Aq&nda Amstecdamsche !Beucs taaiste A LBmttentand yUovinciaal Tlieuws Stad en Omgeving. Wzet&ecicht KOEDIJK. ZUIDSCH ARW OUDE. DE VECHTPARTIJ IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. Een politiek debat. ALGEMEENE VERGADERING CENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTENAARSBOND. NIEUWE BURGEMEESTER VAN KOEDIJK BENOEMD. van 2 Juni 1932 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. fr KEES0WI> STEENENBRUG LEüRiiAR M, O. BOEKHOUDEN TEL. 152. ACCOUNTANT. Donderdag 2 Juni. 7.30 uur, Cinema AmericainDe weg naar Rio (tendenzfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1 De middernachtminnaar (rom 2. De wreker (sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben Hur (hist.-rom.)boven 14 jaar. 8 uur, dancing Harmonie, verg. Onafh. Socialistische Partij, sprekers F. van der Goes en J. de Kadt. Vrijdag 3 Juni. 8 uur, café Central, vergadering Volks onderwijs. 8 uur, Concert Excelsior in den Muziek- tuin. DE SCHATGRAVERIJ TE ZAANDAM. Vandaag is men begonnen door boren de grondlagen te onderzoeken, om daarna te bepalen, waar de opgravingen zullen aan vangen. Voor het hek van de oude begraaf plaats verdringen zich den geheelen dag tal van nieuwsgierigen, die met belangstelling de geheimzinnige verrichtingen volgen. Ma dame Syivia houdt zich nog op den achter grond en heeft zich nog niet laten zien. BRAND IN EEN R.K SCHOOL TE ENSCHEDE. Zeven lokalen uitgebrand. Vannacht tegen drie uur is brand ontstaan in de groote nieuwe r. k. lagere schooi van de parochie voor Onze Lieve Vrouwe voor 'Altijddurende Bijstand aan den Mekkelholts- weg onder de gemeente Lor.neker. Toen de brand werd ontdekt, stond de bovenverdieping reeds in lichter laaie. De brandweer uit Lonneker, welke spoedig werd bijgestaan door die van Enschede, slaagde er niet in het vuur te stuiten. Dit breidde zich met groote snelheid over de bovenverdiepin gen uit. Eerst te omstreeks zeven uur van morgen was men het vuur meester. Zeven lokalen zijn geheel uitgebrand. Aan de school, welke veertien lokalen telde, was onlangs een vleugel met acht lokalen bijge bouwd. Vermoedelijk is de brand ontstaan op de zolderverdieping, welke tot vergader zaal was ingericht. Gisteravond wa« daar een bijeenkomst gehouden. PLANTENZIEKTEN KUNDIGE DIENST WAGENINGEN. Wij ontvingen van den plantenziektenkun- digen dienst mededeeling No. 65 Studies over vogels en hun omgeving. ZWAAG. De rekening van het Algemeen Armen- fonds over 1931 wijst aan in ontvangsten J 5355.09; in uitgaven 4793.73, zoodat er "en batig saldo is groot 561 36 Na veel tegenkantingen is het onze mu- ziekverceniging „Aurora" weer mogen geluk ken een plaatsje voor haar muziektent te ver krijgen, zoodat zij Zondagmiddag haar eer ste buitenconcert hoopt te geven Wij hopen, dat de nieuwe plaats op het sportterrein van langen duur mag zijn en er vele concerten door „Aurora" ten gehoore zullen worden gebracht. 'Ten raaclhuize vergaderde gister avond het plaatselijk crisiscomité alhier. De antwoorden op de in de vorige week verspreide circulaires waren door de leden opgehaald en bleken een resultaat te hebben van 225.11, wijl door nering doenden was toegezegd pl.m. 300 pond boonen, erwten, spek en enkele bakkers tot een zeker bedrag brood beschikbaar stelden. Onder instemming der vergade ring bracht de voorzitter hartelijk dank aan de gemeentenaren die andermaal getoond hebben een offer te willen bren gen ten bate van hen, die door den cri sistijd zoo zwaar getroffen zijn. Het bedrag 1000) dat de gemeente voteert aan het comité wordt vermin dert met 170 als bedoeld voor toeslag voor de werkeloozeuitkeering waarbij het Kijk een gelijk bedrag toekent. De. goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit van bovengenoemde votee ring dient natuurlijk afgewacht te wor den Het Nationa.I comité deed mededee ling dat nog 150 en 200 pakjes kinder meel werden Toegezegd Aan het raadsbesluit alsmede aan de gave van het Nat. Comité wijdde de voorzitter eenige zeer hartelijke en dankbare woorden. Ten opzichte van de werkeloozen is tegenover de crisislijders wel eenige soe pelheid betracht moeten worden, daar de laatsten van eenigen steun blijken verstoken te zijn. Nadat onderscheidene aanvragen wa ren behandeld had om. de distribuant, de heer Jac. de Bakker, den dank van den voorzitter in ontvangst te nemen. Hij beheert te zijnen huize do opslag plaats en bijna alle toegestane aanvra gen gaan via dezen distribuant. Ook het zeer vele werk va nden penningmeester, den heer J. Kramer Gz., ondervond groo te erkentelijkheid. De voorzitter uitte in zijn sluitingswoord den wensch, dat als de middelen weer uitgeput zijn ook be tere tijden geconstateerd mogen worden en het "omité niet meer behoeft op te treden. (Ongecorrigeerd.) TWEEDE KAMER. De voorzitter herinnert eraan, dat dezer dagen het verslag is verschenen betreffende de L.O.-wet. Spr. verwacht bij de behande ling daarvan, w aarop de regeering nog voor het zomerreces prijs zzou stellen een uitvoerig debat en acht het beter het ontwerp thans niet te behandelen, maar he onwerp thans niet te behandelen. De interpellatie-de Visser over het verliezen van burgerrechten van Nederlanders in Rus land wordt weer op de agenda geplaatst. De heer Kramer vraagt verlof tot interpel latie over de kwestie of de regeering het met het oog op de financien niet beter acht de gunning van den bouw van den derden krui ser uit te stelle. De heer Wijnkoop krijgt verlof tot interpel latie over de loonen van het spoorwegperso neel. Deze zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Voortgezet wordt fle behandeling van het clearing-ontwerp. Minister Verschuur zegt, dat men niet moet meenen, dat het ontwerp is afgestemd op Duitschland. Spr. acht het middel waartoe men gedwongen is ve rte gaan zoo bedenkelijk, dat men liever te laat dan te vroeg ermee komt. De toepassing van het ontwerp kan op verschillende manieren gebeuren. Tevoren is daarover niets te zeggen. Spr. heeft niet be doelt de verhouding t.o.v. van Duitschland te verbeteren, maar wel om de oude verhouding te herstellen. Een crisis-Kamer commissie kan een sfeer van vertrouwen scheppen. De heer van der Waerden dient een motie in om die Kamercommissie in te stellen van ha'ndelspolitieken aard, maar trekt deze weer in, nadat de voorzitter heeft toegezegd te zul len overwegen of van hem het initiatief kan uitgaan van een zoodanige commissie. In den Pruisischen landdag ontstond heden een uitvoerig politiek debat over de orde naar aanleiding van een com munistisch voorstel om het Pruisische kabinet uit te noodigen in den landdag te verschijnen, teneinde verantwoording af te leggen. In de opgewonden discus sie over de orde werd van sociaaldemo cratische zijde verklaard, dat het kabi- net-Braun nog slechts de loopende zaken afhandelde en geen politieke handelin gen meer kon uitoefenen, zoodat het ook geen politieke verantwoordelijkheid meer bezat. Het communistische voor stel werd echter aangenomen en de zit ting werd een kwartier geschorst om het ministerie van het besluit op de hoogte te stellen. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN BURGEMEESTER WALKER. De Hofstadtercommissie, onder leiding van den rechter Seabury zet haar onderzoek naar de practijken van den New Yorkschen burge meester Walker voort. Gehoord werd o.a. dr. W. H. Walker, een broer van den bufgemees ter, die toegaf een bedrag van ongeveer 50.000 dollar te hebben ontvangen van dr. O. J. Omara, een medicus die in dienst van de gemeente New York is. Dr. Walker ver klaarde dat dit louter toeval was en dat dr Omara en hij samen een practijk hadden ge had en derhalve hun inkomsten samen deel den. Seabury verklaarde, dat burgemeester Walker, die in het bezit bleek te zijn van aandeelen van de Realiance Bronze and Steel Company de wet had overtreden, die verbiedt dat gemeentelijke autoriteiten aan deelen in hun bezit hebben van ondernemin- ge die contracten met de gemeete hebben loo pen. Tegelijkertijd heeft burgemeester Walker te Detroit een rede gehouden, waarin hij Sea bury ervan beschuldigde van zijn afwezig heid te New York gebruiik te hebben ge maakt, allerlei beschuldigingen tgeen hem te lanceeren die onjuist waren en niet bewezen konden worden. De algemeene vergadering wordt geduren de drie dagen in Alkmaar gehouden. De eerste zitting in de Harmonie werd ge leid door den voorzitter, den heer D. Luberti De zaal was met een 250 afgevaardigden bezet. Naast het bestuur hadden op het podium plaats genomen de voorzitter en secretaris van den Internationalen Ambtenaarsbond, de heeren Valkenberg uit Berlijn en Lorant uit Parijs, de heer Lacoste, hoofdbestuurslid van den Pranschen Bond van Ambtenaren, Noordhoff voor het N.V.V.Woudenberg voor de S.D.A.P., van Meurs, Bakker en Luhrs voor den Bond van Overheidspersoneel, Posthumus voor den Bond van Ned. OnderA wijzers, Reinalda voor de N.H. Soc. Dem. Statenfractie en van Braambeek voor de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie. Openingswoord van den voorzitter. De bondsvoorzitter, W. Luberti, opende het congres met een korte rede, waarin hij allereerst wees op den groei van den bond. Bedroeg op 1 Januari 1930 het ledental 11276, op 1 Januari 1932 was dit gestegen tot 13437. Een toeneming dus van 2161 leden. Ook in financieel opzicht is de bond volko men gezond. Het bondsvermogen groeide in de afgeloopen twee jaar met 35.000 gulden en bedraagt nu ruim 182.000 gulden. De bond kenmerkte zich verder door een opgewekt organisatorisch leven. In kort tijds verloop werden drie vakgroepscongressen ge houden: van belastingambtenaren, P.T.T.- groep en Hooge Onderwijs-personeel, terwijl over eenige weken de groep Gemeente-ambte naren in congres zal bijeenkomen. Verder heeft de bond voet gezet op het ter rein der vakopleiding van verschillende groe pen, terwijl aan een bepaalde groep schrifte lijke technische voorlichting wordt gegeven De samenwerking in en met andere organi saties werd vergroot en verstevigd. Ook in de afgeloopen periode bleek weer, van hoe groote waarde het is, dat de Bond deel uitmaakt van het N.V.V. Spr. ging daarna de internationale betrek kingen van den bond na en wijdde hierbij een woord van weemoedige herdenking aan Albert naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.6 mM. te Jan Mayen. Laagste barometerstand 754.0 mM. te Stenvele. Verwachting, geldig tot den avond van 3 Juni: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde lijke wind; half tot zwaar bewolkt; aanvan kelijk droog weer; later eenige kans op regen buitjes; iets koeler. Overzichv. Een langgerekte rug van hoogen druk sterkt zich in Noordwest-Zuidoost richting uit van de Poolzee tot den Balkan en vormt de scheiding tusschen het gebied van lagen druk in het Zuidwesten en dat in het Noord oosten. Het laatste vormde in den nacht een nieuwen kern over midden Zweden, die nog bezig is zich uit te diepen en de wind hier weer naar Noord terug zal brengen, met koeler weer en wellicht weer regenbuitjes. In Noord-Zweden komt nog vorst voor. In ons land is de ochtendtemperatuur iets hooger. Echte zmerwarmte wordt echter nergens in het waarnemingsgebied aangetroffen. In Frankrijk en Oost-Duitschland vielen nog onweersregens. HOOG- EN LAAG WATER TE V BERGEN AAN ZE&. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water, dat. v.m. nam. v.m. nam 3 3.37 3 58 0.06 0.17 4 4.10 4.34 0.40 0.58 5 4.46 5.10 1.17 1.36 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water, dat. v.m nam. v.m nam. 3 3.34 3.55 0.05 4 4.07 4.31 0.28 0.46 5 4 43 5.07 1.05 1.24 Thomas, die ook voor de vraagstukken van het overheidspersoneel groote interesse had. Hij herinnerde aan het proces van den C N.A.B. tegen den Staat dat ook in hooger be roep door den bond werd gewonnen. De regeering werd daardoor gedwongen aan ambtenaren, wier bevordering samenviel met periodieke salarisverhoging, het hun toeko mende uit te betalen. Daarnaast moet over vele zaken groote teleurstelling en ontstemming worden geuit. De unificatie in de dienst-uniformvoorzie- ning heeft de oplossing nog lang meege bracht. Wel kwamen rijksambtenarenregle ment en arbeidsovereenkomstenbesluit tot stand, maar de instelling van de ambtena rengerechten laat op zich wachten en de loyale nakoming /van reglementaire bepalin gen loopt gevaar. Spr. herinnerde verder aan de korting op de rijkssalarissen. Spr. ging na, welke gevaren er nog drei gen voor het overheidspersoneel, als gevolg van bezuiningsplannen (commissie-welter), van de sluitpost-politiek, ook der gemeenten, en de dreiging met toepassing van art. 126 der Ambtenarenwet. Dit alles beteekent niet alleen een aanslag op het overheidspersoneel maar in de eerste een aanslag op de over heidsbemoeiing en op de zelfstandigheid der gemeenten. Tenslotte wees spr op de groote beteeke- nis van dit congres. Twee punten treden daarbij naar voren: lo. fusiebesprekigen, d.i. machtsverster king; 2o. stelling kiezen tegen de reactie. Moge het congres toonen den onverzettelij- ken wil tot strijd, met de geheele arbeidersbe weging, tegen de reactie, die ook voor het overheidspersoneel het.beste belaagt, dat in jaren van opoffering en samenwerking is veroverd. In deze verwachting opende spr. het con gres. Na dit woord van welkom aan de gasten door den voorzitter, sprak de heer Van Dru- nen. Alkmaar, namens de moderne Alk- maarsche beweging, een woord van begroe ting. van avond gaan wij, aldus pr., naar Schoorl, vandaar per duinwandeling naar Bergen, om per tram weer terug te keeren. Morgen wordt een bezoek aan de kaas markt gebracht en des avonds gaan wij naar een concert in den Muziektuin. Voor het N.V.V. sprak hierop de heer Noordhoff, die met applaus werd begroet Spr. wees er op, dat de tegenwoordige de pressie heeft gebracht de saamhoorigheid tusschen hoofd-, handarbeiders en ambtena ren. In tegenstelling met vroeger heeft de te genwoordige depressie, de moderne bonden niet verzwakt en bovendien is het ons gelukt de arbeidersklasse niet onder den invloed te brengen van de economische beschouwingen, door de burgerlijke klasse. Wij hebben loonsverlagingen tot het on vermijdelijke weten te begrensen. Aantasting van den koopkracht is geen geneesmiddel. Spr. wekte op tot gesloten optreden en hij sprak den wensch uit het algemeen belang van het N.V.V. in het oog te houden. De heer Woudenberg, die hierna sprak, betoogde, dat zijn optreden het bewijs-was van de goede verstandhouding tusschen dt s.d.a.p. en den bond, in welks groei de s.ti a.p. zich verheugt. Zoowel de partij als de bond hebben goed* vruchten geplukt van de samenwerking In het overleg tusschen de besturen van de S.D.A.P, van het N.V.V. en van de Bonden van Overheidspersoneel is gebleken, dat ze elkander begrijpen en oog hebben voor elkan ders moeilijkheden. De belangen van arbeidersgroepen zijn daardoor te vereenigen met de belangen van de geheele arbeidersklasse. Nog moeilijke oogenblikken wachten u in dezen tijd van reactie en depressie. Uw moeilijkheden zijn echter ook de moei lijkheden van de S.D.A.P. Namens het P.B. was hij overtuigd, dat ver sterking van den bond zal brengen verster king der S.D.A.P. Hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat van Alkmaar de Victorie zal be ginnen. De heer Van Meurs sprak namens den bond van overheidspersoneel zijn vreugde uit over de bloei van den N. A. B. en wees er op, dat de tijd eischt een collectief optreden in den strijd, die gevoerd moet worden. Het weinigje zon, dat van het kapitalisme over de arbeidersklasse ging, was reeds voor 2 jaar ten ender en daardoor groeide de organisatie. Gebleken is, dat de reactie slechts terug gedrongen kan worden als daartegenover staat een gefundeerde macht. Argumenten krijgen alleen beteekenis, als er macht achter staat. Het gevaar is het trio de Geer, Walter en Kalff. Dit trio wil nu het G. O. Doch in tijden van opgang was in het G. O. niets te bereiken. Toen lustten zij dat instituut niet en wij zullen er niet uitgaan, maar zullen opkomen voor onze grootere machtsontwikkeling. Het belangrijke wat thans van ons ge- eischt wordt, is werken aan een zoo sterk mogelijke machtsontwikkeling. (Applaus). Het woofd was hierop voor de Inter nationale aan den lieer Valkenburg, die er op wees, dat de Internationale een vriendin- vereeniging was en de groeten van den Duit- schen Ambtenaren Bond overbracht. Het ergste, aldus spr. idlnog op komst, omdat wij niet weten wat er thans in Berlijn wordt uitgebroed. De adelijken en groot-grondbezitters ste ken daar hun koppen weer omhoog. De ar beiders worden voor de regeering niet meer gevraagd. Hij teekende Bruening als een groot diplo maat en wees er op, dat alle noodverordenin gen de arbeiders geen centimeter vooruit, doch wel kilometers achteruit hadden ge bracht. In Duitschland staat aan de eene zijde a. ultra linksche groep, die het parool van JW kou volgt dat is misschien in 't land van 70 pCt. analfabeten wed, doch onmogelijk vóór Duitschland. Daar tegenover de Hitlerianen die zich kenmerken door poses en ideolu! gieën en daartusschen de kleine groepen van geldbaronnen, groot industriëelen en groot, agrariërs, die allen het fascisme voorstaan' waartegen wij met kracht ons internatio naal gesloten front moeten stellen. Tenslotte zal in de wereld de geest winnen (Applaus). JUBILEUM BURGEMEESTER. Aan hen, die de op 11 Juni a.s. te houden buitengewone Raadsvergadering ter huldi. ging van den Burgemeester bij gelegenheid van zijn 1214-jarig ambtsjubileum wenschen bij te wonen, wordt verzocht, dit mondeling of schriftelijk vóór 7 Juni a.s. mede te deelen aan mr. R. Veendorp, referendaris ter secre tarie, ten Stadhuize. Voorzoover plaatsen beschikbaar zijn, zal aan degenen die zich daarvoor hebben opgegeven, een toegangs. kaart worden toegezonden. Uit Den Haag wordt ons gemeld, dat bt noemd is tot burgemeester van Koedijk de heer W. C. Ninaber. Meer dan dezen naam kon men ons op het oogenblik niet mededeelen. DE VERPLAATSING VAN HET POSTKANTOOR. N Het wordt met de verplaatsing van het postkantoor naar het Rijksopvoedingsgesticht zoo langzamerhand een lijdensgeschiedenis. Aanvankelijk had het hoofdbestuur der posterijen de overbrenging van den post. dienst bepaald op 14 Mei, een datum die volgens ieder, die eenigszins begreep wat er moest gebeuren, veel te vroeg genomen was. Het hoofdbestuur kwam ten slotte ook tot die overtuiging en verschoof den grooten dag tot 1 Juni, later nogmaals veranderd en vastgesteld op Juni. Maar ook dan zal de voorgenomen verplaatsing niet kunnen door. gaan, want het noodig meubilair is nog niet gereed. Of traineeren van den leverancier (Ontvangen per draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 5 0/0 Nederl. 1932 4X Nederl. 1917 4 1931 BANK-1NSTELL1NGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned. Ind Haneldsbank D. Reicbsbank 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Kücbenm. Ace. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U. S. Leatber Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boe ton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Bata via Oostkust Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash 'Exdividend. fExclaim. Vorige koers IOO1/4 WA 933/8 521/4 35 44'/, 76 233/4 141/4 41 1^6 80 60 88 81/4 83/10 U/s 103/s 21/4 U/16 28% 3% P/4 M/4 131% 76 531/4 25 1600 887, 9 701/4 102% 1163/3 543/4 f/» 267/8 91/4 57, 9/l0 2»/, 1 6Vs 10 40 707, 4% 837, 90% 267, 5Vio 38 l13/io PROLONGATIE Vorige koers 1 uU. Heden 1 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Koers van beden te: pl.m. 2.00 pl.m. pl.m. 1.30 1.45 357, - 47 227,-3 22.1/, 40 P%> 80 57 57-7, 86V4 867, 77, 88/4 8§-7/l6 P/4 97, ~9V4 28/g 1% 27 37, P/4 128 76 53 26 88 9 69 101 1127, 1131-7, 59 4 3 31/ro 25 251/, 7 9 5 39 70 5 84 91 5 37 Vj P/4 22 Is/j-'/s 577,-8 86J-3/4 pl.m. 2.15 527< 1277,-8 II3.1/4 P/8 861/4 2j-13/l» 2 1271/4 1121/,-3 pCt. NIET OFFICIEEL. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weeoen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Italië Vorige koers 9.087, 58.2 J 9.73% 34 52 48 30 49 .75 46.75 45.35 246.8/4 12 671/» Koers op heden 2 utu 9.09i/. 58.22. 9.74 34.50 4 'O 49 /5 40 80 45 411 246% 12 67

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2