Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker AMERICAN VIRGINIA BRIDGE CLUB OLD TOM UPER AMERICAN LONG DRIYE EVERY-BODY ALL DAY PER VIRGINIA IY PARTNER CIGARETTE dondert) rier en dertigste Jaargang. Vrüdag- 20 Jlei Londensch aanteekenboek 1 Wordt vervolgd. No. 117 1932 Jiadionieums Zaterdag 21 Mei 1932. Hilversum 296 M. (Uitsl. Vara-uitzen- 10.00 v.m. V.P.R.O., 6.45-7.00 en oa1_7.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpia- 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. d ContinubedrijvenL. Fuld (zang), J. v. r^ens piaD0> Vara-mandoline-orkest o.l.v. iiB^Kok en J. v. Oogen (voordracht). 12.— i is'Vara-septet o.l.v. Is Eyl en Gramofoon- iiaten 2.15 Inst. v. Arb. Ontwikk. 2.30 lane- en piano, door Elly Krasser en Joh. innir 3 00 J. Gaveel: Onder de sterren en ctrroen 3-20 Gramofoonplaten. 3.30 „Joden in Nood" door M. Sluyser. 3.45 Gramofoon- nlaten 4.00 A. J. Abels: Gezinsinkomen en riiasti'ng. 4.15 Vervolg volksliederen. 4.45 Dr H Peeters: Kampeeren 5.00 Boeefening Aer huismuziek o.l.v. P. Tiggers. 5.45 Ac ttieel allerlei door het N.V.V. 0.00 Friesch uurtje m.m.v. Dr. Botke (lezing), Barend n Martsje (voordrach:* en Gramofoonpla- ton 7 00 Concert. J. Brookhouse McCarthy /"ano) en Fred. Pato (bariton). 7.30 Be- «tuiirsnieuws door A. de Vries. 7.45 Gramo- fnonplaten. S.00 Bonte Avond m.m.v. Vara- Ir'Kest o.l.v. H. de Groot; The 4 Serenaders /accordeon); Wladimir Pioue Trio (zang- ialalaika-piano)Vara-tooneelTeun de Klepperman; Joh. Jong en J. Brookhouse •McCarthy (piano); F. Pato (bariton); Me- loHv Singers (zang); Tummers (zang) en joha (conferencier). 11.00 Vaz Dias. 12.00 Sluiting. Huizen 1875 M. Uitsluitend K.R.O.-uit- reiïding. 8.00—9.15 Gramofoonplaten. 10.00 Trioconcert. 11.30 Godcd. Halfuurtje. 12.15 ,-1.45 Concert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 4.45 Es- perantonieuws. 5.00 H.I.R.O. 6.00 Gramo foonplaten. 6.20 Lezing. 6.40 Gramofoon platen. 7.10 en 7.45 Lezingen. 8.00 Gramo foonplaten. 8.15 Hoorspel 1C.0012.00 Or kestconcert. Circa 9.00 Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9 50 Tijdsein. Berichten. 10.05 Lezing. 11.20 'Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge 12.05 Orgelconcert R. New. 12.501.50 Comodo- re Grand-orkest. 2.50 Midland Siudio-orkest o.l.v. F. Cantell. M.m.v. E. Stevenson (so praan). 4.05 Orgelconcert R. Loert. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Dames-Golf -wedstrijd „EngelandAmerika". 6.05 Viool -recital. 6.25 Lezing. 6.50 BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. 7.20 Vaudeville program ma. 8.20 Berichten en lezing. 9.10 Lichte En- gelsche muziek doohet BBC-orkest o.l.v. V. HelyHutchinson m.m.v. S. Riley (bariton) O.a. Chanson de nuit, Elgar 10.0011.20 Ambrose en zijn band Kalundborg 1153 M. 11.20—1 20 Concert uit Hotel Angletterre. 1.502.10 Gramo foonplaten. 2.50—4.50 Radio-orkest o l.v Reesen m.m.v H. Andersen (viool) en F. Jensen (piano). 7.50—11.20 Dansmuziek v. d oude generatie. Or'est en solisten o.l.v. Gröndahl, o.a. Loreley-Rheinklange, wals, Strauss en Siesta-wals, Waldteufel. Parijs „JRadio-Paris", 1725 M. 7.05, 11-50 en 8.05 Gramofoonpl. 8.50 Concert door Be'a Rex en zijn Weensch orkest. Langenberg473 M. 6.256.50 Gramo foonplaten. 6.50—7.20 Orkestconcert. 10.40 11.20 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Concert o.l.v. Wolf. 12.20—1.50 Symphonie- orkest Pforzheim o.l.v. Holder. 1.552.45 Gramofoonpl. 4.20—5.20 Middagconcert. 6-50 „Der siebente Bua", boerenkomedie van M. Nael en M. Ferner. 8.20 Vroolijke avond m. m. v. solisten en de kapel Eysoldt. 10.05 Westduitsche Kegelkampioenschappen. 10.50 11.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 11.5012.20 Gramofoonpl. Rome, 441 M. 7.25 Gramofoonpl. 8.05 Opera in 2 acten „Le villi" van Puccini. Hierna 3de acte van „Madame Butterfly", Puccini. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 11 20 Max Alexys' orkest 4.20 Concert o.l.v. Meulemans, Haydn 5.20 Gramofoonpl. 5.50 Chas Remue en-zijn Band. 7.20. Gramofoon platen. 8.05 Radio-tooneel. 8.30 Operette „Les Saltimbanques" in 3 acten van Ganne. Koor- en orkest o.l.v. Walpot. 338 M.: 1120 Trioconcert. 12.20 Gramofoonpl. 4.20 Concert o.l.v. Walpot. 5.20 en 5.50 Gramo foonplaten. 7.20 Concert o.l.v. Meulemans, o a. Fant. „Manon Lescaut", Puccini. 9.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Vroolijk uurtje m. m. v dansorkest en solisten. 8.20 „Phantasien im Bremer Ratskeller", vroo'ijke variaties over een thema van Hauff. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Darsmuziek. (Otto Kerm- bcch's orkest). JieuiUeton (Van onzen eigen correspondent). De Verkeersslachting. Het verhaal van den tol, welken de mensch met zijn leven en zijn bloed betaalt modern. verkeer, wordt oud; maar L FmiZ ™inwULW en wordt nieuwer. In Engeland is in het begin van het vorig jaar een nieuwe verkeerswetgeving inge- lA die Jaal e" moest stellen aan de hIvp de.r wielen. Velen meenden dat deze wetgeving, welke weliswaar ongekend 7irhgLSHH t-0f?!fgde aan personen, die zich hadden schuldig emaakt aan rijden met gevaar voor de openbare veiligheid, maar die aan den anderen kant een einde maakte aan de maximum snelheid voor particuliere automobielen, haar doel zou missen. De eer ste maanden echter leek het alsof de wetge ver, de psychologie van den gemiddelden automobilist had begrepen; het cijfer van on- Hen S ennZOnder doodel'jken afloop liep wat terug. De vreugde, welke daarover is gesmaakt en de voldoening, welke de wet gever mocht voelen, zijn echter van koS duur geweest. De Home Secretary, die dezer dagen m het Lagerhuis den dienst der poli tie in het verkeer moest verdedigen tegen de aanvallen van hen, die meenden dat er nutti ger werk n.1. de onderdrukking van toe nemende misdaad voor de dienaren van Hermandad was, kon dat indrukwekkend, zoo niet opzienbarend, doen door er in dé eerste plaats op te wijzen dat slechts 7'A percent van de 20.000 politie-agenten in Londen verkeersdienst verrichten en door in de tweede plaats en dit was het opzien barende te betoogen dat die diensten wel zeer noodzakelijk waren, getuige het feit dat er verleden jaar in Groot Brittannië 6691 verkeersdooden waren gevallen en dat dit vei keer 202.189 menschen had gewond. On der zulke omstandigheden, met 18 dooden en Se)von<^en Per dag, kon de hand der po litie zeker niet worden gemist. Ware die hand er niet, zoo deed de minister beseffen, dan zouden de noodlottige cijfers zeker nog noodlottiger zijn. Uit de cijfers moet worden afgeleid dat de nieuwe verkeerswet het beoogde effect niet heeft gehad. Weliswaar was het aantal ver keersdooden vergeleken bij 1930 614 minder; maar dat der ongelukken was vergeleken bii 1930 24000 meer. Wie zegt dat hier niet het geluk bij het ongeluk is gekomen en een groot aantal van de 24000 meer gewonden door het toeval of door hun gelukkig gestern te of hoe men het uit wil drukken van den dood werd gered? Daarbij komt dat het ver keer op straten en wegen in 1931 als gevolg van de algemeene slapte in bedrijven min der druk moet zijn geweest dan in 1930. En hoe minder wielen hoe geringer de kans dat men er onder komt. Trouwens de cijfers der straatongelukken voor het eerste kwartaal van 1932 te Londen, die inmiddels bekend zijn gemaakt, bevestigen maar al te duidelijk dat de toestand steeds erger wordt. Op de 289 gesneuvelden en de 9943 gekwetsten van het verkeer van het eerste kwartaal van 1931 zijn er respectievelijk 315 en 10855 gevolgd in het eerste kwartaal van 1932. De cijfers zijn in hooge mate verontrustend voor de burgers en ook een diepe teleurstel ling voor de wetgevers, die bepaald hadden verwacht dat hun maatregelen lijf en leden der bevolking beter zouden beschermen dan de oude wet het deed. De jongste statistie ken moeten verder een buitengewoon krach tig argument verschaffen aan hen, die de snelheid van het motorverkeer weer aan ban den willen leggen in dien zin dat zij een snelheidsmaximum hersteld willen zien Hun argument wordt slechts krachtiger en steek houdender wanneer men verneemt dat de particuliere auto's, welke geen snelheidsli miet in acht behoeven te nemen, meer slacht offers hebben gemaakt dan de vrachtauto's en omnibussen, welke wel aan een maxi mum-snelheid gebonden zijn. Maar tevens moet deze nieuwe verbijste rende verkeerswetenschap der ongelukken- cijfers en hun analyse doen beseffen dat een uitgebreider wetgeving op dit gebied en nog zwaardere straffen voor overtreding weinig of niets kunnen baten. Klaarblijkelijk is aan den eenen kant de mensch van dezen tijd nog onvoldoende opgewassen tegen het steeds groeiende verkeer en missen zijn zintuigen en zijn hersenen die scherpte en die wakker heid, welke moderne verkeersomstandighe den eischen indien hij ze wil overleven- en is aan den anderen kant het wegenstelsel'van het land ongeschikt om het nieuwe verkeer te dragen op redelijk veilige wijze. Er is geen centrale autoriteit, die belast is met de sfidTe van het even urgente als belangrijke vraag stuk en die tot taak heeft het in zijn bijzon derheden te bestudeeren en de noodige gege- vensen de deskundigheid te vergaren, ver eischt om maatregelen te nemen tot leniging van het doodend kwaad. Gevaarlijke Huis punten, die het tien jaar geleden waren, zijn het vaak heden nog. Plaatselijke autoriteiten krijgen weinig of geen geld meer voor we- Ïenaanleg en -verbetering. Lijkschouwers unnen alleen bij de behandeling van een doodelijk ongeluk waarschuwen tegen hand having van verkeerstoestanden, welke, het on geluk teweegbrachten maar kunnen verder niets daadwerkelijks doen voor verbetering van de toestanden. De politie, dei als derde autoriteit ook wel haar hand heeft in het- verkeer, kan die hand voor geen ander doel] gebruiken dan voor regeling van den stroonw en het noteeren van feiten van een ongeluk' om niet met een mond vol tanden te staan] •t gerechtelijk oderzoek. En de vierde em, bij het jvivui—v- ------ ut yiuucui. hoogste autoriteit, het ministerie voor Trans-y port, acht zich al evenmin aangewezen voor, het bestudeeren en het voorkomen* van ver-j keersongelukken. De ware vrienden van den voetganger, die tegenwoordig vlug moet zijn wil hij niet dood zijn, vindt men in het Hoogerhuis, waar drie Lords om beurten en met vuur strijden voor de rechten van dien mensch die nog voor zijn verplaatsing gebruik maakt van zijn beenen. Lord Cecil is de pre sident van het voetgangersverbond, dat blijft voor snelheidsgrenzen. Deze Lord heeft indertijd automobilisten willen dwingen in bebouwde districten of „kommen" hun vaart te beperken door voor te stellen de wegen aan de toegangen van dorpen en stadjes een flinke inzinking te geven zoodat, de bestuurder van een auto, die zijn wagen en zichzelf liefheeft, met het zoetste gan getje het woongebied zou moeten binnenrij den. Lord Buckmaster heeft juist een ont werp in het Hoogerhuis ingediend dat auto matisch een automobilist, die met zijn wagen in een doodelijk ongeluk is betrokken, schul dig verklaard aan manslag. En nog een an dere Lord, Danesfort, wil dat een voetgaif- ger, die in een motorongeluk is gewond, dab den bestuurder schadeloos wordt gesteld, ook al is deze in geen enkel opzicht voor het on geluk verantwoordelijk. Beide Lords nemen het standpunt in dat een automobiel in we zen een voor het publiek gevaarlijk ding is, dat men niet op straat mag brengen, tenzij men onvoorwaardelijk de verantwoordelijk heid aanvaardt voor de ongelukken, welk.? men er mee of er door maakt. Deze twee wetsvoorstellen hebben diepe ongerustheid gewekt bij de automobilisten, hoewel er niet veel reden voor is, aangezien ze geen kans hebben ooit tot wet te worden verheven en "slechts het beperkt karakter dra gen van de registratie van een protest tegen de bestaande verkeerstoestanden. CIGARETTE5-COCKTAIL ClG ARE.TTE5- COCKTAIL CIGAPE uit het Engelsch door A. Treub. Het licht, sir Peter, zei hij onrustig, de lantaarn wat hooger houdend met één hand die hevig beefde. Sir Peter begreep hem opzet verkeerd. Blijf hier, beval hij minachtend, terwij. hij naar de deur liep, een half doode man zal je geen kwaad doen! Enid wachtte tot zij het toornige gemom pel van haar vader, terwijl hij tastend door de hall liep, niet meer hoorde. Toen richtte z'j zich onrustig tot Spencer, Spencer, help mij hem weg te brengen, fluisterde zij. Het spijt me, miss Enid, begon Spencer ®et zachte stem. - Het is geen dief, Spencer, hield zij wmgend aan. Hij heeft iets zeer dwaas ge- an> maar hij is geen dief! h„M ZOu "'ets geven, miss Enid, zei outler verdrietig. De politie is al in huis! He politie! minui Harten drie werd maar een minuten geleden door een bijzonderen bode aif>egeven. unss, en sir Peter heeft onmid dellijk de politie er van verwittigd. U heeft van den Decker gehoord, miss Enid? Het meisje knikte zwijgend. Eric zou toch niet zulk een dwaze grap hebben uitgehaald Eric! Zij schudde den gewonden man met zachten aandrang. Eric! Heb jij 't ge daan? Misschien als U zijn hoofd een beetje optilde, miss Enid, zei Spencer zachtjes. Zij lichtte Eric's hoofd op en legde het zacht op haar knie. Eric! kreunde zij in wan hoop. Eric opende langzaam zijn oogen en zijn wenkbrauwen trokken zich in pijn samen. Een paar oogenblikken staarde hij wezen loos naar het gezicht boven hem, toen ging zijn hand naar zijn slaap. Hallo. Enid! riep hij, licht verbaasd. Wat er? Hij probeerde rechtop te gaan zitten en Spencer zette dadelijk de lantaarn op den grond en steunde zijn arm met een krachtige hand. Gaat het nu beter, mijnheer? Enid was op het punt weer te gaan snik ken. De opluchting was bijna even pijnlijk als de eerste schok van afschuw. Eric, zei ze hakkelend, waarom heb je het gedaan? De politie is hier. Waarom heb ik wat gedaan? vroeg hij met zwakke stem, maar zonder eenige be langstelling. De politie is hier, Ene! drong Enid aan Jtechtszakw POGING TOT MOORD. In den avond van den 13en Maart is de 35-jarige werklooze slooper v. S. te Haar lem de woning van zijn 42-jarige vrouw A. S., van wie hij in verband met een echtschei dingsprocedure gescheiden leefde, binnenge drongen en heeft hij na een woordenwisseling twee revolverschoten op de vrouw gelost. Eer, 16-jarige zoon uit het eerste huwelijk van de vrouw, die zijn moeder te hulp kwam, weid eveneens door twee schoten getroffen. Mej. S., die niet levensgevaarlijk gewond was, vluchtte de woning uit, waarna de man, die haar achtervolgde, gepoogd heeft haar in de Heerensingel te duwen, na haar met een revolver op het hoofd geslagen te hebben. v. S. stond heden wegens poging tot moord voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Het O. M., waargenomen door mr. A. R Andringa, eischte vijf jaar gevangenisstraf De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. BRANDSTICHTING? De rechtbank te Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een vijftig jarigen landbouwer te De Wilp, gemeente Leek, tegen wien de vorige week wegen3 brand stichting in zijn boerderij anderhalf jaar ge vangenisstraf was geëischt en den man vrij gesproken. MELK IN VERVUILDE LOKALEN. Voor den kantonrechter te Utrecht had zich Woensdag te verantwoorden de directeur van een stoomzuivelfabriek, verdacht melk in voor raad te hebben gehad in lokalen, welke in een zeer vervuilden toestand verkeerden. Ambte naren van den Keuringsdienst hadden een onderzoek ter plaatse ingesteld en de muren vuil bevonden. In de gaten van de vloeren stond vuil water, terwijl de zoldering met een laag schimmel bedekt was. Bovendien hadden zij geconstateerd, dat van de zoldering vuii water in de melk en karnemelk droop. De verdachte was niet verschenen. Zijn raadsman, mr. B. v. d. Hemel, bestreed de mededeeling, dat de wanden vuil waren. De ambtenaar van het O. M. achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Daar er inmiddels eenige verbeteringen zijn aange bracht, wilde de ambtenaar thans nog geen met wanhopige inspanning om hem den dringenden toestand van het oogenblik dui delijk te maken. Wel aardig, zei hij zwak, en hij sloot zijn oogen, om te trachten de walging te overwinnen, die zich van hem meester maakte. Eric! Toe! Och, toe! Het meisje wrong haar handen ifi een uiterste angst, en keerde zich smeekend tit Spencer, toen een luide, ongeloovige stem en zware voetstappen in de halle gehoord werden. Spencer schudde hulpeloos het hoofd. Sir Peter trad de kamer binnen en het krachtige licht van de zaklamp van zijn met gezel viel dadelijk over de groep bij het raam. Nu, zie maar voor U zelf, noodige hij met geveinsde onverschilligheid. H'm. Hij is wakker zei ik, voegde hij er bij, toen Eric zijn oogen opende. De chef-detective Clinton stuurde zijn reusachtigen omvang door de kamer heen en stond boven den liggenden man gelijk een kolos en Eric sloot zijn oogen weer, toen het schitterende licht zijn hoofd ondraaglijk pijn deed. De detective lachte kortaf. Nu, deze is het niet, zei hij, over zijn schouder sir Peter aankijkende. Deze man heeft niets met den Decker te maken, sir Pe ter. Dit is de jonge Aimsbury, van Aimsbury mj Bus mm V"."- rfjSiill|PHPf COCKTAIL C1GARETTES - COCKTAIL CIGARETTES - COCKTAIL hechtenis vragen, zooals aanvankelijk zijn plan geweest is. Spr. eischte een geldboete van 800 of twee maanden hechtenis. Mr. B. v. d. Hemel maakte bezwaar tegen de dagvaarding. Daar verdachte niet als hoofd of bestuurder van de zaak was gedag vaard, meende spr., dat geen veroordeeling kon volgen. Indien de kantonrechter niet met sprekers bezwaar in zake de dagvaarding kon mee gaan, vroeg spr. toch uiterste clementie. De kantonrechter deed, naar het Hbld. meldt, onmiddellijk uitspraak en veroordeel de verdachte tot 400 boete of veertig dagen hechtenis. PREDIKANT VOOR HET GERECHTS HOF TE AMSTERDAM. De anonyme brieven over Zand bergen Wij meldden gister reeds een en ander over de rechtszitting van den predikant, ver dacht van het schrijven van anonyme brieven. Wij ontleenen aan het Hbld. nog de vol gende bijzonderheden: De directeur van „Zandbergen" als eerste getuige gehoord, deed verschillende mededee- lingen over de briefkaarten; alles wees er op, o.a. Latijnsche woorden, dat de schrijver een intellectueel persoon moest zijn, die een grief had tegen de stichting. Anderen hadden de zen getuige op den persoon van den predi kant gewezen als de anonymus; schriftkundi gen stelden daarna vast dat het handschrift van den anonymus en den verdachte hetzelf de was. Tijdens dit verhoor werden den verdachte steeds vergelijkende vragen gesteld. Op een hiervan antwoordde de verdachte dat hij niets tegen de stichting had, waarop de pre sident mr. Jolles enkele door den verdachte geteekende en aan anderen gezonden brie ven voorlas, waarin de verdachte zich laat dunkend over de stichting uitliet. Het maak te de verontwaardiging van den president gaande, toen de verdachte aan deze corres pondentie een verzachtende uitlegging wilde geven, en hier deed toen tevens mr. Jolles den predikant opmerken dat de aanwijzin gen sterk tegen hem waren: het onderzoek van de deskundigen, Latijnsche woorden en bijbelsche aanhalingen, feiten, waarmee ver dachte bekend kon zijn en zijn vingerafdruk, die in het inktschrift op een der briefkaarten was gevonden. Over dit laatste gaf de verd. een moeilijk te volgen uiteenzetting aangaan de het overbrengen van vingerafdrukken. Merkwaardige ervaringen. In den loop van het verder getuigenver hoor bracht mr. Jolles den verdachte ook onder oogen dat indertijd aan een oud-ver pleegde der stichting, die in relatie stond met verdachte, aan het postkantoor gemerk- en Zoon. Dat weet ik, antwoordde sir Peter bits. Volgens mijn theorie zal de Decker U niet voor na een paar dagen een bezoek brengen Ik weet niets van je theorieën, Clinton viel sir Peter met minachting in. Maar ik weet, dat deze jonge man hier vanavond op inbrekersmanier binnen kwam en dat hij mijn brandkast geplunderd heeft. Ik wweet ook dat ik de gewone kaart ontvangen hebt... Maar U ontving niet de gewone kaart, als mijn theorieën zijn Wij hebben niet te doen met theorieën, maar met feiten, Clinton! Fouilleer hem maar eens. Clinton ging voor het oogenblik niet ver der in het punt van zijn theorieën, maar steunde luide, boog zich over Eric, zette hem op zijn beenen met een zware hand op zijn kraag en hielp hem niet onvriendelijk op een stoel. Eric zonk kreunend achterover en bracht zijn hand onzeker naar zijn gezicht. Hij kermde toen Clinton de wond in zijn slaap met een reusachtigen, maar zachten vinger onderzocht. H'm. Licht geraakt, zei de detective. Heeft je een paar minuten buiten kennis ge maakt, hè? Eric schudde langzaam zijn hoofd heen en weer en Clinton wachtte enkele oogenblikken in stilte, tot de jonge man zijn dwalende geest vermogens weer bijeen had. Enid lette onrustig te briefkaarten waren verkocht. Zes daarvan ontving de directeur van „Zandbergen": ze waren afkomstig van den anonymus. Ook wees de president den verdachte op een merk waardige ervaring dezer dagen opgedaan. Een dame, die ook de minder vriendelijke be langstelling van dén anonymus geniet, krijgt een briefkaart. Zij radeert,haar adres weg en vult daarvoor in de plaats: Retour ds. a te Winterswijk. Enkele dagen daarna ont vangt deze dame weer een briefkaart, doch thans was het adres met speldeprikken in de briefkaart gezet. Een ander feit was dat anonymus in een zijner briefkaarten dezer dagen heeft mede gedeeld dat er voor het Hof een nieuwe ge tuige, die met name werd genoemd, zou worden gehoord. Dit kon waarschijnlijk al leen aan den predikant bekend zijn. Hierna verscheen de schriftkundige dr. Schrijver, die rapport heeft uitgebracht over het schrift van den anonymus. Dit schrift is dat van een pathologische persoonlijkheid, crimineel en met een sexueele afwijking; iemand die voor de samenleving gevaarlijk is Na voorlezing van dit rapport deelde dr. Schrijver mede dat hij, toen hij na het op maken van dit grafologisch rapport met den predikant kennis maakte, hij zeer veel pun ten van zijn rapport in dezen jjersoon als juist heeft aangewezen gekregen. Later heeft deze getuige op verzoek van den verdediger een schriftkundig onderzoek ingesteld, maar hij moest berichten niet als deskundige a décharge te kunnen optreden, omdat het schrift van den predikant identiek was het dat van den anonymus. De brief kaarten, die werden ontvangen na verdach- te's veroordeeling door de Utrechtsche recht bank waren ook weer van denzelfden schrij ver. Mogelijk is, zeide de deskundige op een vraag van mr. Jolles, dat er twee menschen in het complot zitten; de een zou den ander enkele bijzonderheden uit het handschrift kunnen leeren, doch het geheele aspect van de briefkaarten blijft zoo volkomen eender, dat slechts één persoon geschreven kan heb ben. Wanneer de verdachte zich heeft laten iso- ieeren en met getuigen kan aantoonen in dien tijd onmogelijk iets te kunnen hebben geschreven, en gedurende dien tijd zijn toch weer anonyme briefkaarten ontvangen, dan moet, zoo zeide dr. Schrijver met klem, de verdachte deze briefkaarten tevoren hebben geschreven. Vervolgens lichtte dr. Hesselink zijn rap port toe; hij heeft een onderzoek ingesteld naar de gevonden vingerafdrukken en het schrift en hij concludeert dat de predikant de schrijver is van de lasterlijke briefkaarten. Voortzetting van de behandeling. Getuigenverhoor. Gisteren heeft het gerechtshof te Amster dam voortgezet de behandeling van de zaak van achter een stoel op en haor oogen gingen van haar gewonden geliefde naar het reusach tige wezen, die de majesteit der wet voor haar vertegenwoordigde. Spencer wachtte op den achtergrond met bleek gelaat en de lantaarn zachtjes zwaaiend in zijn hand. Sir Peter fronste ongeduldig het voorhoofd en draaide den revol ver rond, dien hij niet geneigd was weg te leg gen. Nu, Aimsbury, wat beteekent dit alles? vroeg de detective, toen Eric teekenen van be ter begrip vertoonde. Eric keek op en glimlachte. Vraag het sir Peter, stelde hij voor. Het is beter, dat je een duidelijke verkla ring geeft, Aimsbury, zei de detective streng. De zaken zien er niet al te gunstig voor je uit. Wat deed je hier? Ik oefende blijkbaar mijn natuurlijk genie om in moeilijkheden te geraken, antwoordde Eric luchthartig. Ik heb je gezegd, wat hij hier deed, Clin-i ton, viel sir Peter ruw in. Hij heeft mijn brand kast leeggehaald en stukken van aanzienlijke waarde gestelen. Heb ik dat gedaan? vroeg Eric met op rechte verbazing. Dat is groot nieuws voor me! voegde hij er met enthousiasme bij. Ik kon mij niet herinneren of ik in mijn wreede zen ding geslaagd was, of een te vroegen en leelij- ken val had gedaan. Clinton glimlachte. ;j

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5