GOUDEN RINGEN BATCOweldCOUPGNS GEGARANDEERD Hkabaats 475 VI RGINIA CIGARETTES ^Binnenland WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN» IJOOP rv x ZOOALS VERPAKT BIJ MET ECHTEN DIAMANT GRATIS VEPKPUGBAAR VOOR SLECHTS Gajaf Aaak-e&n "Thounwn&ri DIT GARANTIEZEGEL OP EIK ETUI COUPONS wij door met het G. O. en krijgen wij de volgende week nog een rergadering en wordt het voorstel inzake Winkelsluiting aangehou den. De raad ging hierop een oogenhlik in comité. HET CONFLICT IN DE VEENDERIJEN. EEN DAM DOORGESTOKEN. Tal van tonalen grootendeels leeggeloopen. Vele schepen aan den grond. Gisternacht hebben kwaadwilligen een stuwdam in de Noordehoofdvaart te Valter- mond, gelegen in het waterschap Valte, doorgestoken, ten gevolge waarvan het wa ter, dat een verVal heeft van ongeveer ander- halven a twee meter, zich met geweld door de opening heeft geworpen en den geheelen ciam over de volle kanaalbreedte heeft weg geslagen. Over een afstand van circa twaalf kilometer zijn het hoofdkanaal en 43 zijkana len, ieder 500 M. lang, die op de hoofdvaart uitmonden, voor een groot gedeelte leegge loopen en volkomen onbevaarbaar. Het scheepvaartverkeer, dat in dezen tijd vrij druk is in verband met den turfafvoer, is vol komen stilgelegd en een groot aantal schepen ligt aan den grond en moet worden gestut. Ook dé veencampagne, die in vollen gang is. moet voor het grootste deel worden stil gelegd, omdat geen voldoende water aanwe zig is voor de baggermachines. Met man en macht wordt gewerkt om den stuwdam te herstellen, waarmede echter wel een paar weken gemoeid zullen zijn. De financieele schade is zeer groot, niet het minst voor de verveners die nu hun veenproductie van 1931 niet kunnen afleveren en de productie van dit jaar niet kunnen bewerken. Daar het niet mogelijk is water in het leeggeloo pen gedeelte te pompen, moet worden ge wacht tot voldoende nieuw water toevloeit om de kanaalpanden weer op peil te krijgen Rijks- en gemeentepolitie stellen een uitge breid onderzoek in. Men denkt aan kwaadwilligheid, omdat juist in deze streek nog werd gewerkt door de veenarbeiders, terwijl elders overal ge staakt wordt. Het gevolg is nu, zooals ge zegd, dat ook hier het werk grootendeels stilgelegd moet worden. 200 arbeiders waren gedwongen het werk neer te-leggen en 13 baggermachines kunnen wegens waterge brek niet werken. Men is, naar de Tel. zegt, voornemens vandaag een kistdam in de Noordervaart te plaatsen. Voor overstroo ming bestaat geen gevaar, daar het water wordt gespuid op den Dollard. Besprekingen tusschen stakers en verveners. Gistermiddag zijn te Emmen langduri ge besprekingen gehouden tusschen de ver tegenwoordigers van de arbeidersorganisa ties en de verveners uit Roswinkel en Em- mererfscheidenveen, met den rijksbemidde laar, deii heer J. B. Westerdijk, over het loonconflict. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat voor Roswinkel de hoofd besturen der arbeidersorganisaties zich be reid verklaarden een aanbod te doen van tien procent loonsverlaging. De verveners hebben verklaard hiertegenover niet onwillig te staan, zonder dat zij zich evenwel ver plicht achtten het voorstel te verdedigen in 'ie vergadering van leden der vervenersver- ïeniging. In een Maandag a.s. te houden /ergadering zullen de verveners een beslis ing nemen. De kans op een accoord is niet verklaarden de hoofdbesturen der samen werkende arbeidersorganisaties zich afzijdig te houden, omdat in dit dist/ct een wilde staking is uitgebroken, waarvoor zij geen verantwoordelijkheid op zich nemen. Bespre kingen werden hierna gevoerd met de plaat selijke besturen, die verklaarden vast te hou den aan den eisch van hetzelfde loon als over 1931 betaald werd. De verveners heb ben hiertegenover hun standpunt van 20 procent loonsverlaging gehandhaafd. De conferentie is tenslotte zonder resultaat op geheven. Te Exloërmond hebben de verveners vergaderd en aan de arbeidersorganisaties een aanbod gedaan van 10 procent loonsver laging. Morgen zal over dit voorstel door de arbeiders worden beslist. •Te Nieuw-Weerdinge hebben de arbeiders vergaderd over het werkgevers- voorstel van 10 procent loonsverlaging. Ten gevolge van het optreden van ongeorgani seerde arbeiders is het niet tot een overeen stemming gekomen. Men verwacht echter in dit district een spoedig accoord. De burgemeester van Vriezenveen en Den Ham hebben Dinsdag een be spreking gehad met de afdeelingsbesturen van de veenarbeidersorganisaties in het veen- rayon Vroomshoop, welke bespreking tot re sultaat heeft gehad, dat de besturen van den chr. landarbeidersbond in het geheele rayon met hun leden hebben vergaderd met het doel het werk te hervatten en een eind te maken aan de wilde staking. De afdeelingsbesluren van den modernen bond waren niet bereid te bevorderen dat aan de wilde staking een eind kwam; zij wilden staken tot het bittere einde toe, ook wanneer de hoofdbesturen de sta king niet zouden erkennen en geen uitkeering zou worden gegeven. De katholieke arbeiders hebben op die vergadering verklaard de op vatting van het hoofdbestuur te deelen, maar voor ge ovèrmacht te zijn geweken. Er be staat een groote kans dat de wilde staking binnenkort zal zijn geëindigd Het gelukte den smokkelaars den zwaar beladen auto terug te duwen op Hollandsch gebied. Inmiddels was de Duitsche douane ge waarschuwd. Zij gingen op onderzoek uit en zagen den wagen voor een winkelhuis aan de andere zijde van de grens. Eén van hen wilde het nummer van den smokkelauto noteeren en stak hiervoor de grens over. Plotseling zÜg hij zich echter om geven door een twintigtal smokkelaars, die hem den weg versperden en met keisteenen tot den terugtocht noodzaakten. De beambte nam hierop zijn revolver en loste enkele schoten in de lucht. Op dit alarmsignaal verschenen de Hollandsche grensbeambten en marechaussee ook op het strijdtooneel en gezamenlijk ging men op on derzoek uit. De marechaussee wist een der daders te arresteeren. Er werd procesverbaal opge maakt wegens vernieling. van de directie van de Nèderlandsche Spoor wegen om de bezoldigingen, periodieke ver hoogingen, toelagen, premiën en verblijf kosten enz. "van haar personeel met 10 pCt. te verlagen, waarvan 5 pCt. ingaande 1 Juli en de tweede 5 pCt. per 1 October. Het be stuur bestrijdt uitvoerig de door de directie te geven motiveering van de voorgestelde loonsverlaging. KORTINGSWETJE. Treedt vandaag in werking. Thans is afgekondigd het Staatsblad, waarbij o.m. is bepaald, dat het Kortings wetje heden in werking treedt. CIJFERS WERKLOOSHEID. Het departement van binnenlandsche za ken en landbouw heeft onlangs aan alle ge meenten verzocht, in de eerste week van April op te geven hoeveel geheel- en gedeeltelijke werkloozen op 26 Maart als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemid deling (inclusief het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffing) waren ingeschre ven. Bij het samenstellen van dit overzicht wa ren gegevens ontvangen van S84 gemeenten. In die gemeenten stonden op 26 Maart inge schreven 252.415 geheel werkloozen en 17.174 gedeeltelijk, werkloozen. Van 193 gemeenten met 670.851 inwoners zijn nog geen gegevens binnengekomen. DE SMOKKELHANDEL AAN DE LIMBURGSCHE GRENS. Brutaal optredende smokkelaars. Aan de Straelsche greus bij Venlo hebben smokkelaars het slot, dat aan de slaghoomen (welke op den rijkweg de grens afsluiten) be vestigd is, voor eeltige uren verwijderd om een sleutel te laten namaken. Bovendien heb ben zij den ijzeren steunpilaar, die midden op den weg staat en waarop de boomen rustèu, verbogen. Na deze voorbereidingen hebben zij Woens dagnacht de boomen geopend om met een nieuwe smokkelauto de grens te passeeren. In hun woeste vaart beschadigden zij echter aan den omgebogen ijzeren pilaar de ben zinetank van hun wagen, met het gevolg, dat i -ZIJbEiiziiip vprlnrpn pn pnkr-lp honderden VRACHTAUTO'S MET TIEN WIELEN. Voor vischvervoer van IJmuiden naar Antwerpen en Parijs. Donderdagmiddag zijn bij den rijksont vanger te Venlo ingeklaard twee z.g.n. trac tor-vrachtauto's, voorzien van een electri- sche rem-installatie, loopende op vijf assen met tien luchtbanden, afkomstig uit de Krupp-fabrieken te Essen. Zij zijn bestemd voor het vervoer van visch van IJmuiden naar Antwerpen en Parijs. Zij zijn naar IJmuiden doorgereden. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het hoofdbestuur van „St. RaphaeV' 'verklaart de voorgestelde verlaging onaanvaardbaar. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. bond van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael" heeft in zijn op 20 April te 's-Gra- venhage gehouden vergadering zijn stand punt bepaald ten aanzien van het voorstel DE VAN GALEN TE SJANGHAI. Naar Ned.-lndi'è teruggeroepen H.M.'s torpedojager Van Galen zou gis teren uit Sjanghai naar Ned.-Indië worden terug geroepen. UITSTEL INVOERING WINKEL- SLUITINGSWET GEVRAAGD. Verzoek Verbond van Nederl. Werkgevers aan den minister. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich ten vervolge op een vroe gere correspondentie opnieuw gewend tot den minister van Arbeid, H. en N. met het verzoek de invoering van de Winkelsluitings wet uit te stellen. Verschillende gemeenten, waaronder zeer belangrijke, zijn er nog niet in geslaagd de noodige maatregelen te treffen om de toepas sing van deze wet op 1 Mei a.s. naar behoo- ren te doen verioopen. In verband met dit verzoek zou de invoe ring van het nieuwe Werktijdenbesluit voor winkels, welk besluit gewijzigd werd in ver band met de Winkelsluitingswet, voorloopig eveneens opgeschort moeten worden. Het verbond blijft overigens van meening, dat de invoering van de Winkelsluitingswet in dezen moeilijken tijd belemmerend zal werken op de noodzakelijke verlaging *van d'stributiekosten, aangezien van de beper king van de verkoopmogelijkheid, zoowel tij delijke als blijvende vermindering van het debiet wordt verwacht. Tijdelijk omdat het geruimen tijd zal duren, voordat het publiek zich eenigermate bij de nieuwe regeling zal hebben aangepast; blijvend omdat een deel van den eenmaal verloren afzet op den duur niet meer zal worden ingehaald, omdat het publiek, wanneer het eenmaal ontwend is aan het koopen van bepaalde artikelen, er niet spoedig weer toe zal overgaan deze artikelen op den cuden voet aan te schaffen, vooral nu de tijdsomstandigheden tot een be perking van uitgaven nopen. De algemeen» kosten zullen dan door een kleineren omz& moeten worden goedgemaakt, wat remmend werkt op de zoo noodzakelijke verlaging van het prijspeil. Intusschen ligt in het ontbreken van ge- meentelijke uitvoeringsbesluiten een reden te meer om de invoering van deze wet op te schorten, aangezien het niet redelijk zou zijn het bedrijfsleven daarvan de nadeelige ge- volgen te laten ondervinden. BRANDEN. In café-restaurant Trianon en magazijn Hirsch aan het Leid- scheplein te Amsterdam. Ongeveer kwart vóór negen gisteravond speelde het orkest eenige wijzen voor de nog weinige talrijke bezoekers in het café-restau rant Trianon op het Leidscheplein te Am sterdam. Plotseling werd aan de gezellig, heid een einde gemaakt door een brand, die in den kelder was uitgebroken. Bezoekers en orkest verlieten het restaurant. Toen de directeur, de heer Meermans, ge waarschuwd was en ging onderzoeken wat aan de hand was, kwam reeds een verstik kende rook hem tegemoet, die langzaam alle zallen van Trianon vulde. Onmiddellijk daarop klonk sirenengeloei van brandweerwagens. Het bleek dat het in den grooten kelder onder het restaurant in emballage en meubelen hard brandde. Deze kelder loopt ook door onder een gedeelte van de aangrenzende magazijnen der firma Hirsch Co. Juist daar woedde het vuur het hevigst. Aanvankelijk werd door de brand weer een slang uitgelegd om het uur te be strijden. Het was bijna onmogelijk om in den kelder door te dringen. Met rookmaskers ge wapend drongen de brandweerlieden naar binnen. De rook, die naar buiten drong en de brandweerwagens voor het gebouw deden een groote menigte toestroomen, die met groote moeite door een paar agenten van politie op eenigen afstand werd gehouden. Men klom boven op de brandweerwagens om te trachten iets meer te zien dan rook. Dat zou bijna gelukt zijn, want plotseling deden zich branaverschiinselen voor achter het eerste etalagevenster van de firma Hirsch Co., dat grenst aan Trianon. Het vuur toch had een uitweg gevonden door den vloer van den kelder en had daar voedset gevonden in een houten schoenenmagazijn. De hoofdbrandmeester Hartorf lief op het zien van deze vuurverschijnselen een tweede alarm maken, waarop nog meer brandweer wagens en de materiaalwagen verschenen Er werden een drietal slangen afgerold, ter wijl in den kelder van Trianon de rookaf- zuiginstallatie werd geplaatst. Inmiddels was ook versterking gekomen voor de politie, waardoor de opdringende menigte op een behoorlijken afstand kon worden gehouden. De brandweer was, omdat zij dadelijk kon ingrijpen het vuur spoedig meester, maar het schoenenmagazijn was toch deerlijk ge havend door het vuur en er was nog al wat waterschade. Toen de rook in den kelder van Trianon was afgezogen, bleek, dat hoofdza kelijk pakstroo en kisten hadden gebrand. Het restaurant zelf had geen brandschade gekregen, alleen was hier en daar water schade. Zonder twijfel zal heden niemand nog iets van den brand kunnen ontdekken. Tegen 10 uur rukte het grootste deel van hef brandweermateriaal in. Dubbele woning afgebrand. Gisternacht is een zware brand uitgebro ken in de dubbele woning aan het Teuge- naarspad te Nijmegen. De bewoners werden gewekt door het geknetter der vlammen en konden zich slechts met groote moeite in vei ligheid brengen. Het grootste deel van de in boedels ging in de vlammen op. De beide woningen brandden af. De oorzaak van der brand is onbekend. KORTE BERICHTEN. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft heden de commissie van advies en bijstand, bedeeld in paragraaf 5 van de geldschietersvet. geïnstalleerd met een rede, welke beantwoord werd door den voorzitter der commissie mr. dr. G. van den Bergh. De Ver. van Levensverzekering en Lijf rente „De Groot Noord-Hollandsehe van 1845" heeft aan het Nationaal Crisiscomité een gift van 300 doen toekomt. -~ De directie der Ned. Spoorwegen heeft, ingaande 1 Mei, verboden, dat hotelperso neel op de stations bagage van vertrekkende reizigers naar de treinen brengt; dit moet worden overgelaten aan de stationskroier». Ingevolge hun toezegging bij de behan deling der gemeentebegrooting hebben B. m W. van Amsterdam nog eens nagegaan ot bezuiniging mogelijk was. Zij zijn nu daar mee zoo goed als gereed en hebben totaal 2.389,419 bezuinigd. De heer H. Rothe, secretaris van Wijk aan Zee en Duin, is herbenoemd tot burge meester dier gemeente. 221. Kikker Karei moest hulpeloos toezien hoe Tuimeltje zijn lekkere pruim begon op te eten. De vich trok maar steeds door aan zijn staartje en het leek er wel op, of hij niet tevreden was voor hij de heele staart iij zijn bek had. Toen met een ruk voelde kikker Karei, dat zijn staart in de diepte verdween en met de grootste moeite krabbelde 222. Tuimeltje had intusschen de pruim al bijna op en lachte op den koop toe kikker Karei nog uit, omdat hij zijn staart kwijt was. Kikker Karei zette van die heele groote kwade oogen op en toen hij naar zijn broek keek, die heclemaal stuk was, kon hij het niet langer uithouden. Lij ging met gebalde vuisten op Tuimeltje toe en deze zag

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5