Alkmaarsctie Courant. De geheimzinnige inbreker Jiadiwieuws JieuiUetou Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrü<la£ '19 April. Gemeenteraad van Alkmaar No. 101 1932 Zaterdag 50 April. Hilversum, 296 Al. (Uitsluitend A.V.R.O S Kinderkoor o. 1. v. W. Hespe. Vleugel: Rie Hespe. 8.30 Gramofooapl. 10.— Mor genwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Or gelconcert Fr. Hasselaar. J. Ph. Caro, bas. 11.Voordracht door mr. Ph. C. La Chapelle. 11.30 Vervolg concert. 12.Gra mofoonpl. 12.30 AVRO-Kamer-orkest o. 1. v. G. Hemmes. 1.45 Boekbespreking. 2.15 Ka mermuziek door het Haagsch Strijkkwartet. 2.45 Naar den bodem van den Oceaan, hoor spel van J. G. Bovenkamp Jr. 3.15 Nieuwe Amst. Orkestver. o. 1. v. N. v. d. Linden, m. m van Dameskoor, leerlingen van Jans Bier- ma en Stans Cosquino de Bussy. Vleugel: ■Tot Vredenburg. 5.30 Uit „Centra1", Den Haag: Willy Honsbeek's orkest. 6.Uit „The House of Lords", Den Haag: Ensem ble Lismonde. 6.30 Gramofoonpl. 7. D. Hans: Prinses Juliana. 7.30 Omroeporkest 0 1. v. N Treep, m. m. v. H. Bosmans, piano en H Treep—Cals, sopraan. 8.30 Gramo- foonplaten. 8.40 Draaiorgelmuziek. 9.— Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte, m. m. v. The Hawaiïan Three, Nono, voordracht en gramofoonpl. Ca. 10. Vaz Dias. 11.1012.Gramofoonpl. Huizen, 1875 Al. (Uitsluitend K. R. O.) 8Q.15 Gramofoonpl. 10.K.R.O.-Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje 12.15 KRO-sextet. 1 45 Pauze 2.Gramofoonpl. 2.30 Kinder uur. 4.— Gramofoonpl. 4.45 Concert uit Assen. 5.15—5.30 Causerie. 6.—6.20 Cause rie. 6.40 Cursus. 7.10 Causerie. 7.45 Gra mofoonpl. 8— KRO-Salon-orkest Ca. 9 Vaz Dias. 11—12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein en berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Northern Studio-orkest o. 1. v. J. Bridge. 12.05 Orgelconcert Reginald New. 12.501 50 Commodore Grand orokest. 2.50 J H. Squire Celeste Octet m. m. v. T. Owen, tenor. 4.05 Orgelconcert Reg. Foort. 4.35 'Kinderuur. 5.205.45 Berichten. 6.05 Welsh Intermezzo. ó.50 Troise and the Man- doliers, mandoline-orkest, m. m. v. Don Car- los, zang. 0.a. Anitra's Dans, Grieg. 7.20 „From Tibet to Timbuctoo", Vaudeville m. m. v. BBC-Theater orkest o. 1 v. S. Kneaie Kelley. 8.20 Berichten en lezing. 9.BBC- orkest o. 1. v. J. Lewis, m. m v. Parry Jones, tenor, o.a. Ouv. „Hugenoten", Meyerbeer en „Aus Böhmens Hain und Flur", Smetana. 10.11.20 Ambrose en zijn Band. Parijs Radio-Paris1725 Al. 7.05 en 11.50 Gramofoonpi. 8.05 Vroolijk halfuurtje. 8.50 Gramofoonplaten, o.a. Serenade, To- selii en Valse bluette, Drigo. Kalundborg, 1153 Al. 11.201.20 Con cert uit Rest. vVivex". 1.50—2.20 Gramo foonpl. 2.504.50 Radio-orkest o. 1. v. Gröndahl. A. Lyngstrup, piano. 7.20 Goethe- uitzending. 7.55 Vroolijke avond m. m. v. orkest o. 1. v. Gröndahl en solisten, zang, cello, voordracht, saxofoon, marimba en piano, o.a. Liberty Bell, Sousa; Niki-marsch, Strausz en Hindoeiied, Rimsky-Korsakow. 9.50 Zang en piano. 10.0511.35 Dansmu ziek o. 1. v. Kai Julian. Langenberg, 473 M. 6.25—7.20 Gramo foonplaten. 10.4011.20 Concert o. 1. v. Wolf. 11.2012.10 Concert uit Frankfurt. 12.20—1.50 Concert uit München. 1.55— 2.35 Gramofoonpl. 4.205.20 Middagcon cert. 7.20 Vroolijke avond m. m. v. de kapel Eysoldt. 10.05 Dansmuziek Marek Weber en zijn orkest. 11.20—12.20 Gramofoonplaten. (Dansmuziek). Rome, 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van een opera. Brussel, 508 Al. en 338 Al. 508 M.: 11.35—1.05 Max Alexys en zijn orkest. 4.20 Gramofoonpl. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Con cert o. 1. v. Ph. Gaubert, o.a. 2 Nocturnes, Debussy; Ouv. „Carneval romain", Berlioz en „La Valse", Ravel. 338 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Max Alexys en zijn orkest. 5 20 Gramofoonpl. 5.50 Oude Vlaam sche Meiliedjes met pianobegeleiding. 7.20 Zie 508 M. Zeesen, 1635 Al. 7.20 Zie Langenberg. 9 5011.50 „Walpurgisnacht auf dem Broeken". RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Zaterdag. Het Haagsche strijkkwartet speelt in het begin van den middag voor de AVRO-micro- foon het kwartet in F-dur op. 96 van Dvorak. uit het Engelsch door A. Treub. 19) Harker keek hierbij op. Vijf procent, zei U? vroeg hij ongeloo- vig- Ja. Is daar iets merkwaardigs in? Dat zou ik wel zeggen, antwoordde Harker met zachte, verschrikte stem, weer ioi zijn werk terugkeerend. Ja, dat zou ik zeker zeggen. Maar, het is Uw zaak. Sir Peter keek naar Harker's gebogen hoofd, alsof hij over een gewelddaad dacht; toen keerde hij zich met een minachtend ge baar af en begon weer heen en weer naar de deur te loopen. Aimsbury keek met opletten de oogen naar het ijverig schrijven van den procureur en toen Harker eindelijk zijn pen neerlei, en het contract opnam om het hun voor te lezen, zonk hij terug in zijn stoel, en knikte zenuwachtig met het hoofd. Een oogenblik, viel sir Peter in, toen Harker met zachte, eentonige stem een halt dozijn zinnen gelezen had. Voeg er een clau sule bij, Harker, dat, indien Aimsbury in ge breke mocht blijven, hij zijn borgstelling op ieder tijdstip binnen drie jaar kan aflossen tegen vijftig procent der waarde. Harker keerde zich om en deed zijn oogen wijd open. Tegen het begin van den avond brengt ons het Vlaamsche Brussel een voordracht van prachtige naïeve oud-Nederlandsche Mei liedjes, ingeleid door Maurits Sabbe. London National geeft voor alt gezette Brahms lie deren. Over Heilsberg komt nieuwere Ita- liaansche Kamermuziek voor blaasinstru menten, n.I. een serenade van Casella en een sonate van Rieti. Ongeveer tegelijkertijd brengt Berlijn een kamermuziekconcert voor strijkkwartet, waarbij de moderne Duitsche toondichters Paul Graener en Karl Bleyle aan het woord komen. Een inleiding van dr. Landau en het daarop eveneens door Leipzig uitgezonden concert bewijzen, dat Goethe ook de moderne componisten heeft weten te inspireeren; uitgevoerd worden eenige balla den, o.a. het bekende Der Fischer, dat door Benno Ziegler getoonzet werd. North Regio- nal brengt ons „Samson" van Handel, een oratorium, dat vlak na „der Messias" ont stond. Het Vlaamsche Brussel brengt nieu were Fransche muziek, o.a. van Debussy, Gaubert en Berlioz. Werk van jongere Hol- landsche componisten wordt door de AVRO uitgezonden; naast composities van de alge meen bekende Joh. Wagenaar en Peter van Anrooy, wordt ook werk van de als compo nist thans nog minder bekende Henriëtte Bosmans, Nico Treep en Jan Felderhof, uit gevoerd. London Regional brengt in een cellorecital o.a. de sonate in D-dur van Boc- cherini. Het concert, dat Daventry later op den avond geeft, brengt lichtere muziek, voor het grootste deel aan opera's ontleend. War schau brengt het wekelijksch Chopin-recital, gespeeld wordt o.a. de sonate bes-moll, waarin de mooie, helaas ernstig misbruikte, Treurmarsch voorkomt. (Vervolg). De heer H o ij t i n k merkte op, dat aan alle verzoeken wordt voldaan behalve die, be trekking hebbende op de Zondagssluiting. Spr oordeelde dat hetgeen de wet biedt voldoende is voor Alkmaar en hij zal tegen de bijlage stemmen en adviseerde ter voorkoming van moeilijkheden de wettelijke regeling te aan vaarden, zooals in Rotterdam gebeurt. Voorts besprak hij de actie van het comité van actie van melkverkoopers en hij conclu deerde, dat men met het verzoek van den bo- na-fide melkhandel geen rekening heeft ge houden en de argumenten van de ongeorga niseerden heeft aangegrepen om hun verzoe ken af te wijzen, met het gevolg, dat dit col lege betreurt dat er door sommigen 15 uur per dag wordt gewerkt. Spreker oordeelde een ventverbod op Zondag noodzakelijk. De melkwinkels blijven krachtens de wet tot 12 uur open en het groote deel van de melkventers verzoeken het. Spr. zal, tenzij hieraan wordt voldaan, voorstellen een verbodsbepaling op te nemen. De heer K e ij s p e r veronderstelde dat de Haagsche professoren een medi cijn hebben bereid en het aan de plaat selijke doktoren overlaten de dosis vast te stellen. Spr. verheugde zich er over, dat het college adviezen had ge vraagd aan de middenstandsorganisa ties. Hier moet soepelheid betracht wor den. Ook spr.'s meening is, dat 'n prin cipieel debat in de Kamer thuis behoort. De heer Hoijtink gelieve te bedenken, dat d-> wet door den chr.-hist. Slotemaker de Biuïne is ingediend. Christelijk gevoelde spr. zich wel veilig. Spreker besprak de melkdistributie in de stad en bestreed dat men kan spreken van een monopoliseering. Niemond vent Zondagsavonds met melk en men heeft dus een plaats voor de melk. De praktijk en de piaatsen waar geen inrichtingen zijn, bewijzen dat het argument, dat door inwilliging van het verzoek van de.e melkhandel het product duurder wordt, onzin is. Voorts wees hij er op dat in de kleine plaatsen de melk prijzen hooger zijn doch nooit lager zijn dan in Alkmaar en hij oordeelde dan ook dat het niet te pas kwam te beweren, dat de inrichtingen in Alkmaa: de melk duurder maken. Zij maakten uit sociaal- hygiënische overwegingen prachtige in richtingen en niet ten koste van het publiek Deze menschel, hebben een or ganisatie gesticht uit eigen middelen. Daarvoor offerden de aangeslotenen bij den georganiseerden melkhandel vele jaren 1 ct. per liter. Wanneer ze niets an ders dan melk verkochten, zouden de menschen niet weten hoe rond te komen. In Egmond vond men het schande, dat iemand de kool, die niets kost, voor drie cent per stuk verkocht. Dit leert spr. echter, dat het mogelijk is met 100 pCt. winst, nog geen redelijk bestaan te hebben. Wat? fluisterde hij. Je hebt gehoord, wat ik zei, snauwde sir Peter. Oh ja Maar maar het is niet gebruikelijk, sir Peter. Gebruikelijk of niet, zet het er in! Harker gehoorzaamde, maar zijn bewegin gen waren als van een man, die half be dwelmd is en toen hij het contract weer op nam, zei hij, voordat hij begon te lezen, dat de wonderen de wereld niet uit waren. Volmaakt in orde, zei Aimsbr.ry, toen Harker klaar was met lezen. Volmaakt in orde. En hij wreef zich in de handen, om na druk op het feit te leggen. Sir Peter kwam naar de tafel en wendde zich tot Harker. Heb je de aandeelen Wairarapa-petro- leum? Ja, in de kluis. Laat ik ze morgen zoo vroeg mogelijk hebben. Er is dertigduizend. Met den wissel van Tremayne zullen er morgen op zijn vroegst om twaalf uur dertig duizend beschikbaar zijn. Goed. Ik kan morgen over de petro leum beschikken. Het zal dus veilig zijn, Aimsbury nu een cheque voor de veertigdui zend te geven? Tenzij mijnheer Aimsbury Ik zal hem nu nemen, zei mijnheer Aimsbury snel. Het kan me niet schelen zoo ge hem een dag later dateert. Niet noodig, antwoordde sir Peter. Hij zal morgen voor twee uur verhandelbaar zij o. Spr. oordeelde, dat de stelling „wanneer er niet gewinkeld mag worden, men ook niet mag venten juist. Hij steunde het denkbeeló- Hoijtink om het venten op Zondag te verbie den. Acht melkventers verzoeken dit niet te doen. Hij vroeg den eersten en laatsten onder teekenaar en vernam, dat zij in hoofdzaak- verzet aanteekenden om het verbod om in de week na 5 uur te venten. Tegen een ventver bod op Zondag hebben ook zijn geen bezwaar. In Amsterdam bleek, dat de menschen er wel voor te-vinden zijn en een ventverbod on Zon- dag aanvaarden. Hierna besprak spr. de wenschen van de vischhandelaren en hij vroeg waarom het advies van de ongeorganiseerden en niet dat van de georganiseerden wordt gevolgd. De organisatie „Steunt elkander" vraagt tot 1 uur open te zijn. De wenschen van de banketbakkers bracht hij eveneens in bespreking. Met den heer Hoytink oordeelde hij, dat niet op het adres van de Spoorstraters moet worden inge gaan. Hun adres wijst wel op de bizondere positie van Alkmaar. Wat de sigarenwinkeliers betrof, waar deerde spr. het, dat erkend werd, dat de winkeliers in de Nieuwpoortslaan in een bij zondere positie verkeeren. Erkent men dit, dan moet men echter in dit opzicht alle si garenwinkeliers helpen, evenals men de ban ketbakkers en de visch- en fruitwinkeliers helpt op grond van de bijzondere positie. In Ukmaar telt men 56 sigarenwinkeliers en nu len met de Nieuwpoortslaan begint, zeggen le anderen „nu allemaal". Spr. diende een mendement im ons de sigarenwinkels Zon- ag te openen op de gelijke uren als de ban- etbakkerszaken. Hij steunde voorts het voorstel-Hoijtink om het venten van melk op Zondag te ver bieden, met uitzondering van het bezorgen aan ziekenhuizen en openbare instellingen Voorts leverde hij critiek op de late behan deling van de materie. Het amendement-Keijsper inzake de siga renwinkels werd ondersteund. De heer Stoutjesdijk zou gaarne zien, dat de zaak zoo soepel mogelijk werd toege past. Het openstellen van melkwinkels op Zondag oordeelde hij voldoende. De heer K e e s o m merkte op, dat de heer Hoytink de vergadering van de commissie voor strafverordeningen niet had bijge woond. Voor den heer Keijsper gold „bewaar mij voor mijn vrienden". Niet de commissie, doch B. en W. dienen de voorstellen in. (Gelach). Spr. besprak hetgeen de minister met de wet beoogt en wees er op, dat het niet gaat over de Zondagswet, doch over de Winkel sluitingswet, zoodat een principieel debat over Zondagsrust niet op zijn plaats is. Prac- tisch winkelen weinigen na 8 uur en de wet legt dus de practijk vast. De opzet is den mid denstand tegen zich zeiven te beschermen. Spr. bracht een woord van !of aan het col lege voor het openstellen van winkels met den stillen omgang tot des morgens 9 uur. Spr. verheugde zich over het ingekomen adres van het comité van actie van de melk venters, waaruit blijkt, dat men het open zijn op Zondag van 6 tot 8 uur wil laten vervallen. Verschillende moeilijkheden zag hij onder de oogen en hij was van oordeel, dat straks met 1 Mei de wet en niet de verorde ning van kracht zal zijn. De -heer Woldendorp verwonderde zich met den heer Hoytink over het niet hooren van de werknemersorganisaties en hij vroeg of de middenstandsorganisaties zijn gehoord over het geven van een vrijen mid dag in de week. Voorts vroeg hij of een -krui denierszaak, waar melk verkocht wordt, op Zondag ook open mag zijn, op de uren, waarop melkwinkels open mogen zijn. De voorzitter: voor het verkoopen van melk wel. De heer Vogelaar wilde voorkomen, dat men door te scherpe bepalingen een actie tegen de winkelsluitingswet in het leven riep. Spr. verwacht van de wet een opvoe dende werking. Voor enkele uitzonderingen was hij dan ook te vinden. Ongegrond was het echter de sigarenwinkeliers in de Nieuw poortslaan in een bevoorrechte positie te plaatsen. Adressen van anderen, die zullen beweren, dat voor hen dezelfde omstandig heden gelden als voor de bewoners van de Nieuwpoortslaan, zullen niet uitblijven. Voor het denkbeeld Keijsper, ze allen open te laten, is spr. niet te vinden. De opening van visch- en fruitwinkels op Zondag van 2—8 uur vond hij te lang, van 2 tot 4 uur was z.i. vol doende. Spr. sloot zich aan bij -hetgeen ovei het ventverbod van melk op Zondag in den raad was geeegd en hij vond het bevreem dend. dat het college den georganiseerden melkhandel geen gelegenheid heeft gegeven zijn adres toe te lichten en zich houdt aan de ongeorganiseerden. Men is z.i. op de eerste plaats geroepen de belangen van de in woners te dienen. Een voorstel om het vent verbod- op Zondag in te voeren zou hij steunen en hij vereenigde zich evenzeer met een ventverbod voor melk op werkdagen na 5 uur, omdat eenmaal melkbezorging hem voldoende voorkwam. De heer G o v e r s was voor vrijheid Wijd heid en wilde geen inbreuk maken op de vrijheid van anderen, die na 5 uur hun melk nog uitventen. Men treft daardoor vele melkveehouders in de naaste omgeving, die in deze benarde tijden zelf hun melk uit venten. Tegen een ventverbod op Zondag heeft spr. minder bezwaar. Spr. steunde voorts het amendement Keijsper inzake het openstellen van sigarenwinkels. Wie sluiten wil is daar vrij in, doch terwille van hen be hoeft men kleineren niet te beletten, een centje te verdienen. De heer S i e t s m a was voor een vent verbod na 5 uur. Spr. oordeelde met den heer Vogelaar dat men in de eerste plaats de be langen van Alkmaars bevolking moest dienen en hij nam aan, dat de huisvrouwen gemakkelijk de melk op een koele plaats kun nen bewaren en doorkooken, zoodat één maal per dag venten wel voldoende is. De heer Bakker betreurde het, dat de commissie voor de strafverordening het adres van het comité van actie voor den melkhan del gelijk heeft behandeld met de winkelslui tingswet. Het heeft er niets mede te maken en is niets anders dan een streven om door een verordening de positie van de leden te verbeteren, wat men door eigen organisatie niet kon bereiken. Spr. toonde dit nader aan. De toestand is weer zoo, dat de melkventer altijd werkt. Met den heer Hoijtink is spr. het eens, dat de motiveering van de commis sie van strafverordeningen om het verbod niet toe te staan, niet klopt. Er kan hier geen monopolie komen. De consumptiemelkvoor- ziening wordt hier beheerscht door drie melkinrichtingen, waar elke melkventer, de melk die hij overhoudt kan afzetten. Tot den heer Govers voerde spr. aan dat zijn vrijheid de grootste gebondenheid beteekent. 84 van de slijters vragen een verbod van ven ten na 5 uur en 23 die zich niet uitspraken zouden de macht hebben over 107 die het wenschen te binden. Voorts sloot spr. zien bij het amendement-Keijsper inzake de siga renwinkels, aan. Mej. C a r e 1 s was tegen een verbod om na 5 uur melk te venten. De soepelheid die men wenscht wordt daardoor h.i. verstoord. Voor zieken die thuis verzorgd worden is het wenschelijk versche melk te kunnen be komen. Ook heeft de bevolking er belang bij, dat omwonende boeren hun melk goed- kooper uitventen. De heer Venneker was ook van oor deel, dat er geen redenen waren om een prin cipieel debat te voeren. Spr. was tegen het opleggen van al te grooten dwang. Een te groote verruiming zooals de heer Keijsper voorstelde, vond hij niet gewenscht. Voorts vrceg hij of het niet mogelijk was. om bij een ventverbod na 5 uur, toch de ziekenhui zen nog te bedienen. De voorzitter verwonderde er zich niet over, dat dit onderwerp, dat ingrijpt in de vrijheid van den middenstand, de belang stelling van den raad heeft. In het algemeen is de commissie er nogal aardig doorgerold. Het aantal voorstellen is niet zoo groot. Van belang is de meening van de commissie voor de strafverordening en spr. schorste daarom een oogenblik de vergadering om overleg met de commissie te kunnen plegen Na heropening deelde de voorzitter mede, dat hij de opvatting van den heer Hoijtink, dat de commissie maar had te slikken niet begreep. In de commissie was de heer Hoij tink, wegens andere werkzaamheden voor de gemeente, afwezig. Spr. had wel voeling met de wethouders gehouden, doch vrijblijvend De commissie was volkomen vrij om het voorstel te behandelen, ook al lag het in drukproef voor de heeren. De geheele begroo ting wordt voor de behandeling zelfs in drus rondgezonden, omdat men het gemakkelijkst kan debateeren als men een voorstel voor zich heeft. Een ernstige grief is, dat de commissie or ganisaties had moeten hooren. De commis sie beschikte over de adviezen van de K. v. K. en de Middenstandsorganisaties, die zeer uitvoerig waren. Ook de vorige week was Uitstekend, zei mijnheer Aimsbury glim lachend. Uitstekend. En de P.N.? Daar zit hem de moeilijkheid, antwoord de Harker brommig. Ik zie niet -■ De P.N. zal nagekomen worden, heeren, viel sir Peter sherp in. Een Brace breekt zijn woord niet, voegde hij er in een brommig ter zijde bij. Hij ging zitten, nam een pak promessen- formulieren uit een lade van de tafel en schreef vlug, terwijl Harker kalm en met zorg een cheque invulde. Hij scheurde hem er uit en reikte hem over aan Harker, die hem nauwkeurig bekeek en naast het contract neerlei. Het teekenen van den cheque was een cere monie, die Aimsbury zag met een genoegen, dat hem vlugger in zijn handen deed wrijven, e ntoen sir Peter in zijn stoel leunde en voor stelde, dat zij het contract zouden bezegelen met een whisky en soda, stemde hij er bijna mee in. Een goed idee, antwoordde Harker, die geen gewetensbezwaren op dat punt had. Sir Peter stond op en belde. Weet je zeker, dat je ons geen gezel schap wilt houden, Aimsbury? vroeg hij. Neen, dank U! dank U. Ik gebruik geen alcohol, sir Peter. Jong er in opgevoed, ver ontschuldigde Aimsbury zich. De Aimbury's zijn altijd geheelonthouders geweest. Een groote deugd, zei sir Peter, maar ik twijfel er aan of zij langer dan je eigen ge slacht zal duren. Je moet het leven nogal saai vinden? Aimsbury lachte schel. Whisky en soda, snauwde sir Peter, toen Spancer op den drempel verscheen. Eu gauw wat! Spancer boog en ging heen. Harker keek nog eens weer naar het con tract e nscheen geen lust te hebben de hand- teekeningen van partijen er op vast te leggen Hij stak in gedachten zijn sigaar weer aar. en hield den lucifer vast, totdat hij zijn vin gers brandde; toen keek hij Aimsbury ach- terdachtig aan. Ik wil me niet in je zaken mengen, Aimsbury, zei hij, maar waar zit de moei lijkheid? Als je de activa van de firma in pand moet geven Oh, ze zijn niet de begon Aimsbury luchitg, en hij corrigeerde zich snel, zij zijn niet precies de activa der firma, maar om je de waarheid te zeggen Harker, ging hij met een uitbarsting van vertrouwelijkheid voort, die diefstal in Mei heeft me meer ach- teruitgebracht, dan ik graag wil vertellen. Harker knikte in sympathie en sir Peter krulde zijn lip even. Ja, antwoordde Harker, dat kan ik me best voorstellen. En ik zie, dat de Decker weer een slachtofer aan zijn lijst heeft toegevoegd. Frutmann, de juwelier van den Karanga- hapeweg. Daar heb ik niet van in de courant ge lezen, zei sir Peter scherp. Dan heeft U niet heel precies gekeken. Is dat de „Star"? Sir Peter nam het blad van zijn stoel en reikte het over aan Harker, die het artikel onmiddellijk vond. spr. van oordeel, dat uitstel noodig was. Nu is er voldoende gelegenheid geweest tot oor- deelen. Wij kunnen een wenk geven aan de poli» tie om de menschen die de wet overtreden, maar aan de verordening voldoen, niet te verbaliseeren en spr. is er van overtuigd, dat de arbeidsinspectie niet zal vervolgen, wat de plaatselijke overheid heeft goedge keurd. Wanneer door toepassing van de verorde ning moeilijkheden ontstaan, komt het col lege vanzelfsprekend met voorstellen tot wij ziging. Moeilijkheden zullen zich zeker voor doen, dit in antwoord aan den heer Keijs per. Den heer Woldendorp antwoordde spr. dat de middenstandsorganisaties over den vrijen middag gehoord zijn en als deze ma terie aan de orde komt, dan zal ook beschikt worden over een advies van de werkgevers organisaties. Een principieel debat over de Zondagsrust oordeelde ook spr. niet aan de orde. De raad wil een soepele toepassing van de win kelsluitingswet en spr. begrijpt, dat diens beginselen den heer Hoijtink dwingen voor Zondagsrust te pleiten. Komende tot de concrete voorstellen, merk te spr. op dat de heer Keijsper met de fruit en vischwinkels een vergissing heeft gemaakt De commissie was in meerderheid van mee ning, dat het open zijn van fruit- en visch- winkels op Zondag van 2 tot 8 uur gewenscht is. Ten aanzien van de sigarenwinkels be toogde spr. dat het kwartier Nieuwpoorts laan groote voordeelen heeft van de motor races. Het college is niet blind voor de be langen van anderen, doch oordeelt, dat niet de eene uitzondering de andere moet mee sleepen, waarom de commissie het voorstel inzake uitzondering van het Nieuwpoorts- laankwartier schrapt, op grond van het „ge lijke monniken, gelijke kappen". Ten aanzien van het ventverbod van melk, meent de commissie te moeten streven naar een oplossing en daarom stelde de commissie voor om voor den Zondag een ventverbod met uitzondering voor de ziekenhuizen, vast te stellen. Door de week sloot de com missie zich aan bij het standpunt van mej. Carels, zoodat ze geen verbod van melkven- ten na 5 uur wenschte. De heer K e ij s p e r wilde Alkmaar blijven beschouwen als verkeerende in een bijzondere positie Hij wilde dan ook de sigarenwinkels op Zondag evengoed openstellen, als fruit- en vischwinkels. De heer Bakker bleef zich verklaren voor een ventverbod met melk na 5 uur. Wie 's avonds in sommige gevallen versche melk wil, kan die tot 8 uur in de winkels bekomen. In het belang van de melkslijters, oordeelde spr. een melkverbod na 5 uur noodig en in afwijking van de commissie stelde hij voor het melkventen na 5 uur te verbieden. De heer Vogelaar begreep ook de ar gumentatie niet. De melk is toch in de geheele stad te verkrijgen. Spr. steunde het voorstel-Bakker. Het openstellen van fruit- en vischwinkels wilde hij niet langer dan van 2 tot 4 uur. De heer R i n g e r s steunde dit voorstel. Mr. Lang e veld had in de commissie aanteekening verzocht, dat hij tegen het slui ten van sigarenwinkels op Zondag was. Hij oordeelde de geheele wet een onmogelijkheid. Dit bleek wel uit de vele adressen. De wet bedoelt den winkelier tegen zich zelve te beschermen, maar het is de meening van den Vrijheidsbond, dat men op deze wijze niet mag ingrijpen en het privé leven en ook de naleving eischt weer ambtenaren en de kleine winkeliers worden weer sterker getrof fen. Met alle respect voor hen die Zondags rust wenschen wil spr. vaststellen, dat de Vrijheidsbond zich op het standpunt stelt, dat de burgers de vrijheid moeten hebben hun dag in te deelen. De heer H o ij t i n k bleef van oordeel, dat de materie niet voldoende in de commissie was voorbereid. Voorts stemde hij toe dat de principiëele- kwestie in de Tweede Kamer thuis hoort, doch door Art. 9 wordt die kwestie verlegd naar de gemeenteraden. De heer Keesom wist dat spr. door andere bezigheden de vergadering niet kon bijwonen. Voorts diende hij een door vele leden onderteekend voorstel in, om, behalve op Zaterdag, het melkventen na 5 uur te verbieden. Onderteekenaren wa ren de heeren: Hoijtink, Vogelaar, Sietsma, v Drunen en Bakker. Mej. Carels bleef zich hiertegen verzet ten. De heer Govers oordeelde, dat de heer Bakker in een opsomming van den arbeidstijd van den melkslijter had overdreven. Spr. was tegen een verbod van melkventen na 5 uur. Men moet ook bedenken, dat de boeren zich" niet aan den Zomertijd storen. Hier staat het, zei hij, het blad aan sir Peter teruggevend. Frutman nostving een speelkaart met de bestelling van gisterenmiddag, en waar schuwde onmiddellijk de politie. De politie omsingelde de plaats, zat boven op de brand kast, als men dat bericht gelooven moet, maar de brandkast was vanochtend ledig. Frutmann heeft er toch zeker niet in ge laten, nadat hij een waarschuwing had ge kregen? vroeg Aimsbury. Hij schijnt in dat opzicht evenals jij' gedaan te hebben, antwoordde Harker. Vol gens de courant is zijn verlies aanzienlijk. Hij kan natuurlijk de dingen als een lokmiddel in de brandkast gelaten hebben. Ons politiedepartement heeft reorgani satie noodig, zei Aimsbury, op de tafel slaan de. Reorganisatie van het begin tot het einde. Dat is een kwestie van opvatting, Aims bury. De Decker is geen gewone lukraak-in- breker. Hij is een kunstenaar. Hij is een be dreiging voor de gemeenschap, Harker! Dat zegt Arthur Drew iederen keer, dat hij genoemd wordt. En welke kaart zond hij ditmaal? Oh, de zes De zeven van Schoppen, verbeterde sir Peter scherp. Juist, Schoppen zeven. Harker fronste het voorhoofd. Is het niet die Frutmann, die enkele jaren geleden bankroet ging? En maar ter nauwernood aan de gevangenis ontsnapte? Verdacht van toevertrouwd geld voor zich zelf gebruikt te hebben, of zoo iets? vroeg hij. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5