WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN ding mag echter wel als vaststaand word-m aangenomen, en wel, dat er inflationistische tendenzen aan ten grondslag liggen. Ong» twijfeld gaat het wetsontwerp in dezelfde richting, waarin de geldpolitiek van de Ame- rikaansche regeering zich in den laatsten tijd heeft bewogen. Door verschillende maatrege len tracht men te komen tot een uitbreiding van het crediet en den geldomloop, in de hoop, hierdoor het bedrijfsleven te stimulee- ren en den algemeenen toestand te verbeteren. Door de oprichting van de Reconstruction Finance Corporation, wier kapitaal voor een belangrijk deel bestaat uit bij de Fecera! Reservebank beleenbare staatsobligatién. en die directen financieelen steun verstrekt aan in nood verkeerende industrieele en han dels ondernemingen, aan banken, spoor wegen en aan den landbouw, door een ver dere uitbreiding van de aankoopen van staats obligatién door de reservebanken op de open markt, en door een vergemakkelijking van de credietvoorwaarden der banken heeft men ge tracht, meer geld in het verkeer te ..pompen Men redeneert hierbij aldus, dat het nieuwe crediet zal leiden tot een uitbreiding van de middelen, welke ter beschikking van de parti culiere banken staan, waardoor deze van zefi een meer royale houding zouden aannemen ten opzichte van de aangevraagde leeningen. Ook zouden de banken misschien gebracht worden tot belegging van haar overvloedige gelden in obligatiën, waardoor ook weder crediet of geld in circulatie zou worden ge bracht. Een door de vraag naar obligatiën veroorzaakte vast stemming op de obligatie- markt zou, volgens deze redeneering. met alleen financiering van regeeringsuitgaven vergemakkelijken, maar ook particulieren in de gelegenheid stellen, middelen te verkrijgen tot het doen van uitgaven, waardoor de werk gelegenheid zou worden verruimd. In werkelijkheid blijkt de uitwerking van de door de Am.rikaansche regeering genomen maatregelen, tenminste tot dusverre, mede in het geheel niet met deze voorstelling van zaken overeen te komen. De banken leg gen, na de zware verliezen die zij in de laat ste jaren op door hen verstrekte credieten heb ben geleden, in het geheel geen neiging aan den dag, om in ruimere mate aan credietaan- vragen te voldoen, wanneer deze van twijfel- achtigen aard zijn. Aan solide geldnemers hebben de banken altijd wel credieten willen geven. En dat er behoefte zou zijn aan mid delen tot uitbreiding van industrieele onder nemingen e.d. zal wel niemand kunnen be weren. Integendeel: de productie-capaciteit der fabrieken is in Amerika zoowel als in de meeste overige landen onder de tegenwoor dige omstandigheden veel te groot. Rest dan nog de financiering van de uitga ven der regeering. Inderdaad: wanneer de Amerikaansche regeering dit wenscht, zal zij aanzienlijke bedragen in omloop kunnen bren gen, door uitgifte van obligatiën, welke zij bij de Federal Reservebanden zou kunnen plaat sen, aangezien het onder de tegenwoordige omstandigheden wel niet mogelijk zou zijn, de stukken bij het publiek onder te brengen. De opbrengst van de obligatiën zou in de eerste plaats kunnen dienen tot dekking van een meer of minder groot deel van het tekort op de begrooting, dat naar men weet op ca. 2K- milliard dollar word tgeraamd. Voorts zou kunnen worden begonnen met het uitvoeren van nieuwe openbare werken „tot verruiming der werkgelegenheid". Ook denkt men aan het bestalen van een „bonus" in contanten aan de oud-strijders, nadat de aanvankelijke rege ling dezer, reeds vroeger vastgestelde ver goeding aan de oudstrijders een betaling in termijnen, verdeeld over een aantal jaren, met zich had gebracht. Of het thans ingediende wetsontwerp ver bonden is met concrete plannen of voorstel len, die in deze richting gaan, is tot dusverre niet medegedeeld. De mogelijkheid bestaat, dat met de indiening van het ontwerp slechts de bedoeling heeft voorgezeten, de wensche- lijkheid van een terugkeer naar den toestand van 1926 te onderstreepen, het aan de regee ring overlatend, de middelen hiervoor te be ramen. Ook in dit laatste geval beteekent het echter een nieuwen steun voor het inflationis tische streven der Amerikaansche regeering, een streven, dat in het buitenland niet anders dan met bezorgdheid kan worden gadegesla gen, omdat het, consequent toegepast, wel moet uitmonden in een verzwakking van de Amerikaansche valuta, al verkeert deze dan ook niet in direct gevaar. De onzekerheid, die over de toekomstige ontwikkeling van het Amerikaansche geld wezen bestaat, komt tot uiting in den lagen stand van termijn-dollars. Terwijl de offi- cieele wisselkoers op New York te Amsterdam, voor directe levering, nog ruim 2.46 be draagt, is de termijnnoteering voor dollars voor levering na 3 maanden omstreeks 2 cent lager. Op de koersbeweging van dollarobligatiën heeft de indiening van het bovenbedoelde wetsontwerp een ongunstigen invloed gehad. Reeds sinds langen tijd bewegen de noteerin gen van Amerikaansche bonds zich in het al gemeen op een laag niveau, wat niet zoo zeer verband houdt met de onzekerheid op valuta- gebied, als wel met den ongunstigen gang van zaken bij de desbetrefende ondernemingen. Vooral de spoorwegbonds zijn scherp in koers gedaald, als gevolg van den scherpen teruggang der ontvangsten, waardoor in vele gevallen de rente-lasten niet meer worden verdiend. Nu ziin de uitkomsten voor de laatste maand, dank zij de doorgevoerde be zuinigingen. de loonsverlaging enz., wel iets verbeterd. Ook het feit, dat tenige spoor wegen, o.a. de Wabash, welker obligatiën en aandeelen ook in Nederlandsche handen zijn, de op 1 Mei vervallende rente voor de leeningen stipt hebben voldaan, heeft een goeden indruk gemaakt Andere spoorweg maatschappijen, die met dringende finan- cieele moeilijkheden te kampen hebben, wor den geholpen door de Reconstruction Finance Corporation, zoo o.a. de St. Louis San Francisco. die voor de betaling van de achter stallige belasting en voor regeling van andere dringende verplichtingen en leening verkrijgt, in afwachting van in te dienen reorganisatie voorstellen. Terwijl dollarobligatiën in de afgeloopen week in het algemeen nog in koers zijn inge zakt, was de stemming voor binnenlandschc cbügatien meertndeels goed prijshoudend. Ncderlandsche staatsfondsen konden zelfs bij goeden vraag verder in koers aantrekken; de nieuwe 5 staatsleening zelfs tot van uitgifte. Indische leeningen waren daar entegen eenigszins gedrukt, vooral voor de in dollars luidende stukken, ondakns het feit, dat deze leeningen ten goudclattsule heb">en, waardoor de houders, zelfs wanneer de dollar mocht deprecieeren, tegen eventueel valuta- verlies gewaarborgd zijn. Binnenlandsche gemeenteleeningen konden zich over het geheel goed handhaven. Het is echter opmerkelijk, dat in de maand April zoo goed als in het geheel geen nieuwe gemeente of provinciale leeningen aan de markt zijn gebracht. Dit zal we! verband houden met het feit, dat een aantal der vele in Maart gs- emitteerde leeningen geen volkomen succes h.bfcen gehad, zoodat de emittetrende banken met ten deci ervan zijn blijven zitten, vaai- dooi het animo, om nieuwe leeningen over te nemen, sterk is bekoeld. Het betrekkelijk on gunstige resultaat van verschillende emissies wijst er wel op, dat het opremingsvermogen van de markt nog gering is, hetgeen moe. worden toegeschreven aan het feit. dat het publiek nog steeds weinig geneigd is, om mid delen op langen termijn te beleggen. De Amsterdamsche aandeclenmarkt is in de afgeloopen week vrij gunstig gestemd ge weest, al is ook hier het animo van het pu bliek, om iets te ondernemen, nog steeds zeer gering. Aandeelen Koninklijke Petroleum konden krachtig in koers herstellen, op het bericht, dat de volgende week te New York een internationale pteroleumconferentie zal worden gehouden, waaraan, behalve de ver tegenwoordigers der wereldpetrolumconcerns, ook vertegenwoordigers der Russische regee ring zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling, te komen tot eet: stabilisatie van de wereld-petroleummmarkt, vermoedelijk door een regeling van de pro ductie. Het feit, dat de Koninlijks-Shellgroep vertegenwoordigd wordt door Ir. Kesseler, wiens plan tot regeling van de wereld-petro- leum-industrie sterk de aandacht had getrok ken, geeft aanljjding tot de veronderstelling, dat de besprekingen op basis van dit plan zullen plaats hebben. Met belangstelling mag het resultaat van deze conferentie tagemoet w orden gezien. In de industrieele afdeeling was de handel zeer kalm. Wat Philips betreft, verkeert men nog steeds in afwachting van het jaarver slag. De mededeelingen op de jaarvergade ring van de Unilever hebben slechts weinig invloed op het koersniveau gehad. De tijden zijn wèl veranderd; men herinnert zich onge twijfeld nog, hoe elke mededeeling van de directie van Unilever, enkele jaren geleden gretig als een hausse-motief werd uitgelegd en tot koerssprongen met tientallen percen ten tegelijk leidde. Ditmaal waren de mede deelingen, rekening houdend met de omstan digheden, stellig zeer bevredigend, zonder dat de beurs er echter iets op heeft uitgedaan. De liquiditeitspositie van het concern is, naar de directie verklaarde, in het algeloopen jaar verder verbeterd. „Kas, kassiers en baar- goud" van de tot het concern behoorende maatschappijen bedroeg per 31 December 1931, herleid tot de, geldende koersen, in totaal 47.74 millioen. In den loop van het jaar hebben de onderhoorige en geassocieerde mijen op haar uitstaande obligatieleeningen meer dan 10 millioen afgelost en niettemin overtrof bij het concern als geheel genomen, met netto-bedrag aan voorraden, debiteuren, kas, kassiers en baargoud, na aftrek der reserves tegen traanvoorraden, de opeisch- bare verplichtingen met meer dan 36 mil lioen. Betreffende den gang van zaken in het nieuwe jaar is medegedeeld, dat de netto winst over het eerste kwartaal van 1932 die over hetzelfde kwartaal van 1931 heeft over- trofen. Ongetwijfeld is het scepticisme, waar mede de beurs de mededeelingen van de Uni- lever-directie heeft opgenomen, voor een be langrijkdel toe te schrijven aan de groote teleurstellingen, die in de laatste jaren met de leiding van groote concerns zijn opgedaan. Het dierdoor ontstane wantrouwen wordt nog dagelijks gevoed door nieuwe gebeurte nissen of feiten, welke aan het licht komen en waaruit blijkt, dat de toekomst van bepaalde ondernemingen nog veel ongunstiger is, dan tot dusverre was aangenomen. De knoeierijen en vervalschingen bij het Kreugerconcern vormen hiervan wel het meest sprekende voor beeld; het fatale ervan is, dat zij jaren lang gepleegd konden worden, zonder dat zij naar buiten zijn gekomen. Maar ook gevallen als die van het Kiichenmeisterconcem moeten het vertrouwen wel ondermijnen. Bij de slechts enkele jaren geleden opge richte Küchenmeister's Internationale Maat schappij voor Accoustiek, die nog nooit een balans had gepubliceerd, doch waarvan aan vankelijk groot everwachtingen waren ge koesterd, blijkt het totale verlies, na nieuwe waardeering van de activa, afschrijvingen enz., niet minder dan 2014 millioen te be dragen, bij een aandeelenkapitaal van ca. 20 millioen. Aan aandeelhouders wordt thans een voorstel tot liquidatie gedaan, waarbij de activa der Accoustiek zullen wor den overgedragen aan de N.V. Spreekfilm, de eenige onderneming van het Kiichen meisterconcem, die levensvatbaar is geble ken, tegen overgave van 2400 winstbewij zen Spreekfilm, welke tezamen recht geven op 40 van de overwinst der Spreekfilm, na uitkeering van een primair dividend van 4 Aangezien van de uitgegeven 19.577 aandeelen Accor tic!c 7577 aandeelen aan de liquidateuren te rrnietiging worden terug geven, zal voor tUe vijf der resteerende aan deelen Accoustiek één winstbewijs Spreakfilm worden verstrekt. Dat de kansen op een toe komstige uitkeering op deze winstbewijzen vooralsnog niet hoog worden aangeslagen blijkt wel uit het feit, dat de koers van aan deelen Accoustiek gedaald is tot ca. 2% Hoewel de suikerprijzen hun dalende be weging nog steeds voortzetten, konden de koersen van suikeraandeelen toch verbeteren Hetzelfde geldt ook voor rubberaandeelen en voor tabakken. Zelfs aandeelen der Tabaks Mij. „Arendsburg" waren in herstel, ondanks het feit, dat deze maatschappij in 1931 een verlies heeft geleden van ruim f \A mil lioen, dat grootendeels op de reserves wordt afgeboekt. De vooruitzichten voor oogst 1931 worden in het verslag echter als gunstiger bestempled. Door selectie streeft men naar verbetering van de kwaliteit, teneinde hoo- gere prijzen te bedingen, zij het ook dat hier door de oogst in omvang vermindert. Ook de groote Sumatra-tabakmijen zullen wel een dergelijke politiek gaan toepassen. Scheeo- vaartaandeelen werden beïnvloed door de on- cunst.^ .1 de dividendpassee- ring van de Rotterdamsche Lloyd en de „Ne derland". Paketvaart waren ethter in herste Het Koersverloop blijkt uit het hieronder volgende staatje: Koloniale Bank 39—38 1/4—42; Ned. Indische Handelsbank 45Ej—51—49; Ned Handel Mij. 57H—58 1/8; Handelsver. „Amsterdam" r35131137; Javasche Cultuur 9188; Ned. Indische Suiker Unie 5658; Kon. Petroleum 103y2—120; Alg. Exploratie 104—109; Aku 26 7/8—27; Calcé Delft 39—43; Unilever 94'A105; Philips 3764 1/4; Ned. Ford 97—95—105—103 H Zweedsche Lucifers 7y>—3 9/16; Amsterdam Rubber 27—31 Kali Bakar 44 X—50; Deli Batavia 84—92; Deli Mij. 93—104V,; Senembah 100 1/4—45; Kon. Paketvaart 7b A— S6. 3iexk de Sdiool De zusters Dominicanessen van het kloos ter Mariënthal in het Ven te Venlo hebben Dinsdag het gouden jubileum van haar klooster gevierd. Mgr. Lemmens, de bischop van Roermond, bracht het klooster daarbij een bezoek. GEEN 1-MANSSCHOOL TE STOMPETOREN. Einde April hebben zeven leerlingen de school te Stonrpetoren verlaten, terwijl met den aanvang van'het nieuwe leerjaar 12 wer den toegelaten. De school telt nu 70 leerlin gen, zoodat voor een eenmansschooltje, zelfs bij aanneming van het ontwerp-Terpstra, niet gevreesd behoeft te worden. OFFICIEELE OPENING VAN DE NIEUWE R.K. MEISJESSCHOOL TE OUDE NIEDORP ('t VELD). Dinsdagmiddag had, begunstigd door droog weer, waarbij zelfs het zonnetje zich niet onbetuigd liet, de officiëele opening plaats van de nieuwgebouwde R.K. meisjes school te 't Veld in de gemeente Oude- Niedorp. Onder de aanwezigen die zich te half tien uur in en bij het schoolgebouw ver zameld hadden, merkten we op den pastoor van 't Veld met het R.K. schoolbestuur, den burgemeester der gemeente en de beide wet houders, de raadsleden, den inspecteur van het Lager Ondrwijs in de inspectie Den Helder, den directeur van 't R.K. Pensionaat en Zusterhuis te Bergen, den pastoor-deken van Schagen, den architect, den heer Van Ooyen, den bouwkundig opzichter, den heer Smorenberg, den aannemer den heer Knuwer van Schagen, eenige eerw. zusters Ursulinen van Bergen en een tweetal onderwijzeressen, die belast zijn met het geven van het onder wijs in de nieuwe school, het onderwijzend personeel der r.k. Jongens chool en voorts verschillende belangstellenden uit 't Veld en omgeving. Onderwijl de schooljeugd der beide scho len stond opgesteld op het schoolplein, ver zamelden de genoodigden zich in een der leslokalen, alwaar de burgemeester een rede hield, waarin hij zijn vreugde uitsprak over de totstandkoming van dit schoolgebouw en er op wees dat het beginsel van de finan- ciëele gelijkstelling van. openbaar en bijzon der onderwijs in grondwet en wet neergelegd, bij dezen schoolbouw zoo volkomen is gerea liseerd, waar de Raad in zijn geheel mede werking verleende en de bouw en wat daar mede samenhing in volkomen harmonie tus- schen gemeente en schoolbestuur geschiedde. Spr. bracht warmen dank aar. den Inspec teur van het L. O., den heer Dun, die steeds zijn volle medewerking verleende. Den archi tect, den heer van Ooijen van 't bureau Rob bers te Haarlem, den opzichter Smorenberg en den aannemer Knuwer werd vervolgens dank gebracht. Ten slotte richtte spr. zich tot het schoolbestuur en het ond°rwijzend perso neel, waarna spr. het schoolgebouw over droeg. Nadat hiermede het nieuwe schoolgebouw in handen van het R.K. schoolbestuur was overgegaan, had de kerkelijke inwijdings plechtigheid plaats, welke verricht werd door den pastoor-deken van Schapen, daarbij geassisteerd door den pastoor van 't Veld en den directeur v. d. Burg van iet Zusterhuis te Bergen. Na afloop van deze plechtigheid, door alle genoodigden bijgewoond, daarbij in de gelegenheid gesteld om aan de hand van een leidraad met La'ijnschen en Nederl. tekst de kerkelijke inzegening te volgen, zongen een aantal meisjes, die ir. de scheolgang waren opgesteld, de zusters, die zich op 26 April j.1 te 't Veld vestigden, een welkomstlied toe. Hierna voerde de 'astoor de heei v. d. Burg het woord. De pastoor sprak zijn vreugde uit over dezen gedenkwaardigen dag, die een lang gekoesterden wensch in vervulling deed gaan Spr. bracht een woord van warmen dank aan den inspecteur van het Lager On derwijs, den heer Dun, van wie spr. steeds de meest mogelijke bereidwilligheid en mede werking heeft ondervonden. Dat het onder wijs aan deze nieuwe school gegeven zal worden door Zusters uit Bergen, danken wij, zeide spr. in hoofdzaak aan den inspecteur, die, toen hij wist, wat de wensch was van het schoolbestuur, persoonlijk naar Bergen is ge weest en daar heeft weten te verkrijgen wat anders niet gemakkelijk gelukt, dat zusters Ursulinen uit Bergen de zorg voor het onder- wijs aan deze nieuwe school op zich zouden nemen. Spr. was daarvoor dank en groote erkentelijkheid aan den inspecteur verschul- digd en heeft ervaren, dat het goed is zich aan hem over te geven, waar men er op re kenen n dat de heer Dun steeds het onder- wijsbelang op het oog heeft. Hierna voerde het woord de heer C. Chr. Dun, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder. Spr. begon met te zeggen, dat hij wel eens heef boos heeft gekeken als hij in 't Veld ver scheen en daar moest ervaren, dat in een veel te kleine school onderwijs werd gegeven en men wel eens buiten zijn boekje ging. Spr. was daarom blij, dat er nu een andere toestand is geschapen. Daarvoor wil spr. zijne gelukwenschen aanbieden en tekens dat een schoolgebouw is verrezen overeen komstig de eischen des tijds. Spr. weet, dat het onderwijs aan deze nieuwe school in goede handen is, toevertrouwd als Het is aan zusters van Bergen onder het hoofdschap van een zuster, van wie spr. van zijn collega uit de inspectie Hoorn veel lof hoorde. Hij hoopte dat een waardige concurrentie tus- schen de meisjes- en jongensschool in 't Veld zal ontstaan, waardoor ieder dier scho len zal trachten de beste te zijn. Spr. richtte zich met eenige sympathieke woorden tot de meisjes-leerlingen der nieuwe school en bond hen op het hart toch vooral te zorgen, dat zij straks boven de jongens van de andere school zullen uitblinken, al zal spr. hetzelfde tot de jongens zeggen als hij op de jongens school verschijnt. Spr. wees de groote lof, die de pastoor hem bracht af, waar spr. weinig moeite had om den directeur van Bergen te bewegen zusters vcor deze school af te staan. Spr. bracht een woord van hulde aan het ge meentebestuur van Oude^Niedorp, dat dwars van alle schoolstrijd, toonde op de bres te staan voor goed onderwijs. Hierna voerde nog het woord de heer v. d. Burg, directeur van het Zusterhuis te Bergen. Spr. zeide, dat alle teekenen er op wijzen, dat de Zusters te 't Veld een aangenamen werkkring zullen vinden, getuige de mede werking van gemeente- en schoolbestuur, de gemoedelijke geest der eenvoudige bevolking en de spontaniteit, waarmede die bevolking de zusters bij hun intrede op 26 April j.1. heeft ontvangen. Dit alles doet alle goeds hopen voor de toekomst. Daarbij komt de uitnemende verstandhouding met den inspec teur van het Onderwijs, die, zooals hij zelf wel eens zeide, zich in het Zusterhuis te Bergen, kind in huis voelde. Spr. heeft groote waardeering voor den persoon en de kwali teiten van den inspecteur, waardoor tusschen spr. en den inspecteur een band van prettige vérstandhouding is ontstaan. Spr. hoopte, dat het onderwijs dat de zusters zullen geven rijpe vruchten zullen dragen en zij in haar moeilijke taak vorden geschraagd door den steun van gemeente- en schoolbestuur en niet in het minst door de ouders. Hiermede was de plechtigheid geëindigd en begaven de genoodigden zich op invitate van den pastoor naar de gastvrije oastorie in 't Veld. Versch. personen maakten van de gelegenheid gebruik om de nieuwe school te bezichtigen, die in niet geringe mate het uiterlijk aspect van 't Veld verhoogt. Sober in opzet, is het nieuwe gebouw niettemin een fraai architectonisch bouwwerk, dat strak van lijn met het aardig torentje in het dak, zich volkomen aan de landelijke omgeving aanpast. Wat ons inzonderheid opviel was de praktische indeeling van de school, ruime vestibule, breede gang, ruime licht en lucht toelatende lokalen vier in getal, met uitzicht op gang met W. C.'s en garderobe. Zoowel het uiterlijk van et gebouw als het interieur getuigen van smaak met betrachting van een voud, zonder dat dit schade doet aan het geheel. Integendeel deze school mag er zijn. Zij is er een in de rii van de vele in den laat sten tijd gebouwde scholen, die blij- ende ge tuigenis afleggen, dat wij menschen van dezen tijd, de bouwkunst anders ziende dan onze voorouders, iets moois weten te schen- pen. 1 KORTE BERICHTEN. Over de maand April ontving het Natio- ^j>™Ucomité aan giften van de Landmacht J 2536,84 en van de Zeemacht 494.35. Uit bezuinigingsoverwegingen zal men te Gouda geen nieuwe Kleiwegsbrug maken van ae oude restaureeren. Met ingang van Maandag j.1. is de tol aan den Gemeeneweg onder de gemeente Hazers- woude opgeheven. Qememtecadm CASTRICUAi, Woensdag vergaderde de raad onder lei- ding van den burgemeester. Een verzoek van R. de Vries inzake steun van Maatschappelijk Hulpbetoon werd naar B. en W. gezonden ter afdoening. Bij een verzoek van de bouwmaatschappij Op hoop van Zegen, tot overname van een straat, be pleitte de heer G. F. Res machtiging aan B. en W. te verleenen om deze straat over te ne men. De voorzitter zeide. dat dit verzoek eerst eenige dagen geleden is ingekomen en dus nog niet in B. en W. is besproken. Boven dien eek het hem dat de raad deze beslissing moet nemen. Een ander verzoek ten aanzien afwijking van de rooilijn aan den Duin- en Boschweg verhuisde eveneens naar B. en W. om prae- advies. Een verzoek van de Nat. Commissie inza ke bestrijding van alcoholisme, waarbij ver zocht wordt het maximum aantal verloven A voor den verkoop van zwak-alcoholische dranken te beperken tot het aantal verleen de vergunningen, werd aangenomen voor kennisgeving, nadat de voorzitter had aan getoond dat het in deze gemeente met zijn vrij sterken vooruitgang beter is eens de wer king van de nieuwe drankwet, welke 1 April in werking is getreden, af te wachten. Thans zich reeds op een maximum van 12 verloven vast te leggen, was z.i. niet juist. Een verzoek van de schelpenvisschers om behardingsmateriaal te mogen brengen aan de kluft van de zeezijde werd naar B. en W. gezonden ter afdoening, nadat de voorzitter op een vraag van den heer Twisk had ver duidelijkt dat als de menschen het vragen steeds met hun belangen is rekening gehou den, maar het gaat niet aan, dat men dit op eigen houtje doet en men geen toezicht heen op wat er wordt gedeponeerd. Het door Ged. Staten goedgekeurd besluit tot het verleenen van een reductie aan de huurders van gem. landerijen over 1931 ont lokte bestrijding van de zijde van den heer Twisk. Deze meende, dat wel degelijk in den raad indertijd is besloten een nader onder zoek in te stellen of die reductie niet moest worden opgevoerd. De voorzitter toonde aan de hand van de notulen aan, dat daar toe niet mag worden geconcludeerd. Voor kennisgeving aangenomen. Bij de stukken zijn ook de balansen der bouwvereeniging St. Joseph en Goed Wonen. Voor wat de le bestreft maakten de heeren B. Res, G. F. Res en T. Twisk eenige opmer kingen over verschillende posten. Bovendien wezen zij er op, dat men wel degelijk zuinig moet zijn anders zullen vooral de woningen op de Hoogevoort de gemeenten bij daling van de levensstandaard geld gaan kosten. Daarom is het noodig, dat reserve wordt ge maakt. De voorzitter toonde aan, dat de woningen niet zijn van de gemeente Weth. Hemmer zeide, dat juist de bouw van de woningen aan de Hoogevoort voor de gem. financieel voordeelig zijn. Door het reservefonds, wat een niet onbelangrijk be drag is, wordt in de richting gewerkt als de heeren hebben aangegeven. Bovendien wor den deze huizen goed onderhouden en zullen blijken steeds gezocht te zijn. Men behoeft zich speciaal wat de woningen op de Hooge voort betreft niet ongerust te maken. De heer G. F. Res opperde nog de gelegenheid te ge ven de woningen door gegadigden te koopen. De voorzitter zeide, dat de gemeente dit niet kan doen. De woningen zijn van de bouwver* eeniging. Hierna kwam aan de orde de herstemming over het voorstel-Borst c.s. tot het verleenen van een schadeloosstelling aan P, Koelewijn voor de geleden schade wegens het niet kun nen terugkomen als strand-exploitant. Over dit voorstel staakten de stemmen in de vorige zitting. uïf ^eer ^€"m8a zou gaarne het woord hebben, niet zoozeer om zijn meening te zeg gen dan wel omdat in de vorige zitting, toen hij aanwezig was, zooveel gewicht aan zijn stem is gehecht. Hij meende dat zijn stem niet zooveel afdoet, want of hij voorstemt of niet, hij meende dat de heer Koelewijn niet in het bezit zal worden gesteld van de be geerde f 500. Als de heeren voorstellers ge negen zouden zijn als het voorstel aange- nomen werd indien dan nog niet het be drag zou kunnen worden uitgekeerd wat hij meent dat het geval zal zijn, deze 100 den man zouden worden gegeven, dan zou ivj met genoegen voor het voorstel stemmen. Wat hij omtrent de behandeling van deze zaak in den raad heeft gelezen heeft zijn in druk versterkt dat de heeren ook maar geen enkel argument hebben aangevoerd dat hier op een schadeloosstelling aanspraak kan worden gemaakt. De heer Res betoogde, dat de persoon in kwestie nooit is kennis gegeven, dat hij niet op het strand zou mogen terugkomen. Boven dien heeft hij na het laatste seizoen nog nieu 245. Meneer de dokter, ik kan zoo toch niet loopen, viel Tui- meltje uit, het is heelemaal donker om me heen en ik kan niet eens zien, waar ik loopen moet. Hoor eens hier ventje, zei de dokter toen, als je wilt dat je niet altijd een bril zult moeien dragen, dan moet je gehoorzamen, want je hebt weer een gekke streek uitgehaald en daarvoor moet je dan ook maar boeten. Tuimellje zag, dat er niets aan te doen viel en liep tastend naar de deur, waar kikker Karei hem opwachtte. itumoul Z,Ct 6r prac,ht'g.uit met die bril- k»kker Karei tegen 1 wai[°m doe je ook zulke domme dingen? Plaag me deUn? "n antwoordde Tuimeltje hem. Ga je wat met me wan- wat e! ?aar;oelde kikker Karei veel voor. Ze hadden zoo- n kwartier geloopen, toen Tuimeltje ineens heel kwaad zijn ri op den grond smeet en hard begon te rennen. Nou loop ik net zoo lang tot ik geen pijn meer heb, zei hij tegen kikker Karei en hij scheen woord te houden, want..,..

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8