Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Financieel Overzicht. Honden! vier en dertigste Jaargang. Zaterdag- 14 .Hei JUMicaües "handelsonderwijs te alkmaar. Jhizi£eaétiek JieuiMetou No. 113 1932 I AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor de Handelsschool te Alkmaar dient vóór 19 Juni a.s. te geschieden bij den Di recteur en wel mondeling op Dinsdagmid dag van 3 tot 4 en op Donderdagmorgen van 1011 uur in het schoolgebouw aan de Doelenstraat hoek Nieuwesloot, óf schrifte lijk met vermelding van volledigen naam en geboortedatum van de(n) leerling, adres van de ouders of verzorgers, laatstbezochte school en de klasse van de Handelsschool waarvoor toelating gewenscht wordt. Voor leerlingen buiten Alkmaar wonende, moet ook aangifte worden gedaan bij het gemeentebestuur van hun woonplaats. GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 18 'Juni iederen Maandag en Vrijdag van 11— 12 uur op het Gymnasium of schriftelijk met opgave van naam en voornamen van de(n) candidaat, datum en plaats van geboorte, laatstbezochte school, naam, beroep en adres van ouders en verzorgers. De rooster voor het examen, dat op 11 en 12 Juli gehouden wordt, zal aan de candi- daten worden toegezonden. De school omvat een litterair-historische en een wis- en natuurkundige afdeeling; de splitsing valt na het 4e leerjaar. Nadere inlichtingen en advies verstrekt gaarne de rector: Maandags en Vrijdags van 11—12 uur of buiten de schooltijden aan zijn huis te Bergen, De Spar, Eeuwigelaan 28. Alkmaar, 14 Mei 1932. De rector, J. HEMELRIJK. Onze Eerste Mei-opgave. De Drie Stations. De volgorde der plaatsen was: 1. Bovenkarspel 2. Capelle 3. Heerlen 4 Kerkweg 5. Heerenveen 6. Nuenen 7. Oosthuizen 8. Willemsdorp 9. Zaandam 10. Gouda 11. Overveen 12. Muntendam Deze kunnen op drie verschillende wijzen onder elkaar worden geplaatst, waardoor men de namen kan maken: Bergen op Zoom, Scheveninger en Val- kenswaard. De stand der hoogstgeplaatsten op de lijst per 1 Mei was: C. Blankendaal 63 p., Mej. L. v. Ossen bruggen 62 p., P. Haasbroek 60 p., J. Zaadnoordijk 59 p., C. de Geus 58 p., Mvr. EecenBoijenga 53 p., Mej. Pastoor 51 p., P. Meijer 50 p., L. Trijbetz 47 p D A. Wittop Koning 46 p., Mevr. Hols- muller Teengs en Mevr. Dr. Vogelsang 43 p., W. J. Karssen 40 p., H. K. de Wild 39 p., G. Kaal 38 p., R. Smids 37 p., G. v. .Wieringen 33 p., A. Prins 29 p., Mevr. Bruinvis en G. L. Metz 28 p., D. Gerrit sen 24 p., N. Otsen 22 p., Mej. A. v. Nie- nes, Mej. N. Lind en M. Pool 21 p. en verder een groot aantal met minder punten. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Mei serie). De Brahma-puzzle. „Bij het begin van de wereld, zegt de legende, bouwde Brahma bij de tempel te Benares drie diamanten pyramiden. Om de eerste hingen 64 ringen van goud van onderaf steeds kleiner wordend. Ën Brahma zei tegen de priesters: Breng deze 64 ringen van de eerste pyramide naar de derde, doch één tegelijk en een ring mag alleen geplaatst worden op een leege pyramide of op een grootere ring". 31) uit het Engelsch door A. Treub. Wat duivel man! Wat is er? Een boodschap, sir Peter, antwoordde Spencer, een presenteerblaadje voorhoudend, waarop een enveloppe lag. Een boodschap? Op dit uur van den avond? Sir Peter's stem klonk ongeloovig, en hij be keek de enveloppe met iets, dat op afkeer ge leek. Toen greep hij er naar. Hij draaide ze tweemaal om, aarzelde even, en rukte toen de enveloppe ruw open. Zijn oogen puilden uit, toen hij den inhoud zag, en hij ging rechtop zitten met een harden vloek. In zijn hand lag een Harten driel HOOFDSTUK XIV. Sir Peter verborg de kaart snel in de palm van zijn hand. Waar heb je dit vandaan gehaald? vroeg hij scherp, met onverholen schrik. Wie heeft het gebracht? Een bode, sir Peter. Ja, maar wie? Wat voor een bode? Een man? Een jongen? Een man, sir Peter, i Kende je hem? Neen, sir Peter. Zou je hem weer kennen als je hem zag? Niemand zal ooit deze puzzle op kun nen lossen want het zou duizenden ja ren duren voor men het werk verricht had. Wij brengen daarom het aantal ringen van 64 op 8. In den volgenden vorm zetten wij nu de puzzle aan onze lezers voor: Er zijn drie borden, gemerkt A. B en C Op bord A. staan 8 houten schijven van onder af steeds kleiner wordend en genummerd van 8 tot 1. Deze 8 schijven moet nu in dezelfde volgorde op bord C. komen te staan, ook de grootste schijf 8 onderaan, daarop schijf i enz. tot de kleinste schijf 1 bovenaan. Doch men weet de voorwaar de: Eén schijf tegelijk, en een schijf mag alleen gelegd worden op een leeg bord of op een grootere schijf. Waren er dus maar 2 schijven, dan ging men als volgt te werk: 1 op bord B 2 op bord C. en 1 op schijf 2. Klaar Met drie schijven is het ook gauw ge reed, doch met 8 is het een geweldig werk. Voor de goede oplossing van deze puzzle worden 3 punten op de lijst toe gekend. Inzendingen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 20 Mei 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. De Beurs beïnvloed door het resultaat der Fransche verkie zingen. Onbevredigende ontwikkeling van het Fransche bedrijfsleven. Inflationistisch streven in Engeland. De on rust t. a. v. den dollar geluwd. Scherpe teruggang van den Nederlandschen export. Het verslag van Philips. De toe stand der kunstzijde-industrie. In den aanvang der afgelocpen week was de stemming op de fondsenmarkt vrij opge wekt. De uitslag der verkiezingen in Frank rijk en de hierdoor veroorzaakte verschuiving naar links beschouwde men ter beurze als een gunstig fatcor voor de verdere ontwikke ling der internationale verhoudingen, spe ciaal wat betreft het Fransche standpunt bij de aanstaande besprekingen over het herstel- vraagstuk. Ook op het gebied van de douane- politiek van Frankrijk verwacht men wel iets van de nieuwe regeering; in elk geval hoopt men, dat niet verder voortgang zal worden gemaakt op den weg naar beschermende rechten en contingenteeringsmaatregelen, die ook in Frankrijk in den laatsten tijd op zoo doelbewuste wijze is gevolgd, zonder dat ook hier de gewenschte gevolgen zijn ingetreden. Behalve een belangrijke verhooging van het tarief van invoerrechten op halffabrikaten en fabrikaten en een speciale tariefverhooging voor weelde-artikelen, is 'n extra invoerrecht ingesteld ter nivelleering van de „export premie" van landen met gedepreciëerde va luta, terwijl voor verschillende buitenland- sche producten zulk een scherpe contingen- teering wordt toegepast, dat de Fransche grenzen hiervoor welhaast gesloten zijn. Al deze beschermende maatregelen hebben echter niet kunnen verhinderen, dat de Fran sche industriëele productie verder is terug gegaan en dat het aantal werkloozen en de arbeiders, die slechts een deel van de week werken, verder is toegenomen. Doordien als gevolg van de beschermende politiek de kos ten van levensonderhoud in Frankrijk veel minder zijn gedaald dan in de meeste andere landen, waardoor ook de productie-kosten der Fransche industrie niet voldoende kon den worden verlaagd, wordt de concurrentie op de buitenlandsche markteh zeer bemoei lijkt. Tezamen met de andere factoren, die den internationalen goederenruil belemmeren, gestadige vermindering der koopkracht, invoerbeperkingen in verschillende landen heeft dit tot gevolg, dat de afzet van Fran sche artikelen in het buitenland sterk is ver minderd. In de eerste drie maanden van dit jaar exporteerde Frankrijk slechts 5.936.000 ton aan goederen ter waarde van Frs. 5.295 millioen, tegen 7.702.000 ton er waarde van Frs. 8.394 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In Engeland wijst men er vol trots op, dat de opheffing van den gouden standaard tot gevolg heeft gehad, dat de economische toe- staid aldaar gunstig afsteekt bij die van de meeste andere landen. In werkelijkheid is de „gunstige" ontwikkeling van de situatie in Engeland slechts 2eer betrekkelijk. De in- oer van fabrikaten in Engeland heeft in de Ik geloof het niet, sir Peter. Hij gaf me de enveloppe en ging haastig weg, voordat ik tijd had hem duidelijk te zien, Zei hij iets? Neen, sir Peter. Hm! Sir Peter beet op zijn onderlip en zich be wust wordend van de plotselinge stilte op de waranda, draaide hij zich snel in zijn stoel om en verraste Eric, die hem met levendige aan dacht aanzag, terwijl Enid met een bleek ge zicht over zijn schouder keek. Nu? vroeg hij. Wat heeft de zaak met jou te maken? Eric kreeg een kleur en herstelde zich met moeite, Het spijt me, mijnheer, verontschuldigde hij zich, bijna eerbiedig, ik dach Wat komt het er op aan wat je dacht of denkt? viel sir Peter ruw in. Goeden nacht. De wenk was duidelijk genoeg, op zijn zachtst gezegd, maar Eric sloeg er geen acht op. Vergeef me, mijnheer, begon hij weder. Sir Peter stond woedend op. Goeden nachtl herhaalde hij luider. Weer wendde Enid dreigend geweld af, door Eric's arm te nemen en hem met ver wonderlijke kracht naar de warandatrap te trekken, waar hij zich plotseling tot haar keerde, haar gezicht tusschen zijn handen nam en haar op de lippen kuste. Eric! Ja, als je je wilt bemoeien met de twis ten tusschen mannen, moet je de gevolgen er van ondervinden. En hij kuste haar weer. Goeden nacht, kindje. Zeven, vijf, acht, één, fluisterde zij met nadruk. eerste drie maanden van dit jaar, dank zij de beschermende rechten en de bemoeilijking dc-r buitenlandsche concurrentie als gevolg van de depreciatie van het Pond Sterling, welis waar slechts 46 millioen bedragen tegen 62 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, waardoor de afzetmoge lijkheden van de Engelsche industrie in het binnenland zijn toegenomen. De afzet van Engelsche artikelen in het buitenland is ech ter, ondanks den voorsprong, dien de Engel sche industrie toch door de waardedaling van het Pond had moeten verkrijgen, in ver gelijking met het vorige jaar nog belangrijk gedaald, en wel van 103 tot 92 millioen Pond Sterling. Het aantal werkloozen in Engeland is tus schen 21 September 1931, den datum van op heffing van den gouden standaard, en 21 Maart j.1. wel met 257.440 teruggegaan Met een cijfer van meer dan 2 lA millioen blijft het echter nog even abnormaal hoog als in de meeste andere landen, waarbij boven dien nog te bedenken is, dat door een inmid dels aangebracht wijziging in de werkloozen statistiek de opgave nog geflatteerd is. Indien het inderdaad juist zou zijn, dat de opschorting van den gouden standaard in Engeland de zoo zeer gewenschte verbetering in den economischen toestand had gebracht, dan zou er geen reden meer zijn geweest voor de inflationistisch getinte betoogen, die in de afgeloopen week in het Lagerhuis zijn gehou den, en waarbij er bij de regeering op werd aangedrongen, om door verdere verlaging der officieele rentetarieven en verruiming der credietverleening op een verhooging der prij zen aan te sturen. Men gaat hierbij van het standpunt uit, dat het prijsniveau in Groot-Brittannië geen voldoende winstmarge voor het bedrijfsleven laat, omdat de kosten voor loonen, belastin gen, rente enz. te hoog zijn. In plaats nu van te streven naar een aanpassing van de pro ductiekosten aan de verkoopprijzen, voor al op het gebied van moderniseering der in- Hij schudde zeer beslist zijn hoofd. Ik heb geen hoofd voor getallen, klein tje. Ik weet zeker, dat ik ze me nooit alle zal kunnen herinneren. Goeden nacht. Hij sprong de treden af, en was verdwe nen voordat 'Enid kon antwoorden. Een oogenblik stond zij hem'na te zien, toen zuchtte zij diep, en keerde naar de studeer kamer terug. Sir Peter, die haar ongeduldig opge wacht had, ging naar den salondeur en hield die open. Goeden nacht, Enid, zei hij koel, ter wijl zij langs hem heen ging. Enid hief trotsch het hoofd op, wierp hem een boozen, minachtenden blik in antwoord toe, ^n verliet zwijgend de kamer. Sir Peter sloot de deur zorgvuldig, bleef eenige oogenblikken scherp luisteren, en liep toen weer de kamer door. Je weet wat dit is, Spencer? vroeg hij scherp, de kaart ophoudend, opdat de butler ze kon zien. Spencer trok de wenkbrauwen in plichtt- matige overpeinzing samen. Het schijnt een Harten drie te zijn, sir Peter, antwoordde hij voorzichtig. Ja, vind je ook niet? zei sir Peter sar castisch. Haal de politie, voegde hij er be velend bij, op de telefoon wijzend. Spencer haastte zich te gèhoorzamen, en, terwijl hij op op verlangde aansluiting wachtte, zag hij met levendige belangstelling dat sir Peter de gescheurde enveloppe van den grond opraapte, ze nauwkeurig bekeek en ze toen met een onverschillig gebaar in het vuur gooide. Hij keek er naar, terwijl de enveloppe langzaam omkrulde, zwart werd, dustrieën en rationaliseeringsmaatregelen is in Engeland nog zeer veel te doen streeft men in dezen zin naar een oplossing, dat door maatregelen van regeeringswege het niveau der verkoopprijzen zal worden ver hoogd. Onnocdig te zeggen, dat zulk een ver hooging der verkoopprijzen zou moeten '.ei- den tot een stijging der kosten van levenson derhoud en een hiermede gepaard gaande verhooging der productiekosten voor de in dustrie, zoodat men op deze wijze in een vicieuzen cirkel zou geraken, die zou moeten uitloopen in een verzwakking van Engeland's concurrentievermogen op de wereldmarkt. In een vorig overzicht hebben wij reeds melding gemaakt van een dergelijk infla tionistisch streven ook in de Ver. Staten. Hier willen bepaalde kringen door een kunstmatige uitzetting van crediet en circulatie, eveneens trachten te komen tot een algemeene stijging der prijzen. Naar men weet, heeft dit streven zijn uitdrukking gevonden in een wetsont werp, waarin wordt uitgesproken, dat het de politiek van de Ver. Staten zal zijn, om door controle van den omvang van het crediet en van de circulatie de koopkracht i van den dollar weer terug te brengen tot het peil van 1926. De President der Ver. Staten heeft inmid dels verklaard, dat hij, zoo dit voorstel door Huis van Afgevaardigden en Senaat mocht worden goedgekeurd, hierover zijn veto zou uitspreken en men mag dan ook aannemen, dat het inflationistische streven althans in dezen vorm niet zal worden doorgevoerd. Voorts heeft President Hoover door den krachtigen toon van zijn nieuwe boodschap aan het congres, waarbij hij aandrong op spoedige behandeling der begrooting en wees op de noodzakelijkheid van evenwicht in de Amerikaansche staatsfinanciën degenen, die vreesden voor een waardevermindering van den Amerikaanschen dollar, een hart onder den riem gestoken. De stemming voor den dollar is op de in- op eens ontvlamde, en een gloeiende bal werd en toen sir Peter ze uiteen strooide met den teen van zijn schoen, knikte hij bevestigend en slechts nauw merkbaar. Toen sprak hij in de telefoon. Hoofdbureau politie? Een oogenblik als het U belieft. Hij reikte den hoorn over, toen sir Peter naderbij kwam en de baronet nam hem aan zonder dank je te zeggen. Hallo, hoofdbureau politie? Haal even inspecteur Mc. Ellerton voor me. Wie spreekt? vroeg een gedecideerde koude stem. Is inspecteur Mc. Ellerton daar? Wie spreekt? Brace. Brace? Welke Brace is het? Welke Brace zou het zijn? Sir Peter Brace. Oh. Er klonk niet meer eerbied in de ge decideerde, koude stem. Inspecteur Mc. Eller ton is niet op het bureau. Nu, dan een ander met verstand. Wat voor zaak heeft U? —..Hè? Zeg als het U belieft wat voor zaak het is? Sir Peter bedwong met moeite zijn drift. Mijn zaak is de Decker, snauwde hij. Ik heb zoo juist met een bijzonderen bode een Harten drie ontvangen. Zoo? vroeg de stem met matige belang stelling. Ja! Wat zal U er aan doen? Dat moet nog overwogen worden natuur lijk. Houd den hoorn nog vast, als het u belieft. Sir Peter hield bijna een halve minuut den hoorn- vast, in welken tijd hij beurtelings Spen- tcrnationale wisselmarkt dan ook wel ver beterd, wat echter niet wegneemt, dat de dollar zich nog altijd op een punt beweegt, waarop uitvoer van goud uit de Ver. Staten loonend is geworden. Reeds hebben goudver schepingen uit Amerika naar ons land voor rekening naar ons land voor rekening van particulieren plaats gevonden en deze zouden stellig nog veel grooten omvang hebben aan genomen, ware het niet, dat de verzending van goud uit de Ver. Staten naar Europa door technische moeilijkheden wordt beperkt. Uit de ontwikkeling van den buitenland- schen handel van Nederland blijkt wel duide lijk, hoe sterk oo kons land door de economi sche crisis, tezamen met de bemoeilijking van den invoer in zoovele landen, wordt getrof fen In de eerste vier maanden van dit jaar heeft de Nederlandsche uitvoer slechts f 288 millioen bedragen, tegen 462 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In April alleen werd met een uitvoercijfer van 69 millioen tegen 119 millioen in April 1931 een nieuw laagte-record bereikt. De teruggang van den uitvoer in April b> droeg in vergelijking met vorig jaar ca. 42 Tegelijkertijd is ook de invoer verminderd, en wel van 168 tot 113 millioen, d.i. met ca. 33 Men mag aannemen, dat voor be paalde goederen de invloed van de contin genteeringsmaatregelen der Nederlandsche regeering zich reeds heeft doen gevoelen. De beurs volgt altijd met een zekere be langstelling het verloop van den uitvoer van radio-artikelen en gloeilampen, omdat men meent, hieruit den omvang van de bedrijvige- heid bij de Philipsonderneming te kunnen af lezen. Voor zoover de fabricage in Nederland betreft, vormen de uitvoercpers inderdaad een zekere aanwijziging van de activiteit, al is deze natuurlijk ook van den afzet in het binnenland afhankelijk. Het maakte dan ook geen prettigen indruk op de beurs, dat de ge stadige daling van den uitvoer van radio artikelen, die sinds November j.1. valt waar te eer, de telefoon en de kaart in zijn hand boos 'aan keek. Daar? Daar? vroeg een luide, zware stem in zijn oor. Hallo. Wat was de kaart, die U ontving? De drie van Harten. Waar is zij? Hier. En sir Peter gooide de kaart op tafel. Wanneer heeft U ze gekregen? Drie of vier minuten geleden. Minuten? Nu, ik zou denken, dat ge eerst over een paar dagen ongerust behoeft te wor den. Wat bedoelt U? Wat ik zeide. Maar binnen een paar mi nuten kom ik bij U. Elf Cavanagh Avenue Dat is Uw adres, nietwaar? Goed. Ja. Er klonk een geratel aan het andere eind, ge volgd door een irriteere'nd gezoem en sir Peter gooide den hoorn op tafel. Spencer legde hem weer op den haak. Is er iets niet goed, sir Peter? vroeg hij ongerust. Niets, wat jij kunt begrijpen, antwoordde sir Peter prikkelbaar. Ga weg! Spencer aarzelde. Ikik hoor, dat er in den laatsten tijd verscheidene inbraken zijn geweest, sir Peter, begon hij, met een licht trillende stem. Het verwondert me, dat je in staat bent iets te begrijpen, viel sir Peter in. Je schijnt niet te verstaan wanneer ik zeg: ga heen) Wordt vervolgd. 1

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5