DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN De Duitscheregeeringsverklaring Ho. 131 Maandag 6 Juni 1932 134e Jaargang IDagetiikscti Overzicht De Rijksdag ontbonden. De regeering voert den strijd voor moreele en economische gezond making der natie, uitmCatid Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. i>osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Briev«c franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA- Dit nummer bestaat uit drie bladen. I Nadat Eruening, ondanks zijn onmensche- fijke krachtsinspanning de Duitsche republiek in 't rechte spoor te leiden, er niet in mocht slagen het grootste deel van de Duitsche openbare meening voor zich te winnen, heeft president von Hindenburg de noodzakelijk heid van koersverandering gezien en heeft hij met het nu samengestelde kabinet van von Papen de nationaal-socialistische klippen weten te omzeilen. Waarschijnlijk zal het feit, dat Bruening niet meer verantwoordelijk is -- de/afgeloopen week schijnt de politieke sfeer al eenigszins gezuiverd te hebben aan de stemmen bij de volgende verkiezingen van de nationaal-socialisten afbreuk doen. Ze zullen nu wel niet met een absolute meerderheid, zooals in Oldenburg gebeurde, uit de rijks verkiezingen te voorschijn treden. De regeeringsverklaring. De regeeringsverklaring luidt als volgt: In een der moeilijkste uren van de geschie- denis van het vaderland komt de nieuwe regeering aan het bewind. Het Duitsche volk verkeert in een moreele en materieele crisis zonder voorbeeld. De offers die verlangd wor den, wanneer men met kans op succes den doornigen weg naar binnen- en buitenland- sche vrijheid wil gaan, zijn van reusachtigen omvang. Zij kunnen slechts gedragen wor den, wanneer het gelukt de moreele voor waarden te vinden door het samenvoegen van alle tot opbouw bereid zijnde en den staat steunende, kortom alle nationale krachten. Rijkskanselier dr. Bruening heeft als eerste den moed gehad een duidelijke balans van de situatie te maken, waarin in de eerste «plaats het verdrag van Versailles en de uitwerking van de economische wereldcrisis, alsook het mislukte beleid van de parlementaire demo cratie ons hebben gebracht. Deze balans, die de nieuwe regeering voor zich vindt, zal het Duitsche volk kennen; De financieele grondslagen van het Rijk, van Pruisen en van het meerendeel der an dere landen zijn ineengestort. Geen der nood zakelijke ingrijpende hervormingen, die voor waarde zijn voor een wedergezondmaking bestuurshervorming, financieele hervorming, aanpassing van het staatsleven aan de- ver arming der Natie is verder gekomen dan het eerste zwakke initiatief. De sociale ver zekering staat voor haar bankroet. De voort durend toenemende werkloosheid verteert on danks allen wil tot arbeid de beste krachten van het Duitsche volk. De regeeringen van na den oorlog hebben geloofd, door een voortdurend opgevoerd staatssocialisme de materieele zorg der werk nemers evenals van de werkgevers in zijn ge heel te kunnen overnemen. Zij hebben ge poogd den staat tot een soort welvaartsinstel ling te maken en daardoor hebben zij de moreele kracht der natie verzwakt. Zij hebben den staat een taak toegewezen, die hij uit den aard van zijn wezen nooit kan vervullen. Juist hierdoor in de werkloosheid toegenc- men. De hieruit noodzakelijk voortvloeiende moreele verzwakking van het Duitsche volk, verscherpt door den onzaligen, de gemeen- schap-vijaüdigen klassestrijd en vergroot door het cultuursbolsjewisme, dat als een voortvretend gif de beste zedelijke grogdsla- gen der natie dreigt te verniietigen, mlet op het laatste oogenblik op krachtige wijze wor den stopgezet. Te diep is reeds op alle cultu- reele gebieden de verwording van het atheis- tisch-marxistisch denken doorgedrongen m het openbare leven, omdat de christelijke krachten van den staat te gemakkelijk tot compromissen bereid waren. De zuiverheid van het openbare leven kan niet hersteld wor den langs den weg van het compromis ter- wille van de pariteit. Er moet een duidelijke beslissing vallen, welke krachten bereid zijn het nieuwe Duitschland te helpen opbouwen °P de grondslagen van de onveranderlijke be ginselen der christelijke wereldbeschouwing. De regeering, die in- dit uur, vervuld van haar zware verantwoordelijkheid tegenover Vod en de natie, het lot van het land in han- en neemt, is diep doordrongen van het be; wustzijn der plichten, die op haar rusten. Zij niet aarzelen den strijd om de hand u'fVin? van de levensbasis van het volk, in kinJ^z°nder ook van de arbeidende bevol- Onl? j €n 'an(h met kracht te voeren, talinrro j-e bomende dagen en werken de be rin rrv/1 ^V'nodig zijn voor de functionnee- om/pkr," ''et.staatsapparaat kunnen worden deel van ïi Js r«geering genoodzaakt een Pen nrwi ?°r 0u<k regeering ontwor ÏÏs ÏÏ"£atregelen te kondigen. Oven- 5 tón regeering 0p dit oogenblik geeu beloften doen. Zij zal handelen en men zal haar naar haar daden beoordeelen. Op het gebied der buitenlaridsche politiek ligt de eerste en belangrijkste taak der Rijks- regeering in de reeds bezigzijnde en nog ko mende internationale onderhandelingen over de groote wereldproblemen van ontwapening, herstelvraagstuk en de algemeene economi sche crisis. Bij al deze problemen staan de hoogste Duitsche levensbelangen op het spel. Ons doel is in vreedzame samenwerking met de andere naties voor ons vaderland volledi ge gelijkberechtighedeid, politieke vrijheid en de mogelijkheid voor economische saneering te verkrijgen. Slechts 'n gelijkberechtigd, vrij cn economisch gezond Duitschland kan bij dragen tot de saneering der wereld. Echter kunnen alle bemoeiingen tot herstel van de welvaart der bevolking slechts dan iets uitwerken wanneer het gelukt, getijktijdig de economische storingen op het gebied van geld- en kapitaalverkeer en van de warenuit- wisseling, die tegenwoordig onrust in de ge- heele wereld verwekken, te overwinnen. De Rijksregeering zal aan al deze pogingen mee werken, die dit doel dienen. Grondslag en voorwaarde voor elke doel treffende vertegenwoordiging en behartiging van onze nationale belangen in de buitenlana- sche politiek, waaromtrent onder Duitschers geen meeningsverschil bestaat, is het schep pen van klaarheid in de binnenlandsche poli tiek. Om al deze redenen heeft de Rijkspresident besloten, gevolg te geven aan het voorstel dei Rijksregeering en den Rijksdag te ontbinden De natie wordt voor de klare en duidelijke be- s'issing gesteld, zich uit te spreken met welke krachten zij den weg naar de toekomst wiil gaan. De regeering zal onafhankelijk van de pjrtijen den strijd voor de moreele en econo mische gezondmaking der natie, voor de wedergeboorte van het nieuwe Duitschland, voeren. o Officieel werd Zaterdag de volgende ver ordening van den rijkspresident betreffende de ontbinding van den rijksdag medegedeeld: Op grond van artikel 25 van de rijksgrond wet ontbind ik per heden den rijksdag, aan gezien deze volgens het resultaat van de in de laatste maanden plaats gevonden hebben de verkiezingen voor de landdagen der Duit sche landen niet meer in overeenstemming is met den politieken wil van het Duitsche volk. w.g. von Hindenburg. De Rijksdag ontbonden. Het ontbindingsdecreet is Zaterdagmiddag om 1 uur aan den voorzitter van den Rijks dag, Loebe, ter hand gesteld. De Rijksdag is daarmede ontbonden. Het tijdstip voor de nieuwe verkiezingen is nog niet vastgesteld. Persstemmen. Dat de regeeringsverklaring door de Duit sche pers op verschillende wijze wordt ont vangen kunnen we zien uit de persstemmen die we hieronder laten volgen. Eensdeels wordt ze met open armen ontvangen, ander deels wordt reserve aan den dag gelegd. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt o.a: De regeeringsverklaring zal opzien baren door haar groote openhartigheid. De balans van den politieken en economischen toestand is ontstellend en de oorzaken der moreele en economische crisis worden eindelijk eens bij haar naam genoemd. De ontaarding van den staat tot een welvaartsstaat, die aan een bankroet is ten prooi gevallen, de ontwrich ting van het openbare leven door klassen strijd, het feit dat de Duitsche en Christelij ke cultuur door het atheisme bedreigd wor den, alles wordt met ronde woorden gezegd. Aan deze duidelijke verklaring is weinig toe te voegen. De „Germania" schrijft: De regeerings verklaring is verrassend, in de eerste plaats omdat zij den reactionnairen koers der nieu we regeering zoo openhartig aangeeft, in de tweede plaats omdat zij niet beter weet te doen dan alle moeilijkheden op rekening van het kabinet-Bruening te schrijven. Als men de financieele politiek van dat kabinet wil laken, moet men tevens bedenken dat het nog altijd gaat om het bankroet van het keizer lijke Duitschland, tot welks liquidatie de re- geering-Bruening de grootste en succesvolste pogingen heeft gedaan. De buitenlandsche politiek der nieuwe bewindsmannen is een voudig en klaar. Zij volgen hier den weg, waarop Bruening hen voorging. De „Kölnische Volkszeitung" neemt uit voerig stelling tegen de regeeringsverklaring waarin zij o.a. zegt, dat terwijl van Brue ning zeer kort gezegd wordt, dat hij den moed gehad heeft een duidelijke balans te eischen, de nieuwe regeering zelf een balans op maakt, die slechts negatieve posten bevat, waarbij zij zeer rustig, zij het ook eenigs zins in bedekte termen, alle misstanden voor rekening van de regeering-Bruening laat ko men. De nieuwe regeering weet niets anders aan te kondigen dan dat zij een dc\l van de door de oude regeering ontworpen noodmaat regelen ten uitvoer zal leggen. Men zal er op moeten letten of de nieuwe regeering al leen de beperking- en bezuinigingsmaatrege len zal uitvoeren dan wel of zij ook de kolo nisatie en werkverschaffingsplannen zal overnemen. De nieuwe regeering begint haar werk met oorlogsverklaringen aan groote deeten van het volk en poogt met haar for muleeringen de schuld aan den tegenwoor- digen toestand af te wenden op diegenen, die eerlijk gepoogd hebben hem te overwinnen. De Beiersche „Volkspartei"-correspondent schrijft over de regeeringsverklaring o.a.De verklaring waarmee de Rijksregeering haar intrede in het openbaar doet en het besluit motiveert tot ontbinding van den Rijksdag, bevat wel een aantal schoone woorden en goede bedoelingen en juiste diagnosen, maar kan geenszins de geruststelling opwekken dat thans weer handiger en succesrijker artsen aan het werk zijn om den üuitschen patiënt te genezen. De Beiersche Volkspartij staat met uitge sproken reserve tegenover het Berlijnsche re- geerings-experiment teneinde aldus gereed te zijn den strijd op tr nemen tegen alle krach ten der verwoesting. Wij begroeten de nieu we regeering aldus het blad met de woorden: Beieren en het Duitsche Zuiden zullen op hun hoede zijn dat Duitschland geen schade krijgt waarvan het zich niet meer kan herstellen. Juist omdat in de regee ringsverklaring met geen woord gesproken wordt van die kracht van Duitschland die het dankt aan zijn traditie en bestaan als bondsstaat voelen wij ons op dit ernstige uur verplicht te zeggen: Kome wat komen moet, Beieren zal op zijn post zijn. De Beiersche Volkspartij zal er voor zorgen dat Beieren op zijn post is. Onder deze leuze gaat de Beiersche Volkspartij iol vertrouwen den nieuwen verkiezingsstrijd in. o Omtrent uitingen in de Fransche pers kun nen we melden, dat de Duitsche regeerings verklaring en het besluit van de nieuwe re geering den Rijksdag te ontbinden in de Fransche bladen uitvoerig worden bespro ken. De „Paris Soir" is van meening, dat de re geeringsverklaring in buitenlandsch politiek opzicht zeer terughoudend is, in de eerste plaats ten opzichte van de conferentie van Lausanne. De nieuwe regeering wil niet den indruk wekken, nieuwe middelen en wegen te zoeken, maar wil de continuïteit bewaren. Voor de crisis in Pruisen en het Duitsche rijk stelt men, als steeds, het Verdrag van Versailles verantwoordelijk en dit feit is vol doende om de houding te raden die de Rijks regeering in Lausanne zal innemen. De „Petit Parisien" verklaart, dat de val van de regeering-Bruening zekerlijk den toe stand eenigszins heeft opgehelderd. Voor Frankrijk is thans de grootste aandacht ver- eischt. De „Ere Nouvelle", het orgaan van den nieuwen Franschen premier, betoogt, dat de rijksregeering er zeker toe zal overgaan af persingen tegen Europa en de Europeesche orde te probeeren. De keuze van von Neu- rath, een diplomaat uit de oude school, tot rijksweerminister van buitenlandsche zaken bewijst, dat de rijkskanselier geen aanstoot wil geven. Voor de conferentie van Lausanne is de nieuwe regeering echter te prefereeren boven die van Bruening. De „Temps" zegt nog, dat de regeeringsver klaring een document van ontzaggelijk be lang vormt. Zij heeft de waarde van een de finitieve handeling, daar zij de bruggen met het verleden verbreekt en het uitgangspunt vormt van een volkomen nieuwe politiek. Actie tegen de regeering. Het presidium van het Executieve Comité der Communistische Internationale (Komin tern) heeft besloten den 28sten Juni in Duitschland een anti-fascistendag te organi- seeren tegen de regeering von Papen. Deze dag zal gehouden worden onder de leuze: vereeniging der arbeidersklasse in Duitsch land onder leiding der KPD in den strijd tegen de bourgeoisie. Verklaring van Freiherr von Gayl. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Freiherr von Gayl heeft Zaterdag een verslaggever van de „OoHpreusische Zei tung" ontvangen vooi een interview over den politieken toestand en de voornemens van het kabinet. De minister legde cr allereerst den n.vdruk op dat hij met goeden moed en vertrouwen zijn taak aanvat ofschoon deze groote offers van hem eiscnt. Slechts op uitdrukkelijken wensch van den Rijkspresident en na rijp overlég is hij in het kabinet ge'reden. De sa menstelling van het kabinet is in het bijzon der voor Oost-Pruif en van betekenis. De bewerking der j roblemen inzake hulp aan het Oosten ligt ir. handen der beide Oost- pruisische ministers. Voor hij zijn- functie aanvaardde, heeft hij een bespreknfg gehad met Geheimrat Huger.berg, waarbij is vast gesteld dat de Duitsche Nationale Volkspar tij geen verplichtingen zou hebben ten op zichte van het kabinet maar dat de partij te vens vooreerst rustig zoi afwachten hoe de verdere werkzaamheid van het nieuwe Rijks kabinet zou zijn. Alle leden van het kabinet hebben verklaard, uit hun partijen te treden. Persoonlijk heeft hij ook zijn functie in den Rijksraad neergelegd. Op een vraag betreffende het program voor zijn afdeeling, vooral met betrekking tot het S.A.-verbod verklaarde de minister dat in zoo kort mogelijken tijd een nieuwe re geling en ordening van alle bepalingen om trent het instandhouden van orde en rust zou worden tot stand gebracht waardoor alle on rechtvaardigheden tegenover de nationale be weging in haar verschillende vormen zouden worden opgeheven. In tegenstelling tot vroe ger zal het kabinet niet iederen kleinen aanval in het openbaar straffen met de geheele zwaarte van zijn macht. Alleen groote aan vallen en verdachtmakingen, in het bijzonder die betreffende den Rijkspresident, zullen worden gestraft. De regeering zal er voor zorgen niet alleen orde en rust te handha ven, maar ook zorg te rftagen voor het recht en de veiligheid van den individueelen staats burger. Wat de kwestie der Rijksdagverkie zingen betreft dementeert de minister de ge ruchten over een verandering van de kieswet gelijk deze door het kabinet-Bruening was voorbereid. De verkiezing aldus de mi nister met groote klem moet den onver- valschten wil van het Duitsche volk tot uit drukking brengen. Iedere beperking hiervan wordt door het kabinet afgewezen. DE VERK?EZINGJEN IN DE DUITSCHE STATEN BRUNSWIJK EN MECKLENBURG- SCHWERIN. Het voorloopige officiëele resultaat der verkiezingen. Het voorloopig officiëele eindresultaat der verkiezingen voor den landdag van Mecklen- burg-Schwerin uit 1475 kiesdistricten geeft het volgende beeld: Sociaaldemocraten 107.669 stemmen 18 mandaten; communis ten 26.850 stemmen 4 mandaten; Nationaal socialisten 175.884 stemmen, 29 mandaten; Burgerlijke arbeidsgemeenschap 7.667 stem men 1 mandaat; Duitsch nationale volks partij 32.683 stemmen 5 mandaten; Arbeids gemeenschap van nat. Mecklenburgers 7.443 stemmen 1 mandaat; Socialistische arbei derspartij 947 stemmen. Daar de resultaten uit 17 kleine districten nog niet bekend is, kunnen nog kleine wijzi gingen in de verdeeling der zetels komen Zoo zullen de Duitsch nationalen waarschijn lijk 6 zetels krijgen, daar voor dit aantal hun nog slechts 317 stemmen ontbreken. Ter vergelijking laten wij hieronder de cijfers volgen van de uitslagen van de rijks dagverkiezingen van 1930 en de rijkspresi dentsverkiezingen van 10 April j.1.: Soc. dem. 124.922; comm. 27.644, 23504; N.S.D. A.P. 72.033, 178.076; D.N.V.P. 39.874; arb. gem. nat. Meckl. 49.412. De verkiezingsstrijd in Bruns- wijk begonnen. Voor een vergadering van meer dan 20.000 personen heeft de rijkspropagandaleider van de N.S.D.A.P., Gregor Strasser, heden een redevoering gehouden, waarin hij o.a. het volgende uiteenzette: Wanneer de nationaal socialisten de macht zouden hebben overgenomen, zou hun eerste daad zijn, diegenen ter verantwoording te roepen, die het vroeger rijke Duitsche volk tot het armste ter wereld die den sterksten staat tot den kwajongen van zijn- machthebbers hadden gemaakt. Het nationaal socialisme staat in ieder op zicht onafhankelijk tegenover het nieuwe kabinet von Papen. De partij heeft van het kabinet von Papen alleen de nakoming van haar eischen verlangt, n.1. het Duitsche volk zelf te vragen, hoe het geregeerd wil worden en tevens de vrijheid van het agitatorische wenk in iederen vorm te waarborgen. Na de rijksdagverkiezingen zal het nat. socialisme zijn Hschen en besluiten bekend maken. Op den dag, waarop een regeerings- formatie zonder het centrum mogelijk zal zijn, zal de eerste stap zijn gedaan, om Duitschland weer Duitsch te regeeren. Het werk begint, nadat de macht zal zijn overgenomen, met twee groote taken. De eerste is het verheffen van de politieke mach: door omvorming van het Duitsche volk tot een nieuwen bloei, en de tweede i? niet alleen de regeering te vormen, maar alle Duitschers door den daad tot nationaal socialisten te maken. Eerst wanneer het gelukt de werk- loozen weer in het productieproces in te voe gen, zal het probleem der politieke leiding en van het vertrouwen zijn opgelost. Duitschland zelf kan werk vergeven voor millioenen gedurende tientallen van jaren. Het nationaal socialisme komt uit het leven en niet uit de theorie. Derhalve weet het, waar de hefboom met succes moet worden aangezet. Het recht op arbeid en de plicht daartoe vormt de ziel van de nationaal socialistische economie. DE OPSTANDIGE BEWEGING IN CHILI. Muiterij bij de luchtmacht. Onder leiding van overste Marmaduke Grove is een muiterij uitgebroken bij de lucht strijdkrachten. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd. 7}ij poogt het vlieg veld met trouw gebleven troepen te omsinge len. Men acht het twijfelachtig of de regeering er in zal slagen den opstand den kop in te drukken, aangezien ook andere troependeelen sympathiseeren met de opstandelingen. Perscensuur? Volgens een bericht uit Santigo de Chili heeft de Chileensche regeering dagbladcen- suur afgekondigd en twee dagbladen ver boden. Men gelooft, dat de revoltftie is uitge gaan van een bolsjewistische centrale in Montevideo in Uruguay, die haar ook ge financierd heeft. De regeeringsgebouwen te San tiago ontruimd. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de Chileensche president Montero zich genood zaakt heeft gezien, het regeeringspaleis te ontruimen. Montero heeft evenwel geweigerd af te treden. De studenten voor de regeering. In verband met de muiterij der luchtstrijd krachten zijn vele personen gearresteerd wegens het verspreiden van revolutionnaire vlugschriften. De studenten hebben ten gunste van de regeering groote betoogingen georganiseerd. Naar de minister van binnenlandsche za ken mededeelt, zou Vrijdag de regeering heb ben moeten worden omvergeworpen. Daar echter de regeering de samenzwering op het spoor was gekomen en alle troepen in gereed- hied had gehouden, was de omwenteling op het laatste oogenblik verhinderd. De regeering door de revolution- nairen overgenomen. De opstandige beweging in Chili is ge ëindigd met een overwinning van het leger. President Montero werd gedwongen af te tre- den en gistermorgen is de socialistische republiek uitgeroepen. Het in de militaire vliegschool Bosque bij Santiago gevormde revolutionnaire Comité heeft Zaterdagmorgen een ultimatum aan de regeering gesteld om af te treden. Tegelijker tijd werd aan een driemanschap, aan t hoofd waarvan generaal Poega stond, opgedragen de regeering over te nemen. Toen de regee ring weigerde aan dit ultimatum gevolg te geven, sloten de troepen uit de provincie zich bij de beweging aan en zegden der regeering de gehoorzaamheid op. Militaire vliegers vlogen boven de stad. De poging van den vroegeren staatspresident Alessandre om te bemiddelen wera door de militairen afge wezen. De leiders van de revolutionnaire beweging rukten daarop onder aanvoering van overste Grove het regeeringspaleis binnen en dwongen Montero af te treden. Tijdens een relletje in de hoofdstad werd met scherp ge schoten, waarbij drie dooden en 61 gewonden te betreuren vielen. De nieuwe regeering is als volgt samenge steld: binnenlandsche zaken generaal Poega, financiën Larrigue, buitenlandsche zaken Barriga, oorlog Grove, onderwijs Gonzalez, economische zaken Navarette, justitie Fajar- do, landbouw Martinez. Als de sterke per soonlijkheid in de regeering wordt de mi nister van oorlog Grove beschouwd. De nieuwe regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, welke een nationaal-socialis- tisch karakter draagt. Zij spreekt zich uit voor controle op den buitenlandschen handel en verbetering van den landbouw door regee- ringshulp en keert zich scherp tegen het liberalisme en het internationale kapitaal. De rust in de stad is intusschen geheel teruggekeerd. Behalve generaal Poega zijn nog in het Revolutionnaire Comité opgenomen Davila, die tijdens de regeering Ibanez gezant te Washington is geweest en de grootmeester van de Vrijmetselaarsloge Matte. VOORGENOMEN AANSLAG OP MUSSOLINI VERIJDELD. Een 25-jarige Italiaan, die bekend zou heb* ben, een aanslag op Mussolini te hebben be raamd, werd Zaterdag op de Piazza Vine- zia gearresteerd. Hij was in het bezit van twee bommen en een revolver. Op hem werd voorts bevonden een Zwitsersch paspoort ten name van Angelo Galvini. Er zou evenwel zijn geconstateerd, dat zijn juiste naam Sbar- belotto luidt. Omtrent het verdere resultaat van het onderzoek wordt tot nog toe niets bekend gemaakt. De gearresteerde zal terecht moeten staan voor een speciaal gerechtshof tot bescherming van den Staat. Bij het onderzoek der bommen werd ge constateerd, dat zij van een gevaarlijke wer king zouden geweest zijn. Het verluidt dat hier sprake is van een Italiaanschen emi grant, die in 1925 uit Italië naar Zwitser land is vertrokken. Hij zou reeds in de maand October naar Rome zijn gekomen en sinds dien zijn misdadig plan hebben beraamd zonder evenwel gelegenheid te hebben gehad het ten uitvoer te leggen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1