jUkmaarsche Courant. „ARNHEM" £qnd= en SMhIouio JCeck ói School INTERNATIONAL fBinnenland LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag 27 Hei veilingsvereeniging ^armenhuizen en omstreken. De Vrachtwagerifabriek met de grootste ervaring jfe. 122 1932 Bovengenoemde veilingsvereeniging hield haar algemeene jaarvergadering op Woens dag 25 Mei 's middags half drie in de kolf baan van den heer H. Slikker te Warmen- ihuizen. De voorzitter, de heer P. Slot, opende de vergadering met een woord van welkom en herinnerde aan verleden jaar, toen men het allen over eens was, dat het slecht was en men hoopte op een beter jaar. De uitkom sten zijn echter wel zoo, dat het nog veel slechter geweest is. Spr. kan zich niet inden- Ven hoe de toestand zal zijn, als het nog slechter moet worden. Als gevolg van de poging om steun van de regeering te krijgen, hebben enkelen een kleine steun ontvangen, doch nu is er noodig méér steun en er wordt op gewacht Spr. betreurde het, dat men zoo lang onzeker moest leven, daar toch reeds in December de eerste stoot is gegeven. Niet te verwonderen is het daarom, dat de bouwers eenigszins in opstand komen. Spr. wees op het schrijven van dr Posthuma aan den minister en sprak de hoop uit, dat men spoedig eens iets zal hooren en dat we krijgen, wat de vragen Mededeelingen. Het aantal leden der aangesloten vereeni- gingen bedroeg op 1 Januari 1932 van: De Noord 120, Samenwerking 145, De Noordwest 75, Groenteteelt 76, Westfrles- land 50, Ons Belang 36, Afd. Tuitjenhorn L. T. B. 57 en Afd. Warmenhuizen L.T.B 132. Totaal 691 tegen 677 in het vorige jaar. Tot leden van het Centraal Bestuur zijn herkozen de heeren W. Gutker, L. Doekes, W Meijles, C. de Geus, J. Wildeboer, J. G. Dekker en W. Dekker. Met het oog op de ongunstige exploitatie- uitkomsten zijn dit jaar geen rentelooze obli gaties uitgeloot. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur deze uitloting zoodra de tijds omstandigheden gunstiger zijn weer te her vatten. In overleg met „De Vierbond" is besloten het contracteeren van witte kool toe te staan, op condities dat over het betaalkantoor be taald wordt. De contracten moeten vóór 15 Juni aan het betaalkantoor worden overgelegd. Onderhandsche verkoop en vermomde on- derhandsche verkoop na 15 Juni zal wor den beboet. Voor gecontracteerde witte kool. zal het gewone veilingspercentage voor kosten moe ten worden bëfaald. Hierna was aan de orde de rekening en verantwoording over 1931. 'De rekening sloot op eer. bedrag va". [f 21.030.03, met een saldo in kas var. 1586.19 De balans geeft een verlies aan van 1903. Door het Centraal Bestuur werd voorge steld, dit verlies op een afzonderlijke rek'e- ning te boeken en hef van de wins' van vol gende jaren af te schrijven De rekening en balans werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld, nadat door de rekening-commissie gerappor teerd was, dat alles in de beste orde is be vonden. Het bestuursvoorstel om het verlies op aparte rekening te boeken werd aangenomen Vervolgens werd de begrooting voor 1932 vastgesteld met een bedrag van 8553 met een batig saldo van 547.80 Het percentage van den omzet, geraamd op 500.000, is 6750. Jaarverslag. De secretaris bracht hierna een uitgebreid jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontkenen: Het vorig jaarverslag gaf reeds een som ber beeld. De toestand in den heelen land en tuinbouw is niet rooskleurig, doch ner gens is de nood zoo hoog als in de kool streek. Dat toonen de volgende omzetten wel aan. In 1929 was de omzet 1.599.704 39, in 1930 788.693.90, en in 1931 ƒ605.787.93 De seizoenomzet van 1928/29 was 1.826.180.37, in 1929/30 988.767 90, in 1930/31 623.374.66 en in 1931/32 402.982.33, wat dus nog grooter inzin king toont. Deze omzet is voor 691 leden, dus is te be grijpen dat de nood hoog is Hulp van de overheid is noodig, maar deze zal spoedig moeten komen. Door de organisaties wordt veel hiervoor gedaan en wordt er op het rekest van den Vierbond gewezen. Bijna alles is waarde loos geweest, behalve de uien en slaboonen Een niet te onderschatten factor hiervoor s de moeilijkheid van het betalingsverkeer. De heele tuinbouw is thans van meening, dat een actieve handelspolitiek gewenscht is Bij een verhouding van een invoer uit Duitschland van 620 millioen en een export naar Duitsch land van 256 millioen gulden zal de regee- ring toch wel iets kunnen bereiken. verder wordt gewezen op de concurrentie van de eigen landgenooten, die uitgestrekte bedrijven huren in Duitschland en deze met «ooi beplanten, wat sterk wordt afgekeurd. Hok het loslaten van den gouden standaard van Engeland is een groote ongunstige fac tor voor den afzet. .Jf js 265 maal geveild en van 1 Mei 1931 tot 1 Mei 1932 verhandeld: 2 087.233 ^a/Aappelen> 6.612.950 Kg. roode kool, i 357.45° Kg. gele kool, 1,357.450 Kg. winüc e,wltte kool, 1.155.075 Kg. gewone j. kool, 8.118 stuks bloemkool, 1.101.275 l8%0|e_w°ne uien, 90.510 Kg. zilver uien, 26 234 k? igÜe nep' 7956° Kg' peen' 44 490 vg boonen, 486 Kg. snijboonen, 201 ,Lïg- hj61?' 10-375 iCg. rabarber, gele en n/ u De aanvoer van roode, genomen witte kool en bieten is toe pte kool gele n3" aardaPPelen. gewone bloemkool aL zdveruien, peen en °°1 18 a{2enomen bij verleden jaar. CD Een polis der is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Hierna volgde de lijst der inventarisatie en de keurlijst. Het jaarverslag eindigde met den wensch, dat het herstel in dit seizoen zal inzetten en dat de welvaart in deze streek langzamer hand zal terugkeeren. Het verslag werd met applaus begroet en werd onder dankzegging aan den samen steller goedgekeurd en vastgesteld. Fondsvorming. Door het Centraal bestuur werd het volgende voorstel gedaan. De Algemeene Vergadering machtigt het Centraal Bestuur om de veilingskosten hoog stens met één procent te verhoogen, teneinde een fonds te vormen dat moet dienen om daaruit een uitkeering te doen voor aan de veiling aangevoerde producten, die den mi nimumprijs niet kunnen opbrengen. Toelichting: De bedoeling is dat de pro ducten, welke den minimumprijs niet kunnen opbrengen, tegen betaling van een bepaalden prijs uit te keeren door het bedoelde fonds, eigendom van de veilingsvereeniging wor den en door deze aan de consumptie worden onttrokken. Voor dit fonds zal de steun worden gevraagd van ons Provinciaaal Be stuur. Indien deze steun wordt verkregen, zal de regeling zeer goed uitvoerbaar zijn en een gunstige uitwerking kunnen hebben op het verloop der prijzen van onze producten. De voorzitter zeide, dat de minimumprijzen nog maar kort geleden zijn ingesteld. Eenig resultaat heeft men er mee bereikt, doch veel producten zijn er vernietigd, die de minimum prijzen niet hebben kunnen opbrengen Daar voor is geen vergoeding gegeven. Daarom vindt men het gewenscht, dat tot fondsvor ming wordt overgegaan. Spr. was bang, dat het misschien de volgende jaren niet zoo mooi zou gaan ais verleden jaar, als men met de producten naar huis terug moet. De heer Burger (Samenwerking) infor meerde of het alleen voor den Vierbond gold. De voorzitter antwoordde, dat het voor de heele provincie is. De wijze van uitvoering is nog niet bekend. Het bestuur acht het 't beste als het streeksgewijze wordt gedaan. De heer Glas, Groenteteelt, wilde, dat geen 1 pCt. werd afgehouden van producten waar voor geen minimumprijs was vastgesteld. De voorzitter antwoordde, dat dit weinig zin zou hebben, daar er voor die producten ook minimumprijzen moeten worden vastge steld. Voor de verwerking der aardappelen oogst staat Tiet er niet biister goed voor. De heer Dekker, L. T. B., (Tuitjenhorn) vroeg naar het tijdstip van invoering. Spr. was van meening, dat men zonder meer steun dan met het eene procent niet veel zal uit halen. De voorzitter geloofde, dat zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen en is van meening, dat de Overheid in dezen zal medewerken: Het voorstel werd aangenomen. Van de vereenigingen. De Tuinbouwvereeniging „De Noord" stelt voor om in de wintermaanden den minimum prijs van de kool te verhoogen. Toelichting: „De Noord" is van oordeel dat in de wintermaanden, voor de bewaar- kool op het daarvoor meest gunstige tijdstip, zonder dat dit afbreuk zou doen aan den in zet, kan worden overgegaan tot eenige ver- hooging van den minimumprijs. Zij is de meening toegedaan dat een verhooging van den minimumprijs niet anders dan een voor deel kan zijn voor de aanvoerders. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur kan met dit voorstel ac- coord gaan, mits de zusterveilingen een zelfde besluit nemen. De heer Mink lichtte dit voorstel toe. De voorzitter zeide dat er ook in een iri Maart gehouden vergadering van „den Vier bond" over is gesproken, doch jammer ge noeg is het niet doorgegaan. Door de ver wezenlijking van het eerste voorstel zal er minder moed voor noodig zijn om tot ver hooging over te gaan. Als de kool moest worden vernietigd, als ze beneden de 1 of 1.20 liep, zonder vergoeding, zou er ge vaar bestaan, dat een bouwer zelf met zijn kool naar een markt toe ging. De heer Boekei was bang voor concurren tie van „De Streek". De voorzitter was echter van andere mee ning. Als tot verhooging werd overgegaan gaat het a'tijd in overleg met den Vierbond. De bezwaren zullen wel degelijk worden onderzocht. Het voorstel werd hierna aange nomen. De bonnen. „D,e Noordwest" stelt voor om den onder handschen verkoop op vergunningbonnen ge heel af te schaffen. Toelichting: Oordeelende dat de verkoop op bonnen het verplichte veilen tegenwerkt en van nadeeligen invloed voor de tuinders is za'1 algeheelé opheffing van verkoop op bonnen noodzakelijk zijn. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur meent dit voorstel ernstig te moeten ontraden. Voor den afzet van onze producten is het afgeven van vergunning bonnen voor onderhandschen verkoop op be paalde tijden beslist noodzakelijk en ook voor aanvulling van wagons kan deze regeling niet worden gemist. Waar de afzet onzer pro ducten toch reeds zooveel belemmeringen ondervindt door diverse buitenlandsche maatregelen, meent het Centraal Bestuur dat het een onverantwoordelijke daad zou zijn om deze belemmeringen nog te vergrooten door de afschaffing van de vergunningbon nen. Voorstel van de vereeniging „Weslfriesland" „Westfriesland" stelt voor geen bonnen meer te doen afgeven voor onderhandschen verkoop. Toelichting: Daar het dikwijls gebeurt, dat de kooplieden na den middag al koopen om den volgenden morgen te laden en zoodoende op de veiling niet hebben te koopen, wat af breuk doet voor de aanvoerders op de veiling. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het is beslist verboden producten onderhands te verkoopen, welke niet denzelfden dag gele verd worden. Indien leden van „Westfries land" zich hieraan hebben schuldig gemaakt, zijn zij in overtreding en zal het noodig zijn' daartegen maatregelen te nemen. Overigens is het praeadvies bij het voorstel sub 7 ook op dit voorstel van toepassing. Deze twee voorstellen werden tegelijkertijd behandeld daar ze dezelfde strekking hebben. „De Noordwest trok na eenige bespreking haar voorstel in. Ook „Westfriesland" ging hier toe over, mits het percentage in fyet vol gend voorstel op 5 werd gebracht. Extra heffing op bonnenverkoop. „Samenwerking" stelt voor van op vergun ningbonnen onderhands verkochte producten in plaats van 54 pCt. vijf pCt. extra te hef- fen. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het Centraal Bestuur ontraadt ook dit voorstel. De voorgestelde extra-heffing is zoo hoog, dat het resultaat van deze bepaling bijna hetzelfde zou zijn als van de geheele afschaf fing der vergunningbonnen. Als echter de algemeene vergadering meent dat het noodig is den verkoop op bonnen op deze wijze een rem aan te leggen, stelt het Centraal Bestuur voor jaarlijks van 1 Jan. tot het einde van het seizoen 2 pCt. extra te heffen voor op vergunningbonnen onder hands verkochte producten en de regeling overigens onveranderd te laten. Dit voorstel werd door den heer Boekei toe gelicht. Spr. wees er op, dat de veiling hoog moet worden gehouden. De beste kwaliteit kool wordt uit de hand gekocht. De heer Jonker, Tuitjenhorn, wees op de noodzakelijkheid, dat een rem op den uit de hand verkoop wordt gemaakt. Er is 13 pCt. van den totalen omzet uit de hand verkocht. De voorzitter antwoordde, dat het wel van beteekenis is, doch het is 13 pCt. van den om zet in geld en niet in K.G. Dit geeft niet den juisten toestand aan. Spr. meende dat 5 pCt. een zeer groote rem zal zijn. Het principe „alles veilen" wordt wel door velen aange hangen, doch het zal voor Warmenhuizen een strop zijn. De bonnen worden gegeven om den handel ter wille te zijn, niet de koop lui, naar de afzet. Als dit nu wordt doorge voerd, zal het een fiasco worden. Men moet met de aanvrage rekening houden. Als men goede kool moet hebben, kan men ze niet op de veiling koopen. De aanvoer is ook te ongeregeld. Het resultaat van de afschaffing der bonnen is in dit sei zoen geweest, dat in Broek weer is voorge steld om de bonnen weer te verstrekken, ter wijl oök te Noordscharwoude vele tegen standers waren. Zelfs op die groote veilingen kan men de bonnen niet missen. Men moet zich niet bij aanvullen van 500 K.G. bepalen, doch het moet worden voor aanvulling en in bijzondere gevallen een heele wagon. Het heeft spr. verder getroffen, dat er zeer velen zijn, die op vergaderingen tegen bon nen zijn, doch met den verkoop op bonnen zijn ze de eersten. De heer Pronk. L. T. B. (Tuitjenhorn) dacht dat het percentage van 13 wel 25 moest zijn. We moeten niet beslissen over afschaf fing der bonnen, doch over de heffing van 5 pCt. Op de vraag van den voorzitter, hoeveel bonnen er worden gegeven, antwoordde de veilingleider, de heer K. Molenaar, dat er door de buitengewone omstandigheden wel meer bonnen zijn afgegeven, doch spr. heeft het niet anders kunnen doen. Spr. zeide. dat de bonnen niet kunnen worden gemist. Door deheffing van 5 pCt. zal de bonnenverkoop stop staan, waarvan de aanvoerders en de handel schade zullen hebben. Spr. is voor de 2 pCt. verhooging. De heer Burger (Samenwerking) ziet er een voordeeltje in voor de veiling van 4000. De heer Hart, West-Friesland, merkte op, dat de menschen altijd iets anders willen. Eerst wilden ze een nieuwe veiling en nu ze er een hebben, willen ze weer uit de hand verkoopen. Spr. is voor de 5 pCt. De heer L. Kalverdijk zeide, dat „De Koop handel" het liefst op de veiling koopt. De. heer Nebber (Ons Belang) achtte 2 pCt. voldoende. In stemming gebracht werd het voorstel van West-Friesland met 58 tegen 26 stemmen aangenomen. Het zal gelden van 1 Januari tot het practisch eind van het seizoen. Selectieproeven. Door den heer L. Mallekote werd een uit eenzetting gegeven van de werkzaamheden der commissie voor de selectie van bewaar- kool. Spr. dankte voor de toegestane subsidie en zeide, dat het wel in de practijk gebleken is, dat het soort verbeterd kan worden. Men wordt er als het ware toe gedreven om In deze richting te werken. Er moet echter een duidelijk onderscheid worden gemaakt tusschen: lo. erfelijke eigenschappen en ten tweede de uitwendige omstandigheden, die het voorkomen van een plant bepalen. Men moet zetkoolen gebrui ken, die in zich dragen de goede eigenschap pen van het ras. De nakomelingschap geeft alleen de oplossing. Om op dezelfde kwali teit te blijven en nog te verbeteren, geeft veel moeite. Spr. deed mededeeling van de verschillende proefnemingen die de commis sie heeft gedaan. Met het oog op de concurrentie is het noodzakelijk, dat we over zeer goede kwali teiten beschikken. Naar aanleiding van deze lezing werden door verschillende aanwezigen vragen ge steld, welke alle tot tevredenheid werden be antwoord. Telegram aan den Minister. Op voorstel van het bestuur werd aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid- een telegram gezonden, waarin wordt verzocht dat ten spoedigste een beslissing wordt genomen ot het rekest van den Vier bond cfd. 19 December 1931, waarbij een toeslag werd verzocht van 1 per 100 Kg. geveilde bewaarkool. Door een gunstige beschikking zal een dé- bacle in de koolstreek worden voorkomen. De voorzitter stelde er zich niet veel van voor, maar er kan niet genoeg op worden gehamerd. Op de audiëntie is reeds een toe zegging gedaan, doch er is nog steeds geen antwoord gekomen. Evenmin hebben de 13 gemeentebesturen, welke een audiëntie heb ben gehad bij den Minister nog een ant woord antvangen. Deze is gehouden in April en er zou ten spoedigste antwoord worden gezonden. De heer Glas, Groenteteelt, vroeg of het adres van den Chr. Bond van Boeren en Tuinders niet is ingekomen, omdat het niet is behandeld. De voorzitter antwoordde, dat actie wel wordt toegejuicht, doch men kan niet ver wachten, dat deze bond succes zal hebben bij den Minister, als men weet, dat de groote organisaties nog niets hebben bereikt. Spr. was van meening. dat de bond zich tot ande re organisaties had moeten wenden om sa men te werken. Men moet niet afzonderlijk vragen. De heer P. Klant deelde mede, dat reeds besprekingen zijn gehouden door de hoofd organisaties. De Prov. Comm. is met den Crhistelijken en den L.T.B. overeengekomen om gezamenlijk bij den Minister aan te klop pen. Door dit adres wordt het werk der hoofdorganisaties weer eenigszins afgebro ken. Van den inhoud van het verzoek der or ganisaties kan spr. geen mededeeling doen, doch het is aan het departement. De heer C. Mosch, L. T. B., Warmenhui zen, vroeg of de gecontracteerde kool over het betaalkantoor kan worden betaald. De voorzitter antwoordde, dat de groote koolbouwers geen lid zijn van de vereeni ging, dus heeft men geen rechten op her- De voorzitter deed echter een beroep op de tuinders, dat ze over het betaalkantoor be talen. De heer W. Molenaar, L. T. B. Warmen- huiizen, wilde maatregelen voor een aanvoer- regeling, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit moeilijk zal gaan, daar de aanvoer ders niet willen meewerken. De heer L. Kalverdijk, „De Kóóphandel", vroeg of het niet mogelijk was, dat de maat van de nep op 33 mM. werd gesteld, daar er zeer veel over de oude sorteering geklaagd wordt. De voorzitter antwoordde, dat het wel een punt van overweging zou zijn. Het U. C. B. zal uiteindelijk de maat moeten wijzigen, om dat het landelijk geregeld is. De heer S. de Boer Kz., vertegenwoordi ger L. G. C. dankte voor de vriendelijke uit- noodiging voor deze vergadering en ging de verschillende besprekingen van hedenmiddag na spr. wees op 't groote ongerief van den ongeregelden aanvoer. De heer J. Ootjers, Noordermarktbond, be tuigde ook zijn dank voor de uitnoodiging. Hierna sluiting, met een woord van dank voor de medewerking. ONDERWIJSKWESTIE IN DE GEMEENTE GRAMSBERGEN. Verplicht tot medewerking aan schoolbouw, maar er is geen geld te krijgen. Verleden jaar diende de kerkeraad der herv. gem. van De Krim, bij den gemeente raad van Gramsbergen een aanvrage in om medewerking te verkenen tot de stichting van een school voor bijzonder lager onderwijs van herv. richting. De raad achtte deze school niet noodzakelijk, want in De Krim is een school met den bijbel, welke wel in meerderheid wordt bezocht door geref. kinderen en waarvan het hoofd wel geref. moet zijn, maar overigens toch algemeen christelijk is, zoodat de herv. kinderen die school ook wel konden bezoeken. Ged. Staten van Overijsel hebben het be sluit van den raad vernietigd, want het was niet in overeenstemming met de wet. Het schoolbestuur had aan de wettelijke voor schriften voldaan en een beroep op moeilijke financieele toestanden achtten Ged. Staten geen grond voor afwijzing. In hooger beroep heeft de Kroon dit besluit bevestigd, zoodat de raad medewerking moest verleenen. Om de school te kunnen bouwen moet ech ter een geldleening worden aangegaan van 25.000, welke in deze tijden niet gemakke lijk te plaatsen is, zoodat op een advertentie slechts 7000 werd aangeboden. Dat deze advertentie geplaatst was ging een lid van den raad al te ver, omdat de meerderheid van den raad, toen dit lid in een vorige ver gadering tal van bezwaren maakte tegen een leening, de vergadering had verlaten. Een besluit tot het aangaan van een geldleening werd echter niet genomen zoodat de adver tentie niet geplaatst had mogen worden. Woensdag echter werd zoowel van a.r.- zijde als van de zijde van de linksche raads leden zooveel bezwaar tegen de leening ge maakt en werd aan de hand van zooveel ar gumenten betoogd, dat de gemeente de rente en aflossing van de te sluiten leening niet betalen kon, dat de raad met 7 tegen 4 stem men besloot geen leening aan te gaan, on danks het feit dat hij het besluit om mede werking tot het bouwen te verleenen, dat hij nam ingevolge de beslLsing van de Kroon, niet introk. Deze beslissing gaf aanleiding tot opgewonden tooneelen en de c.h. raadsle den (de vier voorstemmers) waren verbitterd en beletten al direct een besluit tot wegver- betering, door de leening voor de school er aan te verbinden. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Mei. Grcote Kerk, voorm. half elf, ds. Baar. Avond 6 uur, ds. T. Kloosterman van Am sterdam. Kapel, voorm. 9 uur, ds. Dijkstra van Am sterdam. Jeugddienst. Voormiddag 10.30 uur, ds. Hak. Evangelisch-Lutiiersche Kerk, voorm. half elf, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kui per. (Collecte doopsgezinde zeudingsvereeni- ging)- Rcmonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, A. f. Pierson, van Heemstede, cand. Avond 5.30 u. dezelfde. Hersteld Apostdksche Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Vracht wagens Traetor» Omnibusten n.v. H. ENGlEBERrS AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAGi THERESIASTRAAT 145, TELEFOON 772083 AMSTERDAM: WETERINGSCHANS 130. TELEFOON 34359 MIDDELBURG: KORTE DELFT A83. TELEFOON 624 LEGER DES HEILS. Zaterdag 8 uur Openl.samenk. Steenen- brug. Zondag 7.30 uur Bidstond. Zondag 10 uur Heiligingsdienst. Zondag 3.30 uur Openl. Samenkomst op Heiloo. Zondag 8 uur Openbare Samenkomst. Alle onder leiding van Adjudant Leij uit Amsterdam. Donderdag 2 Juni Openluchtsamenkomst op St. Pancras. Aanvang 8 uur. Standplaats „De Driesprong". UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Hervormde Evangelisatie Maranatha voorm. 10.15 uur, ds. R. Dijkstra, van Am sterdam. Vrije Evang. Gemeente, Oosterweg 28, voorm. 10.15 uur, de heer C. v. Hekezen. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.15 uur, ds. Nobel. DIRKSHORN, 10.30 uur, ds. de Leeuw. GR AFT, 10 uur, ds. Rooker. H.-HUGOWAARD, 2.30 uur, ds. v. d, Kieboom. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff. Tekst 2 Kon. 20 15 Onderwerp: Wo ninginspectie. Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk- laan, v.m. 10 uur, ds. Roskam-Abbing, van Amsterdam. KOEDIJK, avond 7 uur, ds. v. d. Kie boom. LIMMEN, 10 uur, ds. Deetman, coll noodl. kerken en personen. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. OUDE NIEDORP, avond 8 uur, ds. d« Leeuw. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. v. Dijk. Doop. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren donk. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 2 uur, ds. Roskam-Abbinp van Amsterdam. URSEM, 10.30 uur, ds. v. d. Broek. UITGEEST, voorm. 10 uur, ds. van Peur- sem. Evangelisatiegebouw Sedeur, voorm. 10 uur, de heer A. Donker van Koog aan de Zaan. 11.40 uur Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespre king door den heer A. Donker, van Koog aan de Zaan. WINKEL, 10.30 uur, ds. Seulijn, doop. WARMENHUIZEN, avond 7.30 uur, ds Seulijn. BEZUINIGING OP DE KRANKZINNIGEN VERPLEGING. De Nederlandsche vereeniging van ge stichtsartsen en de r.k. gestichtsartsenvereeni- ging hebben te Utrecht een gecombineerde vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, of en hoe er op de krankzinnigen verpleging bezuinigd kan worden: dit naar aanleiding van den aandrang van Zuid- Holland op de gestichten, die Zuid-Holland- sche patiënten verplegen, om 30 pCt. van de provinciale bijdrage op hun begrooting te bezuinigen. Na een inleiding door dr. J. Kat, directeur van het „Apeldoornsche Bosch" te Apel doorn, werd besloten een commissie te be noemen, die tot taak heeft, over de moge lijkheden tot bezuiniging, welke directe ge volgen kunnen hebben, een enquête bij de Nederlandsche gestichten in te stellen. AUTO IN BRAND. Woensdagmiddag is op den Spaant wouderweg in den Haarlemmermeerpolder een particuliere auto, vermoedelijk door een weggeworpen eindje brandende cigaret, in brand geraakt. De bestuurder, die alleen in den auto zat, wist zich te redden, doch kreeg ernstige brandwonden in het gelaat. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De auto is groo- tendeels verbrand. HONDERDJARIGE. Mevrouw de weduwe Petersvan Went te Santpoort wordt volgende week Vrijdag 100 jaar. DE STATENDAM IN EEN STORM. Zes man gewond door een stortzee. Het s.s. Statendam van de Holland— Amerika Lijn, dat 7 Mei van Rotterdam naar New-York vertrok, heeft Dinsdag 10 Mei op den Atlantischen Oceaan met zwaar weer te kampen gehad- De woeste golven beukten het schip en het overslaande water richtte heel wat schade aan. 's Morgens tegen half twaalf werd beslo ten den warboel op te ruimen, en, terwijl het schip zoo goed als gestopt lag, ging de eerste officier met den bootsman en een aantal matrozen op den bak om er een klein beetje orde te scheppen. Om half twaalf kwam er opeens een heel zware zee over, die alle aanwezigen op den bak tegen den zeebreker sloeg. Óp het mo ment, dat de zee over hen heen ging, was er geen mensch meer te zien. Gelukkig werd niemand weggeslagen, maar toch liep het geval nog erg genoeg af. De bootsman brak een been en liep een kaakfractuur op; hij kreeg tevens een wond in zijn hals en klaag: de over pijn in den rug. Matroos Potrf br«*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9