DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit hei Jiaclement Qnyeliikscfi Oveczicht ^Buitenland Ao. 118 ZATERDAG 21 MEI 1932 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- f en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 20 Mei 1932. De Tweede Kamer heeft heden voortgezet de behandeling van de motie-Drop in zake de subsidieering van kerkgenootschappen, enz. Eerste spreker was de heer Slotemaker de Bruine (c.n.), die evenals vorige sprekers er op wees, dat de heer Drop te veel zaken op haalde, welke niet tot de bedoeling der motie behooren. Hij erkende de beteekenis van het vraagstuk van steun aan cultureele organi saties, doch daar staat de minister van water staat feitelijk buiten. Zijn bewering, dat reii- gieuse organisaties niet en cultureele wèl van overheidswege moeten worden gesteund, be streed spr. uitvoerig, daarbij er op wijzend, dat de A. J. C. als politieke organisatie in ieder geval geen recht heeft op overheids steun. Nu de heer Drop het vraagstuk van scheiding van kerk enfstaat ter sprake had gebracht, vond de heer Slotemaker de ge legenheid schoon om daar langdurig bij stil te staan en te betoogen, dat kerk en staat on mogelijk geheel los van elkaar kunnen staan Overigens koos hij in deze zaak de zijde der regeering, die waar noodig zorgt, dat het cultureele werk van kerkgenootschappen wordt gesteund. De heer Zandt (St. ger.) zette uiteen, dat zijn partij noch met de motie noch met de toe lichting er van kan medegaan. Maar daar om ging hij niet mede met de van katholieke zijde uiteengezette protesten. In dit verband gaf hij uiting aan den afkeer van zijn partij voor Rome De heer Van der Heide (s.d.a.p.) verdedig de de bedoeling van de motie tegenover den heer Eerdmans, zette uiteen, dat de scheiding van kerk en staat bij deze motie niet aan de orde was, en weidde uit over hedendaagsche cultuur, welke zich reeds bij de jeugd open baart, religieus socialisme enz. Ook met den katholieken afgevaardigde Maenen polemiseerde hij, betoogend, dat het een onheil voor den staat zou zijn, wanneer de banden met de kerk steeds nauwer werden toegehaald. Tevens verdedigde hij het be staansrecht van de A. J. C. De heer Slotema ker antwoordde spr., dat hij het overbodig achtte in te gaan op het vraagstuk van schei ding van kerk en staat. Ten slotte handhaaf de spr. de door hem met den heer Dorp onder- teekende motie. De minister van Waterstaat, de heer Reijmer, alsnu het woord verkrijgend, wensch- te zich uitsluitend te houden aan de nota tot toleichting van de motie ingediend. Hij be toogde, dat steun aan kerkgenootschappen voor cultureele doeleinden niet in strijd is met de Grondwet Trouwens de steun aan de kerkgenoot schappen in de mijnstreken is niet van gis ter, dagteekent reeds van 1907. Wat de vaders der motie doen is daarom niets meer dan een storm in een glas water. Den heer Zandt, die nu zoo sterk is tegen elke steun aan al wat Roomsch is, wees spr. er op, dat hij toch zijn stem heeft gegeven aan de mijnbegrooting, waarin de hier be doelde steun was opgenomen. Spr. verdedig de speciaal tegenover den heer Drop de vrij heid der staatsmijnen om de steun, welke zij goed achten, uit te keeren. Wanneer de heer Drop c.s. aandringt op steun aan cultureele organisaties, dan wijst spr. erop, dat er geen vaste definitie is te geven van „cultuur". Er moet dus met opportuniteit gehandeld wor den. Wat de gemeenten doen in zake subsi dieering van godsd.-vereenigingen, gaat spr. niet aan. Wat de Zuiderzeewerken betreft, de daarvoor genomen of nog te nemen maatre gelen van steun zijn van tijdelijken aard. Spr. ontried ten slotte aanneming van de motie. De heer Drop repliceerde uitvoerig en leg de daarbij er den nadruk op, dat de motie is ingediend als een protest tegen het voortrek ken van religieuse organisaties boven zuiver cultureele, bij het verkenen van steun door de overheid. Replieken volgden van de heeren Eerdo- nans (lib.) en Maenen (r.k.) waarna de heer Marchant (v.d.) aan 't woord kwam om dui delijk te maken, dat de voorstellers niets be reikt zullen hebben met de aanneming van hun vage motie. Zij konden klaarder stellen wat zij bedoelden hij deed hun zelfs een concept aan de hand doch nu zou het een voudiger zijn wanneer zij hun motie terug namen. In ieder geval acht zijn fractie het niet noodig vóór de motie te stemmen. Hierna kwam de motie in stemming en werd verworpen met 46 tegen 10 stemmen. Vóór stemden alleen de sociaal-democraten. POLITIEK NIEUWS UIT VERSCHILLENDE LANDEN. Fransche maatregelen tegen buitenlanders. De kabinetscrisis in Oostenrijk en België. Dat de moord op president Doumer min der aangename gevolgen zou hebben voor de vreemdelingen, die in Frankrijk wonen, was wel van te voren te zeggen. Thans blijkt, dai er tegen de buitenlanders voortaan strengere maatregelen genomen zullen worden t.o.v. passencontrole bij de grenzen en bij het ver kenen van passen. De ministerraad van Frankrijk, die giste ren bijeen kwam onder voorzitterschap van Tardieu, nam de volgende besluiten: Inspec teurs van de Surêté Générale zullen aan de grenzen in de treinen komen en gedurende de reis de identiteitsbewijzen controleeren en direct buitenlanders, die niet van de voorge schreven bewijzen zijn voorzien, aangeven met het oog op hun uitwijzing. De prefecten zullen z.g. Nansen-paspoor- ten uitreiken, en de consuls zullen deze vi seer en, eerst na een beslissing van de mi nister van binnenlandsche en buitenlandsche zaken. Hoteliers of iedereen, die aan buiten landers onderdak verschaffen, zullen binnen 24 uur aan het commissariaat van politie daarva naangifte moeten doen. Het doel hiervan is het maken van een einc aan de politieke actie van zekere buitenlan ders, die op eigen gelegenheid of als lid van vereenigingen handelen, waarvan het gevolg is, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en buitenlandsche regeeringen en de openbare orde worden geschaad. De prefecten zullen alle inlichtingen ter zake moeten bijeenbren gen en ze onverwijld aan den minister van binnenlandsche zaken moeten doorzenden, op dat hij eventueel tot uitwijzing kan overgaan van hen, die daarvoor in aanmerking komen De Hbld.corresp. vertelt over deze maat regelen nog het volgende: Eén der maatregelen, waartoe in den mi nisterraad werd besloten naar aanleiding var. den moord op Doumer, n.1. de verscherping van Jiet toezicht op de buitenlanders, is van eenige beteekenis uit het oogpunt der buiten- siidsche politiek. Bedoelde maatregel is aldus geformuleerd: een eind te maken aan de po..- neke actie door bepaalde buitenlanders, die P eigen gelegenheid handelen, of in den van vereenigingen, nadeelig voor d- r ^kingen met jg ()Uiterjiandsche regeerin- sch", -slaat 0p de organisaties van Russ>- de m!" ]ta"aansche emigranten. Gorgoelof,, kim. \wlaar van Doumer, stond in betrek en i ^'t-Russische organisaties te Parin- deliik £0V)et-regeering protesteerde herhaa - Khe mfr*de bedrijvigheid van de .?us®.1' ®ditaire vereenïging, die te Parijs de geëmigreerde generaals en andere officieren omvat. Anderzijds heeft de Italiaansche regeering geklaagd over de vrijheid, welke de anti fascistische organisaties genoten en die zij onvereenigbaar verklaarde met de goede be trekkingen, die Parijs met Rome wenscht tot stand te brengen Men gelooft, dat de nieuwe maatregelen door het aanstaande nieuwe Fransche kabi net zullen worden bekrachtigd, daar de radi calen, in weerwil van hun organiek libera lisme, bereid zijn om in het belang van een Europeesche verzoening, de uitoefening van de gastvrijheid te beperken, indien dit noodig blijkt tot het in het teven roepen van normale betrekkingen met Rome en Moskou. o In Oostenrijk is men er eindelijk in ge slaagd, om een nieuwe regeering te vormen. Precies na veertien dagen en na vele drama tische phasen, die de heele bevolking zeer nerveus gemaakt hebben, is het nieuwe kabi net tot stand gekomen Het bestaat, zooals de N.R.Crt. corresp. uit Weenen meldt, uit ver tegenwoordigers van de christ. socialen, den landbond en de Heimwehr, die tezamen in den nationalen raad 83 mandaten hebben tegen 82 van de oppositie, welke bestaat uit sociaal-democraten en groot-Duitschers. Bondskanselier is de minister van land bouw uit het afgetreden kabinet, Dolfuss. Hij behoudt deze portefeuille en neemt er boven dien nog die van buitenlandsche zaken bij. Vice-kanselier is de tot den landbond be- hoorende minister Winkler, die bovendien de afdeeling handelspolitiek van buitenlandsche zaken onder zijn leiding neemt. De minister van justitie, financiën, oorlog en sociale za ken zijn dezelfden als in het vorige kabinet; zij behooren allen tot de chr. sociale partij Binnenlandsche zaken krijgt Bachinger, eeli vertegenwoordiger van den landbond. De departementen van veiligheid en handel zijn aan twee hooge staatsambtenaren tpegewezen, die dicht bij de Heimwehr staan. Minister van onderwijs wordt de landskapitein van Stier marken, de rechts staande chr. sociaal dr. Rintelen. De sociaal-democraten kondigen tegenover de nieuwe regeering, die zij een incarnatie van uiterst rechtsche politiek noemen, scherpe bestrijding aan, terwijl de groot-Duitschers, die buiten de regeering gebleven zijn en daar mede de vorming van een burgerlijk regee- ringsbloc verhinderd hebben, lieten mededee- len, dat zij tegenover de nieuwe regeering een afwachtende houding zullen aannemen en niet absoluut in oppositie zullen zijn. Ir. ieder geval zal de nieuwe regeering het niet gemakkelijk hebben, daar de parlementaire verhoudingen voor haar zeer ongunstig zijn gebleven. In België is het met de samenstelling dei nieuwe regeering nog niet heelemaal in orde Renkin, zoo schrijft men uit Brussel aan de N.R.Crt., heeft gisteren weer tal van bespre kingen gevoerd. Zoo liet hij ook een paai sociaal-democraten ontbieden, ten einde hun oordeel over de voorgestelde taalformule be treffende het lager en het middelbaar onder wijs in te winnen. Gaarne had hij vernomen, hoe de Vlaamsche socialistische oud-minister van kunsten en wetenschappen, Huysmans, over deze formule denkt, maar Huysmans, die zich thans te Zürich bevindt, verzoclit telefo nisch zijn Mechelschen collega Bouchery hem te willen vervangen. Als vertegenwoor diger van de Waalsche socialisten werd het Kamerlid voor Nijvel, Mathieu, ontboden. Inmiddels hielden de liberale Kamerleden en Senatoren hun met groote belangstelling verwachte vergadering onder voorzitterschap van oud-minister Devèze. Na de besprekingen, die ongeveer drie uur duurden, stond Devèze zelf de journalisten te woord. Het bleek, dat de liberale Kamer leden en Senatoren na rijp overleg hun goed keuring gehecht hadden aan de geheimzinni ge formule van minister Petitjean, die naar hun opvatting op een bevredigende wijze met de liberale beginselen overeenkomt, Op grond daarvan zou dan ook de samenwer king met de katholieken kunnen worden voortgezet. Sommige liberalen zeiden, dat zij de crisis practisch als opgelost meenden te mogen beschouwen. Is deze formule echter wel dezelfde als die, welke Donderdag door de katholieke Vlamingen van Cauwelaert en Sap werden aanvaard en naar toen verze kerd werd, zoo scherp was, dat de liberalen ze niet zouden kunnen goedkeuren? De best ingelichten onder de journalisten weigerden het te gelooven. Volgens de uitlatingen van verscheidene liberalen zou de formule, waar over zij beraadslaagden, aan de gemeentebe sturen de verplichtingen opleggen, daar, waar de gezinshoofden van 25 schoolgaan de kinderen dit vragen, facultatieve cursus sen in de tweede landstaal te organiseeren. Deze verplichting werd tot dusver echter steeds door Van Cauwelaert, Sap en de an dere katholieke Vlamingen bestreden. Ook de Walen zouden iets dergelijks, naar het so cialistische kamerlid Mathieu verzekerde, niet aanvaarden, emdezij het in strijd ach ten met het vrijheidsbeginsel. De vraag is dus, of een tweede formule of tenminste twee verklaringen van eenze'fde formule bestaan: een voor de liberalen en een andere voor de katholieken. Dit zal van daag wel blijken. Renkin, die tegen den avond naar zijn par ticuliere woning terugkeerde, zag er hoewel zeer vermoeid, toch tevreden uit. Op een vraag door een journalist gestelde, zeiae hij goede hoop te hebben, Maandagmiddag, ra de vergadering van de katholieke fractie, die in den ochtend zal plaats hebben, of ten laat ste Dinsdag met het nieuwe kabinet klaar te komen. In sommige niet-officieele kringen was men echterh eel wat minder optimistisch gestemd. Daar van Cauwelaert en Sap uit drukkelijk verklaard hebben, dat zij hun me dewerking aan de nieuwe regeerings-combi- natie afhankelijk maken van de aanvaarding van de voorgestelde formule niet alleen door de liberalen, maar ook door de socialisten en de instemming van deze laatsten allesbehal ve verzekerd is, ziet de toestand er op verre na nog niet zoo rooskleurig uit ais de kabi netsformateur het wel wilde voorstellen Nieuwe verrassingen zijn dus geenszins uit gesloten. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Weer nieuwe dooden. Gisteren zijn bij de gevechten tusschen Hin does en Muzelmannen 3 menschen gedood en 40 gewond. Twaalf menschen, die reeds eerder gewond waren, zijn aan hun wonden bezweken. Meer dan 20.000 menschen, voornamelijk In dische kooplieden, hebben Bombay in de afge- loopen week verlaten; het zakenleven is geheel verlamd. DE ZAAK-LINDBERGH, Curtis en de alcoholsmokkelaars. Naar verluidt, zou de gearresteerde reeder Curtis zijn misleidende berichten inzake Lind- bergh's baby in de wereld gezonden hebben om de aandacht der kustwachtschepen af te leiden, teneinde de alcoholsmokkelraij te Nor folk te vergemakkelijken. Hierdoor zou hij ook aandeel hebben gehad in een sterke prijsdaling bij den onwettigen whiskeyhandel. De rechters te Bronx hebben het verhoor van Condon her vat zonder dat dit tot op heden resultaten heeft opgeleverd. Lindbergh ontmoet Curtis. Aan de „Evening Standard" ontleenen wij het volgende verhaal over de arrestatie van Curtis. Naar men weet heeft de politie het huis van Lindbergh tot het middenpunt van het onder zoek gemaakt en daar werd Curtis ook ver hoord. Nadat Curtis zijn bedrog bekend had, werd een arrestatiebevel tegen hem uitgevaar digd en omdat hij de 10.000 waarborgsom niet kon storten, werd hij gevangelijk wegge bracht naar de gevangenis te Flemington, daar in de buurt. Toen hij onder politiegeleide het huis van Lindbergh verliet, ontmoette hij den zwaarbeproefden vlieger, die hem zijn vertrou wen had geschonken. De mannen keken elkaar een oogenblik aan. Geen spier van het gelaat van Lindbergh vertrok. De uitdrukking van zijn oogen was zoo koel, dat Curtis vuurrood van schaamte werd, de oogen neersloeg en het hoofd afwendde. Toen Curtis in de gevange nis te Flemington aankwam, begonnen alle ar restanten daar hem uit te jouwen. DE MOORD OP PRESIDENT DOUMER. Jakowlef verhoord. Jakowlef, de Rtssische galanterieën-han delaar, die te Parijs en Berlijn heeft gewoond en een tijdlang ook redacteur van het in het Russisch verschijnende blad „De Storm klok" is geweest, is Donderdag, naar uit Parijs aan de N. R. Crt. wordt bericht, over zijn betrekkingen tot Gorgoelof, den moor denaar van president Doumer, verhoord. Jakowlef deelde mede Gorgoelof in Nov. 1931 te hebben leeren kennen, maar hem daarna slechts tweemaal meer te hebben ont moet. Gorgoelof was terroristische opvattin gen toegedaan. De mededeelingen van Ja kowlef moeten overigens niets van beteekenis hebben opgeleverd. Gorgoelof's geestvermogens. Een Engelsch blad maakt melding van de mogelijkheid, dat de moordenaar van presi dent Doumer aan de guillotine ontsnapt. Gorgoelof's verdediger tracht aan te toonen, dat de moordenaar op het tijdstip van den moord niet als verantwoordelijk voor zijn daad kan worden beschouwd en dat een ziekte, waarvan hij vijftien jaar geleden het slachtoffer is geworden, zijn geestvermogens heeft aangetast Drie Fransche psychiaters van grooten naam hebben opdracht gekregen een onder zoek in te stellen. Komen zij tot de conclusie, dat de moordenaar niet toerekenbaar is, dan zal hij niet voor het Hof van Assiesen terecht staan, maar worden ongesloten voor een door den president van de Republiek te bepalen duur. DE MOORD OP MICHAILOF. Om oneenigheid te kweeken? De moord op den president van het Macedo nische nationale comité dr. Dimitri Michailof, die begin dezer week 's avonds door een onbe kende werd doodgeschoten, is een wraakne ming van de groep Protogerof, 'n andere groep Macedoniërs, die in vijandschap met de groep Michailof leven. De vorige week is n.1. een lid van de groep Protogerof gedood, juist nadat het congres der Macedonische revolutionaire organisatie amnestie voor de anti-Michailofs had afgekondigd. Vermoed wordt, dat het hier niet om een per soonlijke wraakneming gaat, maar dat aanhan gers der groep-Protogerof werktuigen zijn van zekere kringen, die belang bij oneenigheid in Macedonisch onafhankelijkheidsbeweging heb ben. De teraardebestelling van den vermoorden Michailof geschiedde Donderdag. De groote po litiemacht, die op de been was, behoefde niet handelend op te treden, daar alles in de groot ste orde verliep. Bij de teraardebestelling wa ren rond 4000 vertegenwoordigers der minder heden uit het geheele land aanwezig. Meer dan 350 kransen dekten de baar, die door ongeveer 6000 personen werd gevolgd. Dé talrijke rede voeringen in de kerken en op de straten keer den zich in felle aanklacht tegen de bedrijvers van den moordaanslag. NOG MEER BOMMENDEPOTS IN SPANJE. Vijftien personen gearresteerd. De politie te Madrid heeft gisteren in ver scheidene steden omvangrijke wapen- en mu nitie-voorraden in beslag genomen. Te Manresa werden in een particuliere Woning, waarvan de bewoner werd gearresteerd, twee bommen eir een hoeveelheid munitie gevonden, te Carjnona, waar gisteren reeds een bommendepot werd ontdekt, werden vandaag weder 40 bommen en vele dynamietpatronen in beslag genomen. In verband met een en ander werden 15 personen gearresteerd. DE MOORD OP DEN JAPANSCHEN PREMIER INOEKAI. Het telegraafagentschap Schimboen Rengo deelt mede, dat het onderzoek inzake de moor denaars van Inoekai geëindigd is. Alle daders zijn actieve officieren van leger en marine. Het ministerie van marine betreurt in een officieele verklaring, dat bij den moordaanslag marineofficieren betrokken zijn geweest. Tege lijkertijd wordt er echter op gewezen, dat de gearresteerde officieren tot nu toe bekend zijn geweest als plichtgetrouwe soldaten van het Japansche keizerrijk. GEVANGEN MONARCHISTISCHE STUDENTEN. Een jaar zonder proces. Er is gebleken dat drie broeders, zonen van een bekend Madrileensch advocaat, mr. Mi- ralles, die den lOen Mei 1931 tijdens een bot sing tusschen republikeinen en monarchisten voor het gebouw van het monarchistisch dag blad „A.B.C.' door de republikeinsche politie werden gearresteerd, zich nog steeds in hech tenis bevinden zonder dat hun zaak is berecht. De jonge mannen zijn alle drie student en over tuigde monarchisten. Alle verzoeken om voorloopige invrijheid stelling of om een spoedige berechting zijn tot dusver door de autoriteiten genegeerd. Zelfs wordt hun het regime der preventieve hechtenis geweigerd. Alleen hebben zij onlangs veertien dagen verlof gekregen om een bezoek aan hun zieke grootmoeder te brengen, doch daarna werden ze weer opgesloten. DE KONINKLIJKE HANDELS REIZIGER. De prins van Wales heeft gisteren, naar we in de N. R. Ct. lezen, bij gelegenheid van het 21-jarig herdenkingsfeest van den Bond van commercieele directeuren een rede gehouden, waarin hij met klem betoogde, dat zonder den koopman, den commercieelen directeur en den handelsreiziger de huidige crisis niet zou wor den overwonnen. Hij constateerde, dat op den koopmansstand vroeger veel te laag werd neer gezien, maar sinds spr. zelf „den boer was op gegaan in Argentinië en Zuid-Afrika om En- gelsche producten te verkoopen, was er een wending ten goede gekomen, ook in de waar deering van wat een goede koopmansstand voor het land beteekende. De leuze „koopt Engelsche producten" moest echter noodzake lijk aangevuld worden met de leuze „verkoopt Engelsche producten" en aangezien van den uitvoer veel meer afhing voor de betalingsba lans dan van het betrekkelijk gering verbruik in het binnenland, was de laatste leuze zelfs veel gewichtiger. De methoden van productie waren ontegen zeggelijk verbeterd, maar nog steeds kende de groote meerderheid van de Engelsche kooplie den en handelsreizigers geen tweede, laat staan een derde taal, en dit was een nadeel, dat zich steeds ernstiger zou doen gevoelen. De scholen moesten zich ook meer toeleggen op de ver spreiding van kennis, die de koopman noodig had en zij moesten de leerlingen meer wijzen op het belang van een succesrijke handelsloop baan, niet alleen voor den betrokkene, maar voor het geheele land. Ten slotte sprak de prins over de geestdrift om te verkoopen, die bij den waren koopman aanwezig moest zijn en die den bedrijfsleider aanspoorde tot steeds nieuwe plannen en on dernemingen. De prins wenschte de jubileerende vereeni ging al het succes toe, dat zij voor haar werk voor den. koopmansstand en Engeland's handel verdiende. HET CIRCUS GLEICH EN ENGELAND. De Duitsche gezant te Londen, von. Neur.-th, heeft gisteren op het Foreign Officie geprotesteerd wegens de maat regelen tegen het circus Gleich. Naar men weet, heeft de Engelsche regeering geweigerd het circus in Engeland toe te laten. Von Neurath wees er mot nadruk op, dat het standpunt der Engelsche re geering in deze in strijd is met den geest van het Engelsch-Duitsche handelsver drag. Het Foreign Office werd tenslotte verzocht de noodige stappen tot ophef fing van het verbod bij het ministerie van arbeid te willen doen. Intusschen ondervindt het circus Gleich belangrijke materieele schade. Vijftig leeuwen, 150 paarden, vele andere dieren en het ge heele personeel van het circus bevinden zich op het oogenblik te Rotterdam, waar zij op inscheping wachten. De scheepvaartmaatschappijen ei6chen eeD vergoeding van 400 per dag per schip DE TOESTAND IN JAPAN. Verklaring van de Seiyoekai. leider del In een vergadering van de Seiyoekai partij heeft de partijleider en minister van binnen- ladnsche zaken Susuki, die beschouwd wordt als de toekomstige minister-president een verklaring afgelegd, waarin hij zijn politiek program ontwikkelde. Dit program bevat de volgende 5 punten: 1. Facilteiten voor den landbouw, welks toestand van dien aard is, dat verder uitstel van hulpmaatregelen niet mogelijk is. 2. Verbetering van de nationale verdedi ging- 3. Zelfbestemmende buitenlandsche poli tiek. 4. Zuivering der politieke toestanden. 5. Het geven van leiding aan de openbare meening en ontwikkeling daarvan in natio nalen geest. DE KREUGER-AFFAIRE. Het resultaat van het onderzoek. De commissie van onderzoek in de Kreu- geraffaire stelt in haar gisteravond gepubli ceerd slotrapport o.a. vast, dat de bedriege rijen van Ivar Kreuger op zijn minst in 1924 zijn begonnen. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat de Kreuger Toll maatschappij op Ivar Kreuger, resp. diens erfgenamen vorde ringen bezit ten bedrage van ruim 200 mü- tioen kronen. Kreugers persoonlijke schul-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1