HET ORGELCONCERTEN DE REDE VAN PROF. Op. ALBERTSCHWEITZER IN DE GROOTE KERK DE INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN OCEAAN- VLIE iERS TE ROME. DE POSTVLUCHTEN OP INDÏÊ. DE OCEAANVLUCHT VAN DE DO X BEËINDIGD. In Spanje geland. MISS EARHART IN IERLAND GELAND. Noodlanding te Londonderry. In 15Va uur. Teleurstelling te Panjs. Amelia Earhart vliegt verder VREUGDE VERSTOORD DOOR VLIEGONGELUK. Bestuurder en inzittend foto graaf gedood. ZWEEFVLIEGTUIG TE BORKUM OMLAAG GESTORT. De bestuurder gedood. TWEE HONGAARSCHE AVIATEURS VERONGELUKT. De Hongaarsche oceaanvlieger Magyar niet omgekomen. V 459e STAATSLOTERIJ Zaterdagavond had in de zeer goed ge vulde Groote Kerk de met gespannen ver wachting tegemoet geziene gebeurtenis plaats van het orgelconcert en de rede van prol dr. Albert Schweitzer. Ieder zal wel iets weten van prof- Schweit zer, en wanneer dit voordien bij een enkele het geval niet was, dan heeft men toch den laats ten tijd in onze courant het een en ander kunnen lezen, betrekking hebbende op deze tfereldfiguur, die niet alleen op philisophisch. theologisch en medisch gebied zooveel pres teerde! maar die daarbij toonde mensch te zijn in de groote beteekenis van dit woord. Nadat de heer Grondsma een kieine wij ziging in de.volgorde van het programma had aangegeven en herinnerd had aan de collecte, die ten bate van het werk van prof. Schweitzer in Lambarene, zou worden ge houden, betrad proi Schweitzer den kansel. We laten hier in 't kort den inhoud volgen van het door prof Schweitzer gesprokene: Spr. begon met „Verzeihung" te vragen voor het feit, dat hij de aanwezigen niet in hun landstaal kon toespreken, maar spr. zou toch probeeren zoo duidelijk mogelijk te spre ken, zoodat zeer velen zijn woorden zouden kunnen verptaan. Spr. was predikant aan de Nicolai-kathe- draal te Strassburg en hoogleeraar aan de Strassburgsche universiteit. Hoe nu kwam spr. er toe zich bij de missie te voegen in de binnenlanden van Afrika? De wetenschap en de techniek zijn zoo vooruitgegaan, zoovele middelen al zijn ge vonden tegen ziekte, pijn en dood en de kunst van het opereeren heeft zich al zoozeer ont wikkeld. dat hier bijna alle menschen die hulp deelachtig kunnen worden. Allen kunnen wij hier te gelegener tijd baat vinden bij deze wetenschap. Dit echter moeten wij niet als iets vanzelfsprekends beschouwen, we moeten deze rijkdom uitdragen naar de menschen in de verte, die deze hulp nog ontberen moeten. Daarom vatte spr. 't plan op om als zende ling naar Afrika te gaan en omdat de zen dingsgenootschappen altijd gebrek aan geld hebben, besloot spr. dit zelf bijeen te bren gen, wat gelukte. Zoo kon spr. in 1913 op reis gaan naar de plaats, die spr. zich ai had uitgekozen, naar Lambarene, iets ten Zuiden van den evenaar, in het Westelijk deel van 'Afrika, midden in het oerwoud aan de rivier de Ogowe. De missionarissen hadden spr. al op de hoogte gebracht van de groote nood, die hier beerschte en van het feit, dat deze plaats gunstig gelegen is om te bereiken; van de zee af kan men hier over het water komen. Zoo begon spr. hier dan met de bouw van het hospitaal en de barakken van bamboe. Ook spr.'s vrouw zou hier werkzaam zijn en wel als ziekenverpleegster. Echter als een toeschouwer niet geweten had dat diet bouwsel een hispitaal was, zou hij het uit zichzelf niet hebben geraden. Maar toen spr.'s werk daar goed begon op te nemen brak de oorlog uit, wat voor het hospitaal groot nadeel ten gévolge had. Na den oorlog was spr. ziek en wanhopig en had spr. groote schulden, die hij niet wist te be talen. Hierna reisde spr terug naar Europa, waar spr. op de universiteit van Upsala in Zweden kennis maakte met den theoloog Söderblom, die hem het plan deed opvatten orgelconcerten te gaan geven om zich het geld te verschaffen, waarmee het werk in Lambarene hervat zou kunnen worden. Dit geschiedde; de Zweedsche kerken niet zoo groot, zeide spr., als de Hollandsche, maar toch in hun soort mooi werden voor spr. opengesteld. En zoo was het mogelijk, dat spr. in 1924 weer naar Lambarene ver trok. En weer werd begonnen al ging dit nu niet zoo snel als de eerste keer met het bouwen van barakken van bamboe. Men had hier nu ook eenige Europeesche verpleegsters al was spr.'s huis eigenlijk niet groot genoeg om hen te huisvesten. Ook het hospitaal bood geen ruimte genoeg. Men had gerekend op 15 zeiken, maar weldra kwamen er 10, dan 150, 200 Zoo besloot spr. een nieuw hospitaal te gaan bouwen op 300 K.M. afstand van het zendingsstation. Voor dit doel echter moest spr. eerst het oerwoed omhakken en zoo werd hij in 1925 weer bouwmeester, niet van bamboebarakken echter, maar nu werden duurzame gebouwen opgericht Het duurde nog anderhalf jaar voor het hospitaal in deze nieuwe gebouwen verplaatst kon worden. Spr. was gelukkig, toen eindelijk het hos pitaal hier kon worden ondergebracht en vooral gelukkig was hij, toen ei; isoleerba rakken kwamen waar de besmettelijke zieken konden worden geborgen. Daarnaast kreeg men barakken voor geesteszieken, die ook onder deze primitieven voor komen en die men daar, als ze gevaarlijk zijn, in het water gooit, of aan handen en voeten gebon den in het woud aan de wilde dieren prijs geeft. Droevig was het voor spr. geweest de gevaarlijke geesteszieken, die tevoren niet in de barakken geborgen konden worden, weg te sturen. Nu is het hospitaal een groot dorp. Twee Hollandsche artsen hebben tijdelijk het werk van spr. overgenomen en hebben het spr. mogelijk gemaakt een reis naar Europa te ondernemen. En het deed spr. ge noegen, dat we zoo handig zijn met operee ren, want vele gevallen doen zich daar voor, waar alleen het mes helpen kan. Vele men schen moesten er onder vreeselijke pijnen sterven aan beklemde breuken; doet zich nu een geval voor, dan legt men de ziekte in de boot en roeit veelal dag en nacht door tot het hosptiaal is bereikt, vaak is men dan nog net op tijd en kan de zieke worden gered Laatst kwamen in vijf minuten tijds twee kano's met een zieke aan en ook nog juist op tijd. Het merkwaardige is, dat ze er zelf op aandringen zich te laten opereeren, omdat ze dan vertrouwen beter te worden. Soms komen vijf, zes of wel zeven man tegelijk in het hospitaal aan, die niets anders zeg gen, dan: opereeren. Ze komen wel van zoo ver, dat niemand van de inboorlingen in het hospitaal hun taal verstaat; eens zelfs legde men 600 K.M. af om naar het hospitaal te komen, dat nu meer nog, dan vroeger een centrum is voor chirurgische arbeid. Ook hebben-de Hollandsche artsen in Lam barene de zeldzame gave met de primitieven om te gaan en ze te begrijpen, iets wat in de eerste plaats noodzakelijk is. Nu nood ook heerscht in Europa mee- nen velen zich niet met andere streken te kunnen bezighouden, maar dan was spr.'s gedachte deze: Wanneer hier een mensch van een zware ziekte door operatie beter wordt, kan hij den ken: ik ben geholpen, en daardoor ben ik een broeder geworden van de onbekende in de verte en»voor mijn redding wil ik danken met een offergave, opdat menschen, die in de zelfde nood verkeeren, als met mij het geval was, op dezelfde wijze geholpen kunnen wor den. Alles wat men tot deze gedachte noodig heeft, is een denkend hart. En bij denkende harten en dankbaarheidsoffergaven hoeft de zendeling voor geldgebrek geen angst meer te hebben. Spr. dacht hierbij aan de spreuk uit den Bijbel: Offer God dank. Hiermee arbeidt men voor het rijk Gods en brengt men de liefde van Jezus ook onder de ver-wonende menschen. Spr. uitte vervol gens den wensch, dat het zoo moge zijn, dat allen, de menschen hier en de zendeling ginds, in de verte zullen arbeiden aan 't rijks Gods om het over de wereld uit te dragen. Dazu helfe uns Gott. Amen. Waarmede prof. Schweitzer zijn rede besloot. Zeker zullen zeer velen van de aanwezi gen getroffen geweest zijn door deze rede en door dezen geleerde, die zich evenmin, als in zijn werken, in zijn woorden ergens op laat voorstaan. Die spreekt over zijn vesti ging in Afrika, als gold dit iets heel alle- daagsch en niet een opoffering, die door haar grootte een zeldzaamheid is. Die spreekt over barakken bouwen en omkappen van het oerwoud, alsof dit dagelijks werk is van een geleerde. En die het woordje „ik" zoo onop vallend en bescheiden uitspreekt, als was het de aanduiding van een persoon, die onder andere menschen slechts geldt voor de eerste de beste. Misschien is het juist door dezen eenvoud, dat men des te sterker voelt met een mensch te d<?en te hebben die èn door geestesgaven èn door gemoed uitsteekt boven de meeste menschen. Misschien is deze eenvoud juist een natuurlijk gevolg van prof. Albert Schweitzer's zielegrootheid. o Als men aan Albert Schweitzer als orga nist denkt, denkt men tegelijkertijd aan J. S. Bach. Als 10-jarige jongen leerae hij Bach's koraalvoorspelen kennen, later werd hij als organist gekozen bij de Bachuitvoeringen de kantaten in de St. Wilhelmkerk te Straatsburg en daarna stelde hij zich eenige achtereenvolgende jaren onder leiding van Charies Marie Widor, den nu ruim 80-jari- gen organist, die, zoo ik meen, nog steeds dit ambt aan één der Parijsche kerken vervult De omgang met den Franschen meester is de aanleiding geweest tot het schrijven van zijn uitgebreid boek „J. S. Bach", uitgegeven bij de bekende firma Breitkopf und Hartel te Leipzig. Widor had Schweitzer nl. verzocht voor hem en voor de Fransche organisten in het algemeen een verhandeling over die ko raalvoorspelen te schrijven, omdat er noga! eens wat in voorkwam wat hem niet geheel duidelijk was. Schweitzer voldeed aan het verzoek, doch het bleef niet bij een enkel verhandeling, er kwam hoe langer hoe meer bij, Bach's volledige Oeuvre werd besproken en het boek kreeg een omvang van 844 blad zijden. Dit wetende, zal het niemand verwon deren, dat zoo iemand, wanneer hij orgelbe spelingen geeft, de programma's grootelijks vult met composities van den Leipziger can tor. Op de tournee, nu door ons land onder nomen, is de kunstenaar niet van die ge woonte afgeweken en geeft, op één nummer na, slechts Bach-nummers. Zoo hoorde men Zaterdagavond de Pre lude, majestueus ingezet, bracht al direct een indruk van B's machtig genie. De koraal voorspelen zijn heel iets anders. Op verschil lende manieren, al naar de woorden zijn wordt de koraalmelodie, of 'n gedeelte er van, of slechts enkele noten, bewerkt. Uit den grooten voorraad had de organist gekozen: Kyrie, Gott Vater; Christe, aller Welt Trost; Kyrie, Gott heiliger Geist; Gottes Sohn ist Kommen; Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist en Vater unser im Himmelreich. Alle belangwekkende stukken, en, evenals al het andere, meesterlijk gespeeld. Zij dienden ook werkelijk als voorspelen, want 'n goed te- samengesteld koor de bassen alleen had den wel wat sterker bezet kunnen zijn zong de koraalmelodie vierstemmig on middellijk daarop en wist door de fraaie ver tolking ervan den indruk door het orgelspel teweeggebracht, niet alleen nog een wijle te doen voortleven, maar ook te verhoogen. De hulde, door Schweitzer later aan koor en leider gebracht, was wel de beste waardee ring die men wenschen kon. De Canzone in d kleine terts; de overbekende Toccate en Fuga, in denzelfden toonaard en de koraal fantaisie in E, van Cesar Franck voltooiden dti programma door een groot kunstenaar uitgevoerd. Bach en Franck, zij beiden zijn moeilijk, niet alleen voor hem, die hun werken wil spelen, doch ook voor de meeste hoorders. Daarom zal de korte toelichting in het pro gramma van elk nummer gegeven velen wel kom zijn geweest. A. K. Onze verslaggeefster meldt ons nog het volgende: Na rfioop van het concert bracht dr. Schröder namens het comité den kunste naar en spreker dank voor het ten gehoore gebrachte, wenschte prof. Schweitzer een goede reis door Europa en vervolgens een voorspoedige reis naar Lambarene en hoop te, dat Gocl het werk van prof. Schweitzer in Lambarene zegenen mocht, waarna spr. den professor nog een aandenken aanbood, n.1. een foto van het orgel, dat dezen avond door den kunstenaar zoo prachtig was bespeeld. Hierna kwam de heer Grondsma nog qualitate qua met een kaas, een echt Alk- maarsch aandenken dus. voor prof. Schweit zer, die hiervoor en voor de foto op harte lijke wijze dankte en die den heer Grondsma Prof. Schweitzer dankte verder voor de aardige ontvangst, voor al hetgeen dé orga nisatoren van den avond hadden gedaan en het koor voor de mooie weergaqejvafi de ge zongen liederen. i J Hierna was prof. Schweitzer fcooj vriende lijk ons op zijn bekende innemendeenvou dige wijze inlichtingen te verstrek! en over bijzonderheden van het dezerojavofnd door hem bespeelde orgel. Onverkort geven wij hier'wjeer,i wat prof Schweitzer ons over het orgel vertelde: Dit orgel is daarom zoo rrïterei>sant, om dat het een overgangstype is.flHet is wat het uiterlijk betreft een grooteg zeldzaamheid, omdat deze deuren, die op\hpt orgel toegaan, oorspronkelijk slechts te vpnden zijn op kleine orgels en nooit heb ikfMezie deuren, die uit den tijd van de kleine oifgels stammen, op een zoo groot instrument jgezien En zoo is het ook in zijn inrichting *qen oiergang van de kleine orgels uit het eirftie va*n de zeven tiende eeuw naar de monufnentale orgels uit den tijd van Bach. Het heeft dies steelen in zich en is zooals gezegd 4een overgangstype, en als zoodanig b.v. te vergelijken met sommige kathedralen, die' deels nog ro- maansch van stijl, deels /al goihisch zijn. Het is dus een interessant (gedtenkjteeken uit de Bachsche orgelbouwkunst, en biet is te hopen, dat het als een zoodanig' >gedeiïkteeken be houden blijft. W Helaas kan het zijn aljgehecje^ schoonheid niet ontplooien wegens eenige flouten in de speelmechaniek: de ventifen aajn de pijpen openen zich niet voldoerede, waardoor het komt, dat soms de toon valsch' klinkt. Maar deze fout laat zich, wanneer nacn het orgel restaureert, verbeteren, zoodat het dan weer in zijn volle schoonheid!; weerklinken kan. Van beteekenis is verder, dafl men op zulk een oud orgel niet alleen werken van Bach maar ook van Cesar Franck.ten, gehoore kan brengen. j 1 £ucfUvaart In den CaesarzaaJ van het kapitool heeft Mussolini gister de internationale conferen tie van oceaan vliegers geopend, nadat de deelnemers voor dien een krans hadden neer gelegd bij het graf van den onbekenden sol daat. De gouverneur van Rome heette de aan wezigen ^'hartelijk welkom. Hun heldhaftige daden behooren tot de .geschiedenis. Vervol gens wijdde de gouveriieur eenige woorden aan den Zaterdag verongelukten Hongaar- schen/Öceaanvlieger Endres. Vervolgens 'werd het woord gevoerd door Mussolini, dié o.a. verklaarde, dat het hem een groote voldoening was de deelnemers aan de conferentie zoowel als hoofd der re geering als. aviateur te kunnen begroeten. Ook hij herdacht den verongelukten Hon- gaarschenaviateur, waarna hij zijn sympa- thie tot uitdrukking bracht voor den zoo zeer i beproefden Lindbergh. Voortgaande bracht Mussolini de vele aviateurs in herinnering, die den dood heb ben gevonden in dienst van het probleem van het oversteken per vliegtuig van den Oceaan. De oceaanvliegers dienen de zaak des vredes, aangezien zij den afstand verklei nen en de volkeren der-continenten nader tot elkander brengen. Spoedig zal een regelma- tigen vJiegdienst tusschen deze en gene zijde van den Oceaan mogeMjk zijn. Na Mussolini werd het woord gevoerd door den Engelschman Sir Arthur Whitten Brown, die bijna 13 jaiar geleden den Oceaan als eerste had overgevlogen en die uit naam der aviateurs sprak. Hij dankte Mussolini voor zijn woorden en betreurde, dat zoovele niet aanwezig hadden, kunnen zijn, die recht hadden gehad aan dejeonferentie deel te ne men. Na de opening der conferentie werd den vliegers op de Piazza Colonna door de bevol king een levendige 'begroetingsdemonstratie gebracht. Do Duif (thuisreis) vertrokken uit Bankok; aangekomen in Caïcutta De Ijsvogel (heenreis) vertrokken uit Athene; geland te CalcuttaJ D, vliegboot Do X is om 20 uur,45 G.M.T. vlot gedaald. - f Amelia Earhart, die Vrijdag des na middags om 5 uur 50 (pl. tijd) te Har- bour Grace voor haar solo-Oceaanvlucht startte, is hedenmiddag om kwart voor 2 (Greenwiehtijd) in een veld op onge veer 8 K.M. afstand van Londonderry (Noord-Ierland) vlot geland. Zij heeft dus voor den overtocht ongeveer i/5V« uur noodig gehad, hetgeen een record is voor een oceaanvlucht. Miss Amelia Earhart is te Londonderry in Ierland geland. Miss Earhart, bijgenaamd Miss Lindy, was in den afgeloopen nacht om 212 uur 50 M.E. T. van New-Foundland opgestegen voor een Oceaanvlucht, dien zij met suoces volbracht. Zij landde om 15 uur 45 in de nab' heid van Londonderry op een weiland. Na haar lan ding telefoneerde zij onmiddelilijk met Du blin, mededeelende, dat zij bijf haar landing, een noodlanding, niet was gewond. Ook het vliegtuig is ongedeerd gebleven. Gedurende den overtocht had de uitlaat van haar ma chine zeer slecht gefunctionneerd, hetgeen 10 volle uren geduurd had. Over een grooten afstand heeft zij te kampen gehad met hevi ge stormen, regen en voor een gedeelte van den weg ook mist, hetgeen den tocht zeer be moeilijkt had. Bovendien was de benzineme ter gebroken, zoodat de aviatrice zich ge noodzaakt had gezien in Ierland een nood landing te doen. Miss Earhart verklaarde verder, dat zij zich onmiddellijk telefonisch in verbinding wilde stellen met haar echtgenoot, den uit gever Putnam. Het is mogelijk, dat zij naar Londen zal gaan, maar dat zal er van afhangen wat haar echtgenoot haar zal zeggen. Zij is bui tengewoon verheugd, dat de overtocht goed gelukt is. Miss Lindy heeft met haar -vliegtuig twee groote prestaties geleverd. Zij is zoowel de eenige vrouw, die alleen over den Oceaan is gevlogen als de eenige vrouw, die tweemaal den Atlantischen Oceaan per vliegtuig is overgestoken. De Oceaanvliegster Earhart heeft den af stand van New-Foundland naar Londonder ry afgelegd in den recordtijd van 15 uur en 39 minuten. De afstand bedraagt ruim 2026K mijl. Bij haar aankomst weigerde Miss Lindy iets tot zich te nemen. Zij werd onmiddellijk per auto naar Londonderry ge bracht, waar zij haar intrek heeft genomen in een klein hotel. Het bericht, dat Miss Earhart in London derry in Ierland was geland, heeft op het vliegveld van Parijs onder het in grooten ge tale aanwezige publiek groote teleurstelling veroorzaakt. Vele sportvrienden en bewon deraars waren reeds in den ochtend naar het vliegveld gegaan om bij de landing tegen woordig te kunnen zijn. De politie had reeds uitgebreide maatregelen genomen om het vliegveld vrij te houden en de van uur tot uur aangloeiende menigte op een afstand te hou den. Omstreeks twaalf uur was ook de Ame rikaansche ambassadeur Edge aangekomen. De Amerikaansche aviatrice Amelia Ear hart is gistermiddag van Londonderry ge start naar het Engelsche vliegveld Hanwartli. Te Londonderry was een groote menigte sa mengestroomd om de koene aviatrice uitge leide te doen. Miss Earhart heeft gelukwenschtelegram men ontvangen van president Hoover, van den Engelschen minister van luchtvaart en komstig lot van de kaas in Lambarene een kleurig tafreeltje voorhing over het toe- van den Amerikaanschen ambassadeur r. 1 te 1/Amotinr Irvé oon /io 1/ooe in I omKarone LOIldCIl, McllOlJ. Een vliegtuig, waarmede persfoto's van de .nkom^t van mevrouw Earhart te Londonderry naar Londen zouden worden gebrachit, is, meldt de Crt., gis ter in een dichten mist in Schotland neergestort. De bestuurder en de foto graaf, die zich als passagier aan boord oevond, kvvamein beiden om het 'even. Toen mevrouw 'Earhart van het ongeluk hoorde, was zij zeer ontsteld en zij kon bijna niet gelooven, dat de heide „aar dige lui", die zij nog eergister gesproken had, waren onagekomen. Zij verzocht, haar diepe sympathie aan de nagelaten betrekkingen cker slachtoffers te betui gen. „Ik kan mij", zoo zeide zij, „zoo goed voorstellen, hoe dat in den dichten mist bij de kust gebeurd is". Op den laatsten dag van de te Borkum gehouden zweefvliegweek is een zweeftoestel, bestuurd door den piloot Oelsner van de vlieggroep Hamborn, tengevolge van het bre ken van een der vleugels, omlaag gestort. De bestuurder was op slag dood. De beide Hongaarsche oeeaanvliegers, Alexander Magyar en Deorgers Endres, die voor de Zondag beginnende internationale oceaanvliegersconferentie met hun vliegtuig „Rechtvaardigheid voor Hongarije" van Boe dapest naar Rome waren gevlogen, zijn bij de landing op het Romeinsche vliegveld ver ongelukt. Het vliegtuig, dat in glijvlucht was gedaald, is over den kop geslagen en in brand gevlogen. Beide vliegers vonden den dood. Magyar en Endres hebben, naar men zich herinneren zal, den Oceaan in Juli 1931 van Harbour Grace met einddoel Boedapest over gestoken. Nader wordt in verband met het bericht, volgens hetwelk de beide Hongaarsche vlie gers Magyar en Endres zouden zijn veron gelukt, gemeld, dat Endres niet werd bege leid door Magyar, maar door den navigator Julius Bittay. JHQzzondea Stukken Buiten verantwoordelijkheid van at Redactie. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Aan de Redactie vau de Alkmaarsche Courant. GEEN PANIEK? Een nieuwe factor in een nieuwe pe riode. De nieuwe periode is die waarin de boeren en tuinders in Holl „n l gaan verkeeren n.1. de wanhoopsperiode. O, 't is nog maar een begin hoor, de hoogste nood is nog lang niet bereikt. De redding is nog lang niet in 't zicht. Maar toch symptonen zijn er, voor de wanhoop nl. De geluiden uit Friesland wijzen in die richting. Andere provin cies en landstreken zullen wel 'ra mee doen in dit koor. Telegrammen v^i ver schillende bonden en corporaties naar den minister geven de zekerheid van wanhoop en paniek. De nieuwe factor die hierbij een rol zal spslen is nu ook reeds al waar te nemen. Nieuwe Rotterdammer en Handels blad staan hier in vooraan. N. R. schreef voor een paar «eken inzake de Deensche kwestie over amok-makende boera Handelsblad vult dit geluid aan op zijn manielof is 't haar manier 'k Weet waarlijk niet of dagblad „mannelijk" is of „vrouwelijk", 'k Geloof bijna 't laatste. Gevaarlijker alzoo. Iedere boer weet en ervaart dat de steun die de regeering bied en heeft geboden, geen lor waard is. Pachtersleed en pachtersarmoede heeft zij geen sikkepit verminderd. Als de grond-eigenaar-gebruiker be staan kan komt de pachter nog honder- f Niet Officieel Trekking van Maandag 23 Mei i93? 5e Klasse, 5e Ltjst. 32 Hooge Prezen. No. 15894 1000. NO. 4624. 6322, 7364, 13383, 16929, 20844 No. 3404, 5597, 10676, 11110, 11753, 16623 «S 17678, 20966 200. No. 11524, 13929, 13952, 15640, 18913, 1915, 19392 100. 107 ea Prijzen van 70 106 189 225 241 299 «9 541 e». 841 877 1124 1167 1283 1299 1326 1480 1501 1507 1537 1641 1683 1738 2011 2068 2218 2283 2880 2988 3012 3029 3472 3575 3701 3738 4021 4029 4183 4233 5000 5055 5320 5390 5737 5763 5817 5822 1774 1804 2786 2826 3406 3407 3881 4020 4747 4779 5598 5701 6059 6147 68f6875 7663 7692 7807 7924 8419 8451 P806 9820 6211 6219 6383 6548 1365 1765 2602 2684 2273 3338 3814 4552 5454 5919 6771 3819 4715 54S7 6041 6864 7080 7172 7276 7458 7478 7485 8374 9705 7979 8013 8104 8224 8259 8521 8687 8833 9583 96U „,w ■auo 9827 9929 10124 10236 10361 10379 1C:46 10576 10798 10945 10946 10977 11057 11099 11218 11534 11548 11557 11608 11774 11838 11854 11879 11893 12209 12240 12265 1228# 12324 12367 12436 12625 12687 12770 12999 1320| 13306 13458 13500 13562 13763 13734 13856 1387» 13898 14011 14142 14365 14608 14620 14719 14922 15136 15205 15207 15410 15629 15762 15855 15859 15909 15971 16055 16073 16075 16093 16205 16214 16349 16411 16500 16516 16699 16726 16795 16858 16895 16964 17063 17069 17094 17103 17206 17474 17496 17709 17738 17784 17844 17864 17963 17990 18044 18070 18096 18117 18221 18245 18538 18544 18639 18676 18705 19019 19042 19068 19115 19129 19305 19315 19439 19560 19580 19615 19693 19812 19829 20036 20177 20181 20200 20333 20387 20440 20681 20691 20838 20984 NIETEN. 54 64 13 163 576 780 1152 1352 1657 1842 2018 2311 2435 2715 3094 3278 3514 3817 4033 4190 4593 26 192 580 803 1169 1359 1661 2002 2040 2332 2463 2808 3226 3305 3605 3852 4042 4243 4645 36 322 674 847 1171 1378 1662 364 675 928 1236 1441 1673 398 676 962 1249 1497 1684 446 678 968 1254 1567 1747 113 482 679 1028 1267 1572 1779 159 484 719 1069 1270 1636 1833 2058 2358 2506 2929 3230 3385 3640 3866 4051 4348 4653 2159 2179 2429 243) 2568 2688 3032 3078 5278 5300 5426 5450 5723 5766 5933 5939 6101 6159 6475 6515 6735 6758 6762 6853 6869 6931 7274 7305 7646 7742 7934 8029 8171 8173 8283 8328 8481 8492 8693 8728 8831 8840 9037 9123 9135 9219 9238 9275 9468 9490 9720 9725 7369 7800 8048 8176 8348 8508 8765 8864 9504 9731 3714 3734 3983 4018 4150 4158 4434 4544 4786 4794 5410 5417 5606 5698 5895 5900 6048 6077 I 6274 6427 6610 6654 671* 6812 6844 6850 7131 7204 7238 7521 7523 7568 7861 7877 7911 8158 8162 8192 8218 8463 8470 8670 8671 8812 8829 3945 9007 9196 9211 9408 9452 9683 9719 9893 9943 8130 8187 8417 8658 8801 8935 2123 2126 2128 2359 2383 2410 2507 2544 2547 2952 2958 3030 3242 3249 3259 3265 3271 3398 3425 3431 3484 3508 3642 3644 3648 3908 3957 3964 4091 4119 4121 4372 4414 4417 4688 4762 4763 4808 4865 4869 4874 4900 4911 4923 4968 5052 5100 5121 5128 5158 5166 5187 5278 5301 5329 5332 5399 5474 5540 5593 5602 5778 5786 5798 5832 5965 5995 6022 6045 6168 6187 6205 6231 6521 6523 6595 6765 6790 6951 7099 7401 7414 7829 7857 8078 8099 8178 8181 8369 8397 8594 8628 8772 8773 8887 8899 9164 9170 9192 9278 9338 9345 9505 9548 9604 9758 9834 9873 9991 10018 10025 10042 10057 10060 10076 10088 10099 10111 10125 10148 10166 10175 10215 10235 10248 10276 10286 10307 10314 10349 10355 10377 10404 10438 10448 10471 10572 10579 10582 10590 10625 10662 10674 10714 10744 10749 10799 19809 10831 10858 10871 10894 10908 10963 11000 11007 11079 11088 11136 11143 11161 11200 11205 11209 11280 11289 11304 11340 11343 11349 11384 11448 11485 11510 11516 11551 11577 11596 11649 11672 11783 11786 11827 11919 11933 11943 11988 11994 11996 12003 12032 12083 12086 12152 12172 12227 12256 12291 >2315 12316 12446 12471 12479 12481 12502 12515 12544 12552 12670 12679 12680 12702 12741 12745 12790 12792 12844 12910 12927 12943 13040 13116 13130 13172 13213 13406 13477 13491 13510 13592 13695 13704 13721 13770 13850 13940 13941 14010 14043 14069 14104 14124 1413? 14138 14162 14229 14248 14277 14309 14323 14352 14385 14431 14452 14467 14490 14547 14555 14560 14580 14618 14639 14649 14657 14667 14684 14686 14696 14711 14717 14784 14791 14807 14864 14929 14964 15055 15094 15189 15203 15212 15273 15434 15439 15441 15457 15496 15499 15506 15507 15536 15570 15579 15581 15651 15669 15596 15718 15721 15726 15727 15741 15743 15764 15788 15804 15816 15836 15860 15888 15938 15951 15953 15965 15991 16018 16035 16060 16113 16129 16153 16155 16156 16234 16287 16315 16316 16358 16392 16417 16493 16541 16571 16628 16659 16687 16696 16725 16753 16783 16820 16841 16848 16963 17031 17058 17068 17114 17135 17161 17190 17219 17256 17259 17262 17270 17281 17284 17293 17322 17379 17442 17542 17552 17566 17697 17700 17708 17725 17821 17824 17g38 17919 17937 17976 17992 18045 18129 18132 18172 18174 18175 18277 18293 18307 18313 18376 18388 18391 18447 18456 18466 18468 18485 18510 18532 18541 18569 18580 18678 18692 18712 18761 18820 18862 18898 18911 18924 18943 18952 18972 18982 19015 19055 19058 19169 19171 19197 19260 19307 19334 19388 19474 19509 19559 19583 19599 19613 19658 19710 19750 19773 19808 19849 19878 19388 18992 19894 19904 19962 20058 20067 20105 20114 20122 20238 20285 20301 20342 20399 20437 20463 20468 20499 20550 20582 20628 20636 20665 20766 20772 20780 20799 20806 20809 20816 20819 20832 20857 20866 20880 20907 20921 20956 No. 7220 400 moet vervallen. den soms duizenden guldens te kort. Toch mogen de boeren geen pressie uit oefenen met schrikaanjagende tele grammen, toch mogen de boeren hun leed en ellende niet aan de groote klok hangen, zoo oreert het Handelsblad je moet maar durven. Wat een grenze- looze brutaliteit, om zooiets te decretee- ren. Coiijn zegt eenige maanden terug in Leeu« arden: de boeren moeten geduldig zijn en God zoeken. De Regeeringover weegt. Van alle kanten worden de Hol landsche boeren bedot: een mest-pacht- wetje, eierensteun, die niets zal baten, steun aan de zuivel, die averechts zal werken, renteloos crediet aan de tuin ders, dat een fiasco wordt en reeds is- Maar, zegt het Handelsblad: „het is dan ook zeer bedenkelijk wanneer ge* tracht zou worden om met paniek-stem mingen maatregelen af te dwingen. Verder zegt het blad nog wat over op bouwende crisis-politiek en gooit, om haar gewichtigheid aan te toonen er nog een paar Fransche zinnen door heen en daarmee is de kous af. Geen schijn van kans hebben de boe ren, de toonaangevende bladen laten dit nu reeds weten Deze nieuwe factor laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Onthoudt dit voor altijd, boeren- Hollanders. -J Met. dank voor de plaatsiug,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10