PipsAügjvL Pepsodent polijst de tanden» terwijl het den tandaanslag verwijdert e iXVQ^\5LAG ANTI-SLIPTOESTEL. Geslaagde demonstratie voor den belangstellend publiek. De Eerste Nederlandsche Anti-Sliptoestel len Fabriek te Amsterdam heeft een nieuw toestel in den handel gebracht, om te voor komen dat een auto op vochtige, besneeuwde of beijzelde wegen slipt. Het toestel, dat „Tom Thumb" is gedoopt, bestaat uit een langwerpigen koker, waarin zich een in verticale richting beweegbare schuif bevindt. Binnen in den koker is een hefboomstelsel aangebracht, dat in verbin ding staat met een buiten den koker liggen de veer om de schuif te kunnen verplaatsen. Aan de onderzijde van de schuif is een schoen gemonteerd, bestaande uit 'n volgens geheim gehouden procédé samengestelde stof, welke nagenoeg niet aan slijtage onder hevig is, terwijl de wegen niet beschadigd worden. Aan de voorzijde is de scheen van een stootbumpertje voorzien, om stooten, ontstaan door oneffenheden van den weg te kunnen opvangen. Plaatst men nu den schoen op een oneffen wegdek, gedurende het rijden, dan zullen de stooten en schuif in verticale richting willen verplaatsen Deze stooten worden verder geleid en be landen in de buiten den koker liggende veer, gelijk dit b.v. bij een schokbreker het geval is. Onder het stuurwiel ter hoogte waar zich gewoonlijk de handen bevinden, zijn twee handletjes gemonteerd, die hun steun op het öashbord hebben. Om nu het toestel in wer king te stellen drukt men cp een der hanclle- tjes, waardoor de schoen op 't. wegdek wordt geplaatst. Men kan zoowel het linker als het rechter toestel afzonderlijk in dienst stellen of beide tegelijk. De beide schoenen behoeven geens zins voortdurend met het wegdek in aanra king te zijn. Een uitzondering hierop maakt het rijden bij sneeuw en ijzel. Bij plotseling remmen op nat wegdek of bij het nemen van een bocht kan men steeds bij wijze van voorzorgsmaatregel het toestel la ten functionneeren. Op de achterbrug, welke door gebruik van luchtbanden veerend is, wordt het toestel zoo dicht mogelijk onwrikbaar naast beide ach terwielen gemonteerd. Om het toestel buiten dienst te stellen, brengt men de handletjes weer in den oorspronkelijken stand terug. Gistermiddag demonstreerde de firma haar nieuwe vinding op het gedeelte Mauritskade tusschen Koloniaal Instituut en H.B.S. Behalve vele autonrnbilisten waren o.m. aanwezig rechter-commissaris mr. Boon, de procureur-generaal bij het gerechtshof Van Harinma Thoe Slooten, de heer C. Gordijn Jr., commandant van den brandweer, hoofd inspecteur J. C. Staal, chef van de verkeers politie en de secretaris \an de vereeniging voor Veilig Verkeer, mr. de Vlugt. De regenbuien hadden zich niet voortge zet, zooaat de sproeiwagens te hulp moesten worden geroepen om de vereischte gladheid van den weg te verkrijgen. Verschillende malen werd met groote snel heid met den demonstratiewagen waarop het toestel was gemonteerd, gereden. De remmen werden aangezethet anti- sliptoestel in werking gebracht enmet een kleine afwijking bleef de auto in zijn spoor. Ook bij het nemen van bochten bleek het nut van dit toestel. Op keien werd ook gedemonstreerd. Het zal nog afgewacht moeten worden hoe de practijk er op reageert en of hierdoor het slipspook van de wegen zal worden geban nen. JULIANAFEEST IN HET HOLLAND HUIS TE BRUSSEL Het Julianafeest is Zaterdag met grooten fuister in het Holland-Huis te Brussel ge vierd H.M. gezant en mevi. Van Nispen tot Sevenaer, alle leden van het gezantschap en haar dames waren aanwezig. De groote zaal was versierd met een schat van tulpen en hyacinthen. Er werd een tele gram gezonden aan prinses Juliana. Annie Mesritz speelde viool, jhr. Humal- da van Eysinga gaf zangnummers ten beste, beiden oogstten grooten bijval. De heer Clarenbould gaf een causerie over den Haag, terwijl de leerlingen van de Ne deriandsche school te Brussel een program ma uitvoerden dat door circa 1000 landg?- nooten zeer werd gewaardeerd HET MARGARINEWETJE. ür. Lcvink ontevreden over den gang van zaken. Naar het Hbld. verneemt zal dr. H J Lo-vink, lid der Tweede Kamer, voorzitter der Holl. Mij. van Landbouw en voorzitter der door de regeering ingestelde Landbouw crisiscommissie, niet deelnemen aan de beslis sing van de Kamer nopens het Margarine wetje. Er zij aan herinnerd, dat deze door dr Lovink gepresideerde regeeriugscomrnissie de regeering inzake steun aan de veehouderij had geadviseerd een accijnsheffing op boter en margarine, doch dat de iegeering dit ad vies ter zijde heeft gelegd "n cat der pai ticu- liere zuivelindustrie, behelzende accijns voor boter en menggebod voor margarine, heeft overgenomen. Geruchten, volgens welke -ie commissie- Lovink, naar aanleiding van dezen gang van zaken en bloc zal aftreden, berusten niet op waarheid XV is waar is di* denkbeeld bi; eenige leden, volgens het Hbl ook bij dr Lovink zelf, opgegekomen, doch de meerder heid is er tegen De r.k. Brabantse/ie Boerenbond tegen een menggebod. Het orgaan van den N Brab. Boerenbond zchrijft: „Het is spijtig, dat niet gepubliceerd is geworden het advies van de crisiscommissie Lovink. Dan konden nagegaan worden de beide systemen en waarom in het wetsont werp is ingediend het plan van het verplichte mengen van boter in margarine. Zeker, de boeren vragen wel geholpen te worden Maar tegenover het voorde I van directen steun, moeten ze toch die mengerij op den koop toe nemen. En dat kan op den duur wei een be langrijk nadeel zijn, want het verschil in kwaliteit tusschen boter en margarine wordt er zeker belangrijk door verminderd. Onzen goeden naam op de wereldmarkt a»s boter- producent kan ernstige afbreuk worden ge daan. De landbouworganisaties zullen, ge zien den hoogen nood, geen onaannemelijk durven uitspreken, maar de mogelijkheid on der het oog moeten zien of zo -.der die men gerij niet evengoed gesteund kan worden". BRANDGEVAAR VOOR VEE STALLINGEN. Het Bestuur der Sophia-Vereeniging tot bescherming van Dieren te Amsterdam heeft aan de colleges van B. en W. van alle ge meenten in Nederland de volgende mededee ling gedaan. De groote branden van boerderijen in ons land waarbij herhaaldelijk het vee, althans vaak een gedeelte, een smartelijken dood in de /ammen vond, bracht het Bestuur ertoe het vraagstuk ender de oogen te zien, hoe het mogelijk is, dat ontzettend lijden te voorko men. Het geeft Uw college naar aanleiding daar van beleefd in overweging, in de bouwveror dening Uwer gemeente een bepaling op te nemen, die de strekking heeft dat de stalling voor het vee der opnieuw te stichten boerde rijen zoodanig moet worden ingericht, dat geen onmiddellijk brandgevaar voor het vee bestaat. De afscheiding van de stallen zou dus van steen of beton moet worden opgetrokken, al thans zouden houten separaties moet worden verboden. Het ligt niet in de bedoeling van het Be stuur, om in deze tijden oude thans nog in gebruik zijnde stallen als onbruikbaar en ge vaar opleverend af te doen keuren, maar het is van meening, dat bij den nieuwbouw niet in het belang van de dieren maar ook in het belang van de eigenaars, hypotheekgevers en assuradeuren, een bepaling in het leven moet worden geroepen, om aan de groot brand baarheid der boerderijen paal en perk te stel len Het is het Bestuur der Sophia-Vereeni ging bekend, dat men reeds bezig is voor schriften in dien geest in de bouwverordenin gen oo te nemen. Wij zouden ons verheugen indien deze cir culaire bij Uw college een gunstige ontvangst mag vinden, en wanneer het zoover zou ko men, dat geen boerderij in ons land meer ge bouwd zou kunnen worden, zonder dat er rekening mede gehouden is, dat ook de dieren behoorlijk en veilig gehuisvest worden. STAKING VAN HAAGSCHE !f TAXICHAUFFEURS. Zondag is te 's-Gravenhage een staking onder de taxi-chauffeurs uitgebroken. Met uitzondering van de gele-band auto's en de z.g. eigen rijders, die geen officieele stand plaats hebben, ligt de taxi-bedrijf stil. De staking omvat vier groote en eenige kleinere ondernemingen, die te zamen 130 vergunningen hebben. Zij is geproclameerd buiten verantwoordelijkheid van het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbei ders, zoodat het hier een wilde staking be treft. De staking, waarbij ongeveer vierhonderd chauffeur zijn betrokken, grootendeels geor ganiseerd in de Haagsche Chauffeursver- eeniging, is Zondagnacht geproclameerd, na dat unaniem awfijzend was beschikt op het voorstel van den Centralen Bond om een de finitieve beslissing nog vier dagen, dus tot Hemelvaartsdag, aan te houden. Het contract was opgezegd tegen 1 Mei Van patroonszijde was reeds tweemaal een voorstel gedaan dat door de chauffeur niet was aanvaard. In de personeelsvergaderingen w^s men op het standpunt blijven staan, dat het loon van 18 moest worden gehandhaafd. De chauffeurs wenschten derhalve geen ge noegen te nemen met het voorgesteld garan- t:eloon. DE COMMISSIE VAN OVERLEG VOOR DE WEGEN. Ingesteld bij besc/ukking van den minister van waterstaat, die de bestaande commissies tegelijker tijd heeft entbonden. De minister van waterstaat heeft overwo gen, dat omtrent de vraagstukken, de wegen- verbetering betreffende, thans advies wordt uitgebracht door een ambtelijke commissie voor de wegen en een niet-ambtelijke rijks commissie van overleg voor de wegenverbete ring Aangezien door het bestaan van deze twee commissies naast elkander een voldoend snelle behandeling van vele vragen, welke zich bij de wegenverbetering voordoen en een voldoende samenwerking niet altijd mogelijk is, is het naar het oordeel van den minister gewenscht de commissies te vervangen door één commissie, waarin zoowel het ambtelijk als het niet-amHelijk element zal zijn verte genwoordigd en welke omtrent aangelegen heden betreffende wegen verbetering en daar mee samenhangende vraagstukken van ad vies zal dienen. De minister heeft om die redenen besloten onder dankbetuiging aan de leden en secre tarissen, beide genoemde commissies te ont binden en met ingang van 6 Mei in te stellen een commissie van overleg voor de wegen ONGELUK MET EEN ZWEEFMOLEN. Goed ajgeloopen Tijdens de Julianafeesten te Haarlem is een ongeluk gebeurd niet een auto- zweefmolen in het Julianap.irk. Terw ijl de molen in bew eging war is een stuk ijzer, w aaraan ter der zweef-auto's aan de as was verbonden, losgegaan of ge broken, waarop het auto'tje rechtstandig naar beneden kwam te hangen In het auto'tje zat de 41-jarige W. Z., in dienst der Nederl. Spoorwegen, met drie kinde ren. Zij vieler. er allen uit; ds kinderen kregen geen letsel en de heer Z. werd niet ernstig gewond. Eenige van de toeschouwers werden door een losgeraakten ijzeren beugel omver geworpen De 4-jarige W. P en G. D. en de 5-jarige P. S. werden ge wond de kwetsuren van de eerste twee waren niet van ernstigen aard; P. S kreeg een gespleten teng en is naar het ziekenhuis vervoerd. Het 15-jarige meisje P Z. werd met haar fiets ook door den beugel geraakt Haar mantel werd vernield en haar fiets beschadigd- Het uiterlijk Uwer tanden ondergaat een algeheele verandering. DE werking van Pepsodent is tweeërlei: het verwijdert den tandaanslag en polij*t het glazuur, daarom maakt het de tanden zoo mooi. Tandaanslag is een kleverig laagje op de tanden dat bacteriën bevat, die in voortdurend contact met het glazuur zijn. Het absorbeert (voedsel- en rookdeeltjes. Ge moet dien aanslag verwijderen. Het uiterlijk llwer tanden is afhankelijk van de tandpasta die U gebruikt. Pepsodent verwijdert den tandaanslag en polijst de tanden tot ze blinkend wit zijn- Koopt nog heden een tube Pepsodent. n—HANOeiiSMCIW ÜLDCP. De nieun e /ledondaagsche Amerikaanse/ie tandpasta 5003 wm De hoofdinspecteur van het bouw- en woningtoezicht heeft de constructie on derzocht en nadat eenige technische ver beteringen waren aangebracht, mocht de molcu weer dienst doen, onder voor waarde. dat er langzaam gedraaid zou worden en de exploitant na eiken rond gang inspectie zou houden. BEDREIGING TEGEN EEN AGENT VAN POLITIE. Zondagavond heeft een politie-agent in de Lange Lombardstraat in Den Haag aange houden en naar het bureau Prinsestraat ge bracht zekeren F. W. S., wonende in de Schel destraat aldaar, terzake van openbare dronkenschap en bedreiging tegen den agent met doodschieten. S. was in het bezit van een Mauser-pistool, dat hij bij zijn aanhouding aan de vrouw, met wie hij samenleeft, wist te overhandigen, doch dat dadelijk daarop door den agent in beslag genomen werd. S. was in het bezit van 22 bij het pistool behoorende scherpe patronen. Hij is opgesloten. UIT DE STROOCARTONNIJVERHEID. Na het conflict. Gister zijn aan de stroocartonfabriek der N.V. Hooites Beukema te Hoogezand 23 ar beiders weer te werk gesteld, hoofdzakelijk voor het bikken van kokers en ketels, en drie smeden. Het zal nog wel 3 of 4 weken du ren, voordat de fabriek weer bedrijfsklaar is. CONFLICT IN HET VEENBEDRIJF. De moderne en christ. landarbeidersbon den hebben bij zeven verveners in de gemeen ten Weststellingwerf en Lemsterland de sta king afgekondigd. De heer Westerdijk, rijks bemiddelaar in het eerste district, bemoeit zich reeds met het conflict. Moeilijkheden voor de industrie. Uit Klazienaveen meldt men aan de N. R Ct.: Tengevolge van de staking in het veendis- trict BargerOosterveen wordt geen turf aan de Puritfabriek alhier aangevoerd. Komt in dien toestand*geen wijziging, dan zal de fabriek, wegens gebrek aan grondstof, in den loop van deze week, stopgezet moeten wor den. DE CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN TEXTIELGOEDEREN. Vaststelling van de lijsten van goederen, waarvan de invoer be perkt is. Bij beschikkingen van 30 April heeft de minister van arbeid, handel eu nijverheid, op grond van de op 28 April gewijzigde beslui ten tot eontingenteering van den invoer van wollen en halfwollenstoffen en /an boven- en onderkleeding, opnieuw de lijsten van goede ren vastgesteld, waarvan de invoer tot 1 Fe bruari 1933 beperkt is. Tevens heeft genoemde minister opnieuw vastgesteld de modellen van de aanvraag formulieren, van de toewijzingen en van de vergunningen, die voor den invoer van Bo vengenoemde goederen benoodigd zijn. Men zie voor een en ander de Staatscou rant van gisteravond, no. 84. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam is door een daartoe ge vormd vcorloopig comité een bijeenkomst ge houden, teneinde te geraken tot de oprichting van een vereeniging tot woekerbestrijding. De mimster van staat minister van binnenl. zaken, jhr. n.r Ch. J. M Puys de Beerenbrouck, heeft gisteren een onverwacht bezoek gebracht aan versc'til.ende werkver schaffingen in de povincie Noordbrabant. Met 9 tegen 8 stemmen heeft de ge meenteraad van Weststellingwerf besloten, dc onderwijzeres bij huwelijk te ontslaan. SCHAGEN. V akteekcnschool. Na afloop der tentoonstelling van de ge maakte teekeningen der yakteekenschool, welke zich in een flinke belangstelling mocht verheugen werden Zondag de diploma's van den 3-jarigen cursus door den voorzitter, den heer C. Blaauboer te Schagen uitgereikt. Spr memoreerde hierbij, dat de vakteeken- school is overgegaan aan de Middenstands- vereeniging en dankte in verband daarmee den heer Jb. Roggeveen *e Schagen voor het vele werk. dat bijna uitsluitend door hem ge durende 20 jaar voor de vakleekenschool is verricht. De uitslag was als volgt: Uitmuntend: C de Graaf te Anna Pau- lowna, schilderen; zeer goed. C. Smit te Schagen, smeden; T. Rob te WLrirvgerwaard, smeden; goed, A. Schouten te Breezand tim meren; J Goed te Oudesluis, schilderen; J. Nannis te Oudesluis, schilderen; Jb. Wiggers te Breezand, timmeren; A. Ligthart te Scha- gerbrug, timmeren; A Kossen te Schagen, timmeren; J. Manneveld te St Maartensbrug, timmeren; T. Hoebe te 't Veld, smeden; G. Boontjes te Barsingerhorn, timmeren; C. d Wel, Schagerbrug, timmeren. Afgewezen één. Naar de tweede klasse zijn bevorderd vijf tien leerlingen. Naar de derde klasse zijn bevorderd veer tien leerlingen, waarvan een voorwaardelijk Niet bevorderd twee. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De afdeeling Den Haag onte vreden over de algemeene verga dering te Alkpiaar. In de Zaterdag gehouden ledenvergade ring van de Haagsche afdeeling der Evang. Maatschappij heeft, naar men aan het Hbl. schreef, het bestuur medegedeeld, dat het collectief zijn mandar; ter beschikking stelde, en zulks naar aanleiding van de houding, die het hoofdbestuur aangenomen heeft te genover de voorstellen en moties van deze afdeeling, en de bejegening, die afgevaar digde bestuursleden is ten deel gevallen op de alg. vergadering tt Alkmaar. Daar het H.B. duidelijk blijk heeft gegeven niets te willen weten van een grondige enquête en ingrijpende verbeteringen van de werkwijze, kan het afdeelingsbestuur geen nuttig werk meer verrichten, en treedt het af. Het is bereid om loopende zaken af te doen tot uiterlijk 1 October. De vergadering betreurde in de discussie, waarin alle afgevaardigden de mededeelin- gen over Alkmaar bevestigden, ten zeerste, dat het liet afdeelingsbestuur moest verlie zen, doch moest het genomen besluit eerbiedi gen Ds. D. Boer zeide dat er nu een half slachtige toestand was, geen bestuur en toch zaken afdoen, reden waarom hij voorstelde ten spoedigste weer «amen te komen tot het verkiezen van een nieuw bestuur, al moest de gebruikelijke cardidaatstelling achter wege blijven. Levert dit geen resultaat op, dan moet het H.B. verder zien. Aldus werd besloten. INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND. De Vereeniging voor Inwendige Zen ding in Noord-Holland hield in den namid dag van 2 Mei 1.1. hare voorjaars-ledenver- gaaering in het gebouw „Waakt en Bidt" te Alkmaar. Voorzitter was de heer M. van den Bran- deler van Alkmaar. Tot lid van het bestuur werd gekozen ds. Dijkstra, van Amsterdam. Des avonds heeft, eveneens in „Waakt en Bidt", een Evangelisatie-samenkomst plaats gehad, alwaar, na opening door den voorzit ter, gesproken is door ds. Dijkstra van Am sterdam, den Reizend-Secretaris der Vereeni ging, den heer van Kempen van Haarlem en ds. Hak van Alkmaar, welke laatste ook de vergadering met dankzegging heeft gesloten. OPENING NIEUWE L. O. SCHOOL TE SCHAGEN. Maandagmiddag heeft de officieele opening plaats gehad van de nieuwe openba re lagere school. Aanwezig waren B. en W., raadsleden, de gemeente-secretaris, het hoofd der school de heer D. Brouwer, het onderwijzend perso neel, de heer J. Visser hoofd der U. L. O.- School, mej. Piet directrice der Landbouw- huishoudschool, mevr. Sombroek-de Vries hoofd der Voorbereidende School, de ouder commissie, architect en aannemer en nog eenige andere genoodigden. De burgemeester, de heer J. Cornelissen, sprak de volgende rede uit. Van harte heet ik U allen welkom op dit voor Schagen zoo gedenkwaardig oogenblik Het spijt mij onder U niet aan te treffen den hoofdinspecteur en inspecteur van het Lager Onderwijs, onder wier ambtsgebieden onze gemeente ressorteert en die ook tot deze plechtigheid waren uitgenoodigd. Beiden gaven kennis tot hun spijt niet aanwezig te kunnen zijn. Ik noemde zoo even dit oogenblik ge denkwaardig voor Schagen en ik geloof geen overdreven term te hebben gebruikt Thans, toch is de dag aangebroken, waarnaar velen, die het wel meenen met ons openbaar onder wijs, zoo verlangend hebben uitgezien. Lang was de weg, die tot hier moest worden afge legd, vele waren de bezwaren, die overwon nen moesten worden en niet steeds was er van alle zijden medewerking. Doch laat ons dit nu maar vergeten en laten we blij zijn, dat wij thans eindelijk op de plaats zijn ge komen, die het eindpunt vormt van de wen- schen van zoo velen. Het gebouw aan de Loet hebben wij thans vaarwel gezegd. Het is van groot nut ge weest vcor tallooze geslachten, die daar de eerste schreden hebben gezet op het zoo moeilijk levenspad. Wij leven in de stellige verwachting dat het nieuwe gebouw een nog beter opvolger zal zijn. Oneindig beter, want hoe groot zijn niet de verbeteringen in den schoolbouw aange bracht, sedert het gebouw aan de Loet ge sticht werd. De school van tegenwoordig is niet meer het sombere bouwwerk uit onze Jeugdjaren Er is zon en vroolijkheid in. Alleen kunnen wij dankbaar erkennen, dat het onderwijs in Nederland ook vroeger uitstekend was De school voldoet aan hooge eischen, doch overdreven luxe treft men er niet aan Dit zou in dezen tijd zeer zeker niet passen Geachte heer Brouwer, ik wensch U met uw onderwijzend personeel geluk met dit ge bouw Ik hoop, dat gij allen er vele jaren ge noegen van zult mogen beleven en het zuil makeu tot een tempel van wijsheid. Ook den architect, den heer Rezelman, wensch ik geluk met dezen dag. Gaarne breng ik hem hulde voor zijn arbeid, die thans met succes bekroond is en de verande ring van zijn titel komt hem volkomen toe. Wij kunnen dankbaar erkennen, dat zijn da- gelijksche opzichter, de heer Houtkooper (Nieuwe Niedorp) een kundig medewerker was. Tenslotte nog een woord van hulde en dank aan den aannemer, den heer G. Ko ning (Schagen), die zijn werk op zoo lof waardige wijze ten einde heeft gebracht. Ik verklaar dit gebouw voor geopend. Hierna overhandigde de burgemeester den architect een enveloppe met inhoud, na mens het gemeentebestuur. Vervolgens werd 't woord gevoerd door 't hoofd der o. 1. school, den heer D. Brouwer, mevr. Sombroek, hoofd der voorbereidende school, den heer G. Rempt, voorzitter der oudercommissie en den heer J. Visser, hoofd der u. 1. o.-school. Ten slotte werd een rondgang gemaakt door het gebouw. NIEUWE SCHOOL TE NIEUWE NIEDORP. Zaterdag had alhier plaats de officiëele opening van de nieuw gebouwde openbare lagere school. Tal van personen hadden aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur ge hoor gegeven om hierbij aanwezig te zijn. Burgemeester Pluister opende deze bijeen komst. Hij schetste de onderwijstoestanden in deze gemeente van voorheen en besprak daarna de totstandkoming van den nieuw bouw dezer school. Hierna was het woord aan den heer Dun, inspecteur van het L. O. te Alkmaar, die zeide er zeer erkentelijk voor te zijn deze school hier te mogen openen. Spr. noemde het een blijde dag voor Nieuwe Niedorp en zeide, dat vooral de uitvoerders wel met bijzondere blijdschap hier tegen woordig zullen zijn. Spr. meende echter op dit oogenblik een weemoedige gedachten te moeten memoreeren. Toen hij hierheen kwam, kwamen hem de woorden in de gedachte: 't leven is een bloemenhof waar een begrafenis stoet doorheen gaat. Ook langs onze blijd schap gaat de begrafenisstoet. Wat zou dit in het leven van burgemeester Visser een be langrijk moment geweest zijn. Hij gevoelde het als zoo'n mooi iets voor de jeugd die hem zoo lief was. Hij heeft zijn werk niet kunnen beëindigen 't Leven is als het gras zoo kort stondig 't Leven gaat door en geen mensch is ten slotte onmisbaar. Op dezen dag zien we de bekroning van mooie gedane arbeid. Vroeger kon men bij schoolbouw niet spre ken van architectuur. Spr. vond de scholen van vroeger soms meer schuren en ook de school te Nieuwe Niedorp was er een van het schuurtype. In den laatsten tijd zien we iets geheel nieuws in de schoolarchitectuur wat spr. zeer toejuichte. De lagere school is het instituut waar gansch de maatschappij mee in aanraking komt. De lagere school is de poort waar geheel Nederland door moet om een plaats in de maatschappij in te nemen. Spr. feliciteerde de gemeente met het nieuwe schoolgebouw en ook de scheppers van dit kunstwerk. Daar zit iets in wat de kunstenaar er alleen in kan brengen. Hier is de kunste naar, de schepper aan den gang geweest en spr. feliciteerde nogmaals de heer van Reijen- dam van Alkmaar met dit prachtige resul taat. (Applaus). Spr, richtte tenslotte het woord tot het on derwijzend personeel en sprak den wensch uit, dat ze zich zoo mogelijk met nog meer liefde en toewijding aan de hen opgelegde taak mogen geven. Met deze woorden ver klaarde spr. de school voor geopend. Dat dit schoolgebouw jaren en jaren een aangenaam verblijf van de jeugd van N. Niedorp moge zijn en dat daaruit mogen voortkomen dege lijke jonge mannen en vrouwen cüe straks een sieraad voor onze maatschappij zullen zijn. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Wilbrink, hoofd der school, die namens het personeel een klok aanbood. Verder voerden nog het woord wethouder Gayaard, de heer Brouwer, voorheen hoofd der school alhier thans te Schagen, verder de heer Wijn, rustend hoofd te Alkmaar, die sprak als zoon van zijn vader die in 1858 hoofd der school hier ter plaatse was toen de nu afgedankte school in gebruik werd geno men. Hierna sprak architect van Reijendam nog een enk.el woord, waarna burgemeester Pluis ter met een kort woord dankte voor de be langstelling waarna bezichtiging der lokalen plaats vond Allen waren vol bewondering voor dit inderdaad monumentale werk. Ook 's avonds toen de school geheel verlicht was werd een druk gebruik gemaakt van de gele genheid tot bezichtiging, terwijl er ook Zon dag groote belangstelling bestond. De school is gebouwd onder architectuur van het architectenbureau D. C. v. Reijen dam te Alkmaar, terwijl electrische werken zijn aangebracht door het elecirctechniscb adviesbureau C. D. v. Reijendam te Alkmaar Aannemer was den heer Faus te Nieuwe Nie dorp. PREDIKBEURTEN. Donderdag 5 Mei (Hemelvaartsdag), Groote Kerk, geen dienst. Openluchtsamenkomst van Vrijz. Gods* dienstigen des middags 2 uur in den Stede* lijken Muziektuin. Kapel, voorm. 10 uur, ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, Amsterdam. Evangelisch-Lutherschc Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, geen dienst. Remonstrantsc/i-Gereformeerde Kerk, geen dienst. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds. v. Meijenfeldt. Consistoriekamer Groote Kerk, Donder dag 5 Mei, des avonds 5 uur, ds. J. van Amstel, van Gr. Ammers. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom Hervormde Evangelisatie „Maranatha vm 10.15 uur, ds. H J. Hak, van Alkmaar, 1ZGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo« bol- GROET, Vrij Evang. Geref. gemeente nam. 3 uur, de heer C. v. Hekezen. URSEM. geen dienst. UITGEEST, 10 uur, de heer K. A. Weeda van Amsterdam. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Seu- lijn,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7