Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker i m Radionieuws JeuiMeton Siad en OmgeoinQ Vrachtwagens (Hnnibnssen tyxtmnciaal Tlieuws Honderd vier en dertigste Jaargang. Woensdag 2? April. CASTRICUiVi. HEILOO. n.v.H. englebert's automobielhandel BROEK OP LANGENDIJK. (Wordt vervolgd). No* 99 1932 Donderdag 28 April. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. Henny Hulshoff, piano. Corry Bijster, zang, beg. Egb. Veen. 11.Knipcursus. 11.30 Vervolg concert. 12.Omroeporkest o. 1. v. N. Treep en gramofoonpl. 2.—2.30 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.Ziekenuur. 5. Radio-kinderkoorzangles o. 1. v. J. Hamel. 5 30 Omroep-Klein-orkest o. 1. V. N. Treep. 6 30 Sportpraatje door H. Hollander. 7. Vervolg Omroep-Klein-orkest. 7.15 Uit het Concertgebouw te Amsterdam: Haydn-festi- val o. 1. v. Dr. Willem Mengelberg. Toon- Icunstkoor, Concertgebouworkest, Mia Pel- tenburg, sopraan. Julius Patzak, tenor en Hermann Schey, bariton. ,,Die Jahreszeiten'', in 4 deelen, Jos. Haydn. In de pauze: Vaz Dias. 11.12.Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.—2.— K R O., 10.—11—en 12—11.30 N.C.R.V.) 8.9.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-orkest. 2. Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwenhalfuur tje. 4.Ziekenuurtje. 5— Cursus handen arbeid voor de jeugd. 5.45 Friesch liederen- uurtje door Lucas Hannema, bariton en L. Lauenroth, piano. 6.45 Knipcursus. 7. Causerie over „Limburgsche sagen". 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.Katwijksche mondorgelclub „Concordia" o. 1. v. D. van Wouw, o.a. Wien bleibt Wien, marsch, Schrammel. 9.Dr. J. C Roose. „Bewust of onbewust". 9.30 Zang door E. Miedema, tenor. G. v. d. Burg, piano, o.a. uit „Elias", Mendelssohn en de Messias v. Handel. 9.45 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 50 Tijdsein en berichten. 11.20 Uit Edin- burgh: Omroeporkest o. 1. v. G. Daines. 12.20 Shepherd's Bush Paviljoenorkest o. 1. v H. Freyer. 1.25 Voer de scholen. 2.20 Kerkdienst. 3 20 BBC-Dansorkest o. 1. v. H. Hall. 3.50 Midland Studio-orkest o. 1. v. F. Cantell. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Hande's Pianomuziek door E. Benbow. 6.10 Duitsche causerie. 6.40 en 6.50 Lezin gen. 7.20 Radio-miltiair-orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell, m. m. v. Webster Gibson, tenor, o.a. liederen va^ Dvorak en Puccini en suite „In England", Wright Williams 8.20 Berichten en lezing. 8.55 Radio koor o. 1. v. Stanford Robinsoia in. m. v. mevr. Norman Ö'Neill, piano, o.a. pianowerken van Scar- ttatti. 9.50 Kerkdienst 10.0511.20 Dans muziek. B.B.C.-Dansorkest o. 1. v. H. Hall. Parijs Radio-Paris1725 M. 7.05 en 11.50 Gramofoonplaten. 7.20 Gramofoonpl 7 50 Operette „Nina Rosa" in 2 acten (naar Herbach) van MouezyEon en Albert W'il- lemsz. Muziek van Romberg. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit het Palace-Hotel. 3.10—4.20 Concert uit Rest. Wivex. 7.309.35 Concert Radio- symphonie-orkest o. 1. v. Hans Weisbach, m. m. v. Maria Müller, zang, o.a. ouvert. Euryanthe, Weber; uit Egment, Beethoven; 7de Symphonie in a-du: Beethoven en ouvert. en aria uit Tannhauser, Wagner. 9.5011.50 Dansmuziek o. 1. v. Otto Ling- ton Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 en 10.40 11.20 Gramofoonpl. 11.2012.10 Concert uit München. 12.20—1.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 4.205.35 Werag-kamerkoor o. 1. v. Zimmermann, m. m. v. Egb. Grape, piano. 7 50 Wagnercyclus"de bedrijf „Siegfried". Dirigent: Buschkötter. Regie: Anheisser. 10.05—11.20 Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. Rome, 441 M. 7.20 Tijdsein en gramofoon- muziek. 8.05 Italiaansche muziek o. 1. v. Alceo Toni, o.a. Fant. „I vespri siciliani", Verdi. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Lichte mu ziek, o. 1. v. Meulemans. 5.50 Muziek uit klankfilms (gramofoonpl.) 7.20 Gramofoon- platenconcert, m. m. v. Jean I.aheye, accor deon, o.a. ouvert. „De Hugenoten", Meyer- beer en Caprice espannol, Rimsky-Korsakow. 338 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert vanuit het Petit-Seminaire te Hoog straten, o. 1. v. mr. 1'Abbé Weyts. 5.50 Gra mofoonpl. 7.20 Concert o. 1. v. Meu'emans, uit het Engetsch door A. Treub. 16) Oh, er zal geen noodeloos uitstel zijn, mijnheer Aimsbury. Ik heb reeds pogingen gedaan betreffende zekere gelden, die wij te vorderen hebben, en als Harker komt, kan onze zaak in een paar minuten afgeloopen zijn. Natuurlijk, voegde hij er glimlachend bij, als wij tot een bevredigende schikking omtrent de rente kunnen komen. Daar zullen we wel niet over twisten, sir Peter, antwoordde Aimsbury, op een toon, waaruit zijn opluchting sprak, toen hij naar de tafel terugkeerde en weer ging zitten. Zullen we zeven en een half procent zeggen? vroeg sir Peter, na enkele oogen- blikken peinzend naar het boveneinde van de tafel gekeken te hebben. Aimsbury was verbaasd en toonde dit in de manier, waarop hij zich omkeerde, om den ander aan te zien. In de gegeven omstan stigheden had hij niet verwacht het geld voor minder dan tien procent rente te krijgen. Nu, antwoordde hij, tevergeefs trach tend zijn blijdschap onder een schijn van te rughouding te verbergen, als U daar op staat, sir Peter Ik sta er niet op, mijnheer Aimsbury. ik stel het voor, viel sir Petea met bereken- o a. Voorspel 3de acte „Lohengrin", Wagner, „L'opprenti" sorcier, Dukas. Zeesen, 1635 M. 7.20 „Ritten Roland", heroisch-komische opera in 3 acten van J Haydn, bèw. Dr. E. Latzko. 9.50 50-jarig bestaan v. h. Conservatorium te Klindworth- Scharwenka. Concert o. 1. v. R. Robitschek. Hierna dansmuziek door Barnabas von Geczy en zijn orkest. RADIOMUZIÉK VAN DE KOMENDE DAGEN. Donderdag De serie belangwekkende muziekuitzendin- gen begint heden al vroeg. In de tweede helft van den morgen brengt de AVRO ons n.I. een soüstenconcert met pianowerken van Beethoven, Schub^rt en Mendelssohn en liederen van o.a. Mozart, Schubert en Wolf. In het begin van den avond komt een Cho- pin-recital over Midland Regional. Praag geeft naast werV van de beide Tsjechische componisten Smetana en Novae, de svmpho- nie in d-moll van César Franck, eén dei- laatste composities van dezen voorlooper van de nieuwe muziekrichtingen in Frankrijk, en de „Kinderszene": Dans la chambre d'enfants, van Moessorgsky. Het program ma van Kalundborg omvat in hoofdzaak operamuziek; men speelt hier de prachtige, romantische ouverture Euryanthe, van We ber, die een bijna symphonisch karakter heeft; na eenige aria's en liederen van Han del en Beethoven volgt als intermezzo de 7de symphonie in A-dur van Beethoven, die van het begin tot het eind trilt van uitbundige levensvreugde; een uitzondering maakt het weemoedige a-moll Allegretto. Het tweede deel van het programma is geheel aan Wag ner gewijd, we hooren o.m. de grandiose Tannhauser-ouverture. Het oratorium die Jahreszeiten, voor de AVRO-microfoon uit gevoerd, toont Haydn in zijn laatste groote werk nog steeds op het hoogtepunt van zijn scheppingskracht. Bres! au brengt ons onge veer tegelijkertijd de Bes-dur symphonie van denzelfden componist en na een intermezzo het pianoconcert in Es-dur van Liszt, stam mend uit den tijd toen de strijd met de „Brahms" school het hevigst was, en waarin de componist met voor dien tijd zeer gedurfde klankcombinaties werkt. Over Heilsberg komt het minder bekende duet voor viool en altviool en Bes-dur van Mozart; na een korte onderbreking worden oude Duitsche madrigalen ten gehoore gebracht, waarmede de daarna uitgevoerde modernere koorwerken wel sterk contrasteeren. München stelt ons in staat door haar concert „Von der Gavotte bis zum Jazz" de ontwikkeling der dansmuziek na te gaan. Vanuit Berlijn hooren we eenige kwintetten van Haydn (C-dur op. 88) en van Mozart (D-dur). Ve'en zal het afscheidscon cert van de winnaars van het Internationale Chopinconcours interesseeren. dat later op den avond over Warschau gegeven wordt. De N C.R.V. brengt ons tenslotte in een lie- derenrecital gewijde muziek van Beethoven. Mendelssohn, Franck en andere componisten Opera's en operettes. Den operaliefhebbers wordt weer velerlei geboden Boedapest geeft het meeste succes volle werk van den Fransch-Engelschman Eugen d'Albert. de opera „Tief'and". Over Mühlacker en Frankfort hooren we „Der Apotheker", opera buffa van Haydn, welk kluchtig zangspel evenmin als de „heroisch- komische" opera „Ritter Roland" van den zelfden toondichter, dat door Leipzig en Ko- nigswusterhausen uitgezonden wordt, zich in latere tijden blijvend heeft kunnen hand haven. Over Weenen en Radio Suisse Nor- mande komt „Die Rauber", opera in 4 be drijven van Verdi; de tekst is ontleend aan Schiller's gelijknamig Sturm und Drang- drama. Parijs verzorgt een uitzending der operette „Nina Rosa" van Romberg, terwijl tenslotte Langenberg zijn Wagner-cyclus voortzet met het 3de bedrijf van de opera „Siegfried". DE COÖPERATIEVE VERBRUIKS- VEREENIGING. Een propaganda-avond in 't Gulden Mies. In de groote zaal van 't Gulden Vlies werd gisteravond een propaganda-vergadering ge houden, uitgaande van de coöperatieve ver- bruiksvereeniging hier ter stede. De heer v. d. Vall, die deze vergadering leidde, hield een openingsspeech, waarin hij o.m. herinnerde aan drie vorige coöperaties, welke Alkmaar gekend heeft, maar die ter ziele waren gegaan. Men had nu opnieuw getracht, om een coöperatie in het leven te de edelmoedigheid in. Natuurlijk als U ze ven en een half te veel vindt? De borgstelling sir Peter Aimsbury wenkte onverschillig in de rich ting der obligaties en sir Peter knikte na denkend. Ja, zeker, Aimsbury; de borgstelling is ongewoon, zeker. Zullen wij zes zeggen? Aimsbury kon zijn ooren bijna niet geloo- ven en er was eenige minachting in zijn houding voor den geldschieter de laat dunkende minachting van den onvermogen- den heiden voor den vriendelijken jood Zij waren toch eigenlijk allen hetzelfde, dacht hij, die geldschieters heel hard, tot dat zij met iemand te doen kregen, die nog harder was. Hij keek sir Peter strak aan en dreigde weer Napoleontisch te worden. Vijf, zei hij op vasten toon. Sir Peter's oogen fonkelden een oogenblik toornig, toen haalde hij even de schouders op en liet de obligaties op de tafel vallen. Goed. Vijf, gaf hij toe, en er klonk iets in zijn stem, dat Aimsbury waarschuwde dat verder marchandeeren niet alleen ver- geefsch, maar zelfs gevaarlijk zou zijn. Vijf tig duizend tegen vijf procent interest, voor voor zes maanden. Afgesproken, zei Aimsbury onmiddel lijk en hij zonk met een zucht van tevreden heid in zijn stoel neer. Sir Peter rookte bijna twee minuten zwij gend door, toen zeide hij: De gevolgen zullen ernstig voor je zijn Aimsbury, indien je de leening niet op den vastgestelden datum kunt terugbetalen. roepen en deze keer zou wellicht meer succes brengen. Dat zou dan mede te danken zijn aan de coöperatie te Zuidscharwoude die heeft toegezegd, dat de leden der Alkm ver- eeniging hetzelfde dividend zouden krijgen als die van Zuidscharwoude. Het lid wor den brengt niet al te veel moeilijkheden met zich mee. Men moet een aandeel hemen van 10 gulden, maar daarvan behoeft slechts één gulden gestort te worden en zelfs dit bedrag kan in gedeelten betaald worden. Bepaald is verder, dat de leden voor hoogstens 10 gul den aansprakelijk kunnen zijn. In de laatste dagen hebben de leden de producten van de coöp. Zuidscharwoude thuis gekregen en zij zullen aldus spr ontdekt hebben, dat deze artikelen den toets der critiek kunnen doorstaan. Spr. merkte nog op, dat deze producten door be zorgers van Zuidscharwoude zijn bezorgd, omdat Alkmaar zelf nog geen bezorgers heeft. De propaganda-actie. hier in Alkmaar ge veerd, heeft reeds tot resultaat gehad, dat bijna 150 leden zich lieten inschrijven en spr hoopte, dat het getal 200 weldra bereikt zou zijn. Blijkt, dat de vereeniging hier een be staansrecht heeft, dan zullen ook andere pro ducten verkocht worden en zal de coöp. krui denierswinkel worden opgericht. Spr. geloof de, dat het geloof en het vertrouwen in de coöp. gewonnen zou worden en hoopte, dat hier weldra een krachtige vereeniging zou komen, die in vele opzichten van zich zou laten spreken. Daarna gaf hij het woord aan den propa gandist, den heer v. d. Sluis, die een lange rede hield. Crisis en coöperatie. Spr. wees er op, dat de huidige crisispe riode zich vooral kenmerkte in de enorme werkloosheid en hij was er van overtuigd, dat de gevolgen er van nog langen tijd ge voeld zullen worden. Dat deze crisis zoo ernstig is, komt ook door de protectische maatregelen der verschillende regeeringen, zoodat we langzamerhand weer terug kee- ren naar de periode van een volkshuishou ding. De invoer van verschillende produc ten wordt verboden en de daardoor ontstane economische oorlog is een groote belemme ring voor de weder-opbloei der wereld. De crisis heeft echter nog andere oorza ken. De kapitalistische productie vroeg en vraagt nimmer: hoe groot is de behoefte van het menschdom, maar: hoe kan ik zooveel mogelijk produceeren. Daardoor ontstond een over-productie, die t.o.v. Duitschland nog vermeerderd werd door de vrede van Ver- sailles. De drukkende schulden kon Duitsch land slechts betalen door zijn productie ge weldig hoog op te voeren, zoodat de buiten- landsche markten overstroomd werden met Duitsche artikelen, met als gevolg, dat de industrie van de andere landen met groote moeilijkheden te kampen had. Er is dus overproductie en spr. herinnerde o.m. aan de groote hoeveelheden graan, ka toen en koffie. Helaas, naast die overpro ductie is er ook honger. En daardoor juist komt men tot de conclusie, dat de tegen woordige maatschappij niet deugt. Er moet dus verandering komen. Op een congres van industrieelen, een paar maanden geleden te Amsterdam gehouden door industrieelen uit de geheele wereld, werd de wenschelijkheid uitgesproken, om te komen tot een planmatige productie. Men kreeg echter geen resultaat, hetgeen volgens spr. geen wonder was, omdat bij een plan matige productie het winst-element moet worden uitgeschakeld. Dat alleen is moge lijk, wanneer de kapitalistische wereld ver dwijnt. Een der aanwezigen op dat congres, miss Endfield, de presidente van den intern, coöp. vrouwenbond, wees er op, dat een plan matige productie mogelijk zou zijn, als de coöp. gedachte naar voren werd gebracht, omdat in een coöp. gedachte nooit meer ge produceerd zou worden, als noodzakelijk was. Nadat spr. uitvoerig de coöperatie in En geland had belicht, wees hij op den tus- schenhandel. Hij vertelde dat, wanneer men voor 15 gulden aan waren koopt, men slechts voor 10 gulden krijgt. De rest blijft bij den tusschenhandel. dat is dus het derde deel. Spr. noemde dit een soort van vrijwil lige belasting. Men moet zich dus zoo spoedig mogelijk van den tusschenhandel, van den handeldrii- venden middenstand ontdoen, om over de volle 100 pCt. van zijn uitgaven de beschik king te hebben. Op die manier zou de koop kracht ook aanmerkelijk worden opgevoerd en als gevolg daarvan zou de industrie weer in een betere positie komen. Het huidige distributie-systeem, dat inge richt is in het belang van den handeldrijven- Aimsbury ging opeens rechtop zitten. Wat bedoelt U? vroeg hij, op verschrik ten toon. Nu, je verliest dan een fortuin, niet waar? antwoordde sir Peter, met zijn sigaar wenkend in de richting der obligaties. Oh, dat? riep Aimsbury zoo opgelucht uit, dat sir Peter's oogen een achterdochtige uitdrukking kregen. Er bestaat niet de min ste twijfel, dat ik de obligaties zal inlossen, dat kan ik U verzekeren. Ja. Maar als je dat niet deedt, Aims bury Aimsbury glimlachte vol vertrouwen en zonk weer terug in zijn stoel, maar hij ant woordde niet. De menschen noemen mij een hard man, een woekeraar, zei sir Peter daarna, peinzend in het vuur starend, maar al ben ik misschien een woekeraar, kan ik het toch met mijn geweten overeenbrengen, bijna een kwart mülioen aan te nemen voor slechts vijftig duizend, zoo je in gebreke bleef, Aims bury. Het zou natuurlijk volkomen wettig zijn en ik vermoed, dat je me min of meer als een gek beschouwt met zoo te spreken, maar nu, een Brace doet geen zaken op deze manier. Misschien heeft U liever, dat ik de borg stelling tot op de helft verminder? zei Aimsbury met iets spottends. Hm, neen, antwoordde sir Peter ern stig. Daar dacht ik niet aan. Ik dacht er over, dat ik bij onze overeenkomst een clau sule zal kunnen voegen, dat je, voor het ge val je in gebreke bleef, en als je wenschte dat te doen, de obligaties op een onverschil- den middenstand, moet dus verdwijnen. Er moet dus gewerkt worden. Er is reeds veel gewerkt en veel bereikt. Verschillende vereenigingen zijn opgericht; 300.000 gezin nen zijn op die manier georganiseerd; de handelskamer (groothandel) is tot stand ge komen. En als de klein- en groothandel gere organiseerd is, zullen er coöp. fabrieken wor den opgericht en meer en meer zal de mid denstand worden uitgeschakeld. Spr. wees nog op het gevaar van den groothandel. De winkels van de Gruyter, de Unie-winkels, die van Zijlstra, ze zijn vol gens spr. allemaal in handen van de marga- rinetruts. Dat proces zal steeds verder gaan, zoodat de groothandel den kleinhandel ge heel tot zich trekt en concurrentie uitgesloten zal zijn. En dan zullen de prijzen nog weer stijgen Om dit proces te bestrijden, moet men sa menwerken, om een zoo krachtig mogelijk coöperatieve actie in het leven te roepen. Op het oogenblik worden coöp. winkels en bak kerijen opgericht en probeert men steeds meer coöp. verbruiksvereenigingen te krijgen Zoo ook in Alkmaar en spr. is er van over tuigd, dat de poging hier zal slagen. Hij wekte daarom nogmaals krachtig op, om lid te worden, omdat dit tot het welzijn van den mensch was. Na deze rede werd gepauzeerd. Tijdens de pauze werd thee gereserveerd van de coö peratie. Vervolgens werden eenige filmpjes afgedraaid, waarvan we alleen melden, dat de eerste (de theecultuur) akelig weinig te zien gaf van het coöp. leven en dat ons bij de tweede o.m. opviel de verwerping van het bonnenstelsel, terwijl wij even later bij de stand der coöperatie pakjes zagen liggen, voorzien van een bon voor leesboekjes. Een contradictio in termines? DE O. S. P. TE ENKHUIZEN. In de raadsvergadering van Maandag avond legde de voorzitter der soc.-dem. fractie, de heer Visser een verklaring af in verband met den overgang van het raadslid Van Dok van de S. D. A. P. naar de O S. P. De heer Van Dok zette uiteen, dat hij zijn raadszetel niet prijs geeft Den plaatselijken raad uit S.D.A.P. en N.V.V. alhier, kwam Vrijdag onder leiding van den heer T. Hellinga in vergadering bij een. De verrichtingen en de gevoerde corres pondenties van het dagelijksch bestuur wer den goedgekeurd, terwij! eenige ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangeno men. Aan de Gem. Arb. Zangvereeniging „Morgenrood" werd op een daartoe strek kend verzoek, een subsidie verleend van 50 over het jaar 1932. Een verzoek van de afdee- ling Castricum der Jeugdbond voor Onthou ding (J.V.O.) om op het a.s. 1 Meifeest met onthouderslectuur te mogen colporteeren, werd eveneens ingewilligd. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de samenstelling van het programma voor Zondag 1 Mei a.s. Het middagfeest zal zooals het vorig jaar aanvangen met een kinderoptocht. Vertrek om 2 uur des middags van de woning van den heer T. Hellinga, Dr. Jacobilaan 43 te Bakkum. De Nationale Oranjebond, afd. Heiloo. hield Maandagavond vergadering in het café Van Gemeren. De oorzitter, de heer H Nijdam, opende, heette welkom en zeide, dat de vergadering zal worden voorgesteld een program voor de feestelijkheden op 30 April a.s., den ver jaardag van prinses Juliana. De' burgeeester is gevraagd om 's namid dags te half drie de Raadhuisweg af te zet ten om daar kinderspelen te houden. De be doeling is: langzaam fietsen en zakloopen voor jongens en eierloopen voor meisjes. De leeftijdsgrens is 814 jaar, terwijl de jeug dige kinderen op een andere manier worden bezig gehouden. De dames Nijdam en Dirk- maat zullen zich met de kleinen bezig hou den. De deelname is kosteloos, terwijl prij zen beschikbaar zijn. Bovendien krijgt iedere deelnemer(ster) een tractatie. Aanmelding kan geschieden a.s. Zaterdag tusschen 12 uur in de zaal van den heer Van Gemeren, die, het zij met dank gememoreerd, ziin zaal en tuin gratis beschikbaar stelde. Bij on gunstig weer hebben de spelen plaats op een gesloten plaats. Het program werd ligen datum, b.v. over drie jaar, tenen vijf tig procent van hun waarde zoudt kunnen inlossen. Aimsbury lachte hardop. Doe dat geheel zooals je zelf wilt, Brace, zei hij op hoogen toon. Je weet, wat je aan je geweten verplicht bent. Maar zulk een clausule zal totaal overbodig zijn in zoover het mij betreft. Ik twijfel er sterk aan of ik het geld langer dan twee maanden zal noodig hebben Ik zal Harker toch aansporen de clau sule op te nemen, Aimsbury, dan zal ik 's nachts kunnen slapen, en Ryan zal mij niet weer kunnen beschuldigen van nog een be- rooving. Aimsbury werd weer bleek bij het noe men van Ryan en sir Peter glimlachte barsch toen hij dit zag. Natuurlijk, ging sir Peter op spotten- den toon voort, hoop ik, dat je in gebreke blijft. Als je eenig juist begrip er van hebt, hoe het behoort, zal je laten overrijden of trachten deze aarde langs een anderen weg te verlaten en het Huis Brace zal het een waar genoegen zijn een monument met passend opschrift voor je onverganke lijk aandenken op te richten. Het zou dat zeker kunnen doen, ant woordde Aimsbury, die voor zijn taak be rekend bleek. Natuurlijk als de biscuitfa briek van Aimsbury met haar hoofd ophield te bestaan. Maar ongelukkig voor Uw roem rijk huis, sir Peter, ben ik opmerkelijk ge zond en de toenemende voorzichtigheid van den ouderdom helpt mede, om mij te be schermen tegen moorddadige bus-bestuurders l'/j tot 9 ton Importricei oen haag, theresiastraat 145. telefoon 772085 amsterdamweteringschans 130, telefoon 34359 middelburg: korte delft a83, telefoon 62^ goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het avondfeest. Omtrent de muziekgezelschappen heeft men nog geen toezegging. Van het Chr. Gemengd koor „Sursum Corda" en R.K. Gemengd koor „Zang en Vriendschap" heeft men toezegging, dat zij het avondfeest zul len opluisteren. Voorts zal men gezellig sa menzijn, terwijl muziek en zang zullen af wisselen. Het program werd goedgekeurd. De eerste Jeugdavond van de J.O.V., waarbij men wat door de vingers moet zien, was wat de voorbereiding betreft, niet gelukkig geslaagd. Als men een uur over het aangekondigde aanvangsuur nog niet klaar is, mangelt er iets aan de voorberei ding en dezen keer mankeerde er veel. Maar toen het dan klaar was, ging het beter. Het zaaltje van den heer Roozing was geheel be zet met jeugdige personen die den alcohol uit hun leven willen bannen en dat mooie ideaal kan verwezenlijkt worden. De leidster mevr. BlomVeeninga opende de bijeen komst en hoopte dat velen zich geroepen ge voelen om tot den Jeugdbond toe te treden. Daarna declameerde de heer Dijkstra „Het haantje van den toren", welke met aandacht werd gevolgd. Daarna werd een schimmen spel vertoond, dat de leidster en Jo Benders alle eer aandeed. Daarna sprak de heer Ben ders van Castricum, die het doel van den jeugdbond uiteenzette. Het mooie idiaal van onthouding brengt iets goeds in de maat schappij. In schrille kleuren schilderde hij de drankellende welke de krankzinnigen-ge stichten en gevangenissen bevolkt. Daarna bleef men aangenaam bezig met een grabbelmand, terwijl de hoofdprijs, een schemerlamp, door een der leden gewonnen werd. Nadat nog eenige dansen waren uit gevoerd, werd de eerste Jeugdavond geslo ten- Ten slotte zouden we de jeugdleidster wil len adviseeren: begin op tijd. Zooals het nu ging dat het publiek er waren ook nog eenige belangstellende ouders en vrienden moet wachten tot alles klaar is, is vervelend en zeker de reden dat nog meerderen weglie pen. Het argument, dat de jongens en meis jes zelf de voorbereiding moeten treffen, is juist, doch dat moet vóór het aanvangsuur gebeuren. Een adres aan den minister Door een Commissie uit onderstaande Tuinbouwafdelingen is het navolgende adres aan den minister van Binnenlandsche zaken gericht: Namens de Afdeelingen van den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond te: Broek op Langendijk O. gevestigd te Broep op Langendijk St. Pancras O., gevestigd te St. Pancras Noord-Scharwoude O. gevestigd te Noord- Scharwoude Dirkshorn O., gevestigd te Dirkshorn komen wij tot Uwe Excellentie met het eerbie dig en dringend verzoek onze bedrijven in deze streek door een steunregeling te willen helpen. Reeds drie jaren voeren wij hier een bijna wanhopigen strijd om het bestaan. Tot het alleruiterste hebben wij gewacht eer we om hulp van de regeering gingen roe pen. Betrekkelijk kort geleden hebben wij ons pas tot Uwe Ex. gewend, omdat wij gaarne zoo lang mogelijk ons zeiven hielpen. De credieten, welke wij tot dusver ontvin gen, zijn zelfs voor het verleden een onvol doende hulp. In ieder geval kan daar voor 1932 niet verder mee worden voortgegaan en kan alleen steun ons helpen. Die steun is naar onze meening het best te verkenen op de wijze welke wij bescheidenlijk Uwe Ex. hieronder nader in overweging geven. De bereidwilligheid, welke Uwe Ex. heeft getoond ten aanzien van de hulp aan de akkerbouwbedrijven en de hulp die, als wij wel zijn ingelicht, verleend zal worden aan Sir Peter grinnikte, meer over het afdalen der voornaamheid van den ander, waarin hij hem met „Brace" had toegesproken, dan over zijn antwoord. Mijnheer Harker, sir Peter, kondigde Spencer eerbiedig van den drempel van de hall aan. Sir Peter sprong verschrikt en toornig op en keerde zich om naar den onverstoorbarer butler. Vervloekt kerel, snauwde hij, sluif toch niet zoo binnen! Spencer boog zwijgend. Laat hem binnen- Ja, sir Peter. HOOFDSTUK VIII. Robert Harker kwam de kamer binnen met de zekerheid van iemand, die op bekend terrein loopt en wierp zijn tascp onverschil lig op tafel. Goeden avond, sir Peter. Goeden avond, Aimsbury. Hoe gaat het ons van avond Aimsbury knikte vriendelijk en sir Peter schoof het sigarenkistje met een onverschil lig gebaar naar den procureur toe. Harker waaide zich vlug met een zijden zakdoek toe, en stak dien toen in zijn borst zak. Ik begrijp niet, waarom U vuur in de kamer aan hebt op een avond als deze, zei hij, opzettelijk ruw, zooals ziin gewoonte van geven en nemen was met zijn prikkel baren cliënt.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5