvorak. Daventry brengt ons o.a. de heerlijke Ap- passionata-sonate, op. 57 van Beethoven. Frankfort geeft aat op den. avond nog een concert van het „Amar kwartet" (Engelsche hoorn, fagot, klarinet en fluit, waar in hoofd zaak lichter muziek, van Weber, Massenet en Wagner uitgevoerd wordt. O per als en operettes. Een der meest succesvolle operettes van Messager, „Les petits Michu" wordt in Straatsburg ten gehoore gebracht Rome brengt „Grafin Maritza", operette in 3 acte's van den in Weenen wonenden Hongaarschen componist Emmerich Kalman. Tensloth komt over Berlijn „Der reiselustige Kasperl", een poging tot het scheppen van een speciaal voor de radio geschikte opera. De handeling is ont'eend aan het werk van den schepper van den in Duitschland populairen „Kas- perl"-figuur, n.1 den Beier Pocci. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 19 April. NACHTELIJKE, DOOR ALCOHOL GEÏNSPIREERDE DOODENRIT. In den nacht van 1 op 2 October, om streeks 12 uur, het is geen geschiedenis dus van heden of gisteren, trof de heer F. K. L. Goosenson, assuradeur uit Alkmaar op de Velserpont een auto aan, waarin twee jonge lieden zich bevonden, die zich nogal luid ruchtig aanstelden en sterk den indruk wek ten, dat zij krachtiger lafenis hadden geno ten dan van het onschuldige vocht, dat de provinciale waterleidingmaatschappij het dorstende volk beschikbaar stelt. Dit vermoe den werd nog wat aangedikt, toen een denke lijk ledige kruik uit den wagen werd geslin gerd. De wilde vaart na aankomst van de pont in de richting Beverwijk voortgereden en de wijze, waarop deze rit werd uitgevoerd gaf den heer Goosenson aanleiding dezen HOOFDSTUK V. Heeft U gebeld, sir Peter? Sir Peter schrikte op. Hij had Spencer d- kamer niet hooren binnenkomen. Hij keerd^ zich om en keek den butler aan. Geef me de Dominion van gisteren, be val hij en ging weer naar zijn stoel terug, waarin hij zich kwaad neerwierp. Hij staarde in het vuur, terwijl Spencer de verspreide couranten vlug en stil bijeen raapte. Ik denk. peinsde hij hardop, dat je die- dwaze denkbeelden omtrent zaken van dien braven jongenman overneemt? Wat meent U, sir Peter? zei Spencer beleefd. Hé? riep sir Peter uit, zijn blik op den knielenden butler richtend, die juist van on der de tafel te voorschijn kwam. Sprak ik tegen jou? Haal me de Dominion, herhaalde hij scherp. Het is niet bij die daar. Die heb ik nagezocht Spencer stond op en kwam met de ge vraagde courant. Sir Peter keek er naar, bromde wat, en nam ze aan zonder te be danken. Ga heen! Spencer legde de couranten weer goed op de tafel, boog en ging stil naar de deur. En sluip niet zoo! snauwde sir Peter. Loop zooveel mogelijk als een mensch, als je dat kunt. Niet de minste verandering in zijn gewone automobilist in zjjn eigen wagen achterop te rijden. Te Castricum werd volgens schat- tihg van den heer Goosenson met een gan getje van pl.m. 95 K.M. de richting Bak- kum ingeslagen en zonder notitie te nemen van de afgesloten overwegboomen doorge- tuft, met gevolg dat de wagen na over 3 sporen te zijn doorgereden met zooveel tegen een lichtpaal aankwam, dat deze paal geheel ontzet werd en hinderlijk was voor den electrischen trein, die bijna terzelfder tijd aan den overweg arriveerde. De auto ver keerde natuurlijk in een niet al te beste con ditie, doch de twee inzittende jongelieden ble ken geheel ongedeerd te zijn en nog goed ge noeg gedisponeerd om den heer Goosenson, die hen had gecontroleerd en het nummer had genoteerd, een pak slaag te presentee ren. Inmiddels was brigadier-titulair van den rijksveldwacht Ariën Gorter op de plek des onheils gearriveerd om de situatie op te ne men en proces-verbaal op te maken tegen den bestuurder van den vernielden wagen, den 21-jarigen scholier Willem Wigbold Graaf van L. S., die daarop met zijn vriend NJ Hagens in een auto van den bollenhandelaar J. W. Frans uit Warmenhuizen, welke even eens bij den overweg aanwezig was, doch behoorlijk had gestopt, naar zijn woonplaats Bergen werd geëxpedieerd. Het roekelooze jongmensch, hierboven gemeld, stond op 4 December voor den kan tonrechter terecht en had daar natuurlijk wel wat aan te hooren, dat niet complimenteus was. De ambtenaar toonde zich ver van con tent over benevelde dronkaards die op een dergelijke onbezonnen manier het verkeer in gevaar brachten en requireerde 1 maand principale hechtenis en ontzegging rijbe voegdheid voor den tijd van 1 jaar. De kantonrechter daarop direct uitspraak doende, wees den verdachte op het bekende devies „noblesse oblige" (adel verplicht) en veroordeelde hem tot 14 dagen principale hechtenis en ontzegging rijbevoegdheid als hierboven gemeld. Laat ons er ook nog bij voegen, dat de veroordeelde ook nog werd gestraft voor een andere overtreding van ar tikel 22 motor- en rijwielwet met hechtenis en ontzegging motorrijtuigbesturing voor den tijd van 1 jaar. Het scheen dat de veroordeelde zich niet kon vereenigen met het vonnis van den kan tonrechter te Alkmaar en zoo werd heden deze niet onbelangrijke zaak door de meer voudige strafkamer in hooger beroep behan deld. Getuige H. Hagens bleek te vertoeven in Amerika, terwijl getuige Frans eveneens niet aanwezig was. Tegen hem werd acte ge vraagd en verleend. Gedurende de behande ling verscheen deze getuige, waardoor de acte verviel. De appèllant was aanwezig en vertoefde thans in het huis van bewaring te Haarlem, alwaar hij een hechtenisstraf van 8 dagen onderging. Door den verdachte werd thans verzocht om een voorw. straf, van zijn kant de belofte gevende, dat hij derlijke buitensporigheden niet meer zou uithalen. Hij erkende, dat men in den auto een kruik met sterken drank hao meegenomen, doch beweerde ook dat men in Amsterdam geen gelegenheid had bezocht. Hoewel de president, mr. Ledeboer, zulks betwijfelde, bleek appèllant hardnekkig bij deze opgaaf volhouden. Hij toonde zich voorts bereid, de aan het rijtuig van den heer Frans toegebrachte schade ad 50 te vergoeden. Brigadier Gorter van Castricum, was de meening toegedaan dat appèllant onder den invloed van de genoten alcohol verkeerde. Ten slotte werd gehoord de heer J. H. Wiggers, reclasseeringsambtenaar, die zich voor verdachte zeer veel moeite had gegeven en een uitvoerig rapport had uitgebracht, waarin onder zekere voorwaarden de reclas- seeringskans niet ongunstig werd genoemd. Verdachte gedroeg zicb den laatsten tijd be hoorlijk, kon de heer Wiggers getuigen. In verband met een en ander vorderde de officier, releveerende het gebrek aan leiding dat het jonge mensch stuurloos had ge maakt, 3 maanden hechtenis voorwaardelijk met 3 proefjaren en het opleggen van bij zondere voorwaarden. Uitspraak over 14 dagen. GA STEEDS MAAR HOOGER OP. Een te Egmond aan Zee resideerende groentendetilleur Gerard A., geen overtuigde vijand van de verleidelijke konijnenstroo- persport, had volgens waarneming van den jachtopziener ad interim C. Castricum op 2 November met assistentie van een of meer honden zijn geluk in de duinen van den be- nijdenswaardigen mijnheer v. d. Vliet be proefd. Hij stond terzake deze overtreding terecht, ontkende met al de kracht die in hem sluimerde en wist het zelfs zoover te bren gen, dat de ambtenaar, die anders niet erg toeschietelijk is, vrijspraak requireerde. Ger- rit dacht natuurlijk, dat zaakje is voor el kaar, doch de kantonrechter begon 'met dwars hout te gooien en veroordeelde op 22 Jan. deftigheid van uitdrukking en houding toon de aan dat de woorden in eenig opzicht be- lcedigend voor Spencer waren, terwijl hij rustig boog en heen ging, de deur zacht achter zich sluitend. Sir Peter scheurde de courant in stukken en wierp ze kwaad in het vuur, waar ze ont vlamde en in den schoorsteen verdween, en Enid glimlachte geamuseerd over de kleine comedie.' Ja, zeide ze met kalme overtuiging, Uw humeur en manieren passen zonderling bij het hoofd van het edele Huis Brace, vader. Sir Peter keek haar even aan over zijn pin- ce-nez heen, toen boog hij over de tafel, en zocht met overdreven zorg een nieuwe sigaar uit. Zoo? vroeg hij zacht. Maar je ver wacht toch zeker niet, dat ik beleefd tegen de bedienden ben? Ik verwacht niet meer dat U tegen iemand beleefd is, antwoordde Enid, wat boos over het sarcasme in zijn stem, Zoo? Sir Peter rolde zijn sigaar tusschen zijn vingers, en. glimlachte spottend. Verwaandheid is Uw voornaamste zon de vader! Sir Peter wachtte lang, voordat hij ant woordde. Hij wist, dat zij waarheid had ge sproken. Hij wist, dat de meeste menschen hem onverdragelijk pedant vonden, maar dit was de eerste keer, dat iemand hem dit in zijn gezicht had durven zeggen. De glimlach verdween van ziin lippen den verbluften heer Gerard A. tot 10 gulden boete of 10 dagen. Waar nu de veroordeelde op 14 December door den politierechter werd vrijgesproken van een hem tenlaste gelegde beleediging van den heer Corn. Castricum voornoemd, ter zelfder gelegenheid gepleegd, begrijpt ieder medegevoelend mensch, dat Gerrit A. het niet bij dit vonnis liet zitten en in hooger beroep kwam bij het meervou dig college, gedachtig aan de spreuk :Tres faciunt collegium". Drie weten meer dan Eén! Aftikken of logeeren kan men altijd nog; nicht water? Deze appèlzaak werd he den dan nog eens onder de loupe genomen. Verdachte bleek echter momenteel opgeno men te zijn in een ziekenhuis en werd alsnu de zaak tot Dinsdag 14 Juli e.k. aangehou den. We willen hoppen dat de appèllant dan weer in topvorm zal zijn. NOG EEN APPELLANT. Op 21 November 1931, we leven steeds nog in 't verleden, omstreeks 4 uur half 5 in den namiddag werd het vierwielig motor rijtuig, door de wet aldus bij verkorting ge noemd, bestuurd door den heer C. Spruijt, handelsreiziger te Alkmaar, bij het overste ken naar rechts van den Kennemerstraatweg nabij de Zuider Houtlaan, aangereden door een snelrijdende vrachtauto komende uit de richting Alkmaar. De chauffeur bleek te zijn een 36-jarigen vrachtrijder uit Castri cum, Jan B. en het kwam den inspecteur van politie Stienstra, met bekwamen spoed ter plaatse aanwezig voor, bedoelde vracht rijder niet geheel alcohol-vrij scheen te zijn, reden waarom hij ter verdere controle op het politiebureau werd uitgenoodigd. Het onder zoek naar een en ander viel niet in zijn voor deel uit en nu stond gemelde heer J. B. op 5 Februari terecht voor den kantonrechter te Alkmaar. Ambtenaar zoowel als kantonrechter vlo gen hem figuurlijk gesproken alzoo om strijd in de haren en de comparant werd ver oordeeld tot 40 boete of 40 dagen en ont zegging bevoedheid tot het besturen van mo torrijtuigen in diversen vorm voor den tijd van 6 maanden. De veroordeelde was trouwens heelemaal niet gelukkig in ziin relaties met politie en justitie, want op 12 Februari stond hij al weer terecht en wel ter zake overreding der maximumsnelheid onder de gemeente Heiloo, wat hem opnieuw een veroordeeling van 4 gulden of 4 dagen bezorgde. Wat echter betreft de aanrijding bij de Vierstaten, van dit vonnis kwam de chauf feur in hcoger beroep en werd dit appèl he den onder de aandacht van de meerv. straf kamer gebracht. De appèllant had zich thans voorzien van een eigen gekozen verdediger in den persoon van Mr. C. A. de Groot. De aan hem opge legde strenge straf, vooral wat betrof de ontzegging der rijbevoegdheid, was in hoofd zaak oorzaak, dat hij van 't vonnis in hoo ger beroep ging. Appèllant ontkende voorts dat de aanrijding, hem ten laste gelegd, aan zijn schuld zou zijn te wijten geweest. Na tuurlijk duurde de behandeling thans heel wat langer dan voor den kantonrechter, vooral omdat ook de verdediger niet naliet om de afwezig gebleven puntjes op de i's te zetten, ook wat betrof de rijvaardigheids- kunst van den heer Spruijt, die door verde diger vermoedelijk betwijfeld werd. De heer Zweedijk had een verschrikkelijke snelheid van den vrachtauto geconstateerd en tegen zijn zoon opgemerkt: Als dat maar goed afkomt! Even later had de aanrijding plaats. Met volstrekte zekerheid kon getuige echter niet zeggen, dat dit dezelfde auto was geweest. Inspecteur Stienstra kon niet verklaren, dat verdachte op zijn wandeling naar het politiebureau met een waggelenden gang had geloopen. Na deze verklaring kwam de officier aan het woord om te constateeren, dat de getuige- verklaringen over het algemeen genomen, te genstrijdig waren. Voorts liet de officier de feiten nog eens de revue passeeren om tot de conclusie te komen, dat de heer Spruijt niet zonder technische fouten had gereden. Zon der echter nu den appellant te disculpeeren mocht deze omstandigheid in het voordeel van den verdachte worden aangemerkt. In zijn nadeel werd uitgespeeld de overmatige snelheid en het feit, dat appellant alcohol houdende drank had gebruikt. Met zekerheid kon echter ook dit niet worden vastgesteld. Men moet hieromtrent toch voorzichtigheid, hoe fel de officier ook is om bestuurders van motorrijtuigen van den verkeersweg te we ren. Zelfs heeft ten dien aanzien de officier den minister een wetswijziging voorgesteld, ten doel hebbende, dergelijke personen direct in hechtenis te stellen. Waar echter de officier in dit geval twij felde, was hij bereid de ontzegging rijbe voegdheid te doen vervallen, doch overigens stelde spreker voor de straf te verhoogen tot 60 boete of 60 dagen hechtenis. Je moet leeren onderscheid te maken tusschen verwaandheid en familietrots, lieve, zei hij eindelijk, met moeite zijn toorn be dwingend. Geen één Brace huwt met iemand uit lageren stand. Hij vindt cok niet, dat bedien den menschelijke wezens zijn, voegde hij er bij. zijn hoofd oplichtend en Enid vroolijk uitdagend aanziend. Enid wist, dat hij overdreef, maar zij nam de uitdaging met graagte aan. Spencer is tenminste menschelijk, ver klaarde zij nadrukkelijk. I s hij dat? vroeg sir Peter met geveins de verbazing. Dat heb ik me dikwijls afge vraagd. En zelfs, toegegeven dat hij het is, heeft hij nog geen recht op mijn beleefdheid. Ik betaal hem loon. Ik koop hem, zooals ik ieder andere bezitting zou kunnen koopen. Vierhonderd jaar geleden zou ik hem met heel anders gekocht hebben de Zweep! De zweep! herhaalde hij met welgevallen. De betaling is tegenwoordig anders, mijn beste, maar de verhouding blijft dezelfde. Je ziet dus, dat ik alle recht heb om tot Spencer of ieder anderen bediende, dien ik betaal zoo als, wanneer, en waar ik wil. Hij streek een lucifer af en stak zijn sigaar aan. zijn dochter door den rook heen met een boosaardigen glimlach aanziend. Enid keek hem aan met iets van min achting in haar oogen. Het verbaast me, dat hij het verdraagt zei ze bitter. Dat hij het doet is een bewijs van mijn beweriog, dat bedienden geen menschen zijn. Mr. de Groot achtte het ten laste gelegde aan verdachte niet wettig en overtuigend be wezen, zooals door pleiter uitvoerig werd aangetoond en hem motief gaf, tot vrijspraak te concludeeren. WAAR DE GESCHOTEN ZWIJNTJES VOORNAMELIJK TER MARKT WERDEN GEBRACHT. T egen den van opzetteliiken heling verdachten slager voor de rechtbank. 8 maanden gev. gere- quiTeerd! Op 16 Februari stond terecht voor de Meervoudige Strafkamer de 37-jarige ex- slager Pieter O., destijds te Amsterdam, welke verdachte gedurende geruimen tijd vanaf Juni tot December '31 ongemerkt kans had gezien, zich van een groot aantal onbe heerde rijwielen meester te maken, en waar van de opbrengst door hem ten eigen bate werd aangewend. Tegen dezen geroutineer- den zwijntjesjager werd destijds gevorderd 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf en de verdachte veroordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van een jaar. Natuurlijk had de veroordeelde deze in dustrie niet beoefend met het doel een rijwiel museum aan te leggen en alzoo de ontvreem de fietsen verkocht aan iemand die zich daar voor beschikbaar stelde. Dit bleek dan casu quo te zijn de persoon van den heer Nic. C., slager te Twisk, aan wien ten laste was ge legd, dat hij verschillende rijwielen, door misdrijf verkregen van Pieter O., beneden de waarde had gekocht en heden voor dit feit terecht stond. In deze zaak waren niet min der dan 10 getuigen gedagvaard, waaronder Pieter O., die thans zijn straf in de gevan genis te Haarlem afwerkt. De verdachte heer Nicolaas C., verdedigd door mr. A. Prins, ontkende te hebben gewe ten, dat Piet O. deze rijwielen had gestolen. Pieter O. had steeds beweerd, dat de fietsen afkomstig waren uit de lommerd. Voorts had verdachte door elkander gerekend, voor elk rijwiel pl.m. 20 betaald en had aan dezen rijwielhandel niet meer dan 15 verdiend. De heer Pieter O., als getuige gehoord, (men gaf hem in dit geval zelfs de primeur) kreeg ter introductie van den president een hartige aansporing olechts de waarheid en niets dan de ..aaiheid te spreken. Deze gaf toe in 1931 en 1932 een zevental rijwielen te hebben verkocht. Bij het verkoo- pen van het eerste rijwiel had getuige gezegd, dat hij er maar niet over moest praten. Over de lommerd had getuige nooit ge sproken. Wel had hij den verdachte, wanneer hij weer een fiets ter verkoop in voorraad had, 's morgens vroeg uit zijn bed gehaald. Ook had hij bij een zekere gelegenheid doen uitkomen, dai er achterover gedrukte fietsen bij waren. Hij verzuimde er echter bij te voegen, dat hij zelf de achtereverdrukker was. Absoluut leugen, decreteerde de verdachte. Mr. Prins stelde dezen getuige verschil lende vragen, op zijn handelsrelatie met ver dachte betrekking hebbende. De getuige J. Tool uit Medemblik had verdachte gesproken en deze had hem verteld dat Piet O. in de doos zat wegens diefstal van fietsen. Hij hao er toen bij gevoegd dat hij hoopte dat Piet O. zijn sm.1 maar zou houden, anders kreeg hij er ook nog maar tramelant door, want hij had ook van Piet fietsen gekocht. Daarop werden gehoord diverse getuigen uit verschillende windstreken, die rijwielen hadden gemist of van verdachte gekocht. Mej. G. de Groot, geboren te Leeuwarden, had gekocht een damesfiets merk Governor voor 25 van verdachte Deze dame gaf op te zijn helpster in een pluimveefokkerij, waar op de president luimig zeide: Dus U is pluimgravin. De heer H. Hensen had een mooie Gazelle gekocht voor 30. Dit karretje was te Zand- voort aan den reiziger Kuiper ontstolen. Door den heer A- Zee te Twisk was gekocht een rijwiel merk Benzo, welke fiets door Piet O te Castricum was ontvreemd en het eigen dom was van den arbeider J. J. Schuijt te Heemskerk. Te Alkmaar werd door Piet O. gestolen een rijwiel gemerkt Kosmos, eigendom van den heer P. Buijs aldaar. Verdachte had die fiets verkocht aan den getuige Koolhaas te Twisk voor 25. Hij had het rijwiel van Piet O. gekocht voor 23 en dus 2 winst ge maakt. Hiermede was het getuigenverhoor afge- loopen en werd den officier het woord ver leend. De officier achtte opzettelijke heling bewezen en requireerde tegen verdachte 8 maanden gevangenisstraf. Mr. Prins bestreed uitvoerig het requisitoir wees op de onbetrouwbaarheid van den „Kroongetuige" Pieter O. en concludeerde na een keurig pleidooi tot vrijspraak van de opzettelijke heling en eventueel bij veroordee- antwoordde hij onverschillig. Werkelijk, mijn beste kind, Spencer, en al zijn vrienden zul- len alles verdragen als zij gekocht worden. Ik zou kunnen gelooven, dat Spencer inder daad trotsch er op is, de butler van sir Peter Brace te zijn. En dat behoort hij ook te zijn! De hemel weet dat ik een hoogen prijs voor slaven betaal. Ja, stemde Enid dadelijk na zijn laatste woorden toe. U koopt slaven ter wille van Uw ijdelheid. Opdat U de faudale heer in een ontaarden tijd zoudt kunnen spelen. Zij liep doelbewust over het haardkleed, terwijl haar vader de aangestoken lucifer uit blies en geurige wolken uit een hoek van zijn mond blies. Zij legde een hand op de tafel bij zijn stoel en leunde er even op, en toen sir Peter naar haar keek, zag hij met schrik hoe leek op de vrouw, wier karakterstieke houding zij onbewust had aangenomen, en die al de jaren van Enid's leven in een Engelsch graf rustte. Maar toen Enid^prak, was er in haar stem niets van de zaontheid van haar moe der. Zij klonk koud en hard. - Zeg me eens, vader, vroeg zij, heeft U altijd Uw zin gehad? Het was een wonderlijke en tamelijk moei lijke vraag, en sir Peter aarzelde even voor dat hij antwoordde. Ieder man, die een man is, krijgt altijd zijn zin, Enid antwoordde hij brommig. Zelfs de man wiens behoefte hem dwingt voor zijn dagelijksch brood te w e r 1; e n.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5