Alkmaarsche Courant. Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers. De geheimzinnige inbreker INTERNATIONAL' Honderd vier en dertigste Jaargang. Maandag 2 Mei. Vergadering van afdeelingsbesturen in „De Unie". Er zal een minimumprijs voor de producten gevraagd worden. De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring No. 103 1932 Jladianieuuis Dinsdag 3 Mei Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.0 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. '0.30 Concert. J. G. de Jong, piano. Marie Zorn, zang en Egb. Veen, begeleiding. 11.Kookpraatje door Nanny WolfKaufmann. 11.30 Vervolg concert. 12.Orgelconcert ooor P. Palla, m.m.v. Eddy Noordijk, viool. 1.AVRO- kamerorkest o.l.v. L. Schmidt, Marijke van Tooren, zang en Egb. Veen, piano. 2.45 Pauze. 3— Knipcursus. 4.— Piano-recital door Elsa Nolthenius. 4.30 Kinderuur. 5.30 Accordeonmuziek door „The Three Hawk- courts". 6.Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 7.30 En- gelsche les. 8.Vervolg Omroeporkest, o.a uit „Rosamunde", Schubert. 8 30 „Dolores Divine", Schuldig of onschuldig, radio drama van Kenneth M. Ellis, vertaling W Vogt. 9.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. Soliste: Marta- Eggerth, zang. 10.Vaz Dias. 10.15 Vervolg Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.12.Gr-.mofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8 —9.15 en 10.—11-30 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Concert I.45 Gramofoonpl. 2.Causerie. 3.Cur sus. 4.Gramofoonpl. 4.25 Cursus. 5. Concert. 7 Lezing. 7.45 Causerie. 8.— Gramofoonpl. 8.20 Concert. 10.30 Vaz Dias. 10.45—12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 50 Tijdsein en berichten. 10.05 Lezing. II.20 Orgelconcert Reg. Foort. 12.20 Leo- nardo Kemp's orkest. 1.25 Voor de scholen. 3.20 Schotsch studio orkest o.l.v. G. Daines. 3.50 Grosvenod House-orkest o.l.v. J. Meeus. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Schu- mann-kwartettcn door het Kutcher kwartet. 6.10 Fransche causerie. 6.40 „Little Miss Make-Believe", muzikaal hoorspel van Ch. Brewer. Muziek: W. H. Beach, m. m. v. so listen, revuekoor en Theaterorkest. 7.40 Le zing. 8.20 Berichten en beursnieuws. 8.40 Kamermuziek, Geza Frid, piano en het Gril- ler Kwartet o.a. kwartet d-moll op. 46, Sibe lius en 12 Caricatures musicales, Geza Frid, piano-soli. 9.551!.20 BeHini's band. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 7.05 en 11.40 Gramofoonpl. 8.05 Raaio-tooneel „La chance de Francoise", van Porto-Riche. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit het Palace-hotel. ..204.20 Radio-orkest 0. 1. v. Reesen, m. m. v. W. L. Jensen, zang en V. Fischer, piano 7.508.20 Duitsche koorliederen, Mannenkoor „Bel Canto" o.l.v. A. Rachlew, o.a. Wiegenlied Brahms. 9.20 Cembalo-recital door F. Jensen. 9.50—10.20 Fransche suite's o.l.v. Launy Gröndahl, o.a. Suite voor orkest, St. Saëns en Suite voor klein orkest, Roger-Ducasse. 10.2011.50 Dansmuziek uit Rest. „Nimb". Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10.40 —11.20 Gramofoonpi. 11.2012.10 Concert uit Stuttgart. 12.201.50 Concert door orkest van werklooze musici 4.205.35 Middagconcert. 7.20 Militaire muziek o. 1. v. Cellarius. 8.05 „Westfalen reimt und singt durchs Jahr". Rome, 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Concert m. m. v. Arrgio Serato, viool, o.a. La Vestala, Spontini; Contradansen, Mozart; Tambourin chinois, Kreisle-, Brussel, 508 en 338 M-: 508 M.: 11.20 Gramofoonpl. 4.20 Concert o.l.v. Fr. André. 5.40 Gramofoonpl. 7.20 Het Tearoom orkest o.a. Strauss-potp. arr. Weber en uit „Vienna nights", Romberg 8.20 Concert o. 1. v. Ch. Walpot, o.a. Wiener Blut, wals, Strauss en Idylle passicnnelle, Razigade. 9 3010.20 Chas Remue en zijn Band (dansmuziek). 338 M.: 11.20 Trio-conrert. 12.— Zang en piano-voordracht. 12.35 Chas Remue en zijn Band. 4.20 Trio-concert. 5 206.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o.l.v. Meule- mans, o.a. Milenka-ballet. Blocks; Ouv „Don Juan", Mozart. 9.30 Concert o.lv. Ch. Walpot, o.a. Roses of Picardy, Haydn-Wood. Zeesen, 1635 M. i Weensche muziek door Otto Römisch en zijn orkest 8.Mu zikale voordracht. 8.30 Tschaikowski's piano concert in b-moll op. 23 door Alfred Hoehn en orkest. 9.3de Symphonie op. 44, Proko- fieff (Berlijnsch Omroeporkest). 9.55—11.50 Mei-concert uit Hamburg o.l.v. Ad. Secker. JeuMeUm 21) uit het Engelsch door A. Treub. Wij moeten nog een getuige bij de handteekening hebben, zei hij, sii Peter vroo- lijk aankijkend. U heeft natuurlijk niets tegen Eric Aimsbury, heeren? Aimsbury verhief zijn hand in verweer, maar sir Peter barstte uit. Ik heb alles tegen den onbeschaamden jongen schavuit! brulde hij. Laat Spencer ge tuige zijn. Spencer doet alle dingen zoo erg goed, Harker, zei Eric kalm. Spencer stond met vragende aandacht eer biedig toe te zien, toen het contract geteekeno werd, eerst door Aimsbury, wiens hand merk baar beefde, toen door sir Peter, die zijn aris- tocratiosche handteekening krabbelde met een onverschilligheid, die voorgewend was. Nu Spencer, noodig Harker, de pen aan den butler reikende, en de stippellijn aanwij zend, waar hij moest teekenen. Spencer kuchte zacht en schraapte zijn keel Mag ik vragen van welken aard het con tract is? vroeg hij plechtig, zijn wenkbrauwen licht opgetrokken, en de siphon soda stijf voor zich uit houdend. Sir Peter staarde hem aan alsof hij niet goed gehoord had en Eric grinnikte hoor- Op uitnoodiging van het hoofdbestuur van bovengenoemden Bond kwamen Zater dagmiddag de afdeelingsbesturen bij elkaar in De Unie. De zaal was goed gevuld: 26 afdeelingsbesturen waren aanwezig De heer Schermer, van Hoogkarspel, heette als voorzitter de talrijke aanwezigen welkom, zijn vreugde uitsprekend over de groote opkomst. Spr. deelde mede, dat in de laatste hoofd bestuursvergadering de vraag aan de orde was gesteld op welke wijze meer zekerheid van bestaan zou zijn te krijgen voor de boe ren en tuinders en dat naar aanleiding hier van deze vergadering belegd" werd. De voorzitter stelde hierop een door het hoofdbestuur gewenschte statutenwijziging aan de orde. De secretari s las de statuten zooals ze oorspronkelijk luidden, waarbij me- dedeeling werd gedaan van de door het hoofdbestuur bedoelde wijzigingen. De voot- naamste hiervan was het vormen van distric ten, welker besturen zullen bestaan uit even veel leden als er afdeelingen onder ressortee ren (elk dezer wijst één lid aan). Elk district beneemt één lid van het hoofdbestuur. Alle voorgestelde wijzigingen werden goedgekeurd. De heer Visser (Venhuizen) stelde voor Alkmaar te kiezen als plaats van vesti ging van den bond in stede van Hoorn, om dat het centrum is verlegd naar eerstgenoem de plaats. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat straks bij uitbreiding het centrum wel weer veranderd kan worden. De heer Kramer (Zuidscharwoude) meende, dat uitbreiding zal plaats vinden in zuidelijke richting, zoodat het z.i. juister is Alkmaar als zetel van den bond te kiezen. De heer R o s e 1 a a r (Hoorn) stelde voor in de statuten geen plaats van vestiging te noemen, maar te vermelden, dat de bond is gedomicilieerd ten huize van den secretaris, ris. Alzoo werd na eenige bespreking besloten. De bedoeling is zoo spoedig mogelijk de ko ninklijke goedkeuring ie vragen. Bespreking algemeene en plaat selijke toestanden. De heer K e n n e d y (Beemster) stelde vast, dat het zoover is gekomen, dat men schen, wonende en werkende op de meest vruchtbare gedeelten des lands, totaal ten onder zijn gegaan. Er moet dus wel veel ha peren aan de algemeene maatschappelijke toestanden, als zij, toegerust met groote vak kennis en bezield met ernstigen wil, geen be staanszekerheid meer kunnen verwerven. Ter illustratie van de armoede memoreerde spr. een krantenbericht, waarin stond dat in Amsterdam een „stempelaar" bij Maatschap pelijk Hulpbetoon was gekomen, gekleed in onderkleeding, omdat hij geen bovenkleeding meer had. Spr. vreesde, dat de situatie nog ernstiger zal worden, nu 't aan de knapste economen niet gelukt is (en ook niet geluk ken zal) orde in den chaos te brengen. Met mooie woorden, zooals er zooveel zijn ge bruikt, komt men er niet. Spr. releveerde het antwoord van den mi nister, gegeven aan de gemeente Koedijk, toen deze verzocht om steun in verband met de onmogelijkheid om de vereischte 30 pet. voor de steunverleening aan tuinders bijeen te krijgen, en spr. noemde dit antwoord een hoon aan die gemeente (o.a. verhooging prijs electrischen stroom van 24 cent op 35 cent voor licht). Spr. concludeerde, dat de hulp aan de noodlijdende tuinders niets beteekent en laakte het in de regeering, dat zij door de Tweede Kamer een voorstel heeft doen aan nemen, waarbij de aandeelhouders van de Nederl. Bank worden schadeloos gesteld voor het door de daling van het Engelsche pond geleden verlies. De slachtoffers van den druk der tijden moeten tot actie komen, en dan gold voor spr. als eerste eisch: verzekeren van een be staansminimum. Door de verschillende verzoeken om steun hier en toeslag daar is te vreezen, dat de menschen, gedreven door groepsbelangen, tegenover elkaar zullen komen te staan, en dat is juist het verkeerde. Als minimum voor een bestaansmogelijk heid zou sor. willen zien bepaald een bedrag van 1000. De middelen om verlichting te brengen 'n deze tijden van diepe inzinking, zijn er wel, de inschrijving op de laatste staatsleening bewees dit (een overschrijding met 123 mil- lioen gulden). Spr. beval samenwerking aan met alle or ganisaties, die eenzelfde doel nastreven als de Neutrale Bond; hij vreesde anders een terugzinking tot het pauperisme. De hui dige crisis zal nog zeer lang kunnen duren en als de „kleinen niet voor zich zelf op treden, zullen zij steeds dieper in de schulden komen en tenslotte een knieval moeten doen voor het burgerlijk armbestuur. De heer B u 11 e r (Koedijk) had zich afge vraagd hoe het mogelijk is, dat de akker bouwers in de oostelijke provincies zoo spoe dig hulp kregen van de regeering en had het volgende antwoord: samenwerking met de arbeiders. Spr. wilde die ook hier en dan trachten te komen tot een inenschwaardég loon voor hen die werken willen. Er moet dus geen streven zijn om de loonen steeds maar weer te drukken, waardoor ten slotte geen levenemogelijkheid blijft bestaan. De heer J. d e V r i e s te St. Pancras her innerde aan het woord van Paulus: „Wie niet werkt zal niet eten". Thans is het net andersom en ziet men, dat wie werkt niet eet. Spr. beval aan. om de ministers en de Kamerleden en de Statenleden van Noord holland geregeld het orgaan van den Bond te zenden, opdat zij op de hoogte komen van den waren toestand. Er moet stevige actie worden gevoerd, ook door middel van demon straties, waarbij de vrouwen der tuinders niet mogen achterblijven, want juist zij lijden bijzonder zwaar. Voorts moet er een depu tatie worden afgevaardigd naar de koningin. De heer Davidson (Wijk aan Duin) vroeg of geen samenwerking kan worden ge zocht met politieke partijen. De heer M u ij e n (Heemskerk) ried aan paraat te zijn voor het eerstvolgende najaar. Men moet trachten steun te krijgen niet door een gegarandeerd inkomen al is dit ook aanlokkelijk maar door toeslag op de pro ducten, waardoor een prikkel zal blijven om zoo goed mogelijke producten te telen. De arbeiders moeten mede in de actie voor het verleenen van dien steun worden betrokken, om van het toestaan ervan meer verzekerd te zijn. De heer Kramer (Zuidscharwoude) wees er op, dat zoo weinig menschen werkzaam zijn in de tuinderijen in het Geestmer Am bacht, een gevolg van het gebrek aan midde len om de arbeidskrachten te betalen. Men brengt het land in cultuur zonder kunst mest. De regeering heeft zich geplaatst op het standpunt van liefdadigheid en weiger: steun aan de bedrijven. Land- en tuinbouw, visscherij, enz. lijden armoede. Wie zal straks de belastingen moeten betalen? Het is nood zakelijk een deputatie te zenden naar de ko ningin, om haar duidelijk uiteen te zetten, hoe de toestanden zijn. Spr. betwijfelde of haar bij haar bezoek aan den Langendijk wel voldoende alles is verteld. Er moet gewezen worden op het gevaar voor misoogst als ge volg van onvoldoende bewerking van den grond. Het in uitzicht gestelde regeerings crediet van 700.900 is beslist onvoldoende, er was 4 millioen noodig en de gemeentelijke commissies vroegen uit bescheidenheid nog slechts 2 millioen. Er moet met forsche hand worden inge grepen om de werkloosheid in de tuinderijen te verdrijven. Spr. beval daarvoor aan het zenden van een deputatie naar de koningin en het uitkeeren van het tweede millioen voor steun. De regeering is dit verplicht aan den tuinbouw, zij is op dit oogenblik bezig zelfmoord te plegen voor den Neder- landschen staat. E>e heer Visser (Venhuizen) wees op den nood, ook in andere bedrijven als gevolg van het lijden van land- en tuinbouw Credieten en rentelooze voorschotten bren gen ons nog steeds dieper in den put. Van de bedrijven kan niets meer worden geplukt en toch krijgen wij geregeld nog de aan slagen in de grondbelasting en het hoog heemraadschap. Er moet naar gestreefd wor den vrijstelling van betaling te krijgen en als allen dat tegelijk verzoeken, zal de re geering wel overtuigd worden van onze ar moede. Spr. stelde het nut en de noodzake lijkheid in het licht van massa-demonstraties en van samenwerking met de arbeiders bonden. Als onze bedrijven worden gesteund en weer gaan bloeien, zal de werkloosheid ook in andere takken van volksbestaan ver minderen. De heer Bakker (Noordscharwoude) vreesde, dat de Bond met zijn 1100 leden niet baar. Zeker niet! snauwde sir Peter. Wij vra gen om je handteekening, niet om brutaliteit. Spencer boog heel even. Vergeef mij, sir Peter, maar het strijdt met mijn gewoonte documenten te teekenen, waarvan ik den inhoud niet ken, antwoordde hij met kalmte En er school een lichte uitda ging in zijn oogen, die sir Peter eenigszins in de war bracht. Je gewoonte? snoof sir Peter minach tend. Wat heeft je gewoonte hiermede te ma ken? Harker hield de dreigende tirade tegen. Spencer is in zijn recht, zei hij rustig, terwijl hij het contract aan den utler over reikte. Je moet het vooral zorgvuldig door lezen. Spencer, voegde hij er met een zeker sarcasme bij. Ik zou niet gaarne door je ge weten gekweld worden. Sir Peter kookte zwijgend; Aimsbury hield zijn adem in, Eric neuriede een deunt je en Harker rookte onverschillig, terwijl Spencer zorgvuldig het stuk doorlas. Er kwam niet de minste verandering van uit drukking op het gezicht van den butler, toen hij de inleidende clausules doorlas, maar toen hij aan de lijst obligaties kwam, die de borgstelling vormden, lichtte hij zijn hoofd op. Deze zijn natuurlijk al de gestorte borgstellingen? vroeg hij. Ja, antwoorddde Harker, het pak obli gaties opnemend. Misschien wil je ze zelf nazien? Dat zal niet noodig zijn, mijnheer, antwoordde Spencer, terwijl hij weer voort ging met lezen. Het schijnt in orde te zijn, mijnheer, zei hij eindelijk, ik Schijnt te zijn, barstte sir Peter uit. Schijnt te zijn? Het is in orde! Ik had dat willen zeggen, sir Peter. Zeg dan wat je meent. Teeken het nu en ga dan heen! Spencer zette gehoorzaam den siphon neer en plaatste zijn handteekening waar Harker hem had gewezen. Teeken het afschrift ook, nu wij er toch mee bezig zijn, Spencer. Spencer teekende het onvoltooide afschrift dat de procureur hem voorlegde en zei niets. Toen keerde hij zich naar de deur en ging plechtig heen. Maar hij ging niet geheel en al weg, want juist toen hij op het punt was de kamer te verlaten, begon Harker, die met een zucht van opluchting het contract opgevouwen en in zijn tasch geborgen had, met den onmiskenbaren toon van iemand, die graag wil afstappen van een onderwerp dat onaangenaam is geworden. Sprekend over dezen Decker, begon hij. Spencer bleef op den drempel staan en draaide zijn hoofd om om te luisteren. Deden we dat? vroeg sir Peter knorrig We doen het nu, antwoordde Harker grinnekend. Er gaan praatjes in de couran ten, dat hij identiek is met den Ruiten Aas, die ongeveer twintig jaar geleden de Engel sche crimineele kringen in oproer bracht. Onzin! zei sir Peter met zooveel na druk, dat de anderen hem verbaasd aan keken. Dat is mijn meening ook, sir Peter, zei veel succes zal behalen bij de regeering. Daarom is samenwerking met andere organi saties noodig. Wel is tot nu toe door de chr. en r.-i. geweigerd met ons samen te werken, maar dit bewijst niet, dat zij dat ook straks niet willen. Uit eigen omgeving zei spr., dat er symptomen zijn, die er op wijzen, dat men van die zijde tot andere ge dachten komt. De heer Vlug (Noordscharwoude) zei, dat op de vorige protestvergadering van den Bond eigenlijk geen weg is aangegeven om verbetering te brengen in den toestand der tuinderij. Spr.'s afdeeling had verschillende punten besproken, waarvan goede resultaten werden verwacht. In de eerste plaats was daar steun aan de bedrijven, een garantie voor een minimumloon, die echter het gevaar heeft, dat de fut uit de menschen gaat. In de tweede plaats moet gestreefd worden naar bestaanszekerheid ook bij ziekte en ouderdom of invaliditeit 600 voor vrijgezellen en 1000 voor getrouwden, met toeslag van 100 voor elk kind). De staat zou daarvoor controle en economisch voeren van het bedrijf mogen eischen. Voorts moet er komen een loonende mini mumprijs voor de producten; de teelt van in het binnenland te consumeeren producten moet worden aangemoedigd; de invoer van buitenlandsche voedingsproducten moet wor den verboden zoolang onze eigen bodem vol doende in de behoeften kan voorzien tegen matigen prijs. Het gebruik van Nederland- sche producten moet worden aangemoedigd. De grondlasten op de ongebouwde eigendom men moeten worden afgeschaft, eveneens de hoogheemraadschapsiasten. Deze soorten be lasting leggen 'n 50 millioen op de schouders der Ned. boeren en tuinders. De pach ten mogen niet hooger zijn dan 125 per H.A. voor tuinbouw en 100 voor landbouw. Een hoogstens 50-urige werkweek moet voor land- en tuinbouw worden ingevoerd. De Nederlandsche regeering moet streven naar vrijen invoer in Duitschland en Amerika De voorzitter onderbrak den spreker, wees op het verlaten der vergadering door verschillende personen en vroeg den heer Vlug zich te bepalen tot één of een paar punten, waarvan succes te verwachten zou zijn. Dit zou beter wezen dan het noemen van allerlei wenschen, waarvan misschien nog in geen twee jaar iets te verwachten is. De heer Vlug zag van het woord af. Vanuit de vergadering werd aangedrongen op samenwerking met den bond van land- pachters. De voorzitter constateerde, dat ver schillende wegen zijn aangegeven, die zou den kunnen leiden tot verbetering van den slechten toestand, waarin de land- en tuin bouwers verkeeren. Namens het bestuur stelde spr. voor te ijveren voor het vaststel len van een zoodanigen manimumprijs voor de producten der tuinders, dat er een be staanszekerheid wordt verkregen. Spr. hoopte voor dit idee de medewerking te kunnen ver krijgen van den heelen Nederlandschen tuin bouw. Bedoelde prijs behoeft niet te hoog te worden gesteld, want de risico van het bedrijf moet blijven bestaan, het mag niet drijven op den bijslag. Spr. was overtuigd dat voor de rechtmatigheid van den eisch verschillende argumenten zijn aan te voeren. Jaarlijks geeft de regeering voor millicenen steun aan allerlei bedrijven, die voor velen van groot belang kunnen worden geacht, maar is de tuinbouw dan niet voor duizenden een levens belang? En waarom worden die bedrijven niet gesteund? In de jaren 19141918 heeft de tuinbouw bewezen een landsbelang te zijn. Als de regeering thans de tuindersbedrijven niet steunt, zullen vele bouwers binnen niet te langen tijd zijn overgeleverd aan steun, dan zal dus evengoed moeten worden betaald, ter wijl door steun aan de bedrijven de cultuur in stand kan worden gehouden. Als deze steunverleening door het vaststellen van minimumprijzen practisch wordt toegepast, zullen vele, anders tot ondergang gedoemde bedrijven, in stand kunnen worden gehouden. Spr. deelde nog mede, schriftelijke mede- deeling te hebben ontvangen van de afd. LutjebroekGrootebroek, dat de Tweede Kamer het tweede millioen voor steun aan de tuinderijen had toegestaan. De heer R o s e 1 a a r (Hoorn) betoogde dat de tuinder recht heeft op steun van de regee ring, recht op een minimum-inkomen, en dit mag men geen premie op de luiheid noemen. Maar intusschen zullen minimumprijzen voor de producten gemakkelijker zijn te berei ken, al is het groote aantal producten wel een bezwaar. Het zoeken van medewerking met andere bonden en partijen (ook politieke) is noodig. Het zal goed zijn te weten hoe laatst genoemde tegenover onze verlangens staan. Spr. wekte de aanwezigen op hun stem te laten hooren ook op veilingsvereenigingen en Harker veelbeteekenend. Sir Peter staarde Harker even aan, toen kreeg hij een kleur en bracht zijn glas naar zijn lippen met een hand, die niet geheel vast was. Spencer keek scherp naar sir Peter, en trok zijn lippen even samen. Maar het praatje gaat, ging Harker voort. Eén of ander knappe man heeft zich in de geschiedenis verdiept en de legenden opgehaald van het Robin Hood-achtige werk van den Aas, zijn methoden enz. en heeft de gelijkheid met de handelwijze van den Decker aangeduid. Ik zou er Drew van verdenken die knappe man te zijn, als het niet zeer onwaarschijnlijk was, dat Drew eenige weldadige beweergreden aan den Aas of den Decker zou toeschrijven. Ik herinner mij niet gelezen te hebben, dat de Ruiten Aas ooit zijn liefdadige nei gingen toonde, zei sir Peter scherp. Ik wel, antwoordde Harker. In dien tijd hield men het er alge meen voor, dat hij meer philantroop clan misdadiger was. Hij beroofde nooit anderen, dan die het lijden konden, en deelde de opbrengst van zijn werk aan de armen uit. Het is natuurlijk nooit bewezen, maar gewoonlijk is er eenige grond voor zulk soort geruchten. ik geloof het niet, zei sir Peter af doend. En de oude heer zal nooit gelooven, dat zulk een man met mogelijkheid de Decker zou kunnen zijn, zei Eric, recht op gaan zittend. Daar heb je gelijk in, mijn jongen, Vracht- ft wagens Tractor» Omnibussen 't f N.v. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG, THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 7720B5 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 MIDDELBURG. KORTE DELFT A83, TELEFOON 676 in andere corporaties en beval aan in het begin van Mei nog een protest-crisisvergade ring te houden te Hoorn en te Purmerend. Spr. gaf aan wat er moet gebeuren om vrijstelling of uitstel van grondbelasting te krijgen. Een heffing ineens, zooals op de protest vergadering te Alkmaar onlangs aanbevolen, werd door spr. een noodzakelijkheid ge- noemd, evenzeer als staatserfrecht, waarmee ook heel wat kapitalen, die thans arbeidloos inkomen geven, in de schatkist konden vloeien. De heer Schouten (Harenkarspel) wil de aan den adviseur voor de werkverschaf fing (den heer P. Kikkert te Koedijk) vragen om medewerking voor het tewerkstellen van werkloozen op de tuinderijen. Volgende wenschen waren: het beschik baar stellen van een tweede millioen voor den nood in den tuinbouw en het zenden van een adres aan de koningin om toeslag op de koolprijzen (een concept-adres werd door spr. voorgelezen). De heer Kaan (hoofdbestuur, Oudkar spel) miste in de vergadering een geest van verzet en zou het orgaan willen doopen met den naam „Ontwaking", want er moet actie komen;'met teeltpremie e.d. komen we er op den duur niet, er moet voortdurend pressie op de overheid worden uitgeoefend en de ware toestand mo.t worden blootgelegd. Ge beurt dit niet, dan zal men de menschen niet in de wettige organisatie kunnen houden. Iemand uit W ij d e n e s beval aan bij de a.s. Kamerverkiezingen uitsluitend candida- ten van het platteland te stemmen. Het voorstel van het bestuur om actie te voeren voor het vaststellen van minimum prijzen werd met algemeene stemmen aange nomen. Op spoed werd aangedrongen. De heer K e n n e d y vreesde, dat men, door zich op het glibberige pad van mini mumprijzen te begeven, gedesillusionneerd zal worden. Spr. wees hierbij op hetgeen de minimum-prijs voor spruitkool verleden jaar heeft geleerd. Van steun uit de rijen der arbeiders zal men niet veel moeten verwachten voor maat regelen, die tegen hun belangen indruischen. De ervaring van de tarvyewet bewijst dit. Afgevaardigden der arbeiders hebben mee gewerkt aan het in het leven roepen ervan, maar de verwachtingen daarbij (vermindering van werkloosheid) zijn niet bewaarheid. De heer R o s e 1 a a r vroeg wat men dan wèl zou willen. Een stem: Je hebt toch je werkpro gram, je eisch voor minimum-inkomen! De heer R o s e 1 a a r Ja, dat is het uiterste. Alleen als wij steun vragen voor het product, hebben we kans op medewerking van andere bonden. De voorzitter geloofde niet, dat van het bestuursvoorstel finale redding is te ver wachten, maar toch in elk geval wel ver lichting, en die kan men alleen krijgen met steun van andere vereenigingen. Voor de tweede maal bracht spr. het voor stel in stemming en het werd ook nu weer aangenomen. Thans waren er echter twee afdeelingen tegen. Het idee om vrijstelling of uitstel van grondbelasting en hoogheemraadschapsbe lasting te vragen vond bijval. Overeen gekomen werd, dat de afdeelingen er voor zullen werken. Met het oog op de kosten werd goedge vonden een bestuursvoorstel, om geen protest- vergaderingen meer te houden. Het was inmiddels al over zessen gewor den en waar het zich bij de weinig krachtige leiding van den voorzitter en ook door de ufilatingen van een paar leden tijdens de vergadering: „Wij hebben tijd tot 12 uur", liet aanzien, dat de bijeenkomst nog wel eenige uren kon duren, zijn wij ver trokken, toen bovenstaand besluit gevallen was. stemde Aimsbury droevig glimlachend toe. Hij is een schurkachtige dief! Niet meer en niet minder! Er wordt van den Decker gezegd, dat hij philanthropische invallen heeft? vroeg sir Peter. Nu, hier ook is weer niets bewezen. Maar er zijn algemeene aanduidingen, dat een groot aantal weldadigheidsver- eenigingen door het geheele land heen begiftigd zijn met schenkingen van een persoon, die een speelkaart in plaats van zijn handteekening gebruikt. Dat bewijst zeker niets Juist. Maar het feit, dat deze schenkingen altijd volgen na de ambts- bezoeken van den Decker, en dat de kaart, die aan de begiftigde gezonden wordt, gelijk is aan die welke aan het slachtoffer gezonden is Zoo er niets bewezen is, hoe kan dat dan een feit zijn? vroeg sir Peter, kwaad. Het eenige feit, dat omtrent den kerel bewezen is, is dat hij niet zoo kies keurig bij de keus van zijn slachtoffers is, als je denkt, dat de Ruiten Aas ge weest is. Er was een groot geschreeuw enkele maanden geleden, toen hij de ge heele opbrengst stal van het concert, dat in Town Hall ten voordeele der blin de soldaten gegeven werd als ik mij goed herinner. Je zult toch zoo iets niet aan eei\ philanthroop willen toeschrij ven? Ba! Zooals Aimsbury zegt, de kerel is een gewone dief, en al die romanti sche praatjes zijn niets dan onzin! Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5