DAGBLAD VOOR ALKMAAR s. krom Ho. 115 134e Jaargang. fijaydiik&ch Owvzicht pe politieke toestand bij onze zuidelijke buren. Het Belgische kabinet vraagt ontslag. De nieuwe combinatie in de Fransche kamer, ffiuitmland Tel. 1523 (3 lijnen) Stuurt nu Uw goederen en U ontvangt deze binnen enkele dagen terug. Japonnen vanaf 12.50 Mantelsf 3,25 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Briev. tr franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. WOEXSDAG 18 11EI 1952 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. pe Belgische minister-president Renkin heeft gistermiddag besloten, het ontslag van zijn geheele ministerie bij den koning in te dienen. De ontslagaanvrage zou vandaag geschieden. Men verwacht in goed-ingelichte kringen dat de koning Renkin opnieuw zal belasten met de vorming van een ministerie. Verdere bijzonderheden betreffende toekomstmoge lijkheden zijn thans nog niet te overzien. Men verneemt slechts, dat de koning er op gesteld is in ieder geval een kamerontbinding te vermijden, aangezien zoowel de economi sche crisis als de taalkwestie de radicale par tijen te zeer in de hand zouden werken. o Het conflict, dat sedert de samenstelling van de huidige regeeringscoinbinatie in Juin 1931 steeds tusschen.de liberale en de katho lieke Vlamingen heeft bestaan en onlangs bij de behandeling der voorstellen tot regeling Van het gebruik der talen bij het lager- en middelbaar onderwijs een zeer scherpe wen ding nam, heeft dus gisteravond tot het af treden van het kabinet-Renkin aanleiding ge geven. Een week geleden was het, zoo vertelt ae N. R. C.-correspondent uit Brussel ver der, te voorzien, dat minister-president Ren kin het in de Kamer tot geen uitspraak zou lateft komen over de kwestie van het verplich te behoud der Fransche minderheidsscholen in Vlaanderen. Mocht hij er niet in slagen de liberale en de katholieke Vlamingen tot het aanvaarden van een compromis te bewegen, dan zou hij nog voor de vergadering van Woensdag tot heengaan besluiten. De gang van zaken is er geen andere geweest. Gisteren, Dinsdag, waagde de minister-president nog een laat ste poging bij de liberale fractie en bij de katholieke Vlamingen, met het doel de stand punten nader tot elkaar te brengen, maar geen der beide partijen was tot het doen van een stap te bewegen. De liberalen zeiden »ch aan het accoord met Renkin, bij de sa menstelling van het kabinet gesloten, te wil len houden De katholieke Vlamingen verze kerden van hun kant nogmaals dit accoord nimmer te hebben onderschreven en konden trouwens ditmaal niets meer toegeven, daar ze de Vlaamsche nationalisten in den rug hebben en een nieuwe capitulatie tot een ramp bij de a.s. verkiezingen zou hebben ge leid. De besprekingen, welke Renkin gisteren had met den liberalen partijleider Deveze en den liberalen minister van kunsten en weten schappen, Petitjean, alsook met de katholie ke democraten Marck, Sap, Tschoffen, enz., brachten dan ook geen verandering meer in den toestand en gisteravond werd aan de journalisten officieel meegedeeld, dat al de ministers het verzoek om ontslag ondertee kend hadden. Dank zij het ontwijken van den politieken' slag in de Kamer hoopt Renkin, naar in zeer goed ingelichte kringen wordt verzekerd, een ontbinding van het parlement en het houden van verkiezingen op het Vlaamsche vraag stuk te voorkomen. Het zou zijn voornemen zijn, indien de Koning hem daartoe de noo- dige opdracht geeft een nieuw kabinet Ren kin samen te stellen, dat met een beperkt program voor het parlement zal verschijnen en zoowel de Kamer als den Senaat volko men vrij zal laten, wat betreft de regeling der taalkwestie bij het lager en middelbaar onderwijs. Verscheidene ministers, waarschijnlijk de katholieke minister van openbare werken, van Caenegem, wiens positie sedert de inter pellatie over de aanbesteding der werken van het Albert-kanaal, zeer geschokt was, de katholieke minister van arbeid en nijverheid, Heyman en een of twee liberale ministers, vermoedelijk de minister van justitie, Cocq, en de minister van P. T. T., Bovesse, zou den door andere elementen worden vervan gen. In dit verband zijn gisteravond reeds de namen genoemd van de katholieke Vlamin gen prof. Sap, directeur van de Standaard, en mr. Tschoffen en van de liberalen Lip pens en mr. Deveze of Forthomme, die allen, met uitzondering van het Kamerlid Sap, deel hebben uitgemaakt van het kabinet Jaspar. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat een nieuw kabinet Renkin slechts tot October aan het bewind zal blijven, daar het de bedoeling zou zijn de Kamerverkiezingen, die in 1933 moesten plaats hebben, enkele maanden te vervroegen en te laten samenvallen met de in '°n, r *e houden verkiezingen voor de ge- teraden en de provinciale staten. hierboven uitvoerig hebben stil- l! I kabwetscrisis in België, mo- mltowf «1 no? wel even het een en ander over den politieken toestand in Frankrijk. Daar is men op het oogenblik druk bezig, om een nieuwe meerderheid in de Kamer te vormen. De groote vraag blijft echter, of er iets kan komen van een samen werking van de radicalen en de socialisten, of er dus kans is op een kartel-ministerie. T. d. a. zijn wij, aldus de Parijsche Hbld.- corresp., de laatste dagen iets wijzer gewor den door twee omstandigheden: een uiting van Léon Blum in het partijorgaan, en een discussie op het Zondag gehouden congres van de socialistische federatie uit het Seine- departement. Blum is, zoo vertelt de correspondent ver der, niet principieel tegen deelneming aan de regeering gekant. Maar, zegt hij, wan neer wij daartoe overgaan,' dan moet dat een gebeurtenis van beteekenis worden, met groo te gevolgen naar binnen en naar buiten. Het moet als het ware een algeheele vernieu wing van het openbare leven zijn. Komt Herriot om onze medewerking vragen, dan moeten wij antwoorden: Dat hangt van jullie, radicalen, af; jullie moet verschillende punten van ons program aanvaarden. En dat zijn dan, naar Blums persoonlijke meening, als minimum: onmiddellijke belangrijke ver mindering der militaire uitgaven, het opzet ten van een nationaal systeem van verzeke ringen, waaronder de werkloosheidsverzeke ring en een verzekering tegen het risico van het landbouwbedrijf, en nationaliseering van het monopolie van assurantiën en spoorwe gen. Die drie dingen acht Blum noodig en voldoende. Maar hij besluit natuurlijk met er aan te herinneren, dat het partijcongres te beslissen heeft. Bij de besprekingen op het congres der socialistische federatie van de Seine, Zondag, bleek er algemeene instemming te bestaan met eischen, die nog wat verder gaan. De sprekers Graziana en Zyromski ontwikkelden de stelling, dat behalve de door Blum opge somde punten, waa-mee zij het eens waren, nog als condities gesteld moeten worden: on middellijke invoering van een veertigurige werkweek, zonder eenig salarisvermindering, zelfs als andere landen zich daarmee niet vereenigden; nationaliseering niet alleen van de spoorwegen, maar ook van de andere vervoermiddelen en van de mijnen, en oprich ting van nationale bureaux voor graan, wijn, suiker en kunstmest. Al deze eischen zijn uit den aard der zaak nog niet definitief, maar het heeft er veel van of het bestaande nationale socialistische partijcongres zich er mee vereenigen zal. Zullen de radicale deze eischen aanvaar den? Het lijkt moeilijk, ook al liggen de con- dtiies van Blum, naar hij opmerkt, besloten in de meest recente officieele radicale begin selverklaringen. Herriot, wien men van alle kanten tracht verklaringen af te persen, wacht zich in het algemeen zorgvuldig voor het geven van uitspraken zoolang het radi cale partijcongres nog niet bijeengekomen is. Maar Maandag verklaarde hij dan toch te Cannes tot een plaatselijk journalist: „Er is in elk geval één beginsel ten aanzien waar van wij niets kunnen toegeven: het is dat van een nationale verdediging, gebaseerd op een behoorlijk militair budget". Hieruit spreekt geen zeer groote geneigdheid om de ingrijpende militaire bezuinigingen in te voe ren, die de socialisten wenscheii. Er kan over gedebatteerd worden, maar wanneer voor de eene partij de bezuiniging en voor de andere de afdoendheid van de bewapening hoofdzaak blijft, dan lijkt het toch niet heel waarschijnlijk, dat men weldra tot een eer lijke, oprechte, in alle deelen doorgevoerde samenwerking zal kunnen komen. Dat is al wat er in afwachting van de partijcongressen voorloopig te zeggen valt. DE MOORD OP INOEKAI. Verklaringen van de moordenaars. E>e moordenaars van den Japanschen minister-president Inoekai hebben gisteren voor de Japansche politie verklaringen afge legd over hun daad. De moord was reeds verscheidene maanden voorbereid. Zij hebben geen berouw over hun daad. Zij verklaarden te weten, dat hun de doodstraf wacht. Zij zullen dien straf kalm afwachten. De daders legden er den nadruk op, dat zij uit vaderlandslievende motieven gehandeld hadden. De vorming van een nieuw kabinet. De stand der onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet is tot dus verre nog niet veranderd. De voorioopige minister-president heeft gister een langdurig onderhoud gehad met den Japanschen minis ter Soezoeki, die als premier is aangwezen. Soezoeki verklaarde zich bereid een kabinet te vormen onder voorwaarde,, dat te voren een overeenstemming tot stand zou zijn gekomen met de militairen. Er hebben twee besprekingen plaats gehad tusschen Soezoeki en vertegenwoordigers der militaire partij, waarbij echter geen over eenstemming werd bereikt. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Josjisawa, heeft het verlangen uitge sproken geen deel meer uit te maken van het nieuwe kabinet Nieuwe arrestaties. De Japansche politieke politie deelt mede, dat zij eznige nieuwe arrestatie*, van leden van den „Zwarten Draak" heeft verricht. 8 Persoöen werden in arrest gesteld, aange zien zij in verband staan met den aanslag op den Japanschen minister-president. DE GODSDIENSTTWISTEN TE BOMBAY DUREN VOORT. Tot nu toe 72 dooden. De gevechten tusschen de Mohammeda nen en de Hindoes werden Dinsdag, den Mohammedaanschen Nieuwjaarsdag, on danks het feit dat het standrecht was afge kondigd heviger dan te voren voortgezet. Tot de midWaguren waren reeds acht perso nen gedood en 150 personen gewond. Het totaal aantal dooden^edraagt thans reeds 72. Drie Hindoetempels werden geheel in de asch gelegd. Dinsdagmiddag zijn de onlus ten uitgebreid tot het gebied der katoen spinnerijen. Dertig spinnerijen moesten wor den gesloten, zoodat 40.000 arbeiders voor- lcopig zonder werk zijn gekomen. Ook te Calcutta botsingen tusschen Mohammedanen en Hindoes. De vijandelijkheden tusschen Mohammeda nen en Hindoes zijn Dinsdag overgeslagen op Calcutta. Daar werd een Mohamrnedaan- sche Nieuwjaarsprocessie door eenige Hin does uit een huis met steenen bekogeld. De Mohammedanen deden direct een verwoeden aanval op dit huis. Er ontstond een bloedig handgemeen. De politie opende het vuur op de vechten de menigte, doch er werd teruggeschoten. In totaal werden 30 personen gewond, o.m. de Britsche commissaris van politie en talrijke hooge .politieambtenaren. Eerst nadat een sterke politiemacht met de bajonet op het ge weer zich voor het huis had geposteerd trok ken de Mohammedanen terug. f De toestand iets verbeterd? Na vier dagen bloedige gevechten tus schen Hindoes en Mohammedanen, is de toe stand Dinsdagavond aanmerkelijk beter ge worden, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan het feit, dat Britsche troepen zijn gearriveerd en dat er een verbod van sa menscholing van meer dan 5 personen is uit gevaardigd. De laatste cijfers geven aan, dat in totaal 88 personen zijn gedood en 900 gewond. Ge schat wordt, dat Dinsdag nog 24 personen zijn gedood en 240 gewond. 85 Huizen wer den in den asch gelegd, 435 winkels werden geplunderd en totaal leeggehaald. De toestand iets kalmer. De toestand in Bombay is iets kalmer ge worden, nadat Dinsdag alle beschikbare re- geeringstroepen, politiebeambten en pantser- wagen-afdeelingen voor het herstel der orde waren te hulp geroepen en met alle kracht tegen de strijdende Mohammedanen en Hin does waren opgetreden. Dinsdag werden 24 personen gedood en 230 gewond. Het totaal aantal dooden is hiermede tot 88 gestegen. 85 huizen zijn afgebrand en 405 winkels zijn totaal leeggeplunderd. De straten van Bom bay zijn geheel uitgestorven. Men ziet alleen nog troepen en politie-agenten. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Opstand in het garnizoen van Tsjang Tsjoeng. Naar uit Peiping wordt gemeld is het gar nizoen van Tsjang Tsjoeng in opstand geko men tegen de Mantsjoeregeering. Deze op stand is dóór de Japansche troepen onder drukt. 53 Soldaten werden gefusilleerd. Te Liao Yoeang zijn de detachementen van een regiment cavallerie eveneens in op stand gekomen. Zij hebben zich van een voorraad wapenen meester gemaakt en zijn weggereden in Noordwestelijke richting. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „GEORGE PHILIPPART". De brand in een leege hut ontstaan? De brand aan boord van de „George Philippart" zou in een leege luxe-hut zijn ontstaan tengevolge van kortsluiting. De ge zagvoerder van het Britsche stoomschip „Contractor", welke talrijke schipbreukelin gen oppikte, verklaarde dat een groot aantal passagiers in zee sprong. Volgens den kapi tein van de „George Philippart" werden on geveer 100 pprsonen vermist. Er zijn nog geen namen Van slachtoffers bekend, behalve die van mej. de Rogers die levend ver brandde. Naar nader wordt gemeld, bevonden zoo goed als alle geredden zich in nachtgewaad en moesten zij niet alleen hun bagage maar ook hun kjeeding aan boord van de „Philip- par" achterlaten. Aan boord van het veron gelukte schip bevond zich o.m. de minister van Financien van Annam, die zich naar Parijs begeeft, ten einde den aldaar studee renden jongen keizer te begeleiden op de te rugreis naar het vaderland. Naar de meening van de directie der Mes- sageries Maritimes bevonden zich 225 vol wassen passageirs aan boord van het schip. De tot nu toe ontvangen berichten houden steeds slechts in dat het grootste aantal hun ner geborgen is. Te Marseille heerscht in verband met de scheepsramp groote opwinding. Geredder. te Aden aan land. De Britsche stoomschepen „Contractor" „Mashud" ziin gistermiddag om half vier met de geredden van de „George Philippart" de haven van Aden binnengeloopen. De Messageries Maritimes verklaren, dat de Philippart niet het maximum aantal pas sagiers heeft vervoerd. De geredden zouden dus bijna het totaal aantal passagiers uitmaken. Het aantal slachtoffers zou dus beduidend minder zijn dan gisteren werd ondersteld. De bemanning geheel gered. De Messageries Maritimes bevestigen, dat de officieren, ende bemanning van de „Georges Phillippart" gered zijn. Men vreest alleen nog, dat onder de passagiers enkele slachtoffers zijn gevallen tijdens de reddings werkzaamheden. Lijst van Nederlaadsche geredden. Onder de geredden van de „Georges Phillipar", die aan boord van de „Coontrac- tor" en de „Ma'nsud" te Aden zijn aange komen, bevinden volgens de Tel. zich de vol gende Nederlanders: een der heeren Lede- boer, de heer J. E. A. Wahr, mevr. j. Ma» rissen met haar baby, mevr. Canne en haar beide kinderen, dr. B. van Tricht met echt- genoote en twee kinderen, de heer A. G. Boot met echtgenocte en dochter, de heer Wang Tsjang-mou en de heer T. Baloeëi. De andere Nederlandsche overlevenden zijn aan boord van de „André Lebon" op weg naar Djiboeti. Vermoedelijk bevinden zich onder de slachtofters geen Nederlanders. Het telegram vermeldde niet, welke van de beide heeren Ledeboer te Aden is gearriveerd, zoodat omtrent een hunner nog geen vol strekte zekerheid bestaat. Vermoedelijk alle Nederland sche opvarenden gered. Volgens de tot dusver over den brand aan boord van het Fransche s.s „George Philip part" ontvangen berichten schijnt bevestigd te worden, dat ongeveer 103 passagiers om het leven zijn gekomen. Het zouden voorna melijk passagiers eerste klasse zijn, die zich niet tijdig in veiligheid konden brengen, door dat zij door het vuur werden verrast. Bo vendien zou een aantal passagiers in de eerste opwinding in zee zijn gesprongen en op deze wijze om het leven zijn gekomen. Bij de ree- derij te Marseille verzekert men echter, dat behalve de drie bekende Engelsche en Rus sische schepen nog andere stoomschepen aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Er zijn veel meer passagiers door andere schepen overgenomen, dan men tot dus ver wist. .Men neemt thans met vrij groote zekerheid aan, dat de brand door kortsluiting in een eerste klasse hut is ontstaan. Volgens mede deel ingen van overlevenden zou de brand reeds Zondagavond zijn uitgesproken, hoe wel eerst Maandag alarm werd gemaakt. Tot zoolang had men vergeefs getracht den toe stand meester te worden. Volgens berichten uit Aden zou zich aan boord van de „George Philippart" ook de vroegere Chiueesche vertegenwoordiger bij der. V. B. dr. Sze hebben be/onden, over wiens lot men nog in onzekerheid verkeert. E>e „Petit Parisienne" meent echter te kunnen mededeel en, dat dr. Sze in Shanghai aan boord is gekomen, doch reeds in Hongkong het schip weer heeft verlaten. De lijst van de geredden. Uit Marseille wordt gemeld, dat de lijst van geredden van de „George Philippard" hedenmorgen 676 namen bevat. De nationa liteit van alle geredden staat nog niet vast. AANSLAG OP MARINKOWITZ? Dinsdagavond werd uit Zara gemeld, dat de Zuidslavische grens was gesloten, in ver band met wanordelijkheden in Belgrado. Het bericht maakt melding van een aantal aanslagen,o.a. op het leven van Marir.kowitz die de vorige maand aan het bewind is geko men. (Dit bericht is nog van geeen enkele andere zijde bevestigd, red.) VOORTDURENDE ONLUSTEN IN SPANJZ. Naar uit Malaga gemeld wordt, duren al daar de syndicalistische onlusten voort. Op verscheidene plaatsen der stad ontploften zes bommen. Werkgevers werden door de syndi calisten beschoten. Er is een aantal gewon den. Ongeveer 100 personen werden ge arresteerd. Ook uit andere deelen van Spanje worden onlusten gemeld. Te Alicante trachtten de syndicalisten de algemeene staking te doen uitbreken. Vele tramwagens werden met steenen bekogeld en beschadigd. Te Valencia organiseerden de studenten demonstraties tegen den gemeenteraad, wel ken zij verwaarloozing der gemeentelijke be langen verwijten. Te Sevilla overvielen de syndicalisten een katholieke processie. Er werde geschoten, waardêor verscheidene personen werden «re- wond. In het gebouw van de syndicalistische vak- vereeniging te Montellano in de provincie Sevilla ontplofte bij het vervaardigen van ont ploffingsmateriaal een bom. Twee personen werden gedood en zes werden ernstig ge wond. s 6 DE MOORD OP LINDBERGH'S BABY. Sensationeele verklaring. De reeder Curtis, die belangrijke verkla ringen betreffende de waarschijnlijke ent- voerders van den L:ndbergh-baby in uitzicht had gesteld heeft de sensationeele veiklaring afgelegd, dat al zijn mededeelingen betreffen de wekenlange onderhandelingen met de ont voerders op zijn jacht uit de lucht gegrepen zijn. 3 wee dagbladen en een filmonderneming hadden hem voor zijn fantastische mededee lingen hooge bedragen uitgekeerd. Deze be kentenis heeft in geheel Amerika buitengt- woqon opzien gebaard. Honderd vliegbooten die op grond van de verklaringen van Curtis op zoek waren naar den geheimzinnigen schoener, werden op grond van deze bekentenis diiect terugge roepen. Curtis genoot het volste vertrouwen van Lindbergh, waaruit werd geconcludeerd dat wat hij mededeelde, wel juist zou zijn. Politie op zoek naar bendeleider. De president der Mexicaansche politie, Rubio, ueeft op verzoek van de politie autoriteiten te Washington de Mexicaansche politie gemobilisee.d voor de opsporing ven den bendeleider uit Detroit, Harry Flisher. Flisher die betrokken zou zijn bij de ontvoe ring van baby Lindbergh, zou zich thans in Mexico ophoucen. Justitiëei onderzoek naar de uitbetaling van het losgeld. De iury te Bronx heeft een onderzoek aan gevangen inzake de betaling van 50.000 losgeld aan degenen die waaischijr.lijk het kind van Lindbergh hebben ontvoerd. Dit onderzoek heeft evenwel niets te maken met de ontvoering van het kind, aangezien hier voor de rechtbank te Jersey competent is. De autoriteiten te New Yersey overwegen een belooning uit te loven van 8 100.000 voor de opsporing van den moordenaar. Een arrestatie in Mexico! Volgens tot dusver nog niet bevestigde be richten uit Monterrey Mexico zou aldaar Harry Fleischer zijn gearresteerd. Hij zou hebben bekend te hebben deelgenomen aan de ontvoering van de baby van Lindbergh. Ook zou hij hebben medegedeeld, dat het kind bij de poging het te ontvoeren, van den ladder is gevallen en daardoor gedood. De autori teiten in Monterrey weigeren eenige inlich tingen over dit hardnekkige gerucht te geven. Het te Monterry verschijnende blad El Sol meldt echter, dat de arrestate absoluut heeft plaats gehad en voegt eraan toe, dat de Mexicaansche autoriteiten slechts op een aanwijzing uit Washington wachten. Zooals bekend, werd uit N. Y. gemeld, dat de politie aldaar Maandagavond een zekeren Frank Parrych wegens het verlaten van zijn vrouw en kinderen heeft gearresteerd die zou hebben verklaard betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van baby Lindbergh. Deze zou hierbij hebben medegedeeld, dat het kind was doodgevallen. Of hierbij van verwarring van berichten sprake is zal moeten worder afgewacht. VIER BROERTJES VERDRONKEN. Na afloop van familiefeestje. Pinkstermaandag heeft zich in de buurt van het stadje Varde (in Denemarken) een vrees lijk familiedrama afgespeeld. In een arbeiders gezin v/as het negende land gedoopt. In ver band hiermede hadden de ouders dien dag al hun kinderen om zich verzameld. Vier der kinderen, jongens van 17 tot 10 jaar, maakten 11a afloop van de doopplechtigheid een boot tochtje. Des avond werd de boot teruggevon den. De vier jongens werden later als lijken geborgen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1