Alkmaarsclie Courant. JUéUcaties §3 Ionnebrand PUROL Pluimveeteelt. Honderd vier en dertigste Jaargang. Zaterdag 21 Vlei. ZOMERTIJD. Londensch aanteekenboek Omgeving en bescherming van San Francisco. JJo. l'V 1932 I Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in den nacht van 21 op 22 MEI a.s. [e 2 uur de stadsklokken één uur zullen ivorden vooruit gezet. Alkmaar, 21 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. TOELATINO VAN LEERLINGEN TOT DE OPENBARE U. L. SCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS fan ALKMAAR brengen ter kennis van be langhebbenden, dat zij, die na afloop der a s. zomervacantie hunne kinderen de openbare U L. School (toegankelijk zoowel voor jon gens als voor meisjes) aan de Krelagestraat nr. 31 (hoofd de heer J. Hoekstra) willen <ioen bezoeken, daarvan aangifte kunnen doen op Dinsdag 24 of Dinsdag 31 Mei e.k. telkens des namiddags van 2M—4 uur bij het hoofd in het schoolgebouw. Bij de aangifte moeten worden overgelegd het geboortebewijs van het kind (of trouw boekje der ouders) en, voor zoover het kind de koepokinenting heeft ondergaan, het jnentingsbewijs, lx nevens een verklaring van jet hoofd der door de(n) aan te geven leer ling^) tot dusver bezochte school, dat hij/zij het gewoon lager onderwijs in tenminste zes leerjaren met vrucht heeft doorloopen, als mede het rapportboekje. De ouders of verzorgers van leerlingen uil andere gemeenten zijn verplicht de aanvragen tot toelating te richten tot de ge meentebesturen van hun woonplaats. Alkmaar, 21 Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. AANGIFTE TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat ouders of verzorgers alsnog ter secre tarie, afdeeling onderwijs, hun kinderen kun nen aangeven voor toelating na de a.s. zomer vacantie tot een van de volgende openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, t.w.: de Gemeenteschool nr. 1 aan de Laat, de Gemeenteschool nr. 2 aan de Oudegracht, de Gemeenteschool nr. 3 aan den Konings weg, de Gemeenteschool nr. 4 aan de Keetkolk (over te plaatsen naar het nieuwe school gebouw nabij de Vondelstraat), de Gemeenteschool nr. 6 aan de Snaarmans- laan, de Gemeenteschool nr. 7 (meisjesschool) aan de Oudegracht, de Gemeenteschool nr. 8 aan de Brillenstesg, de Gemeenteschool nr. 9 aan de Bleekers- kade, de Lindenschool aan de Lindenlaan. Voor deze aangifte zal in het bijzonder gelegenheid zijn op MAANDAG 23 MEI a.s., des namiddags van 25 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Gemeentescholen nrs. 1, 7 en 8 in het bijzon der bestemd zijn voor de leerlingen, die na he* doorloopen van de school gymnasiaal-, mid delbaar-, handels- of uitgebreid lager onder wijs zullen genieten. Bij de aangific moet worden overgelegd het geboortebewijs (of trouwboekje der ouders) en, voor zoover de kinderen de koepokinen ting hebben ondergaan, het vaccinebewijs. De kinderen kunnen reeds worden toegela ten, wanneer zij op 1 Augustus a.s. den leef tijd van 5 'a jaar hebben bereikt, derhalve geboren zijn vóór of op 1 Februari 1927. De ouders- of verzorgers van leerlingen uit andere gemeente zijn verplicht de aanvragen tot toelating te richten tot de gemeentebestu ren van hun woonplaats. Alkmaar, 21 Mei 1932. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. HANDELSONDERWIJS TE ALKMAAR. AANGIFTE VAN LEERLINGEN roor de Handelsschool te Alkmaar dient vóór 19 Juni a.s. te geschieden bij den Di recteur en wel mondeling op Dinsdagmid dag van 3 tot 4 en op Donderdagmorgen van 10li uur jn schoolgebouw aan de Doelenstraat hoek Nieuwesloot, óf schrifte- '•jk met vermelding van volledigen naam en geboortedatum van de(n) leerling, adres van de ouders of verzorgers, laatstbezochte school en de klasse van de Handelsschool waarvoor toelating gewenscht wordt. voor leerlingen buiten Alkmaar wonende, ®oet ook aangifte worden gedaan bij het ge- ®eentebestuur van hun woonplaats. GYMNASIUM TE ALKMAAR. Aangifte van nieuwe leerlingen vóór L2 juni iederen Maandag en Vrijdag van 11 uur op het Gymnasium, of schriftelijk met van naam en voornamen van de(n) l",d'daat, datum en plaats van geboorte, tstbezochte schooi, naam, beroep en adres ouders en verzorgers. 12 i. ,roost.er voor het examen, dat op 11 cn dat» ^houden wordt, zal aan de candi- n worden toegezonden. en JL scho°l omvat een litterair-historische spI.kL^u01 nabiurkundige afdeeling; de Nadere^ r"u het 46 leertaar' tt gaarno a ln'lchtingen en advies verstrek. Il3 Je r€C<°j: Maandags en Vrijdags van huis te ïür bu'ten de schooltijden aan zijn Alkmaïrrg7nUDe SPar> Eeuwige laan 28. uunaar, 7 Mei 1932 De rector^ POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN OP ZONDAG 22 MEI 1932. Op Zondag 22 Mei 1932 wordt zoo wel bij den aanvang als bij afloop het rijver- keer in één richting geleid en wel door de Nieuwpoortslaan in de richting Heiloo en langs den Kennemerstraatweg in de richting Alkmaar. Vanaf 12 uur des middags zijn de Nieuw- poortsteeg en Reguiierslaan aan de straat wegzijde voor het rijverkeer gesloten. Alle voertuigenverkeer gaat over de Nieuwpoorts laan, ingang Vierstaten. Voor het Sportpark zijn drie ingangen; gerekend vanaf de Vierstaten, blijft de eerste ingang gesloten, de tweede ingang is uitslui tend'bestemd voor voetgangers en de derde ingang voor auto's, motorrijwielen en andere voertuigen. Het tarief van stalling op het terrein is: auto's 50 cent, motorrijwielen 25 cent. Op de Zandersloot, waar een ingang is voor het loopende publiek, worden geen rij wielen toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet is voorzien van een daar voor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van passagiers, zich in de Nieuwpoortslaan ophouden Voor stafionneerende rijtuigen en auto's is gelegenheid nabij de Vierstaten. Het is verboden, zoowel in de Nieuw poortslaan als op den Kennemerstraatweg motorrijtuigen en andere voertuigen onbe heerd te laten staan (parkeeren). Vruchten- en ijs<-,agens worden bij de Vier staten niet toegelaten. Voetgangers, die zich van en naar het terrein begeven, worden verzocht den rechterkant van den weg >t houden. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uitgangen, welke op het sportterrein zijn, behalve de derde uitgang, vertrekken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen en rijwielen, ook die op particulier terrein ge stald zijn, wachten tot het loopende publiek vertrokken is en is het rijverkeer uitsluitend in één richting via Nieuwpoortslaan—Regu lierslaan naar den Kennemerstraatweg. Publiek, hetwelk zich op het terrein be vindt en na afloop met auto's of andere voertuigen wenscht te vertrekken, moet aan den tweeden ingang instappen. Voor den derden ingang zal voor inzitten den van motorrijtuigen gelegenheid zijn, zich van kaarten te voorzien, zonder het motorrij tuig te behoeven verlafm. t trr (Van onzen eigen correspondent). De Royal Academy. De vernisdag, die voor het huis van de Royal Academy of Arts de „private view" heet, is niet geschikt om den oogst van schil der-, teeken- en beeldhouwkunst nauwkeurig te bekijken en te schatten.Toch is het een gebeurtenis, welke men niet graag wil mis sen, omdat ze zulk een typisch Engelsche ijdelheidsparade is, in welker beschouwing men evenveel plezier en aantrekkelijkheid kan vinden als in de aanschouwing van de kunst van het jaar. En de journalist die voor zijn werk alleen belang heeft bij de picturale voorstellingen, kan nochtans zonder gewe tensbezwaren voor de verrijking van zijn kennis van het Engelsche volk zijn indrukken opdoen in het mondaine gewoel van den „private view", omdat het bestuur van de Royal Academy in een lofwaardig besef van de behoeften van de pers hem reeds twee voorgaande dagen in de gelegenheid heeft gesteld op zijn gemak door de tennaastenbij verlaten zalen te gaan om de werken aan de wanden ongestoord te kunnen bestudeeren. De „private view;'-dag van de tentoonstel ling in Burlington House wordt beschouwd als het begin van het groote Londensche seizoen. Weinige illustere personen van het land ontbreken op het appèl. De oude en de jonge dames van de groote wereld gaan er rond. Men ziet er bekende rechters en bis schoppen, staatslieden en kopstukken van den handel, bekende schrijvers en schrijfsters, de vrouwelijke en de mannelijke sterren van het Londensch tooneel en in het algemeen al die indrukwekkende menschen, die de kranten in het brandpunt eer openbare be langstelling plaatsen. De „gossip writers" dat zijn Engelsche collega's van mij, die de mondaine kolommen in de kranten vullen mei hun of haar praatjes over bekende menschen stellen zich op in de hal, welke toegang geeft tot de verschillende tentoonstellingszalen. Zij maken er aanteekeningen over de menschen die moeten worden opgemerkt en over de klee ding der dames. De dames zelf praten leven dig en met verheffing van stem, opdat de „grossip writers" haar woorden kunnen ver staan, zoodat zij in de krant komen. De mon daine menschen van Londen schuwen recla me niet. Er loopen wat zonderlinge of onafhanke lijke mannen en vrouwen door de menigte heen, die geen bijzonder werk hebben ge maakt van hun uiterlijk. Maar dit zijn uit zonderingen en de groote meerderheid heeft zich in de puntjes uitgedost, de Adams in grijze of zwart-zijden hooge hoeden, met de coratieve plastrons onder hun smettelooze boorden in feilloos getailleerde jacketjassen en prachtig-stijve broeken; de Eva's meestal in de allernieuwste Lentekleedjes en ditmaal met die humoristische, kleine, over een oor vallende pothoedjes van stroo. Sommige vrouwen, die ik er zag rondtrippelen waren gedichten van fijne kunstmatigheid en zoo af in toilet, van hoofddeksel tot schoenpunt, dat er geen normale menschelijkheid meer aan was te ontdekken. In een verloren oogenbhs lees ik soms in de krant, dat de dames wan gen- en lippenrood hebben in verscheidenheid van nuances en dat elke nuance haar speciaal doel heeft of haar speciale bestemming. Ze behoort, de nuance, bij de kleuren van een jurk of bij de tint der oogen of bijhet och tendlicht het middaglicht, het avondlicht^ In miin argeloosheid heb ik ncoit aan deze voor- Hing willen gelooven. Maar de private view" heeft mij bekeerd en mij geleerd, dat d. voorname •n Doorzitten bi^wfelHJdVn verzacht en geneest 6 Drr>qWtett de artiesten, wier werk de aanleiding was voor haar mondaine parade. Maar ik moet wat over de schilderijen ver tellen. Er zijn er meer dan 5000. De over- groote meerderheid ervan getuigt opnieuw levendig van de ongemeene vaardigheid en niets meer waarmede Engelsche pictu rale kunstenaars penseel en teekenstift han- teeren. De prediker in olieverf, Mark Sy- mons, heeft evenals verleden jaar „the puzzle picture" geleverd, ofschoon men nauwelijk van een raadsel kan spreken. Jezus wordt er gekruisigd in de straat van een groote mo derne stad. Menschen in moderne kleeren staan aan den kant, evenals menschen van het type dat men in de Vlaamsche primitieven ziet. Midden in de straat achter net kruis dat rechtop wordt gezet, staat een modieuse juf frouw, met een parasol in de hand, met de zelfde belangstelling toe te kijken als zij zou geven aan een ander wat ongewoon ver schijnsel in de stad. Een trein stoomt op een ingezonken spoorbaan van onder een brug vandaan. Het is een verwarrende voorstel ling maar de moraal is uiteraard duidelijk. Men is geneigd te denken, dat de kunstenaar (want aan de buitengewone begaafdheid van den schilder kan niemand twijfelen) voor zijn effect in de leer is geweest bij Russische filmmakers. Hij heeft de straat bekeken, niet slechts met de ontstelde fantasie van een man die vindt, dat wij geen Christenen zijn, maar ook uit dien hoogen gezichtshoek, en als door een lens welke de beelden naar den rand toe uitspreidt, die de wereld anders maakt dan het oog haar normaal ziet. Alleen aan de verwrongen boomen op straat schijnt de verschrikking van het tooneel zich te heb ben medegedeeld. Veel ruimte wordt ditmaal in beslag ge nomen door doeken, welke bestemd zijn het interieur van de vernieuwde Bank van Enge land te versieren. Het zijn groote stukken, door verschillende bekende artiesten vervaar digd. Ze bestaan uit groepen portretten van de beheerders van de bank in conferentie bijeen, van de aankondiging van het disconto door een der directeuren, die aartoe uit zijn privévertrek is gekomen en met de hand in de driekwart geopende deur het belangrijk nieuws vertelt, van den architect en zijn helpers, van de aankomst van de garde-sol daten, die de bank bewaken, en van transport van goud in baren De eerste Mei. De eerste Mei is een roode dag. Het is welbekend. De socialisten van Engeland, als die van anderen landen, maken er een dag van optocht en propaganda van. In Enge land is de geestdrift voor den dag bij de La- bourpartij wat verzwakt, omdat de Commu nisten hem feitelijk voor zich hebben op- geëischt. En Labourmannen en Communisten zijn in dit land gezworen vijanden. Het is daarom juist, te zeggen dat de eerste Mei in Engeland een Communistische dag is, ron der dan de roodste. Niet dat men er veel van merkt. De openbare symptomen beperken zich veelal tot optochten van werkloozen, die gewillige werktuigen zijn van de meest revo- lutionnaire element en in de samenleving. Er is in Engeland echter een instelling, welke zeker verder verwijderd is van de in zichten der Communisten dan elke andere, die nochtans van 1 Mei bijzonder werk maakt. Die instelling is de Bank van Enge land en 1 Mei is het eenige aanknoopings- punt indien tijd een aanknoopingspunt kan zijn, en waarom niet tusschen Com munisten en de Bank van Engeland. Maar gij zult beseffen, dat de wijze van viering even ongelijk is als de instellingen ongelijk zijn. De Communist neemt zich op dezen dag gewoonlijk voor zich gedurende het jaar weer als een goed Communist te gedragen. Voor de Bank van Engeland beteekent de dag een nieuwe belofte, in gedachten afgelegd door het personeel van hoog tot laag, dat het zich zal gedragen als dames en heeren, niet alleen gedurende de kantooruren maar onder alle omstandigheden. Het is niet heel duidelijk waarom de Bank van Engeland den eersten Mei uitkiest als het begin van het jaar voor zoover het de levenshouding van het perso neel aangaat, maar het is nu eenmaal het ge bruik, zoowel in het hoofdkantoor in Treadneedle Street als in de filialen in het land, om op dien dag het personeel bijeen te roepen en een directeur een korte toespraak te doen uitspreken en dan een lijst van plech tige voorschriften te doen voorlezen, waar naar elk lid van het personeel zijn of haar gedrag voor het komende jaar moet richten. Het personeel wordt in die lijst herinnerd aan den ernst °u de waardigheid van zijn beroep. Het wordt op het hart gedrukt nooit met een woord te reppen over de veelzijdige transacties van de Bank. Van allen wordt ge hoorzaamheid en verknochtheid verlangd. De noodzakelijkheid van hoffelijkheid en tact tegenover eiken klant, den hoogstgeplaatsten en den nederigsten. wordt met nadruk op aller harten gedrukt. En zelfs wordt de manier van kleeden niet over het hoofd ge zien en wordt het personeel in plechtige be woordingen duidelijk gemaakt, dat de klee ren, welke men met vacantie of gedurende wandeltochten draagt, in Threadneedlc Street misplaatst zijn. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. De Samenstelling van Kuikenvoer vol gens Instinct der Kuikens. Bekijken wij de tabel van eenigen tijd geleden nog eens nauwkeurig dan zien wij hoe bepaalde grondstoffen geduren de de eerste weken niet erg gezocht wa ren door de kuikens, n.1. gedroogde on- dermelk en beendermeel. Tegen de achtste week kwam het beendermeel melk, doch steeds bleef het gebruik daarvan lager dan van de gedroogde karnemelk. Oppervlakkig beschouwd zou men van zoo'n proef zeggen: de kuikens zul len natuurlijk (net als kleine kinderen en groote menschen) als ze de kans krijgen van het lekkerste het meest eten en de rest laten staan. De kuikens blij ken echter veel wijzer te zijn dan de menschen en %veten, hoewel zij waar schijnlijk ook best voorkeur hebben van de eene grondstof boven de andere, best van alles zooveel te eten dat de voe dingswaarde van het geheel gunstig blijft. En merkwaardig genoeg komt nn deze kenze en voedingswaarde weer tamelijk goed overeen met de samenstel ling van een recept dat door jarenlange proeven in bepaalde streken van Amerika als het beste knikenvoer ge vonden is. Om dat te laten zien geef ik hier nu de cijfers van wat de kuikens zelf uitzochten in de eerste acht weken (percentsgewijs) naast die van het offi- cieele recept van het regeerings-proef- station van den staat Missouri waar de proeven genomen werden. eiwit koolhydraten vet asch ruwvezel 1 en 2 3 4 18.7 18.5 18.4 54.3 55.3 54.3 4.8 4.7 4.7 6.6 6.8 7.3 4.6 3.6 4.3 Is het niet interessant te zien hoe deze kuikens die net konden eten wat ze wil den en van elke gronde of net zooveel als ze wilden, vrijwel iedere week een constante hoeveelheid aan eiwitachtige stoffen, zetmeel, vet, enz. opnemen? Nemen we het totaal dan krijgen we dus als samenstelling van dit „zelfge kozen" opfokvoer: eiwitachtige stoffen 17.3—19.2 koolhydraten 5^.3—57 vet 4.7—4.8 asch 6.6—7.7 en ruw vezel 3 tot 4.6 Hierbij merken we dus op: een be trekkelijk matige aanvoer van eiwitten, lang niet zoo overdreven zooals die in de meeste kuikenopfokvoeders voor komt, doch daarbij moet men in aan merking nemen dat hier de kuikens al léén dit voer kregen en geen aparte graanvoedering. Verder wijs ik op ongeveer 4 aan ruwvezel, omdat nog veel te veel de ruwvezel met een scheel oogje aange keken wordt met het oog op haar onver teerbaarheid. Dergelijke onverteerbare stoffen hebben voor de prikkeling van den darmwand juist haar nut. Nu zal men vragen: Ja, alles mooi en wel, doch hoe zagen die „vrije-keus" - Proef- Samengesteld kuikens kuikenvoer maismeel 39.4 50 tarwezemelen 11.1 15 tarwegries 29.3 15 gedr. karnemelk 6.1 15 gedr. oudermelk 4.8 15 diermeel 5.4 alfafa-bladmeel 0.9 Beendermeel 3.0 4 zout 0-2 2 Totaal 100.2 101 Bekijken we nu deze cijfers nader dan zen we dat de „vrije-keuze" kuikens on geveer 10 minder maismeel gebruiken dan volgens het officieele recept, doch deze 10 weer aanvullen met 10 meer tarwezemelen en gries. Aan dierlijke eiwitbronnen gebruikten ze evenals bij het officieele recept ongeveer 15 Het officieele recept werkt alleen met ge- draagde melk en laat diermeel geheel weg, wat met het oog op de ervaring die sommige diermeel soorten bi; kuikens opleverden, zeer verstandig is. Onze ver standige kuikens leeren ons echter nog meer. Hiertoe verwijs ik naar volgende tabel 5 6 7 8 totaal 17.9 17.3 19.2 17.8 18.1 56.1 57 54.8 56 55 8 4.7 4.8 4.7 4.7 4.7 6.6 6.7 7.4 7.7 7.1 3.9 3.4 3— 3.— 3.5 kuikens er uit na acht weken? Welnu, bekijk tabel 3 nog eens. Gewichten op verschillende leeftijden Samengesteld voer Proefkuikens hennen hanen hennen haneD eerste dag 38 39 38 38 op 4 week 166 178 144 164 op 8 week 418 464 379 461 Zoowel op 4 weken als op 8 weken ble« ken de hennetjes en haantjes best ge groeid te zijn en zagen er uitstekend uit Dó gewichten verschilden niet veel van de beste gewichten zooals die bij jaren lange proeven met het Missouri-recept verkregen waren. Een week later nam men van den zelf den foktoom weer een aantal kuikens en voerde deze met het Missourirecept weer acht weken en daarvan waren de eindresultaten hennetjes 349 gram, haantjes 368 grarn, dus deze waren zelfs iets lichter dan de vrije keus kuikens. Als conclusie kunen we dus zeggen dat dergelijke proeven den weg wijzen naar een goede samenstelling var. kuiken voer en tevens dat ze recepten, die door jarenlang berekenen en probeeren ver kregen zijn, een interessante steun geven. Dr. TE HENNEPE. Groot vlootbezoek. Drie millioen dollar voor het zakenleven. Men vraagt waarom we zoo dikwijls naar de Presidio gaan, en wat we er doen. De naam Presidio is Spaansch voor fort of ver sterking, en wordt hier enkel in het Westen gebruikt voor de forten door de Spanjaarden gebouwd, toen ze Californië ontdekten en occupeeden. In vroegere jaren waren er vier zulke Presidio's, één in San Diego, één in Santa Barbara, één in Monterey en één in San Francisco De Presidio's in San Deigoen Santa Barbara werden als garnizoensplaat sen opgeheven door de Amerikanen tegen 1870. De Presidio in Monterey, waar nog vele historische monumenten zijn en gebou wen door dè Spanjaarden en Indianen ge bouwd, zijn intact gebleven, en is de meest interessante heden ten dage. Het is nu een U. S. Cavalry en Artillery Post, en was vroe ger de meest importante in Californië. Een volgenden keer zal ik u hierover schrijven. Vandaag wil ik u enkel vertellen over de Presidio te San Francisco. In de eerste plaats gaan wij er naar toe, omdat wij in de Quatermaster Depot het meeste van ons voedsel koopen tegen gouvet- nementsprijs, bijv. vleesch, eieren, meel, sui ker, blikjes, etc., kortom alles wat voorradig moet worden gehouden voor de officieren en soldaten van den Post. Gepensionneerde offi cieren kunnen hier ook koopen, en dit is na tuurlijk veel voordeeliger, omdat dit zonder profijt door het gouvernement wordt ver kocht. Gasoline voor de auto koopen we er ook voor zoowat halven prijs, en op die ma nier is het voordeelig en de moeite waard voor ons naar San Francisco te gaan. Verder heeft mijn man er veel kennissen en hooren wij al het nieuws en is er meestal een of andei gaande, waar de menschen van den Post kos teloos naar toe kunnen gaan, bijv. een lezing door het Roode Kruis gegeven of door de Young Men's Christian Association, vrije bioscoop-voorstellingen, boxing matches, polo games, etc. En het is altijd een mooie en in teressante rit om door de verschillende forten en de Presidio zelf te gaan. Kapitein Marino, met 41 man, op hun tocht naar het Noorden van Monterey, ontdekte Lake Merced, een voet-water-meertje, vlak bij den Pacific Ocean en kampeerde daar. Hij vond de plaats zo omooi, dat later de Span jaarden er een Fort bouwden, dat na de Amerikaansche overname Fort Winfield Scott genoemd werd. Het Spaansche gouvernement zette ongeveer 3000 acres land apart voor dit Fort en omringde het met een muur en ver sterkte het tegen Indianen-aanvallen. Latei toen alifornië tot de Unie toetrad, behield het Amerikaansche gouvernement dit voor een garnizoensplaats. Het orgineele Spaansche Fort, ideaal gelegen vlak aan de Golden Gate, is nu nog maar een bergplaats, doch de heuvels rondom zijn zwaar versterkt met vele batterijen van 10 en 12 inch-kanonnen en groote mortier-batterijen, de een boven de an dere op de stijle heuvels, an den voet van de heuvels zijn de kleinere kanonnen voor de protectie van het mijnenveld in de Golden Gate, dat hier zoowat drie mijlen wijd is. Aan den stadskant van de heuvels zijn de prachtige Presidiogolf links, die door het gou vernement worden onderhouden en waar de officieren van den Post en hun vrienden kun nen golf spelen. In de Presidio zijn de infanterie-barracks en ook het hoofdkwartier van de 9th Corps tien westelijke Staten beheerscht. Ook is hier het tweede grootste hospitaal in het land, Letterman Hospitaal, beroemd voor zijn chi rurgische behandelingen door de geheele we reld. Iederen Vrijdagmiddag om 3.30 is „Dress Parade", waar alle troepen aan deel nemen, met hunne vaandels en muziek; toe gang is vrij voor iedereen die wil komen. Aan één kant van het paradeveld staat een groot wit bord, waarop te lezen staat: „Het is een oude traditie op dezen Post, dat slechts de jongste tweede-luitenant over dezen para de-grond mag loopen, voor alle andere per sonen is dit ten strengste verboden". Ik pro, beerde er eens over te gaan, doch een schild wacht riep me gauw terug. En u kunt zich voorstellen, dat de jongste tweede-luitenant heel voorzichtig is, dat niemand dit uitvindt; dan zou hij nog meer grappen moeten ver dragen. De meeste muren van het origineele Spaansche Fort zijn nu weg, hier en daar staat nog maar een stuk. Een gedeelte is nu een ammunitie-magazijn, waarin een twee jarige munitievoorraad voor klein kaliber, wapens wordt gehouden voor de troepen van den Post. Een orgineel gebouw, door de Spanjaarden gebouwd en waarvan de dak pannen door de Indianen werden gemaakt, is nu de officiersclub. Een gedeelte is gere serveerd voor de dames, die heir lunches en teas en kaartpartijen houden en allerhande feestjes geven. Men kan de kleinere zalen huren voor enkel damespartijen, voor lunch, tea of dinner, voor heel geringe kosten. De lwans om de club zijn versierd met aller- hande kanonnen, meestal van de Philippij- nen komende, doch er zijn twee prachtig ver sierde, uit brons gegoten kanonnen, die door Pizarro gebruikt werden in zijn verovering van Peru. Ze zijn over 12 voet lang en ge dateerd 1660. Dit lijkt niet oud in Europa, doch in dit nieuwe land is het oerwoud. Vlak bij Golden Gate is Crissy Field, het militaire vliegveld, waar altijd veel activiteit is. Een gedeelte van het veld is afgezet voor zijn allen op den vlakken grond, op de heu vels zijn de officierswoningen, prachtig on derhouden met mooie lawns en bloemperken. Na den grooten brand in 1917, waarbij ook een poloveld. De barracks en warehouses generaal Pershings huis en zijn vrouw en twee kinderen verbrandden, heeft men zoo veel mogelijk de houten gebouwen wegge daan. Ze zijn nu van steen en cement met weinig of geen gevaar voor brand. Fort Miley en Fort runston zijn nu afgescheiden van de Presidio zelf. Daar het land zoo waardevol werd, heeft het gouvernement er groote stukken van verkicht, en het zal zoo lang niet meer duren of de plaats, waar de tegenwoordige Presidio is, zal denzelfden weg gaan, omdat de prachtige ligging een mooi villa-terrein geeft, en als het gouverne ment er een reuzenprijs voor zou krijgen, kan het ergens in de zandduinen andere bar racks etc. bouwen. Terwijl Fort Scott aan den binnenkant van de olden Gate ligt, zijn Fort Funston dichter bij den Pacific Ocean. Ze zijn omringd door mooie wouden en zeer gezocht voor picnic- plaatsen en om er paard te rijden. Hiervoor, kan men de noodige permissie krijgen van den commandant. Tegenover Fort Scott, op Point Benita, waar de Golden Gate in de Pacific Ocean komt, ligt Fort Barry, ter pro tectie van de Golden Gate. Fort Barry heeft de grootste kanonnen ten Noorden van Pa nama aan den Pacific Ocean. Het is echter een zeer onwenschelijken Post vanwege het klimaat, zeer koud, met bijna eeuwigen ne vel. Drie mijlen van Fort Barry, „als de kraai vliegt", ook aan de Golden Gate, en aan den voet van de Mount Tamalpais berg-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9