DAGBLAD VOOR ALKMAAR fijOQjetiiksch Ojuec&icfU ffiuiimtand De 1 Mei-viering in het buitenland. 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. «O. 103 Directeur: C. KRAK. MiAfDAG 2 MEI 1033 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. FRANSCHE KAMERVERKIEZINGEN. Wat de eerste dag der verkiezingen bracht. Herstemmingen den volgenden Zondag. Gisteren, Zondag, heeft Frankrijk zijn Kamerverkiezingen gehad. Het is wel merkwaardig, dat deze verkiezingen voor het buitenland veel minder aan- trekkelijK zijn dan de verkiezingen in Duitschland. Dat komt natuurlijk, omdat de toe stand in Frankrijk veel normaler is dan in Duitschland. Dat komt, omdat er in Frankrijk geen partij is, die met de nazi's in Duitschland kan wedijveren. Dat komt, omdat er in Fi'ankrijk niet zooveel op het spel staat als in Duitsch land, omdat er in Frankrijk geen kans zou zijn op een radicale omwenteling. Maar ofschoon dan minder interes sant, zijr. ook deze verkiezingen niet van belang ontbloot. En weer is het zooals zoo dikwijls de vraag geweest: zal de buitenlandsche politiek in de naaste toe komst veranderen, of zal ze onveran derd blijven. Voordat men daarover oordeel en kan, moeten de volledige uitslagen afgewacht worden. En dat duurt nog minstens een week, omdat in zeer vele kiesdistricten herstemmingen moeten plaats hebben. De uit-eindelijke beslissing zal dus pas Zondag 8 Mei vallen. In totaal moeten 615 Kamerleden ge kozen worden, waarvoor 3617 candida- ten beschikbaar waren. Er was dus keu ze genoeg! Te ongeveer 1 uur hedennacht kon men zoo ongeveer berekenen, dat er slechts '250 candidaten gekozen of her kozen waren, zoodat er ongeveer 360 herstemmingen zullen moeten plaats hebben. Tot dusver kan men berekenen, dat de radicaal-socialisten hun positie overal hebben gehandhaafd of zelfs verbeterd, terwijl de socialisten vrij veel verliezen boekten. Tot dusver zijn gekozen: Rechterzijde: Rep.-dem. unie (groep Marin) 20 zetels. Centrum Katholieke Volksdemocraten 2 zetels. Links-republikeinen (groep-Tardieu) 9 zetels. Soc. en rad. linkerzijde (groep Frank- lin-Bouillon) 5 zetels. Totaal Centrum 16 zetels. Li n k e r z ij d e Radicalen en rad. soc. 14 zetels. Soc.-dem. 15 zetels. Fransche en rep.-socialisten 5 zetels. Communisten 1 zetel. Totaal linkerzijde 35 zetels. o Over 't algemeen zijn de verkiezingen rustig verloopen. Slechts signaleerde men, zooals de Tel. het vertelt, heel in de vroegte te Courbevoie bij Parijs een laf- fen revolveraanslag door communisten gepleegd op een politieken voorman uit la Garenne, die kiesplakkaten stond te lezen. De man werd doodelijk in den buik getroffen. Te Levallois (St. Denis) maakte de politie urenlang jacht op een bloedrooden taxi, waarvan de inzitten de... telefoon- en tramdraden trachtten door te snijden. In de voorstad Ivry, die een communistischen gemeenteraad heeft, wilden leden van een nationalis tische jeugdorganisatie, de Fransche vlag op het stadhuis hijschen. Er ont stond een vechtpartij met communisten, waarbij zeven personen werden gewond; de politie arresteerde verscheiden per sonen. Op den raamposi van een der Pa- rijsche mairies werd een geladen gra naat gevonden. Voor het overige bepaalde zich de ver kiezingshartstocht tot uiteenzettingen met wandelstoken zonder ernstige ge volgen. Er waren trouwens overal volop krach tige orde-maatregelen genomen. Bij tal van stembureaux (mairies en scholen) waren agenten en gardes républicains geposteerd ,de laatsten met stormhelmen en zelfs bajonetten op het geweer, we ke vreemd contrasteerden met de gedul dig wachtende files van stembusgangers, van wie velen vrouwen en kinderen had den meegebracht „om te kijken". Overigens bracht de electorale 1-Mei- dag aan de syndicalistische 1 Mei veel schade toe. Te Parijs had geen der groo te vakvereenigingsbonden de C.G.T. en de communistische C.G.T.U. meetings belegd, om de kiezers van diverse roode kleur geheel vrij te laten. De communis ten hadden wel is waar weer aan de taxi-chauffeurs de stakingsorder gege ven ook de spoormanen tot lijdelijk ver zet opgewekt, maar de treinenloop bleek ten slotte geheel normaal. Ook de taxi mannen, die een slechten tijd hebben, voelen er blijkbaar weinig voor zoo'n goeden rijdag voorbij te laten gaan. Al was in de ochtenduren de boulevard wat erger dan op gewone Zondaeen van wa gens gespeend, tegen 't middaguur wa ren er voldoende voorhanden. Voor zoo ver hulp-personeel reed, dekten speciale verzekeringen bij assurantiemaatschap pijen eventueele schade. In Frankrijk is het voor menschen met ambitie een soort sport de laatste kiezers van den dag te zijn, omdat het* stembu reau uit de hekkensluiters de stemopne- mers pleegt aan te wijzen. Zoo doende zag men hier en daar na zes uur „jon gens van de vlakte", stoere arbeiders en gedecoreerde oude heeren eendrachtig „turven". Te Parijs werden de bureau uitslagen geconcentreerd op het Hotel de Ville. Voorzichtigheidshalve liet men ze daar bezorgen door vertrouwde bood schappers of politiemanen op fiets of motorijwiel, een soort moderne mara- thonloopers. De prefecten der buiten-departementen seinden in den loop van den avond hun resultaten naar de nationale centrale op Binenlandsche Zaken (Place Beauveau), waar in een voor de journalisten gere serveerde zaal de uitslagen naar gelang van binnen komen werden voorgelezen. De groote stroom volgde daar pas na 9 uur. Enfin, verder is er van de verkiezing in Frankrijk nog niets te vertellen. We zullen dus nog een weekje moeten wachten Het resultaat om 6 uur hedenmorgen. Het Fransche ministerie van binnenland- sche zaken publiceerde hedenmorgen om 6 uur de volgende officieele cijfers van de uit slag van de verkiezing van gisteren. Van de voor Frankrijk en Algiers beschik bare 605 kamermandaten is thans het resul taat uit 603 kiesdistricten bekend. Als defini tief gekozen kunnen daarvan 244 afgevaar digden gelden, terwijl de overige 253 in her stemming komen. De 244 zetels zijn als volgt over de partijen verdeeld: Conservatieven 2 zetels. Rep.' Dem. Vereeniging (Groep Marin) 44 zetels. Volksdemocraten (groep Paul Reunaud) 10 Onafhankelijke rep. (Tot nog toe partij loos) 14. Links republikeinen (Groep Tardieu) 35. Rad. en onafhankelijke linkschen (Dermin Martin) 24. Rad. soc. (Herriot) 63. Onafhankelijk soc. 4. Soc. rep (groep Chabrin) 5. Socialisten (Leon Blum) 40. Onafhankelijk comm. 2. Communisten 2. De linksch-republikeinen van de groep- Tardieu hebben tot nog toe 5 zetels verloren. Onder anderen is de bekende afgevaardigde en voorzitter der algemeene kamer-commissie Ettienne Fougeure in zijn district verslagen. Ook de bekende afgevaardigde Ricolfi van de groep Tardieu komt niet in de kamer terug. De groep Martin verliest tot nog toe 4 zetels, terwijl de rad. soc. er 5 winnen. De socia listen hebben tot nog toe 1 zetel gewonnen. In de geheele wereld hebben de sociaal democratie en communisten den 1 Mei-dag gevierd, maar het schijnt, dat zoo'n viering in ons land veel kalmer kan gebeuren dan overal elders. Hoofdzakelijk bereiken ons dan ook dit jaar weer berichten van botsingen met of zonder doodelij .en-afloop. Botsingen tusschen commu nisten en politie. Terwijl de Bremensche politie in de afge- loopen dagen reeds herhaaldelijk tegen de communisten heeft moeten optreden, is het op den eersten Meidag op verschillende plaatsen tot botsingen gekomen tusschen de politie en communisten Deze laatsten hiel den hedenmorgen een vergadering in de Cen trale Hallen. Na het einde van de vergade ring werd een groote stoet gevormd, die on der het zingen van revolutionnaire liederen en geschreeuw tegen de politie door de Landwehrstrasse trok De politie, die den stoet wilde ontbinden, stuitte op verzet, zoo dat van den gummistok gebruik gemaakt moest worden. 7 agenten van politic werden gewond, drie hunner kregen vrij zware hoofdwonden. Ten slotte dreigde de politie te zullen schieten, waarop de communisten aftrokken. In den loop van den middag was de rust weer hersteld. De politie arresteerde talrijke personen. Het aantal gewonde com munisten is niet bekend, daar zij door hun kameraden zijn meegenomen. Twee dooden bij de Meifeesten. Bij de Meiviering in het industriegebied Dombrowa is het tot bloedige botsingen ge komen, tusschen demonstranten en poltie Twee fcetoogers werden gedood. Een zwaar gewoqd. Rustig verloop van den 1 Meidag in Hongarije. De 1 Meidag is over het algemeen in geheel Hongarije rustig verloopen. Enkele ordeverstoorders werden direct door de po litie verspreid. In totaal werden 103 personen gearresteerd. 41 communisten te Berlijn gearresteerd. Na afloop der Communistische meeting in den Tiergarten te Eerlijn werden 41 com munisten door de politie gearresteerd. Zij hadden verboden liederen gezongen en dit niet gestaakt, toen hun van politiewege hier op werd attent gemaakt. De viering van den 1 Mei dag in Rusland. Als onderdeel van de 1 Meifeesten werd Zondag te Moskou een groote parade gehou den van het Roode Leger. Op de regeerings- tribune trok de aanwezigheid van de Turk- sche delegatie onder leiding van premier Ismet Pasja bizondere aandacht. 'Ook het geheele corps diplomatique was onder lei ding van den Japanschen gezant aanwezig. De minister van oorlog Worosjilow, hield een redevoering, waarin hij er op wees, dat het Roode Leger steeds paraat moet zijn te strijden voor de Sovjet Unie, die ernstig be dreigd wordt. Na het défilé der troepen marcheerden de arbeidersorganisaties uit Moskou voorbij de tribune. In de geheele Sovjet Unie werden gister nieuwe fabrieksinstallaties ingewijd, o.m. het krachtwerk, Dneprostroi. 40 communisten in Palestina gearresteerd. In alle groote steden van Palestina was de politie gister versterkt. De dag is zonder in cidenten verloopen. Als voorzorgsmaatregel had de politie te voren reeds 40 communisten gearresteerd. 1 Mei-viering in Japan. De Mei-demonstraties te Tokio verliepen zonder incidenten. Door de stad trok een stoet van ongeveer J2.000 demonstranten, die door 5000 burgerwachten werden bege leid. Ernstige onlusten te Melbourne. Te Melbourne is het ter gelegenheid van de 1 Mei-viering tot ernstige onlusten geko men Een demonstratieve optocht van 5000 personen marcheerde naar Yarnabank, waar verschillende redevoeringen werden gehou den. Tot de sprekers behoorden de premier van Victoria, Tannacliffe, de leider der ar beiderspartij, Cameron, en de president van het departement van Handel, die trachtten te spreken van een midden in de menigte staan de vrachtauto. De menigte begon evenwel luide te protes teeren, bestormde den vrachtwagen en wierp den premier en zijn gezelschap tegen den grond. Een der aanvallers mishandelde den minister-president, zoodat deze verscheidene wonden aan het hoofd, o.m. een verwonding onder de oogen. Een kalm verloop in de U. S. A. Behoudens enkele incidenten is de een- Meiviering in de U. S. A. in het algemeen vrij rustig verloopen. Te New-York namen ondanks den stroomenden regen ongeveer 70000 personen aan een communistische mee ting in Union Square deel. Ook te Washing ton, Chicago, Boston en Detroit had deze dag een rustig verloop. Botsingen tusschen betoogers en politie te Havanna. Te Havanna heeft een IGOO-tal communis ten getracht een 1 Meidemonstratie te houden ondanks het verbod van de politie. De politie dreef de betoogers uiteen, en loste daarbij verscheidene schoten in de lucht. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN PHILADELPHIA. Tijdens communistische demonstraties in Philadelphia is het in drie verschillende deelen van de stad tot ernstige botsingen ge komen met de politie. Daar de politie er met gebruik maken van den gummistok niet in slaagde de volksmenigten uiteen te drijven, moest ook de brandweer met waterstralen in grijpen. Bij het gedrang dat hierop ont stond werden vele vrouwen en kinderen on der den voet geloopen. Tot dusver zijn vijf tig gewonden, waaronder vier agenten van politie bekend. Vijftig personen werden ge arresteerd. totaal zijn door de uitsluiting op den eersten dag 10.000 arbeiders werkloos geworden Het gaat thans.om de Deensch- valuta. Daar Engeland de Deensche leveringen in ponden Sterling betaalt, de Deensche producent ech ter het Pond aan de Deensche deviezen- centrale tegen den officieelen koers moet af geven, eischt de Deensche vleeschproducent vrije noteering van deviezen welke de regee ring echter niet wii toestaan. Daar verder de Deensche boer schulden in Kronen heeft, is met in zijn belang den Deenschen Kronen- koers niet te laten oploopen. DE TOESTAND VAN DE DEENSCHE VALUTA. Door de uitsluiting in de Deensche slachte- rijbedrijven zijn de Deensche deviezen-moei lijkheden buitengewoon gestegen. Zaterdag heeft een kabinetszitting plaats gevonden in aanwezigheid van de leiders der nationale bank. Het resultaat van deze zitting is nog niet bekend. De dagbladen zien den toestand zeer don ker in. Algemeen wordt gesproken over de zelfmoord van den Deenschen landbouw en den Deenschen uitvoer naar Engeland. In DE ZWITSERSCHE VERTEGEN WOORDIGER VAN KREUGER GEARRESTEERD. Bredberg, de Zwitsersche vertegenwoor diger van Ivar Kreuger is na gedurende verscheidene dagen te zijn verhoord door de crimineele politie van Stockholm gearres teerd. Volgens een dagblad-bericht is geble ken, dat hij de leiding had over niet minder dan 5 der zoogenaamde Kreugermaatschap- pijen, die allen groote namen droegen, zoo als „Financieele maatschappij voor de In dustrie", óf Uniemaatsehappij N.V." etc. Fredberg schijnt zich aan verschillende ver grijpen te hebben schuldig gemaakt. Volgens het blad „Allehanda" bedraagt de bruto-opbrengst van den veelgenoemden Kreuger-goudmijn Boliden 40 millioen kronen per jaar. 90 pCt. van alle aandeelen zijn door Kreuger bij de Zweedsche Rijksbank beleend. Bij den huidigen omvang van het bedrijf is de productie 6000 K.G. goud, 20000 K.G. zilver, 7000 K G. koper en 25000 K.G. arse nicum. Het verslag van het officieele onder zoek van de naar Boliden gezonden regee- ringscommissie is nog niet beschikbaar. GOEBBELS VERLANGT BRUENINGS AFTREDEN EN ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG. De nat.-soc. rijksdagafgevaardigde dr. Goebbels publiceert een artikel, waarin hij vaststelt, dat de Geneefsche ontwapenings conferentie op het doode punt is gekomen. Met de organisaties van het pacifisme die in Duiischland het.hooge woord spreken, kan niet veel uitgericht worden op het strijdperk der internationale beslissingen. Dr. Bruening kan er in Geneve met recht op wijzen, dat Duitschland niet alleen materieel, maar ook moreel en psychisch ontwapend heeft. Zoo even heeft hij de SA en SS formaties ver boden. Daarmede is een der weinige factoren van Duitsch verweer verslagen. Vervolgens critiseert Goebbels het beleid van Bruening en het gebruik van paragraaf 48, waarna hij vraagt of het niet juist zou zijn, wanneer de rijkspresident Bruening geen vertrouwen meer zou geven, den rijksdag zou ontbinden en het parlement in overeenstem ming zou brengen met den volkswil, zoodat van deze positie uit het Duitsche lot met nieuwe mannen en nieuwe ideeën kan worden. MALARIA-EPIDEMIE IN NATAL. Tot nu toe 1290 dooden. De districten Mongones en Eshowe (Natal) worden thans door een hevige malaria epidemie geteisterd. Tot nu toe zijn ongeveer 1200 inboorlingen gestorven. De missiona- rissn hebben dringend de zending van kinine verzocht, aangezien hieraan gebrek dreigt t# komen. VERBETERING IN DEN TOESTAND VAN DEN JAPANSCHEN GEZANT. De Japansche troepen hebben in verband met den -bomaanslag alle toegangen tot den Chineeschen wijk in Sjapei afgesloten. Alle in- en uitgaande personen worden nauwkeurig gefouilleerd, alle Koreanen wor den streng bewaakt. In de Fransche concessie zijn razzia's in alle Koreaansche clubs uit gevoerd. Gebleken is n.1. dat de na de aan slag gearresteerde Koreaan Fengki werkzaam was in een wasscherij in de Fransche con cessie. Het politieonderzoek heeft verder het vermoeden doen ontstaan dat Fengki ook be trokken is geweest bij den aanslag op den Japanschen keizer in Tokio,op 8 Januari j.1. De toestand van den Japanschen gezant Sjigemitsoe is verbeterd. Het staat echter nog niet vast of zijn rechterbeen behouden kan blijven. Sjigemitsoe beeft de Japansche regeering gewezen op de urgentie van het afsluiten van de Ghineesch-Japansche wapen stilstand ondanks den gespannen toestand in Shanghai. NAAR EEN ZES-URIGE WERKDAG IN DENEMARKEN. De Deensche minister-president Stauning heeft tijdens de Meibetooging der sociaal democratische partij een politieke redevoering gehouden, waarin hij mededeelde, dat de regeering zeer binnenkort bij het parlement een voorstel zal indienen betreffende de ver laging der schulden in den landbouw, zoo mede betreffende de invoering van den zes- urigen werkdag ter bestrijding van de werk loosheid. GROOTE BRAND TE BERN. Zondagmiddag te omstrezks half vier is in Bern brand uitgebroken in de bovenste ver dieping van het administratiegebouw van den telegraafdienst. Tot de avonduren woedde de brand nog voort. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de laboratoriumruimten waar zich vele ontplofbare stoffen bevonden spoedig in lichterlaaie stonden. Van hier sloegen de vlammen door naar de archief ruimte. De geheel bovenbouw werd ver nield. Het laboratorium en het archief brand den geheel uit. BOERENHOEVE BEDOLVEN. Drie dooden. In de omgeving van Pivas (Zuid-Frank rijk) zijn Zaterdag ongeveer 300 Kubieke meter aarde verschoven. Een boerenhofstede werd bedolven. Drie personen vonden bij dit ongeluk den dood. DE VOORBEREIDINGEN VOOR DEN TWEEDEN STRATIS- FEERVLUCHT. In het laboratorium van prof. Piccard te Brussel worden op het oogenblik grondige voorbereidingen gemaakt voor den nieuwen vlucht naar de stratosfeer. Men hoopt den nieuwen gondel aanvang Juni naar Augs- burg té kunnen zenden. De kosmische stra lingen zullen ditmaal, naar het schijnt, niet door middel van photografie, maar langs grafischen weg worden opgenomen. Waar schijnlijk betreft het hier een toestel, dat door inschakeling van een fotocel de kos mische energie omzet in dynamische. BOMAANSLAG TE BUDAPEST. Gisteravond hebben onbekenden een boft aanslag gepleegd nabij de Donau Corso 11 Budapest. De helsche machine ontplofte in een telefooncel aan den hoek van het Carlton Hotel. De ijzeren wanden van de cel werden verbogen, terwijl het dikke spiegelglas in duizenden splinters uit elkaar vloog. Zeven personen die op het terrein van het Carlton Hotel zaten, werden licht gewond. Uit het onderzoek bleek, dat kort te voren een groep jongelui in de omgeving van de telefooncel was gesignaleerd, vermoedelijk hebben zij den aanslag gepleegd. HET MOORDPROCES OP HONOLOELOE. Luitenant Massie schuldig bevon* den. Appè! aangeteekend tegen de j\ ry-uitspraak. Clarence Darrow, de advocaat in 'net proces tegen luit. Massie c.s., die zijn faam, Amerika's beste advocaat te zijn, weer heeft versterkt, zooals de Tel. meldt, niet in de uitspraak van de jury, welke zooals bericht de verdachten schuldig aan manslag heeft bevonden, berusten. Darrow noemt de uitspraak onbegrijpelijk, een travesti van de ge rechtigheid en ontbloot van alle men- schelijke gevoelens. Hoewel de jury circa 5C uur had be raadslaagd, duurde de slotacte slechts tien minuten. Toen de junry, bestaande uit vijf Amerikanen, drie Chineezen, een Deen, een Duitscher, een Portugees en een inboorling van Havvaii, de rechtszaal binnen trad, was de spanning nog groo- ter dan de vorige dagen. Als antwoord op een formeele vraag van den rechter, overhandigde de voorzitter van de jury den grifier vier vellen papier, welke deze op zijn beurt den rechter ter hand stelde. Luitenant Massie, die was gaan staan, leunde naar voren en ademde zwaar. De rechter gaf de papieren terug aan den griffier, die daarna de uitspraak voorlas, welke luidde: „Wij, de jury, bevinden Thomas Massie schuldig aan manslag. Wij bevelen echtereen mild vonnis aan." Mevr. Massie barstte hierop in een hevig sniken uit. Haar echtgenoot trachtte haar te troosten door zijn hand op haar schouder te leggen. Mevr. For- tescue liet niets van haar emotie blij ken en keerde zich naar een van de twe» veroordeelde Amerikaansche matrozen, die naast haar stonden. De twee matro zen gaven evenmin bink van ontroering. Onmiddellijk stond een van de advo caten op en teekende appèl aan. De zaak komt hierdoor eventueel in behandeling bij het oppsryerechtshof en wordt zoo noodig doorgezonden naar het Ameri kaansche hof van appèl in Californié. De rechter deelde mede, dat de veroor deelden onder de hoede gesteld zullen worden van een der Amerikaansche marine-officieren en dat de uitspraak Vrijdag zal plaats vinden. De Ameri kaansche vlootcommandant, die de orde in de stad moet handhaven, is niet be vreesd voor ongeregeldhedn en heeft dan ook geen extra-patrouilles uitge zonden,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1