Siad wOmgeving. ïktffl FLY-TOX Jnqeiondm Stukken Qmze JCoCoaiën £and'en JmUi&oum 1 5tMOT' jat door de pofitie van dezen inval tevens ge bruik werd gemaakt tot het plegen van huis zoeking, waarbij kasten enz. werden ontslo ten, terwijl werd geweigerd een bevel tot huis zoeking te toonen? Staat een dergelijk optreden niet gelijk met het plegen van huisvredebreuk en is de regee ring bereid tegen hen, die de bedoelde huis zoeking hebben verricht, maatregelen te tref fen? Is het der regeerin gook bekend, dat het be stuur en de aanwezige leden van de Zee mansclub voornoemd aan den lijve werden gevisiteerd en in de lokalen van de club een onderzoek naar het voorhanden zijn van wa penen is ingesteld, welke niet aanwezig ble ken te zijn? Is het waar, dat 28 van de gearresteerde vreemdelingen over de grens zijn geleid, waarvan één naar Finland werd gedepor teerd, waar deze irlan, in verband met de uit wijzing als communist wellicht ook als zoo danig zal worden aangemerkt, als gevolg waarvan hij met eenige jaren gevangenis straf wordt bedreigd? Meent de regeering, dat tegen de strijden de arbeidersbeweging en tegen hier te lande vertoevende, haar niet welgevallige arbei ders, ook al maken zij zich aan geen enkele overtreding schuldig, maatregelen als de ge signaleerde geoorloofd zijn? Zoo neen, wil de regeering dan tegen her haling maatregelen treffen? KANALEN-GRAVEN ZONDER MACHINES. In werkverschaffing. Besprekingen zijn gevoerd om na te gaan, in hoeverre het mogelijk zou zijn, bij de werk zaamheden aan den aanleg van het Twente- Rijnkanaal de machine uit te schakelen en het werk te doen uitvoeren in werkverschaf fing. Men dacht voornamelijk aan het pand Goor-Delden, dat bij uitstek gunstig gelegen is als object voor werkverschaffing, omdat het zeer gemakkelijk te bereiken is door de parallel ermede loopende spoorlijn en omdat het ligt in een haard van werkloosehid. De besprekingen hebben geleid tot een basis voor verder uitwerken der gegevens. De hoogere kosten van de uitvoering door han denarbeid zullen gedragen worden door de afd. Werkverschaffing en steunverleening van het Departement van B. Z. en L. PLOTSELING STERFGEVAL. Achter het stuur gestorven. t Dinsdagavond tegen halftien reed de heer 'A. S. van den Bergh met zijn auto in de Ruychroklaan te 's-Gravenhage, toen de wa gen plotseling stopte. Men vond hem toen dood achter het stuur zitten. De Geneèsk. Dienst heeft het stoffelijk overschot naar de woning aan de Tobias Asserlaan overge bracht. De heer Van den Bergh werd 24 October 1855 te Geffen bij Oss geboren en kwam reeds op zeer jeugdigen leeftijd in de zaak van zijn vader, den heer Simon van den Bergh, die toen een exporthandel dreef in natuurboter en later de grondvester is gewor den van het margarine-concern. In 1872 werd met de fabricage van mar garine begonnen, en van degenen die dit heb ben meegemaakt, waren de thans ontslapene en zijn beide oudere broers, die te Londen wo nen, de eenige nog in leven zijnde pioniers van deze industrie. In 1889 kwam de heer 'A. S. v. d. Bergh met het denkbeeld om hel geheele bedrijf, dat te Oss was gevestigd, te verplaatsen naar Rotterdam in verband met de ligging aan een groot water. In het cen trum van de Rotterdamsche haven werd toen Van den Bergh's Margarine-industrie geves tigd en onder de leiding van den thans ont slapene uitgebouwd tot het machtige concern van lateren tijd. Met veel kennis van zaken en toewijding wist hij vooral in de moeilijke oorlogsjaren het bedrijf op steeds hooger plan te brengen. Na den oorlog trok hij zich uit zijn zaken terug, om die aan jongere krachten over te laten. 1 DIJKVERZWARING IN DE BETUWE. In werkverschaffing uit te voeren. Een object voor werkverschaffing vormt de verzwaring van dijken in de Betuwe. Een be gin zal worden gemaakt met den Maasdijk en wel met het dijkvak bij Kesteren. Op 2 Mei kome nin de twee kampen bij Lienden een 300 man uit verschillende Zuidhollandsche ste den. Ook trekken hier aan het werk 50 uit Wamel, 30 uit Kerkdriel, 10 uit Soeren. Het werk is begroot op 400.000, waarvan 'J 150.000 aan arbeidsloonen, waarin het rijk 100 bijdraagt. Uit een oogpunt van werk verschaffing is dit werk niet bijzonder gun stig; immers de arbeidsloonen vormen slechts 3/8 van de totale kosten. De oorzaak hiervan ligt voornamelijk in de kosten van onteige ning der benoodigde gronden en het transport van grond per smalspoor. VERBETERING WATERAFVOER STEENWIJKSCHE Aa. Een grootsch plan voor werkver schaffing. Het plan tot verbetering van den wateraf voer in het stroomgebied van de Steenwijk- sche Aa heeft thans haar beslag gekregen en is klaar voor de behandeling in laatste in stantie. Het plan is geraamd op 800.000, waarvan aan loonen 400.000, waarin het Rijk een bijdrage verleent van 100 WEER EEN INCIDENT BIJ HET CIRCUS GLEICH Het menschelijk projectiel. In de gisteravond gegeven voorstelling van het circus Gleich, te Zaandam, heeft zich weer een incident met een der twee „menschelijke kogels" voorgedaan. De man die, uit het raket geschoten, op het valnet terecht kwam, bleef bewusteloos liggen. Mede-artisten brachten hem naar de kleedkamer, waar men er na eenigen tijd in slaagde, hem bij te brengen. De oorzaak van dit ongeval wordt toege schreven aan het verkeerd terecht komen in het net, waardoor hem de luchttoevoer werd afgesneden. Een en ander bracht nog al ontsteltenis onder de toeschouwers teweeg. Gelukkig heeft het geval voor den betrokkene geen na- deelige gevolgen gehad. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De practijkexamens in boekhouden en han delscorrespondentie afgenomen vanwege de vereeniging van leeraren in de handelswe tenschappen zullen worden gehouden op Maandag 20 Juni, Dinsdag 21 Juni en Woensdag 22 Juni a.s.' in ongeveer 30 plaatsen in het land. De aanmelding sluit 4 Juni a.s. Het prospectus der examens is gratis ver krijgbaar bij den administrateur: H. Broe ders. Nassaukade 378, Amsterdam (W.), tel. 82437 en bij den boekhandel. STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ Bij de Tweede Kamer is thans het wets ontwerp ingediend, houdende tijdelijke maat regelen tot hulpverleening aan de melkvee houderij Het plan, waarvan de regeering is uitge gaan, is als voigt overzichtelijk weer te ge ven: I. Voor zuivelproducten. Gecontroleerd: verkoop met mogelijkheid van influenceering van den prijs, voor wat de binnenlandsche markt betreft. Fondsvorming uit 'de baten van dezen verkoop. II. Voor margarine. Opneming in de mar garine van een niet onbelangrijk percentage boter, welke te mengen boter, tegen iets lage- ren prijs dan de boter in het algemeen, cen traal wordt geleverd. III. Voor andere spijsvetten van plantaar- digen oorsprong. Gecontroleerde verkoop met mogelijkheid van influenceering van den prijs. De controle op den verkoop zal worden uitgeoefend door de verleening van merken. Het vervoer enz. van zuivelproducten zal slechts zijn toegestaan, indien deze voorzien zijn van een merk. Uit het te vormen crisis-zuivelfonds zal op alle melk, welke onder controle verwerkt is, een zoodanige bijslag worden verstrekt, dat de netto prijs van de melk van een zeker vet gehalte, per K.G. een bepaalden prijs be reikt A's inkomsten, waaruit het crisis-zuivel fonds zijn boter zal trekken, denkt de regee ring zich de opbrengst van merken, welke tegen een prijs, variabel voor verschillende tijdvakken, beschikbaar zullen worden ge steld. De uitvoering van het stelsel van deze steunregeling zal 'n handen worden gelegd van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, genaamd Crisis-Zuivel-Centrale, in het bestuur waarvan vertegenwoordigers van alle bij dit complex van steunmaatregelen be trokken belanghebbenden zullen zitting heb ben. Voor verdere bijzonderheden zie men de rubriek Staten-Generaal. MALAIIE. Massa-ontslag te Vlissingen. Bij de Kon. Mij. De Schelde zijn wederom 120 arbeider definitief en 100 tijdelijk ont slagen; de aantallen zijn thans resp. geste gen tot 950 en 220. Bij de gemeentelijke arbeidsbemiddeling staan thans 828 personen ingeschreven als werkloos, tegen verleden week 886. WIJ WILLEN NIET. Men schrijft ons: Benriëtte Roland Holst—van der Schalk is door vele levensspheren en levenskringen gegaan. Gestuwd door slechts één macht, de zuivere klop van haar warm en sterke hart, heeft ze een levensweg gevonden, doop moeite en strijd, dien ze heeft gekleurd met de haar geschonken gaven, met haar machtig talent, met haar zoekenden durf en veelzijdig weten Het is hier niet de plaats om op te sommen, wat ze is geweest in de eerste jaren van ce twintigste eeuw voor de ontwakende arbei dersmassa's als vurig-overtuigde genoote in hun wordende beweging. Jonge, onversaagde strijdster, begaafde, nooit-vermoeide spreek- ter met een oratorisch vermogen en meeslee- pende overtuigingskracht stond ze in hun midden, waarheen ze vrijwillig was gekomen uit een gansch andere wereld. Want een merkwaardige bundel gedichten van een onbekende dichteres, Henriëtte van der Schalk, was verschenen, die manlijk- stoer van taal, diepzinnig-wijs van weten het sonnet hanteerend op nooit-gebruikte wij ze, verwondering wekte en ontzag. Maar een wereld van eigen problemen school adder deze wijsheid, de hooge, ivoren toren der af gescheiden persoonlijkheid was ook door deze debuteerende dichteres beklommen; niemand kon vermoeden, dat een zóó felle sociale lief de eens zou opbloeien in het wezen en het werk van deze jonge vrouw. Wel werd overal vermoed, dat een groote toekomst voor haar lag. Dat was in '95. En ziet na zeven lange jaren van zwijgen, zwijgen alleen op 't gebied der lyriek, maar leven in de wereld van studie en maatschappelijken strijd, verscheen in 1902 naast de studie Kapitaal en arbeid in Nederland een tweede gedichtenbundel, waarin niemand meer herkende naar den geest, de dichteres van den eersten bundel ter zinen, omdat ze was herboren; een vernieu wing, die ze zelve wist, want de titel van het werk: „De nieuwe Geboort" getuigde daar van. Zoo is het geweest tot op dezen dag. On vermoeid als strijdende profetes, heeft ze ge staan in het gewoel der tijden van vöèr, tij dens en na den oorlog. Bewogen-strijdend in het leven, zingend in haar werken zin gend: geen blijmoedige liedjes, maar worste lende, moeilijk-opwellende strophen. Blad zijde na bladzijde, duizenden en tienduizen den regels zingen en getuigen van de vreugde der kameraadschap, van het weten, dat eens de liefde door de zachte krachten zal winnen, regels verheerlijkend den strijd, roepend om wraak en vergelding- Maar heesch is soms naar geluid, stamelen kan ze nog slechts als ze telkens moet ervaren, dat ze alleen en een zaam is. Maar altijd is ze weer geheeld', Zoo heeft ze gedicht en geschreven, gespro ken en getuigd, geworsteld en kennis ver- I f is de beste Mottendooder Gegarandeerd afdoende. v Let op de blauwe verpakking Haar Haar laroeóf gaard; nooit is ze verstard; noch in haar we zen, nóch in haar denken; iedere trilling van den tijd heeft weerklank in en bij haar ge vonden en zoo is veel veranderd in haar woord en opvatting, omdat ze niet verstarde, maar groeide, steeg, levend bleef. Maar bovenal was ze zuiver en luisterend naar één stem: die van het kloppende hart. Deze opwekking laat niet toe meer over een schrijfster te zeggen. Maar haar werk is on afscheidelijk van haar eigen persoon; zijzeive en haar tijd leven in haar werk! Altijd door en ook nu, in het spel, hierboven aangekon digd: „Wij willen niet". Een anti-oorlogsspel, een spel van oorlog en vrede, van op- of ondergang, een spel met haar ideeën, dus luisterend naar de diepste stemmen van dezen tijd, een spel dat durft wijzen andere wegen, dan zij èn anderen, al of niet ééns haar makkers, hebben gegaan Een spel, waarin een waarlijk groot mensch zich uit heeft durven spreken op immer-groot sche wijze; een spel belangrijk voorv ieder Natuurlijk is mevrouw Holst „links", maar och, hoe zielig en klein, prutserig en onbehol pen worden indeelingen als deze tegenover haar woord en gedachten!! Een spel, ook naar den opzet, volkomen van onzen tijd. Een leekenspel in ieder woord vol liefdevolle zorg, opgegroeid naar vormen, die langzaam groeien in dezen tijd. zuiver en zonder valsche praal; niet steunend op de vergane vormen van een voorbije periode; het gansche een uiting van belovenden groei, van een gansch andere vlucht, die het tooneel in de wereld weer kan nemen, als volkomen zal zijn afgerekend met het moreele en finar.- tieele bankroet van het huidige beroeps- tooneel. Haar woord is waard verkond te worden! Men verzoekt ons nog te melden, dat oud kapitein W. L. van Warnulo verhinderd is te komen en dat in zijn plaats Hein van Wijk, deskundige op het gebied der Ned. oorlogs industrie, komt spreken. DE SPOORWEGAMBTENAREN IN VERZET TEGEN HUN DIRECTIE. De loonsverlaging afgewezen. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen een ledenvergadering in de bovenzaal van café „Central". Op deze zéér druk bezochte vergadering werd o.a. be handeld het door de Directie der Spoorwegen aan den Personeelraad gedane voorstel tot invoering van een loonsverlaging van 10 Na uitvoerige bespreking, waarbij tot uiting kwam, dat het hoogst onbillijk zou zijn aan het spoorwegpersoneel, dat reeds door vorige verlagingen een inkemstenverminde- ring van 21lA heeft ondergaan, opnieuw en dan in die mate te treffen, werd met alge mene stemmen het volgende besluit geno men: „De leden van de afd. Alkmaar van den B.A.N.S. wijzen het gedane voorstel tot loonsverlaging af en zijn niet bereid op die basis met de directie onderhandelingen te voeren". Bij de tot dit besluit aanleiding gevende besprekingen kwam o.a. naar voren, dat het niet aangaat eenig verband te leggen tus- schen de bedrijfsuitkomsten en de loonen van het spoorwegper oneel, zoolang de regee ring een verkeerspciuiek blijft voeren, waar bij de spoorwegen tot ondergang zijn ge doemd. Men had hier vooral op het oog de „kapitaalvernietigende kanalengraverij en wegenaanleg" en het door de regeering na laten een behoorlijke dienst- en rusttijden regeling voor de chauffeurs in te voeren, welke met het oog op de veiligheid van het verkeer langs den weg meer dan noodzakelijk is. Wil de regeering een spoorwegbedrijf, ge bonden door allerlei belemmerende wettelijke voorschriften en bepalingen, dat in staat is bij strenge vorst en ij zei het geheele vervoer over te nemen, doch dat in normale tijden zich op oneerlijke wijze moet laten beconcur- reeren door andere vervoermiddelen, goed, doch dan is de regeering ook moreel verplicht het spoorwegpersoneel niet minder te doen salarieeren dan het overheidspersoneel. Met een aanmoediging aan de leden om het demonstratie congres van den B.A.N.S. op Zaterdag 30 April a.s. in „Tivoli" te Utrecht massaal te bezoeken, werd tot sluiting van deze vergadering overgegaan. (Buiten verantwoordelijkheid van de geenszins dat de redactie er mede instemt). Redactie. De opname ir> de rubriek, bewijst APRES NOUS LE DELUGE. Blijkens de Alkmaarsche Courant van ver leden Woensdag, heeft dan eindelijk de mi nister van waterstaat zijn advies inzake ons adres aan de Staten-Generaal, ingezonden. Nadat ongeveer twee jaren dat advies op het departement heeft rondgeslingerd. Wat een gruwelijke chicanes, wat een we reld van tegenwerking. En ten slotte nog een onjuist advies. De minister beweert, dat over beide geval len, door ons voorgedragen, reeds een rech terlijke beslissing is gevallen. Zijne Excellentie kan beter weten. Ie. De oude Rijks A.V. noemen zes geval len, waarin een commissie van advies be hoort te worden toegewezen. Over twee ge vallen is slechts een vonnis gewezen. De Ka mer kan over die vier gevallen dus nog uit spraak doen. 2e. Door persoonlijk ingrijpen van Hare Majesteit de koningin zijn wij op ons ver zoek aangesproken voor de meergelden, door den Staat der Nederlanden op het door ons aangenomen werk te Wemt toegelegd boven onze aanneemsom. De koningin wenschte dus, dat ons recht zou wedervaren Maar toen wij ingevolge de dagvaarding per procureur voor ae Alkmaarscne recht bank verschenen, was de Staat niet vertegen woordigd. En deze liet zich bij verstek ver- oordeelen. M.a.w. het proces, zooals wij dat hadden bedoeld en waarom door ons was verzocht, opdat de Staat zelf het bewijsmate riaal zou leveren, waardoor ons recht op een commissie van advies kwam vast te staan, had geen voortgang. Multatuli zei het reeds: „Er ligt een roof staat aan.de Zee, tusschen Oost-Friesland en de Schelde". Maar toen hij die woorden neerschreef, gaf hij tevens te kennen een beroep op den koning te willen doen. Hij, Multatuli, kon zich niet indenken, dat het de wil van den koning was. dat zijne on derdanen werden gekneveld. Ook wij hebben niet willen gelooven, dat het de wil van onze vorstin was, dat gunstig bekend staande jonge aannemers zonder eeni ge geldige reden, door den Staat tot armoede werden gebracht. En had bij de opening van het Provinciaal Stoomgemaal voor de bemaling van Fries- lands boezem, tot stand gekomen in de hoogst moeilijke oorlogsjaren, had toen de koningin zich niet persoonlijk kunnen over tuigen van onze prestaties? Was ons niet de hooge eer te beurt geval len, als aannemers van dat belangrijke wa terbouwkundige werk door den Gouverneur van de Provincie aan Hare Majesteit de ko ningin te worden voorgesteld? Vol vertrouwen begaven wij ons dan ook ter audiëntie. Het was voor ons een spannend oogenblik toen wij ten overstaan van de ko ningin onze zaak moesten voordragen. Doch het pleit werd gewonnen. Ons vertrouwen in het rechtsgevoel der koningin werd niet te leurgesteld. Het was in den vollen zin van het woord: „Je Maintiendrai". Wie had toen durven denken, dat de ma chinaties van een landsadvocaat dien uitge sproken wil van het Hoofd van den Staat, dat recht zou geschieden, lam zouden leggen. „Ik zal handhaven, altijd onder voorbe houd, dat de landsadvocaat het niet anders heeft begrepen", moet zoo dit eertijds zoo machtig devies thans worden verstaan? Neen, duizendmaal neen. Wij zullen de leden der Staten-Generaal inlichten, hoofdelijk. Zij zulen in finesses weten, waartegen wij nu reeds negen jaren hebben geworsteld en nog staag moeten vechten. En deze volk svertegenwoordigers zullen niet willen, dat zóó het recht in Nederland wordt verkracht. Zij, elk voor zich, onverschillig van welke politieke partij, kunnen niet dulden, dat het Hoofd van den Staat door een lands-advo- caat zonder vorm van proces wordt op zij ge schoven. Want in een Staat, waarin dat wordt ge duld, heerscht anarchie. Ik spreek hier opzettelijk niet van „Oranje en Nederland", „Scharen om den troon" en dergelijke. Ik spreek zakelijk en nuchter. De koningin is het hoofd van den Staat. De ministers zijn verantwoordelijk. Kan een minister zijn verantwoordelijkheid naar zijne meening niet langer dragen, dan heeft hij heen te gaan. Zoo is staatsrechterlijk zijne positie. Niet anders. Maar hij saboteert den wil van het Staats hoofd niet. Nogmaals, dat is anarchie. En daarom roep ik tot elk weldenkend bur ger: „Zoo mag het niet langer gaan! En zou men trachten toch door te gaan, ondanks de publieke meening, ondanks de volksvertegen woordiging, ondanks de koningin Dan zal opnieuw een Willem de Zwijger opstaan, om Nederland zijn vrijheid te her geven. Er wordt in den Haag door sommige amb tenaren hoog spel gespeeld. Het heeft er al len schijn van alsof ook zij denken: „Après nous le déluge". Wij hebben dat vaker mee gemaakt. Maar op treffende wijze is dan ge bleken, dat hij ook inderdaad kwam: „de Zondvloed". Met dank voor de plaatsing, J. BROERSMA. ONZE VOLKSONDERWIJS SCHOOLREISJES VERBLIJVEN (V.S.V.) Elk jaar opnieuw, al beginnend in Mei, druk dan in Juni en Juli, iets minder in Augustus, om dan in September de grootste drukte te zien verloopen, worden onze V. S V. door de schoolgaande jeugd, jongere en oudere, zoowel van de lagere school als van de scholen voor uitgebreid lager onderwijs, ook wel van de kweekscholen en enkele H.B S.en, onder leiding van hun onderwijzers (essen) en leeraren (essen) bezocht. En elk jaar ontvangen we daarvan de meest gunstige berichten. Het is bekend, dat „Volksonderwijs" deze verblijven instelde ter bevordering van de meeraaagsche schoolreisjes in middelpunten van mooi natuur- en stadsleven, van waaruit genotvolle uitstapjes kunen worden gemaakt Het stichtte ze op Vlieland (zee en duin), te Amsterdam (groote stad met al haar merk waardige gebouwen en Artis en dicht bij Marken, djt alles in één dag nooit voldoende te genieten), te Ede (de onmetelijke hei en de dennebossen), terwijl Rotterdam, als prach tige havenstad en in de nabijheid van Den Haag en de Hollandsche zeekust, niet minder wijde perspectieven tot gewenschte kennis making opent. Voor kleine bedragen voor volledig pen sion ochtend-, middag- en avondeten en rustig goed logies kan onze schooljeugd daar ook dit jaar het hart weer ophalen, met dit onderscheid, dat Amsterdam dit jaar uit valt, nu het nieuwe verblijf daar door bijzon dere omstandigheden nog niet gereed kon zijn. U richte Uw aanvragen voor Vlieland tot de heer G. D. Donia, aldaar, voor Ede tot de heer A. van Dis, Klinkenbergerstraat II, Ede en voor Rotterdam tot mevr. M. P. F. Schilt- huis—Brugsma, Kralingsche Piaslaan 12, Rotterdam. En eenige bekwame spoed is in dezen niet overbodig. Het is voor wie in onze Verblijven de leiding hebben, vaak een passen en meten en het leggen van een legkaart, om aan de aanvragen op de gewenschte tijden te vol doen. En wie eerst komt, wie ook eerst maalt, terwijl ook nu reeds op vele dagen en nachten van de zomermaanden al beslag is gelegd. Met vr. dank voor de plaatsing, M. de R., KLAAS DE VRIES, Ged. van het H. B. v. V.0 VOEDSELNOOD OP TIMOR. De op Timor heerschende voedsel nood heeft, naar Aneta aan het Hbld. meedeelt, tot resultaat gehad een verhoogd sterf tecijfer. Vooral ouden van dagen en kinderen zijn slachtoffers geworden van het eten van poetak en bladeren. Bij het B.B. zijn de berichten over den voedselnood bekend. In den tijd van een maand zijn 40 personen overleden, speciaal in het Amanoebansche. De dokter heeft geen dysentrie geconstateerd, ofschoon aanvanke lijk vermoed werd, dat deze ziekte heerschte Aneta voegt hieraan toe, dat ook in vroe gere jaren in dezen tijd steeds berichten ov?r voedselnood van Timor werden ont vangen, welke o.a. aanleiding gaven tot het zenden van een ambtenaar voor het nemen van spe ciale maatregelen. Hoewel thans de berichten over een heer- schenden voedselnood op Timor niet worden verwaarloosd, schijnt het dat door den bin nenkomenden maisoogst de grootste bezwa ren kunnen worden verholpen. HET JONGSTE FRANSCHE INVOERVERBOD VOOR GROENTEN ENZ. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R Ct.: Wij hebben bij personen, die geacht kun nen worden op de hoogte te zijn, naar de oorzaak van het verbod geïnformeerd. Naar ons werd verzekerd houdt het geen verband met eenigerlei maatregel van contingentee- ring, maar met het verbod van invoer van Fransche groenten en aardappelen, dat kort geleden door onze regeering (onder zekere voorbehouden met betrekking tot den af stand) is uitgevaardigd tot wering van den Coloradokever, die op het oogenblik in Frankrijk veelvuldig schijnt voort te komen en tegen overbrenging waarvan naar ons land het verbod, dat de Fransche producten treft, als veiligheidsmaatregel is genomen Dat het Fransche verbod ook Duitschland en Groot-Britannië geldt laat zich geredelijk hieruit verklaren, dat die landen den Fran- schen invoer van groenten en aardappelen om dezelfde reden afweren en het is in dit verband slechts des te waarschijnlijker, dat het Fransche verbod als antwoord op de maatregelen tegen den Colorado-kever be doeld is. DE PACHTWET-EBLI S AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het voorstel van wet van den heer Ebels c.s. houdende bijzondere maatregelen ten aan zien van loopende pachtovereenkomsten goedgekeurd met 73 stemmen tegen 1 stem. die van den heer Wijnkoop. HET MARGARINE-WETJE. bijna 2 centen steun per K-O, melk. Naar wij vernemen, moet men er op reke nen, dat ingevolge het binnenkort te publi- ceeren wetsontwerp inzake steun aan de vee houderij, bij de thans geldende boterprij- zen van 100 per 100 K.G. een toeslag of accijns op dit product zal worden geheven, te heffen door middel van factuurzegels, tot een bedrag van gemiddeld vijftig cents per kilo, d.w.z. de toeslag op de boter, welke de margarinefabrikanten zullen moeten koopen van de op te richten Botercentrale zal 80 bedragen van den toeslag, die geheven zal worden op ongemengde boter. Met deze prijsverhooging van 50 cents bereikt men het volgende: gemiddeld kan men zeggen, dat 100 K.G. melk zeven pond boter levert, dus dus gemiddeld 1.75 ac cijns zal opbrengen, hetgeen dus neerkomt op één drie kwart, dus bijna twee centen steun per K.G. melk. BOTER-INVOER STOP GEZET. De 529 ton contingent-boter reeds ingevoerd. Australië, N.- Zeeland en Denemarken hebben hun contingent reeds overschreden Zooals gemeld, mocht in de maanden April, Mei en Juni 529 ton boter worden uitgevoerd, waarvan echter nog moet wor den afgetrokken het kwantum, dat in Maart werd ingevoerd, ad 307 ton, zoodat voor de eigenlijke contingents-maanden 222 ton res teert. Van de 222 ton nu, welke in deze maand en de twee volgende nog mogen binnenko men, moet echter weer worden afgetrokken de boter, die reeds in de afgeloopen twintig dagen van April is geïmporteerd. Welnu, volgens de gister bekend geworden cijfers van de Directie van den Landbouw werd in de eerste helft van April reeds ge ïmporteerd 112 ton. Daar komt dan nog bij de hoeveelheid, die in de loopende week bin nen kwam of nog onderweg was. Dat, ge voegd bij de 112 ton, zal ongeveer de 222 ton naderen, die tót 1 Juli a.s. mag worden geïmporteerd. Practisch bestaat dus thans een invoer verbod voor boter tot en met 30 Juni. Weliswaar is er nog een enkel land, dat nog niet aan zijn contingent toe is (b.v. Duitschland), doch dat kan buiten beschou wing blijven, omdat die hier niet of zoogoed als niet meer aan de markt zijn. En daar staat weer tegenover, dat de drie Scandina- vsiche landen, die juist den laatsten tijd op de Nederlandsche botermarkt waren versche nen, doch in de basisjaren geen of zoo goed als geen boter naar ons land zonden, thans meteen zijn uitgeschakeld. En het contingent van onzen allergroot sten leverancier (Australië-N.-Zeeland) heeft gister zijn contingent (278 ton, waar van in Maart reeds 253 ingevoerd, zoodat nog resteert 25 ton) al overschreden, omdat in de afgeloojren 20 dagen reeds meer dan 25 ton Australische boter binnengekomen of onderweg is. Alles bij alles genomen, staat dus vast, constateert het Hbl., dat na aankomst der nog onderweg zijnde boter, de invoer tot I Juli a.s. zal moeten worden gestaakt.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7