Agenda ^heeffsUjdUiqm £aatste A £xmd= en JmwAomix 'ftownciaal 'Itieuws ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK '■■■■■bbuhhhhbbb Cinema Americain, Kameradschaft (ge prolongeerd). Toegang 14 jaar. 7.30 uur A. B. T. 1. Een Vrouwentemmer; 2. Tom als politieagent (sens.); toegang 14 jaar. 7.30 uur, Harmoniebioscoop, Het Congres danst (rom.), toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Twee gelukki ge harten. Boven 14 jaar. 8 uur, Gebouw v. Sport en kunst, Heiloo, vergadering, onderwerp: „Onze Openbare school". 8 uur, Heiloo, Gebouw voor Sport en Kunst. Rede over Onze Openbare School. 7.30 uur Cinema Americain: Kamerad schaft (geprolongeerd). Toegang 14 jaar. A. B. T., 7.30 uur, 1. Een Vrouwentemmer; 2. Tom als politieagent (sens.); toegang 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Twee gelukki ge harten. Boven 14 jaar. 7.30 uur, Harmoniebioscoop, Het Congres danst (rom.), toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Cinema Americain Kamerad schaft (geprolongeerd). Toegang 14 jaar. 7.30 uur A. B. T. 1 Een Vrouwent emmer; 2. Tom als politieagent (sens.); toegang 14 jaar. 7.30 uur, Harmoniebioscoop Het Congres danst (rom.), toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Twee gelukki ge harten. Boven 14 jaar. 7.30 uur Cinema Americain Kamerad schaft (geprolongeerd). Toegang 14 jaar. 7.30 uur A. B. T. 1. Een Vrouwentemmer; 2. Tom als politieagent (sens.); toegang 14 jaar. 7.30 uur, Harmoniebioscoop Het Congres danst (rom.), toegang eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Twee gelukki ge harten. Boven 14 jaar. rijder is naar Muiden door de politie over gebracht. De gewonde is per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd en aldaar opgenomen. KNOEIERIJ. Een bloembollenhandelaar te Hiilegom had in België aan verscheidene klein kwee- kertjes bloembollen verkocht. Bij persoonlijk bezoek of door scheeuwende reclamedrukwer ken waren deze kweekers in de aanbieding ge treden; zelfs werden er voorschotten betaald De Belgische kweekers ontvingen echter nooit de bestelde bloembollen en evenmin kregen zij de voorschotten terugbetaald. De hande laar had in België ook depots gevestigd en de depotshouders waarborgsommen van eeni- ge honderden francs laten storten. De beloof de in depot te geven bollen zijn nooit geko men, evenmin als de waarborgsommen weer in het bezit van de goedgeloovige Belgen ge komen zijn. In overleg met de justitie te Haarlem heeft de burgemeester van Hiilegom besloten een inspecteur van politie op te dragen, in België een onderzoek in te stellen. Dit had tot ge volg, dat de betreffende handelaar werd ge arresteerd en ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld, die hem in voorloopige hechtenis heeft gezet. Eenige andere hande laren zijn in afwachting van hun verhoor vier dagen op het politiebureau te Hiilegom in be waring gesteld. FRAUDE BIJ ZUIVELFABRIEK TE v RAALTE? i I Aan het eind van 1931 werd een assistent, werkzaam aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek „Vooruitgang" te Heeten (gemeente Raalte) door het bestuur dezer fabriek ontslagen, al dus de Courant. De leden der fabriek namen met dit ontslag geen genoegen en belegden een protestverga dering, waarin na herhaald aandringen ook de assistent werd toegelaten. Heftige discus sies brachten voor den directeur bezwarende beschuldigingen naar voren en in een daarop gehouden algemeene ledenvergadering werd de directeur openlijk van knoeierijen met de vetgehalte-briefjes beschuldigd. De officier van justitie te Zutphen heeft thans de politie gelast een onderzoek naar de boeken in te stellen en verschillend perso nen aan een verhoor te onderwerpen. Het onderzoek is thans, onder leiding van den burgemeester van Raalte, in vollen gang BINDENDE UITSPRAAK VOOR HET VERVENINGSBEDRIJF. De rijksbemiddelaar de heer J. K. Wes- terdijk heeft als bizondere bemiddelaar een bindend advies uitgebracht in het looncon- flict in het vervenersbedrijf bij Vroonshoop. In zijn uitvoerig gemotiveerde uitspraak komt de heer Westerdijk tot de conclusie dat een loonsverlaging van 10 in dit bedrijf noodzakelijk is en dat zelfs deze loonsverla^ ging niet tot een sluitende rekening in 1932 zal leiden. MOEILIJKE CAFEONTRUIMING. In den afgeloopen nacht ging het in een café aan de Kijkduinsche straat te Loosdui nen, ofschoon de sluitingstijd reeds was ver streken, nog zeer rumoerig toe. Omstreeks kwart voor één bevonden zich in het lokali- teitje nog een twintigtal personen, van wie verscheidene onder drankinvloed verkeerden. Toen een tweetal surveilleerende agenten het café binnentraden, verzocht de caféhouder hun assistentie. Aan het op rustigen toon door een der agenten gedane verzoek om heen te gaan werd geen gevolg gegeven. In tegen deel, een der belhamels riep luide: „Als hij doelende op den kastelein ons er ^niet uit krijgt, krijg jij ons er zeker niet uit Tegelijkertijd werden de agenten vastge grepen. Een hunner werd uit het café gewor pen en op straat mishandeld. De andere agent werd tegen den grond gesmeten en juist toen hij onder het billard werd gedrukt, zag hij kans zijn dienstrevolver te trekken en tegelijkertijd eenige schoten te lossen. Een der grootste belhamels, zekere N. L., werd daarop in de buik en in de hartstreek ge troffen. Hij werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht. Zijn toestand is heden naar omstandigheden redelijk. In verband hiermede werden aangehou den de 24 jarige los-werkman N. O., de 21 jarige los-werkman Chr. B. en de 23-jarige tuindersknecht B. L., allen te Loosduinen. Ze zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl proces-verbaal tegen hen is opge maakt terzake van wederspannigheid in ver- eeniging gepleegd. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR CULTUUR FILMS. I Zaterdagmiddag vond te Amsterdam onder leiding van den heer D. van Staveren een algemeene ledenvergadering plaats van de Nederlandsche Vereeniging van Cultureele films. Een ontwerp-huishoudelijk reglement weid aangenomen. Een curatorium werd ge kozen, waarin o.m. zitting nemen E. Boek man en Ed. Polak, wethouders van Amster dam, dr. I. H. J. Vos, prof. F. A. C. Went, prof. L. de Blieck, prof. J. C. v. Heerden, prof. G. Sleeswijk. prof. W. Storm van Leeuwen, mr. L. Littaert Peerbolte, de in specteur van het landbohwonderwijs dr. Westerman Holstein, mr. dr. Th. H. van Thieï, officier van Justitie, de hoofdinspec teur van het Lager Onderwijs K. Brants, in specteur van het Lager Onderwijs R van Gaasbeek, J. Polderman, secretaris van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling- Tot hoofdbestuursleden werden gekozen de heeren Ch. van Biene, J. C. Mol, dr. R. H. van Gelder en C. Verkruisen. JONGEN DOOR ADDER GEBETEN. i Gistermiddag was het ongeveer 12-jarige «oontje van den heer Adriaens te Heerenveen op de heidevelden in Mildam aan het bloe menzoeken, zoo lezen we in de Crt. Plotse ling werd hij door een dier gebeten, doch aanvankelijk sloeg hij hier geen acht op. Deze zag direct, dat de jongen door een adder gebeten was en bond direct den boven arm af, waarna hij zich met den jongen naar dokter Pelikaan in Nijehorne spoedde. Deze verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd is geworden, waar door de doktoren Frik en Van der Kamp operatief moest worden ingegrepen. De toestand van den jongen lijkt ernstig. INBRAAK. Zondagavond tijdens de afwezigheid van de bewoners is ingebroken in de woning van D. L. aan den Schiedamschen dijk te Rotter dam. De dieven zijn waarschijnlijk met val- sche sleutels binnengekomen. Alles werd over hoop gehaald. Er wordt een bedrag van 750 en een aantal sieraden ter waarde van 250 vermist. Van de daders ontbreekt elk 6poor. f' PORTEFEUILLE KWIJT GERAAKT Een buitenman Jieeft bij de Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat hij Zaterdag avond met twee vrouwen eenigen tijd is uit geweest, en dat hij later bemerkte, dat zijn portefeuille inhoudende 300 was ontvreemd De politie stelt een onderzoek in, bewoners konden zich slechts met moeite redden. Van de inboedel kon niets meer in veiligheid worden gebracht, terwijl in de boerderij van den landbouwer van der Palen 11 varkens en een kalf verbrandden en in die van mej. Jacobs 6 varkens en een kalf. De brandweer uit Heeze kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Zondagavond is het woonhuis van mej. Tiel aan den Bierweg te Laren tot den grond toe afgebrand. De brand werd te omstreeks half twaalf ontdekt door den caféhouder van B., die de politie waarschuwde. Inmiddels had de architect Bonnet zich in het brandende huis begeven, waar hij de bewoonster in overspannen toestand aantrof. Slechts met de grootste moeite gelukte het hem, de vrouw, wier kleeren reeds vlam hadden gevat, uit het huis te krijgen. Met drie slangen op de waterleiding gelukte het de brandweer na eenige uren het vuur meester te worden. Van het huis dat met riet bedekt was, zijn alleen de muren overgebleven. De brand werd waarschijnlijk veroorzaakt door een petro leumstel op de boven-verdieping, waar mej. T. altijd kookte. Juffr. T., die eenige brandwonden had op- geloopen, werd op last van een geneesheer naar het St. Jansziekenhuis te Laren overge bracht. KORTE BERICHTEN. Te Utrecht is plotseling overleden dr. A. J. van der Weyde, die op 13 Maart j.1. zijn vijftigjarig jubileum als arts vierde. Talisse, uitreis, 21 Mei v. Genua. Tarakan, thuisreis, 21 Mei v. Genua. HollandAmerika Lijn. Drechtdijk, Pac.-Rott., 21 Mei te Londen. Lochgoil, 21 Mei v. Rott., n. Vanc. Maasdam, 21 Mei v. New-Orleans te Rott Statendam, 21 Mei v. New-York n. Rott. Santa Theresa, uitreis, 19 Mei v. Maceio. Wido, uitreis, 20 Mei te Rosario. Garoet, thuisreis, 21 Mei te Suez. Kota Pinang, uitreis, 19 Mei v. Singapore Kota Pinang, 21 Mei v. Rott. te Batavia. Sibajak, thuisreis, 24 Mei te Marseille verw. Tosari, uitreis, 21 Mei te Napels. Almelo, B.-Aires-Rott., 20 Mei v. Las Palm. Bacchus, 20 Mei v. Alicante n. Barcelona. Berenice, 20 Mei v. Tanger n. Gibraltar. Cottica, thuisreis, 20 Mei v. Paramaribo n. Madeira. Hermes, 20 Mei v. A'dam te Hamburg. Iris, 20 Mei v. Uddevalla n. A'dam. Irene, 19 Mei v. P. Barrios n. Kingston. Pluto, 20 Mei v. Bordeau n. La Pallice. Proteus, 20 Mei v. Aarhus n. A'dam. Stella, 21 Mei v. Salonica te Samos. Venus, 21 Mei v. Lissabon te Genua. Grynssen, 21 Mei v. A'dam n. Hamburg. BRANDEN. Te Broekhuizen (Limburg) is de hout zagerij, timmermanswerkplaats en houtop slagplaats van de fa. Gerarts geheel afge brand. De inventaris en eenige scheepsladin gen hout gingen verloren. Door het in brand geraken van met hout wol gevulde pakkisten is Zaterdagnacht 3 uur een hevige brand ontstaan in het achter gedeelte van het bijouterieën-magazijn van den heer B. v. d. Hove te Winschoten. Twee deelen van het magazijn zijn uitgebrand. Eerst om 4 uur was de brandweer het vuur meester. Verzekering dekt de schade. Te Spier, gemeente Beilen, is Zaterdag omstreeks 7 uur de boerderij van den heer B. Joling afgebrand. De geheele inboedel ging verloren. Vier varkens en een kalf zijn in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. Hedenmorgen brandde op de Rul te Heeze een 4-tal boerderijen, eigendom van den land bouwer G. v. d. Palen, mej. H. Jacobs en de weduwe Ceelen, tot den grond toe af. De brand ontstond in een schuur van den land bouwer v. d. Palen. De vlammen sloegen spoedig over naar de bijbehoorende boerde rij, ook de boerderij van mej. Jacobs werd door het vuur aangetast, evenals een derde leegstaande boerderij. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat ook de boerderij van de wed. Ceelen, die aan de overzijde van den weg lag, een prooi der vlammen werd. De Ongecorrigeerd. DE BRAND IN DE HA "EN VAN HAMBURG. Een speciale commissie is opgesteld om een onderzoek .e doen naar de oor zaken van den brand in de haven van Hamburg, waarbij naar thans is geble ken een hoeveelheid celluloid van ruim 30.000 is verbrand. De oorzaak is on bekend. NIEUW KABINET IN PERU. In Peru is een nieuw kabinet gevormd on der leiding van Don Ricardo Revadeneira die behalve als minister-president ook als minister van justitie zal optreden. Minister van binnenlandsche zaken is Ca- pello en minister voor de openbare werken Caso. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Een vijf-mogendheden-co ife- rentie te Tokio? De trein van de V. B.-commis- sie beschoten. DE STAKING IN GRIEKENLAND. Steeds scherper karakter. De staking in Griekenland neemt nog steeds een scherper karakter aan. Thans is ook het spoorwegpersoneel in Macedonië in staking gegaan en de Simplon-expres is niet verder gekomen, dan de Servisch—Grieksche grens. Het spoorwegpersoneel heeft de mees te treinen midden op het traject verlaten. Met behulp van militairen trachten de autoriteiten de treinen althans naar de stations of naar de depots te transporteeren. Te Saloniki zijn het trampersoneel en te Volo de tabakswer kers in solidariteitsstaking gegaan. Hoewel geruchten de ronde doen, dat de voormalige dictator Pangalos plannen zou hebben om in te grijpen is de regeering den toestand meester en heeft zij alle voorzorgsmaatrege len genomen, om de rust in geheel Grieken land te bewaren. URSEM. Vrijdagavond vergaderde de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, van de afd. Ursem, ten huize van den heer S. de Goede onder voorzitterschap van den heer J. Buis Jzn. De voorzitter heette het nieuwe bestuurs lid den heer Tensen hartelijk welkom en hoopte op een prettige samenwerking. De voorzitter deelde mede dat de heeren O. de Vries en T. Verbart wederom als lid zijn toegetreden, hetgeen met applaus werd begroet. In verband met de behandeling der vra genlijst voor het hoofdbestuur voor de sa menstelling van het verdrag vroeg de voor zitter hoe het staat met de kosten van hoefbe slag en het slijpen der messen van de maai- machines. Verschillende leden vonden in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de tarie ven veel te hoog. Voor het slijpen wordt b.v. 0.75 of 1 gevraagd. Aangedrongen werd op een verlaagd en uniform tarief. Besloten werd aan de vaklieden in deze ge meente te verzoeken de tarieven hiervan te verlagen. In behandeling kwam voorts een circulaire van het hoofdbestuur over zelfslachten en verkoopen. De voorzitter deelde mede dat in verband met de lage veeprijzen en de in verhouding daarmede nog hooge vleeschprijzen der sla gers, het voor elke veehouder mogelijk is ten hoogste 2 dieren per jaar zelf te slachten voor eigen gebruik en gedeeltelijk voor den verkoop, mits natuurlijk wettelijk gekeurd door den Keuringsdienst. De voorzitter bracht vervolgens ter tafel een nieuw uitgegeven landbouwkundig maandblad „De Oud-Cursist", waarvan de abonnementsprijs 1 per jaar en franco per post 1.25 bedraagt. Sor. zou zorgdragen naar waarnemingen, verricht in den morden van 23 Mei. 8 0 Medegedeeld door het Kon. Nederl MPf Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777.1 mM te Jan Maijen. Laagste barometerstand 747.0 mM. te Skudesnaes. Verwachting, geldig tot den avond van 24 Mei: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Westelii. ken wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk regenbuien; weinig verandering in temperatuur. Geseind van de Bilt hedenmorgen om 9.11 uur aan alle posten Attentiesein neer! Overzicht, De depressie heeft zich op de Noordzee verdiept en trok daarna Noordoostwaarts. De hooge drukkingen in Noordwest en Zuid west hebben, zich bijna vereenigd, zoodat de koude luchtstroom uit het Noordoosten zich over Frankrijk, Engeland, ons land en, een groot deel van Duitschland uitbreidde en daar overal regenachtig weer heerscht. Al leen Oost-Duitschland heeft nog temperatu- ren boven normaal met groote kans op on weer. In Scandinavië is de temperatuur tot ver onder normaal gedaald. Hernösand heeft een sneeuwstorm, in Denemarken stormt het uit Zuidwest. Bij de verplaatsing van het de- pressiegebied en den Zuidwestelijken hoogen druk naar het Oosten is voor de eerste da gen nog koel weer, met afnemende regen kans te wachten. dat alle leden een exemplaar ter kennisne ming zal worden toegezonden. Aan de orde kwam de circulaire van het hoofdbestuur over het voordragen van perso nen voor leden van het centraal pachtbureau Hirover werd een geanimeerde gedachten- wisseling gehouden en het voor en tegen be sproken. De voorzitter meende dat een dergelijk bu reau nuttig kan werken, mits ook de ver pachters hunne volle medewerking toezeg gen. Op voorstel van den secretaris werd als lid voor dat bureau voorgedragen de voorzit- ter der afdeeling, de heer J. Buis Jzn., waar toe door de vergadering met algemeene stem men werd besloten. Als onpartijdig deskundige werd bij accla matie hieraan toegevoegd de heer J. Koele- meij. Vervolgens werd door den afgevaardigde verslag uitgebracht over de algemeene ver gadering. Als nu kwam aan de orde het organiseeren van een autotocht voor de leden der afdeeling met hunne dames. De voorzitter zette uiteen waarom het be stuur deze opdracht zoo vlug heeft uitge voerd, n.I. om dezen tocht te houden voor den hooitijd. Spr. vroeg zich echter af, gezien de slechte tijden, of hieraan wel uitvoering dient te worden gegeven. De secretaris deelde mede, gezien den gun- stigen financiëele toestand der afdeeling. dat het hem gewenscht voorkomt een prikkel te scheppen voor de niet-leden om toe te treden. Deze tochten worden steeds zoo voordeelig mogelijk gemaakt en met het oog op de slechte tijden zou spr. een bedrag van 25 beschikbaar willen stellen ter bestrijding der autokosten. Voor de leden zullen de onkosten daardoor verminderen en verschillende personen zullen dan eerder besluiten mede te gaan. Met alg. stemmen werd het voorstel van den voorzit ter, zooals het werd aangevuld door den secretaris, aangenomen. De tocht zal gaan naar de bloembollen- velden te Aalsmeer, naar Schiphol en Am sterdam, in welke laatste plaats een rond vaart door de havens en grachten zal worden gemaakt. Een 25-tal leden gaven zich reeds op voor deelname. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Bqek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON HEEMSKERK. Als in een tooverslag is het aardbeien gewas verajiderd ten goede. d Tot kort voor Pinksteren was er zoo g<* als geen leven te bespeuren, doch het wa weer in de Pinksterweek met de daarop, ovlgde regen hebben de akers in bruios g€De' vroege staan in volle bloei *n bloesem beloofd - strenge nachtvors buitengesloten een flinke oogs nU Ook de wasdom der Amazone neg'» flink op te schieten. in de Gedurende de godsdienstoefening de Ned. herv. kerk besomde de collecte v Maandag 23 Mei. Dinsdag 24 Mei. Woensdag 25 Mei. Donderdag 26 Mei. Van een bollenhandelaar te Hiilegom. Onderzoek door de politie. Zijn toestand ernstig. TEGEN DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Protestvergadering met ongeveer 7000 deelnemers. Door de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel waren gister in alle zalen en in den tuin van het N. V.-huis te Utrecht demonstratieve vergaderingen belegd om te protesteeren tegen de loonsverlagingsvoorstellen van de directie der Nederlandsche Spoorwe gen. Er bestond voor deze protestbijeen komsten een enorme belangstelling en uit alle streken van het land waren de spoorwegmannen opgekomen, zoodat elk plekje in het N. V.-huis dicht bezet was. Als sprekers traden op de heeren Moltmaker, van Braambeek, Joustra, Landskroon, Groenewoud cn Van Hinte. Aan het eind der vergaderingen werd een motie tegen de aangekondigde ver laging aangenomen. Na afloop van de vergaderingen had een straatdemonstratie plaats. Er wer den verschillende leuzen meegevoerd. Het aantal personen, dat aan dit de monstratief congres deel nam bedraagt volgens officieele opgave 7000, van N. V.- zijde schatte men het aantal echter op 8 9000 deelnemers. Het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer een half uur. De bewoonster naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd. Stoomvaart Mij. Nederland, Kon. Holl. Lloyd. Rotterdamsche Lloyd. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone, 21 Mei v. A'dam te Rott. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefkerk, thuisr., 20 Mei v. Oran. Java—ChinaJapan Liin. Tjinegara 19 Mei v. Shanghai te Manila. Tjibadak 19 Mei v. Hong-kong n. Amoy. Java—New-York Lijn. Polyphemus 19 Mei te Philadelphia. Simaloer, Java-N. York; 21 Mei v. Genua. Kon. Paketvaart-Mij. N Holland 19 Mei v. Singapore n. Ade- laïde. Sigli 20 Mei v. Rangoon n. Sumatra Tasman 20 Mei .v. Reunion, v. Batavia n. Kaapstad. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Alwaki 21 Mei v. Rott. te Hamburg. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, Japan/Rott. 20 Mei v. Penang. Holland—Afrika-Lijn. Meliskerk (thuisr.) 15 Mei v. Algoabaai. HollandAfrika-Lijn. Springfontein 21 Mei v. Amsterdam via Antwerpen naar Zuid-Afrika. HollandWest-Afrika-Lijn Maaskera, 21 Mei v. Amst. n. Bremen. Houtzagerij afgebrand. Te Winschoten. Boerderij afgebrand. Vier boerderijen te Heeze verbrand. De corr. te Washington van de „Balti- more Sun" verneemt, dat Japan de Ame- rikaansche regeering heeft uitgenoodigd om deel te nemen aan een vijf-mogend- heden-conferentie die te Tokio bijeen zou komen. Doel der conferentie schijnt te zijn, het bespreken van maatregelen tot bescherming der onderdanen der be trokken vijf mogendheden en hun eigen dommen. Volgens nog onbevestigde berichten zou gedurende de reis van de Mantsjoe- rijsche volkenbondscommisie van Char- bin naar Moekden en wel op de Zuidelij ken lijn van den Chineeschen Ooster spoorweg nabij 't station Tsjansjach, de trein van de commissie beschoten zijn. Volgens andere geruchten zouden Chi- neesche opstandelingen den spoorlijn tusschen Tsjangtsjoen en Tsjansjag heb ben vernield. Hoewel de raad van be heer van den Chineeschen Oosterspoor weg deze berichten tegen spreekt, wor den zij door eenige Mantsjoerijsche bla den als juist gepubliceerd. De couranten voegen er aan toe, dat door het ingrijpen der Japansche militaire autoriteiten de V. B.'s commissie behouden te Tsjang tsjoen is aangekomen. De Engelsche vice-consul te Nanking, die zich naar het binnenland had bege ven om met een bandietenbende tc on derhandelen over de invrijheidstelling van den missionnaris Ferguson, is ern stig gewond doordat door bandieten op hem geschoten wer<i. HET SELECTEEREN VAN AARDAPPELEN. Daar dit jaar in verband met het mo gelijk in werking treden van wettelijke voorschriften voor den uitvoer van poot- aardappelen, waarschijnlijk meer per- ceelen aardappelen voor de veldkeuring zijn aangegeven en ook het aantal per sonen, dat zijn gewas zal laten keuren, grooter is, wordt het volgende onder de aandacht van allen, die bij deze keurin gen betrokken zijn, gebracht. Bij de teelt van pootaardappelen spe len de ziekten, vooral die van het loof, een zeer belangrijke rol. Daarom is het noodig, dat allen, die zich met deze teelt bezig houden, zich goed op de hoogte stellen van alle ziekteverschijnselen, die aan de planten (en aan de knollen) waargenomen kunnen worden, zoomede met den aard dezer ziekten en de wijzen, waarop zij verspreid worden. Een op somming en een uiteenzetting van deze ziekten kan in een bericht niet gegeven worden. Alle belanghebbenden worden daarom verwezen naar de uitvoerige be schrijving van de ziektebeelden en van de wijzen, waarop de selectie moet wor den toegf oast in Mededeeling no. 6 van den Plantenziektenkundigen Dienst: Aardappelziekten, waarmede rekening moet worden gehouden bij de veldkeu- ring en bij de selectie (prijs 0.30). Raad plegen va i inhoud van dit boekje wordt ten zeerste aanbevolen. Verder wordt (en dit geldt ook voor de verbouwers, die reeds langer aan de keuring deelnemen) gewezen op de noodzakelijkheid van het zeer vroeg ver wijderen van alle zieke planten uit het gewas. Hierdoor toch voorkomt men verbrei ding in het gewas van ziekten als blad- rol en topbont. Van de nauwkeurigheid, waarmede deze maatregel wordt toege past, hangt grootendeels, zoo niet geheel, de waarde van de nateelt af. Vandaar, dat alle verbouwers, die aan de aardap pelkeuringen deelnemen, met nadruk er op worden gewezen, dat met de selectie een aanvang moet worden gemaakt, zoodra de eerste verschijnselen van de ziekten, die met het pootgoed vergaan aan de planten kunnen worden waarge nomen. Nalatigheid in deze kan niet an ders dan teleurstelling opleveren. Nadere inlichtingen zijn gratis te be komen bij den Plantenziektenkundigen Dienst en bij de bij dezen Dienst werk zame ambtenaren.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2