Agenda De rondvlucht boven Hederiand. Rechtszaken Weec&edcfit Stad en Omgeving- JkmUiclacd lïietms .%mst m Wetenschap VERLAGING VAN POLDERLASTEN, HEILOO. BERGEN. Mijnhardt's Laxeertab letten AARDSCHOK TE TOULON. DUITSCH ZEILBOOTJE AAN DE AFRIKAANSCHE KUST VERONGELUKT. HOORN. HOORN. HET EERSTE ELECTRISCHE LICHT IN DE WIERINGERMEER. OUDORP. CASTRICUAï, Onze H. B. S. candidaat heeft een opstel ingeleverd. Overzien;. Maandag 2 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: Mannen bui ten de Wet (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Ons dagelijksch brood (rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Het spook van Parijs (rom., sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie: eerste hoofdnummer O, Pepita! (rom.); tweede hoofdnummer Operabal 13 (spionnagefilm), hoofdrollen Alfred Theodoor Loos en Lu Dagover. Dinsdag 3 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain Mannen bui ten de wet (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Ons dagelijksch brood (rom.); boven 14 j. 7.30 uur.'Victoria-Theater: Het spook van Parijs (rom., sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: 1. O, Pepi ta (rom.); 2. Operabal 13 (spionnagefilm). Woensdag 4 Mei. 7.30 uur, Cinema Americain: Mannen bui ten de wet (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Ons dagelijksch brood (rom.); boven 14 J. 7.30 uur, Victoria-Theater: Het spook van Parijs (rom., sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: O, Pepita (rom.); 2. Operabal 13 (spionnagefilm). 8 uur, 't Gulden Vlies, voordracht over het nieuwe muziekschrift Klavarskribo; spreker de heer J. J. Pot. DE HERSENEN VAN PETER KUERTEN ONDERZOCHT. Naar de officieele Pruisische president mededeelt, heeft het Duitsche instituut voor psychiatrisch onderzoek bij het kaiser Wil helm Instituut te München, dat de beschik king had gekregen voor wetenschappelijk gebruik over de hersenen van den 2 Juli 1931 te Keulen terechtgestelde Peter Kuer- ten, medegedeeld, dat liet onderzoek heeft uitgewezen, dat in alle deelen der hersenen normale verhoudingen heerschten. Er be staan niet de minste aanwijzingen van een of ander ziekteproces. Ook bestaat geen en kel gegeven waaruit een anatomische storing zou kunnen blijken die zou kunnen wijzen op een aangeboren of verworven geestesziekte. Het anatomisch-biologisch instituut van de universiteit van Berlijn heeft in verband hiermede medegedeeld, dat dit resultaat in ■overeenstemming is met het eigen onderzoek. MET 2'A MILLIOEN MARK NAAR HET BUITENLAND GEVLUCHT. De betrokken instanties zijn op het spoor gekomen van een grooten uitvoer van kapi taal door een persoon, die waardepapieren voor ongeveer 2'A millioen Mark had ver kocht en de opbrengst naar het buitenland had gebracht. De man had den banken valsch, of gestolen passen gegeven, waaron der zich de pas bevond van een bekend Duitsch schrijver die cp de Lüneberger Heide woont. Reeds eenige arresaties werden ver richt. De hoofdschuldige verblijft volgens de meening der autoriteiten in het buitenland. AANSLAG OP EEN SPOORBRUG BIJ KIRIN (CHINA). Volgens een bericht uit Kirin werd een 60 KM. van de stad verwijderd gelegen spoorweg door een bomontploffing vernield. 23 Mantsjoerijsche soldaten werden daarbij gedood. De Japanners beweren, dat de aan slag op aanstichting van Sovjet Russische agenten is gepleegd. ERNSTIG NOODWEER IN ENGELAND. In den nacht op Zondag woedde boven het Kanaal een verschrikkelijke storm, die door regenvlagen en hagelbuien werd afge wisseld. De straten van Folkestone stonden onder water, zoodat het verkeer moest wor den gestaakt Het water is in de lager gele gen huizen binnengedrongen, waardoor de bewoners ernstige schade hebben geleden. Op verschillende plaatsen langs het strand, stond het water zoo hoog, dat meubilair en dergelijke voorwerpen werden weggespoeld. Te Oakthorpe werd de dijk van een kanaal weggespoeld. De spoorlijn werd geheel ver nield, de rails werd weggeslagen zoodat het treinverkeer moest worden omgelegd. De lan derijen werden over groote gebieden over stroomd, waarbij het vee gedeeltelijk ver dronk. ters afstand van de boot, vond men een Baskische muts, met de teekens W. C. r. Arow. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 29 April 1932. A. C. S. te Hugowaard, overtreding Arbeidswet, 8 boete of 8 dagen hecht. J v. S. te Alkmaar, overtreding vis- scherijwet, '2.50 boete of 2 dagen hechtenis. P. J. A. te Amsterdam, overtreding wapenwet, 5 boete of 5 dagen hech tenis. - A Z te Alkmaar, overtreding melkbe- sluit, 10 boete of 10 dagen hechtenis. H O. te Noordscharwoude, dron kenschap, 3 boete of 3 dagen hechtenis. 4 C H. en I. v. S. te Uitgeest, loopen verboden grond, ieder teruggave ouders. C. L. te Uitgeest. J F. J., A. C. S., N. B., J. de L., C. B.. F. J. J- G. G. en J. Z. te Alkmaar, A. R. te Utrecht, B. G. J. H te Doetnchem, J. J W. te den Helder, 1. T. te Wormer, J. W. te St. Pancras, over treding algemeene politieverordening, de le 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e, 7e, 9e, 10e, 11e en 12e ieder,/ 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 4e en 6e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 5e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 8e 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 13e 4 boete of 4 dagen hechtenis. C. G. L. te Schoorl, H. L. C. de G. te Limmen, J. G. N. te Beverwijk, J. N., M. F. J. R., A. A. H. S., L. J. P. S. en 3. V. te Uitgeest, W. v. d. S. en H D. te Bergen, J. Z. en T. H. te Medemblik, P. v. D. te Twisk, K. M. en J. v. E. te Beemster, J. H. te Schagen, A. K. te Beemster, J. B. en L. v. K. te Amsterdam, W. v. W. te Hoog woud, G. R. en G. R. te Krommenie, P. K. te Anna Paulowna, F. de J. te Koedijk, C. S. en P. K. te Oudkarspel, E. B. en A. C. A. te Zijpe, J. H. A. en A. A. B. te Oudorp, P. D. en C. N. te Heerhugo- waard, A. C. J. A. K. en G. S. te Alkmaar, overtreding motor- en rijwiehvet, de le en 9e iedgr 3 boete of 3 dagen hechte nis, de 2e, 6e, 23e en 24e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 7e, 8e, 10e, 17e, 19e, 28e, 31e, 32e en 34e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e, 20e, '21e, 22e, 25e, 26e en 33e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 11e, 13e, 18e en 29e ieder 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 12e 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 14e en 30e ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, do 15e en 16e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 27e 10 en 8 boete of 10 en 8 dagen hech tenis. VOORJAARSMARKT PURMEREND, 2 Mei 1032 Op de heden gehouden Voorjaarveemarkt waren in totaal 2583 stuks runderen aangevoerd, waarvan de prijzep als volgt: melkkoeien 150 270; geldekoeien 110—180; pinken 40—85. Handel stug. De banne en polder Schagen heeft beslo ten de lasten voor 1932 te verlagen met 2.50 per H.A. BERKHOUT. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten inzake de toepassing van kor ting op de salarissen van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers heeft de Raad be sloten aan Ged. Staten te adviseeren 3'A pensioenkorting toe te passen op de salaris sen der ambtenaren, wier inkomen meer dan 1500 bedraagt. BLOKKER. De gehouden Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente een bedrag opgebracht van 63.29. 'Door de S. D. A. P. en de R K Volks bond is een adres aan den raad gericht waarin zij betoogen dat de steunrege ling, welke tot 30 April j-L geldig was. verlengd dient te worden. In de Memorie van toelichting wordt gezegd dat het aantal werkloozen de laatste weken niet afneemt, dat er geen redelijke kans is dat er werk gevonden wordt en zij een beroep doen om de werkverschaffing en (of) steunregeling van kracht te doen blijven. De afdeelingen Bergen, Schoorl en Koedijk van de moderne arbeidersbeweging en S. D. A. P. vierden gister den 1 Meidag door een ge- meenschappelijken fietstocht, die gevolgd werd door autobussen, waarbij de verschillende vaandels werden meegedragen. Des avonds werd er in de Rustende Jager een druk bezochte feestelijke bijeenkomst ge houden, onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer D. Bergman, die verklaar de ontroerd te zijn over de vele prijzen die het bestuur voor de te houden verloting mocht ont vangen. Het waren er niet minder dan 140, De afdeeling der S. D. A. P. was met 14 leden toe genomen, waardoor deze thans 87 leden telde. Spr. hoopte aan het einde van den avond de 100 te bereiken. Dr. Hemelrijk hield een Meirede, waarin hij de beteekenis van den 1 Meidag in het licht stelde en er op wees hoe in 1887 door de le Ar beiders Internationale besloten werd den 1 Meidag internationaal te vieren als een wa penschouwing, „waarin getoond wordt dat de arbeidersmacht, die de socialistische productie wijze wil, steeds grooter wordt. Spr. wees er op hoe aanvankelijk internatio nale persoonlijkheden met kracht voor dit ideaal streden, dat zij later ontrouw werden en hij wekte de aanwezigen op het ideaal trouw te blijven. Voor alles moet men bereid zijn als socialist offers voor het ideaal te brengen. Het is niet voldoende om uit ontevredenheid met eigen po sitie zich bij de arbeidersbeweging aan te slui ten, het innerlijk leven wordt pas rijker, wan neer men tot het inzicht is gekomen, dat een socialistische samenleving pas een vrije, geluk kige menschheid mogelijk zal maken. De tegenwoordige wanorde waarin men leeft en waarbij er gebrek wordt geleden en werk loosheid heerscht, werd door spr. in een grafi sche voorstelling belicht, waaruit bleek, dat sinds 1880 de bevolking 1 y2 maal is toegeno men en de productie van de hoofdproducten 6 maal grooter is geworden. Wel belicht deze tijd schril, dat de groote leiders van de kapitalistische wilde productie wijze niet zijn de menschen waarvoor ze wor den gehouden. Een planmatige productie op den grondslag van de socialisatie moet hiervoor in de plaats komen, opdat allen weer deel aan den arbeid kunnen nemen. Voorts wees spr. er op, dat de ideeën die aan den Volkenbond ten grondslag liggen goed zijn Ze zullen echter pas werkelijkheid worden, wanneer de volkeren internationaal een derge lijke macht hebben ontwikkeld, dat niet meer de belanghebbenden bij den oorlog, doch de ware vredesvrienden naar Geneve worden af gevaardigd. Spr. eindigde met een aanhaling van de anti- oorlogsbrochure, van dp Nederlandsche Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders „Hoort onze Roep". De met enthousiasme uitgesproken rede werd met een warm applaus beloond. Na de pauze had de verloting plaats, waarna de heer Louis Contran eenige voordrachten ten beste gaf, die zeer in den smaak vielen. De feestelijkheid werd besloten met een zellig bal. Uit Bergen wordt ons gemeld: In de commissie tot het afnemen van de acte-examens in de Fransche taal in 1932 zijn benoemd: Mej. Th. Maschmeijer, as sistente aan de gem. universiteit Amsterdam en de heer R. Wiarda, leeraar aan de R. H B. S. Alkmaar. regelen zonder Kramp of P,|"nrn_jsten Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten TENTOONSTELLING VAN LEO GESTEL. De in onze streken bekende kunstenaar Leo Gestel opende Zaterdagmiddag in de kunst- zalen van de firma Buffa en Zonen, K straat te Amsterdam, een tentoonstelling van zijn werk, welke een overzicht ge^ van z I werkperiode in de jaren 1922 1932. De tentoonstelling omvat een o6 nummei teekeningen, gouachesen en pastels en stelt in staat het groote kunnen van dezen kunstenaar, die thans in zijn werk boven a materie uitgaat, te bewonderen. Gestel is on getwijfeld één van de grootsten onder de mo dernen en staat thans als schilder in de kracht van zijn leven. Tot 24 Mei blijft de expositie geopend, zoo dat er alle gelegenheid is om er bij een bezoek aan Amsterdam een kijkje te nemen. STORM IN HET KANAAL EN DE GOLF VAN BISCAJE. In het Engelsche Kanaal en in den Golf van Biscaje woedt een hevige storm, zoodat groote vertraging verwacht wordt in de scheepvaart. FELLE BOSCHBBRAND BIJ POTSDAM. Gisteren heeft een groote boschbbrand bij ferch ruim 200 morgen bosch bijna geheel vernield. De brandweer uit 15 verschillende plaatsen verscheen om het blusschingswerk ter hand te nemen. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan door onvoorzichtigheid van dagjes- menschen. Om 4 uur in den morgen is te Toulon een korte, doch vrij krachtige aardschok waarge nomen, die een groot gedeelte der slapende bevolking deed ontwaken, doch die geen verdere schade aanrichtte. Inboorlingen vonden gisteren nabij Tunis aan het strand een klein zeil bootje, waarschijnlijk van Duitsche nationaliteit. Het vaartuigje droeg den naam „Sturmvogel" e was ingericht voor 3 personen, van wie men echter geen spoor vond. Wel vond men aan boord nog de volledige uitrusting van de drie waaghalzen, die waarschijnlijk met het kleine vaartuigje een zeetocht hebben willen maken en daarbij, naar men vreest, in een storm om het leven zijn gekomen. Op eenige honderden me- Tot voorzitter der Gezondheidscommis sie, gezeteld te Hoorn, is benoemd de heer dr. J. C. de Ruijter de Wildt, alhier. In verband met de bekende circulaire van Ged. Staten heeft de gemeenteraad be sloten aan het College te adviseeren tot 8 'A korting op de salarissen van burgemees ter, secretaris en ontvanger en 3 op het salaris van den gemeente-geneesheer, veld wachter en schoolschoonmaakster. BROEK OP LANGENDIJK. Het comité voor ouden van dagen te Broek op LangendijkZuidscharwoude heeft in haar vergadering het besluit genomen evenals vorige jaren de oudjes weer een ge notvollen dag te bereiden. Wat betreft de onkosten daaraan verbon den zal een circulaire ter invulling gericht worden aan de burgerij van beide gemeen ten, met verzoek om een bijdrage. Het comité vlijt zich met de hoop, dat deze dag zoo langzamerhand burgerrecht heeft gekregen en vertrouwt dat de burgerij zich in aeze niet onbetuigd zal laten. De tocht gaat per auto naar Amsterdam, waar dan een boottocht zal worden gemaakt door de ha ven. BENOEMD. De heer mr. D. Bosscher, werkzaam bij het Sfoordhollandsch Landbouwcrediet N.V. te Alkmaar, is tot procuratiehouder benoemd. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUW- CREDIET N.V. Gevestigd te Alkmaar. In de op 2 Mei 1932 gehouden Jaarlijk- sche Algemeene Vergadering van Aandeel- ïouders werden de Balans en Winst- en Ver liesrekening per 31 December 1931 goedge- ceurd. Het dividend over 1931 werd zoowel voor de gewone als voor de preferente aandeelen bepaald op 6 In mindering hierop hebben de preferente aandeelhouders in November 1931 reeds 3 ontvangen. De heer J. F. Mcens, die als commissaris aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Maandbericht April 1932. In den loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd 149.263.14 en terugbetaald 221.328.35 derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 72.065.21. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bij den aanvang van dit jaar 3.227.703.26 bedraagt thans 3.197.493.48. Het aantal in den loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 126. Ingetrokken werden 49 boekjes w.o. 8 van schoolspaar- ders. Het aantal in omloop zijnde spaarbank boekjes vermeerderde aldus met 77. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 9020 bedraagt thans 9262 Van dit aantal behooren 7001 aan perso nen of instellingen te Alkmaar gevestigd, 1387 aan personen elders woonachtig en 874 aan schoolspaarders. Onder de in April uitgereikte 126 nieuwe boekjes zijn begrepen '13 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van 1.—). De lediging in den loop der maand April van 268 spaarbusjes leverde een bedrag van 4387.32 aan kleine besparingen op. In het tijdvak 1 Januari—30 April werden 1339 busjes ter lediging aangeboden, waar bij bleek, dat in totaal 18711.88 was be spaard. De aanleg van de eerste electrische installatie in de Wieringermeer is thans zoover gevorderd dat Zaterdagmorgen op sluis I het electrische licht op proef heeft gebrand. Zaterdagavond waren de weinige hui zen, die reeds nabij sluis I in de Wierin germeer gebouwd zijn, voor de eerste maal electrisch verlicht. 'Het nieuwe rijwielpad aan weerszij den van den Munnikenweg nadert zijn voltooiing. Dit fietspad, bestaande uit groote in de lengte gelegde klinkers, is een aanzienlijke verbetering, die bij de wielrijders zeker groote waardeering zal vinden. Zaterdagmorgen werd in ons dorp ver teld dat een gasvergiftiging had plaats ge had. Na eenige onderzoek bleek dat niet waar te zijn al was het ongeval toch ernstig genoeg. Tegen den avond had de oude en gebrek kige A. v. d. Steen te Bakkum de kachel in de woonkamer, tevens slaapkamer, aange maakt en is tegen 9 uur met een tweetal kleine kinderen van zijn buurman, tevens schoonzoon J. B. alhier, welke kinderen al tijd den nacht in het grootvaderlijk huis doorbrengen, gaan slapen, 's Morgens tegen 7 uur toen na kloppen niet open gedaan werd, heeft de vader der kinderen, J. B., zich door het indrukken van een ruit toegang verschaft en bleek, dat de beide kinderen en ook de oude man bedwelmd waren. Direct werd dr. Leenaers gewaarschuwd en de zuurstofkoffer van de gasfabriek gehaald, met welk toestel getracht werd de levensgees ten der slachtoffers weder op te wekken. Bij de beide meisjes van B. was al gauw resul taat verkregen, maar bij den ouden man, die diep in de 80 is, gelukte dit minder. Ge lukkig mocht dr. Leenaers er in slagen de levensgeesten van het slachtoffer tegen 10 uur weder op te wekken en maken de slacht offers het naar omstandigheden thans vrij goed. Over de oorzaak vernemen wij, dat de man vermoedelijk den sleutel van de kachel pijp heeft dicht gedraaid. Zaterdagmiddag was een der eigenaren van de garage „Horna" een wagen aan het opkrikken en toen hij bezig was aan dien wagen werkzaamheden te verrichten geraak te door de een of andere oorzaak de krik on der den wagen vandaan waardoor de man met een zijner armen onder den wagen klem raakte. Door tceschietenden werd den man uit zijn gevaarlijke positie verlost en overge bracht naar de woning van de wijkzuster mej. Boelrijk. Deze stelde den geneesheer dr. Leenaers met het geval in kennis, die dan ook spoedig bij de hand was. Nader is de patiënt overgebracht naar de woning van dr. L., die den man behandelt. Hier bleek dat een groo te wonde aan den arm was ontstaan, terwijl den arm tot op het been op verschillende plaatsen zwaar was getroffen. Na verbon den te zijn en een injectie gehad te hebben tegen de gevreesde klemziekte fs de man naar zijn woning overgebracht LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 19,55 uur licht op. Wij beginnen op dit oogenblik het is ongeveer half twaalf in den morgen te vreezen, dat slechts een onzer vliegcandida- ten in dit nummer een verslag zal publicee- ren. Herman Sajet, leerling van de zesde klas se van het Gymnasium, die den eersten dag (Vrijdag), den tocht door het Noordelijke deei van ons land maakte, heeft tot dusver nog niets van zich laten hooren, wat ons nu niet zoo heel verwondert omdat bekend is, dat hij, al betrekkelijk spoedig na de opstijging in Amsterdam luchtziek is geworden, en de gevolgen daarvan zich in zoo sterke mate openbaarden, dat het zoowel voor hem zelf als voor zijn medepassagiers een uitkomst was, dat hij in Twente het vliegtuig kon ver laten, vanwaar hij per trein naar Amsterdam is teruggekeerd. Intusschen mogen wij aannemen, dat zijn ongesteldheid op den vasten grond spoedig verdwenen zal zijn en hoewel het onder deze omstandigheden natuurlijk niet prettig zal zijn geweest een verslag van zijn ervaringen te maken, toch was ook daarover nog wel iets te schrijven geweest. Wij hadden in allen ge valle eenig bericht verwacht, maar wellicht is dit nog onderweg en in dat geval zullen wij zijn opstel in ons volgend nummer nog een plaatsje geven. Hieronder volgt het verslag van onzen deelnemer aan de rondvlucht op den twee den dag, den 16-jarigen Henk van der Meer uit Heerhugowaard, leerling der vijfde klas^ se der Rijks H.B.S., die, zooals uit zijn opstel blijkt, buitengewoon genoten heeft. Wij laten zijn korte maar aardige beschrij- ving van den tocht hieronder volgen. Dank zij het initiatief van de Alkmaarsche Courant, die twee leerlingen van Middelbar» scholen in de gelegenheid stelde en dank zij het lot, dat mij gunstig was, kon ik aan bo- yengenoemden tocht deelnemen. Dit initiatief is te meer van beteekenis, als men weet, dat de Alkmaarsche Courant de eenige was die dit gedaan heeft, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.1 mM. te Vest Manör. Laagste barometerstand 752.1 mM. te Yarmouth. Verwachting, geldig tot den avond van 3 Mei: - Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zui delijke wind; tijdelijk opklarend; weinig of rreen regen in het Zuiden; in het Noorden aanvankelijk nog kans op regen; overdag iets wanner. Terwijl de depressie ten Zuiden van En geland sterk in beteekenis afnam groeide een uitlooper op het vaste land tot een zelfstan dige kern, die gisteren met onweer over ons land trok en nu aan de Zuidzijde nog veel regen geeft. Een uitlooper over Duitschland zal in het Oosten waar de hooge temperatu ren nog voortduren onweer brengen. Óp IJs land is de hooge druk blijven groeien in Scandinavië nam de hooge druk af. In de buurt van de Azoren is de barometer laag, en bij de beweging van depressie op de Noordzee in Noordelijke richting blijft een voor van lage druk ons nog van de koude in het hooge drukgebied scheiden, zoodat bij opklaring nog vrij zacht weer te verwachten is. Op tal van plaatsen is onweer met regen voorgekomen. De temperatuur steeg gisteren voor het eerst boven 20 graden Celsius in ons land en tot 24 graden Celcius in Duitschland. Op de Britsche eilanden bleef het .koeler. HET WEER IN APRIL. Te weinig zonneschijn. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend-temperatuur een halve graad bene den normaal. Zij was in de eerste decade een graad boven normaal, in de tweede 2 graden er beneden en in de derde ongeveer normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op de 4en en 20sten, resp. 4 graden boven en 3 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was 1 graad beneden, het gemiddelde minimum een halve graad boven normaal. Het aantal dagen met de minimum-temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bildt twee tegen vier normaal. De neerslag bedroeg over het algemeen meer dan het dubbele van de normale hoeveelheid. De afwijking boven normaal bedroeg in Noordholland, West Brabant en ZuictLim- burg ongeveer 100 in Zuidholland en Zeeland 120 tot 130 in het Midden en Noordoosten van het land 130 tot 140 en in het Oosten 140 tot 160 Te De Bildt werden 102 uren zonneschijn waargenomen, tegen 151 normaal. De tocht ging via Schiphol het Zuiden in. Er namen in het geheel acht vliegtuigen aan deel, namelijk drie Fokkers (passagiers vliegtuigen), vier Pandertjes en een Koolho ven van de „Aeroclub". Het opstijgen te Schiphol slaagde goed en zoodoende voelde ik dan voor het eerst de emotie van het „Ins Blaue hinein" te gaan. Het was heerlijk, be neden het mooie Zuid-Holland en boven ons de wolken, waardoor nu en dan de zon te voorschijn kwam Uit een vliegtuig kan men eerst goed zien, dat Zuid-Holland een land bouw- en veeteeltprovincie is, stukken bouw land en weidevelden wisselen elkaar af en worden door slooten van elkaar gescheiden. Het was jammer dat we niet veel van de bloembollenvelden konden zien. Onderwijl waren we de Oude Rijn al gepasseerd. Het was aardig den loop van dit kronkelige stroompje te volgen. Heel in de verte zagen we Leiden. Toch was het zonder kaart moei lijk zich te oriënteeren. Er werden heel wat gissingen, waaronder vele vergissingen ge maakt, veel heeren wisten van hun aardrijks kunde zoo goed a's niets meer, wat trouwens geen wonder is. De vlucht boven de dokken van Rotterdam was mooi, men kon echter wel zien, dat het malaise is, want veel rijen schepen lagen werkloos naast elkaar. In Waalhaven groeide het aantal vliegtui gen, dat eerst slechts uit drie bestond, aan tot acht. Hier begon echter pas de officieele tocht. En nu viel goed de ligging van de ver schillende Zuidhollandsche eilanden op. Vooral boven Dordrecht was dit goed waar te nemen. In de verte zagen we de waterrijke Bies- bosch. Bij de snijding van de Maas en de Waal onderscheidden we het aardig gele gen Slot Loevenstein. Na eenigen tijd boven de Maas gevlogen te hebben kwamen we bij 's-Hertogenbosch en daarna bij Nijmegen. Het verschil met Zuid-Holland viel op, hier veel heidevelden. De Maas werd gevolgd toi aan Yenlo. We vlogen nu eens links, dafl weer rechts daarvan: vlieghoogte 1700 Me- ter. Boschpartijen wisselden af met bebouw de velden. Bij het landen te Venlo deed zich een verrassend incident voor. De raampjes stonden bij het vliegen open en bij het lan den vlogen we door een breede plas, een klein slootje, en voordat de heeren aan bak boord het wisten, waren ze rijkelijk be; sproeid: ik hoef U niet te vertellen, dat bij volgende landingen de raampjes potdicht ge houden werden We kwamen een kwartier te vroeg in Ven lo aan. Wat de landingsplaats betrof, deze was, met uitzondering van de zoo even ge noemde plas, uitstekend: voor dit doel had men een heideveld afgezet. Veel menschen waren aanwezig, maar deze werden door de marechaussees te paard op een behoorlijken afstand gehouden. Via Maastricht en Heer len werd de vlucht vervolgd tot Gilze-Ryen- Ik wil alleen opmerken, dat de reuk van de lucht boven Roermond en andere fabriek»at®*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2