DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit hei Jladement QxtQjeÜikscti Oveczicfit mteuland \o. 99 134e Jaargang. NA DE LANDDAGVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Het Centrum en de Nat.-socialisten. De Pruisische regeering treedt voor- loopig nog niet af. Naar uit Pruisische regeeringskringen verluidt, zal óe regeering-Braun op grond van den verkiezingsuitslag in Pruisen op het oogenblik niet aftreden, aangezien dit STIMSONS BEMIDDELING IN DE ONTWAPENINGSKWESTIE. RUSSISCHE PERSSTEMMEN OVER DE LANDDAGVERKIEZINGEN. OPNIEUW ONLUSTEN IN NICARAGUA. HEVIGE EXPLOSIE TE DORTMUND. Een doode, twee zwaargewonden. POOLSCH INDUSTRIEEL DOOD GESCHOTEN. Door ontslagen employé. Nadere bijzonderheden. DE TOESTAND IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. DUITSCH VOORSTEL INZAKE VLOOTVERMINDERING. BIJEENKOMST VAN DEN RIJKSDAG 9 MEI A.S. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsinimte. Brievet franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. UOKIIDA» APRIL 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. i Den Haag, 26 April 1932. De vergadering der Tweede Kamer werd heden aangevangen met het verzoek van den heer Boon (lib.) om minister Verschuur te mogen interpelleeren over de bezwaren, wel ke verbonden zijn aan de invoering van de winkelsluitingswet op 1 Mei. Morgen zal daarover beslist worden, doch als de Kamer haar verlof daartoe verleent, mag tevens wel bepaald worden wanneer de interpellatie zal plaats vinden: het is kort dag! Het hoofdnummer van de agenda van heden was de wettelijke sanctie van het koninklijk Besluit tot contingenteering van den invoer van vleesch. speciaal het Deensche vleesch. Maar vóór het zoover kwam, gingen nog wel een paar uur heen, besteed aan kleinere ontwerpen en conclusies op adressen. In de eerste plaats was aan de orde het wetsontwerp tot wering van de Colorado kever. Dit gevaarlijke insect, dat weleer, een halve eeuw wellicht geleden, onze aardappe len bedreigde, schijnt weder op naderende wegen te zijn en Frankrijk heeft met sluiting zijner grenzen voor onze aardappelen en groenten gedreigd, wanneer we geen maat regelen tegen de indringing van het onge dierte namen, intusschen reeds maatregelen in dien geest genomen. Daartegen is terecht in de Tweede Kamer geprotesteerd, met name door de heer Van Rappard (lib.) en Van Voorst (kath.), maar ir-tusschen heeft de Kamer zich, terecht, met het regeerings- ontwerp vereenigd. Bij het volgende wetsontwerp, betreffende onteigeningen voor de verbetering van den Rijksweg HengeloEnschede heeft in de eerste piaats de heer Prof. Van der Bilt (lib.) geklaagd over den duren opzet van het plan. waarbij bovendien het natuurschoon niet wordt geëerbiedigd, doch mooie boomen ten offer zullen vallen aan de uitvoering van de plannen. Deed men niet beter in dezen zorgelijken tijd zuinigheid te betrachten en bovendien eerst eens voor de tertiaire wegen te zorgen? Mr. Heemskerk (a.-r.) vond het ietwat zonderlinge politiek millioenen te besteden aan de verbetering van groote verkeerswegen ten bate van het autoverkeer. Dat ontneemt aan onze spoorwegen een belangrijk deel van het goederenverkeer en als deze daardoor aan tekorten gaan lijden, moet de staatskas weer bijpassen. De regeering deed goed die kwestie aan een onderzoek te onderwerpen. Minister R e ij m e r betoogde de nood zakelijkheid van verbreeding van den weg, welke aansluiting moet vinden bij het Duit- sche wegennet. De weg wordt thans niet breeder gemaakt dan noodig is; er moet echter een strook beschikbaar blijven voor een mogelijke toekomstige verbreeding. De heer Engels (r.-k.) deed een goed woord hooren ten gunste van het behoud der boomen langs den weg. De heer Bon- g a e r t s (r.-k.) betoogde, dat een weg van 12 M. breedte vooralsnog voldoende zou zijn. Nadat de minister hierop had verklaard, dat de Kamer later bij de volgende wegenbe- grooting over de wegbreedte nog zou runnen beslissen, is het wetsontwerp goedgekeurd met 49 tegen 18 stemmen. Hierna kwamen eenige conclusies aan de orde naar aanleiding van een klacht van den heer Budding, verffabrikant te Otterloo, over de voorkeur in openbare bestekken aan Duitsche carbolineum verleend. De Kamer aanvaardde de conclusie der daarover rap- porteerende comm., waarbij de wenschelijk- beid werd uitgesproken, dat zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat moet worden voorge trokken, in ieder geval geen buitenlandsch fabrikaat verplichtend moet worden gesteld, wanneer soortgelijk fabrikaat tegen gelijken prijs en van dezelfde kwaliteit ook in Neder land kan worden gemaakt. De uitzetting van L. A. G. Doedel, eervol ontslagen douaneambtenaar op Curapao, van dat eiland werd goedgekeurd, nadat minister De Graaff op grond der feiten die uitzetting had toegelicht. Na aanneming van enkele andere conclusies kwam eindelijk aan de orde het wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of ge koeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund- en kalfsv'eesch. Hard is de Kamer daarmede niet opge schoten. Eerste spreker was de heer Va n V oorst t o t V o o r s t (r.-k.) Deze zette uiteen dat de contingenteering den landbouwers niets heeft geholpen. De rtgeering heeft de periode van vergelijking voor den invoer van Deenoch vleesch, eerst het tijdperk 1928- 1930, later gewijzigd in het tijdperk 1929 1931. wat een verdubbeling der contingen teering beteekende en doordat de uitvoer naar Engeland en Duitschland vrijwel werd stopgezet, zijn de vleeschprijzen nog sterker gedaald. Wil men de veefokkers werkelijk helpen, dan moest heel de invoer worden stop gezet. De heer IJ z e r m a n (s.d.a.p.) heeft ook uiteengezet, dat de slecht voorbereide en mager toegelichte maatregel weinig effect heeft gehad. In zijn humoristisch getinte rede heeft hij bewezen op den vooruitzienden geest van onzen Vondel, die in 1647 reeds dichtte: „O Heer. wil ons verlossen Van deze Deensche ossen". Naar zijn meening waren we met deze con tingenteering geheel op den verkeerden wtg en dienden we de boeren op drastischer wijze te helpen. Morgen voortzetting. Dat dan de bespre kingen zullen afloopen, schijnt ons niet zeer waarschijnlijk toe. O o Wij hebben gisteren melding gemaakt van een poging tot toenadering tusschen het Centrum en de Nationaal-Socialisten, zoo dat het mogelijk zou worden, dat deze twee groepen een meerderheid zouden vormen. Dat bericht schijnt wel eenigszins voorba rig te zijn geweest. Immers het Centrum zelf laat bekend maken, dat voorloopig niet ver wacht kan worden, dat er officieele bespre kingen tusschen de Pruisische Centrum fractie en de nationaabsocialisten zullen plaats vinden. Ook het bericht over een spoe dig te verwachten conferentie tusschen leden van het Centrum en nationaal-socialisten wordt onjuist genoemd. In de kringen van het Centrum is men van meening, dat vóór den terugkeer van den Rijkskanselier uit Genève in het geheel geen besprekingen plaats hebben. Eerst na een ernstige bespreking van de vooraanstaande leiders van het Centrum met den Rijkskanse lier zal kunnen worden vastgesteld, welke houding het Centrum in de toekomst zal aannemen. Hierbij wordt er echter op gewe zen, dat de eindbeslissing natuurlijk bii de Centrum-fractie in den Pruisischen Landdag wanneer deze zal zijn bijeen gekomen ligt. De C trumfractie is in haar besluiten souverein. Er zullen dus niet anders dan ad viezen kunnen worden gegeven. Ook wordt er waarde aan gehecht te ver klaren, dat naar de meening van het Cen trum het initiatief voor welke onderhande lingen ook, van de zijde der nationaal-so cialisten moet uitgaan. Het is niet voldoen de, dat van nationaal-socialistische zijde ver klaard wordt, dat men tot onderhandelingen bereid is. Over de vooruitzichten van eventueele on derhandelingen tusschen de nationaal-so cialisten en het Centrum valt nog niets te zeggen. Het Centrum heeft reeds verklaard, dat het bereid is, met elke partij samen te werken, die zich op den grondslag van de grondwet stelt. In verband hiermede wordt er van de zijde van het Centrum dringend voor gewaarschuwd, geen geloof te hechten aan allerlei geruchten over de voornemens en de onderhandelingen van het Centrum. Bovendien is men van meeninge dat natuur lijk bij de onderhandelingen in Pruisen re kening moet worden gehouden met den toe stand in het geheele Rijk. Wanneer de in Mei bijeen te komen Partij dag van het Centrum zal worden gehouden, staat nog niet vast. Een besluit hierover zal genomen worden na den terugkeer van den Rijkskanselier. o— Intusschen wordt in Centrumkringen met bevrediging geconstateerd, dat de Centrum fractie naar positie in den nieuwen Pruisi schen Landdag gehandhaafd heeft, zoodat zij haar invloed kan blijven uitoefenen op een ordelijk en grondwettig verloop van zaken. Het is thans de taak der rechtsche groepen om te verklaren of zij hun huidige oppositie standpunt wenschen te handhaven, of dat zij bereid zijn hun negatieve oppositie-poli tiek op te geven en op de basis van de grond wet positief wenschen mede te werken. Het bestuur van de Pruisische Centrum partij publiceert een oproep, waarin gecon stateerd wordt, dat het Centrum een groote overwinning heeft geboekt, omdat het weer stand heeft kunnen bieden aan den aanval, waaraan het ditmaal was blootgesteld. Nog steeds is het Centrum de as, waarom de Duitsche politiek draait. De nieuw gekozen Centrumfractie in Pruisen zal overeenkom stig den oproep, die bij het begin der verkie zingscampagne is verspreid en trouw aan het program en de overlevering van de partij ook in den nieuwen Landdag het doel harer politiek nastreven, door de handhaving van de Christelijk Duitsche Volkscultuur en een gezonde Volksdemocratie. Het Centrum is be reid met alle partijen samen te werken, die op de basis van de grondwet bereid zijn het welzijn van het volk te dienen, De Centrum fractie zal zich met alle kracht verzetten te gen pogingen, die staat en regeering willen uitleveren aan een partij-dictatuur en die daardoor de orde en rust in gevaar brengen. O slechts kan geschieden door van het voor nemen, om af te treden kennis te geven aan den voorzitter van den Landdag, die dan de verkiezing van een nieuwen minister-presi dent aan de orde moet stellen. De regeering- Braun kan dus eigenlijk pas aftfeden, wan neer de nieuwe Landdag bijeen is geweest om een voorzitter te kiezen. Aangezien de oude Landdag nog niet ontbonden is, blijft hij bestaan tot 20 Mei a.s. Hoogstens dertig dagen later, dus ten laatste op 19 Juni, zal de nieuwe Landdag bijeen moeten komen om een voorzitter te kiezen. In regeeringskringen in Pruisen is men van meening, dat de nieuwe Landdag geen meerderheidscoalitie zal kunnen vormen. In dat geval zal het kabinet-Braun voorloopig als zakenkabinet aan het bewind blijven. Men betwijfelt of het Centrum bereid zal zijn met de nationaal-socialisten samen te gaan. Een zakenkabinet als hier bedoeld, is niets nieuws en bestaat reeds in Beieren en Saksen en sedert verleden jaar ook in Hessen. Voor wetsontwerpen van eenige beteekenis zou men echter geen meerderheid meer vinden. O Het hoofdorgaan der nationaal-socialisten, de „Völkische Beobachter", trekt uit den verkiezingsuitslag de volgende conclusie: „Weg met een Rijksdag, die in zijn huidige samenstelling een hoon is van de ware stem ming van het Duitsche volk. Dat de sociaal- democratie in Pruisen 44 van de 137 zetels heeft verloren, is een slag, zooals de S. P. D. in haar geheele geschiedenis nog niet heeft beleefd. Hierdoor verliest deze partij als bondgenoote al haar waarde. Het is thans de vraag, wanneer aan de rekening op langen termijn van de sociaal-democratie een einde komt". Ten aanzien van de verkiezingen in Beieren schrijft het blad, dat de Beiersche Volkspartij thans voor een beslissende vraag wordt gesteld. Zij is verantwoordelijk voor de komende ontwikkeling in Beieren. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De toestand op den Oost- Chineeschen spoorweg. Op het zuidelijke deel van den Oost- Chineeschen spoorweg hebben nieuwe gevechten plaats gemiden tusschen op standige Chineezen en Japansche troe pen. De Chineezen hebben wederom een station bezet. Het spoorwegverkeer tus schen Tsjangtsjoen en Charbin ligt stil. Op de baan Charbin—Wladiwostock heeft reeds verscheidene dagen geen verkeer meer plaats gehad. Op het Oostelijke deel van den Oost- Chineeschen spoorweg hebben Chinee zen een nieuwen bomaanslag gepleegd. Het nieuwe bemiddelings voorstel. De Chineesche en Japansche vertegen woordigers ,die deel nemen aan de on derhandelingen te Shanghai hebben een commissie ingesteld, teneinde details te kunen onderzoeken, van het nieuwe be middelingsvoorstel van den Britschen gezant in China Sir Miles Lampson. Pu Yi vraagt militairen steun. Naar uit Moekden wordt gemeld, heeft de regeering van president Pu Yi een telegram naar Tokio gezonden waarin de regeering van Mantsjoerije verklaart, dat zij het Japansche opperbevel om militairen steun verzoekt, daar haar leger nog niet voldoende is georgani seerd om de opstandelingen te kunnen bestrijden. Nieuwe arrestaties door de Mantsjoerijsche politie. Het Tas-agentschap meldt, dat de antsjoerijsche politie verscheidene Chineezen heeft gearresteerd, die in contact stonden met de leden van de V. B.'s commissie. De gearresteerden worden beschuldigd van hoogverraad. Alle pogingen van Wellington Koo om hun invrijheidstelling te verkrijgen ble ven vruchteloos. Japansche concessies in Mantsjoerije. De Mantsjoerijsche regeering heeft Japan concessie verleend voor den aan leg van eenige spoorwegen, die zoowel politiek als strategisch va» groote be teekenis zijn. Er zullen drie nieuwe spoorwegen worden aangelegd. De Ja panners verklaren, dat zij onmiddellijk met den aanleg zullen beginnen. Voor dit doel worden eenige duizenden Ja pansche werkloozen naar Mantsjoerije gebracht. TWEE VISCHKOTTERS VERMIST. Men vreest het ergste. Naar uit Reykjavik wordt gemeld, worden de beide op de Far ör thuisbe- hoorende vischkotters „Emanuel" en .Laura" elk met 20 opvarenden sinds 8 April vermist Men vreest, dat zij met man en muis ziin vergaan. Betreffende de eerste gemeenschappelijke bijeenkomst van MacDonald, Stimson en dr. Bruening in de villa van den Amerikaan- schen staatssecretaris is van Engelsche zijde een officieuse mededeeling verspreid. Omtrent het gesprokene worat een streng stilzwijgen in acht genomen. Niettemin wordt in Engelsche en Amerikaansche kringen ver klaard, dat Stimson er met grooten nadruk op heeft gewezen, dat de Ontwapeningscon ferentie alleen dan tot resultaat zal kunnen komen, indien de Duitsche en Fransche regee ringen tot overeenstemming komen inzake principieele ontwapeningskwesties. Ook MacDonald neemt dit standpunt in. Et moeten thans practische methoden wor den gevonden en een practische basis voor onderhandeling worden gelegd ten einde zoo snel mogelijk tot effectieve resultaten te ko men. Tijdens de bespreking zou Stimson vér gaande medewerking en hulp hebben aange boden ter overbrugging van de tegenstellin gen en zich ter beschikking hebben gesteld om bemiddelend op te treden. De Vereenigde Staten zijn wel is waar niet geïnteresseerd bij de oplossing van de zuiver Europeesche ontwapeningskwestie, evenwel wordt de over brugging der Europeesche tegenstellingen in de Ontwapeningskwestie van beslissende be teekenis geacht voor de oplossing van de economische wereldcrisis. Uit dien hoofde zijn de Vereenigde Staten bereid met alle krachten mede te werken aan de oplossing van het Europeesche Ontwapeningsprobleem Een verdere gemeenschappelijke bespre king is tot nu toe nog niet vastgesteld. Men wacht thans op den terugkeer van Tardieu en Grandi. Volgens mededeeling van Italiaansche zij de is het niet waarschijnlijk, dat Grandi nog deze week te Genève zal kunnen terugkeeren, aangezien juist Vrijdag in het Italiaansche parlement een aanvang zal worden gemaakt met de debatten over de begrooting voor Bui- tenlandsche Zaken. Naar aanleiding van de Pruisische land- dagverkiezinoen schrijft de „Prawda" o.a het volgende: De verkiezingen hebben een buitengewoon gespannen politieke atmosfeer aan het licht gebracht en aangetoond, dat de in Duitsch- Tand heerschende crisis nog steeds ernstiger wordt- De bourgeoisie is er in geslaagd een aanzienlijk gedeelte van de massa der kleine- burgers, die weinig politieke ervaring hebben en wanhopig zijn tengevolge van de wereld crisis, te misleiden. Zij is er ook ip geslaagd een deel van het proletariaat te misleiden. De bourgeoisie heeft hiervan geprofiteerd om zijn stellingen tegen de revolutionnaire arbeiders beweging te versterken. De verkiezingen too- nen een bijna volledige liquidatie van de vroe gere burgerlijke partijen en een aanzienlijke vermindering van het aantal stemmen uit gebracht voor de sociaal democraten, hetgeen beschouwd moet worden als een teeken van het groeien der ontevredenheid over de onder werping aan Frankrijk bij de buitenlandsche politiek en als teeken van ontevredenheid over de politiek van honger en ellende in het bin nenland. De resultaten van de verkiezing zul len de ontwikkeling van'de crisis niet kunnen tegenhouden. De Duitsche bourgeoisie be vindt zich voor het allermoeilijkste probleem, welke de partij fracties zullen zijn, met behulp waarvan Pruisen en geheel Duitschland zul len worden geregeerd. Een regeering op een meerderheidsbasis is onmogelijk geworden. Het gevaar groeit, dat de fascisten zullen pogen hun electorale successen te consolidee- ren door daden van geweld, met het doel on middellijk een openlijke fascistische dictatuur op te stellen. In de omgeving van Bluefields (Nicara gua) is het opnieuw tot hevige gevechten ge komen tusschen de onder leiding van Ameri kanen staande nationale garde en de aanhan gers van Sandino. Men schat het aantal per sonen, dat in de afgeloopen week bij de onge regeldheden om het leven is gekomen op 300. Bijzonder ernstig zijn de verliezen aan de zijde der nationale garde. De insurgenten zijn goed bewapend. Zij gebruiken uit Mexico geïmporteerde wapenen. Maandagavond tegen 22 uur is in de Dort- munder Aktienbrauerei een stoomgeleiding gesprongen. De stoom uit deze leiding werd gedreven naar het' vuur van een stoomketel, vermengde zich daar met kolenstof, waardoor het tot een explosie kwam. De gloeiende kolenmassa en de waterdamp werden bij de ontploffing uit de stookdeuren geperst en troffen drie stokers, die levensgevaarlijke brandwonden bekwamen. Zij werden onmid dellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar een hunner gistermorgen vroeg is over leden. De beide andere gewonden verkeeren in levensgevaar. De directeur-generaal van de Zyravdowa Werken, Koehler, werd Dinsdagmiddag te Warschau op straat doodgeschoten. De dader zou een ontslagen employé van de onder neming zijn. Betreffende den moord op den directeur- generaal van de Zyrardowa-fabrieken wordt nader gemeld, dat de dader inderdaad een cntslagen employé van deze onderneming ia gebleken te zijn, Blcschowski genaamd. De trrecteur werd door twee revolverschoten ge troffen en gedood. Blaschowski wachtte hem op, toen hij langs den gewonen weg naar het r.abijzijnde café Ziemanska ging. De dader, die vluchten wilde, werd door voetgangers vastgehouden en door een agent van politie gearresteerd. Koehler, de directeur-genraal, die reeds zes jaren zijn functie bij de Zyrar- dowa-fabrieken waarnam, was Fransch on derdaan. Hij behartigde als vertrouwensman der Fransche aandeelhouders hun belangen. Het hoofdbestuur van de Engelsche ver- eeniging van eigenaars van katoenfabrieken en -spinnerijen heeft met algemeene stemmen besloten allen werkgevers den raad te geven het afloopende contract betreffende loonen en werktijden op te zeggen. De Duitsche delegatie heeft in de Vloot- commissie der Ontwapeningsconferentie een voorstel ingediend, waarbij de volgende wapensoorten als aanvalswapenen ter zee zuilen worden beschouwd: linieschepen boven 10.000 ton; geschut boven 280 m.M.; vlieg tuigmoederschepen; onderzeebooten en alle chemische en bacteriologische strijdmidde len. RUSSISCHE D-TREIN ONTSPOORD. Twee dooden. Bij Moermansk is een D-trein ont spoord, waarbij 8 wagons en een locomo tief ernstig werden beschadigd. Twee personen werden gedood. Het spoorweg verkeer was geruimen tijd onderbroken. De Gpoe heeft eenige arrestaties ver richt. DE TOESTAND IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. Dreigend conflict. Het bestuur van de federatie van En gelsche katoenspinners en fabrikanten, heeft eenstemmig besloten, den werk gevers te adviseeren tot opzegging der geldende loon- en werktijden overeen komsten. Dit advies is het antwoord op het verleden week genomen besluit der textielarbeidersbonden, toe weigering der voorgestelde loonsverlagingen. Bij de opzegging van de bedoelde contracten zijn ruim 200.000 arbeiders betrokken. TORNADO IN GEORGIA. Vier personen gedood. In de nabijheid van Nashville in den staat Georgia werden bij een hevige tor nado 4 personen gedood en 10 ernstig gewond, terwijl een aantal gebouwen geheel werd vernield. GEVECHTEN TUSSCHEN BANDIE TEN EN POLITIE IN ALBANIË. De Politika maakt melding van ge vechten tusschen bandieten en gendar men in Albanië. De onlusten begonnen in het dorp Suchodol. Het dorp is gedeel telijk in de asch gelegd. De gendarmen hadden 15 dooden en gewonden. De ver liezen der rebellen zijn onbekend. In een Dinsdagmiddag gehouden bijeen komst heeft het Seniorenconvent van den Rijksdag besloten den Rijksdag per 9 Mei a s. bijeen te roepen. Voor deze zitting is op de agenda ge plaatst de behandeling van het door de Rijks- regeering ingediende ontwerp-schulddelgings- wet, waarbij de Kreuger leening wordt ver lengd. In verband hiermede zal een politiek debat plaats hebben dat te beschouwen is als de behandeling in eerste lezing van de Rijks- begrooting voor het jaar 1932. In de bijeen komst zullen de voorstellen der partijen niet in behandeling komen. De Nationaal Socialisten bereiden evenwel een voorstel voor strekkende ontbinding van den Rijksdag in verband met het resultaat van de Landdagverkiezingen. De communisten zullen een interpellatie aanvragen over het geval-Kreuger. De Rijksdag zal waarschijnlijk gedurende vier dagen bijeen blijven. Na het den 12 Mei ingaande Pinksterreces zal de Rijksdag waarschijnlijk pas einde Mei of begin Juni bijeenkomen. De zitting op 9 Mei zal om drie uur des namiddags aanvan oen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1