DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Presidentsverkiezing in Frankrijk. f Hit het %xdement QxtgeÜiksch Overzicht Atbert Lebrun, de voorzitter van den Senaat, bij eerste stemming gekozen. Het ministerie- Tardieu dient zijn ontslag in. DE STEMMING. fèuitwlavid AO. HO Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten re bat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. NVOEliDAe la NI El 1032 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 10 Mei 1932. Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft heden de voorzitter, mr. Van Schaik, met een kort woord uitdrukking gegeven aan de deelneming, welke de Kamer gevoelt met het leed dat de Fransche Repu bliek door den moord op haar president Doumer heeft getroffen. Minister Beelaerts die met alle aanwezigen deze korte rede staande had aangehoord, stemde van harte in met de presidiale woor den en verklaarde zich bereid de betuiging van deelneming onzer Kamer aan de Fran sche regeering over te brengen. Hierna werd overgegaan tot de orde van den dag: voortzetting van de beraadslaging over het ontwerp tot instelling van een Eco- nomischen Raad. De Kamer was gevorderd tot art. 5 en haast den ganschen middag heeft zij besteed aan de behandeling van dit artikel, waarop een aantal amendementen waren ingediend. In hoofdzaak wordt in dit artikel geregeld de plaats en de bevoegdhe den der commissies van advies, welke naast den Economischen Raad in het leven zullen worden geroepen. Wij hoorden den heer Van Braambeek (s.d.a.p.) amendementen verdedigen strekkende, dat die commissie hun eventueee adviezen aan den Economi schen Raad zullen doen toekomen, de heer Kuiper (r.k.) lichtte amendementen toe om te zorgen, dat vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers in de commissies van advies zullen komen. De heer Slotemaker de Bruine (c.h.) had een reeks amendementen ingediend strekkende om te voorkomen, dat een aantal commissies met eigen taak wer den gevormd zonder dat behoorlijke samen hang is gewaarborgd. De heer Joekes (v.d.) kwam met een sub amendement om den Economischen Raad de bevoegdheid te geven niet enkel de vaste doch ook de bijzondere commissies te benoemen. De heer Van Hellenberg Hubar (r.k.) had een amendement ingediend om te waarbor gen, dat ook leden van den Economischen Raad deel kunnen uitmaken van de vaste commissiën. De heer Van Voorst (r.k.) verdedigde een amendement om ook den landbouw in een erkende commissie vertegenwoordigd te zien. Wijders waren nog enkele verbeteringen van de redactie van 't artikel voorgesteld. Enkele uren zijn voorbijgegaan met besprekingen over deze amendementen, zoodat het uur van vieren reeds voorbij was, toen het einde lijk tot stemmen kwam. Er werden een paar amendementen overgenomen, er werden een paar ingetrokken. Ten slotte heeft de Kamer na verwerping van eenige wijzigingen haar goedkeuring gehecht aan het amendement- Hubar om het mogelijk te maken, dat ook le den van den Economischen Raad zitting heb ben in vaste commissies, en het amendement- Van Braambeek om de adviezen der geraad pleegde vaste commissies en erkende licha men niet direct aan den betrokken minister doch eerst aan den Economischen Raad te doen toekennen. Art. 5 werd ten slotte zonder stemming goedgekeurd. Hierna werd art. 6 in behandeling geno men, doch daarover moet nog morgen het laatste woord worden gezegd. Wij komen er dus morgen op terug. De president van den Franschen Senaat, Albert Lebrun, is gistermiddag met 633 van de 767 uitgebrachte geldige stemmen gekozen tot president van de Fransche republiek. Paul Fauré verkreeg 114 stemmen, terwijl 12 stemmen werden uitgebracht op Painlevé en 8 op den communistischen candidaat Ca- chin. 49 stemmen waren blanco of ongeldig. o De nieuwgekozen president der Republiek is even na zessen, in gezelschap van minis ter-president Tardieu en geëscorteerd door een eere-garde, te Parijs aangekomen. Hij heeft zich naar het Elysée begeven ten einde den overleden staatspresident de laatste eer te bewijzen Even voor vijven werd de zitting van den Nationalen Raad hervat. De plaatsvervan gende president van den senaat, Jeannenin, maakte het resultaat der stemming bekend. De president stelde de vraag of bezwaren waren in te brengen tegen den uitslag. Aan- fezien zulks niet het geval was, verklaarde ij: „Ik proclameer den senaatspresident Le brun tot president der Republiek". De aan wezigen verhieven zich van hun zetels en juichten den nieuwgekozene hartelijk toe. Nog gisteravond zou minister-president Tardieu den nieuwgekozen president de pre sidentswaardigheid overdragen, zoodat Le brun reeds vandaag zijn functie zal kunnen uitoefenen. o Anders dan bij vorige presidentsverkiezin- en toonde Versailles gistermorgen nog niet ,et gebruikelijke beeld, dat men er gewoon lijk ziet op den grooten dag, dat de Nationale Vergadering bijeenkomt voor het kiezen van een president der republiek. De droeye ge beurtenis, die de verkiezing van een nieuwen president noodig maakte, wierp haar scha duw op de plechtigheden, die anders ge paard gaan met een feestelijke drukte, die van den vroegen ochtend af Versailles vult. Wel waren wederom de tafels in de voor naamste restaurant besproken voor de amb tenaren der ministeries, de leden van het corps dipïomatique en de beau monde van Parijs, doch ook in de restaurants heerschte een eigenaardige kalme gedrukte stemming. Eerst tegen den middag veranderde het beeld eenigszins, toen regimentsgewijze de infan terie en de cavallerie arriveerden en in een grooten kring rondom het slot, het plein en naaste omgeving afzette. De controle was zeer streng en niemand kon zonder een op naam uitgegeven legitimatie in de omgeving van het slot komen. De stations tusschen Versailles en Parijs werden door militairen in veldtenue bewaakt. Zonder stoornis arriveerden na elkaar de auto's van de leden van het kabinet en van de Nationale Vergadering. Zooais gewoon lijk waren in de groote hotels, doch voorna melijk in het Trianon Palace de ambassa deurs en gezanten der vreemde mogendhe den bijeen. o In tegenstelling tot verleden jaar, toen de strijd tusschen den candidaat der rechter zijde Doumer en de groote figuur van Briand de geheele wereld in spanning hield en een reusachtige menigte schouder aan schouder den uitslag afwachtte, was de spanning thans veel kleiner en ook de belangstelling geringer. Naast Lebrun waren ook de socia listische afgevaardigde Paul Faure en den communist Cachin, die beiden tengevolge van den verkiezingsuitsag niet in de nieuwe Kamer terug zullen keeren, officieel candi daat gesteld. Te ongeveer kwart voor twee waren de meeste leden der Nationale Vergadering, be staande uit senatoren en karaerafgevaardig- den, op hun plaats gezeten. Lebrun zelf was, as voorzitter van den Senaat, ook voorzitter der Nationale Vergadering. Te twee uur trad hij binnen, vergezeld van den secretaris-gene raal van den Senaat, De Lapommeraye, den chef van zijn kabinet en den militairen com mandant van den Senaat en van het slot van Versadies. Na de voorzittersstoel te hebben ingenomen hield Lebrun een korte openings rede, waarin hij zeide: De president der republiek is dood. Er is een misdaad gepleegd, die Frankrijk in rouw dompelt en de wereld met afschuw vervult. De parlementen van vele landen hebben mij verzocht tegenover u uiting te willen ge ven aan hun deelneming. De voorzitters van onze beide Kamers zullen ter gelegenertijd uitdrukking geven aan de gevoelens der volksvertegenwoordigers. Thans wil ik slechts mede in uw naam hulde brengen aan de loyale en voorname persoonlijkheid van Paul Doumer, en tegenover zijn onder de ge volgen van de misdaad gebogen nabestaan den de deelneming van de Nationale Verga dering uitspreken. Toen Lebrun zijn rede begon, hadden de aanwezige leden der Nationale Vergadering zich van hun zetels verheven, en het ope ningswoord werd staande aangehoord. Vervolgens werd, overeenkomstig de tra ditie en getrouw aan de bepalingen van het protocol, den voorzitter een gesloten woor denboek gebracht. Lebrun stak een brief opener in het boek en sloeg het open bij de letter M. De in alphabetische volgorde plaatsvindende stemming begon dus bij den afgevaardigde Malvy. De stemming zelf duurde lang en verliep vrij eentonig. In de volgorde van hun naam passeerden de afge vaardigden de stembus en wierpen hun bil jet erin. De verkiezing moet geschieden bij absoluten meerderheid van stemmen en men kon slechts hopen, dat de absolute meerder heid reeds bij de eerste stemming werd be haald. Ook de leden der Nationale Vergade ring koeterden deze hoop, want een even- tueele herstemming volgt direct op deze eer ste stemming, en de leden zjjn niet eerder van hun plichten bevrijd dan nadat één can didaat de absolute meerderheid heeft be haald. o Er zou echter geen tweede stemming noo dig zijn. Met overgroote meerderheid van stemmen werd Lebrun tot president van de Fransche republiek gekozen. Nadat de stemming geëindigd was, maak te de vice-president van den Senaat, Fernand Rabier, bekend, dat Lebrun gekozen was. De proclamatie werd met langdurige toejui chingen begroet. Vervolgens begaf de nieuwe president zich, begeleid door minister-president Tardieu, den vice-president van den Senaat en den chef van het Protocol naar een speciale Con greszaal, waar de overdracht van bevoegd heden aan het nieuwe staatshoofd plaats had. Minister-president Tardieu hield daarbij een toespraak, waarin hij o.a. zeide: Het treurende Frankrijk ziet u vol rouw den eer vollen en gevaarlijken post aanvaarden, die een afschuwelijke misdaad vacant heeft ge maakt. Frankrijk weet, dat gij in dienst van het land dit vertrouwen verdiend hebt. De rechtschapenheid van uw karakter, de recht vaardigheid van uw oordeel, de scherpte van uw geest bestemmen u voor, scheidsrech ter tusschen de partijen en matigend element bij de innerlijke twisten in het belang van de republiek te worden. Vervolgens wenschte de vice-president van den Senaat, Rabier, den nieuwen president geluk namens de Nationale Vergadering. In zijn antwoord verzekerde president Le brun hierop, dat hij de hem opgedragen taak moedig en vastberaden zou uitvoeren. Hij kon daartoe geen beter voorbeeld vinden, dan in het leven en sterven van Paul Dou mer. Hij, als zoon van de Oostelijke departe menten, wilde de eerste dienaar van den staat zijn en hij beloofde de hem door Dou mer nagelaten traditie trouw voort te zetten. Als getrouw zoon van de republiek zou hij boven de partijen staan doordat hij slechts het gemeenschappelijke gevoel van den wed ijver zou erkennen. Hij zou zijn best doen om het werk van de weder-oprichting en den vooruitgang onder beveiliging van de orde en de zekerheid van den arbeid, ter wille van den binnenlandschen, zoowel als den buiten- landschen vrede, tot een goed einde te bren gen. Het ging om dien vrede, waarnaar ieder Franschftian eerlijk verlangt, omdat hij van meening is, dezen voor goed met het bloed van tallooze edele zonen bezegeld te hebben. De rede van den president werd door de aanwezigen met stormachtigen bijval be groet. Onder de toonen van de Marseillaise steeg de president daarna in zijn auto om door militairen geëscorteerd naar Parijs terug te keeren. Dadelijk na zijn terugkeer uit Versailles heeft president Lebrun zich in gezelschap van minister-president Tardieu naar het Ely- see begeven, om nogmaals aan mevr. Doumer zijn deelneming te betuigen. Daarna legde hij een ruiker bloemen op het graf van den Onbekenden Soldaat. In het Senaatsgebouw teruggekeerd, werden hem door den grootkanselier van het Legioen van Eer de eereteekenen van grootmeester van ht Legioen op plechtige wijze overhan digd. Nauwelijks was hij binnen en had in het paleis Luxembourg zijn werkkamers betrok ken, of de minister-president Tardieu over handigde hem de ontslag-aanvrage van het geheele ministerie. In zijn ontslag-aanvrage werd verklaard, dat de regeering moet ver zoeken, haar niet bij decreet, zooals dat ge bruikelijk is, te vragen de loopende zaken af te wikkelen. Het verloop der Kamerverkiezin gen heeft aangetoond, dat de regeering niet meer het vertrouwen der meerderheid bezit. De buitenlandsche politieke toestand even wel vereischt een autoritatieve regeering, welke boven het geheele land staat. Beslui ten moeten worden genomen, welke voor lan ge jaren de toekomst van Frankrijk zullen vastleggen. Vanzefsprekend staan Tardieu en de ministers ook verder ter beschikking voor de behartiging der loopende werkzaam heden. Evenwel verzoekt Tardieu de tusschen- tijd tot de vorming van een nieuwe regee ring zoo kort mogelijk te doen zijn. De regee- ring-Tardieu zal waarschijnlijk de zaken be handelen tot begin Junij aangezien Lebrun bezwaarlijk reeds stappen voor de vorming eener nieuwe regeering zal kunnen doen voor de nieuwe Kamer bijeen is. KORTE BERICHTEN. Een groep van negen Friesche Coop Zuivelfabrieken zal de kaasproductie voor de helft stop zetten en 50 der ondermelk gratis teruggeven. Onder groote belangstelling werd gistermorgen in „Twee-Steden-Palace" te 's-Gravenhage het door de Alg. R. K. Werkgeversvereniging bijeengeroepen tweede crisiscongres gehouden. Maandagmiddag is 't Ned. Scheeps bouwkundig Proefstation te Wagenin- gen officieel geopend. ERNSTIGE BOTSINGEN MET DE POLITIE TE ESSEN. Gisteravond vond op de Republikplatz te Essen een demonstratie plaats van arbeiders in de werkverschaffingen. Bij deze demon stratie sloot zich een optocht aan, waaraan ongeveer 3500 personen deelnamen. Op den Viehhoferplatz kreeg een agent van politie, bij een poging de voorbijgangers te bescher men tegen deelnemers aan den optocht, een messteek in de borst. Op den Ehrenzeller- platz, waarheen de stoet trok, werden een sec tiecommandant en een wachtmeester door demonstranten aangevallen en gewond. Hierop werd de stoet door de politie ontbon den. Ongeveer om 9 uur in den avond vielen 200 a 300 personen verscheidene agenten van politie in het stadsdeel Segeroth aan. Zij werden echter teruggedrongen. Op de hoek van de Matthias en de Josephstrasse werden de politieagenten beschoten en met steenen bekogeld. De agenten beantwoordden het vuur; hierbij werden 3 personen gewond, SAMENZWERING VAN ZUID- SLAVISCHE OFFICIEREN? Alarmeerende geruchten. Het „Neue Wiener Extrablatt" meldt uit Marburg, dat daar vier officieren zijn gear resteerd en in een garnizoen geinterneerd zijn. Naar verluidt, worden zij beschuldigd een complot van officieren 'te hebben voor bereid. Dit complot is verraden door de vriendin van een der officieren, die de mili- tare overheid er van in kennis stelde. Een der officieren is uit het garnizoen gevlucht en heeft de wijk genomen naar Oostenrijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. zijn twee andere officieren eveneens gevlucht. In verband hiermede heeft de militaire overheid order gegeven tot zeer strenge bewaking der grenzen en tot zeer scherpe censuur. Een der beschuldigde officieren is ontdekt in een hotel te Marburg waar hij vlak voor hij zou worden gearresteerd zich een kogel door het hoofd joeg. In verband hiermede wordt ook gewezen op een bericht in het regeeringsgezinde „Mor- genblatt", dat te Agram verschijnt en vol gens hetwelk in Marburg een geheimzinnige moord gepleegd is, waarover in het belang van het onderzoek geen nadere mededeelin- gen kunnen worden verstrekt. Deze alarmeerende geruchten worden nog versterkt door tallooze te Weenen de ronde doende geruchten die waarschijnlijk zeer sterk zijn overdreven. Het schijnt echter wel vast te staan, dat onder de boeren zekere on lusten zijn uitgebroken. De koning bevindt zich in ieder geval in Belgrado. NIEUWE BEZUINIGINGSMAAT REGELEN IN ENGELAND. De minister van de schatkist, Neville Chambeiiain, heeft gisteravond in een toe spraak tot de Engelsche bankiersvereeniging, den nadruk er op gelegd, dat verdere om vangrijke bezuinigingen op de staathuishou ding noodzakelijk zijn. De belastingdruk heeft in Engeland de hoogste limiet bereikt. Tevens moet verwacht worden, dat de inkom sten terugloopen zullen. Een belangrijke ver mindering der uitgaven, die noodzakelijk zijn, teneinde den belastingbetaler een wer kelijke verlichting te brengen, kan alleen bereikt worden door een verandering in de politiek, welke verandering ver moet uitgaan boven datgene wat men tot dusverre heeft overwogen. Wanneer de regeering door de macht der omstandigheden gedwongen zou worden, drastische bezuinigingen door te voeren, hoopt spr. hierbij den steun te zullen krijgen van alle helder denkende en zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijnde bur gers. Engeland heeft meer dan eenig ander land het vertrouwen in zich zelf en in de oogen der wereld teruggevonden. De han delsbalans van April zal beter blijken dan in eenige andere maand sedert den oorlog. Chamberlain besprak vervolgens nog de con ferentie van Lausanne en stelde hierbij in het licht, dat men er ernstig naar möest streven tot een definitieve regeling te komen der her stelbetalingen en aanverwante problemen. Volgens het dagblad „Star" is Chamber lain voornemens op de begrotingsuitgaven van dit jaar nog in totaal 60 tot 100 millioen pond sterling te bezuinigen. SAMENZWERING ONTDEKT IN AUSTRALIË. Te Sydney heeft de politie een inval ge daan bij een anti-communistische organisatie „De Nieuwe Garde" genaamd, waar zij de hand wist te leggen op een aantal documen ten, waardoor sensationeele plannen aan het licht zijn gekomen. De organisatie was n.1. voornemens den premier Lang, van Nieuw- Zuid-Wales, den minister van koloniën en den chef der politie gevangen te zetten in de buiten gebruik zijnde gevangenis van Ber- rima. Het voornemen bestond verder hen daar gevangen te houden, totdat er een nieu we regeering zou zijn gekomen en hen ver volgens in staat van beschuldiging wegens hoogverraad te stellen. EEN MERKWAARDIG SPOORWEG ONGELUK. Goed afgeloopeft. fltoen de locomotief van een personentrein te Kaïro een open brug naderde, weigerden plotseling de remmen, zoodat de locomotief naar beneden stortte. Zij kwam terecht op een voorbijvarend schip, dat onmiddellijk zonk. De personenwagens bleven voor de helft in de lucht hangen. Merkwaardigerwijze werd niemand gewond. VALSCHE BANKBILJETTEN TE MARSEILLE. Gister is te Marseille een man gearresteerd, die in het bezit bleek te zijn van 3600 valsche Engelsche bankbiljetten van 5. H#j had een Amerikaanschen pas ten name van Giacomo Rossano, koopman in Napels en was twee maanden geleden hier aangekomen. De bankbiljetten zijn een voortreffelijke naboot sing van de echte. De valschheid bleek echter doordat op de valsche biljetten een punt was vervangen door een komma. DE „CHACO" TE GDINGEN. De Argentijnsche hulpkruiser „Chaco" ia gister de haven van Gdingen binnengeloopen ten einde aldaar negen politieke gevangenen van Poolsche nationaliteit aan land te zetten. Poolsche politieambtenaren hebben de ge vangenen voorloopig in arrest gesteld ten behoeve van het instellen van een onderzoek. Bij het aan land zetten der gevangenen was een ontzaglijke menigte nieuwsgierigen toe gestroomd. De „Chago" heeft kolen ingeno men en is vervolgens vertrokken naar Meme' vanwaar zij naar Londen koers zal zetten. DE AARDVERSCHUIVINGEN IN SAVOYE. De ernstige aardverschuivingen, die sedert Maandag weer in de Alpen van Savoye voor komen, hebben reeds onmetelijke schade aan gericht. Te Germagny (Opper-Savoye) heeft zich plotseling een modderstroom gevormd, welke twee dorpen, dreigt te vernietigen. De lava achtige massa beweegt zich, bij een dikte van 2 Meter en een breedte van 800 Meter lang zaam dalwaarts. Alle communicatiemiddelen zijn verbroken. Het meest troosteloos is de toestand in het kleine plaatsje Auressieux, in de richting waarvan zich 2 millioen kubieke meters aardmassa's voortbewegen. Twee huizen zijn reeds verwoest. De diepe scheu ren, die overal, als na een aardbeving, ont staan, hebben soms een breedte van 40 M. en een diepte van 30 M. Een ooggetuige, wiens huis met den grond gelijk gemaakt is, vertelt, dat aan het lang zaam neerkomen van de grondmassa's een op den donder gelijkend geraas was vooraf gegaan, welk gedonder gevolgd werd door een orkaanachtigen storm. Als oorzaak van de catastrophe vindt men slechts de verklaring, dat tot dusverre onder- grondsche wateren een uitweg hebben gevon den en hierbij de bovenliggende grondlagen hebben meegesleurd. MILLIONNAIR VERDWENEN. Sinds eenige dagen is geen spoor meer te bekennen van den 83-jarigen millionnair Charles Russal Flint, te Washington woon achtig, die bekend is onder den bijnaam van den „vader van de trusis", in verband met zijn uitgebreide financiëele relaties. Hij is directeur van 22 maatschappijen. Zijn echtgenoote heeft de politie meege deeld, dat Flint Zondagmorgen j.1. in een taxi was gestapt om een kennis op te zoeken in een hospitaal te Baltimore, maar dat hij niet in Baltimore was aangekomen. Men heeft sedert dien niets meer van hem gehoord. De vermiste trad eenige malen op als ver trouwensman van regeeringen bij deii aan koop van oorlogsschepen. GEVANGENIS DOOR WERVELSTORM VERNIELD. 22 dooden, 200 gevangenen ontvlucht. Tengevolge van een hevigen wervelstorm is het tuchthuis van Maimansingh in Benga len gedeeltelijk ingestort en vernield. Twee en twintig cipiers en gedetineerden werden gedood, terwijl 200 gevangenen kans zagen in de algemeene verwarring te ont vluchten. DE OPRUIMINGS WERKZAAMHEDEN TE LYON. Nog 18 lijken vermist. Te Lyon is het opruimingswerk van de in gestorte huizen, gisteren den geheelen dag voortgezet, Met behulp van dynamiet lfet men eenige nog overeindstaande muren in de lucht vliegen. Ook de artillerie moest nog eenmaal met granaten ingrijpen. Het totaal aantal dooden bedraagt 32, waarvan tot nog toe pas 14 lijken geborgen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1