DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. Krom Politieke botsingen in Duitschland. Stooineri) No. 124 Zaterdag 28 Mei 1932 134e Jaargang In verschillende steden hebben gisteren politieke botsingen plaats gehad, die meer dan eens een zeer ernstig karakter droegen. Meer dan 30 gewonden op één avond. Bruid en Bruidegom. Tel. 1523 (3 lijnen) Stuurt nu Uw goederen ter behandeling en U ontvangt deze binnen enkele dagen terug. Onze naam waarborgt U zorg vuldige behandeling. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. L,osse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Uit Aet JtacCemmt Den Haag, 27 Mei 1932. De Tweede Kamer is heden voortgegaan met de behandeling van de aanvulling van het strafwetboek met bepalingen tegen gods lastering. Eerste spreker was heden mr. H. P. Mar- chant (v.d.) die begon met een verklaring van het streven naar godloosheid van de bolsjewisten als factor in den strijd voor de vrijmaking van het proletariaat. Intusschen wemelt de rede van den heer Wijnkoop tot toelichting van dit streven, van vergissingen. Zijn opvatting, dat dit wetsontwerp zou moe ten dienen om aan de groote massa zand in de oogen te strooien, is er vooral vlak naast. Het tegendeel is waar: regeering en Kamer zouden het wèl zoo aangenaam zijn nooit met deze zaak begonnen te zijn! Wat de voorgedragen regeling betreft, zet te de spr. uiteen, dat zij in de praktijk fali- kant zal werken. Het ware veel verstandiger geweest de schunnigheden der communisten dood te zwijgen. De thans voorgedragen strafbepaling zal afbreuk doen aan het pres tige van het gezag, reeds door den vorm, waarin zij is gegoten. Is er beter vorm te vinden? Het door den heer Slotemaker de Bruine in uitzicht gestelde amendement op art. 1, maakt de zaak niet beter doch slech ter. En wat art. 166 van het Duitsche straf wetboek geeft is nog minder voldoende. De fout schuilt vooral hierin, dat het ontwerp twee uitgangspunten heeft: de smaad van God en daarnaast de krenking daarmee van godsdienstige gevoelens van anderen. Dat is een onjuiste constructie. Maar bovendien, de Godheid heeft geen bescherming noodig, der gelijke bescherming is redeloos ook, omdat elke godsdienst een andere opvatting van God heeft. De theologie menge zich niet in ons strafrecht! Dat leert ons de onderhavige voordracht. Godslastering kan een zonde zijn, geen strafbaar feit. Spr. voorspelt veel ergerniswekkends, wanneer de nieuwe bepa ling wordt toegepast. Er kan iets beters wor den voorgesteld, maar zelfs het amendement- Slotemaker zou hem niet bevredigen. Spr. zou echter zelf geen ook hem bevredigende redactie kunnen formuleeren. Spr. is over tuigd, dat de minister zelf weinig ingenomen met zijn werk is. Men stemme het voorstel dus af De heer Slotemaker de Bruine (c.h.) is het niet eehs met minister Donner, doch hij heeft om verschillende redene lang geaarzeld om zijn meening nader uiteen te zetten. Hij meent, dat geestelijke goederen niet met den sterken arm moeten worden gewaarborgd. Zoo denkt ook mr. Heemskerk en alle anti- revolutionnairen met hem over de kwestie. Maar daarom komt het niet te pas godslas tering strafbaar te stellen. Edoch, de heer Van Wijnbergen acht niet zoozeer de open bare orde in gevaar, doch wil als grondslag voor de bepaling aannemen het Nederland is een staat, welke op godsdienstige basis staat. Maar spr. wil van die aanprijzing niet we ten. Ook heeft hij bezwaar tegen het twee slachtig karakter van het ontwerp, gelijk hij uitvoerig uiteenzet. Kan dit er niet uit weg gewerkt worden, dan stemt hij tegen. Hij wil niet dat het Vienitarisch godsbegrip grond slag van de strafrechtspraak kan worden. Vaag is ook het begrip godslastering; de omschrijving daarvan kan in de rechtszaal niet gegeven worden. Daarbij kunt de onge rijmdheid, dat godslastering slechts straf baar zal zijn, wanneer zij smalend is. De heer Peereboom (herv. st.p.) opvolger van ds. Lingbeek, verklaarde zich niet ac- coord met dit voorstel dat het paard spant achter den wagen en de kath. religie be schermt. Men beginne liever met een herzie ning van de Grondwet in Prot. zin. Bij voor baat keurde hij het amendement-Slotemaker af, terwijl hij uitdrukkelijk verklaarde tegen het voorstel te zullen stemmen. De heer Van Wijnbergen (r.k.) stond sym pathiek tegenover het voorstel, waaraan hij zijn stem zal geven al had z.i. de minister nog verder kunnen gaan. De heer Zandt (st.ger.) verklaarde strafbe palingen tegen godslastering zeer gewenscht te achten, maar de voorgestelde regeling gaat voor hem lang niet ver genoeg. Propaganda voor ongeloof, en andere voortvloeiselen uit de revolutie worden ongemoeid gelaten. Het ontwerp is doortrokken van het gif der re volutie. He pr. was overigens ten eenenmale on verstaanbaar ten gevolge van zijn hortende en stootende voordracht. Ten slotte verklaar de hij, dat zijn partij tegen zou stemmen. De heer Krijger (c.h.) sprak een woord an verweer tegen de reae van den heer eereboom, waarbij hij het bestaapsrecht n diens partij ontzegde. Hij dwaalde daar- maw?°ïerijWe.&> dat zijn partijgenoot Slote- tpf lne hem er aan herinnerde, dat maW i. a^n de orde zijnde zaak niets te in 'L cf e spreker verklaarde tenslotte werp men m€* het ingediende wetsont- va^hirtw Heemskerk (a.r.) verklaarde zkh bouwde weKnn?em?en met het lo£isch °P8e' üjn der *<J°"twerP. dat volkomen in de der geloofsvrijheid ligt. Het is terecht gericht tegen de krenking van die vrijheid en zeer juist heeft de minister aangenomen, dat men enkel hen die in hun geloof worden ge krenkt, dient te beschermen. Den heer Peereboom verweet spr. een zon derlinge houding door de anti-revolutionnaire partij te verwijten den bijbel van de scholen te hebben verwijderd. Hoe komt hij daaraan? Het jonge lid moet hiermede wel een treurige intrede in de Kamer hebben gedaan. Minister Donner zal Dinsdag de sprekers beantwoorden. haqetiiksch Omvzicht In ons overzicht van gisteren maakten we de opmerking, dat velen in Duitschland wan hopig zijn en dat de politieke excessen een onmiddellijk en treurig gevolg zijn van den uiterst kritieken toestand in het land. De be volking is in hooge mate geprikkeld en klei ne wrijvingen loopen uit tot gevaarlijke bot singen. Dat het op 't oogenblik weer buitenge woon kritiek is, merkt men aan de „bloem lezing", die we hier laten volgen: B e r 1 ij n, 2 7 M e iIn de Grenzstrasse, hoek Gartenstrasze is tijdens een botsing tusschen communisten en nat.-soc. de 25-ja- rige nat.-soc. Fritz Matthe zwaar gewond. De politie arresteerde drie communisten. In de Renickendorferstrasse ontstond even eens een vechtpartij tusschen eenige commu nisten en nat.-soc., waarbij een nat.-soc. licht gewond werd. De daders slaagden er in te ontkomen. In de Muellerstrasse is eveneens een nat.-soc. neergeslagen. Hedenavond stopte een auto met commu nisten voor het Japansche clubhuis in de Motzstrasse. De inzittenden van den auto wierpen vier ruiten in en verdwenen. De steenen, waarmede zij de ruiten ingegooid hadden, waren in papier gewikkeld, dat be schreven was met anti-Japansche leuzen en dat de onderteekening droeg van den Rooden Frontstrijdersbond. Ook het Russische restau rant Tscherkess in de Passauerstrasse is door communisten bezocht, die daar eenige ruiten in sloegen. Ook hier ontkwamen de daders. Keulen, 27 Mei: Hedenavond is het in verchillende deelen van de stad onder com munistische invloeden tot samenscholingen gekomen. Te Ehrenfeld werd de politie, toen zij eenige arrestanten wegbracht, overvallen, zoodat zij van de vuurwapenen gebruik moesten maken. Niemand werd echter ge wond. In Kalk kwam het eveneens tot samen scholingen, gevormd door menschen die een „hongeroptocht" wilden houden. Ook hier werd de politie bij het wegbrengen van ar restanten aangevallen, zoodat zij gebruik maakte van de vuurwapens. Daarbij werden 2 personen door schoten in den buik en een door een schot in den arm gewond. In de Severingstrasse werden bij samen scholingen verscheidene vensters ingewor pen. In verband met deze gebeurtenissen zijn verscheidene vergaderingen van communis ten, die voor Zaterdag waren uitgeschreven, verboden. Innsbruck, 27 Mei: Vrijdagavond is het in Hoetting bij' Innsbruck tot ernstige politieke botsingen gekomen, die ten slotte zoodanigen omvang aannamen, dat de te Innsbruck liggende militairen werden gealar meerd. De nat.-soc. partij had een vergade ring belegd, waar een spreker uit Salzburg het woord zou voeren. Kort na dén aanvang der vergadering marcheerden de soc.-dem. op en drongen de zaal binnen, waar onmid dellijk een woest gevecht begon, dat zich tot op straat voortplantte. Aangezien de politie alleen niet in staat was de orde weer te her stellen, werden afdeelingen militairen ont boden. Het aantal gewonden staat nog niet nauw keurig vast. 32 gewonden, waaronder een zwaargewonde, zijn voorloopig in het zie kenhuis opgenomen. Een der gewonden is reeds overleden. Een auto van de reddings maatschappij en een autobus, waarin even eens gewonden werden vervoerd, werden op straat door soc.-dem. aangevallen en bescha- Buitenland digd. De militairen hebben de orde hersteld. De straten in Hoetting zijn afgezet. S t e 11 i n, 2 7 M e iIn de avonduren van heden is het alhier tot communistische rel letjes gekomen. De nat.-soc. hadden een ver gadering belegd, waar ongeveer 200 com munisten waren verschenen. Na verscheidene pogingen om den gang der vergadering te verstoren, werden de communisten door de nat.-soc. de zaal uitgedreven. Hierop bega ven zij zich naar de binnenstad, waar zij tal van vensterruiten insloegen. De politie greep krachtig in en arresteerde 9 communisten. Dusseldorp, 27 Mei: Hedenmiddag is het te Oberbilk opnieuw tot samenscholin gen van aanhangers der communistische par tij gekomen. Er werden vensterruiten inge gooid van de firma Hennes Mess. Tegen 7 uur ontstond toen tusschen communisten en nat -soc. in de Brunnenstrasse een vecht partij, in den loop waarvan een nat.-soc. werd gewond. In de Louisenstrasse overviel een troep communisten een nat.-soc., die even eens verwondingen bekwam In den loop van den middag werden in totaal 23 personen gearresteerd. Laat in den avond w het verder in de Bir- ker Allee, waar ongeveer 100 communisten samengeschoold waren, tot nieuwe demon straties gekomen. Verschillende vensterruiten werden ver nield. De politie werd met allerlei projectie len bekogeld, zoodat zij gebruik maakte van de vuurwapenen. Drie personen werden ge arresteerd. GladbachReidt, 27 Mei: Nadat het Vrijdagmorgen alhier op verschillende arbeidsbeurzen reeds tot botsingen was ge komen tusschen communisten en nat.-soc., hebben in den namiddag afzonderlijke groe pen werkloozen betoogd, waarbij zes com munisten werden gearresteerd. In de Fried- richstrasse werden bij een botsing tusschen communisten en nat.-soc. twee communisten door revolverschoten gewond. Men vreest voor het leven van een van beiden. Twee verdachte nationaal-socialisten wer den met vier hunner partijgenooten gearres teerd. Later reden voortdurend politie-auto's door de stad ten einde verdere botsingen te voorkomen. Er hadden nog meer arrestaties plaats. Wegens deelneming aan de incidenten te Dusseldorp, welke gisteren hebben plaats ge had, heeft de politie den communistischen landdagafgevaardigde Fraenken te Rheidt gearresteerd. Hij probeerde tijdens zijn over brenging naar de gevangenis te ontvluchten. Hij kon evenwel weer worden gepakt. o Wanneer we bovenstaand relaas even na der beschouwen, dan blijkt, dat bij de bot singen van gisteravond 1 doode en 36 ge wonden te betreuren zijn. Bij de laatsten zul len er wel eenigen zijn, die ook spoedig het tijdelijke met het eeuwige verwisseld hebben. Men ziet, een droeve lijst. En toch, vobr- dat we deze botsingen veroordeelen, mogen we wel bedenken, dat de oorzaak gezocht moet worden in den tijd, die al weer ver ach ter ons ligt: de wereld-oorlog. Deze oorlog heeft het menschdom tot vertwijfeling ge bracht. Millioenen menschen werden vernie tigd, niet alleen, doordat zij op het slagveld sneuvelden, maar ook moreel werden ontel bare kapot gemaakt. Voeg daarbij de druk kende lasten, die de overwonnen volkeren kennen, drukkende lasten met als gevolg ar moede en verval, en men begrijpt, dat de steeds weer terugkeerende botsingen van he den, veertien jaar na den wapenstilstand!, een gevolg zijn van het moorden, dat zich wereld-oorlog noemde DE NIEUWE OOSTENRIJKSCHE REGEERING. Regeeringsverklaring van het kabinet. Het Huis was geheel bezet en de tribunes waren stampvol toen Bondskanselier Dr. Dolffus gistermiddag in den Nationalen Raad de regeeringsverklaring voorlas. De kanselier zette uiteen, dat hij zijn po- ingen zal voortzetten om ook de Groot- )uitsche Volkspartij te bewegen tot de re geering toe te treden, zoodat het oorspron- 6! Di kelijke voornemen eener samenvatting van alle burgerlijke partijen toch zal worden ver wezenlijkt. Dit is misschien later niet uitge sloten, in het bizonder wanneer een hervor ming van het verkiezingsreglement zal zijn doorgevoerd. De kanselier kondigde een wij ziging van dit reglement in zijn regeerings verklaring eveneens aan. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek verklaarde de Bondskanselier dat de ge heele wereld zal en moet begrijpen, dat Oos tenrijk als zelfstandige Duitsche staat door bloed, de geschiedenis en geografische ligging zich bewust is van de enge ver bondenheid en vriendschap met het Duitsche rijk, een vriendschap welke gerechtvaardigd en verplicht is. Van bizondere beteekenis voor de buiten landsche politiek schijnen de verklaringen ten aanzien van de handelspolitiek te zijn. Hier kondigde de bondskanselier de reeds uit het schrijven van zijn voorganger aan den Volkenbond bekende bedoeling, reeds zeer binnenkort met bepaalde voorstellen van han- delspolitieken aard zich tot de andere regee ringen te wenden. Een der aanknopings punten voor deze onderhandelingen is de be reidwilligheidsverklaring van Duitschland. Betreffende de preferentie binnen het ka der van Midden-Europa uitte de Bondskan selier zich vervolgens op. een wijze die gelijk staat met een principieele verwerping van het plan-Tardieu in zijn huidigen vorm. Wat de buitenlandscffe schulden betreft, wees de Bondskanselier er op, dat Oosten-, rijk dezer dagen voor de beslissing staat in zake de deviezenversperring voor buitenland sche schulden. Al werden hier ook voorbereidingen toe getroffen, aldus de kanselier, niettemin hoopt men, dat het resultaat der onderhandelingen van de Volkenbondscommissie, welke Maan dag te Parijs bijeenkomt, Oostenrijk verlich tingen zal brengen voor wat betreft de ver vulling van zijn verplichtingen tegenover de buitenlandsche crediteuren. Ieder uitstel zal niet alleen niet goed te maken schade brengen voor Oostenrijk, doch evenzeer voor de be- langhebbendest aten en voor het aanzien van den Volkenbond. De regeering zal an ders in den kortst mogelijken tijd ingrijpende hulpmaatregelen moeten treffen. In het ver dere verloop zijner redevoering zinspeelde de Bondskanselier op de mogelijkheid eener con versie der credieten op korten termijn in cre- dieten op langen termijn. Het program der binnenlandsche politiek kan als volgt worden samengevat: vastom lijnde valutapolitiek, vereenvoudigde staats- begrooting, sluitend making van de handels balans en in het reine brengen van de kwes- tie-Kreditanstalt. De regeering denkt niet alleen, aldus de Bondskanselier, aan het he den, maar ook aan de toekomst van onze jeugd. De werkloosheid moet o.m. door het invoeren van een vrijwilligen arbeidsdienst, volgens de in Duitschland opgedane erva ringen, worden bestreden. Wat de binnen landsche politiek betreft, werd voorts een nieuwe regeling aangekondigd van een alge meen „marcheer"-verbod. Aan het einde zij ner redevoering richtte de bondskanselier aan allen het beroepLaten wij ons gemeen schappelijk den ernst der tijden bewust zijn. Sociaal democratische motie van wantrouwen tegen de regeering. Bij de algemeene beschouwingen over de regeeringsverklaring, deelde afgevaardigede dr. Bauer namens de sociaal-democraten me de, dat de regeering slechts een meerderheid heeft van één stem. Aan het einde van zijn redevoering diende dr. Bauer een motie van wantrouwen tegen de regeering in. De algemeene beschouwingen over de re geeringsverklaring worden dan onderbroken en er wordt overgegaan tot de behandeling van een urgentievoorstel der sociaal-demo craten inzake de crisisteun. De stemming over de door de sociaal-de mocraten ingediende motie van wantrouwen zal waarschijnlijk Dinsdag plaats vinden. DE NIEUWE JAPANSCHE REGEERING. Een verklaring van den minister van oorlog. Het telegraafagentschap Dempo Cusin pu bliceert een interview met den nieuwen Japan- schen minister van oorlog Araki over den po- litieken toestand en over de komende politiek van de nieuwe Japansche regeering. Araki verklaarde, dat de stellingneming van Japan met betrekking tot Mantsjoerije en Mongolië onveranderd zal blijven. De Japan sche regeering streeft er naar in het Verre Oosten met alle middelen zorg te dragen voor orde. Zij zal alle maatregelen nemen om den vrede te handhaven. Op het huidige oogen blik is de belangrijkste taak de eenheid van het Japansche volk te herstellen. Betreffende de houding der regeering ten opzichte van het leger verklaarde Araki, dat de discipline verscherpt moest worden. De wereld zit op een vulkaan. Daarom moet Japan de wereld zijn wil tot eenheid bewijzen SPOORWEGONGEVAL TE BENTHEIM. Talrijke gewonden. De tegen een uur gistermiddag uit Nord- hom te Bentheim-Nord binnenkomende per sonentrein ontspoorde dicht voor het stations emplacement. De locomotief viel om, het eer ste personenrijtuig viel van den dijk, terwij! een ander personenrijtuig wel is waar derail leerde, doch overeind bleef staan. De mate- rieele schade is tamelijk aanzienlijk. Het schijnt, dat geen der reizigers ernstig werd gewond. De machinist kreeg kwetsuren, ter wijl een stoker beenwonden opliep. Bovendien werden verschillende reizigers licht gewond. De hulptrein van de Rijksspoorwegen arri veerde te kwart voor twee uit Rheine te Bentheim. De eerste huln werd verleend door doktoren uit Bentheim. Wilt V een moderne en luxe trouwplechtigheid, maali dan gebruik van de nieuwe FIA1 trouwcoupé en bijpassende FIAT volgauto's van de Fa. A. DAM Co., ALKMAAR. Tel. 490. Deze wagens zijn dagelijhs te bezichtigen aan onze garage Snaarmanslaan. Onze larie- ven zijn zeer billijk. 52 SLACHTOFFERS VAN DEN BRAND OP DE GEORGES PHILLIPAR. Naar thans vaststaat, bedraagt het totaal aantal bij de brand op de Georges Phillipar om het leven gekomen passagiers 52. SCHEEPSRAMP OP DE YANGTSE. Het Chineesche stoomschip „Ling" is boveh Itsjang op de rivier Yangtse gezonken. Hoe groot het aantal bij de ramp om het leven ge komen passagiers is, is nog niet bekend. Het zou zeer aanzienlijk zijn. HOEVEELHEID SPRINGSTOF GEVONDEN. Het is de politie te Beuthen gister bekend geworden, dat in de woning van den mijnwer ker Bierowski te Beuthen springstof verbor gen werd gehouden. Bij de huiszoeking wer den gevonden: 50 dynamietbommen, die sa mengesteld waren uit conservenblikjes, 28 dynamiet-springpatronen, 8 springcapsules met lont, geïsoleerd draad met capsulees voor electrische ontbranding op grootere afstan den, 3 roll nlont, Bierowski en zijn vrouw werden gearresteerd. DE TOESTAND VAN DE DIAMANT INDUSTRIE IN ZUID-AFRIKA. Terwijl te Kaapstad zoowel in de pers als te bevoegder plaatse de plannen tot het hou den van een internationale diamantconferen tie vastere vormen aannemen, is het in dit verband wel uiterst merkwaardig, dat de diamantfirma Rozelaar gisteren plotseling definitief verklaard heeft per 1 Juni haar personeel, bestaande uit 29 werklieden en 31 leerlingen met behoud van drie maanden loon te ontslaan. Volgens mededeelingen is zij de bestaande contracten met de werklieden niet in staat met het oog op de depressie de pro ductie te beperken en moet zij van de force- majeure-clausule gebruik maken om de fa briek te sluiten. Of de firma zal trachten de contracten gewijzigd te krijgen, of op andere basis het werk weer te doen hervatten, hier omtrent bestaat nog geen zekerheid, ofschoon wel kan worden aangenomen, dat de firma voorloopig nog in Zuid-Afrika gevestigd blijft. DE GOUDEN STANDAARD IN ZUID-AFRIKA GEHANDHAAFD. Voor zijn vertrek naar Pretoria verklaardè generaal Hertzog, in antwoord op de aange kondigde agitatieplannen van geneaal Smuts, nog uitdrukkelijk, dat Zuid-Afrika onder geen omstandigheden er aan denkt van den gouden standaard af te stappen, dat het geldwezen voor Zuid-Afrika gewaarborgd is en dat hij volkomen instemt met de verklaring van den hoofdbestuurder van de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika, dat de geldschaarschte hier te lande in het bijzonder een gevolg is van speculatieve verscheping van geld naar En geland, tengevolge van de alarmpropagand? van de oppositie. SCHIP VERGAAN BIJ AMERIKA. Vier personen worden vemiisl De vrachtboot „Greciam" werd gisteren door het passagiersschip „City of Shat- tanooga" geramd. De „Greciam" werd hierbij tot zinken gebracht. 31 man der equipage werden door de „Shattanooga" opgepikt. Vier man worden nog vermist.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1