JiCtnnieuws £and- en £uchtoaact Stad m Omgeving. ALGEMEENE VERGADERING CENTR. NED. AMBTENAARSBOND DE OVERHEID EN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort betreffende het verschaffen van gelegenheid aan de Nederlandsche industrie tot mededinging bij alle van overheidswege aanbestede of ondernomen werken, heeft ae minister van economische zaken en arbeid, ge antwoord Het is den ondergeteekende niet bekend, dat nog steeds niet bij alle werken van overheids wege aanbesteed of ondernomen, aan de Nederlandsche industrie de gelegenheid wordt gegeven mee te dingen. De regeering heeft er reeds meermalen op aangedrongen, dat voorkeur zal worden ge geven aan Nederlandsche producten, hetgeen insluit, dat de Nederlandsche industrie niet wordt uitgesloten van mededinging bij de be doelde werken. Verwezen zij o.m. naar circu laires van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw aan zijn ambtgenooten, zoomede aan Gedeputeerde Staten en ge meentebesturen. In verband hiermede is de ondergeteekende van oordeel, dat op het oogenblik geen aanleiding bestaat tot het ver zenden van een circulaire, als in de vraag bedoeld. MR. TH. HEEMSKERK. De toestand van mr. Heemskerk was gister avond omstreeks elf uur onveranderd. NA DE INBRAAK TE NE YENRODE. De onderhandelingen van de ver zekeraars. Op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Katz: Kan de minister meedeelen, of het juist is, dat, naar verluidt, door verzekeraars met daders van de inbraak in kasteel Neyenrode, door middel van een tusschenpersoon, on derhandeld is, met de belofte van geheim houding tegenover politie en justitie? Is het den minister bekend, of iets derge lijks reeds eerder is voorgekomen? Meent de miniter niet, dat zulke handelin gen midrijven in de hand kunnen werken? Vindt de minister geen termen een onder zoek te doen instellen en eventueel voorzie ningen te treffen, dat dergelijke onderhande lingen in de toekomst voorkomen worden? heeft de minister van justitie geantwoord: I. Uit het onderzoek, dat bereids door de politie ter zake was ingesteld, is niet geble ken, dat de verzekeraars bij de onderhande lingen, die met hun medeweten inderdaad werden gevoerd, aan of voor de daders een belofte van geheimhouding tegenoyer de po litie hebben afgelegd Wel zijn deze onderhandelingen geschied buiten medeweten van politie of justitie. II. Het is den ondergeteekende niet bekend, dat onderhandelingen, als onder I bedoeld, reeds eerder zijn voorgekomen. III. Inderdaad zouden zulke onderhande lingen, indien in frequentie voorkomende, de strekking kunnen hebben het plegen van dief stallen, met name van voorwerpen, welker verdere verhandeling gevaren van ontdek king oplevert, te bevorderen. IV. Voor een bepaald onderzoek ziet de ondergeeekende voorshands geen voldoende aanleiding; trouwens dwingende maatrege len ter voorkoing zouden eventueel niet zoo gemakkelijk zijn te beramen. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND (F. N. Z.) Algemeene vergadering De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N. Z.) heeft gistermiddag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, welke druk bezocht was. Voorzitter was dr. F. E. Posthu- ma. Mededeelingen. De heer J. A. Geluk, secretaris, deed daarna tal van mededeelingen, waaraan het volgende is ontleend: Het verloop der prijzen van zuivelproducten is in de laatste maanden zoo teleurstellend ge weest, dat zonder meer van afbraakprijzen ge sproken kan worden. Men moet in de geschie denis ongeveer 100 jaar teruggaan om een der- gelijken prijs voor de boter genoteerd te vin den. Ook de kaasprijzen ondervonden in bijzondere mate den druk der abnormale oeconomische omstandigheden. In enkele weken tijd; gingen zij met 15 a 20 cent per K.G. naar beneden. Bij de huidige 'boter- en kaasprijzen wordt een melkprijs verkregen, die ongeveer 2 cent per K.G. bedraagt en het behoeft geen betoog dat deze een zoodanig verlies oplevert, dat geen boerenbedrijf hierbij bestaanbaar is. De prijzen der melkproducten, die in belang rijke mate beïnvloed worden door de Engel- sche markt, liggen ook een flink stuk beneden die van het vorige jaar, doch de daling dezer prijzen is niet zoo vernietigend als die der kaasprijzen, zoodat de bereiding dezer produc ten een eenigszins betere uitkomst geeft dan de kaasproductie. Sedert onze vorige algemeene vergadering zijn de moeilijkheden bij den afzet nog aanmer kelijk verzwaard door de sterk doorgevoerde contingenteering in Frankrijk, de steeds sterker doorgevoerde deviezenreglementeering in Duitschland enz. Ingevolge de in de vorige algemeene verga dering gehouden bespreking is overgegaan tot de oprichting van het Crisis-Zuivelbureau, dat op 24 December 1931 met zijn werkzaamheden aanving. Het direct noodzakelijke werk van het C. Z. B. bestond in de regeling van den gecon- tingenteerden uitvoer naar Frankrijk, die door de overeenkomst tusschen de Fransche en de Nederlandsche regeering einde December 1931 in onze handen kwam. Het C. Z. B. werd door de regeering ingevol ge de Crisis-uitvoerwet van 24 December 1931, gewijzigd bij de wet van 16 Maart 1932, als de commissie aangewezen, die een en ander had te regelen. Zooals de regeling van den export naar Frankrijk thans plaats vindt, wordt den expor teurs een behoorlijke winst gelaten, doch wordt het overige zoo dit er is afgedragen ten bate van de producenten van het artikel. Behalve met den export naar Frankrijk heeft het C.Z.B. zich ook belast met de regeling van den uitvoer der 5000 ton boter naar Duitschland en den inmiddels gecontingenteerden boteruit- voer naar België. Ook op deze laatstgenoemde boter vinden heffingen plaats van hetgeen deze meer opbrengt dan de normaal geachte winst op den uitvoer. Op den boteruitvoer naar Duitschland vonden totnogtoe geen heffingen plaats. Het C. Z. B. heeft een regeling uitgewerkt, welke het moge lijk maakt, ook van deze boter het bedrag bo ven den wereldmarktprijs te heffen en dit aan te wenden om den export van een evenredige hoeveelheid boter tegen 100 R.M. invoerrecht mogelijk te maken. Op deze wijze' wordt de opbrengst van alle geëxporteerde zuivelproducten, waarvan de uitvoer door een buitenlandscbe regeering wordt beperkt en voor zoover deze beperking een prijsverhooging tengevolge heeft, tot den wereldmarktprijs teruggebracht, hetgeen voor komt dat de een van deze maatregelen profi teert en de ander er alleen de lasten van draagt. De steeds moeilijker wordende omstandighe den, waaronder de export van landbouw- en zuivelproducten komt te verkeeren, hebben er toe geleid, dat het Comité voor economisch ver weer, dat destijds door de Centrale Landbouw organisaties, den Nederl. Tuinbouwraad, den Bond van kaasproducenten en den F.N.Z. is ge vormd, een steeds krachtiger actie heeft ont wikkeld, teneinde door overleg met belangheb bende importeursgroepen, door aandrang op de regeering tot krachtiger optreden en het ne men van bepaalde maatregelen tegenover het buitenland, dat den invoer van onze producten bemoeilijkt, door berichten in de pers en het verspreiden van geschriften in het buitenland, betere voorwaarden voor onzen export te ver krijgen. Nadat er reeds eenige malen van tevoren op gewezen was, dat er tot redding van onzen ex port krachtiger opgetreden moest worden, vooral ten aanzien van Duitschland, werden omtrent verbetering van den boter-export en ruiling van goederen in Februari concrete voor stellen aan de regeering gedaan, met het ge volg, dat na herhaalde herinnering op eerstge noemd voorstel een onvoldoend antwoord werd verkregen en het comité omtrent het tweede tot op den huidigen dag in het duister tast. Het bestuur staat op het standpunt, dat elke belanghebbende groep zoo lang mogelijk moet trachten, zich zelf te helpen en dat slechts in den uitersten nood bij de regeering om hulp mag worden gevraagd. Voorts is het de mee ning toegedaan, dat inzake den afzet onzer zui velproducten zooveel mogelijk moet worden ge tracht, den export gaande te houden, daar onze zuivelbereiding nu eenmaal hoofdzakelijk een exportindustrie is. De steeds verder gaande daling der prijzen, welke dit voorjaar den omvang eener catastro- phe voor het melkveehoudersbedrijf heeft aan genomen, heeft er echter toe geleid, dat dit be drijf niet meer in staat was, zichzelf te helpen en dat, om algeheelen ondergang te voorkomen, de hulp der regeering moest worden ingeroe pen. De regeering heeft besloten, den gevraagden steun te verleenen, waarvoor wij erkentelijk hebben te zijn, doch heeft tevens gemeend, daarbij op zoodanige wijze van de gegeven ad viezen te moeten afwijken, dat de uitvoering dezer regeling met groote bezwaren zal gepaard gaan. Het Wetsontwerp tot hulpverleening aan de melkveehouderij bevat een menggebod voor boter en margarine, waartegen van de zijde der coöperatieve zuivelbereiding bezwaren van grooten practischen aard bestaan. Spr. ontwik kelde deze bezwaren. Daar de boeren den steun, die in het wets ontwerp geboden wordt, hard noodig hebben om hun het bestaan weer eenigszins mogelijk te maken, kunnen zij niet anders doen dan deze regeling aanvaarden. De wijze, waarop hun de ze steun wordt geboden, is echter verre van sympathiek. Verslagen. Vervolgens werden de rekening en verant woording over 1931 en het jaarverslag over 1931 goedgekeurd. Rondvraag. Bij de rondvraag heeft de heer Kooistra na mens den Frieschen Zuivelbond woorden van groote erkentelijkheid gericht tot den voorzit ter der vergadering dr. F. E, Posthuma, voor diens arbeid in het Comité voor economisch verweer. Dr. Posthuma dankte voor deze vriendelijke woorden, waarbij bij den wensch uitte, dat hij ook in de toekomst de gave zal mogen behou den om volkomen op de hoogte te blijven van wat er in de boeren leeft, om er toe mede te werken, dat deze, zij het dan ook niet zonder groote opofferingen, dan toch zoo goed moge lijk door deze moeilijke tijden heenkomen. De vergadering werd daarna gesloten. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Havik (uitreis) gister vertrokken van Belgrado, aangekomen te Caïro. De Ibis (thuisreis) heden uit Mersama- truh vertrokken en te Belgrado geland. VLIEGONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Een leerling van een vliegschool is gister morgen te ongeveer elf uur tijdens het uitvoe ren van een looping van ongeveer 1000 M omlaag gestort. De jonge man is dood uit het puin te voorschijn gehaald. HAUSNER GESTART VOOR VLUCHT OVER OCEAAN. De vlieger Hausner, wiens Oceaanvluch- ten reeds twee malen mislukten, is thans Vrijdagmiddag om 14 uur 46 GZT (GZT Greenwich Zomertijd) van het vliegveld Floyd Bennett opgestegen met Warschau als .einddoel. Te Londen zou hij een tusschen- landing willen maken. VLIEGONGELUK BIJ BERLIJN. Vliegtuig op een loods ge vallen. Talrijke arbeiders gewond. Gistermiddag is op het viegveld Johannis- thal een vliegtuig der Temmlerwerken neer gestort. Het vliegtuig kwam op een loods te recht en viel door het dak. Talrijke arbeiders werden ernstig gewond. Het vliegtuig ligt geheel in puin. De brandweer heeft vijf zwaar en drie lichtgewonden naar het zie kenhuis overgebracht. Een doode. Van de bij het vliegongeval te Johannis- thal gewonde personen is een 25-jarige ar beidster ten gevolge harer wonden overleden. De overige slachtoffers verkeeren thans bui ten gevaar» BEN-HUR. De succesfilm geprolongeerd in het Victoria-Theater. Welk een bijzondere film Ben-Hur is, is deze week weer afdoende gebleken. De be langstelling er voor was zoo groot, dat ae directie van het Victoria-Theater de film voor zeven dagen heeft moeten prolongeeren. Deze bewerking met de begeleidende muziek schijnt dus opnieuw ieder te boeien. Deze film voorafgaat, is zeer interessant en op mooie ernstige tafreelen en spannende, grootsch opgezette scenes behoort zeker tot het genre, dat het publiek boeit. Want in de zen tijd een film prolongeeren mag zeker wel als een bijzonderheid aangemerkt worden. Wij zullen thans niet meer in herhalingen treden over de opnamen en het goede, maar ieder aanraden, die Ben-Hur nog niet gezien heeft: Neemt deze week de kans nog waar. Het programma dat ditmaal aan de hoofd film voorafgaat en zeer interessant en op dezelfde wijze verzorgd als men het steeds in dit theater gewend is. THEATER HARMONIE. Ronny. In het Theater Harmonie loopt tot en met Woensdagavond de alleraardigste operette film Ronny. Ronny is een bekoorlijke jongedame, die tooneelcostumes ontwerpt en zij komt al spoedig in contact met den vorst van Perusa Willy Fritsch die operettes schrijft. Er moet voor de vacature van eerste sopraan plotseling een invalster gezocht worden en dat is natuurlijk Ronny, die een fabelachtig succes heeft. Als men weet dat de Ronny-rol door Kathe von Nagy gespeeld wordt, zal men wel begrijpen, dat die in uitstekende handen is. Er komen nog eenige kostelijke typen in deze film voor. Prachtige décors en een onovertrefbaar groepje dansgirls dragen tot de volmaking van deze amusante film het hunne bij. Dat de vorst zelf. een kunstenaar is, blijkt wel uit zijn lijfwacht, die om in den stijl van zijn heerscher te blijven, slechts in danspas excerceert. E>it soort films mag de Ufa gaarne pre senteeren en met „Ronny" is zij in dit soort zeer zeker geslaagd. Want niets operette achtigs is deze rolprent vreemd. Van het rhythmisch zuchtende treintje tot de vroo- lijkste wals, is het al muziek en dans en zang. In het land van Perusa ziet en hoort men niets dan blijde en vroolijke onzin. Een levenslustige, zingende en huppelende vorst, dansende diplomaten, een walsende wacht, zoo lenig als nooit een lijfgarde was, pom- peuse paleizen, paradijselijke plekjes en een madame de Pompadoui met een gevolg van nog meer alleraardigste pompadourtjes. Het is een feit, een luilekkerland van zot- tigheidjes, van frivole dingetjes, van knusse aardigheidjes, een toovernij van dans en muziek. Die muziek maakte niemand minder dan Erich Kalman, de papa van „Czardas- fürstin". Men zal zich bij een Bezoek aan deze aller aardigste film zeker amuseeren. CINEMA EN THEATER. In het jongste nummer schrijft Arn. van Raal- te Jr. over „de Middernachtwals", de operette van Robert Stolz, opgevoerd door het Rotter- damsch operette-gezelschap, en R. A. L. over „Vogeltjes die vroeg zingen zijn van Fred. Lonsdale, door het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad tooneel gespeeld. Verder vindt men er mededeelingen in over het Russisch ballet uit Monte Carlo, dat door de bemoeiingen van den impressario Ernst Krauss ons land komt bezoe ken, over Lilian Harvey, die naar Amerika gaat, over „hoe kleine meisjes groote sterren worden" (opleiding voor danseres), die afgewis seld worden door lectuur en vele artistiek uit gevoerde portrtetten. Het liedje „Menschen- oogen" is van het begaafde tweetal Annie de HoogNooy en Henri C. van Praag. Vrijdagmiddag te 2 uur werd het congres in de Harmonie voortgezet. In behandeling kwam de fusie met den Bond van Arbeiders in Overheidsdienst. De voorzitter stelde aan de orde het voorstel om het hoofdbestuur te machtigen de noodige stappen te doen om te geraken tot een nau were samenwerking met den Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst. Voorts werd voorgesteld het bestuur ie machtigen, plannen voor een fusie tusschen beide organisaties te ontwerpen. De heer J. V. Rijpers (hoofdbestuur) noem de het voorstel het belangrijkste, dat op de congressen aan de orde is gekomen. Het ging z.i om het zelfstandig bestaan van den amb- tenaarsbond. Voorop stelde hij, dat de organi satie het middel is om een zoo groot aantal ambtenaren modern te organiseeren. De in vloed van den bond onder het postpersoneel is weer groeiende, al is het een harde waar heid. dat het ledental gedaald is. Men voelt bij de post veel voor bedrijfsorganisatie en vaak op grond van demagogische redeneerin gen. Door deze fusie zal de invloed op het nog niet georganiseerd P.T.T.-personeel nog verminderen. Voorts oordeelde spr., dat de argumenten van het hoofdbestuur slechts van wensehelijken aard waren. De noodzakelijk heid van de fusie werd niet aangetoond. Z.i. heeft het geen zin om tot fusie te besluiten en spr. waarschuwde tegen het „fusie nu". Van bovenaf is er gewerkt om een meerderheid voor de fusie te verkrijgen, doch het is gemak kelijker om fusie te forceeren dan daarna de P.T.T.-ers bijeen te houden. Leeuwarden bepleitte het houden van een referendum over dit voorstel. Utrecht verdedigde het fusie-voorstel en begreep niet, wat de P.T.T. ertegen had, aan gezien toch allen modern denken. Bussum oordeelde, dat de omstandigheden dringen tot machtsvorming, doch op grond van de geschiedenis van den bond was Bus sum tegen het voorstel. De afgevaardigde ging uitvoerig de geschiedenis na. Hij laakte het, dat het hoofdbestuur tegen den heer van Meurs, na diens donderrede op het vorige congres, weigeld beeft „zoolang diefde bestaat geen fusie". Het hoofdbestuur was z. i. tot het voorstel gekomen, omdat de heer van Meurs hem het pistool op de boret had gezet en spr. stelde namens zijn afdeeling aanhouding van het voorstel voor. Ten slotte waarschuwde spr. er tegen om zich met ziei en zaligheid te verkoopen aan den Bond van Arbeiders in overheidsdienst. Een minderheid in Rotterdam was tegen de fusie. De afgevaardigde wees er op, dat er jn zijn afdeeling 40 tegen was op grond van practische bezwaren. Ook hij onderwierp de gelaakte rede van den heer van Meurs, die in brochurevorm verschenen is, aan critiek en verklaarde, dat de minderheid in Rotterdam zich niet voor de zweep van den heer van Meurs wil bukken. De fusie kan onze organisatie, aldus spr., geen voordeel brengen en hij betoogde, dat de eenheidsgedachte onder de arbeiders verder is dan ooit. Het is funest die gedachte te for ceeren. Uitvoerig betoogde hij, dat de ge schiedenis sinds 1919 geen grond geeft voor de gedachte, dat er van de fusie een zuig kracht zal uitgaan. Voorts betoogde hij, dat het hoofdbestuur t.a.v. de fusie niet sterk in zijn schoenen staat. De heer Meertens verdedigde namens de Rotterdamsche meerderheid het fusie-voorstel. Uitvoerig onderwierp hij het betoog van den heer Rijpers (hoofdbestuur) aan critiek, er op wijzende, dat er bij het postpersoneel schei ding is gemaakt tusschen ambtenaren en werklieden. Hij oordeelde, dat de realiteit in het verleden wijst naar fusie. Z. i. behoorde men tot groote werkkracht van den C.N.A.B. in de toekomst aan de fusie mede te werken. Haarlem betoogde, dat de plaatselijke be stuurders dagelijks gevoelen, dat het nood zakelijk is tot fusie over te gaan en dat men zelfs nog verder zal moeten gaan. De werk kracht zal daardoor z.i. in geen enkel opzicht achteruit gaan. Ook deze afgevaardigde be treurde het op het vorige congres door den heer v. Meurs gesprokene, doch hij oordeel de, dat menschen, tot groote daden in staat, ook wel eens groote fouten maken. De voorzitter van de afd. Amsterdam deel de mede, dat 95 van de leden zijner af deeling zich voor de fusie heeft verklaard, en hield hiervoor een warm pleidooi. Hij zeide, dat er iets waars is in de vrees, dat hoe groo- ter de organisatie wordt, er steeds een groep verder van de kern komt te staan. Spr. was er echter van overtuigd, dat dit is te onder vangen door organen te geven aan de ver schillende groepen. Nijmegen bepleitte om in groote meerder heid het voorstel aan te nemen, opdat de regeering duidelijk zal zien, dat het de mo derne beweging ernst is, front tegen haar te maken. Arnhem verzekerde, dat in de Geldersche afdeelingen een meer proletarisch worden van den bond welkom wordt geoordeeld. De afgevaardigde onderschreef de argumenten voor de fusie van het hoofdbestuur. Van een bond van werklieden in overheidsdienst eischte spr., dat het in de toekomst anders dan tot dusver zal gaan. Tilburg zeide, dat de afdeeling unaniem tegen was en verzocht de fusie niet te aan vaarden. Gorkum verklaarde zich voor de fusie. Hilversum wees er op, dat de middel-groote afdeelingen hun besturen door de fusie zwaar der belast zullen zien. Spr.'s indruk is, dat men door de fusie leden zal verliezen. Dit zal ook over tien jaar het geval zijn en voor dit argument ging spr. dan ook niet uit den weg Hii verwees naar het verslag van 2 jaar ge leden, waarin de voorzitter destijds een reeks van argumenten tegen de fusie had opge somd. Principieel is Hilversum voor de fusie, maar zal tegen stemmen, omdat de tijd daar voor nog te vroeg is. De afgevaardigde diende een motie in, waarin het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd, over twee jaar met omlijnde voorstellen te ko men, en besloten wor<jt over te gaan tot de orde van den dag. De voorzitter van de afd. Den Haag ver klaarde uit liefde voor den bond ontroerd te zijn geweest door het betoog van den heer Rijpers. Hij oordeelde, dat de fusie niet van bovenaf maar van onderop moet komen en be treurde het, dat het hoofdbestuur voor de be dreiging van den Bond van Personeel in Overheidsdienst uit den weg ging. Om de hoogere ambtenaren in den bond te krijgen en dit is nocdig is ook fusie ongewenscht. Spr. deed een hartstochtelijk beroer» op het congres, om in te zien, dat door de fusie vele vooraanstaanden niet meer dan contribueeren de 'eden zullen worden. De Secretaris, de heer Vijlbrief, beantwoord de de verschillende sprekers en bestreed de gragische voorstellen van den heer Rijpers, dien hij overigens hulde bracht voor z'n be toog. Spr. oordeelde, dat men zich niet mag blind staren op het P.T.T.-personeel. Bij de gemeente- en belastingambtenaren werd bij de vorige fusie door den bond aan stijging in het ledental geconstateerd. Te veel sprekers hebben zien op het terrein van veronderstel lingen begeven. De tijd zal leeren, wat juist is. De moderne vakbeweging ging reeds eer der wegen, die aanvankelijk ongewenscht werden geoordeeld, doch later goed bleken te zijn. Ook uit practische overwegingen verdedig de hij de fusie, die tevens nationalisatie be- teekent. Het hoofdbestuur verklaarde zich tegen een referendum, omdat dan vaak door enthou siasten menschen bewogen worden, zich uit te spreken, zonder dat zij op de hoogte zijn. Van een „zweep" van v. Meurs is geen sprake. Reeds in 1922 stelde de eigen organisatie de zaak aan de orde en de rede van v. Meurs werd eerst in Juni 1930 gehouden. Sor. oor deelde, dat men zich niet de illusie moet ma ken, dat de hoogere ambtenaren eerder zullen komen, wanneer geen fusie plaats vindt. Zii komen ook nu niet en onder hen bevinden zich vele hoogegeplaatste soc.-dem. Het hoofdbe stuur had geen bezwaar, om een gemeen schappelijk gebouw te huren in plaats van te bouwen. De voordeden van de fusie zijn grooter dan de nadeelen. Spr. verzette zich tegen het voorstel-Hilversum tot uitstel Hij wees er tenslotte op, dat men overal bezig is de arbeidersklasse terug te dringen en de democratie te drukken. Tegenover de machts concentratie van de overzijde past een macht concentratie aldus spr. aan onze zijde Hij eindigde met een krachtig pleidooi df fusie te aanvaarden. (Applaus.) De voorzitter ontkende, dat van bovenaf druk was uitgeoefend om de fusie te aanvaar de». Deze bewering lokte protesten uit maar de voorzitter verzekerde, dat het hoofdbestuur allen daar was gekomen, waar het geroeoen werd. Van het zwichten voor de zweep van v. Meurs was dan ook geen sprake. De heer Noordhoff was reeds een sterke voorstander van de fusie. De motie-Hilversum, uitstel en opdracht aan het hoofdbestuur om in 1934 met een omlijnd voorstel te komen, werd, evenals het voorstel-Hilversum om een referendum tè houden, met groote meerderheid verworpen Het hoofdbestuurs-voorstel, geamendeerd door het voorstel Gorkum, om zoo mogelijk een gebouw te huren in plaats van te bouwen werd hierop in stemming gebracht en aange-' nomen met 2326 stemmen tegen, 10470 voor en 86 blanco. (Er werd afdeelingsgewijze op stemd.) Na het bekend worden van den uitslag zongen de congressisten staande de Inter nationale. De voorzitter wees er nog op, dat het con gres een besluit van groote beteekenis had ge nomen en uitte den wensch, dat ook de tegen stemmers in de toekomst met liefde voor den bond zullen blijven werken. Hierop werd het congres verdaagd tot Zaterdagmorgen half negen. Dé congressisten gingen hierop naar den stedelijken muziektuin, waar hun een concer werd aangeboden. Derden dag. Den derden dag ving het congres om 8 30 uur aan met een gesloten zitting, die tot 10.30 uur duurde. Na heropening zag het bestuur in verband met ingekomen voorstellen, waarin actie werd gevorderd tegen de regeeringsreactie, een voor gestelde resolutie aangenomen van den vol. genden inhoud: De Centrale Nederlandsche Ambtenaren bond, in congres bijeen te Alkmaar, op 2, 3 er 4 Juni 1932; overwegende; dat de werkgeversklasse, gebruik makende van de huidige maatschappelijke omstandig heden, streeft naar verlaging over de geheele linie van loonen en salarissen van de werk nemers in particulieren en in publieken dienst; dat de werkgevers hiertoe een beroep deden op de regeering om hen in dit streven te sten nen door het verlagen van de loonen en sala rissen van het overheidspersoneel; dat de regeering, daarbij gesteund door een volgzame Kamermeerderheid, gretig gevolg gaf aan deze aandrang, eerst door korting op de salarissen van het rijkspersoneel, daarna door de ingevolge het Kortingswetje uitge oefende drang op provinciale en gemeentelijke besturen, om tot het verlagen van loonen en salarissen voor hun personeel over te gaan; dat zij voorts aan Ged. Staten de vrijheid gaf om, aan de hand van art. 126 van de Ambtenarenwet, nog verderen dran gop de ge meentebesturen te oefenen protesteert met klem tegen deze aanslagen op de met zooveel strijd en opoffering ver kregen arbeidsvoorwaarden van rijks-, provin ciaal- en gemeentelijk personeel; spreekt zijn volle instemming uit met de gezamenlijke acte van het Nederlandsch Verbond van Vakvereengingen en de Sociaal- Democratische Arbeiders-Partij, in medewer king met het A.C.O.P., tegen de aanslagen op de arbeidsvoorwaarden van de werk nemersklasse en vóór de handhaving van haar levenspeil keurt ten sterkste af, dat verschillende con- fessioneele en neutrale organisaties niet al leen in gebreke bleven, eenige actie tegen be doelde aanslagen te ontwikkelen, maar zelfs in meerdere gevallen zich met voorgestelde kortingen op gemeentelijke loonen en salaris sen accoord verklaarden; verklaart voorts, elke actie, uitgaande van Hoofdbestuur en A.C.O.P.-bestuur en gericht tegen de aantasting van de loonen en salaris sen van het overheidspersoneel, met alle kracht te zullen steunen; en richt zich tot het overheidspersoneel, met den dringenden oproep, zich te scharen in de rijen van onze moderne bonden van over heidspersoneel, om daarmede de actie tegen verder dreigende aanslagen op het levenspeil van het overheidspersoneel te versterken. Ten aanzien van het rapport commls- sie-Welter werd de volgende resolutie aangenomen: Het Congres van den Centralen Neder- landschen Ambtenaarsbonds, gehouden te Alkmaar op 2, 3 en 4 Juni 1932; gezien de maatregelen, door den voor zitter van den Ministerraad, in afwach ting van het rapport der Commissie- Weiter bij circulaire d.d. 15 Maart 1932 aan heeren Ministers aangekondigd; kenni> genomen hebbende van de persberichten over den inhoud van dit rapport, alsmede van de reeds getroffen maatregelen, welke een aanmerkelijke verslechtering inhouden van de regeling van dienst- en rusttijden van het P.T.T.-personee,; van oordeel, dat de Regeering, door voorshands geen personeel meer aan te stellen in vasten dienst ook niet perso neel, dat volgens reglementanre bepalin gen voor zoodanige aanstelling in aan merking zou moeten komen in strijd handelt met het kort geleden afgekon digde Rijksambtenarenreglement, het- v\ elk voorschriften omtrent vaste aan stelling bevat; van meening, dat de regeering, evenals ia de periode 19221925, van de maatschap pelijke omstandigheden misbruik maakt om af te breken, wat in vele jaren en dikwijls met veel moeite, onder drang der organisaties, i» tot stand gekomen; van oordeel, dat de regeering, onder in vloed van de bezittende klasse, een politiek voert, welke is gericht op inperking van over- heidsbemoeiïng en daarop gebaseerde sociale wetgeving protesteert met klem tegen deze politiek der regeering onderschrijft de eischen, door het A.C-O.P gesteld ten opzichte van overleg met de orga nisaties over eiken voorgenomen maatregeL welke de positie van het overheidspersoneel raakt; machtigt het Hoofdbestuur, alle geëigende maatregelen te treffen, welke de actie van den Bond en het A.C.O.P. tegen de afbraak- politiek van de regeering kunnen versterken; en wekt alle bondsleden op, door krachtig medeleven met- en voortdurend propaganda voor onze organisatie en onze beginselen, den Bond en het A.C.O.P. in deze actie te steunen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10