Agenda Amstecdamsche WAT 'Stad en Omgeving. lüeec&ericfit WATERTOCHTJE? Per „Alkmaar Packet" ZUIDERZEEWERKEN! Opgave van 7 Juni 1932 van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. 9 is het interessantste dagelijks naar de Van Hedembiik 9.45. Terug 15 uur. Dinsdag 7 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Paljas (opera); 2. Opstanding (dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. Na den mist (dram.); 2. Tonio, de zoon der bergen (Wild-West): boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Ben Hur (hist.-rom.); boven 14 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Ronny (ope rette); boven 18 jaar. Woensdag 8 Juni. 1 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Paljas (opera); 2. Opstanding (dram); borai 18 J. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater 1. Na den mist (dram.); 2. Tonio, de zoon der bergen (Wila-West); boven 14 iaar- 7.30 uur. Victoria-Theater: Ben Hur (hist.-rom.); boven 14 jaar. 2.30 uur, bioscoop Harmonie: De reis om de wereld in 18 dagen. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: Ronny (ope rette); boven 18 jaar. Donderdag 9 Juni. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. PalJa.s (opera); 2. Opstanding (dram.); boven 18 J 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater. 1. Na den mist (dram 2. Tonio de zoon der bergen (Wild-West); boven 14 iaar- 7.30 uur,' Victoria-Theater: Ben Hur (hist.-rom.)boven 14 jaar. 8 uur. De Unie, jaarvergadering afd. Alkmaar Ned. Genootschap tot zedelijke ver- betering der gevangenen. DE BURGEMEESTER TERUGGEKEERD De burgemeester is uit het 'buitenland teruggekeerd en heeft heden ten Stadhuize zijn ambtsbezigheden hervat. GESLAAGD. Voor het op Maandag 6 Juni gehouden examen aan het Conservatorium te Amster dam slaagde onze stadgenoot de heer G. Hekket voor analyse en solfège (Alg Mu ziekleer). EEN SERENADE. Vroolijk klonken de tonen voortge bracht door de leden van het chr. mu ziekgezelschap „Soli Deo Gloria" toen zij gisteravond naar de Van der Woude- stfaat marcheerden om den heer V. J-; Appelman die het feit mocht herdenken dat hij voor 40 jaren bij de firma Willem van Vuure in dienst trad, een muziek- hulde te brengen. De aangeboden serenade 'werd door den jubilaris en de zijnen met belang stelling aangehoord. De voorzitter van S. D. G., de heer O. S v. d. Wal. complimenteerde den heer Appelman met dezen voor hem zoo bijzonderen dag. waarop de jubilaris met enkele woorden zijn dank uitsprak voor de gebrachte serenade. HET 12*-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER. Wij hebben kort geleden reeds het een en ander gemeld van de voorgenomen feestelijk heden in verband met het 12)4-jarig ambts jubileum van den burgemeester. Nu het programma tot in onderdeelen vast staat en het bestuur van het comité uit de burgerij daarvan aan de comité-leden mede- deeling heeft gedaan, laten wij hier nog een volledig overzicht der gebeur^eni. sen op den jubileumdag volgen. Doordat de burgemeester geruimen tijd in Londen vertoefd heeft, moest de huldiging, die wat de datum betreft op 1 Juni had moe ten plaats vinden, eenigen tijd worden uitge steld en werd daarvoor den llen Juni geko zen. Het ligt in de bedoelinp an het comité, dat tevens de diverse feestelijkheden organi seert, om in den morgen van dien dag, onge veer half elf, een zeshonderdtal schoolkinde ren op een der pleinen bijeen te doen komen en deze met muziek voorop naar het Stadhuis te laten trekken waar de jubilaris die met zijn familie door hét comité-bestuur van huis gehaald is en op het Stadhuis door de wet houders en den gemeentesecretaris is ont vangen dan een aubade zal aanhooren. De schoolkinderen krijgen als herinnering aan dezen dag allen een geschenk van blij vende waarde en hebben na afloop der aubade vacantie. In den namiddag, te half drie, heeft ten Stadhuize een bijzondere raadsvergadering plaats. Daarbij zijn aanwezig de leden van den Raad, waarschijnlijk met hun dames, het bestuur van het comité, diverse hoofdambte naren en ambtenaren en wellicht n.og eenige vertegenwoordigers van organisaties en enkele belangstellenden. Er kunnen in de raadszaal niet meer dan een honderdtal per sonen, zoodat het comité-bestuur tot zijn spijt geen gelegenheid heeft gekregen ook de diverse comité-leden voor deze bijeenkomst uit te noodigen. In deze bijzondere raadsvergadering zal de burgemeester worden toegesproken door den oudsten wethouder en door het oudste (Ontvangen per draadlooze telefoon). 1000. STAATSLEENINGEN. 5 Nedetl. 1'.32 4'A Nederl. 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v Koloniale BanU Ned. Ind Haneldsbank D. Reichsbank 1NDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm Acc. Nederl Ford Philips Gloeit Gem Bezit Unilever 1NDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda As». Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service Geoeral Avialion Steel comm Studebaker U. S Lealber Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actioos MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boetoo Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Continental Oil Sbell Union PUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holt Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific Wabash 'Exdividend. fEsclaim. 34 5V» 44 2V* PROLONGATIE Vorige koers l dQ. Heden WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Vorige koers 100 97% 93 54 38 48 85 22u/10 IM/s 42 jqfe 88 59 89% 9% 9% 1% U%o 2%, 3i"A« 4 IV. 47/s 131% 71 51 20V» 1400 90% 8 69 101% 116»/, 39% 45/l« 3%g 27% 7% 9% 3% 1 7 '01/8 3S% 09% 4% 80% 90 Koert vao bedeo te: pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 53 36 46 I I 40% 1% 85 - 57% 87Va-| 9 9% 9%-% 1 Vs 11 "%-i 2% 29% A 1% i% 131% 130 Va 70 51 26 90 8 69 102 1147,-5 4%g 1147,-} 56% ~3% 27 7 - - 9 6 - 37 1 1 IS 70 C 3 80 90 42 2 1% pl.m. 2.15 21-% 57%-i 114.% 1 pCL (Belga) Londen Berlijn Parijs Brussel Bazel Weenen p. Sch. Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Itali» ,f NIET OFFICIEEL Vorige Koers op koers heden 2 uur 9.10 9.08 58.327, 58.40 973% 9.73% 34.47 34.45 48.27% 48.277, 49J5 49-75 46.75 46.75 45.40 45.40 246 246.% 12.67 12,677, raadslid. Daarna bestaat ook voor diverse vertegenwoordigers gelegenheid den burge meester en diens familie te complimenteeren. Aangezien de raadszaal te klein was mede in verband met allen, die daar aanwe zig zullen zijn om daar het huldeblijk van de burgerij aan te bieden, is besloten, dat dit te vier uur in de trouwkamer zal plaats vin den. Wellicht is hier behalve voor het comité-bestuur en de officiëele personen nog voor een dertigtal comité-leden gelegenheid bij de aanbieding tegenwoordig te zijn. Dat dit aantal inderdaad toegang kan worden verleend is niet met zekerheid te beloven Hier zal de voorzitter van het comité, de heer mr. G. C. B. van der Feen de Lille een rede houden en een foto aanbieden van het cadeau, dat naar wij hopen binnenkort in werkelijkheid zal zijn te aanschouwen. Na afloop der plechtigheden in den middag geeft de burgemeester gaarne gelegenheid aan allen, die dit wenschen, hem en zijn familie te complimenteeren. Den llen Juni belooft in alle opzichten een feestdag te worden. Des avonds wordt, zooals wij reeds in het kort melden, een con cert gegeven in den Stedelijken Muziektuin, waar het terras gereserveerd is voor den burgemeester, diens familie, de leden van het huldigingscomité en de musici. De hier medewerkende corpsen zijn «Soli Deo Gloria", onder leiding van der heer A. Peetoom, „Alcmaria Victrix" onder leiding van den heer Jac. Jansen, „Excelsior" onder leiding van den heer G. Anderson, „Sint Louis" onder leiding van den heer Willy Kohier, „Sint Caecilia" onder leiding van den heer P. N. Joosen en last not least „The Cheesetownband" onder leiding van den heer Siem Spruit. Tegen tien uur wordt den burgemeester en familie door het bestuur van het comité ver zocht zich naar huis te begeven, daar nieuwe verrassingen dan in aantocht zijn. De brandweer treedt dan namelijk aan bij den Hoofdpost op de Laat en begeeft zich via Laat, Ritsevoort, Heilooërbrug, Wilhilmina- laan, langs Huize Voorhout en den Kenne- merstraatweg naar het huis van den burge meester waar een serenade wordt gegeven. Tot slot van den feestdag wordt een spuit- demonstratie gegeven op den singel tegen over den molen van Piet, waar met twaalf stralen water wordt gegeven en een en ander door projectielantaarns een fantastische be- Het ligt in de bedoeling ten slotte een ver rassing in vuurwerk-vorm af te steken. Men ziet uit dit programma wel, dat het Zaterdag een algemeene feestdag belooft te worden. Het comité verwacht dat ieder daaraan in zoo groot mogelijken mate zal medewerken en dat alle inwoners voldoen zullen aan het verzoek op dezen dag de vlag gen uit te: steken. STEDELIJK MUSEUM. r** Een belangrijk geschenk. De Directie van het Stedelijk Museum deelt ons het volgende mede: Door mevr. wed. A. H. Teljer, geb. Druy- vesteyn, de vorige maand te dezer stede over leden, zijn aan het Stedelijk Museum twee interessante schilderijen, vervaardigd door den portretschilder Pierre Frederik de la Croix (17091782), geschonken. Deze schilderstukken (hoog ca. 86 c.M., breed 68 c.M.) zijn de portretten van het echtpaar mr. Gerard Kloek en Cornelia Witte. Gerard Kloek, zoon van Barend Kloek en Anna de Mol, werd 8 Febr. 1702 te Alkmaar gedoopt en overleed hier op 29 Februari 1760. Hij is te dezer stede schepen, lid der Vroedschap en burgemeester geweest en had voor Alkmaar zitting in het college van Ge committeerde Raden. Het portret stelt hem voor als burgemees ter, welke functie hij op den dag van zijn overlijden bekleedde. De portrettist heeft op het doek de verschil lende functies doen uitkomen door van bur gemeester Kloek bij het conterfeitsel afbeel dingen te geven van onderscheidene toepas selijke voorwerpen: eenige deelen keuren en ordonnantiën duiden op het schepenambt, een resolutieboek en de vroedschapspenning op het lidmaatschap der Vroedschap, de pre sidentshamer op het burgemeesterschap en een boek met het zegel van Gecommitteerde Raden op zijn functie in dat college. In den linker bovenhoek prijkt zijn familie wapen. Het portret van Cornelia Witte, dochter van Herman Witte en Maria Elisabeth Pel- grom, met wie hij 1 April 1727 te Alkmaar in het huwelijk trad, stelt haar voor in blauw- fluweelen kleedij met witten kant. Onder den rechterarm houdt zij een schoothondje. Cornelia Witte stierf op 10 October 1761 te dezer stede, zoodat zij haar man slechts kort overleefde. In den linkerbovenhoek van het doek zijn "e familiewapens Kloek en Witte afgebeeld. Alerkwaardig is, dat op een paar nota- rieele akten van 1760. berustend in het Ge meentearchief alhier, zeer scherpe afdrukken van beider zegel, vertoonen dezelfde wapens als op de schilderijen zijn te zien, werden aangetroffen. Hierdoor werd de authenticiteit der twee portretten volkomen bevestigd. Het tweetal portretten, dat zoo karakteristiek is voor de kostuums uit het midden der 18e eeuw, is in het bezit der familie Druyvesteyn gekomen wegens haar verwantschap met mr." Gerard Kloek en Cornelia Witte. De dochter van dit echtpaar, Maria Elisabeth Kloek, huwde 15 October 1761 Jhr. Hendrik van Vladeracken. De uit dezen echt gesproten dochter, Jo- V^qa3 Maria van Vladeracken, trad 3 Dec. 1780 jn het huwelijk met Frangois David Constantijn Druyvesteyn, zijnde de over grootvader van bovengenoemde schenkster. 's_dan ook een mooie daad van mevr. TeljerDruyvesteyn geweest om de portret ten van mr. Gerard Kloek en zijn vrouw aan het Museum der stad Alkmaar te schenken. Zij heeft daarmede ontwijfelbaar gehan deld in overeenstemming met den goeden burgerzin en het warm gemeenschapsgevoel, die haar voorgeslacht kenmerkten. SUBSIDIE STADSAUTOBUSDIENST. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 92: De Autobusonderneming firma J. M. van Geelen F. B. v. d. Berkhof te Heiloo heeft bij adres van 9 Januari 1932, hetwelk in Uwe vergadering van 21 Januari j.1. in onze han den werd gesteld om bericht en raad, over het jaar 1931 een subsidie van 3000 ge vraagd tot dekking van het exploitatieverlies over dat jaar en gedeeltelijk van het nog ooenstaande verlies over de jaren 1929 en 1930. Ten aanzien van de bij dat adres gevoegde balans en verlies- en winstrekening heeft de gemeente-controleur inmiddels een rapport uitgebracht, dat wij bij de stukken ter inzage zullen leggen. Wij kunnen ons met den in houd van dit rapport vereenigen. Ook naar onze meening bestaat tegen toekenning van het gevraagde subsidie geen bezwaar. Als voorwaarde zou hierbij zijn te stellen, dat alsnog aan de opmerking van den controleur, betreffende het onderhoudsfonds, moet wor den voldaan. Over de jaren 1929 en 1930 zijn subsi- diën verleend van respectievelijk 3000 en 4000. In de gemeentebegrooting voor 1932, ten laste waarvan het tekort over 1931 komt, is voor dit doel wederom een post van 4000 uitgetrokken. De werkelijke uitgaaf blijft der halve belangrijk beneden het verwachte be drag. In overeenstemming met het ter inzage ge legde advies van dq Commissie van bijstand voor de financiën en behoudens bovengenoem de voorwaarden stellen wij U voor aan adres sante over 1931 een subsidie uit de gemeente kas te verleenen van 3000. BODE-GELDBEZORGER MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. VERHURING WONING LAAT 167. In bijlage no. 91 schrijven B. en W.: Bij de gemeentelijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon doet zich de behoef te gevoelen aan een persoon, die geregeld zorgt voor het schoonhouden van het bureau voor Sociale Zaken, welk werk tot dusver werd aanbesteed en waarvoor in 1931 onder scheidenlijk 415.72 en 343.20, tezamen 758.92 noodig was. Het Bestuur van eer dergenoemde instelling overwoog daarbij, dat aan den schoonmaker der lokalen tevens zou kunnen worden opgedragen het bezor gen der gelden bij de gezinnen waar onder steuning noodig is. Het rondbrengen der gel den geschiedt thans door een losse kracht, die daarvoor 10 per keer ontvangt, uitma kende een bedrag van 52 x 10 of 520 per jaar. Door combinatie van deze beide soorten werkzaamheden met kleine administratieve werkzaamheden zou één persoon daaraan een volledige dagtaak hebben. Wenschelijk zou het zijn, dat de aan te stellen werk kracht tevens concierge-diensten verrichtte, waartoe hem de bovenverdieping van het perceel Doelenstraat 28 ter bewoning zou moeten worden gegeven. Genoemd bestuur stelt voor, aanvankelijk bij wijze van proef iemand tijdelijk op bur gerrechtelijke arbeidsovereenkomst aan te stellen tegen een loon van 28.80 per week (d.i. 1497.60 per jaar), onder toekenning van het genot van vrij wonen, vuur en licht. Hiervan zal intusschen het gevolg zijn, dat de woning boven het bureau voor sociale zaken door den tegenwoordigen bewoner moet worden ontruimd. Op dit oogenblik is het bovenhuis Doelen straat 28 verhuurd aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een open bare leeszaal en boekerij voor 150 per jaar voor huisvesting van haar conciërge. Nu het perceel Laat 167 op 12 Juni a.s. vrij van huur komt, zal deze woning voorshands te bestemmen zijn voor den conciërge van de openbare leeszaal en boekerij, zoolang de verbouwing van het perceel Langestraat 87 en de stichting van een nieuw politiebureau (zie bijlage 83 van 1925) niet plaats heeft. Wij zijn van oordeel, dat er tegen het voorstel van het bestuur der gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon geen bezwaar bestaat en dat de aan de hand gegeven oplossing in het belang zal zijn van den dienst. Aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare lees zaal en boekerij ware, met het oog op het tij delijk karakter van deze regeling, voorshands dezelfde huur in rekening te brengen, die zij thans voor de bovenwoning Doelenstraat 28 betaalt. Wij geven uwe vergadering naar aanlei ding van een en ander in overweging aan het voorstel van het bestuur der gemeente lijke instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon gevolg te geven en in verband daar mede het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Alkmaar besluit: a. het bestuur der gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te machti gen, aan het bureau voor Sociale Zaken een tijdelijke hulp te werk te stellen op den voet en met de taak als in bovenaangehaald voor stel is aangegeven; b. met de Vereeniging tot oprichting en in standhouding van een opnbare leeszaal en boekerij te Alkmaar een overeenkomst aan te gaan, waarbij, met ontbinding van de huur overeenkomst met betrekking tot de boven woning Doelenstraat 28, aan die vereeniging wordt verhuurd van jaar tot jaar, voor den duur van ten hoogste 5 jaren, het perceel Laat 167 met het daarachter gelegen erf te gen een huurprijs van 150 per jaar op de nader door B. en W. met de vereeniging over een te komen voorwaarden. (Het verbaast ons alleen maar, dat dit al les blijkbaar besloten wordt zonder dat met het bestuur der Openbare Leeszaal, dat voor het bedoelde perceel in de Doelenstraat een huurcontract bezit, ook maar eenigszins overleg is gepleegd. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 7 Juni Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 mM. te Va- lencia. Laagste barometerstand 750.2 mM. tc Röst. Verwachting, geldig tot den avond van 8 Juni: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen; meest zwaar bewolkt tot be trokken; waarschijnlijk eenige regen; iets warmer. Overzicht. Of de onderbreking van het regime van Noordelijken wind, die door het terugloopen naar West is ingetreden, tot een overgang naar zachter weer zal leiden, hangt vooral af van de vraag of de hooge druk op IJs land zich herstelt, waarop een weer ingetre- den drukstijging schijnt te wijzen of wel de depressie die nu op den Oceaan verscheen zich Oostwaarts ontwikkelt, zoodat de lucht in onze streken uit Zuidelijke richtingen zal worden aangevoerd. Eenige stijging van temperatuur is voor het naaste in beide ge vallen wel te verwachten. Een verdere ont wikkeling van de depressie die ten Westen van de Noorsehe kust verscheen en die tot over het Noorden van Schotland de barome- ters doet dalen, zal waarschijnlijk de lichte regenbuitjes van deze dagen door de vor ming van secundairen doen overgaan in zwaardere. In het Zuiden van Duitschlanr, waar de temperatuur nog meer onder het normale is dan in de andere deelen van he' gebied, vielen zware regens. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (in Zomertijd). Juni. Hoog water. Laag water, dat. v.m. nain. v.m. nam 8 6.38 7.02 3.03 3.21 9 7.19 7.44 3.42 4.03 10 8.05 8.33 4.25 4.49 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (in Zomertijd). Ju ai Hoog water. Laag water, dat. v.m nain. v.m nam. 8 6 35 6.59 2.51 3.09 9 7.16 7.41 3.30 3 51 10 8.02 8.30 4.13 4.37 De conciërge dezer instelling zal nu ge dwongen worden tot voor hem belangrijke verhuiskosten en komt dan in een woning, die door den vorigen verhuurder is verlaten omdat naar. men zegt het pand in ver waarloosden toestand verkeert. Hij wordt dua allereerst de dupe dezer geschiedenis. De Openbare Leeszaal heeft tot dusver al tijd een conciërge gehad die niet in haar ge bouw kon wonen. Welk bezwaar is er, dat de te benoemen conciërge van Maatschappelijk Hulpbetoon voorloopig in het pand op de Laat wordt gehuisvest? Red. Alkm. Crt.) DE BOUW VAN HET NIEUWE KLOOSTER TE HEILOO. Zooals we enkele dagen geleden meldden was door de Congregatie van de H. Juliana van Talconnerie te Den Haag aan B. en W. vergunning gevraagd voor den bouw van een Zusterhuis en Klooster aan den Hoogeweg in deze gemeente. Inmiddels is door B. en w! de vergunning verleend en door de aannemers firma Theunissen en Tilanus te Heemstede wordt het werk uitgevoerd. Zoo gauw ons bericht verschenen was, was een geloop en gefiefs van vele werklieden. Dit werd aan het einde der vorige week zeer groot en hedenmorgen, toen men de directiekeet optrok en het groote gebouw uitzette, was het een doorloopend gaan en komen van arbeiders om werk te krijgen. Naar we vernamen, is er geen groote kans, aat de vaklieden in onze gemeente aan het werk komen. De firma kiest zelf zijn man netjes en met enkele dagen komen er een 20- tal aan het werk. De aannemer schijnt ook geen arbeidskrachten over de Arbeidsbeurs te betrokken omdat hij zelf zijn personeel kiest. We vinden het jammer. Nog altijd zijn hier meerdere (ongeveer 20 bone fide arbeiders) zonder werk. Jammer is het, dat bij een zoo groot werk geen rekening is gehouden met de werkloos heid ter plaatse. Misschien bereiken B. en W. nog wel wat. Het is bekend, dat het college vinden"1 'aa* °m werkobjecten te AUTO-ONGEVAL TE ST. PANCRAS. Eenige jongens waren Maandagavond aan het krijgertje spelen op de fiets weg vluchtheuvel bij den Twuyver- Dooi een verkeerde manoeuvre van een der jongens geraakten de trappers van twee fietsen in elkaar en vielen de jongens op de straat. Op hetzelfde oogenblik naderde een auto bestuurd dcor den heer A Dekker van Broek op Langendijk. De heer Dek ker kon niet anders doen dan óf de jon gens óf een boom aanrijden. Het laatste geschiedde, zoodat de auto een gebogen as bekwam, een ingedeukt spatbord en een verbrijzelde bumper. an een en ander is provesverbaal op gemaakt. De inzittenden bekwamen geen letseL

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2