9HK WPWsug ROOKERS! nspsAUgJvL WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN 'Pamüiclaai Tlieuws vendien is het mogelijk de verbeteringen der techniek steeds op den voet te volgen met de centrale ontvangapparaten, zoodat de luisteraars over een radio-ontvangst beschik ken, die technisch het best is verzorgd. Het is dus te verwachten, dat de radio- ditributiebedrijven nog lange jaren in een be hoefte zullen voorzien, ook dan, wanneer de ontvangtoestellen nog goedkooper mochten worden. Weliswaar zijn er vindingen gedaan, die het eventueel mogelijk kunnen maken langs 't lichtnet de radio-ontvangst over te brengen Naast het feit, dat hiervoor noodig is een speciaal 3-lamps apparaat om de middel- frequente energie in hoorbare tonen om te zet ten, dat niet goedkoop is, en waarvan de kos ten natuurlijk op de een of andere wijze op de aangeslotenen moeten worden verhaald, is ook nog rekening te houden met slijtage van lampen en stroomverbruik, zoodat een werke lijk financieel voordeel van dit systeem in be voegde technische kringen niet wordt ver wacht. Ook B. en W. van 's-Gravenhage hebben medegedeeld, dat vooralsnog niet gevreesd be hoeft te worden voor concurrentie van licht- netradio met de distributie op luidspreker sterkte. Bij de toepassing van het Radioreglement 1930 gaat de Directeur-Generaal der Poste rijen, 'Telegrafie en Telefonie ervan uit, dat in iedere gemeente als regel één machtiging verleend wordt voor radiodistributie. Dit ligt ook voor de hand. Het net kan in dat geval, evenals dat met het electriciteitsnet het geval is, op de doelmatigste wijze worden aange legd, waarbij rekening kan worden gehouden met andere leidingen in of boven den grond, met wegkruisingen e.d. Pleiten deze motieven reeds voor het verleenen van concessie aan één enderneming, zij doen dit nog meer voor exploitatie door de overheid zelve, omdat daarbij, gelijk wii boven hebben uiteengezet, algemeene belangen zijn betrokken. Ten aanzien van het in den aanvang ge noemde adres van den Bond van exploitanten van Radiocentrales merken wij cp, dat inge volge artikel 3ter van de Telegraaf- en Telefoonwet, de radiodistributie niet geoor loofd is zonder machtiging van Jen Minister van Waterstaat, en dat het Hoofdbestuur der P. T. T. net bereid bleek om naast de be staande machtiging en aan particulieren een machtiging aan de gemeente te verleenen. Voorts stelt de Directeur-Generaal van de P. T. T. blijkens zijn bij de stukken overge- legden brief van 20 November j.1 den eisch, dat voor het verleenen van machtiging inge volge het Radioreglement 1930 aan de ge meente de tegenwoordige houders van de machtiging voor radiodistributie intrekking dier machtiging moeten verzoeken ten behoeve der gemeente, derhalve nadat een overeen komst zal zijn getroffen inzake overneming van bestaande bedrijven. De machtigingen zijn in deze gemeente in het bezit van een 5-tal radiodistribuanten. Naar aanleiding van den wenk van den Directeur-Generaal der P. T. T. zijn onder handelingen gevoerd met den adviseur van genoemden Bond, Mr. H. J. Hellema te Am sterdam, welke op 20 Mei j.1. tot het resul taat hebben geleid, dat overeenstemming is bereikt op een bedrag van 132.500.In dit bedrag is begrepen de winstderving bij staking der exploitatie en de overname der bestaande netten. Het bedrag wegens winst derving is gebaseerd op een netto-winst van de 5 distributiebedrijven, tezamen 55.500 per jaar. Bij de overname van het net is in aanmerking genomen de omstandigheid, dat de netten slechts geschikt en ingericht zijn voor het doorgeven van twee programma's Het genoemde bedrag van 132.500.komt nagenoeg overeen met de taxatie van onzen deskundige, den heer Hofman. Wij vestigen er daarbij de aandacht op. dat de gemeente op 1 October a.s. zou kunnen beginnen met df exploitatie en de gemeente dan reeds dade- üijk 4200 aangeslotenen heeft, die ieder 2 per maand betalen. Van het bedrag van 132.500 moet 52.500 dadelijk betaald worden en het restant in 5 gelijke jaarlijksche termijnen van 16.000, waarvan de eerste vervalt op 1 Januari 1933, en zoo vervolgens 1 jaar later, in verband waarmede de con tante waarde van de overnamesom ongeveer 120.000 beloopt. Hiermede wordt tevens het voordeel verkregen, dat de som, die direct benoodigd is, beperkt blijft tot 52.500, terwijl het restant jaarlijks uit de gewone ontvangsten ad 100.000 kan wor den betaald. Nu met de exploitanten van de Radiocentrales een voor beide partijen bevre digende oplossing is verkregen, kan het hier voor genoemd adres voor kennisgeving wor den aangenomen. Wordt tot gemeentelijke exploitatie over gegaan, dan verdient het alle aanbeveling om het nieuwe bedrijf bij de lichtbedrijven onder te brengen. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf be schikt toch al grootendeels over het noodige personeel en de Directeur heeft de noodige ervaring ten opzichte van de exploitatie van een radiodistributiebedrijf, zoodat, zooals ook verder uit de ontwerp-exploitatierekening zal blijken, met betrekkelijk geringe uitgaven per jaar zal kunnen worden volstaan, terwijl het voorts waarschijnlijk wordt gemaakt, dat het nieuwe bedrijf na verloop van 5 jaren, noo dig voor afschrijving van de aanlegkosten, een bate zal afwerpen van ruim 70.000 per jaar, een inkomst, die voor de gemeente, vooral in deze tijden van dalende ontvang sien, niet te versmaden zal zijn. Exploitatie van een radiodistributiebedrijf bij dé lichtbedrijven geeft ook nog het gemak, dat de inning der abonnementsgelden tege lijk met de inning der kwintanties wegens verbruikt gas of electriciteit kan plaats heb ben. Nog een argument dat voor de oprichting van een gemeentelijk radio-distributiebedrijf pleit is, dat het eventueel kan worden dienst baar gemaakt aan de brandalarmeering en brandmelding. Komende tot de technische wijze van in richting van het distributiebedrijf, kunnen wij U het volgende mededeelen. Ten aanzien van de plaats van de radio centrale wordt onderzocht, of deze op het terrein der gasfabriek dan wel bij het admi nistratiegebouw der lichtbedijven de beste ontvangst waarborgt. Voeding van het hoofdnet uit het centrum der gemeente zou uif een technisch oogpunt wellicht verkozen kunnen worden, doch plaatsing bij de lichtbedrijven maakt een meer intensieve controle op den gang van zaken en de kwaliteit der muziek mogelijk, terwijl de kans op ongestoorde ontvangst aan den Helderschew eg waarschijnlijk grooter is dan in het centrum der stad. De in- en uitschakeling var de verschillende radio stations geschiedt automatisch door middel van electrische klokken. De bediening van het bedrijf beperkt zich daardoor in hoofdzaak tot de bijregeling der ontvangtoestellen en van de versterkers. In de centrale komen samen de hoofdkabels uit de stad, verbonden aan een groot schakelbord. Dit schakelbord is zoodanig ingericht, dat een eventueele storing op een der groepen dadelijk is te ontdekken. Elke groep wordt met eer. aparte ondergrondsche leiding uit den centrale ge voed, waardoor op de uiterste groepen steeds versche energie beschikbaar is. Er zijn in het geheel 44 groepen ontworpen. Mochten er storingen optreden, dan zal dat slechts een klein aantal aangeslotenen, n.1. hen, die tot één groep behooren. betreffen. De onder grondsche leidingen eindigen in verdeelkas ten, vanwaar de voeding van het boven grondsch verdeelnet b'gint. De kabels zijn speciaal afgeschermd, zoodat het overspre- ken van het ééne programma op het andere is uitgesloten. Bij elk aan te sluiter, perceel wordt van het bovengrondsch loodkabel- verdeelnet door middel van een lasehdoos afgetakt. Daar begint de huisinstallatie: dit is een loodkabeltje met schakelkastje, waar mede de luidspreker wordt bediend. Het scha kel kast je bevat een regel weerstand om het geluidsvolume te regelen, twee weerstanden om kortsluiting te voorkomen en een inrich ting waardoor de aangeslotene op eenvou dige wijze van programma kan wisselen, of dit kan uitschakelen. Wat de begrooting aangaat, deze is opge zet voor aansluiting van 4200 abonné's, het aantal, dat thans door de radiodistributie wordt voorzien. Nu de gemeente bij oprich ting van een radio-centrale 2 a 3 program ma's meer gaat uitzenden, is er geen reden om het abonnementsgeld te verlagen. Voorts is gerekend op een geheel compleet bedrijf, waarbij rekening is gehouden met de erva ring, die de heer Hofman heeft opgedaan bij de oprichting van radiocentrales te 's-Herto- genbosch, Arnhem, Dordrecht en Gronin gen. Voor aansluitingskosten voor de tegen woordige abonné's is niets berekend, omdat deze reeds eenmaal hebben betaald. Voor na 1 Juni 1932 aan te sluiten abonné's ware een vergoeding te rekenen van 17.50 voor kosten van aansluiting, voor een lengte van de binnenleiding van ten hoogste 10 Meter, welke vergoeding ook elders geldt. Zoonoo- dig zou dit bedrag in termijnen kunnen wor den betaald. De bouwkosten voor een radio-centrale met uitzending van 4 programma's met een re servelijn en met 4200 aansluitingen worden als volgt berekend. Centrale 28.500 Kabelnet (ondergrondsch) inclu sief montage 68.000 Distributienet (bovengrondsch loodkabelnet) met binnenleidingen, inclusief afbraak van het oude net 128.500 Contante uitkeering aan distri- buanten 52.500 277.500 Bij overname van de 5 radiobedrijven zal de exploitatie van de bestaande netten voor eerst worden voortgezet. Zoo spoedig moge lijk zullen de hoofdkabels van de nieuwe ge meentelijke centrale naar de thans bestaande particuliere centrales worden gelegd. Daar na vindt groepsgewijze de aanleg van het nieuwe net en de overschakeling van de ver schillende aansluitingen plaats. De bouw van het nieuwe net kan op ongeveer één jaar worden gesteld. Gedurende dit bouwjaar worden met het saldo der abonnemensgel- den, zijnde 51.500, een deel der bouwkos ten betaald. Het restant zijnde 277.500 mi nus 51.500 of 226.000, ware in vier ja ren af te lossen, zoodat de annuïteit met in achtneming van een rentevoet van 5i/? pCt. 64.275 zal bedragen. De volgende vier ja ren zal de exploitatierekening er als volgt uitzien. Stroom 1.800 Salarissen en inningskosten 7.200 Onderhoud en diversen 13.700 Rijksbijdrage 2.100 Afdracht aan distribuanten 16.000 Annuïteit aanlegkosten 64.275 Abonnementen 4200 x 24 is 105.075 100.800 4.275 Nadeelig verschil Ter toelichting tot de exploitatierekening over het 2de tot en met het 5e jaar worde nog het volgende opgemerkt: Bij den post salarissen is gerekend op de aanstelling van een technisch ambtenaar en op een vergoeding aan het electriciteitsbedrijf en gasbedrijf voor administratieve bemoeiin gen Het Rijk heft voor de machtiging een be drag per aangeslotene tot ten hoogste 0.50 per jaar. Ten deze is gerekend op 0.48 per abonné. Na verloop van de eerste vijf jaar is er dus een nadeelig verschil van 4 maal 4.275 of 17.100, dat in de eerste vijf maanden van het 6e jaar kan worden gedekt. Na het vervallen der annuïteiten en de af dracht aan de distribuanten komt dus een be drag van 76.000 per jaar beschikbaar, of aannemende een stijging der onderhouds kosten met 3000, van 73.000 Voor de financiering van de bouwkosten zijn geen bijzondere maatregelen noodig, aangezien de gelden tijdelijk geleend kunnen worden uit de reserve van de lichtbedrijven, die bij den Ontvanger der gemeente is be legd. Wel zijn wij van oordeel, dat het wen- scnelijk is het gemeentelijk radiodistributie- bedrijf als afzonderlijken tak van dienst aan te wijzen, overeenkomstig artikel 252 der ge meentewet, waardoor de inkomsten en uitga ven van dit bedrijf afzonderlijk worden ge houden. Wij meenen hiermede voldaan te hebben aan de aan ons in uwe. vergadering van 22 October j.1. verleende opdracht en vertrou wen, dat uwe vergadering hieruit en uit het bij de stukken ter inzage gelegde rapport van den directeur der lichtbedrijven de slot som zal trekken, dat het van groot belang is, dat de gemeente Alkmaar de radiodistri butie voortaan zelf verzorgt, niet het minst Doet als volgt om Uw tanden wit te houden. Tandaanslag absorbeert rook. Verwijdert den tandaanslag en Uw tanden zijn blinkend wit. DOOK is niel de oorzaak van doffe tanden maar IX kleurt slechts den tandaanslag waarmede de tanden bedekt zijn. Om deze vlekken te verwijde ren moet eerst de tandaanslag verdwijnen. Tandaanslag hecht zich aan het glazuur vast Gewoon borstelen helpt hier niet tegen. In tand aanslag bevinden zich bacteriën, die bederf ver oorzaken. Pepsodent heeft uitsluitend ten doel dezen tandaanslag te verwijderen. De werking van Pepsodent is absoluut onscha delijk, doch de tandaanslag wordt op een grondiger wijze verwijderd dan bij welke andere tandpasta ook. Duizenden menschen, die dachten, dat hun tan den van nature verkleurd waren, gebruikten Pepsodent en zagen hun tanden weer blinkend wit worden. Pepsodent zal U weer fraaie, gezon de tanden geven. tUNOClMCHK GEDEP De nieune hedendaagsc/ie A/nerikaansche tandpasta 3000 ter wille van de belangrijke inkomsten, die de exploitatie van een gemeentelijk radiodis tributiebedrijf in de toekomst zal kunnen op leveren. Naar onze meening moet de gemeente zich onthouden van den verkoop van luidsprekers, weermede ook de handelaren in radio-artike len gebaat zullen zijn. De Commissie van bijstand voor de licht bedrijven, wier advies wij bij de stukken overleggen, kan zich met het voorstel ver eenigen. B. en W. vinden in het vorenstaande aan leiding den Raad voor te stellen met inacht neming van het voorgestelde plan over te gaan tot oprichting van esn gemeentelijk ra diodistributiebedrijf. Een ontwerp-besluit bie den zij u daartoe ter vaststelling aan. NUTSSPAARBANK ALKMAAR. Maandbericht Mei 1932. In den loop der maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd 183.385,89 en terugbetaald 151.309,94, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 32.075,95. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang van dit jaar 3.227.703,26, bedraagt thans 3.229.569,43. Het aantal in den loop van Mei nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 78. Ingetrokken werden 59 boekjes, w.o. 3 van schoolspaar- ders. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van het jaar 9020 bedraagt thans 9281. Van dit aantal behooren 7009 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd, 1401 aan personen elders woonachtig en 871 aan schoolspaarders. Onder de in Mei uitgereikte 78 nieuwe boekjes zijn begrepen 3 boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst Spaarbank een eerster, inleg van 1.—). De lediging in den loop der maand Mei van 268 spaarbusjes leverde een bedrag van 3907,11 aan kleine besparingen op. In het tijdvak 1 Januari31 Mei werden 1607 busjes ter lediging aangeboden, waarbij bleek, dat in totaal 22.618,99 was bespaard. NOORDHOLLANDSCHE BRANDWAARBORG-MAATSCHAPPIJ TE OUDKARSPEL. In de Maandag te Alkmaar gehouden vergadering van directie, commissarissen, hoogste deelhebbers en agenten der Noord- hollandsche Brandwaarborg Maatschappij, gevestigd te Oudkarspel van 1816 werd het verslag uitgebracht over het 114e boekjaar, waaruit bleek, dat, niettegenstaande de slech tere tijdsomstandigheden, de bedrijfsresulta ten zeer gunstig genoemd kunnen worden. Door de fustie met de N.V. Holl. Brand- waarb. Maatschappij bedroeg het verzekerd kapitaal op 1 Jan. 1932 199,886.604. Het bedrag der reserve werd gebracht op 231.935.0614. De aftredende commissaris de heer P. Pijper IJz. werd herkozen. Het college van commissarissen bestaat uit de heeren H. C. Oud (pres. commissaris), A. Wonder Pz., P. Pijper IJzn., Mr. P. J. Oud en J. W. L. Alberdingh Thijm. VERTROKKEN PERSONEN: Echtg. W. Verkroost. N.H., van Breedstr. 31 naar Haarlem - Echt. C. Peperkamp, en kinderen, R.K., van Tulpstraat 14 naar Oudorp. Echtg. J. C. Vries, N.H., van Kennemerstraatweg 147 naar Callantsoog. —Wed. P. Kcoijman, z.b.. N.H., van Stuart- straat 75 naar Heiloo. Wed. D. de Groot, huishoudster, N.H., van Nieuwpoortslaan 160 naar Hoorn. H. J. ten Berge, étaleur, en echtg., R.K., van Druivenlaan naar Hei loo. A. Veer, dienstbode, N.H., van Ken nemerstraatweg 169 naar Hoorn. T. Moo- lenbroek, dienstbode, geen, van Overdiestraat 69 naar Anna Paulowna. J. van Groenau, huishoudster, N.H., van Bierkade 10 naar Bergen (N.H.) Wed. D. Dell. z.b., N.H., van Nieuwpoortslaan 36 naar Hoorn. K. Althcïi, monteur, E.L., van Bierkade 10 naar Duitschland. J. Ruijter, pensionhouder, en kinderen, geen, van Bierkade 10 naar Bergen (N.H.). J. A. Dros, machinebank werker, N.H., van Ingelandstraat 16 naar Texel. O. M. Korteweg, z.b., rem., van Kruislaan 2 naar Amsterdam. K. Zimmer, dienstbode, R.K., van Nieuwiandersingel 70 naar Amsterdam. H. v. Uffelen, fotograaf, C.G., van Zocherstraat naar Ursem. G. H. Keijsper, olieman groote vaart, R.K., van Uitenboschstraat 6 naar Rotterdam. J. E. Kloote, l.l.verpl., N.H., van Wilhelminalaan 11 naar Leiden. J. Termann, dienstbode, R.K.. van Kanaaldijk 17a naar Amsterdam. G. A. Lobbert, R.K., van Verl. Landstraat 25 naar Bergen (N.H.). Echtg. H. Kluij- ver, N.H., van Oudegracht 151 naar Wijk aan Zee. H. A. W. Köhne, kellner, R.K., van Langestraat 94 naar Ouder-Amstel. Wed. H. H. Buthfer, huishoudster, N.H., van Kenemerstraatweg 67 naar Bergen (N.H.). H. Deelen, filiaalhouder, en gezin, geen, van Hoogstraat 10 naar Heemstede. Echt- gen. Kominek, R.K., van Voordam 10 naar Essen (D.)-A. van Biezen, religieuse, R.K., van Emmastraat 12 naar Delft. Echtg. F. Grunwald, N.I., van Kennemerpark 6 naar den Helder. J. M. Graaf, spoorwegarb., B.D., van Drebbelstraat 16 naar Castricum. M. Andringa, dienstbode, geen, van Ver- dronkenoord 65 naar Schoorl. S, P. At- tinga, z.b., R.K., van Koorstraat 21 naar Am sterdam. M. Fritsch. dienstbode, R.K., v. Oudegracht 184 naar Ettlingen (D.). I. König, h.i.d.h., E.L., van Langestraat 58 n, Eisenach (D.). INGEKOMEN PERSONEN: Echtg. Wilhelm Dunkel, buffetjuffrouw, R.K., van Neuen naar Kanaalkade 44. J. W. v. Hooren, salger, R.K., van Beverwijk naar Voordam 7. E. J. Schuurhof, z.b., N.H., van Koog aan de Zaan naar Varne- broek 1. J. A. van Ravestijn, arb. N.S., N.H., van Warmenhuizen naar Stationsweg 178. J. Urban, buffetjuffrouw, D.E., van Amsterdam naar Kooltuin 13. J. M. Gie bels, dienstbode, R.K., van Roermond naar Hekelstraat 20. A. Paulitsch, bufletjuffr., R.K., van Amsterdam naar Hekelstraat 14. J. Vos, arbeider, geen, en gezin, van Zijpe naar Westdijk 14a. Wed. J. Leek, R.K., en gezin, van Uitgeest naar Hoeverpad 34. B. Olij, dienstbode, geen, van Heerbugo- waard naar Emmastraat 29. G. Moerbeek, dienstbode, N.H., van Bergen (N.H.) naar Kennemerstraatweg 51C. M. Kamp, con ducteur N.S., N.H., en gezin, van Rotterdam naar Oudorperdijkje 7. Wed. J. v. d. Knaap, N.H., van Zijpe naar Laat 132a. M. Huijsman, winkeljuffr., G.K., van Zaan dam naar Houttil 5. A. Timmer, z.b., N.- H.), van Amersfoort naar Dubbelebuurt 8. R. E. W. Rieck, musicus, E.L., van Bergen (N.H.) naar Laat 120. J. Seidel, musicus, E.L., van Bergen (N.H.) naar Laat 120. M. Vermaas, dienstbode, R.K., van Amster dam naar Kennemerstraatweg 23. M. Kopjes, los werkman, R.K., van Amsterdam naar Zeglis 44. M. Bakker, dienstbode, N.H., van Wieringen naar Langestraat 58. K. Wolf, dienstbode, R.K., van Duisburg (D.) naar Laat 119. J. Wageaker, buffet juffrouw, N.H., van Amsterdam naar Tous- saintstraat 13. N. R. v. d. Baan, machi nist N.S., R.K., en gezin, van Haarlam naar Oudorperdijkje 25. M. Zutt, dienstbode, R.K., van Den Helder, naar Kanaalkade 5. P. Poelstra, winkelbediende, N.H., van Zeist naar Oosterkolkstraat 23. J. C. F. van Bruggen, handelsreiziger, geen, van Am sterdam naar Scharloo 26. R. Roukema, dienstbode, N.H., van Oudorp naar Lange straat 23. W. W. de Liesee, fabrieksar beidster, N.H., van Amsterdam naar Com pagniestraat 12. A. Ekkel, dienstbode, N.- H., van Ambt-Hardenberg naar Nassauplein 39. R. Meijer, huisschilder, G.K., van Het Bildt naar Toussaintstraat 13. E. G. Mar- gadant, leerares lich. oef., geen, van Amster dam naar Cabeljaustraat 2. M. Mosk, ass. huishouding, N.H., van Heiloo naar Kenne merstraatweg 20. M. J. Meerman, mach. gr. vaart, N.H., van Curagao naar Nieuw- poortsalan 5. L. Jager, kellner, N.H., van Scheemda naar Nieuwesloot 49. J. W. Huiskamp, arb.-telegrafist, N.H., en gezin^ van Voorst naar Leeuwenhoekstraat 25. GEESTMERAMBACHT. OOSTERDIIK EN MOLENGEERZEN. Dinsdagmiddag werd een vergadering oe houden van het bestuur en hoofdingeland*,' van bovengenoemde polder met de commissie uit de Ringpolder, ten huize van den heer C Vis te Oudkarspel. De voorzitter, de heer Jb. Swan, deelde mede, dat Ged. Staten geen goedkeuring hebben willen geven op het genomen besluit tot de aanschaffing van Dieselbemaüug voor dat de kwestie Mosselenbrug is 0pge-' lost. Men heeft tenslotte voorgesteld, dat^dê nieuwe bemaling niet meer slagen ma» maken dan de oude, waarmee Ged. Staten ac- coord gingen. De heer P. Slot vroeg of het werk reeds is aanbesteed en of er tijd genoeg is, dat het voor den regentijd klaar kan zijn, waarop door den voorzitter bevestigend werd geant. woord. Men is reeds aan het werk De opzichter, de heer Tauber, deelde mede dat de eerste der Dieselmotoren, welke door Stork van Hengelo worden geleverd, over 5 weken klaar zal zijn en kan proefdraaien zoodat men over 9 a 10 weken met de Diesel! bemaling kan beginnen De voorzitter deelde verder mede, dat de laagste inschrijving f 28000 was va-n Stort te Hengelo, weik bedrag 5C00 beneden de begrooting bleef en dat een besluit van de Kroon is ingekomen inzake de kwestie Mos. selenbrug, waaruit blijkt, dat de polder in het gelijk wordt gesteld. Spr. sprak hierover zijn genoegen uit. Hier blijkt wel uit, dat er toch nog recht is te ver- krijgen in Nederland. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen over de opheffing der Bannen. De voorzitter voelde niet voor opheffing. De ver. gelijking, welke wordt gemaakt met de Schermer en Beemster gaat hier niet op. In de Schermer enz. zijn het allemaal groote perceelen, doch hier heeft men meer dan 20 OOO perceelen. Ook zijn er groote bezwa. ren, zooals de te houden schouw enz. Spr. stelde voor, dit in de vergadering der vereeni. ging van Waterschappen ter sprake te bren- gen. De heer D. Zwart zeide, dat het bestuur der Waterschappen goedgunstig heeft gead viseerd aan Ged. Staten. De heer P. Slot was ook niet voor ophef fing. Ieder banne heeft toch zijn eigenaardig heden. De heer G. Hart Hz. deelde mede, dat in het groote Geestmerambacht alle bannes er tegen waren. Ook zijn de kosten in den duren tijd genomen, dus zal de bezuiniging niet erg meevallen, daar we nu in een goedkoopere tijd leven Door de br.nne Oudkarspel was het volgende schrijven aan Ged. Staten ge. zonden: Naar aanleiding van den inhoud Uwer cir culaire dd. 24 Febr. 1932 dee de het bestuur van de banne Oudkarspel U ~nede, geenszins Uw meening te kunnen deelen, dat samen- voeging van kleinere polders en bannen ge- wenscht is. Het bestuur voornoemd is daar entegen van oordeel, dat deze samenvoeging ernstige bezwaren zou meebrengen. Wij den ken hierbij in de eerste plaats aan het voort durend toezicht, dat door de bestuurders wordt uitgeoefend op de landerijen, vaarten, snelvaren van moforen, aanleg van bruggen enz., toezicht, dat slechts voldoende kan worden uitgeoefend door die personen, die met de plaatselijke toestanden nauwkeurig bekend zijn. Het bestuur van de banre is ten stelligste overtuigd, dat wijziging van de bestaande toestanden geen enkel financieel voordeel zou kunnen ziin, maar in vele gevallen ontegen zeggelijk belangrijke nadeelen zou kunnen brengen, waarbij het allereerst denkt aan een algemeene vervuiling van schei- en tusschen- slooten, waaraan b.v. het Geestr.ierambacht zoo rijk is en waardoor het met Waterschap pen als de Haarlemmermeerpolder en de Beemster niet te vergelijken is. Spr. wilde, dat ook net Geestmei ambacht een dergelijk schrijven aan Ged. Staten zond Drie poldertjes, welke al bij elkaar zijn ge voegd, hebben hierdoor inplaats van een goedkoopere, een duurdere huishouding ge kregen. De heer J. Ootjers zag niet in, dat samen voeging goedkooper en beter zal zijn. Voor het totstandkomen van verschillende belang rijke dingen zal het echter wel goed zijn en spr. dacht, dat het daar wél hoofdzakelijk om zal gaan. Ged. Staten zal in dezen geest worden bericht. De voorzitter deed mededeeling, de nog be- noodigde kolen te hebben aangekocht voor 11.30, franco loods. De rekeningen over 193li De rekeningen over 1931 werden vastge steld met de volgende cijfers. De rekening van het stoomgemaal sloot in ontvangsten met 27.200.03, uitgaven 24.242.97, batig saldo 2957.05. Van den 287. Daar stond de apotheker zelf voor hen, met een groote gapende mond, en eerst toen de drie kikkers languit lachend op den vloer vielen, zag ie dat er klanten in den winkel waren. Maar de klanten konden geen woord zeggen. Ze deden niets dan op hun buik wijzen en dat was genoeg. De apotheker ging naar een kast en haalde poeders voor den dag, die hij hun ieder liet innemen. Spoedig waren ze weer gezond en vertel den dat ze alle medicijnen mee moesten hebben, die er maar ta krijgen waren. 288. Gewapend met twee groote kisten poeders en pillen gingen de kikkers naar het paleis terug en onderweg maakten ze de kistjes open en stopten nog een paar reservepillen in hun zak. Ziezoo, zei Dirkje, de slager van het dorp, nou zullen w« de anderen van het dorp ook maar gauw redden, en zoo vlug ze konden gingen ze naar de anderen toe.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6