Alkmaarsche Courant. De geheimzinnige inbreker Jladionieuws £eui£ietou Qeweentecadm INTERNATIONAL Honderd fier en dertigste Jaargang. Maandag; 23 Mei. HENSBROEK. Wordt vervolgd No. 119 1932 Dinsdag 24 Mei Hilversum, 296 M. (Uitsluitend A.V.R.O 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl 1030 Concert mevr G- AnkersmitStrating, piano. Jo Toet, zang. Egb. Veen, begel. 11— Kookpraatje. 11.30 Vervolg concert. 12.2 15 Omroep klein- orkest o l.v. N. Treep, m. m. v. G. Holthaus, zang. 2.152.45 Causerie „Apah-Mati" 3 Knipcursus. 4.Pianorecital door Greet Wortman. 4.30 Radiokinderkoorzang- les o.l.v. J van Hamel. 5.— Dinermuziek door het ensemble Sarközzi. 6.Gramo- foonplaten. 6.30 Orgelconcert (vanuit het Kurhaus) door Pierre Palla. Zang door Albert óe Booy. 7.3C Causerie over een reis naar Griekenland. 8.Omroeporkest o.l.v. N. Treep. Egon Petri, piano. Pianoconcert in a. kl. t. op. 54, Schumann 8.30 „Do:ores Divine schuldig of onscnuldig", radio-drama van Kenneth M. Ellis. 9.15 Omroeporkest o 1 v. N. Treep, o.a. Ouv. Leichte Cavallerie, Suppé. 10.Vaz Dias. 10.1512.Ko- vacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte. In de pauzes gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Trioconcert. I.45 Gramofoonpl. 2.Vrouwenuurtje. 3. 4.Modecursus. 4.15 Gramofoonpl. 5. Orkestconcert. 7.10 Causerie. 7.45 Lezing. 8.11 Orkest en koor-concert. 11 —12. Gramofoonplaten Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 Lezing. II.20 Lezing. Toespraak door Admiraal Earl Jellicoe. 12.20 Orgekoncer* Reg Foort. 1.20 Leonardo Kemp's orkest 2.25 Voor de scholen. 4.50 Grosvenw house orkest o.l.v. J. Meeus. 5.35 Kinueruur. 6.20 Berichten. 6.50 Mozart's pianovariaties door M. Cole. 7.10 Fransche-causerie. 7.40 BBC- orkest o.l.v. A. Boult, o.a. Suite „El Amor Brujo", de Falla. 8.50 Lezing en 9.20 Ber. 9 4.5 „Empire Day programma". Toespraak van Ramsay MacDonald. 10.50—12.20 Jack Harris' band en event. nachtegalenzang. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 8.20 Cabaret. 9.05 „La vieille maman" hoorspel van John Barry. Kalundborg, 1153 M 12.202.20 Con cert uit het Hote' Angleterre. 3.205 20 Otto Fessels orkest, Por Björn, zang en F. Jensen, piano. 8.20 Raidotooneel Dir. Ree- sen. 10.05 Pianorecital door Viktor Fischer, o.a. Suite „Alt China", Niemann. 10.35 11.20 Moderne operettemuziek o.l.v. Reesen, o a. uit „Das Land des Lachelns" en „Eva" van Léhar Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.20 Orkestconcert o.l.v. Lade wig. 11.4012.20 Gramofoonpl. 12.20 12.40 Concert uit München. 12.40 Gramo foonplaten. 1.202.50 Concert door werk- looze musici o.l.v. Prof. A. Nowakowski. 5.20 6.35 Namiddagconcert. 8.50 Sted. orkest Münster o.l.v. Wolf, m m. v. E. Kaldeweier, bas-bariton en H. Göhre, piano en cembalo, o.a. Symphonie No. 3 voor strijkorkest en piano, C. Ph. E. Bach. Rome, 441 M. 8.25 Gramofoonpl. 9.05 Nationaal Feest. Radio tooneel. 9.50 Opera 2de en 3de acte „L'Arlesiana" van Fr. Cilea. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M 12 20 Gramofoor.pl 5.20 Concert o.l.v. Kumps. 6.40 Gramofoonpl. 8.20 Concert o. 1. v André, oa. Le Cygne, St. Saëns; Hong. Rhapsodie, Liszt. 10.3011.20 Gramofoon platen. (Dansmuziek). 338 M.: 12.20 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Accor deon-concert door Praet en Francken. 8.20 Zangkoor „De Sydikale Galm" o.l.v. Wagen dorp en Accordeondub „De Toekomst", o. 1. v. J. Camps, o.a. Le Rossignol, Mendelssohn en „Morgenrood" de Nobel. Zeesen, 1635 M. 8 20 „Der HDlsdieb", opera comique met muziek van Marschner. 9.10 Lezing. 9.35 Concert door het orkest van de Berlijnsche Staatsopera o.l.v. Erich Kleiber. 10.^5 Berichten en hierna tot 12.20 Concert door de Wein raubs. 87) uit het Engelscb door A. Treub. HOOFDSTUK XVII. Denk er als het U belieft aan, mijn heer, dat er een dame bij is, zei Eric met voorgewende strengheid. Sir Peter scheen uit een verdoor :ig te ont waken, want hij schudde zich en kiek de ka mer een oogenblik wezenloos rond, voordat hij naar de tafel ging. Hij hield de bretels woedend voor Eric's neus. Wat beteekent dit? vroeg hij. Deze of die, verbeterde Eric vroolijk. Bretels is meervoud. Ondanks den luchthartigen toon lag er een uitdaging in zijn oogen, die sir Peter ondragelijk hinderde. Jij onbeschaamde jonge schurk! Sir Peter trok de bretels terug, alsof hij er den glimlachenden jongen man mee wilde slaan. Clinton greep ze, toen ze gevaarlijk dicht langs zijn oor gingen en nam ze met een ruk weg. Ik zal hiervoor zorgen, zei de detec tive rustig. Tenzij zij van U zijn? voegde hij er bij nader denken bij. Bewaart men die dingen gewoonlijk in een brandkast? snauwde sir Peter, zijn han den in zjjn zakken en zijn hoofd naar de de tective uitgestoken. Men weet niet wat sommige menschen er mee doen, antwoordde Clinton kalm. Behooren zij aan iemand hier in huis? vroeg hij, Spencer scherp aanziende- Vrijdag vergaderde de raad van Hens broek. Voorzitter was burgemeester Kooi man Medegedeeld werd dat de geldleening groot 5500 is aangegaan bij de Noord- Hollandsche Levensverz. Mij., gevestigd te Alkmaar. Zoodra de goedkeuring van Ged. Staten is afgekomen en B. en W. weten hoeveel ze moeten aanvragen zal de volgende leening worden aangevraagd. Voor kennisgeving aangenomen. Het tweede gedeelte rentelooze voorschot ten is uitbetaald op 11 en 12 Mei en hiervan is door 't rijk bijgedragen 3100 en waar van de gemeente 1368 moest bijdragen. V an den minister van binnenlandsche za ken is bericht ontvangen, dat van rijkswege voor de tuindervoorschotten 75 pCt. subsidie zal worden gegeven en voor de kosten van werkverschaffing eveneens 75 pCt. door 't rijk zal worden vergoed. Aan tuindersvoorschotten is een bedrag uitbetaald van 2116, waarvan voor reke ning van 't rijk 1587 en de gemeente d<j rest. Van 't rijk is dit bedrag reeds binnen gekomen. De kosten van de werkverschaffing zijn van 11 Jan. tot 30 April als volgt: uitbetaald is in 't geheel 1966.98, bijdrage van 't rijk in deze is 1476.23, daarvan is door de pol der 10 pCt. bijgedragen en de gemeente de rest. De gemeente heeft voor zich zelf in 't tijdvak van 11 Jan.30 April aan de werk verschaffing uitbetaald een bedrag van 295.06. Pogingen zullen in 't werk worden ge steld om bij de provincie subsidie te krijgen. Het gemeentebestuur moet al 't mogelijke deen om de kosten voor de gemeente zoo licht mogelijk te maken. Werd voor kennisgeving aangenomen. Dan werd verder nog medegedeeld, dat de nota van de Nederlandsche Heide-Maat- schappij over de controle der werkverschaf fing gehouden in Jan. 1.1. 20.58 bedraagt, waarvan de helft door 't rijk zal worden vergoed. Ingekomen was een brief van Ged. Staten over de bezwaren van een steunregeling voor het personeel van de land- en tuinbouwers. De minister wil hier niet op in gaan omdat dan aan alle takken van bedrijf steun moet worden verleend. Dientengevolge is van Iconstoeslag in de land- en tuinbouw geen sprake. Voor kennisgeving aangenomen. Brief van Ged. Staten van 13 April inza ke de jaarwedden van burgemeester, secreta ris en ontvanger. Na behandeling van dit punt werd besloten 8Vo pCt. pensioenbijdra ge van genoemde functionnarissen te heffen en dit aan den minister te berichten en te vens dat de raad van Hensbroek op een al- geheele verlaging blijft aandringen. Van al de neringdoenden in deze gemeen te is een schrijven ingekomen met het ver zoek om vanwege de wet op de winkelslui ting een uur langer open te ogen blijven, te vens inhoudende een verzoek om op bizon- dere dagen geheel open te mogen blijven. Deze zaak zal in handen worden gegeven van B. en W. Van de gymnastiekver. U.D.I. en haar da- mes-afd. N.E.A., alhier, was een verzoek aan den raad gericht om gebruik te mogen maken van het sportterrein. De heer Wit die een onderhoud met den directeur der vereeniging had gehad, deelde aan de vergadering mede, dat als er iets op het terrein was te doen en er entree voor moest worden geheven, dit dan desnoods voor de helft aan de gemeente te doen toe komen. De heer Koning is er voor een vaste huur prijs te stellen; waarvoor nogal veel werd gevoeld. De voorzitter vroeg nu den heer Koning of deze nu een huurprijs ook wilde noemen. Tenslotte werd besloten het terrein aan de gymnastiekver. te verhuren voor 20 per jaar. De beheerder, de heer Wit, houdt de rechten van het terrein in handen. Een verzoek van de plaatselijke caféhou ders om ontheffing van biljartbelasting, werd volgens voorstel van B. en W. om op dit ver zoek niet in te gaan, aangenomen. Alleen de heer Koning behield zich het recht hier tegen te stemmen. Van den heer C. Bommezij Jr. was een schrijven aan den raad gericht inhoudende een verzoek om nu het voetballen op 't plein is verboden, hier ook de hand aan te willen Natuurlijk niet, antwoordde sir Peter, voordat Spencer iets zeggen kon. De per soon, die de obligaties stal, heeft ze hier achter gelaten. Nu, het is toch niet zou men zeggen, gebruikelijk dat inbrekers hun bretels achter laten, antwoordde Clinton luimig. Neem me niet kwalijk miss Brace, voegde hij er bij, zich tot Enid wendend. Het meisje keek hem strak aan en hij wendde zich weer tot sir Peter, met het on behagelijke gevoel, dat zijn aardigheid fias co had gemaakt. U schijnt er vrij zeker van te zijn, sir Peter, zei hij droogjes. Ik ben er zeker van. Oh. Waarom? Nu wie anders zou ze hier laten? vroeg sir Peter zacht. Dat vraag ik me af? aantwoordde Clin ton kalm, den baronet met scherpen arg waan aankijkend. Intusschen is voor het oogenblik de hoofdzaak waar de obligaties zijn, die U zegt verloren te hebben. Zij kun nen niet heel ver weg zijn als U Aimsbury trof, voordat hij de kamer verliet. Maar je gelooft toch niet in ernst, dat ik ze heb genomen? vroeg Eric ongelooving Raap je eigendommen bij elkander, be val Clinton kortaf. We zullen wachten met denken, totdat wij aan het bureau zijn. Hij keerde zich naar sir Peter. U kan meekomen en eenige inlichtingen geven, sir Peter, zei hij. Er schijnt van aller lei te zijn, dat U voor U zelf houdt. Er is meer schieten dan inbreken bij deze zaak komt me voor. Wat bedoel je? U heeft me gehoord. Waar is de kaart? Kaart? De Harten drie die U zegt ontvangen houden, daar dit ondanks het verbod toch steeds nog gebeurd en de bal toch steeds nog voor en achter in de tuin komt. De heer Visser is van oordeel, dat nu het voetballen verboden is daar ook streng de hand aan moet worden gehouden. De voorzitter merkte nog op, dat ook de kinderen van Bommezij op 't plein spelen. De heer Schrooder is van oordeel, dat als er toch gevoetbald werd de straf voor de overtreding niet zoo heel erg soepel toe te passen. De heer Koning zeide, dat zoo lang er geen medewerking is van het hoofd der school de toestand daar absoluut blijft zoo als het is Besloten werd het ballen op 't schoolplein in welken zin ook te verbieden en bij over treding hiervan strenge maatregelen toe te passen. Een schrijven is verder ingekomen van den heer G. Deen, tuinbouwer alhier, met het verzoek om van gemeentewege gesteund te worden, daar hij voor een renteloos voor schot niet in aanmerking is gekomen. Besloten werd met den heer Deen in den raad deze zaak te bespreken. Een verzoek van den heer C. Spaans om 100 per jaar te mogen ontvangen van de gemeente voor het vervoer van zijn dochter tje naar de school te Berkhout. Dit in ver band met de opheffing van de school te Spierdijk. B. en W. stellen den raad voor hierop in te gaan ingaande 1 Mei 1932. De heer Visser vroeg of dit de geheele kos ten zijn. De voorzitter antwoordde, dat dit onge veer het geheele bedrag is De heer Schrooder is van gedachten, dat nog aj eens als regel geld dat beiden in de kosten bijdragen, dus in dit geval de heer Spaans en de gemeente. De heer Schrooder wil het voorloopig te hebben. Waar is die? Ik heb de kaart ontvangen, Clinton. Hier is ze. Trillend van woede reikte sir Peter in vol vertrouwen over de tafel, waar hij de kaart had gelaten. Hij bleef onzeker staan toen hij ze niet zag; daarna verplaatse hij de ver schillende voorwerpen op de tafel in groote haast, terwijl Clinton gedienstig zijn licht bij hield. Vreemd, mompelde hij verward, ik heb ze op tafel gelegd. Clinton's oogen knepen zich samen, toen hij den grond in de buurt nazocht. Er gebeuren hier vanavond een massa vreemde dingen, zei hij veebeteekenend. Sir Peter keek hem kwaadaardig aan en wendde zich toen tot den butler. Spencer, heb jij die kaart gezien? Ik heb ze gezien, sir Peter, antwoordde Spencer, naar de tafel komend om mee te zoeken, maar ik zou niet kunnen zeggen waar ze nu is. Clinton richtte zijn licht vol op Spencer's gezicht. Heb je ze gezien? snauwde hij. Ja, mijnheer. Sir Peter liet ze mij zien toen hij ze ontvangen had. Oh, je nam de kaart aan de deur aan, nietwaar? Ja, mijnheer. Van een vreemdeling? Ja, mijnheer. Je hebt hem natuurlijk niet herkend? Neen, mijheer. Hij ging te gauw weg. Ik zag, dat hij den tuin verliet en in een atuo ging. Oh. Een taxi of particuliere auto? Dat kon ik niet onderscheiden, mijn heer. voor een jaar toe staan. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen en zoo lang als het kind op school gaat djt bedrag toe te staan. Punt vier van de agenda was het voorstel van B. en W. tot voortzetting van de werk verschaffing na 1 Mei en daarvoor subsidie aan het Rijk te vragen. Dit werd goedgekeurd. Voorts stelden B. en W. voor, om dezelfde werken weer te laten doen zooals het uitbag geren van slooten. Daar door den polder 10 pCt. in de kosten wordt bijgedragen. Als voren. De werktijd werd door B. en W. voorge steld van 's morgens 6 tot 's avonds 6 uur. Als voren. Nu werd door de meerderheid van B. en W voorgesteld de loonen in de werkver schaffing vast te stellen als volgt: voor ge- organiseerden een uurloon van 24 ct. per uur en voor ongeorganiseerden een uurloon van 22 ct. per uur. De heer Koning vond het verschil van 2 ct. per uur voor georganiseerden en ongeor ganiseerden te klein, daar de georganiseer den een nog al tamelijk hooge contributie moeten betalen. Over dit punt werd door den heer Oude- jans een ellenlange rede gehouden, daar hij het loon in de werkverschaffing zooals Ijet op 't oogenblik is, veel te hoog vindt. Bij hem in de Wognum worden arbeiders die de heele zomer vast werk hebben voor 22 cent per uur aangenomen en als nu de werkverschaf fing op 24 cent staat, ligt het in de rede dat ze liever naar de werkverschaffing gaan dan werk te zoeken bij een particulier. Ten slotte werd gestemd over het voorstel om het loon van 24 cent per uur voor georganiseerden en 21 cent per uur voor ongeorganiseerden, wat aangenomen werd met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Oudejans en Duin. Hm. Maar als de kerel je een speel kaart gaf, heb je toch zeker wel een poging gedaan om hem te volgen, de gewoonte van aen Decker kennende. De kaart zat in een enveloppe, mijnheer Oh ja? Waar is dan de enveloppe? Dat kan ik niet zeggen, mijnheer. Dat kan je niet zeggen? Je bedoelt, je wilt het niet zeggen. Ik ik Ik heb ze in het vuur gegooid, zei sir Peter koraf, met een boozen blik op Spencer Heeft U ze in het vuur gegooid? Clinton bracht zijn ondervraging op sir Peter over, en zijn stem was hard en scherp. Waarom Er lag een wereld van achter docht in de vraag. Om geen andere reden dan dat het mijn gewoonte is gebruikte enveloppes op te ruimen. Maar ik zou denken dat deze envelop pe van belang voor U zou zijn dan Er was niets, dat ze onderscheidde van eenig andere enveloppe, die voor particulie re correspondentie gebruikt wordt. Maar het adres? Was het getypt of Ze was niet geadresseerd. Er stond niets op. Oh. Hoe weet U dan, dat ze voor U bc stemd was? Ik weet niet, dat ze voor mij bestemd was. alles wat ik weet is, dat Spencer ze mij gaf, en dat een dief mijn brandkast meeft opengemaakt Clinton knikte. Ik zie het. zei hij zacht. Ik zie het. Maar wat hij zag, hield "hij voor zich zelf. Nou jij, ging hij voort, zich tot Eric keerend, die onbekommerd zijn sigarettenko ker weer in zijn zak stak. Verder stelden B. en W. voor, dat de ge organiseerden voor ze voor de werkverschaf fing in aanmerking komen uitgetrokken moe ten zijn en de ongeorganiseerden een week moeten wachten eer ze te werk worden ge steld. De regenuren worden bepaald op 2 cent per uur minder. Deze regeling geldt tot li Sept. 1932. De raad ging met deze voorstel len accoord. Voorstel van B. en W. om hun college machtiging te verleenen om aan landarbei ders aan wien een voorschot is verleend uit Rijks kas andere termijnen van betaling te stellen dan per jaar. ezien de moeilijke om standigheden werd geen bezwaar geacht. Aanleiding ontwerp-verordeningen vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank en zwak alcoholhoudende dranken. Ten gevolge van de drankwetwijziging moet het minimumrecht van 25 gebracht worden op 40, wat geheel ten bate der gemeente komt. Daarna sluiting. Vracht wagens Tractors Omnibussen De Vrachtwagenfabriek met de grootste ervaring N.v. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG. THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 772089 AMSTERDAM. WETERINGSCHANS 130, TELEFOON 34359 MIDDELSURG. KORTE DELFT A83. TELEFOON 629 n Jij weet natuurlijk niet, waar die kaart is? Dat is bijzonder juist geraden, ant woordde Eric, met een uitdagenden gimlach. Clinton's oogen schitterden toornig. Zijn vaderlijk geduld was uitgeput. Wij zullen naar het bureau gaan, jong- mensch, zei hij. Misschien kan je verstandig praten, als je op een plaats bent, waar je niet kunt bluffen. Wie weet? antwoordde Eric peinzend Wie weet? Enid kwam op eens van achter den stoel en legde haar hand smeekend op de mouw van den detective. MaarU gaat hem toch niet arrestee- ren, zei ze opgewonden. Hij heeft niets ge daan, werkelijk niet. Tob maar niet kindje, zei Eric vol ver trouwen. Hij keerde zich om en nam het meis je in zijn armen. Alles wat gebeurt, zal de oorzaak van hoofdpijn voor mij morgenochtend zijn, voegde hij er bij, een hand op zijn hoafd leggend. Je mag je gelukkig prijzen, dat t niet wat dichter bij was, Aimsbury, zei Clinton koel. Het spijt me, dat het dit niet was, gromde sir Peter. U beiden schijnt elkander hevig te ha ten, zei Clinton. Volstrekt niet, antwoordde Eric snel. We hopen inderdaad nauwer verwant te worden. Doen we dat? snauwde sir Peter, alsof hij er sterk aan twijfelde.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5