tBuitenland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. JAARVERGADERING „PATRIMONIUM". Te Zwolle is Maandag- aangevangen de algemeene vergadering van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" onder voorzit terschap van den heer C. Smeenk te Arnhem, lid der Tweede Kamer. In zijn openingsrede schetste deze den on- gunstigen economisehen toestand op velerlei gebied en besprak de groote toeneming van d° werkloosheid. Vergeleken met den toe stand in andere Europeesche landen schijnt ons land nog zeer veel voorrechten te genie ten, zei spr. Spr. meende, dat het bestaande loonpeil in de steden en de bestaande uitkee- ringen aan werkloozen niet kunnen worden gehandhaafd. De secretaris, de heer W. Bossenbroek uit Amsterdam, memoreerde, dat nieuwe afdee- iingen werden opgericht in tien gemeenten en vijf afdeelingen moesten worden opgehe ven. Op 1 Jan. j.1. bedroeg het aantal leden 14.547, verdeeld over 208 afdeelingen. De rekening over 1931 sloot op 36.548 tegen het vorig jaar op 31.643. De contri buties stegen van ruim 22.000 over 1930 tot ruim 28.000 over 1931. Vastgesteld werd de begrooting 1932, sluitend op 26.000. In de plaats van den heer J. Douwes Jr, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot be stuurslid gekozen de heer C. Goote te Vee nendaal Sociaal-program Ontworpen is een nieuw concept-sociaal- program, waarvan op deze algemeene ver gadering echter alleen de eerste zeven artike len worden behandeld. De bondsvoorzitter gaf een uitvoerige toelichting. Het thans nog geldende sociaal program dateert van 1894 Naast verschillende principiëele punten bevat dit practische wenschen, die men stelde ten aanzien van de wetgeving. Vele hiervan zijn reeds in vervulling gegaan. Herziening en de uitbreiding met desiderata van dezen tijd was daardoor noodzakelijk gewo-den. Posi tie kiezend eenerzijds tegen het steatsabsolu- tisme, wordt anderziids het recht van de overheid ten volle erkend om door haar wet geving botsingen iusschtn de onderscheidene kringen te voorkomen en het zwakke in die kringen te steunen en teoen misbruik van overmacht te bewaren. Op deze gronden wordt verworpen het oude liberale indivi dualisme, het neo liberalisme en het socialis me in de verschillende nuanceeringen. „Patrimonium" p'eit voor een zoodanige regeling van het eigencloms- en beschikkings recht met name over de productiemiddelen, dat machtsmisbruik wqfde voorkomen of be teugeld, dat bezit en welvaart ook in alle kringen d;r maatschappij verspreid worden en geen scherpe sociale tegenstellingen den maat9chappe'ijken vrede verstoren. Eveneens behooren op het terrein van den arbeid de zwakkere leden beschermd te worden, echter met voldoende ruimte voor zich on'wikke'en- de nieuwe vormen van bedrijfsorganisatie. Spr. wees op het verband tusschen gezin en eigendom. De discussies over deze zeven artikelen werden gister gehouden. Nog werden behandeld de verschillende voorstellen uit de afdeelingen. Naar aanlei ding van een voorstel Groningen werd uitge sproken de wenscneliikheid van regeerings- toezicht on de snaarbankenhierover zal ge adresseerd worden aan de regeering. BEZUINIGINGSRAPPORT GISTER AANGEBODEN Bezuinigingsvoorstellen van alge meene strekking. Gister is aan de koningin aangeboden het eerste deel van hei rapport der bezuinigings commissie. Het bevat behalve economische en financieele beschouwingen bezuinigingsvoor stellen van algemeene strekking, betrekking 'hebben op alle departementen, zoomede in detail uitgewerkte voorstellen ten aanzien van de departementen van buitenlandsche zaken, van justitie, van binnenlandsche zaken en landbouw, van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van financiën De detailvoorstellen nopens de overige de- Aartementen zullen binnenkort volgen. BENZINE-INVOERRECHT IN DÜITSCHLAND Een lastige bepaling opgeheven. De A. N. W. B meldt: Van de Duitsche grensautoriteiten is be richt ontvangen, dat, in het belang van het vreemdelingenverkeer naar Duitschland de lastige en tijdroovende heffing van invoer rechten van benzine aan de grens, waarover zoo herhaaldelijk geklaagd is. met ingang van heden is vervallen, voor zoover het per sonenauto's en autobussen betreft Voor vrachtauto's blijft de oude regeling gelden. Natuurlijk wordt wel invoerrecht geheven van benzine, welke men zou meenemen in bus sen, of in reserve-tanks. HET AUTO-ONGEVAL TE WEERT. De chauffeur was niet doorgere den, om bekeuring te ontloopen, maar om hulp te halen. Omtrent het auto-ongeval dat gisteravond ter hoogte van den Moesdijk onder de ge meente Weert heeft plaats gehad, deelt de bestuurder van de auto de heer B. uit Zeelat bij Eindhoven ons mede, dat op den weg een hondenkar reed, waarbij vier knapen liepen Even voordat hij de kinderen passeerde liep het tienjarig jongetje van den heer Jansen plotseling over den weg. De heer B. trachtte al remmend, uit te wijken, waarbij hij met zijn auto tegen een boom reed. Het was echter te Iaat en de jongen kwam onder den wagen. De heer B. heeft zich toen na gecon stateerd te hebben, dat de jongen ernstig ge wond was. naar Weert begeven om genees kundige en geestelijke hulp te halen. Daarop is hij naar de plaats van hen ongeval Drug- *tkeerd, terwijl hij later ook het lijkje in de auto naar Weert heeft vervoerd. De veron derstelling, dat hij onmiddellijk na het onge val is weggereden en zich van het geval ni.-ts heeft aangetrokken, is dus onjuist. DE FINANTIEELE TOESTAND VAN AMSTERDAM. Belasting verhooging en loonsver- laging. Na de winkelsluitingsverordening kwam gisterenmiddag nog de grootste kluif uit den politieken hoofdschotel van deze week in den Amsterdamschen gemeenteraad aan de orde, nl. de voordracht tot tijdelijke korting, voor drie jaren, op de wedden en loonen der ge meente-ambtenaren en -werklieden. Na de uitvoerige mededeelingen omtrent de onder handelingen in het Georganiseerd Overleg, waarbij, zooals men wee oor de werklieden geen overeenstemming is bereikt, zal aldus de Telg. waarvan wij een en ander ontleenen, een korte samenvatting voldoende zijnvoor gesteld wordt in hoofdzaak om te korten 2% van het sa'aris tot en met 1000 of van het weekloon van 19.25 en 5 van het bedrag, waarmede het salaris of loon het be drag van 1000 resp. van 19.25 te boven gaat. Aangezien de korting ook moet gelden voor de salarissen der hoofdambtenaren en de directeuren van diensten en bedrijven, heb ben B. en W. over een korting op de salaris sen ook overleg gepleegd in de Centrale Commissie voor G. O. met de ambtenaren, op wie het ambtenarenreglement niet van toe passing is met het Instituut van Directeuren Bij dit overleg werd eveneens overeenstem ming bereikt. Waar voorts, naar het inzicht van B en W de korting ook toegepast dient te worden op de salarissen van die gemeente ambtena ren, wier salaris wordt vastgeste'd door Ged. Staten en door de Kroon, hebben B. en W. voorgesteld, aan Gedeputeerden te verzoeken op het salaris van oen gemeentesecretaris, van den gemeente-ontvanger en de ambtena ren van den Burgerlijken Stand, en aan de Kroon op het salaris van den hoofdcommis saris van politie, den plaatsverv. hoofdcom missaris en de commissarissen van politie eveneens tijdelijk een korting toe te passen van 214 van de eerste 1000 en 5 van het bedrag, waarmede het salaris de 1090 t>> boven gaat. Ep-i gelijke korting hebben B en W. vocrgesteld ten aanzien der onderwij zers Voorts hebben de voorzitter en de leden van het Co'lege van B. en W. besloten de 4 korting thans ooi. op hun wedden toe te passen Nog niet zoo lang geleden wilden de wethouders hiervan, naar men zich zal her- inreren, volstrekt niet weten. De heer Ter Haar heeft voorgesteld bij de korting gedurende drie iaren het voorbehoud te maken: „tenzii ouitengewone omstandighe den tot wijziging op een vroegeren datum noodzaken". Ook werd behandeld de suppletoire be grooting. Wethouder Polak heeft moeizaam T'vitend gemaakte begrcoting-1932 ten slotte tot een totaal van 2.3 millioen weten te be zuinigen, £ij het ook. dat er bij de tram dit 'jaar minstens één millioen gulden zal moeten worden bijgepast. Op subsidies is rond 1.5 ton gesnoeid, aan den kapitaal wordt bijna vier ton minder bijgedragen. Verder wordt, om nog slechts een greep te doen, door de voorgenomen vernieuwing van asfalt na te laten ruim 11» ton bespaard, worden tal van andere onderhoudsposten verlaagd, zijn de meeste winstuitkeeringen van de bedrijven hooger geraamd, wordt de uitbreiding van de openbare verlichting beperkt, is op de ver betering van het Rokin gesnoeid en zijn de kosten van inrichting of uitbreiding van tal van schoolgebouwen en laboratoria, alsmede de aanleg van sportvelden verminderd. Wethouder Polak heeft zich verder ge noodzaakt gezien, een verhooging van het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelas ting voor te stellen van 38 op 74, waarbij het er naar uitziet, dat die eigenlijk nog te laag is en dat op andere wijze de resteerende gaping zal moeten worden overbrugd tus schen inkomsten en uitgaven, die er ongetwij feld nog zal blijken te zijn, óók na d; bezui niging van 2.3 millioen. B. en W. hebben deze belastingverhooging gemotiveerd met een beroep op de gedaalde waarde van één opcent. Bracht dit naar ra ming verleden zomer nog 118.000 op, thans duren B. en W. niet hooger gaan dan 105.000. Dit is, vergeleken met 1931—'32 een „koersdaling" van ruim 22.000. Blijkens haar ingpdiend voorstel wil de C.H.-fractie niet verder gaan dan tot 64 op centen en de V.V. doet^fiet voor nog minder en heeft handhaving van het huidige aantal van 38 voorgesteld. Voorts komt bij dit punt in behandeling het afwijzend prae-advies op het communis^ tisch voorstel om in de heffing van deze op centen een sterke progressie toe te passen met vrijstelling voor inkomens beneden 2000. Summa summarum werden dus behandeld het complex voorstellen: de loonsverlaging, de bezuinigingsnota en de verhooging van de opcenten tot 74. DE WINKELSLUITINGSWET. De gemeenteraad van Amsterdam heef 1 gistermiddag in de winkelsluiting zonder wijziging met 35 tegen 4 stemmen aangeno men. DE TOESTAND IN HET VEEBEDRIJF In een gistermiddag te Klazinaveen ge houden vergadering is vastgesteld, dat het bemiddelingsvoorstel inzake het loonconflict in het veendistrict Barger-Oosterveen dat gedaan werd door den burgemeester van Em- men, den heer J. L. Bouma, en inhield een loonsverlaging van 10 procent, verworpen is met ,105—222 stemmen. Besloten is aan de werkgevers een ultima tum te stellen. Wanneer niet voor morgen betere voorwaarden worden ingesteld, gaat aldus het ultimatum Dinsdag 3 Mei a.s. de staking in. De Rijkswerkverschaffing. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat hij de rijkswerk verschaffing niet worden toegelaten werkloo zen, die na 30 April a.s. in het huwelijk tre den, terwijl zij op het tijdstio werkloos wa ren. Deze personen kunnen geplaatst wor den, wanneer ze na hun huwelijk ten minste drie maanden in 't vrije bedrijf hebben be werkt. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TE KERKRADE. Verlaagd op verzoek van den Ned. Bioscoopbond. In de gistermiddag gehouden raadszitting heeft de gemeenteraad van Kerkrade hét voorstel van B. en W. om naar aanleiding van een door den Nederlandschen Bioscoop- Bond ingediend verzoek de vermakelijkheids belasting van 25 procent tot 20 proeent te verlagen, met vier stemmen tegen aangeno men. BRAND. Op de terreinen der Ned. Spoor wegen te Utrecht. Gisteravond heeft te Utrecht een hevige brand gewoed op de terreinen, waar de con structie-werkplaatsen van de Ned. Spoorwe gen zijn gevestigd. De vuurgloed was zoo ontzettend, dat men tot in Amersfoort den weerschijn er van merkte en men daar een oogenblik dacht dat de krankzinnigenge stichten in Den Dol der in brand stonden. De brand bleek te woeden in een zeil- en zadelmakerij, die gebouwd was tusschen een groot aantal nevengebouwen, waar grond stoffen als olie, teer en pek waren geborgen, terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid eenige ondergrondsche tanks met olie be vonden. Rondom de Werkplaats liggen nog een aantal loodsen van de wagenmakerij en tele grafie. Te midden van den doolhof van ge bouwen stonden op de rails nog een aantal wagons, die spoedig op gloeihitte waren en die met groote moeite door toegestroomd personeel in veiligheid konden worden ge bracht. Men staat voor een raadsel hoe de zeilmakerij in brand kan zijn geraakt. Om half zes werd het gebouw als gewoonlijk door het personeel verlaten en in verband met gevaar voor kortsluiting wordt dan de electrische stroom uitgeschakeld. Elk uur wordt controle uitgeoefend. Om negen uur stond het gebouw plotseling in lichterlaaie. Een spoorwegarbeider ontdekte den brand het eerst. Hij heeft onmiddellijk de brand weer van de spoorwegen zoowel als de stede lijke brandweer gewaarschuwd. Er werd direct groot materiaal uitgezonden, terwijl de eigen brandweer het vuur onmiddellijk aantastte. Het vuur leverde een schrikwek kend schouwspel op, daar de vonkenzee steeds grooter werd en groote stukken bran dend hout door de lucht vlogen, zoodat de bewoners van de huizen op eenige honderden meters afstand reeds aanstalten begonnen te maken met het onruimen hunner woningen. Op de daken der omliggende gebouwen haa men brandweerlieden geposteerd, teneinde beginnend vuur daar te kunnen blusschen. In totaal waren enkele tientallen stralen wa ter uitgelegd. De geheele loods is uitgebrand en honder den zeilen zijn verloren gegaan. Hoe groot de schade is, kan nog niet geschat worden, zij is echter in ieder geval aanzienlijk Om half twaalf kon gezegd worden dat de brandweer het vuur meester was. Tot ver in den nacht bleef men echter met het nablus- schen druk doende. In den vooravond heeft eveneens op de ter reinen van de spoorwegen nog een stevige brand gewoed, waarbij een takkenloods, die in de nabijheid van de machineloodsen was gelegen, een prooi der vlammen is geworden Toen de tweede brand uitbrak, was men daar nog met het nablusschen bezig, doch het ma teriaal werd direct voor de zeilmakerij gere- quireerd. Omtrent de oorzaak dezer beide branden tast men nog volkomen in het duister BEWUSTELOOZE MAN GEVONDEN. In den kelderingang van een perceel aan de Warmoesstraat te Amsterdam vond Maandagavond een hotelhouder een man bewusteloos liggen met een diepe wond in zijn nek. Hi.i alarmeerde politie en G. G. D., welke laatste dienst den gewonde naar het Binnengasthuis bracht. De man is een naar schatting 55-jarige. Omtrent de oorzaak van het geval is nog niets bekend. DE ZOMERTIJD EN DE SPOOR WEGEN Op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Braat: Is de minister bereid in spijt van zijn eigen opvattin.over deze materie een onderzoek in te stellen bij de directie van de Nederlandscho Spoorwegen of afschaffing van den zomertijd ten aan zien van de dienstregeling der treinen bezwaren zou veroorzaken, indien men de plannen der regeering dienaangaande weet vóór de samenstelling der dienst regeling? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Naar het oordeel van den ondergetee- kende ligt het niet op zijn weg, te be vorderen, dat een onderzoek wordt inge steld, indien niet in zekere mate de ge dragingen der regeering van den uitslag daarvan afhankelijk worden gesteld. Dit is, gelijk bekend, ten aanzien van het onderhavige vraagstuk niet het geval. Daarenboven meent de ondergeteekende aan het nut van een onderzoek te moe ten twijfelen, aangezien het in beginsel wel steeds mogelijk zal zijn voor de directie der Nederlandscho Spoorwegen om rekening te houden met elke be staande regeling van den tijd, mits tijdig bekend gemaakt, BEZUINIGINGSMOGELIJKHEDEN. Vragen aan de regeering. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Van Embden, heeft den minister van Financiën gevraagd: Heeft de minister thans het oordeel ingewonnen van zijn ambtgenoot van Defensie, gelijk hij in de vergadering der Eerste Kamer van 4 Maart j.1. heeft toegezegd te zullen doen, aangaande een mogelijke bezuiniging ir. 1932 van om streeks 12.000.000, te verkrijgen door in dit dienstjaar den omvang der weer macht in eenige opzichten stationnair te houden, d.w.z. door minder te beste den aan den aanbouw van oorlogssche pen en niet over te gaan tot de aanschaf fing van meer artillerie-, torpedo- en mijnenmateriaal, noch van vliegtuigen met toebehoonen? Heeft de minister zijn ambtgenoot er daarbij op gew ezen, dat een departement van Defensie meer dan eenige andere tak van Staatsdienst voor bezuiniging in aanmerking komt, omdat aanwinsten, speciaal op dit gebied, veelal zeer spoe dig waardeloos worden, ten gevolge van nieuwe uitvindingen, en deze geldelijke offers ook quantitatief spoedig nutteloos w orden gemaakt door nieuwe aankoopen in andere landen, en heeft hij er aan herinnerd, dat deze minister van Defen sie zelf de meening heeft uitgesproken, dat uitstel van militaire aankoopen de kans kan vermeerderen op grootere doelmatigheid dezer uitgaven, in welke gevallen zulk uitstel aanbeveling ver dient? Heeft de minister bij het inw innen van bedoeld oordeel tevens herinnerd aan zijn eigen meening, uitgesproken in het rapport der legercommissie en door hem zonder reserve mede-onderteekend, n I. dat het te betwijfelen is, of de besteding zelfs van honderden millioenen guldens wel ooit een nuemenswaardige wijziging kan brengen in de weerloosheid van Staten als Nederland? Indien de minister bij het raadplegen van zijn ambtgenoot, op deze redenen nog niet gewezen heeft, is hij dah alsnog bereid dit te doen? Indien de minister van Defenstie deze redenen niet voldoende mocht vinden om de bezuiniging in kwestie zelfs in de gegeven financieele omstandigheden aannemelijk te achten, op welke gron den heeft hij dan elk der genoemde re denen niet voldoende klemmend be vonden t Indien deze afwijzing geschied mocht zijn. heeft de minister van Financiën zich dan daarbij reeds definitief neerge legd Zoo ja, op welke gronden zijnerzijds? KORTE BERICHTEN. Gistermorgen heeft de poiitie te Den Heidei uit het Heidersche Kanaal het lijk opgehaald van den heer Nieuwenhuizen, ge pensioneerd onderwijzer, wonende op de Kerkgracht. Waarschijnlijk is de mar. bij een avondwandeling te water geraakt. De heer Nieuwenhuizen was gehuwd en 62 jaar oud De gemeenteraad van Culemborg heeft besloten tot de befaamde 3 pCt. korting. Sedert den ochtend van 23 dezer wordt in Den Bosch vermist de minderjarige Eliza- beth Maria van Liempt, geboren te Helmond, 12 Januari 1917, wonende ten huize van haar ouders, Gasthuisstraat 13, aldaar. De burgemeester van Didam heeft mede gedeeld dat in verband met de tijdsomstan digheden dit jaar geen toestemming zal wor den gegeven tot het houden van de traditio- neele schuttersfeesten. In Den Heldtr is de tweede speeltuin geopend. Rondom het terrein loopt een baan van eenige meters breedte, die in den winter tot een veilige ijsbaan kan worden gemaakt. PRINCE „CHARMING" OJ ZIJN TEENEN GETRAPT. De prins van Waks, die een tweedaa"- bezoek brengt aan het Tynedistrict, zal daar vandaag de winnaars van den Engelschen Cup, de Newcastle United op hun terrein ont moeten. Gisteren heeft hij een bezoek gebracht aan een bewaarschool, waar hij met de onder wijzeressen stond te praten. De leerlingen wa ren zoo dicht genaderd, dat een der ventjes door den prins op de teenen werd getrapt. „I'm sorry zeide prins tot het jongetje. Nu kun je op mijn voet gaan staan, wat het jochie plechtig deed. FRANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Gistermiddag vlogen twee Fransche mili taire vliegtuigen boven het plaatsje Palzem (Boven-Moezel). Een der beide vliegtuigen landde in de nabijheid van het plaatsje op het open veld. Het tweede toestel, dat ver scheidene malen boven de landingsplaats cir kelde, vloog ten slotte in de richting van de Fransche grens weg. Landjagers en agenten van politie namen den piloot, een onderoffi cier, gevangen. Hij verklaarde, dat hij van Straatsburg kwam en uit de koers was ge raakt. Een motordefect had hem tot landen gedwongen. BEZUINIGING! Salarisverlaging in Amerika van 11%; samenvoeging van oorlog en marine voorgesteld. De bezuinigingscommissie uit het Ameri- kaansche huis van afgevaardigden, die zich meer dan een maand lang heeft beziggehou den met het bestudeeren van het vraagstuk der verlaging van de bestuursuitgaven, heeft Maandag volgens een wetsontwerp gepubli ceerd, waarvan de discussie een strijd belooft, niet minder hevig dan die omtrent het uog steeds onvoltooide belastingwetsontwerp. De bezuinigingswet tracht haar doel te be reiken langs drie verschillende wegen. De eerste bestaat in een reeks bepalingen met het doel de onkosten van afle rtgeeringsdeparte- menten te verlagen door het pensionnecren van vele duizenden oudere ambtenaren; het verbieden der toekenning van salarisverhoo- gingen en van het bezetten van vacante plaat sen tenzij op order van hoogerhand; door de afschaffen der betaling voor overtijd en va- canties; door een zekere korting op de amb tenaarspensioenen en ten slotte door een ver laging met 11 van alle salarissen boven 1000 dollar per iaar. Ten einde zullen een aantal gouverne- mentsöedrijven worden opgeheven, o.a. de Pa nama Railroad and Steamship Line, de eeni ge spoorlijn, welke de regeering in beheer heeft; de Philippine Scouts, een militaire or ganisatie van Philippino's onder leiding van Amerikanen, zou aan de Philippijnen worden overgelaten (hetgeen voor deze van belang is in verband met de toekomstige onafhankelijk heid van den archipel). Ten derde voorziet het ontwerp in een dras tische en uitgebreide reorganisatie en samen voeging der bestaande ministerieele departe menten. Het meest krasse voorstel, dat volgens som migen oorzaak zal zijn van het presidenteele veto over het geheele ontwerp, is de samen voeging van het departement van marine met dat aan oorlog tot één enkel departement van nationale defensie onder een minister en drie onderministers, voor leger, vloot en lucht vaart. Deze maatregel zou een besparing van ten minste 25, volgens optimisten zelfs van 100 mijl. doll. per jaar opleveren. De Shipping Board, voor welks opheffing al heel wat is geageerd, zou worden gereor ganiseerd. het aantal leden zou van zeven tot vier worden verlaagd Ten slotte zou den president in beperkte mate de bevoegdheid worden gegeven een hergroepeering, samenvoeging of wijziging der bestaande departementale organen tor stand te brengen. ONTPLOFFING IN MACHINE- FABRIEK TE TRIER. In de machinefabriek Tuerkismuehle tê Trier is gistermiddag een lasch- en snij-appa- raat in de lucht gevlogen. Het reservoir werd volkomen vernield en zware stukken ijzer werden door de werkplaats geslingerd. Op het oogenblik, waarop de explosie plaats had, bevonden zich ongeveer 10 arbeiders in de nabijheid. En technisch volontair uit Lands- stuli'l in de Plafz werd door een stuk ijzer aan het hoofd getroffen en op slag gedood Drie arbeiders werden gewond, waarvan een zwaar. Alle ruiten van het fabrieksgebouw sloegen stuk. Een deel van het dak werd ver nield. TRAGISCHE DOOD VAN DRIE KINDEREN. Bij Teufenthal in Aargau (Zwitserland) is het driejarig zoontje van den herbergier Flueckiger bij het plukken van bloemen in de Wina gevallen. Bij een poging het kind te redden, verdronken ook de 7-jarige zuster en het 14-jarige kindermeisje. HET BANDIETISME IN DE VER. STATEN. De president van Princeton Universitv, John Grier Hibben, heeft dezer dagen, naar de N.R.C. schrijft, voor de radio gesproken over de gevaren waarmee het bandietisme het Amerikaansche volk bedreigt. De microfoon was voor dat doel opgesteld in de studeer kamer van Hibben's woning te Princeton Hij wees op het ontstellende feit, dat overal in de Ver. Staten menschenroof, het blanke-sla- vinnenwezen en de misdrijven, waarbij licha melijk letsel werd toegebracht, op angstwek kende wijze toenamen. Deze golf van mis daad aldus Hibben kan niet langer op rekening worden gesteld van „de buitenlan ders". Immers, uit de politiestatistieken blijkt, dat naar verhouding meer misdaden ge pleegd worden door blanke Amerikanen dan aoor de vertegenwoordigers van andere vol ken in de Unie. Maar, ae misdadigers bedie nen zich thans van moderne organisatie methoden. Dit stelt hen in staat, om zich krachtiger te doen gelden dan vroeger. De misdadigers hebben meer macht en werken met meer nuttig effect dan vroeger, al zijn zij misschien niet talrijker dan voorheen. Dr. Hibben betoogde nog, dat de publieke ver ontwaardiging over de ontvoering van kinde- ren en menschen, brandende moet worden ge houden tot dat daaruit de een of andere wijze van gemeenschappelijk verweer is voortgeko men. Volgens Hibben is de huidige onver kwikkelijke toestand in de Ver. Staten om staan door dat de machtige misdadigersben- aen zich tot groote corporaties hebben aan eengesloten die de methoden toepassen, welke ook in de groote zakenbedrijven in gebruik zijn, terwijl de benoodigde fondsen, om die organisatie op de been te houden en te doen functionneeren, worden verkregen uit de ^winsten met dranksmokkelarij. VOOR HUN PLICHT GEVALLEN. Politiedrama te Marseille. Een laaghartige bandietenstreek heeft, naar het Hbld. verneemt, aan drie inspecteurs van de Süretè Générale te Marseille het leven gekost. Het drama geschiedde in een post kantoor in de dichtbevolkte voorstad Saint- Barnabé. De Süretè was n.1. ter oore gekomen, dat bandieten een overval op het postkantoor hadden beraamd. Een strenge bewaking werd dus ingesteld, doch toen deze eenige weken had geduurd en zich niets bijzonders had voorgedaan, bleven slechts drie inspecteurs achter. Zij plachten zich tegen het sluitings uur in de bureaux te verbergen om bij het eerste het beste onraad te voorschijn te spring. Donderdagavond kwam inderdaad de lang verwachte overval. Om zes uur, toen nog slechts een ambtenares zich aan het loket be vond, stormden eensklaps vier gemaskerde mannen naar binnen. De politieinspecteurs waren op post en richtten hun revolvers op de bandieten. Dezen openden evenwel 't vuur met zulk een hevigheid, dat in een minimum tijd twee der drie politiemannen dood op den grond lagen en de bandieten hun aftocht konden dekken. Echter zonder in de gelegen heid te zijn hun slag te slaan. De derde poli- tie-inspecteur trachtte nog een der mannen te grijpen; er ontstond een hevige worste ling, waarbij de inspecteur door een schot in den buik werd getroffen. Hij liet zijn prooi niet los en leverde den bandiet uit aan de agenten, die kwamen toesnellen. Hij stierf in het hospitaal, kort nadat ook zijn twee kame raden den geest hadden gegeven. De gepakte bandiet, Manzini genaamd, bleek een berucht type uit de Marseilliaan- sche onderwereld te zijn. Hij weigerde de na men zijner medeplichtigen te noemen, 's Avonds laat werd de auto, waarmede drie der bandieten waren ontkomen, onbeheerd op straat gevonden. Groot is de ontsteltenis te Marseille over dit drama, dat drie plihtsgetrouwe mannen als offer heeft geëischt. Hun stoffelijk over schot, getooid met het hun posthuum ver leende ridderkruis van het Legioen van Eer, ligt te kijk gesteld in het stadhuis. Een dichte menigte bjengt het hulde,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7