DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Lindbergh-affaire. 134e Jaargang. Hit het 'Jtaciement TtageÜiksch Omt<zicht fëuiimland Ti Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. i%o. lift Directeur: C. KRAK. DOHDEKDAU 1» MEI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 18 Mei 1932. De voorzitter was witgedast, er was dus weer een plechtigheid te verwachten. Die plechtigheid had intusschen een kort en snel verloop: het was de installatie van den heer P. G. Peereboom als lid van de Kamer, in de plaats van den leider der Herv. Ger. Staats partij, ds. Lingbeek. Na de vereischte eeden te hebben afgelegd heeft het nieuwe lid gedurende geruimen tijd door de Kamer rondgezworven om kennis te maken met zijn medeleden. Intusschen kon bij genieten van een gedachtenwisseling in verband met de aanvrage van zijn commu nistisch medelid Wijnkoop om een interpel latie te mogen houden in verband met de voedselschaarschte in Ned.-Indië. De voorzitter had voorgesteld het ge vraagde verlof niet te verkenen omdat de in terpellatie feitelijk overbodig is, nu bij de Kamer wetsontwerpen tot wijziging der In dische Begrooting zijn ingekomen, waarbij gelegenheid zal zijn de voedselvoorziening van Indië te bespreken. Natuurlijk was de heer Wijnkoop het daar mede niet eens, maar toen nu de heer Cra- mer (s.d.a.p.) namens zijn partij kwam ver klaren de meening des voorzitters te zijn toegedaan, was dit olie op het vuur en zoo wel de voorsteller als zijn partijgenoot De Visser hebben met kracht van woorden be toogd, dat er nu juist niets dringender te be denken viel dan de aangevraagde interpella tie De Kamer stelde hen evenwel in het on gelijk en weigerde met algemeene Stemmen, op die der communisten na, verlof tot de in terpellatie te verleenen. Dat belooft ons intusschen een paar flink lange redevoeringen van de beide hier ge noemde heeren wanneer de bedoelde ontwer pen aan de orde komen. Dat zal, naar de voorzitter mededeelde, vermoedelijk de vol gende maand plaats vinden. Hierna is voortgegaan met de behande ling van het ontwerp op de contingenteering van schoeisel, tricotgoederen, wollen- en half wollen stoffen en bovenkleeding. Mej. De Jong (s.d.a.p.), die er over klaag de, dat bij deze contingenteering de werkne mers niet zijn gehoord, hield tegenover mej. Katz vol dat voor onze confectiebedrijven wel degelijk contingenteering gewenscht was, om te voorkomen, dat ze worden stopgezet. De heer Kortenhorst (r.k.) hield een uit voerige, we hadden bijna geschreven: oproe rige rede, waarin hij bitter er over klaagde, dat de thans gevolgde contingenteering maar half werk mag heeten. De genomen maatre gelen zijn onder den invloed van buitenland- sche importeurs niets meer dan een volkomen échec. Hij beweerde, dat we veel verder moesten gaan, ons los moesten maken van alle verdragen, o.a. met België en heel den import met 100 pCt. moesten contingentee ren. De spreker dwaalde daarbij zoover af bij de schildering van zijn protectionistische idealen, dat de voorzitter hem zachtkens moest vermanen wat meer voet bij stuk te houden en een der latere sprekers, de heer Snoeck Henkemans (c.h.) zijn verontrusting uitte over de paniekstemming, welke uit de woorden van den heer Kortenhorst sprak. Onzen import stop zetten zou niets anders beteekenen als onzen export vermoorden en daarmede onze welvaart naar den kelder helpen. Intusschen klaagde deze spreker over de kosten en omslag, welke de contingentee- ringen voor onzen handel mede brengen en met name vroeg hij oi de thans geëischte bankgarantie den importeurs niet kon be spaard blijven. Ook de heer Van der Waerden (s.d.a.p.) protesteerde tegen het alarmgelui van den heer Kortenhorst en zette uiteen, dat de cri- sisinvoerwet niet meer is dan een tijdelijke noodmaatregel en geen middel om een revo lutie in onze handelspolitiek te bewerkstelli gen en bovendien het karakter mist van een snti-dumpingswet. Ook de heer Krijger (c.h.) heeft het woord gevoerd, doch van zijn rede met gedempte en radde stem van een aantal blaadjes papier yoorgelezen, hebben we, daar de spreker Juist aan het andere zijde van de zaal stond <n de Kamerleden het nogal druk onder el- kaar hadden, geen syllabe verstaan. Alleen weten we uit wat minister Verschuur er over opmerkte, dat hij met de voorgestelde maat regelen accoord ging. P|e rede van minister Verschuur was als v', het aanhooren wel waard. De heer schuur beantwoordt niet puntje voor dnri']€ Wi3*er d°or iederen spreker is gezegd, ta v?'staat met een algemeen antwoord, chrM echter geen der geuite hoofdge- 2anrre.n ^erslaat. Hij begon nu met een lof- middelp het, stelsel van contingenteering als ware L0? st'jgende werkloosheid als het bü dp Jf. va"gen. Zoo valt te constateeren is apknm ^at werkloosheid tot staan bij"de S evenals bij de heerenconfectie en aantal weïn' en halfwollen stoffen is het steden Tw ^s zelfs met 10 percent ge- de hij ietwa/L1? hoP«loos onredelijk, zei- derzoekt alvorenS dat men zooiets„niet ?n" hs eon oordeel te vellen; het lijkt wel alsof men den goeden kant niet wil inzien. Neen, liever neemt men alles kwalijk en bromt, wanneer niet alles glad verloopt. In Frankrijk contingenteert men maar luk raak, wij behandelen alles even degelijk, onze administratie is voorbeeldig doch de belang hebbenden zijn niet altijd degelijk en snug ger, soms ook niet eerlijk en terwijl zij die te vreden zijn, niets van zich laten hooren, kla gen de ontevredenen dubbel. Om maar één voorbeeld te noemende verzending per post pakket is een expeditievorm, welke reeds sinds jaren bestaat, maar nu daar niet on middellijk maatregelen tegen zijn genomen, gieten de ontevredenen de fiolen van hun toorn over zijn hoofd, is zelfs de heer Kor tenhorst met een motie komen opdagen! Het staat met ons economisch leven be roerd, maar, merkte de minister wrevelig op, de heer Kortenhorst vergist zich, wanneer hij denkt dat dit met regeeringsmaatregelen is te verhelpen. Hij wil dan ook van het denk beeld van dien afgevaardigde om allen im port met 100 percent te contingenteeren en dus alle vermeerdering er van tegen te hou den, niets weten. De minister ontkende, dat wij in den economischen oorlog, welken we thans beleven, steeds aan het kortste eind trekken. Maar de Kamer mist de kennis om de waarde van eiken maatregel juist te schatten, zoomin als zij kan beoordeelen of een contingenteeringspercentage lager of hooger moet zijn. Haar werk is het om na te gaan of de gevolgde lijn in het algemeen de juiste is, strookt met de bedoeling van de wet, de rest moet zij aan de regeering over laten. Daarom wilde de minister ook niets van ingediende amendementen weten en de meeste zijn dan ook bij de verdere besprekin gen teruggenomen. Wat er over is komt mor gen in stemming ten einde verworpen te worden, waarna het wetsontwerp ongetwij feld door de Kamer zal worden aanvaard. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. O De besprekingen gisteren begonnen. o Morgen een nieuw ministerie-Renkin? o Gistermorgen heeft minister-president Ren- kin het ontslag van zijn ministerie bij den Belgischen koning ingediend en op dat oogenblik was dus de crisis een feit ge worden. Onmiddellijk na deze ontslagaanbièding begon de koning met zijn beraadslagingen. Hij kreeg eerst bezoek van den kamervoorzit ter Poncelet, den liberalen staatsminister De- vèze en den katholieken staatsminister Poul- let. In den namiddag ontving hij van Cau- welaert, Jaspar en Magnette. Intusschen vergaderden, naar de Hbld.- correspondent seint, de politieke groepen. Daarbij werd opgemerkt hoe Renkin de poli tieke leiders ontving en gesprekken had om het nieuwe regeeringsprogram te bepalen. De indruk was beslist, dat hedenmorgen Renkin officieel opdracht zou krijgen van den ko ning om een nieuw kabinet te vormen. De voornaamste bijeenkomst van den mid dag was bij Renkin. De katholieken Van Cauwelaert, Poullet en Sap en de liberaal Petitjean namen er aan deel. In deze confe rentie werd de kwestie van de minderheids klassen voor Franschsprekenden in Vlaande ren onderzocht, en naar wij na afloop ver namen, werd men het eens over een nieuwe formule, welke evenwel nog door Petitjan in een tekst moet worden vastgelegd. Deze tekst zou hedenmorgen nauwkeurig worden on derzocht in een nieuwe vergadering. Naar men verzekerde, zou deze nieuwe formule steunen op artikel 87 der gemeente wet. Aan dit artikel zou een uitdrukkelijke interpretatie worden gegeven, waardoor in geval een gemeentebestuur een bepaalde min derheidsklas zou opheffen of inrichten, even tueel de hoogere overheden dit besluit zou den kunnen vernietigen, indien het in strijd is met het belang of den wensch der bevol king. Van liberale zijde schijnt men hiervoor te vinden, maar van katholieke zijde neemt men een afwachtende houding aan. Wat er ipet de eventueele uitbreiding van het te Brussel geldende regime tot de omlig gende gemeenten zou gebeuren, konden wij niet vernemen. Ook niet of er een compromis is gevonden inzake het aanleeren van de tweede taal. Zooals men weet, willen de libe ralen een vrije keuze van de tweede taal om de Walen niet te verplichten Nederlandsch te Ieeren. De bijeenkomst der liberale groep had een woelig karakter. Nadat Devèze had ver klaard dat om een houding te bepalen men eerst kennis moet hebben van het nieuwe re geeringsprogram, trachtte Dens aan het woord te komen, maar alle debat over per sonen werd geweerd. De herrie kwam van de Antwerpsche liberalen, die duidelijk hun voorkeur te kennen gaven voor de Vlaamsch- ezinde opvattingen, die door Poullet wor- len voorgestaan. Ook Dens zou het hierme de eens zijn. De christen-democraten staan achter hun drie ministers en hebben besloten, de hand having te eiSchen van Heyman, van lsacjei en van Canegem in de nieuwe regeering. De Vlaamsche nationalisten hebben hun nerzijds een motie goedgekeurd, waarin de ontbinding der Kamer wordt gevraagd De socialisten verklaren ip een mededee- ling ook ontbinding met vertrouwen tegemoet te zien en stellen het schouwspel aan de kaak, dat een meerderheid er niet in slaagt, 'n kwestie op te lossen, waarvoor in 't parle ment een werkelijke meerderheid bestaat. Van liberale zijde is verklaard, dat zij de minderheidsklassen niet als een vrije kwestie willen beschouwd zien. Ook is tenslotte van belang het streven aan katholieke zijde om van de nieuwe re geering eventueel nog waarborgen te eischen voor het ontwerp tot regeling der be stuurstaal en dat voor de talen in het gerecht dit aanleiding zou kunnen geven tot bespre kingen van langeren duur. Men neemt evenwel aan, dat Renkin spoe dig zal slagen en wellicht Vrijdag reeds een kabinet klaar zal hebben met dezelfde perso nen als thans, uitgezonderd Van Canegem en Dens. DE TOESTAND IN JAPAN, De aanslag op de Japansche 1 electrische centrale. Het agentschap Schimbun Rengo meldt, dat in verband met den aanslag op de electrische centrale te Tokio, 7 personen zijn gearresteerd. De hoofdda der Tatschibana, die den aanslag leidde, is gevlucht. De eischen van het Japan sche leger. De legerraad van Japan heeft den leider van de Seiyukai partij Suzuki de ultime eischen voorgelegd, waarop hij wenscht toe te stemmen in de vorming van een nieuw kabinet. Het leger eischt in de eerste plaats, de opneming in de regeering van die mannen, die een ga rantie bieden, voor de ten uitvoer leg ging van een nationale politiek. Het leger heeft thans een bijzonder econo misch plan opgesteld, waarin zij de ten uitvoerlegging eischt van Suzuki, en waarbij o m. wordt voorzien in belasting en schulden betalingsverlichtingen voor boeren en detailhandelaren. Suzuki heeft in groote lijnen zijn instemming betuigd met de eischen van het leger, zoodat verwacht kan worden, dat hij met de kabinetsvorming zal worden belast. Waarschijnlijk zal de huidige minister van oorlog in functie blijven. Naar ver luidt, hebben de vertegenwoordigers van het leger zich tegelijkertijd bereid verklaard, onwettige beweginge in het leger te onderdrukken. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche successen in Mants- joerije. De stad Ilan, tot nu toe een der belangrijk ste steunpunten der Chineesche ongeregelde troepen, werd gister door Japansche troepen- afdeelingen ingenomen. De Chineezen had den Dinsdag 35 man der Japansche bezet ting gedood. De Chineezen trokken af in de richting Foesjin in de omgeving der Siberi sche grens. Ook bij Chao Tung, ten Westen van Char- bn, werden ongeveer 2000 Chineezen na een verwoeden strijd met Japansche infanterie en vliegtuig-brigades op de vlucht gedreven. Muiterij in Mantsjoerijsch garnizoen. Volgens een officiéél Russisch bericht uit Peking heeft het garnizoen te Tsjangtsjoeng gemuit tegen de regeering van Mandsjoerije. Ter onderdrukking van de opstandige be weging moesten Japansche troepen worden gezonden. 53 soldaten zijn gefusilleerd. Groote Japansche militaire operaties tegen ongeregelde Chineesche troepen. De corr. van de Daily Telegraph te Moekden meldt, dat de Japansche troe pen in Mantsjoerije over verschillende fronten uitgebreide militaire operaties hebben aangevangen tegen de Chinee sche ongeregelde troepen, het aantal dezer troepen wordt -©schat op 90.000. dus de correspondent, dat zij 22000 man De Japanners verklaren weliswaar, al dus de correspondent, dat zij 22000 man troepen ter beschikking hebben, doch in werkelijkheid zou hun aanbal eens zoo groot zijn. DE MOORD OP PRESIDENT DOUMER. Het vooronderzoek tegen Gorgoeloff. Het vooronderzoek tegen Gorgoeloff is na langdurige verhooren bijna geheel afgesloten De moordenaar gedraagt zich thans voort durend als religieus patriot, dit zijn misdaad begaan heeft uit liefde voor Rusland. Toen de rechter van instructie voor Gorgoeloff een groen-rood-zwart vlaggetje ontvouwde, wierp deze zich op het doek en beschermde het. Hjj verklaarde, dat al zijn daden zijn gepleegd voor deze driekleur, welke voor hem het hoog ste heiligdom beteekent. Toen hem zijn ern stige misdragingen in Tsjecho Slowakije wer den voorgehouden, raakte hij tot razernij en betreurde weenend, dat hij door allen was ver laten en door de geheele wereld wordt ver volgd. Zelfmoordpogingen van Curtis. De gouverneur van New Jersey, Moore, heeft medegedeeld, dat de politie bevel heeft gegeven Curtis in hechtenis te nemen. Toen de reeder van dezen maatregel kennis nam, verzocht hij in de gelegenheid te mogen wor den gesteld, zelfmoord te plegen. Woensdag in den loop van den dag heeft hij twee malen de hand aan zich zelf gesla gen, naar hij voorgaf uit wanhoop voor den smaad welke hij zijn eigen familie en die van Lindbergh had aangedaan. Bij geruchte verluidt inzake de motieven voor het uitvaardigen van een arrestatiebe vel, dat Curtis geen bevredigende mededee- lingen kan verstrekken over de wijze, waarop hij den nacht dat de ontvoering heeft plaats gehad heeft doorgebracht. Overigens zijn over deze geheele aangele genheid zoo weinig feiten bekend, dat alle berichten slechts met voorzichtigheid moeten worden beschouwd, aangezien de meeste be richten op fantasie der reporters berusten. Curtis gearresteerd. De reeder Curtis is gearresteerd. Hij is overgebracht naar de gevangenis van Fle- mington in New-Jersey, aangezien hij niet in staat is een cautie te storten van 10.000, dollar. Hij wordt er van beschuldigd de politieautoriteiten gehinderd te hebben en misleid te hebben bij het achtervolgen van misdadigers. De hoogste straf hiervoor is 3 jaar gevangenisstraf en 1000 dollar boete. De losgeld-aangelegenheid wordt steeds verwarder. Naar de politie mededeelt, is thans gebleken, dat deken dr. Peacock er indertijd bij Lindbergh op heeft aangedron gen een losgeld van 25000 dollar, dat door de ontvoerders geëischt was, ter beschikking te stellen. Peacock schijnt overtuigd te zijn geweest, dat Curtis inderdaad contact had gekregen met de ontvoerders. Aangezien Peacock echter geen positieve bewijzen had, wees Lindbergh zijn voorstel van de hand. Merkwaardigerwijze heeft Peacock geen ge volg gegeven aan den oproep der politie om van New-Jersey naar New York te komen, teneinde getuigenverklaringen af te leggen. Curtis bekent; zwendelarij tezamen met deken Peacock. De reeder Curtis heeft zijn bekentenis uit gebreid en verklaard, dat deken Peacock, die steeds wat nieuws over het geval Lindbergh heeft willen publiceeren, hem steeds verder in het bedrog heeft verstrikt. Zonder Peacock zou hij het bedrog reeds lang hebben opgege ven. Heeft Curtis de 50.000 losgeld opgestreken? De politie onderzoekt nog steeds de juist heid van het door Curtis opgegeven alibi voor den nacht, waarin de kleine Lindbergh werd ontvoerd. Er wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat Condon de 50.000 op het kerk hof te Bronx heeft uitbetaald aan een tus- schenpersoon van Curtis. De politie is er van overtuigd, dat Curtis tot nu toe slechts een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. Naar voorts bekend wordt, zou Curtis ook in een alcohol-smokkel-affaire betrokken zijn. De Mexicaansche politie op zoek naar de ontvoerders. De president van politie heeft een beloo ning van 1000 peses uitgeloofd voor den politie-agent, die den vermoedelijken ontvoer der van het kind van Lindbergh, Harry Flei- scher, arresteert. Fleischer is het laatst vorige week Donderdagavond gezien. Hij gaf zich uit voor mijningenieur en beweerde een vriend te zijn van den vorigen chef der crimineele politie, Talamante. De politie is zwaar gewapend, daar Fleischer bekend staat als scherpschutter. DE MOORD OP DIMITRI MICHAILOFFS. Dimitri Michailoff heeft de laatste dagen herhaaldelijk waarschuwingen ontvangen, die hij evenwel in den wind sloeg. Alleen een negenjarig knaapje is getuige geweest van den moord op den president van het Macedo nische Nationaal-Comité. De opwinding in Macedonië is zeer groot De leider van het nationaal comité zijn er van overtuigd, dat de moorddaad geenszins zijn oorzaak vindt in den Macedonischen burger- strijd, doch dat aanhangers van de Proto geroff-partij thans werktuig zijn van zekere kringen, ook buitenlandsche, die geïnteres- seeerd zijn bij en gewelddadige oplossing van de Macedonische kwestie door de uit den weg ruiming van vooraanstaande Macedoniers. De bladen nemen uitvoerig stelling nopens den moord en leggen er den nadruk op, dat de gevolgen onafzienbaar kunnen zijn. Het meerendeel der bladen constateert, dat de moordenaars van Michailoff minder den persoon van den president wilden treffen dan de Macedonische onafhankelijkheidsbe weging en daarmede de nationale belangen van Bulgarije. Hiermede wordt aangegeven, dat de aanstichters van den aanslag niet uit sluitend moeten worden gezocht in Macedo nische kringen. Donderdag zal de teraardebestelling van Michailoff plaats hebben. Zij zal een groote manifestatie worden voor de Macedonische beweging. DE RAMP VAN DE „GEORGE PHILIPPART". De journalist Albert Londres onder de vermisten. Naar uit Aden wordt gemeld, zouden bij de nbrand van de ,George Philippart" ongeveer 70 passagiers om het leven zijn gekomen. Tot de vermisten behoort de bekende Fransche schrijver en journa list, Albert Londres, zoomede de procu reur-generaal van Hanoi, die zich naar Frankrijk begaf om daar zijn verlof door te brengen. Het rapport van den kapitein van het schip, waarin de oor zaak en de nadere bijzonderheden van den ramp worden vermeld, is nog steeds niet te Marseille, w-aar het met spanning wordt tegemoet gezien, ontvangen. Toch Nederlanders omgekomen. Dr. Van Tricht seinde naar Batavia, dat zijn beide kinderen en de kinder juffrouw bij den brand aan boord van de „George Philippart" in de vlammen zijn omgekomen. —MM. TUNNEL IN CHILI INGESTORT. Vijftig arbeiders om het leven ge komen. Bij het instorten van een pas aangelegden tunnel zijn, naar Reuter meldt, vijftig arbei ders om het leven gekomen. Door de instor ting werden de arbeiders geheel van de bui tenwereld afgesneden. Toen het de reddings brigade eindelijk gelukte de arbeider te berei ken, hadden zij reeds den dood door verstik king gevonden. Nader meldt Reuter nog over het instorten van den tunnel, dat het ongeluk plaats had in de buurt van het plaatsje Las Raicas, aan de grens tusschen Chili en Argentinië. Daar was juist een nieuwe tunnel van den Trans- Andino-spoorweg voltooid. Door nog onbe kende oorzaak stortte een gedeelte van den tunnel, waar een vijftigtal arbeiders aan het werk waren, in. Dadelijk trachtten de andere arbeiders hun kameraden te helpen, maar een tweede instorting maakte het reddings werk onmogelijk. SCHERPE DEVIEZENCONTROLE IN ROEMENIE. De „Monitor Offizial" van gister publi ceert een besluit van den ministerraad van Dinsdag, waarbij besloten is tot zeer scherpe devieiencontrole. De vrije handel in deviezen, het koopen en verkoopen van goud en devie zen zijn verboden. Deviezen kunnen in den vervolge alleen door de nationale bank wor den toegewezen. Iedere uitvoer van lei en buitenlandsche bankpapier zonder toestemming van de na tionale bank wordt verboden. Particuliere banken mogen hun voorraden deviezen alleen aan de Nationale Bank verkoopen. Buiten landsche saldo worden door dit besluit voor- loopig nog niet getroffen. EXPLOSIE VAN STEENKOOLSTOF. In de electriciteitscentrale aan den Wettiner Platz te Dresden is gisteravond op de zolder verdieping een steenkoolstofbrand uitgebro ken, die een ontploffing veroorzaakte. Tijdens de blusschingswerkzaamheden kreeg een arbeiders ernstige brandwonden aan het ge heele lichaam, zoodat hij in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Door de brand is aan het gebouw veel schade toegebracht. Tijdens de ontploffing vlogen geheele stukken muur, deuren, ramen en vensterruiten uit elkaar. DE LADDER WAS TE KORT. Gisternacht hebben studenten te Cambrige twee geopende parapluies vastgemaakt op twee torentjes van King's College Chapel op 160 voet boven den grond. De langste glazen- wasschersladder bleek ontoereikend om de parapluies van hun even onnoodige als de aandacht trekkende plaats te verwijderen. Ten slotte bleken twee geoefende scherpschut ters onder de studenten bereid hun vaardig heid practisch te nutte te maken en de para pluies naar beneden te schieten. Inderdaad gelukte het na slechts enkele schoten een van de twee neer te halen. De andere werd echter wel door tal van schoten getroffen, met het gevolg, dat hij kantelde. Het gelukte echter niet hem van zijn hooge plaats te doen ver laten. Het wachten is nu maar op een stevig weertje, dat wel zoo goed zal willen zijn den parapluie maar aardsche regionen te doen opzoeken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1