Agenda SHELGOEDEREHÖIEHST Per Snelgoederendienst „Alkmaar-Packet" Jhdiicaties JUouUiciaal lieuws Jietk dc School tBucgedifke Siand „Alkmaar-Pocket". Shheepstiidingen reparatie inrichting Weec&ezidd £aatste Èerichten Stad m Omgeving. SCHRIJF^ en TELMACHINES, CYCLOSTYLES en KASREGISTERS^ Van Putten Oortmeijer - Alkmaar. MOORD OF ZELFMOORD? ALKMAAR. Dagelijks n.m. 12 uur van Alkmaar naar Amsterdam. HEILOO (April). EGMONDBINNEN (April). DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Ernstig Japansch-Ameri- kaansch incident. verzonden goederen worden denzelfden dag besteld. V Woensdag 4 Mm. 7.30 uur, Cinema Americain: Mannen bui ten de wet (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Ons dagelijksch brood (rom.); boven 14 J. 7.30 uur, Victoria-Theater: Het spook van Parijs (rom., sens.); boven 14 jaar. 7 30 uur, bioscoop Harmonie: O, Pepita (rom.); 2. Operabal 13 (spionnagefilm). 8 uur, 't Gulden Vlies, voordracht over het nieuwe muziekschrift Klavarskribo; spreker de heer J. J. Pot. Donderdag 5 Mei. Van 2 uur af in Cinema Americain door- loopende voorstelling van Mannen buiten de wet (sens.); boven 14 jaar. Van 2 uur af in Alkmaarsch Bioscoop theater doorloopende voorstelling van Ons dagelijksch brood (rom.); boven 14 j.aar. van 2 uur af in Victoria-Theater doorloo pende voorstelling van Het spook van Parijs (rom., sens hoven 14 jaar. 2—5 uur, openluchtsamenkorast vrijz. herv., in den Muziektuin (bij minder goed weer in de Groote Kerk). 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „De Distel'' door Het Alkmaarsch Tooneel. Zaterdag 7 Mei. 7.30 uur, De Unie, feestavond V. C. J. G. Dinsdag 10 Mei. 2.305 en 79 uur, 't Gulden Vlies, pop- pententoonstelling van de afd. Alkmaar Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Woensdag 11 Mei. 10—12, 2—5 en 7—9 uur, 't Gulden Vlies, poppententoonstelling van de afd. Alkmaar Ned. Ver. v. Husivrouwen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad nr. 1278 is opgenomen de VERORDENING tot wijziging der verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het gemeente-slachthuis te Alkmaar. Deze verordening is heden afgekon digd en gedurende drie maanden ter secretarie ter lezing gelegd. Zij is daar in afdruk tegen betaling der kosten ver krijgbaar. Alkmaar, 4 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. TWEE DOODEN BIJ EEN BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTO. Woensdagochtend kwam nabij de halte Hoerschel op de lijn Eisenach-Bebra de D.- trein DresdenFrankfurt in botsing met een melkvrachtauto. De beide inzittenden van den auto werden gedood. DE UITSPRAAK IN HET FURSTENWALDER RIJKSWEER- PROCES. Tumult in de rechtzaal. Nadat hedenmorgen het vonnis in het Fürstenwalder Rijksweerproces was uitge sproken, ontstond onder leiding van den be klaagde Arndt in de rechtzaal een tumult. Arndt riep dt aanwezigen op, met hem in te stemmen: „Ondanks afles driemaal rood front". Arndt zette daarop het lied „Ont waak" in, dat een aantal bezoekers trachtte mede te zingen. Op verzoek der rechtbank greep de politie onmiddellijk in en verhinderde verdere de monstraties. De deelnemers werden gearres teerd en tot een onmiddellijk in te gane straf van drie dagen veroordeeld. Ook de beklaag den Arndt, Slusarek en Schulz krijgen drie dagen extra straf. HET VONNIS VAN HONOLOELOE. De democratische senator Kenneth Mac Kellar uit Tennessee heeft bij den Senaat een wetsontwerp ingediend, waarbij volledige gratie wordt toegekend aan de vier Amerika nen, die in Honoloeloe wegens moord zijn veroordeeld. Vele deskundigen verklaren, dat dit wets ontwerp in strijd is met de wet, daar een der gelijke actie niet behoort tot de jurisdictie van het congres. Dinsdagmiddag laat was het ontwerp door meer dan tachtig leden geteekend. Slechts één lid van het congres weigerde te ''eekenen. Een vervolging is ingesteld tegen den Brti- schen vlieger, kapitein Lancaster, die be schuldigd wordt van moord op den journa list Haden Clarke. Langcaster werd Maan dag gearresteerd, toen de officier van justi tie ontdekte, dat twee „zelfmoordbrieven"; die geschreven zouden zijn door Clarke, valsch waren. Lancaster geeft toe de brieven geschreven te hebben doch verklaart onschul- Arndt reip de aanwezigen op, met hem in te nertijd spreken. HEERHUGOWARD. De palen van het G.E.B. in den Broeker- weg zullen spoedig tot het verleden behoo- ren. Met de kabileeringswerkeii is thans een aanvang gemaakt. De bij Rus zetelende zangvereeniging gaat na een bijna 20-jarig bestaan een latent tijdperk tegemoet. Wegens gebrek aan be langstelling voor de repetities, moesten deze worden gestaakt. Om den band echter te blijven behouden besloten eenige dames-leden in plaats van de wekelijksche oefeningsavond een avond te organiseeren gewijd aan ont wikkeling en gezellig samenzijn. De eerste dier avonden waarop ook gaarne buiten de vereeniging staande zullen worden ontvan gen, zal worden georganiseerd op 12 Mei. Aan prof. dr. J. Hayerschmidt, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is met ingang van 19 September a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dankbe tuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. GETROUWD: u Frans Grunwald en Else Frankenberg. Adrianus Bakkum en Augusta Witte. Johan Sostman en Neeltje van den Bogaerde. Wil lem Verkroost en Antje Kooij. Martinus Delis en Gerarda Lobbert. Dirk de ries en Johanna Duin. GEBOREN: „,.1L Willem z. v. Ariën Kooij en Wilhelmina van den Born. Trijntje d. v. Jeroen Peper kamp en Jansje Peereboom. Willem z. v. Pie- ter de Boer en Aagje Nap. Maria Anna Jo hanna d. v. Petrus van der Meer en Hendrl- ke de Winter. OVRELEDEN: Simon Cornelis Kuis 27 jaar. Geboren: Maria Margaretha d. van A. Olgers en Frederika Maria Mulder. Cor- nelia Anthonia d. van C. Baltus en E. C. J. v. d. Linden. Guurtje Marie d. van J. de Nijs en A. Pronk. Maria Margaretha d. van Th. Bolten en A. van Wonderen. The- odorus Petrus Gerardus z. van N. J. Oud en W. M. Brantjes. Agatha Maria d. van C. Houtenbos en J. Goria. Hermanus Theo- dorus z. van Ger. P. Rozing en A. M. Rig- ter. Johanna Anna d. van Antonius Ma theus Le Loux en Henriette Johanna Ritzer. Johannes Joseph z. van Johannes Denne- man en aria Johanna Bakker. Maria Cor- nelia d. van Jacobus Dekker en R. C. Bakker. Wilhelmina Juliana d. van J. M. Zon neveld en M. Schouten. Ondertrouwd: Cornelis Gerardus den Nijs en Elisabeth Geertruida Bakker. Cornelis Poland en Johanna Baltus. Pe trus Bakker en Geertruida Rustenburg. Antonius Johannes Jacobus de Groot en Cornelia Dina Cengers. Adrianus Johan nes Sengers en Wilhelmina de Wit te Castri- cum. Wilhelmus Gerardus Driehuijs en Agnes Petronella van Halderen te 's-Graven- hage. Hendricus Jacobus Rigter en Cor nelia Anna Kroon. Cornelis Schoen en Tjeerdje Aukema te Alkmaar. Getrouwd Corneis Poland en Johan na Baltus. Petrus Bakker en Geertruida Rustenburg. Overleden: Catharina Romijn, echtg. van Willem usquetier, 67 j. Dirk Lust, 75 jaar. Neeltje de Groot, 79 j., wed. van Jan Koning. Trijntje Starreveld, echtg. van Barend Tijms, 82 j. Dirk Knol, 78 j. Adriana Kan, wed. van Adriaan Koning, 80 jaar. Wouter Cornelissen, 61 j. Trijn tje Admiraal, wed. van Maarten Reik, 84 j. Cornelis de Boer, 70 j. Dorothea Smout, wed. van Pieter Zeeman, 81 jaar. SINT PANCRAS. April. Geboren: Gerrit, z. van Jan Jonker en Antje Roos. Maria Neeltje, d. van Mari- nus Arij Grijs en Geertje Riedel. Corne lis, z van Jacob Wagenaar en Guurtje Pil- kes. Guurtje, d. van Abram Glas en Grie tje Wever. Ondertrouwd: Klaas Zweeris en Cornelia Koelemeij. Getrouwd: Cornelis Groen en Jantje van der Werf. Klaas Zweeris en Cornelia Koelemeij. Geboren: Elisabeth Petronella Geer truida Appolonia, d. van Petrus Th. Liefting en Catharina Nijman. Agatha Johanna d. van Johannes Zentveld en Maria Ory. Martin Jacob z. van Eduard Skotarczak en Alida Klijn. Bernardus Johannes Petrus z. van Engebertus Zonneveld en Maria Jo- sepha Verdonck. Ondertrouwd: Gerrit Pieter Hartiand te Alkmaar en Sophia Wilhelmina Hoffman, thans Alkmaar (ondertr. te Alkmaar). Adrianüs Ruiter te Avenhorn en Maria Jo hanna Meyne. IJpe Petrus Poelsma te Amsterdam en Cornelia Agatha Liefting. Hugo Zentveld en Catharina Schuit. Getrouwd: Nicolaas Burger en Cat- harine Elisabeth Wittebrood. Petrus Jo hannes van der Zei te Bovenkarspel en Mar garetha Frederika Maria Deen. Over le den: Willem Gouda, 40 j., over leden te Alkmaar. Maria Catharina Hil- brand, wed. van Gerardus de Goede, 61 j. Stoomvaart Mij. Nederland Chr. Huijgens (uitr.) 3 Mei v. Algiers. Johan v. Oldenbarnevelt 3 Mei v. Batavia te Amsterdam. Talisse 3 Mei v. Hamburg te Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Bahia 3 Mei v. Amst. n. Z.-Amerika. Ajax 30 April v. Santos te Bremen. Zeelandia (uitr.) 2 Mei v. Rio Janeiro. Rotterdamsche Lloyd. Dempo (thuisr.) 3 Mei v.m. 7 uur te Mar- seille Garoet (thusir.) 2 Mei v. Singapore. Kota Pinang (uitr.) 3 Mei v. Port Said Talisse 2 Mei x. Bremen n. Hamburg. Rotterdam—Zuid Amerika Lijn. Alchiba (thuisr.) 30 April v. B. Ayres. Alphacca (uitr.) 2 Mei te Montevideo. Holland—Amerika Lijn. Lochkatrine, Vanc. Rott. 30 April te Tacoma Lochmonar, Rott. Vanc., 2 Mei v. Cristobal. Volendam 3 Mei v. Rott. te New York. Damsterdijk, Rott. n. d. Pacifick., 2 Mei te San Francisco. Dinteldijk, Pacifick. n. Rott., 30 April v. Los Angeles. Elke reparatie wordt onder garantie uitgevoerd terwijl de kosten vooraf worden opgegeven. PAYGLOP 18. TEL. 658 Kon. Paketv. Maatschappij. Sigli 2 Mei te Rangoon. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ariadne 2 Mei v. Ceuta n. Cadix. Aurora 2 Mei v. Napels n. Torrevieja. Baarn (thuisr.) v. Curacao n. Europa. Fauna 2 Mei v. Lissabon n. Amsterdam. Irene (uitr.) 2 Mei te San Juan. Merope 1 Mei v. Santander te Melilla. Nereus 3 Mei v. Stettin te Arasterdam. Orion 2 Mei v. Barriana te Tarragona. Perseus 2 Mei v. Amsterdam te Kopenhagen Pluto 1 Mei v. Kopenhagen te Gdynia. Saturnus 2 Mei v. Mutzuna n. Sitia. Simon Bolivar 3 Mei v. W.-Indië te Amster dam. Hermes 3 Mei v. Patras te Tunis. Brion 2 Mei v. Amst. te Bordeaux. Oranje Nassau 3 Mei v. Amst. n. W.-Indië. Rhea 4 Mei v. W.-Indië te Londen HollandAfrika Lijn. Heemskerk 3 Mei v. Amst. n. Rott. Klipfontein 2 Mei v. Bremen n. Hamburg. Meliskerk 2 Mei v Mozambique n. Beira. Talisse (thuisr.) 3 Mei v. Bremen te Hamb. Stoomvaart Mij. Oceaan. Laertes 2 Mei v. Amst. te Batavia. Memnon, Japan—Amst., 2 Mei te Suez. Philoctetes, Japan—Rott., 3 Mei te Dairen. Pyrrhus, JavaAmst., 1 Mei v. Colombo. Troilus, JapanAmst, 3 Mei v. Manila. JavaNew-York Lijn. Saleier, N. York/Java, 3 Mei te Pt. Said. City of Khios, Batavia n. New York, 30 Apr. van Mangalore. SilverJava Pacific Lijn. Silverbelle, Los Angeles n. Calcutta, 1 Mei te Batavia. Silverash, Calcutta n. San Fransico, 1 Mei van Rangoon. HollandOost-Azië-Lijn. Gaasterkerk (thuisr.) 1 Mei v. Tientsin. JavaChinaJapan Liin. Tjisaroea 1 Mei v. Tsingtao te Hongkong. Tjisondari 30 April v. Hongkong n Amoy. Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. Tot lid van de commissie van de steno grafie in de vacature-van Vuuren wordt ge kozen prof. Aalberse.. Zoijder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd de wijziging van de postspaarbankwet. .1 Het amendement-C. Cramer wordt, nadat een door de minister aanbevolen wijziging is aangebracht, zonder hoofdelijke stemming aangenomen en het ontwerp zonder hoofde lijke stemmig goedgekeurd. Bij het ontwerp tot instelling van een eco nomische raad, critiseert de heer Braambeek, dat dit college niet anders dan adviseerend zal werken. SLECHTE TOESTAND BIJ DE INDUSTRIEËN TE IJMUIDEN. In de industrieën te IJmuiden ziet het er slecht uit. Bij de hoogovens en de Amsterd. Ballast-Mij. wordt telkens weer een deel van het personeel ontslagen; Zaterdag bij de hoogovens weer 15 havenarbeiders. Verder is aan 60 arbeidérs van de papierfabriek te Velsen ontslag aangezegd. DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Men shrijft aan de N.R.Crt.: De toestand in het visscherijbedrijf en de industrie te IJmuiden gaat er hoe langer hoe donkerder uitzien. Vooral in het vissche rijbedrijf is de toestand slecht. Reeds zijn 19 visscherijmaatschappijen in staat van faillis sement verklaard, en andere reederijen, die het nog steeds met enkele schepen hebben volgehouden, gaan nu ook haar laatste stoom- treilers opleggen. Zaterdag waren er 5 IJmuider stoomtrei- lers aan den afslag, waarvan 4 met mooie vangsten. Maar de opbrengst was zoodanig, dat op deze reizen ten misste 10.000 moet worden toegelegd. Een der stoomtreilers had een reis naar de Faröer gemaakt en kwarn binnen met een prachtige vangst van 765 manden visch. Dit schip besomde daarvoor slechts 1720. De vischprijzen waren buiten gewoon laag, een gevolg o.a. van het bereiken van het contingent van den invoer van zee- visch in Frankrijk, die tot 1 Juli gesloten is. Zoo daalden de prijzen van de tong tot be neden 1 per K.G. Dat het quantum zoo spoedig bereikt is, is een gevolg van de groote hoeveelheid Zuiderzeeharing, welke naar Frankrijk werd gezonden. Hoe ernstig de toestand te IJmuiden is, kan wel hieruit blijken, dat de vorige week slechts 36 stoomtreilers binnen kwamen. En bij die 36 waren nog eenige buitenlandsche schepen. Het is moeilijk deze schepen te we ren, omdat velen er voordeel van hebben. Gisteravond ontstond in den Amerikaan- schen verdedigingssector van de internationale nederzetting te Shanghai een ernstig incident, toen ee Japansche marine-patrouille onver wachts en zonder acht te slaan *p het protest der internationale politie, den Amerikaanschen sector binnendrong, om eenige Chineesche bur gers aan te grijpen. De politie waarschuwde de Amerikaansche militaire autoriteiten en mede, door het heltige optreden der commandeerende officieren scheelde het weinig of er was een botsing ontstaan, tusachen de Japansche ma rine-soldaten en de Amerikaansche infanteris ten. Van Japansche zijde werd beweerd, dat Chineesche burgers uit het Amerikaansche ge deelte van de nederzetting steenen hadden ge gooid naar Japansche matrozen, die in het Chineesche gedeelte van Tsjapei hadden gepa trouilleerd. Mede door het afbreken der wa penstilstandsonderhandelingen is de toestand zeer gespannen, en de Amerikaansche comman dant plaatste terstond een sterke bewaking langs de grenzen van den Amerikaanschen sec tor. Inmiddels hadden de Japanners de achter volgde Chineezen gearresteerd en wilden deze bij het verlaten van den Amerikaanschen sec tor mede voeren. De politie maakte hiertegen bezwaar, doch pas een onderhoud met den commandant der Amerikaansche infanterie ma joor Leonard Townsnd overtuigde den Japan- schen commandant luit. Katsumo van de nood zakelijkheid om de gevangenen weer los te la ten en de Japansche troepen buiten den Ame rikaanschen sector terug te trekken. Na een heftige woordenwisseling trokken de Japansche troepen naar Tsjapei terug. DE WINKELSLUITINGSWET. Er schijnt nog eenig misverstand te bestaan, bij de Alkmaarsche winkeliers over het al of niet sluiten van hun win kels op morgen, Hemelvaartsdag. De kwestie zelf is echter vrij eenvou dig. De Hemelvaartsdag wordt als een gewone werkdag beschouwd, zoodat alle winkels tot des avonds 8 uur geopend mogen blijven. Alleen die winkels, welke hedenavond tot 10 uur geopend zijn, moeten morgen sluiten. WAARSCHUWING. In het aigemeen politieblad geeft de commissaris van politie te Alkmaar een ieder in overweging, alvorens in" te gaan op een aanbieding van het bureau E. S. B. A., Appelsteeg 5 alhier, dezer dagen voorkomende ir. de Courant „Het nieuws van den dag", waarbij filiaal houders in alle plaatsen van ons land werd gevraagd en de reflectanten per brief wordt verzocht 6k25 voor informa- tiekosten op te zenden "naar het infor matiebureau Kogendijk 31 Bergen (N.H.), aan zijn bureau hierover inlichtingen in te winnen. EEN BELANGWEKKEND GESLAAGD EXPERIMENT. •vc.jo>j li-J In Nederland staat men voor niets! Op de scheepswerf van den heer Th. v. d. Belt te Westgraftdijk was gereed gekomen een vrachtboot van 34 M. lengte, 5.50 M. •breedte en 1.75 M. diepte. De brug, die de scheepswerf met het N. H. Kanaal verbindt, heeft slechts een door- vaartwijdte van 4.75 M., zoodat op andere wijze dan normaal de boor het open water moest bereiken Met de firma Verschure en Co. te Amster dam werd een overeenkomst gesloten, waar door de vrachtboot met een bok over den weg in het kanaal zou worden gebracht. Deze bok, die om half elf te Westgraftdijk zou zijn, arriveerde om kwart over een ten gevolge van den tegenspoed, die door dc harde bries was ondervonden. Om kwart over twee was men met dit ex periment gereed. Hoe een en ander geschiedde, zullen wij Vrijdag uitvoerig vertellen. BLOEMETJESVERKOOP VAN HET DRANKWEERCOMITE. Het Alkmaarsche drankweercomité houdt morgen zijn traditioneele bloemetjesdag. Het ontbieekt het bestuur nog aan eenige welwil lende jonge dames - boven de 16 jaar - die s morgens bloemetjes willen verkoopen Z'J w<?rden gaarne morgenochtend 9 uur verzocht aan het oude schoolgebouw (school a) aan de Nieuwesloot (ingang hek). GESLAAGD. Te Utrecht slaagden voor het makelaars diploma o.m. de heeren IJ. Best en A. Nou- wen, beiden wonende te Alkmaar. HET MACHTIG MASSASPEL VAN „DE GRAAL". gende- VerZOekt ons Plaatsi"g van het vol- 7a?P Maa"dacg l6 Mei, den 2en Pinksterdag- zal er in het Stadion te Amsterdam door de Graal iets geheel nieuws gebracht worden De Graal, de frissche bond van meisjes en jonge vrouwen, is voor Alkmaar geen on bekende meer, ieder heeft ze al wel eens i.ir zien trekken, de Graalmeisjes in haar fleu- ïige cape0™6" lddSterS met haar kl€u" Het succes van het vorig jaar, toen door de Graal voor het eerst in het Stadion een grandioos spreekkoor opgevoerd werd, moe digde haar aan, om ook voor 1932 een m is 5331 5Pe,L saJ?len stellen. Dit nieuwe S is getiteld: Pinksterzegen - het versHntMn samenstelling en vorm veel van het spel van 5^TiUaar- rSt°nden er tcen °ïeïïr =rSJe\m Te £roePen of koren in het Hadion geschaard, die zeer weinig verschil den in karakter en stemkleur, weinig in- v,oed op elkaar uitoefenden en zich geduren- bet,ff*] niet verplaatsten, thans zijn de verschillende groepen scherp onderscheiden, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780,3 mM. te Seydisfjord en Vest Manör. Laagste barometerstand 753,6 mM. te Danzig. Verwachting, geldig tot den avond van 5 Mei Meest matige in het Westen, in het Oosten zwakke tot matige, Noord Westelijke tot Noordelijke wina; zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaringen; waarschijn lijk regen- of hagelbuien; iets kouder. Overzicht. In het Noordwesten van het waarne mingsgebied bleef de barometer doorstij. gen. Verder ontwikkelde zich over Scandi navië een nieuwe depressiesysteem. De wind is ten onzent naar het Noorden gedraaid, zoodat van Scandinavië uit koude lucht naar onze omgeving wordt aangevoerd. Over bij- na geheel West Europa is bij deze koude inval de morgentemperatuur gedaald en het is waarschijnlijk, dat nog een verdere afkoe ling volgen zal. Hoewel thans blijkens de Duitsche vliegtuigwaarnemingen in de bo venlucht nog geen bijzonder lage tempera turen worden aangetroffen, zal ook daar wel spoedig afkoeling volgen, zoodat de kans op buiig weer groot is. In de afgeloopen 24 uur is vooral in onze omgeving veel regen gevallen. De Bildt gaf 14 mM. verplaatsen zich steeds en werken soms fel op elkaar in. Muziek en dans zullen naast het Spreek koor een belangrijke plaats innemen. In to taal zullen er ongeveer 10.000 medespeel sters zijn. Men zal hier dus van een ware massaregie kunnen spreken. Regie en ont werp van costumes zijn geheel in handen van de Graal zelf. „Pinksterzegen" wil uitdrukking geven aan datgene, wat er in de Graal leeft; wil uitdrukking geven aan de idealen zooals ze in de Graal gedacht en beleefd worden. Het spel opent met het „Veni Creator", door zwaar koper ondersteund. De Graal komt van zeven verschillende kanten op en vormt een groote Graalschotel in het midden van het Stadion gebouwd, een zevenpuntige ster. Iedere sterrepunb heeft een andere kleur. Het zal een wondere aanblik zijn, deze ze- venkleurig ster! We zien er geel, oranje, rood, blauw, groen, zilvergrijs en paars in een heerlijke schakeering bijeen. Tegelijk met de Graal treden de „Bewaarengelen" bin nen, geheel in lichtgeel gekleed; zij scharen zich rond de wielerbaan en nooden de Graal uit tot een gebed en een dans. Een groep meisjes treed nu uit de ster en voert een rythmische dans uit, dié reeds maanden in studie is. Dan stellen de Bewaarengelen zich in zeven kleinere cirkels, elk rond één der sterrepunten, op, om over elk één der zeven Gaven van den H. Geest af te bidden. En in derdaad, Hij daalt neder. Een geruisch als van een heftigen wind gaat Hem vooruit. Nu schieten in felrood gekleede als vurige vlammen, de Cherubs en Seraphs neder en brengen aan de Graalmeisjes hun Liefde- boodschap. En dan beginnen zij te spreken en te propheteeren de groote wonderwerken Gods. In een roes van vreugde stamelen en zingen zij het uit. Wat Joël schouwde wordt hier vervuld. En het Graal lied weerklinkt in een nieuwe wijding. Daarna trekken de zeven sterrepunten zich in zeven kampen van kleurige tenten naar den omtrek der arena terug. De „Kruiskinderen" komen nu al huppe lend en springend binnen en als zij zich op het midden van Stadionveld bevinden, ver schijnen de helsche machten, die een aanval op hen doen. De aanval wordt echter afge slagen. Daarna komen de Graalkadetten op, die een nog veel gevaarlijker kamp tegen de duivelen en de Komsomol-meisjes te strijden krijgen en alleen door Maria's plotselinge hulp worden gered; waarna ook zij midden in de arena haar tenten opslaan en nu ont wikkelt zich tusschen de kampen een ge sprek over de „Liefde". Uit deze samenspre- king rijst dan het verlangen om hiervan on middellijk aan de wereld te getuigen; de kam pen mobiliseeren zich en richten zich in 4 fronten naar het publiek: de groep „de we reld", die aanvankelijk heftig tegenspreekt, wordt door „De Graal", de Graaikadetten en de Kruiskinderen overtuigd, dalen van de tri bunes en voegen zich bij de speelsters op het veld. Gezamenlijk scharen zij zich nu rond de Graalschotel ter Graal-offerande, waarop in het 14de Tafereel de Stem van Jezus ant woordt. Met een massaal „Te Deum" sluit het spel. Een ieder die ooit medegewerkt heeft aan een stuk, waarin eenige honderden personen medespelen, zal aanstonds kunnen begrijpen hoeveel moeilijkheden er overwonnen moe ten worden om tot eenheid in gebaar en dic tie te komen. De verschillende groepen of rollen ziju over meerdere steden verdeeld. Amsterdam speelt de rol van „De Graal", Rotterdam de rol van „De Kruiskinderen", Haarlem „De Bewaarengelen", Alkmaar „De Seraphs en Cherubs", Delft „De Helsche Machten", „De Wereldgroep" wordt gevormd door meisjes uit kleinere plaatsen en de „Graalkadetten' komen weer uit de steden. De repetities zijn nu al eenige maanden aan de gang. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtul* gen en andere voertuigen te 19,59 uur lid»* op,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2