DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. •«■at'SLSfVï) r mei s Hit het fladwwü Qaqdiiksch Ovevzichl ^Buitenland 1». 95 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brievee franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. VRIJDAG 22 Al'IIIli 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 21 April 1932 i De Tweede Kamer heeft heden, gelijk ie verwachten was, haar dagtaak aangevangen met verwerping van de socialisatie-motie van den heer Hiemstra. Zulks geschiedde met 41 tegen 19 stemmen. Voorstemmers waren uit sluitend sociaal-democraten. V ex ee]1 Onmiddellijk hierop heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de bundeling va» het voortel om de Nederlandsche Bank te hel pen uit de moeilijkheid waarin zij verke doordat zij, toen Engeland den gouden standaard verliet, daardoor een belangrijk verlies op haar bezit aan Ponden Sterl ng heeft geleden. De regeering is haar toen bij gesprongen o.a. door bij haar Ponden te koo- pen voor de Indische Pondsleemng, maar ten slotte heeft de Bank nog een strop van onge veer 20 millioen, welke weggewerkt moet worden. De regeering heeft daarvoor een regeling ontworpen, waarbij de Bank naai reserves voor een deel aanspreekt, zoodat deze te zamen nog acht millioen zu''e" be dragen. In de tweede plaats zal de schuld ge delgd worden door jaarlijks een deel van de winst er voor te bestemmen en het dividend der aandeelhouders te beperken evenals de winstuitkeering aan den Staat. Meer dan eer. millioen zal niet als dividend kunnen worden uitgekeerd. Op deze regeling heeft de regeering de goedkeuring der Staten-generaal gevraagd en heden is er lang en breed over gesproken^ Het was niet onjuist wat de heer De Wilde (a.r.) bij den aanvang zijner rede opmerkte, de eenige vraag is hoe het Pondenverlies kar, o-edekt worden zonder dat de normale loop van zaken verstoord wordt. Andere leden vat ten evenwel de kwestie breeder op en vooral de heer Van der Waerden (s.d.a.p.) is-erin zijn rede diep op ingegaan. Hij heèft«raerpe kritiek geoefend op het beleid der Nederland sche Bank, die en dat was blijkbaar zijn ernstigste grief bij de credietyerleemng aan overheidsbesturen, in de eerste plaats gemeentebesturen, zeer onbehoorlijk heelt toegepast door aan de verschaffing van cre- dieten onaannemelijke voorwaarden te verbin den Wat betreft de oorzaken van het verlies zette de spr uiteen, dat de Ned. Bank ge vaarlijke politiek heeft gedreven door het aanhouden van een groote goudwissel-porte feuille, wat te speculatief was. Er groeiden groote winsten uit voort, doch ten slotte aeze speculatieve onderneming de Bank oj> ^ebroken. Maar nu men er door „in de soep yit, moet de Staat de helpende hand verlee- nen Het regeeringstoezicht op de Bank is blijkbaar zeer onvoldoende geweest Daar moet een eind aan komen en de heer Van der Waerden diende deswege een motie mi ten gunste van de oprichting van een staatscir- culatiebank, zoodra het bankoctrooi is afge- l0?Knn einde de hulp van deri staat zoo gering mogelijk te doen zijn, had de heer Van der Waerden twee amendementen ingediend strekkende om de reserve in belangrijker mate aan te spreken dan de regeering had voor gesteld en het maximum van het dl™^nd op 3% percent te bepalen. Daarover later Op voorstel des voorzitters is besloten motie later te behandelen. Gok de heer Oud (v.d.) was lang nieige sticht over de geschiedenis. Evenals de \ori ge sprekers toonde hij zich b'jzonder - gerd over het communiqué, dat de Bank nee" verspreid en waarin^zij, terwi] de siag aUas gevallen, de meest geruststellende verklarm ovn oaf zelfs beweerde, dat dank zij de toe zeggfngèn van de Engelsche Bank Z,Jvoor verlies gevrijwaard bleef. Veel kon hij v crhuldioen maar d t ging te ver en nij ne areën .S' toe de koninklijke commissaris foTfeU had kunnen, gedoogen. D,e schgjt nooit aanwezig te zijn, wanneer zijn slecht over de gestie van de Bank te spre en hij kwam er evenals andere sp^kers g nn flat de staat, wanneer het bankoctrooi .u 1937 afloopt, nog door deze Keschiedenis aan de Bank gebonden zal zqn, d°ordat de g ling dan nog niet zal zijn afgeloopen. Minder onwelwillende uitingen ha^nh te voren vernomen uit den mond van Fleskens (r.k.) den eersten spreker, als regeering hulde had gebracht voor dejoor- gedragen regeling, doch gaarne nog g oplidderingen wilde onjvangen, ^^rodo\rLf^i,d.,anyhad in beginsel sympathie voor de opia g regeering. Hij vond het niet onbillijk, flat ae staat meedroeg >n het verlies nu deze dank zij de goudwisselportefeuille mede gaande jaren belangrijke winsten had g - maakt. Het denkbeeld, dat de Bank het ver lies zou dekken door nieuw kapitaal op te nemen, achtte hij in dezen tijd uit den boozi. Hoe minder op het oogenblik in de zaak ge roerd wordt, hoe beter. Den heer van Waerden heeft de spreker trachten te o\er- tuigen, dat de Nederlandsche Bank terecht een breidel heeft aangelegd aan den spil zucht van sommige gemeenten, die blijkbaar vergaten, dat wat geleen moet worden ook moet worden terugbetaald. Den aandrang van den heer Van der Waer den ten gunste van de instelling van een staatsbank trachtte hij te temperen door hem er o.a. aan te herinneren, dat het bekende Socialisatierapport zich er tegen heeft ver klaard. Morgen voortzetting: de heer Wijnkoop is dan de eerste spreker. DE GENEEFSCHE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. o Tardieu ijlings naar Genève vertrokken. o— Frankrijk ziet gevaar in de Engelsche voorstellen. -o Eergistermorgen liei de Fransche minister president Tardieu weten, dat hij deze week nog niet ter conferentie te Genève komen kon. Waarschijnlijk (hoewel hij dat er niet bij vertelde!), omdat hij het te druk had met de aanstaande verkiezingen, die binnenkort in Frankrijk gehouden worden. Plotseling is echter Tardieu van gedachten veranderd. In Genève was men n l. na lange beraadslagingen zoover gekomen, dat het Engelsche voorstel, om de groote aanva.s- wapenen af te schaften, in behandeling zou komen. Paul Boncour, de Fransche gedele- leerde ter Ontwapeningsconferentie, vond de kwestie met Engeland zoo belangrijk, dat hij een telefonisch gesprek met zijn eersten minis ter voerde en men vermoedt nu, dat 1 aul Boncour daarbij gezegd heeft, dat de gang van zaken op de conferentie van Frankrijk niet heel erg bevredigend was. In politieke kringen te Parijs schijnt men door deze piotselinge verandering van Tar- dieu's plan niet verrast te zijn.Ook daar had den de jongste gebeurtenissen ter ontwape ningsconferentie, in het bijzonder het met algemeene stemmen aanvaarden yan oe ontwerp-resolutie, groote ontstemming ge wekt, omdat het direct in strijd is met de Fransche ontwapeningsp'annen. Het korte onderhoud met MacDonald schijnt voor Tar dieu een welkome aanleiding te zijn om per soonlijk in de debatten te Genève in te grij pen en tegelijkertijd den indruk van plotse linge ongerustheid te vermijden. In welingelichte kringen is men van mee ning, dat bij de besprekingen tusschen Mac Donald en Tardieu de kwestie der herstel- en oorlogsschulden wel in het kort za'. worden aangeroerd, doch dat de jongste ontwikkeling van de ontwapeningskwestie het voornaam ste onderwerp der gedachtenwisseling zal zijn. Ook op dit punt schijnen nog vérgaande tegenstellingen tusschen de Fransche en de Engelsche opvattingen te bestaan, aangezien ook MacDonald zich heeft uitgesproken vóór de kwalitatieve ontwapening, d.w.z. voor de volkomen afschaffing van bepaalde aanvals wapenen, die men van Fransche zijde ter beschikking van den Volkenbond zou willen stellen. Bij het vertrek uit Parijs van het Gare de Lyon bestegen Tardieu en MacDonald ieder een aparten wagon. Tarwijl Tardieu de reis aflegt in een salonrijtuig aan het begin van den trein, reist MacDonald in een te zijner beschikking gesteld rijtuig aan het einde van denzelfden trein. De Parijsche bladen gelooven, dat Tardieu zal trachten te Ger.ève het Fransche ontwa peningsstandpunt door te drijven. In de Echo de Paris schrijft Pertinax, dat het oogenblik te belangrijk is om niet de leiding der Fran sche delegatie in handen van het hoofd1 der regeering te geven. Tardieu zal in elk geval probeeren, het verloren terrein terug te winnen. Het Journal constateert, dat het vertrek van den Franschen minister-president niemand verrast heeft, die met aandacht de laatste ge beurtenissen te Genève heeft gevolgd. De ontwerp-resolutie, die door Amerika en Enge land was gesteund, was bij de besprekingen tusschen de beide leiders der Fransche en Engelsche regeering uitvoerig behandeld Tardieu was over dit onderhoud echter wei nig tevreden en heeft derhalve besloten, zich persoonlijk naar Genève te begeven, waar men staat tegenover een ware poging om de Fransche ontwapeningsplannen te torpe- deeren. Men dient den Duitschen vertegen woordiger, Nadolny, dankbaar te zijn, dat hij deze manoeuvre zoo openlijk heeft erkend. Nadolny heeft zonder omwegen verklaard, dat het Engelsche voorstel een begin is van de verwezenlijking van de gelijkheid van be- wajjening en van de generaliseering der be perking van bewapening, welke Duitschland is opgelegd door het Verdrag van Versailles. o Wij hadden het hierboven over het Engel sche voorstel, dat afschaffing van de groote aanvalswapenen inhield. In de zitting van de Ontwapeningsconferentie van gisteren hield Paul Boncour een lange rede, waarin hü ver klaarde, dat Frankrijk zich niet bij het Engel sche voorstel kon aansluiten. Frankrijk heeft volle sympathie voor het beginsel der even redige ontwapening, welke Frankrijk ze heeft geopperd in zijn voors.el om den Vol kenbond met bepaalde zware wapens uit te rusten. Dit voorstel is niet ontstaan uit zorg voor Frankrijk's eigen veiligheid, doch moet de algemeene internationale veiligheid die nen. Het verbod van bepaalde wapens biedt een unieke gelegenheid om meer macht aan de internationale gemeenschap te geven. Dit doel is meer waard nagestreefd te worden dan louter vernieling van materiaal, waarop de afschaffing zou uitloopen. Paul Boncour bracht het Fransche voorstel in verband met de overeenkomst inzake finan- rieele hulp voor aangevallen staten, welke toch blijkbaar daartoe bestemd is de aanschaf fing van materiaal mogelijk te maken. Hij verlangde tenslotte voor de resolutie inzake de kwalitatieve ontwapening een vorm welke niet uitsluit, dat met de Fransche voorstellen rekening wordt gehouden. Paul Boncour gaf in zijn rede het -gevaar lijk karakter van de aanvalswapens toe be halve voor tanks. De mogelijkheid van een vermenschelijking van den oorlog loochende ■hij echter. Voorts betoogde hij dat de veilig heid niet een vraagstuk was van belang voor speciale staten maar voor hei algemeen. Na Paul Boncour hield Gibson. de Ameri- kaansche gezant te Brussel, een met groot applaus onvangen rede die de verschillende bedenkingen van de Fransche groep trachtte te ontzenuwen en daartegenover de stelling van den practischen arbeid stelde. Hij wees er op dat het Amerikaansche voorstel tot afschaffing van bepaalde soor ten zware wapens te land geen speciaal Amerikaansch voorite! is, maar een samen vatting van het streven van alle afgevaardig den die sinds het begin der conferentie op dat aambeeld gehamerd hebben. Nopens het Fransche argument yan de gebondenheid der bewapeningscategorieën onder elkaar ver klaarde Gibson dat sinds tién jaar een feite lijke beperking van de vlootbewapening is ingetreden. Daarom was het logisch nu ook hetzelfde beginsel nopens de bewapening te land in de daad om te zetten. Het is het streven van Amerite- om in een vraagstuk waarover geen feiteVijk verschil van meening meer heerscht, nu ook tot practische resul taten te komen en daardoor weer verder gaande overeenkomsten mogelijk te maken De openbare meening begint alweer te vreezen dat de conferentie alle practische be slissingen uit den weg zal trachten te gaan. De aanneming van de motie van Sir John Simon zou deze vrees weer verdrijven, en tevens ook de zorg wegnemen van hen die meenen dat de aanhaling van artikel 8 in de voorafgegane besluiten als basis dienen kan voor de achteruitzetting van de in dat artikel niet met name genoemde kwalitatieve ont wapening. De eenvoudige Engelsche motie verdient den voorrang en heeft de instemming van de Amerikaansche delegatie. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De verhouding van Rusland tot Mantsjoerije. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Mants- joeregeering in Tsjangtsjoen een commu niqué heeft gepubliceerd, luidende als volgt: De Sowjetregeering heeft de Mantsjoe- regeering het verzoek doen toekomen om den Chineeschen consul te Blagowesjtsensk uit zijn functie te ontheffen, aangezien deze in samenwerking met reactionnaire elementen onlusten trachtte ie verwekken in den Mants- joestaat. De Mantsjoeregeering waardeert in hooge mate dezen stap van de Sowjetregee ring, welken zij beschouwd als het eerste tee- ken van een vriendschappelijke houding van den Sowjet ten opzichte van den Mantsjoe- staat. De Mantsjoeregeering wenscht oj>- recht, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen den Mantsjoestaat en l'rss ontwik keld en versterkt woroen. De actie der Witte Gardisten. Uit Peiping wordt gemeld, dat de provo- ceerende actie der Witte Gardisten tegen de Sowjetleden van de directie van den Oost- Chineeschen spoorweg te Charbin wordt voortgezet, ondanks de verzekeringen van de autoriteiten en van den commandeerenden chef betreffende hun verantwoordelijkheid voor de bescherming en waarborging van een normaal functionneeren van den spoorweg. Op negentien April omsingelde een menigte ontslagen, witgardistische ambtenaren op nieuw het gebouw van de directie van den spoorweg. 20 personen forceerden de localen der directie. Toegesnelde politieagenten heb ben geen maatregelen hoegenaamd genomen om de aanvallers te verdrijven De Sowjet- Russische consul heeft een protest ingediend bij de'autoriteiten, waarin hij wijst op het be staan van een bana tusschen de Witte Gar disten en de politie en waarin hij tevens de invrijheidstelling eischt van Sowjetonderda nen, die gearresteerd ziin en tevens verzoekt een verlof tot vertrek te geven aan die Sow- jetburgers, die Mantsjoerije willen verlaten om naar Sowjet-Rusland terug te keeren. Staat van beleg aan de Rus sisch Mantsjoerijsche grens. De Japansche bladen melden, dat het hoofdkwartier van het Roode Leger in het ■B— Verre Oosten Woensdag den staat van beleg aan de Russisch Mantsjoerijsche grens afge kondigd heeft. In het bizonder wordt de grens bij Pogranitschnaja bewaakt, aange zien hier, naar de Russische opvatting, een inval van Wit Gardisten dreigt. Het Japansche hoofdkwartier heeft bevo len, dat de Japansche staatsburgers Pogra- nitschnap direct moeten verlaten en naar Japan terugkeeren. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DUITSCHLAND. Te Berlijn heeft de minister van onderwijs Grimme gisteravond een redevoering gehou den voor ambtenaren van rijk, staat en ge meenten. Spr. betoogde, dat de ambtenaren het niet noodig hadden, om zooals Hitier aankondigde, moreel en volgens prestaties gezuiverd te worden. Hitier zelf is zonder de minste vakkennis en zonder proeve van be kwaamheid ambtenaar geworden. In Koningsbergen voerde Breitscheid het woord voor een soc.-dem. vergadering. Hij behandelde de vraag waarom de soc.-dem. Hindenburg hadden gekozen. Na nog gespro ken te hebben over Lithauen, Oost-Pruisen en de verhouding tot Polen zeide spr. ten slotte, dat hij zich ten sterkste zou verzetten tegen een ontbinding van het IJzeren front en aeu rijksvlag. In Frankfurt am Main zette de landdag afgevaardigde Schwartzhoupt in een verga dering van de D.V.P. uiteen, dat een coalitie met de nat.-soc. principieel niet onmogelijk en politiek zelfs wenschelijk was. Men kan 13 millioen kiezers niet ignoreeren. Hitier zelf voerde het woord in het stadion te Koblenz, nadat hij des middags reeds iu Kreuznach had gesproken. Rijksminister Tre- viranus hield een verkiezingsredevoering voor den Hanseatischen Landsbond van de volksc.onservatieve vereeniging in Hamburg Ook Scheidemann voerde in deze stad het woord. Tal van sprekers hebben verder over hel geheele land gisteravond verkiezingsrédevoe- ringes afgestoken, waarin zij de programmes hunner partijen verdedigden. PLAFOND INGESTORT IN RECHTZAAL. Tot nu toe vijf dooden. Donderdagmiddag heeft in het gerechts gebouw te Bastina (Corsica) tijdens een rechtzitting een ernstig ongeluk plaats ge had, doordat het plafond instortte en alle 50 in de zaal aanwezige personen onder het puin werden bedolven. Brandweer en mili tairen konden tot den middag vijf lijken ber gen. Een groot aantal zwaargewonden moest naas het ziekenhuis worden overgebracht. Reeds 15 dooden. Het ernstige instortingsongeluk, dat heeft plaats gehad in het gerechtsgebouw van Bastina zou, naar nader wordt gemeld, reeds 15 menschenlevens hebben geaischt. Tot hen behooren twee advocaten, van wie de een Co- limbani de president van de orde van advo caten te Bastina is. Opruimingswerk gisteravond gereed gekomen. Nog gisteravond laat is men gereed ge komen met het opruimingswerk van de ruïne van het ingestorte gerechtsgebouw te Bastia op het eiland Corsica. Bevestigd wordt, dat het aantal dooden 15 bedraagt, terwijl 30 personen werden gewond. Onder de dooden bevinden zich behalve de twee reeds gemelde juristen, de bataljonscommandant van de koloniale infanterie, die het proces als toe hoorder bijwoonde. Onder de zwaar gewon den bevinden zich de beide burgemeesters van Bastia en de beklaagde, die wegens he ling in dienst van Corsicaansche bandieten terechtstond. Hij liep een ernstige schedel breuk op en meest in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis wr#.len overgebracht Medegedeeld wordt, dat het gerechtsge bouw eigenlijk reeds lang aan een grondig onderzoek en grondige reparatiewerkzaam heden onderworpen had moeten worden. Uit bezuinigingsoverwegingen waren de herstel werkzaamheden steeds weer uitgesteld. WERKLOOZENRELLETJES IN DE VER. STATEN. Walker wil bier, wij willen brood. Nadat de werkloosheidscommissie eenige dagen geleden den New-Yorkschen burge meester Walker een lijst van radicale eischen had overhandigd hielden de werkloozen gis teren een protestbetooging, waaraan onge veer 5000 personen deelnamen. Zij droegen roode vaandels en borden met opschriften, waarop o.a. stond: „Laat Morgan betalen", „Walker wil bier, wij willen brood". Dit laatste was een toespeling op de campagne die door burgemeester Walker sedert eeni- gen tijd wordt gevoerd, om de prohibitie- wetten zoodanig te wijzigen, dat het schen ken van bier weer zal worden toegestaan. Toen de woordvoerder der werkloozen m*t Walker wenschten te spreken en dit verzoek werd afgewezen, trachtten de betoogers het raadhuis binnen te dringen en ontstond een botsing met de politie. 25 personen werden gewond. De politie arresteerde verscheidene betoogers. Betoogingen van werkloozen te Philadelphia. Ook te Philadelphia hebben werklooze ar beiders een betooging gehouden en getracht het stadhuis bin:en te dringen. De p:"! dreef de menigte uiteen waarbij ruim 20 per sonen werden gewond en 23 betoogers w-r- den gearresteerd. GRATIE AAN TOM MOONEY GEWEIGERD. Uit Sacramento wordt gemeld, dat de gouverneur van Californië definitief heeft geweigerd gratie te verleenen aan Tom Moo- ney, die reeds 15 jaar als gevangene verblijft in de San Quentingevangenis, beschuldigd van medeplichtigheid aan den bomaanslag die in 1916 te San Francisco werd gepleegd en waarbij 10 personen werden gedood en 40 gewond. Naar men weet is er over de ge heele wereld 'n beweging om te protesteeren tegen zijn gevangenhouding en die van der arbeidsleider Billingi. SPOORWEGONGEVAL IN DE BANLIEU VAN PARIJS. 23 personen min of meer ern stig gewond. Gisteravond vond in een station in de banlieu van Parijs een spoorwegongeval plaats waarbij 23 personen min of meer ern stig werden gewond. Vijf hunner verkeeren in levensgevaar. Een electrische trein moest aan het stationnetje stoppen en de machi nist van den volgenden trein merkte te laat dat de baan niet vrij was. Met vrij groote snelheid reed hij op den stilstaanden trein in. De eerste wagon van den binnenkomen den trein schoof tot bijna op het dak van den stilstaanden trein en werd ernstig be schadigd. Ook de volgwagons werden be schadigd en de meeste reizigers werden doo' glassplinters gewond. SPOORWEGONGELUK IN DE VEREENIGDE STATEN. Als gevolg van het weigeren van een wis sel is in de buurt van Haverhill een snel trein gederailleerd. Drie spoorwegbeambten werden gedood en verscheidene personen ge wond. 22 MEXICAANSCHE BANDIETEN GEEXECUTEERD. Te Huatusco, in Mexico, zijn Donderdag Leyva, een bendeleider en 21 bandieten, die den 16 Maart de stad Paso del Macho had den overvallen en na feilen strijd met de regeeringstroepen werden gevangen geno men, gefusileerd. 5.934.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Het aantal werkloozen in Duitschland ia volgens het rapport van het Rijksinstituut voor het tijdvak van 1 tot 15 April met onge veer 100.000 afgenomen. Het totaal aantal bij de arbeidsbeurzen in geschreven werkloozen bedraagt thans 5.934.000. NOORD-AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN TUSSCHEN ARGENTINIË EN CHILI. Vliegtuigen van de Noord-Amerikaansche luchtvaart maatschappij „Panagra" doen thans dienst tusschen Chili en Argentinië, daar, naar gemeld, het spoorwegverkeer over de Andes is gestaakt. SPORTORGANISATIES VOOR DE DUITSCHE JEUGD. De officieele Pruisische persdienst deel\ mede, dat de Pruisische minister van Bin- nenlandsche Zaken geenzins de bedoeling heeft het streven de sportbeoefening door de jeugd op een of andere wijze te benadeelen. Hij kan evenwel niet toestaan dat onder den dekmantel van sportvereeniging andere be doelingen worden nagestreefd Dezer dagen zal overigens met de daarvoor in aanmerking komende instanties een bespreking worden gevoerd over de vraag op welke wijze zou kunnen worden vermeden, dat de eigelijke sportvereenigingen niet te lijden zullen heb ben onder de maatregelen welke slechts be doeld zijn tegen de als sportorganisatie opge zette politieke vereenigingen. DE OVERSTROOMINGEN IN HET GEBIED VAN DE SAVA. Bijna 6000 huizen onder water. Naar de bijzondere correspondent van de „Prawda" bericht, is de Sava Donderdag op nieuw gewassen, zoodat er geen uitzicht meer is op een spoedig rfvloeien van het hooge water. In het middenstroomgebied van de rivier staan 5987 huizen onder water, waarvan reeds 600 volkomen vernield zijn en ongeveer 2000 ernstige schade hebben opgeloopen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1