Qemeentecaden iï'A Jijdschciften £and= w Jjiitdouw ^Binnenland Jln't begin fan den zomer een ig op de wereld Combineert Uw bezoek aan de bollenvelden met een bezoek aan de verboden schapenboutje had gesnoept. Voorts geen veranderingen en geen 'nieuwe lichtpunten ten voordeele van den als steeds opgewekten appellant. De reden van het hooger beroep was de onmenschelijk hooge boete en den treurigen toestand in het vee houders bedrijf. De heer B. memoreerde droe vig dat zijn inkomsten hard achteruit gin gen. Hij kon onmogelijk bepalen welk huis houdgeld zijn echtgenoot zoo wekelijks ont ving. De president, die graag cijfers hoort, nam met deze ontwijking geen genoegen. Ten slotte betoogde de heer B. dat hij bui ten zijn handel, uit noodzaak dus, nimmer een café bezoekt. De officier voelde niets voor straf verandering en requireerde beves tiging van het vonnis. Uitspraak a.s. Dinsdag. LA GARDE MEURT, MAÏS NE SE REND PAS! De garde sterft, maar geeft zich niet over, met dit gevleugelde woord van den vermaar den vechtjas Cambronne stemt blijkbaar ook in de 46-jarige gepasporteerde korporaal van het O. I. leger B. w. van B., thans te Hoorn wiens militaire loopbaan echter min der voordeelig is beëindigd in het beroep van kleinhandelaar of kistjesventer. Deze heer van B. bevond zich op 14 Juli te Egmond aan Zee in de uitoefening van deze bediening en kwam alstoen, wegens het ontbreken van een ventvergunning en het daarop gevolgde overgeven van de gevorderde «aamsopgave, in een zeer onaangenaam en heftig conflict met de plaatselijke politie, waarbij zelfs een gewelddadig optreden niet vermeden kon worden. Ter zake overtreding der politieverorde ning werd de handelsman door den kanton rechter tot 3 boete of 3 dagen veroordeeld, terwijl een strafactie wegens wederspannig- heid door den politierechter nog niet defini tief is afgehandeld. De veroordeelde door het kantongerecht, die nog niet was gesteld in het bezit van zijn inbeslag genomen margarinedoos met nego tie, kwam van dit vonnis in hooger beroep, welk appèl heden in behandeling werd geno men. Appellant was in hooger beroep gekomen, omdat men zijn goed had afgenomen, wat natuurlijk geen geldig motief was. Overigens gaf hij toe, zonder vergunning gevent te heb ben, maar had bij de eerste aanmaning daar mede opgehouden. De officier releveerde de oorzaak, waarom aan verdachte zijn koopwaar niet was te ruggegeven en verzocht voorts de zaak voor onbepaalden tijd aan te houden.' Het psychi atrisch onderzoek zal worden afgewacht. De bewuste negotie werd daarna aan den appèllant terug gegeven. Sluiting. SMOKKELEN VAN SIGARETTEN PAPIER De Hooge Raad heeft eergisteren verworpen de cassatieberoepen van A. S. en J. D., die met een vrachtauto door Limburg 10 mil- lioen velletjes sigarettenpapier het land bin nensmokkelden en deswege door de Bredd sche rechtbank zijn veroordeeld resp. tot 3 maanden gevangenistraf voorwaardelijk en tot 6 maanden gevangenisstraf met in be slagneming van auto met inhoud, welke vonnissen bevestigd zijn door het Hof te 's- Hertogenbosch. ZEDENMISDRIJF. De Hooge Raad heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van den Haagschen ge neesheer, die in hooger beroep door het ge rechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens onzede lijke handelingen met een 12-jarig meisje Het cassatieberoep werd verworpen. ART. 74 WETBOEK VAN STRAF RECHT. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijnveldt, heeft Maandag conclu sie genomen in de zaak van G. C. v. d. H., bakker te Delft, die door het O M. bij het kantongerecht aldaar vervolgd werd wegens overtreding van de Delftschè verordening op de keuring van waren. De ambtenaar van het O.M. had geweigerd een schikking te treffen of voorwaarden te stellen ter zake van het voorkomen van strafvervolging. Op dezen grond had de kantonrechter den amb tenaar niet ontvankelijk verklaard. De recht bank te 's-Gravenhage oordeelde den ambte naar wel ontvankelijk. De advocaat-geneicftl mr. Wijnveldt con cludeerde tot verwerping van het beroep. BELEEDIGING IN EEN PERIODIEK. De hooge Raad heeft Maandag uitspraak gedaan in de zaak van G. G. F. A. S., koop man te Helmond, door den politierechter te Roermond veroordeeld tot 2 maal vier we ken hechtenis in twee zaken betreffende een voudige beleediging in een door requirant uitgegeven periodiek, genaamd Het vuile Ei, beleediging n.1. van notaris Dijkhoff te Hel mond en den heer J. Boelen, directeur van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank te Helmond. In hooger beroep heeft het Hof te 's-Hertogenbosch deze straf in een voor waardelijke veranderd. De Hooge Raad heeft het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem. komen vaak nog koude dagen voor. Denkt er «n, bijtijd» Aspirin- Tabletten te nemen. JAjSPIRIN °P or*nj« band en Bayerkruis. Prijs 75 cts\^5^ ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Vrijdagmorgen vergaderde de raad. Over de missive van Ged. Staten inzake net praktisch weder openstellen van de mogelijk heid, om van den burgemeester, den secreta ris en den ontvanger weder'pensioensbijdra- gen te heffen, ontspon zich eene breede dis cussie. B. en W. waren van oordeel, dat deze maatregel in zich zelf ongewenscht en voor deze gemeente geenszins noodzakelijk is, ge zien wat dit laatste betreft, den gunstigen toestand der gemeente-financiën. Wat het eerste aangaat, was het college van oordeel, dat hierdoor de genoemde ambtenaren telken jare als het ware weder zullen afhangen in hunne inkomsten van het wisselend inzicht van den raad. En vooral voof den burge meester, als hoofd van de gemeente, komt dit aan het college hoogst bedenkelijk voor, waar de gemeentewet, vanaf hare totstandkoming steeds heeft beoogd dezen titularis onafhan kelijk van eenig gemeenklijk bestuurscollege te maken. De heer Posch, als minderheid in het col lege, zou wel weder de mogelijkheid tot het heffen van bijdragen willen zien geopend. De heer Smit kon zich daarmede echter geenzins vereenigen. Achtten Ged. Staten de jaarwedden hoog genoeg om deze, in ver band met de tijdsomstandigheden te verlagen, dan had dit college eene verlaging van de jaarwedden over de geheele linie moeten be ramen, maar om opnieuw de titularissen weder telkens afhankelijk te maken van den raad, achtte deze spreker zeer ongewenscht. Mevr. SlootenSmit zag geen enkel argu ment tot verlaging. Er zijn straks particu liere bedrijven, ook vooral ten plattelande die aan tarwesteun, bietensteun en zuiveltoesla- fen meer per bedrijf zullen incasseeren, dan et heele salaris b.v. van den burgemeester bedraagt. De heer Molenaar was het met den heer Smit eens, terwijl de heer van der Laan het oordeel van wethouder Posch onderschreef De heer Jb. Heinis zou het schrijven voor kennisgeving willen aannemen. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de leden Heinis, Smit, Molenaar en Slooten—Smit. Tegen de leden Posch, van der Laan en Vaalburg. Vooraf was verwor pen het voorstel-Heinis, tot het aannemen voor kennisgeving. Op voorstel van B .en W. en na uitvoerige toelichtingen van den voorzitter werden zon der hoofdelijke stemmingen eenige verorde ningen vastgesteld. Hierbij waren o.a. verordeningen tot af wijking van de bepalingen der Winkelslui tingswet, te weten: a. Verlating van het ope- nings- en sluitingsuur gedurende den zomer tijd; b. Aanwijzing van 8 dagen (kermis), waarop de sluitingstijd niet geldt; c. Het toestaan van het bezorgen van melk op Zon dagavond door melkwinkeliers aan bakkers en caféhouders. Al deze verordeningen zullen ter goedkeu ring aan de Kroon worden ingezonden, voor zoover de wet dit vereischt. Een request ter zake van voornoemde Winkelsluitingswet, in gekomen van den heer J. P. Kreb en 15 an dere neringdoenden werd hierbij voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter merkte op, dat deze verzoe kers wel bijzonder lang hebben gewacht Ware het niet, dat het gemeentebestuur reeds zelf aan de belangen van den winkelstand aandacht had gewijd, dan zou dit request voorloopig weinig resultaat kunnen hebben. De voorzitter gaf een kort overzicht van de strekking der wet van 18 Maart 1932, Staats blad 104, het z.g. „kortingswetje". Verschil lende vragen werden daarbij door hem beant woord. Aan de orde was nu de bespreking van het vraagstuk der werkloosheid. B. en W. acht ten het bezwaarlijk, reeds per 1 Mei de werk verschaffing geheel stop te zetten, omdat er ook dan nog stellig menschen zijn, die met den besten wil daartoe geen werk zullen kun nen krijgen. De meeningen der verschillende raadsleden omtrent het uitzicht op werk voor die personen in het algemeen bleken nogal uiteen te loopen. De heer Posch, als minderheid in 't college zou wel de werkverschaffing per 1 Mei willen doen eindigen, om te zien, hoe het dan zou verloopen. De voorzitter achtte dit als proef wel wat ingrijpend. Het gaat hier toch om het bestaan van een aantal gezinnen. De heer van der Laan stelde voor, om al thans per half Mei te eindigen, welk voor stel B. en W. overnamen. Men kan dan altijd nog zien, wat er te doen staat. De heer Jb. Heinis zou het bepalen van den datum, waarop de huidige werkverschaffing zal eindigen, willen overlaten aan het beleid van B. en W. De heer van der Laan bleef evenwel bij zijn \oorstel en was niet bereid het te wijzigen, als door den heer Heinis aangegeven. De heer Vaalburg was het met den heer van der Laan eens Als er na half Mei nog werkloozen zijn, wilde spreker deze naar het armbestuur verrijzen. Mevr. Slooten zeide, dat hierdoor de men schen, wie het geldt, naar beneden worden gehaald. Het zijn geen armlastigen, ze wil len werken voor hun bestaan, maar ze kunnen geen werk vinden. Nog dezer dagen heeft zij een aantal hunner eenige uren vrij gegeven, om bij de boeren rond te gaan, teneinde om werk te vragen. Deze menschen hebben zich ook bij de heeren van der Laan en Vaalburg o.m. vervoegd om werk, doch voorshands zonder resultaat. De heer Vaalburg merkte op, dat bij in zijn landbouwbedrijf in dezen tijd nooit meer per soneel gebruikt dan nu. Het is wel gemakke lijk de werkgevers de schuld te geven, maar of er is geen werk, of de bedrijfsuitkomsten nopen tot beperking van de loonsuitgaven, als gevolg van de tijdsomstandigheden. Z.h.s. werd besloten met de werkverschaffing door te gaan tot half Mei, op de thans gevolgde wijze. De heer Vaalburg vroeg, of er geen aan leiding zou kunnen zijn, om ontheffing aan daarvoor in aanmerking komende personen te geven inzake betalingen voor water en electri- citeit. De voorzitter zeide, dat reeds bij een raads besluit ten vorigen jare genomen is besloten aan met name genoemde behoeftige personen tegemoetkoming uit de gemeentekas te geven voor de kosten van hunne waterleiding en dat men dat desnoodig ook zou kunnen doen met de kosten van electriciteit ten aanzien van per sonen, die daarvoor naar 's raads oordeel in aanmerking zouden dienen te komen. Z.h.s. werd deze wijze van doen in beginsel aan vaard. Later zal dus de gelegenheid bestaan hierop in den vorm van een voorstel terug te komen. De voorzitter wees er wellicht ten over vloede op, dat het G.E.B. als koopmanschap pelijk bedrijf, nimmer weldadigheid van dezen aard zal kunnen bedrijven. De heer Heinis vroeg nogmaals de aan dacht voor het verven van eenig ijzerwerk van het G.E.B. Voorts kreeg deze spreker een be vestigend antwoord van B. en W. op zijn vraag, of het college bekend is, dat een on langs gemaakt damhek op een perceel ge meenteland van oud hout is vervaardigd. De heer van der Laan vroeg en verkreeg in lichtingen omtrent een bepaald, door hem met name genoemd geval inzake steun aan den groven tuinbouw. Hierna sluiting. Magazine ,JNova". „Nova" geeft in het nieuwe nummer een vermakelijke geschiedenis van P. C. Wren „De leening" en een goed vertelde short story van Marjovela „De afgekeurde Dood kist* Erna Manuel zet haar Howard-serie voort met „Het Doodenmasker van Amenhoreb". Wij kunnen nog niet raden hoe alles in el- kaar zit. Een grappig volksschetsje is opgenomen van Guus Betlem „Opstootjes", de geschiede nis van een straat rel let je, dat gelijk meest al tenslotte al heel weinig om het lijf blijkt te hebben Ook het filmsupplement bevat weer zeer interessante lectuur. Tusschen den tekst verder nog foto's van Leni Riefenstahl (in haar nieuwste film), Dolly Haas, Phillips Holmes e.a. Panorama heeft een artikel, getiteld „Hard tegen hard", dat de strijd der inbrekers tegen de stalen brandkasten en kluizen behandelt H. J. Pepping schrijft in een lezenswaardig artikel het een en ander over het winnen en distribtieeren van auto-brandstof. Renee Ha- gedocrn behandelt het onderwerp „De mode en wij" en geeft vele aardige illustraties bij zijn tekst. De filmrecensent geeft bijzonder heden over de film „Leve de vrijheid" en Git- son van der Veer Willets schrijft bij diverse illustraties over prijsvragen voor geleerden Door foto's en tekst wordt het werken van een groot taaiinstituut duidelijk gemaakt. Er zijn novellen van Robert Gatwick, Roland Pertwee en John' Glyden. Van de foto's noe men wij die van een politie-alarm in Berlijn, van den brand in den molen De Adriaan aan het Spaarne te Haarlem, van de bergver- schuiving aan de Moezel, van Stalin in zijn werkkamer en eenige mooie opnamen uit de Bataklanden. Jeügdlecluup Het Hazenbcekje uitgave O. B. van Zoor Zenerts Uitgeversmaatschappij is de tweede druk van een klein boekske door L. Leembruggen op jeugdigen leeftijd getee- kend en van versjes voorzien. De geschiedenis van een stout haasje, dat door meester ach terna gezeten wordt en dan in de W. C. een veilige toevlucht vindt, is zeker wel iets, dat onze kleuters zal interesseeren. Bij dezelfde uitgevers zijn nog enkele an dere prettige uitgaven voor de kleintjes ver schenen. Allereerst een A.B.C., gekiekt, ge rijmd en geteekend door Piet Marée, waarin A. natuurlijk een auto is en de speelgoed beestjes een behoorlijke plaats op het alpha- bethische repertoire krijgen. Verder een viertal kleine leesboekjes voor kinderen van ongeveer 8 jaar door S. Franke, die altijd aardige versjes in Kie-ke-boe geeft. Aan lectuur voor dezen leeftijd is groote be hoefte, want de meeste jeugdliteratoren stel len zich op een veel ouderen leeftijd in. Hel zijn ditmaal eenvoudige werkjes getiteld „Sin terklaas", „Verdwaald", „Zoo'n stouderd" en „Het tooverkindje". Elk boekje bevat een vijftal kleine vertelseltjes met bijbehoorende krabbeltjes. ONKRUIDBESTRIJDING BIJ UIENTEELT. Zooals bekend zijn er dit jaar in deze om geving tamelijk veel uien gezaaid. Misschien "houdt dit verband met de prijzen welke het vorig jaar als loonend mogen worden be schouwd. Maar nu reeds vragen velen zich af „hoe zullen wij op de goedkoopste manier het on kruid bestrijden? Wij weten maar al te goed dat wieden met de hand een zeer tijdroovend en daardoor natuurlijk duur werk is. Er moet naar gestreefd worden onze utigaven vooral ook op arbeidsloon (wat overigens zeer te be treuren is) noodgedwongen zooveel mogelijk te bezuinigen. Nu worden de laatste jaren steeds proeven genomen met kaïniet de z.g. fijngemalen kaïniet welke zeer goed zijn geslaagd. Van bevoegde zijde is mij verzocht een en ander eens uiteen te zetten. Het is bekend dat het uienplantje voorzien is van een z.g. waslaag, tevens groeit het rechtopstaand, dit was aanleiding dat ik op de gedachte kwam om evenals reeds eerder bij graan het veld met kaïniet te bestrooien, natuurlijk werd de proef eerst zeer in het klein genomen, om eveitf ueele schade te voor komen. Het is niet de hoofdzaak dat het onkruid verdwijnt, ook het gewas mag geen schade ondervinden. Spoedig na het strooien zagen wij het on kruid verwelken en na een paar dagen was het geheel afgestorven. Eerst waren wij nog bevreesd dat het later bij eenige regen weer zou terug komen, doch dit bleek niet het ge val te zijn. Het was dus een goedkoop en tevens af doend middel. Het vorig jaar zijn op verschillende plaat sen proeven genomen op eenigszins uitgebrei- deer schaal. En ook deze mogen wij als zeer geslaagd noteeren. Het bestrooien nu^ moet geschieden als het onkruid nog klein is b.v. 4 tot 6 bladen heeft, tevens moeten de plan ten nat zijn van de dauw, en er een zonnige dag volgen. Vroeg strooien voor zonsopgang is absoluut gewenscht, dan heeft de kaïniet voldoende tijd om zich in de dauwdruppels die op de planten voorkomen op te lossen. Als aan later de zon het water doet verdam pen, doet de kaïniet alle mogelijk moeite om zich van water te voorzien; de sterke oplos sing trekt het vocht uit de bladen der plan ten, deze verdrogen dus en de onkruidplant is absoluut gedood. Daar de uienplantjes van de reeds genoemde waslaag zijn voor zien en rechtop staan, hebben deze geen hin der van de kaïnietbestrooiing. Wij hebben nog dit jaar gezien hoe na een uur of 4 al het onkruid slap was en na een paar dagen ge heel dood, terwijl er een zoo groot aantal in het veld stond, dat wieden niet mogelijk was. Hoe groot het voordeel aan arbeidsbesparing is begrijpt ieder, die met de teelt van uien be kend is. Per H.A. is noodig 1000 Kg. dat wordt ongeveer 15 tot 20 per H.A. aan meer kosten door de kaïniet, de aanwezige kali rekenen wij dan voor bemesting. Maar de kosten van het met de hand wieden zijn minstens 4 a 5 maal zoo hoog want men kan nooit zoo goed wieden als de kainiet die zelfs de pas kiemende onkruiden vernietigt, die het oog nog niet heeft opgemerkt. Alleen zij gezegd dat de Melde ook van een waslaag is voorzien, dus van de kaïniet geen hinder heeft. Ons belang is tevens na te gaan of de oogst er niet onder zou lijden. Ook dit is na gegaan en de gegevens de heromtrent bekend zijn mogen zeer gunstg worden genoema. Van eenige schade aan het gewas ook na be waring is niets bekend dat wij aan de kaïniet mogen toeschrijven. Van groot belang is ech ter dat men op t ij d strooit. Zorgt dus vroegtijdig de kaïniet in voorraad te hebben. Men lette er op, dat steeds de echte fijn ge malen Kainiet wordt aangekocht en geleverd in Org balen 5 100 K G. Soms wordt de ge wone Kainiet gemalen en voor onkruidbe- strijding verkocht, doch de vele mislukkingen die dit ons het vorig jaar heeft gebracht, wijzen uit, dat dit niet afdoende is. Men zij dus op zijn hoede en eischt de Org fijngemalen Kainiet, dat in waterdichte balen is verpakt. Jammer genoeg moet ik hier de aandacht op vestigen, maar om teleurstelling en ver keerde indruken te voorkomen moet dit ge beuren. Ook zijn er het vorig jaar proeven genomen met kal'kstikstof op uien voor onkruidverdel ging, doch hiermede zij men nog zeer voor zichtig. De velden in deze omgeving hebben uitgemaakt dat al het onkruid werd vernie tigd, maar in bijna alle gevallen ook de uien zelf, en daar is het ons niet om te doen. Ik acht het daarom beter het nog bij de fijngemalen Kainiet te houden. Het is een belangrijke besparing aan ar beidsloon, terwijl het tevens nog 14 pCt. kali bevat, die voor den groei zijn voordeel kan geven. S. V. HET VELOREN RADIUM. Hoe het teruggevonden werd. „Het Vaderland" heeft omtrent het verloren gaan van de twintig milligram radium ter waarde van 5000 in een vuilnisbak en de gelukkige vondst van het kostbare bezit van een Haagschen dokter bij het losen van het vuilnis in Drente, nader het volgende vernomen: Zaterdagmorgen om 11 uur ontdekte een der dames-assistenten op het labo ratorium van dr. W. v. Heyningen, Hol landerstraat 85, dat een staafje van 20 milligram radium, in platina gevat, zoek was. Het staafje was Donderdagavond nog gebruikt en daarna op een verband- bakje gelegd en moest dus met den in houd van dat bakje in het vuilnisvat zijn geworpen. De ophaaldienst had het vuil het radium reeds weggehaald. Dadelijk werden politie en Gemeente reiniging gewaarschuwd. Terwijl de as sistente, mej. Cos, zich op het terrein der Gem. Reiniging bevond, kwam de be trokken ophaalwagen juist binnen. De inhoud was gestort in een wagon voor Drente bestemd, maar men wist niet precies in welken wagon. Het toeval wilde, dat dr. van Heynin gen zei.' voor twee dagen afwezig was. Zijn associé, dr. de Kat, waarschuwde dr. M. Bakker om te overleggen wat ge daan kon worden om het kostbare en (in handen van leeken) niet ongevaarlijke voorwerpje op te sporen. Op het laboratorium van dr. v. Hey ningen zijn proeven genomen op welk een afstand de electroscoop nog rea geerde. Deze ontlaadt nl. in de buurt van radium. Ook door vocht heoft eenige ont lading plaats, zoodat door regen het on derzoek moeilijker zou worden. Men vond dat het instrument op 2H meter afstand nog reageerde en daarmede steeg de hoop. Bij de reiniging troffen de beide ra- diumzoekers niet alleen volledige mede werking, maar ook een goede organisa tie. Er stonden 17 groote wagons (15 meter lengte) met vuil op het terrein, maar de dienst wist er 13 aan te wijzen, waarin het radium zich niet bevinden kon; de vuilniswagen, die het radium dan zou hebben opgehaald, had in een der vier overige wagens gestort. 's Mildags zijn de beide heeren toen begonnen deze vier wagens, w aarin zich 100 a 120 ophaalwagens vuil bevonden, electroscopisch te onderzoeken en 's avonds had men dit mooie resultaat, dat niet alleen de wagon aangewezen was, maar zelfs het vak in den wagon (er zijn vier vakken in) waarin zich het staafje bevinden moest. Aan lossing in Den Haag viel niet te denken. Daar is het terrein niet op bere kend. Daarom is de wagon gemerkt en regelmatig naar Drente, naar Wijster bij Hoogeveen gezonden. De assistente van dr. van Heyningen, mej. Rijsdijk had zich Zondag naar Drent© begeven om de aankomst van het kostbare vuil af te wachten. De lossing is ir.et groote omzichtig heid geschied. Mej. Rijsdijk is er tus schen al het stadsvuil in geslaagd het staafje terug te vinden. De vreugde was grootl TENTOON STEKING NASH PACKARD DEN HAAG, BEZUIDENHOUT Ne. 71 Geopend op werkdagen van 10-9 uur. Zondags en op Hemelvaartsdag 11-5 uur. SALARISKORTING TE ARNHEM. De gemeenteraad van Arnhem heeft twee zittingen gewijd aan de bespreking van het voorstel tot salarisverlaging. Gistermorgen werd met 22 tegen 13 stemmen besloten de loonen en salarissen van het gemeenteperso- neel met gemiddeld drie procent te verlagen met ingang van 1 Mei j.1. Voor den dienst 1932 wordt hierdoor een bezuiniging van 65.000 verkregen. EEN NIEUWE VISCHWIJZE. - Uitkomst voor onze stoomtreilers. In het laatstverschenen nummer van „De Visscherij' schrijft de heer C. A. G. van der Boom. inspecteur van de scheepvaart, over een nieuwe en goedkoope vischwijze, die een uitkomst zou kunnen zijn ook voor onze IJmuider stoomtreilers. wier uitgaven niet door de inkomsten gedekt worden. De tegenwoordige bedrijfsmenschen kun nen in het algemeen allen geholpen worden door een ingrijpende hervorming, die weinig geld kost, schrijft de heer Van der Boom, en hij meent deze gevonden te hebben in een vrij eenvoudige vinding van de heeren De Boer, De Voogt en De Visser. Totnogtoe visschen de stoomtreilers met vischborden, die het net open moeten houden, niet vóór het net, maar zijwaarts erachter. Feitelijk is de toestand zóó, dat, waar bij de totnogtoe gevolgde vischwijze de borden zich tusschen het schip en het net bevinden, bij dit nieuwe systeem liet net zich tusschen het schip en de borden bevindt. Met de totnogtoe gebruikte borden zou dit niet kunnen, zoodat tegenover dit oude, zeer afhankelijke scheerbord, het nieu we, geheel zelfstandige scheerbord zou komen, dat geheel uit ijzer bestaat en vlak op den grond ligt. Het ontleent zijn scheerkracht uit sluitend aan den grondweerstand. De leiden de gedachte, die bii deze vinding heeft voorge zeten, is de vischwijze van het snurrevaad toe te passen op de treilvisscherij. Het snurre vaad vischt n.1. veel intenser dan het treilnet; het verschil, omgerekend over den bevischten bodem, is wel vele honderden procenten. Deze snurrevaad-visscherij te imiteeren met veel grooter vangcapaciteit is de bedoeling van de nieuwe vischwijze. Deze nieuwe methode zal een hervorming beteekenen. schrijft de heer Van der Boom, zóó geweldig, dat ongedachte mogelijkheden zelfs nu in de richting van de, volgens velen, stervende treilvisscherij wijzen. DE „NEDERLAND-EXPRESS" De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het Vrijdag van Genua ver trekkend m.s. „Chr Huv^ens" zal morgenoch tend van Amsterdam C.S. 7.56 u. en van Amsterdam W.P. 8.12 vertrekken. EEN NEDERLANDSCHE KLOK OP HET VATJCAAN. Zondag heeft de paus, naar „De Maas bode" meldt, pastoor W. van Berkel uit Arn hem in audiëntie ontvangen, die hem een klok aanbood, welke drie maal daags het Angelus luidt en vervaardigd is door den Utrecht- schen klokkenmaker Kinkhorst. De Paus heeft den vervaardiger een gouden medaille ge schonken, en de klok in zijn slaapkamer later plaatsen. DE INDISCHE TENTOONSTELLING TE DEN HAAG. Vertraging tengevolge van staking der stiicadoors te vreezen? Een aantal stucadoors, werkzaam bij den opbouw van de Indische tentoonstelling in het Westbroekpark te Den Haag is Maandag in staking gegaan in verband met de niet-inwil- liging van een looneisch. Wordt het conflict niet zeer spoedig bijge legd dan zou de tentoonstelling niet op 15 Mei a.s. geopend kunnen worden. HET CONFLICT IN DE VEENDERIJEN. Maandag hebben de hoofdbesturen van de verschillende organisaties van veenarbei ders in 't hotel Grimme te Emmen 'n gecom bineerde vergadering gehouden. Daar heb ben de hoofdbesturen besloten, de staking te Emmererfscheidenveen van 2 Mei af te er kennen. Des avonds is te Emmererfscheidenveen nog een conferentie gehouden met de kort geleden opgerichte vereeniging van kleine verveners waarbij versi}lillende leden van den algemeenen vervenersbond zich wenschen aan te sluiten. De bespreking eindigde met een aanbod van de verveners, inhoudende 10 pCt. verlaging voor het baggerwerk, turf graven en droogmaken, terwijl het uurloon en het persturfwerk zal worden gehandhaafd op het huidige peil. De arbeidersorganisaties zullen daarover vandaag vergaderen. Wan neer het aanbod aangenomen wordt, wordt morgenochtend de staking opgeheven voor de leden van de vereeniging van kleine ver veners en hen, die zich bij deze vereeniging aansluiten. De staking zal dan nog slechts formeele beteekenis hebben, aangezien vele leden van den algemeenen vervenersbond toch bijna niet laten werken. Voorts hebben de hoofdbesturen besloten om te Exloërmond, waar de verveners hun aanbod van 90 pCt. van het loon van 1931 niet gestand doen en thans een lager loon dan 90 pCt. willen betalen en voorts van gisteren af het scheepsladen hebben gesteld op 80 pCt. van het oude loon, de staking te proclameeren, wanneer de verveners niet voor morgen terugkomen op hun standpunt. De staking zal direct ingaan. Ook hebben de hoofdbesturen de staking te Roswinkel en Baggeroosterveen besproken. Hier is de staking algemeen en is alles rus tig-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7