Bij Examens £aad= en JmüiOumw Jietk éi School Jijdschciften tBitumdand £udïtoaact DE POSTVLUCHTEN OP INDÏE. EXAMEN KUNSTVLIEGBREVET. VLIEGTUIG NEERGESTORT, -r-j. Vier (iooden. Tijd VUE0ER OMGEKOMEN. kalm en helder, indien men vooraf Zenuwtabletten gebruikt. jl(jjnl>*ra j^Qj(er 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. <-"tTr^ren en er ontstond een hevig aok ^^dachte ontkende den 60-jarige te heb- mishandeld. •WOM. achtte ondanks verdachte's ont ij.» de mishandeling bewezen en eischte weken gevangenisstraf. politierechter veroordeelde verdachte tot een maand ÏÏSIE TUSSCHEN PLATTELANDERS- BOND EN „HET GROENE FRONT". In een gistermiddag te Utrecht gehouden «.combineerde vergadering van de hoofdbe niren van den Plattelandersbond en de Na tionale Boeren en Tuinderspartij „Het Groe ne Front" is besloten, behoudens goedkeu ring der algemeene vergaderingen, tot fusie. Als naam der dan één geworden organisa ties is gekozen „Nationale Boeren-, Tuin ders- en Middenstandspartij (Plattelanders hond en Nationale Boeren- en Tuinderspartij Het Groene Front)". "Xu overgangsmaatregel werd besloten, dat het voorloopig dagelijksch bestuur zal be staan uit de heeren Mr. Vervooren, A. Fikse, Zwart, Spelt en Braat. HULP VOOR BOEREN. De regeering kondigt aan, dat binnenkort een wetsontwerp tot hulpverleening aan de varkenshouderij zal wórden ingediend. Den treurige toestand van de zand- en veenboe- fli heeft de volle aandacht van de regee- fflg- UITVOER POOTAARDAPPELEN. De uitvoerregeling van pootaardappelen op pond van de Landbouw-uitvoerwet 1932 is blijkens een K. B. van 3 Juni j.1. giste ren in werking getreden. Prof. dr. H. M. van Nes, hoogieeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Leid- sche universiteit in de dogmatiek, de zendings geschiedenis, het kerkrecht en de christelijke ethiek, die wegens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd aan het eind van dezen aca- demischen cursus moet aftreden, heeft gister middag in het groot auditorium der universi teit zijn afscheidscollege gehouden. De raad der geref. kerk te Rotterdam Delfshaven heeft na uitvoerige discussie uit gesproken, dat het lidmaatschap van de geref kerken onvereenigbaar is met dat van de orde der vrijmetselaren. Wijlen mej. H. J. Theesink te Zeist heeft [f 19.000 gelegateerd voor onderscheiden chr. doeleinden, o.a. f 10.000 voor lectuur- verspreiding in het herv. diaconessenhuis te Rotterdam, en voor ..Bethesda" en „Eudokia" te Rotterdam elk 1000. DE GEHUWDE VROUW ALS ONDERWIJZERES. B. en W. van Utrecht hebben prae-advies uitgebracht over een door twee r.k. raadsle den op 16 Oct. 1.1. ingediend voorstel, om in verschillende gevallen ontslag te verkenen aan huwende of reeds gehuwd zijnde vrouwe lijke leerkrachten bij de gemeente. Hoewel het college van B. en W., althans in meerderheid, dit voorstel in zijn geheel niet wenscht te aanvaarden, meent 't dat een litzondering moet worden gemaakt voor on derwijzeressen, die vóór het bereiken van den vijf-en-veertigjarigen leeftijd In het huwelijk treden: haar moet ontslag worden verleend B en W achten het o.a. niet verantwoord, bij de thans heerschende groote werkloosheid, een gehuwde vrouw in dienst te houden en daardoor bovendien de mogelijkheid te bevor deren, dat een toestand in het leven wordt geroepen, waarbij een gezin een dubbel in komen kan genieten. Een minderheid van het college kan zich met dit standpunt niet vereenigen. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Het nieuwe nummer opent met een interessant artikel over varens in ons land, door prof. dr. A. van Veldhuizen; verschillende mooie kieken sieren dit opstel. Dr. C. J Honing schrijft over „Slaap", den toestand van betrekkelijke rust, waaruit nieuwe kracht wordt geput. Van dr. J. Veldkamp is een artikel opge nomen over JDe maffia en de camorra". bandieten-organisaties. M. Goote geeft bij een vijftal foto's het slot van „Een merkwaardig boek". De psalmbundel van de Hugenooten" is het onderwerp van een bijdrage van i'r. Bruins Slot, die ons daarmee verplaatst naar den tijd der kerkhervorming. J. D. C. van Dokkum vertelt van de beroemd gewor den „Kleine Gedichten" van Vader van Alphen. Tal van fraaie teekeningen sie ren dit artikel. „Op den uitkijk buiten onze grenzen" (van ds. Boerkool) be spreekt de conferentie te Genève en de regeeringscrisis in verschillende landen. Ds. Velders vervolgt zijn artikelen reeks „Trekkend volk". In de „Uit kijk Linnen onze grenzen" schrijft dr. Veldkamp voornameliik de thans tot stand gekomen afsluiting van de Zui derzee. „De huishoudingtijdschrift voor moderne huisvrouwen. De redactrice opent het nieuwe nummer met „Moeder en kind", waarin zij schrijft over de tentoonstelling onder dien naam te Amsterdam (17 Juni t/m 10 Juli). In „De huisvrouw en de crisismaatregelen" wenscht de redactie vrijstelling van "margarine en desnoods hoogere belasting van boter. J. van Venne schrijft over de zorg voor ons uiterlijk (speciaal de schoonheid der huid). „Baby's voeding" is het onderwerp waar over zr. F. la Cbapelle dezen keer schrijft. T. Jacobs—Ar.'iëns gaf eer bijdrage over „Ontwikkelend spel". In „Huishoudelijk allerlei" schrijft Paul Bromberg over de inrichting van de keuken. „Keukenpraet" geeft weer recepten. Verder het feuilleton en de puzzle-rubrWc. Panorama heeft aardige bijzonderheden over een Afrika-tentoonstelling bij Berlijn, het tijdschrift geeft luchtkieken van bekende groote steden en vertelt van brieven per raket verzonden. De filmrecensent behandelt de film „De weg naar het leven" en Paula Derose schrijft over vrouwenleven. Diverse mooie raadhuizen worden in beeld gebracht Er zijn novellen van Wiles Hallock, van F. Jackson, van Edward D. Dickinson en van Ludwig von Wohl. Verder talrijke kieken van actueel nieuws uit binnen- en buitenland en vele fraaie natuuropnamen. Het kleuterweekblad Kie-ke boe brengt het vervolg van het verhaal van Piedewiet, die nog steeds zoek is. Geurt Brinkgreve doet verhalen uit Berenstad en N. van Wijk—Uges vertelt van twee goede kameraadjes. Er zijn versjes van Rie Cramer, R. Asscher van der Molen en T. van BeemPaleologo. Op de achterpagina is een aap getcekend, die uitge knipt en gekleurd kan worden. De dertiende aflevering van Onze wonder baarlijke wereld heeft het vervolg van het ar tikel van Prof. H. J. Fkure over de vrucht- baarmaking der woestijn. Hamilton Fyfe ver haalt hoe de mensch gewoond heeft en Prof. J. Arthur Thomson beschrijft den loop der jaargetijden. Bij fraaie afbeeldingen vertelt Osbert Burdett van de schoonheid der Gothi- sche kunst en Chetwode Crawley bespreekt het wonder der draadlooze. Er is een artikel van J. W. N. Sullivan over de lucht, die wij inademen en Heber Blankhorn beschrijft de Grand Canyon van Colorado. De wonderen der Doode Zee worden door Norman Gins- bury beschreven en deze aflevering eindigt met een bijdrage van Hamilton Fyfe over Boeddapest, de schoonste stad bij avond. Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode. Al merken we nog niet veel van de veel besproken en -bezongen zomersche luchten en frissche koeltjes, toch blijkt uit vele dingen, dat de zomer in aantocht is. Zoo is daar b.v. de Bergensche bad-, duin- en boschbode, waarvan het eerste nummer weer is ver schenen. Reeds 23 jaren achtereen is deze periodiek een huisvriend voor de Berger naren en ten graag gelezen blad voor de tij delijk te Bergen vertoevenden. Geleidelijk is het blad in aanzien en omvang toegenomen en dit eerste nummer met zijn vier bladen doet voorspellen, dat ook dezen zomer weer tal van badgasten geregeld lezers zullen zijn van deze „Badbode". waarvoor alles in het werk wordt gesteld om haar aan het doel te doen beantwoorden: te zijn een betrouwbare gids die antwoord geeft op alle vragen door de tijdelijke bewoners der badplaats te stel len en tevens een gids, die den Bergennaren wijst op het belang van het vreemdelingen verkeer. In zijn artikel „Welkom" roert de redac teur, de heer D. A. Klomp (Nesdijk 7 te Bergen), dit onderwerp terstond al aan. Op overtuigende wijze stelt hij voorts in het licht van welke groote"waarde een vacantie is, als zij worot doorgebracht in de natuur: „zij geeft de noodige energie om het opgebruikte menschelijke surplus weer te herstellen". Mr. H. Judell, secretaris van de V. V. V. te Bergen, een der vaste medewerkers aan de Badbode, maakt in „een brief, een vraag en een antwoord" duidelijk wat men in een badplaats heeft te doen en na te laten om den gasten het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken (vooral hinderlijk lawaai van radio bij open raam, knallen van motoren enz. voorkomen) en hij constateert met instem ming. dat het gemeentebestuur ernstig elke klacht daarover onderzoekt. Geestig is het „Dagboek van een oorlogs correspondent", die zwerftochten aan het „schooiunaakfront" heeft gemaakt en aan het slot de verzuchting slaakt: Zal er dan nooit vrede komen? De vreemdelingenlijst in dit eerste nummer bevat reeds een groot aantal namen, n.1. van 522 personen, die voor korter of langer tijd Bergen als verblijfplaats verkozen. Wij hel pen den redacteur wenschen dat ieder pen sionhouder het wenschelijke van een goed verzorgde lijst inziet en zijn opgaven tijdig inzendt. Tusschen den overigen tekst (nieuws uit Bergen en Bergen aan Zee met o.a. mede- deeling dat er op 20 Juli een verlichtings avond wordt gehouden en op 10 Aug. een bloemencorso, officieele mededeelingen van de Baddirectie en nog een paar lezens waardige artikelen) prijken foto's van eenige mooie puntjes van het aan natuurschoon zoo rijke dorp, terwijl voorts een zeer groot aantal advertenties wijst op het bestaan van welvoorziene winkels en magazijnen en ge zellige café's. EERSTE KAMER. Het clearing-ontwerp. De voorzitter van de Eerste Kamer is voor nemens aan de centrale afdeeling voor te stel len in de afdeelingen te doen onderzoeken Vrijdag 10 dezer, des v.m, 11 uur, het z.g. clearing-ontwerp. MISLUKTE DEVIEZENSMOKKEL- HANDEL. Tusschen Dusseldorp en Rotterdam. Korten tijd geleden kwamen op het hoofd postkantoor te Dusseldorp twee brieven als onbestelbaar uit Rotterdam terug. Merk waardig genoeg bleek volgens bericht van de N.R.Crt. echter ook het adres van den afzen der niet te bestaan. Nadat de voorgeschreven termijn verstreken was, werden de brieven ge opend, teneinde eventueel uit den inhoud naam en adres van den afzender te kunnen nagaan. Men kan zich de verbazing van den post ambtenaar voorstellen, toen uit deze couver ten te voorschijn kwamen twee brieven in ge heimschrift en 9500 mark in bankpapier. Het toeval heeft hier vermoedelijk de politie op het spoor gebracht van een smokkelhandel in deviezen van grooten omvang. Te meer zou dit het geval zijn, daar 9500 rijksmark juist de som van 5000 Hollandsche guldens ver tegenwoordigen. De politie te Dusseldorp stelde vast, dat het hier een overtreding van de deviezenver- ordening betreft en het geld werd dientenge volge verbeurd verklaard. Van de briefschrij vers heeft men tot dusver echter nog geen spoor kunnen ontdekken. DRIE AUTODIEVEN GEARRESTEERD Een marechaussee gewond Vier maanden geleden is de autodief O. L., psychopaat, gevlucht uit het krankzinnigen gesticht te Woensel. Zaterdag werd de man gesignaleerd in de buurt van Den Bosch. Een marechaussee stak de hand op, om den be stuurder van den auto te laten stoppen. Het leek er op of deze aan dit bevel gehoor wenschte te geven, doch tot stilstaan bracht hij zijn auto niet. De wachtmeester sprong op de treeplank. Terwijl de bestuurder reed wat hij kon, heeft hij den wachtmeester een slag gegeven, zoodat hij op den Vughterweg viel O. L. maakte zich snel uit de voeten. De marechaussee werd ernstig gewond op genomen. Hij bleek een zware hersenschud ding te hebben opgeloopen. Zijn toestand is zeer ernstig. Onmiddellijk na het gebeurde op den Vugh terweg is de politie uit den omtrek gewaar schuwd. Eerst in den nacht kwam men O. L met zijn auto in de buurt van Oisterwijk op het spoor. Hij trachtte zijn belagers op een dwaalspoor te brengen. Op een gegeven oogenblik reed hij in een sloot. Hij liet zijn auto in den steek en vluchtte de bosschen in en loste tal van revolverschoten op zijn ach tervolgers. Toen zijn patronen waren ver bruikt, stond hem niets anders te doen dan zich over te geven. Gisteren is het parket in Oisterwijk geweest om zich van de situatie ter plaatse op de hoogte te stellen. Uit den auto kwam nog een andere man te voorschijn, die eveneens is gearresteerd. Ach teraf blijkt, dat O. L. den laatsten tijd ope reerde met twee collega's, van wie er eén met hem te Oisterwijk is gearresteerd en de derde, zekere De V., zich noemende De B., des mid dags reeds met een gestolen auto was gear resteerd. BUITENLANDSCHE HONIG. Een onderscheidingsteeken gevraagd. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland, gevestigd te Wageningen, heeft aan de regee ring geschreven, dat de vereeniging in haar algemeene vergadering met 292 stemmen vóór en 6 tegen besloten heeft aan de regee ring te verzoeken te beoalen, dat honing van uitheemsche herkomst hier te lande slechts onder de aanduiding buitenlandsche honing ten verkoop mag worden aangeboden. HET ONTSLAG VAN DE DRIE S.-D. RAADSLEDEN TE AMSTERDAM Henri Polak bestrijdt het standpunt der Federatie. In zijn kroniek van Zaterdag 1.1. in Het Volk bestrijdt Henri Polak het standpunt van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. ten opzichte van de heeren Van den Bergh c.s Hij betoogt, dat zij niet hebben gehandeld in strijd met de beginselen der partij, noch met haar algemeen verkiezings- of gemeentepro gram, noch met eenigerlei congresbesluit. ALGEMEENE VERGADERING VAN „HET GROENE FRONT". Een telegram aan de Koningin. Gister is te Utrecht de algemeene vergade ring gehouden van de Nationale Boeren- en Tuinders Partij „Het Groene Front". De vergadering heeft besloten het volgende te legram te zenden aan de koningin: „De Na tionale Boeren en Tuinderspartij „Het Groe ne Front", in algemeene vergadering bijeen op heden 6 Juni 1932 in „Hotel 1'Europe" te Utrecht, betuigt Uwe Majesteit haar groote aan hankelijkheid, liefde en trouw, gedenkende, wat wij als Nederlanders verschuldigd zijn aan ons doorluchtig vorstenhuis, gedenkende, wat alle eeuwen door verschillende Oranje vorsten zijn geweest in tijden van druk en zorg voor Nederland en zijn bevolking, inzonderheid gedenkende, wat wij als Ne- derlandsche boeren en tuinders aan Uwe Majesteit als onze groote landsmoeder heb ben, klemmen wij ons vast aan de belofte, dat Uwe Majesteit in deze tijden van zorg, druk en kommer, de Nederlandsche boeren en tuinders niet zal vergeten. Door het steeds toenemen der crisis tenge volge van in het buitenland getroffen maat regelen geraakt onze land- en tuinbouw- stand in steeds grooter nood. Het tempo der door onze regeering getroffen maatregelen houdt hiermee geen gelijken tred. Eerbiedig, doch met klem verzoeken wij Uwe Majesteit de regeering opdracht te ge ven binnen tweemaal 24 uur krachtige maat regelen te nemen om weer de export van onze producten naar het buitenland te bevorde ren, eveneens binnen dien tijd de overige steunmaatregelen, die in voorbereiding zijn te doen in werking treden, zoodat paal en perk worde gesteld aan het afmaaksysteem, waaraan wij thans bloot staan. Iedere dag wachtens eischt nieuwe slachtoffers, ver zwakt onzen stand en doet onder onze boe ren- en tuindersbevolking wanhoop en angst toenemen". Mr. TH. HEEMSKERK. De toestand van mr. Th. Heemskerk was gisteravond elf uur onveranderd. VOORTZETTING ONDERHANDE LINGEN NIEUW NEDERLANDSCH- BELGISCHE HANDELSVERDRAG. Reuter meldt uit Brussel: Vandaag zal een delegatie van de Bel- gisch-Luxemburgsche tolunie in den Haag aankomen, ten einde de besprekingen voort te zetten betreffende de sluiting van een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Bel gië. De onderhandelingen zullen, waarschijn lijk, van 7 tot 10 Juni duren en over de pun ten loopen die bij de eerste besprekingen hangende waren gebleven. DE LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De B.A.N.S. verwerpt het voor stel van de directie. De gistermiddag te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ne derlandsche Spoorwegen heeft, nadat 't ge wijzigde voorstel van de directie der Neder landsche Spoorwegen in de afdeelingen bij schriftelijke stemming met vrijwel algemeene stemmen was afgewezen, zich met algemeene stemmen tegen dit voorstel verklaard NAPOLEON LE GRAND OVERLEDEN Gistermorgen overleed te Amsterdam in den ouderdom van 74 jaar, de heer Napoleon Le Grand, in leven directeur van „Het Mo delhuis". Op velerlei gebied was de heer N. Le Grand een vooraanstaande persoonlijkheid in het Amsterdamsche maatschappelijke leven en het type van den „self-made man". Hij was het, dit als architect-d'intérieur de inrienting van het Hollandsche Binnenhuis in nieuwe banen heeft geleid, die in de meu belen, niet alleen gebruiksvoorwerpen, maar ook kunstvoorwerpen zag en hieraan meer dan 50 jaar van zijn arbeidzaam leven heeft ge wijd. Van zijn artistiek inzicht oo dit gebied heeft hij dan ook meermalen blijk gegeven door zijn talrijke exposities, zoowel in het binnenland, als in het buitenland. Hij was het ook, die door zijn energie en doorzettingsver mogen de wereldtentoonstelling, die in 1894 te Amsterdam gehouden werd, deed slagen, terwijl hij gedelegeerd-commissaris was van de Brusselsche tentoonstelling in 1905. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK Het bestuur van de Nederlandsche vereeni ging voor vrouwenbelangen en gelijk staats burgerschap, kennis genomen hebbende van den weinig bevredigenden gang van zaken in de technische commissie der conferentie tot beperking en vermindering van bewapening, heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend met het verzoek, het daarheen te leiden, dat onze regeering er op aandringe, dat de algemeene commissie zoo spoedig mo gelijk bijeenkome teneinde Sir Jonn Simon's resolutie in daden om te zetten. Het hoofdbe stuur onderschrijft ten volle de woorden van den heer de Brouckere, dat het niet geduld kan worden, dat de volkeren van hun hoop op vrede beroofd worden door experts, die zich verliezen in een doolhof van technische bij zonderheden, die met wat goeden wil in en kele uren zouden kunnen worden afgehan deld. JOSEPHINE BAKER TE AMSTERDAM Zooals dat blijkbaar voor een ster van deze grootte past, is Josephine Baker gisteravond met de noodige drukte en plichtplegingen in en door de hoofdstad ontvangen. Er zijn weer reeds enkele jaren voorbijgegaan sinds Am- sterdag deze zwarte artiste het laatst zag, doch zij heeft nog niets van haar oude charme verloren. Jong, frisch en kwiek stapte zij uit den trein, die haar via Zevenaar ons land had binnengebracht en viel toen figuurlijk gesproken meteen in de armen van het haar wachtend gezelschap enthousiasten. En het waren natuurlijk de persfotografen, die op het perron de meeste rechten deden gelden Tot de ontvangst en wellicht ook tot de propaganda-clausule in het contract behoorde een rit er open landauer, bespannen met vier bepluimde paarden door het stadscentrum. Het was de heer Weennink, directeur van Carré, waar Josephine in een internationaal programma zal optreden, wien de bijzondere eer te beurt was gevallen, haar op dezen tocht te begeleiden. Het vertrek van het Stations plein geschiedde reeds onder geweldige be langstelling en ook in de straten, waarlangs de eigenaardige stoet trok, was het publiex bij honderden samengedromd. Josephine, die een vuurrood complet droeg, stond rechtop in haar rijtuig en zwaaide naar alle kanten. Maar al die drukte en al dat lawaai vielen in het niet, vergeleken bij de enorme belangstel ling voor het Carlton-hotel depleiste - plaats van de revue-ster in de hoofdstad waar politie te paard en te voet de menig! toen het rijtuig in het zicht kwam, slechts m moeite achter de afzettingen in bedwang kc.n houden. Er werd gejuicht en gezwaaid, maar ook gefloten Vier chasseurs van het Cari- ton-hotel boden Josephine voor den inganr van het hotel ieder een ruiker bloemen aai Nog even vertoonde de artiste zich op de eerste etage van het hotel voor de geopend, vensters van de blauwe zaal, bij wijze va:, laatste gunstbewijs aan het publiek. Daarop was zij wel zoo vriendelijk de verslaggevers die hun avond voor haar hadden opgeofferd,, eenige oogenblikken te woord te staan. Zij verklaarde daarbij buitengewoon opge togen te zijn over de haar te Amsterdam be reide ontvangst, die haar, haar vermoeidheid gisternacht om twee uur was zij' in Lau- sanne in den trein gestapt en had nog geen oog dicht gedaan had doen vergeten Maar ook afgezien daarvan zond zij het bij zonder prettig weer eens de kennismaking met het land der tulpen te mogen hernieuwen. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Ten huize van een bewoner van den Niem wen Rijn te Leiden is Zaterdagavond een be drag van 200 uit een geldkistje ontvreemd. Bij onderzoek is gebleken, dat de dienstbode twee mannen had binnengelaten, die de geld kist hebben geforceerd. Het drietal is ge arresteerd. ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ ZWOLLE. Hedenmorgen heeft op den Zuiderzee straatweg ZwolleWezep op korten afstand van de IJsselbrug een vrij ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een luxe-auto uit Sassen- heim bestuurd door den heer J. v. Z. en waarin gezeten waren de heer H v. Z. en de beide zoontjes van eerstgenoemde, reed met een flinke vaart in die richting van Zwolle, toen de auto ploteling over den kop loeg. De heeren v. Z„ die voor in den auto zaten wa ren er het ergst aan toe. De heer J. v. Z. be kwam een ernstige hoofdwonde, terwijl de heer H. v. Z. een dijbeenbreuk kreeg. De heer J. v. Z. klaagde bovendien over pijn in den borst. Zijn beide zoontjes bekwamen lichte verwondingen. De vier slachtoffers zijn per ziekenauto naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De toestand van geen van hen is levensgevaarlijk. De auto werd ernstig be schadigd. SCHADE DOOR HAGELSLAG. In verband met door hagelslag aan lande rijen toegebrachte schade, is op aanstichting van den heer De Vries Broekman, burgemees ter van Oud-Beierland, een vergadering ge houden, waarin ook aanwezig waren de hee ren J. A. van Riel, rijkslandbouwconsulent te Dordrecht en K. Wiersma, rijkstuinbouwcon- sulent te Rotterdam. Bij de bespreking bleek, dat verscheidene landerijen en tuinderijen, liggende onder de gemeenten Oud-Beier land, Mijnsheerenland en Heinenoord, ge troffen zijn door hagelslag. Getracht zal wor den, financieele hulp voor de getroffenen te verkrijgen. Een commissie is samengesteld om de aangebrachte schade te taxeeren. STAKING AAN DE WERKEN VAN HET JULIANAKANAAL. In gevolge het besluit van de organisatie» hebben gistermorgen de arbeiders van de wer ken aan het Julianakanaal in de nabijheid van Bom (L.) den arbeid niet aangevangen. In de buurt der kanaalwerken patrouilleeren marechaussées en rijksveldwachters. Een honderdtal arbeiders uit de buurt van Weert zijn aan het werk gezet, maar omstreeks kwart over negen hebben een twintigtal arbei ders het werk reeds weer verlaten. ALGEM. NED. TYPOGRAFENBOND. Gister is in „Artis" te Amsterdam de 58ste bondsvergadering aangevangen van den Al- gemeenen Nederlandschen Typografenbond. De voorzitter, de heer F. v. d. Wal, zeide in zijn openingswoord, dat men in ongunstige tijdsomstandigheden bijeenkomt. In het ty- pografenvak is het nog lang houdbaar ge weest, maar hier wordt de toestand ook hoe langer hoe slechter. Er zijn thans 1161 werkloozen, terwijl de werktijd korter wordt. Er wordt weliswaar veel geproduceerd, maar tengevolge van doorgevoerde efficiency door minder werkkrachten. Het gemaakte werk stapelt zich op en heeft geen afzet. Het gevolg is werkloosheid. Alle economische wetten hebben gefaald. Het was toch vroeger zoo, dat wanneer toen maar de loonen naar bene den gingen, de prijzen van het product kleiner werden; er werd dan meer gekocht en dan komen vanzelf de werkloozen weer aan den arbeid. Nu wordt ook gezegd, dat de loonen naar beneden moeten, maar spr. was het daar niet mee eens. Door verlaging zou den de producten goedkooper worden, maar werkloozen worden niet aangesteld, want grootere productie komt zonder aanstelling van arbeiders tot stand. Werkloozen kunnen toch niet koopen. Spr. was dan ook tegen loonsverlaging. Er wordt voorspeld een nieuwe wereldordening, maar men zal nog door verschillende diepten moeten gaan. Spr. meende, dat het beste is, bij elkaar te blijven en de organisatie verder op te bouwen. Verder herinnerde spr. eraan, dat sedert de vorige bondsvergadering 97 leden aan den Bond zijn ontvallen. Hierna heette de voor zitter eenige buitenlandsche afgevaardigden, benevens den vertegenwoordiger van het N. V. V. en dien van den Litho-, Foto- en Chemigrafenbond welkom. De vertegenwoordiger van het N. V. V., de heer Noordhoff, wees op de tegenwoordige regeeringspolitiek, waardoor wordt afge knaagd wat de arbeiders hebben verkregen. De arbeidersklasse moet gemobiliseerd, want men moet begrijpen dat zij een macht is waarmee rekening zal gehouden dienen te worden. Het is een verheugend feit, dat de arbeidersbonden in ledental vooruitgaan. Hierna werden verschillende begroetings redevoeringen door de buitenlandsche afge vaardigden uitgesproken. De bespreking van de verschillende ver slagen was vervolgens aan de orde. De Havik (heenreis) vertrok gister uit Djask en bracht het tot Jodhpur. De Ekster (terugreis) kwam te Jodhpur uit Calcutta. Aneta meldt uit Medan aan de N. R. Crt De bestuurder van de Uil, de heer Tepas. beeft verteld, dat het oponthoud te Rangoon wijten was aan een Britsch-Indischen aero- droom-officier. die, radiografisch om inlich tingen verzocht, antwoordde dat het veld goed was, terwijl later bleek dat diepe kuilen aanwezig waren, waardoor de Uil tegen een tractor opbotste en de schroef brak. De Ek ster bracht Zaterdagavond een nieuwen «chroef aan. iTiplsl€r 's de sportvlieger de heer W. N. van jenhoff te Amsterdam geslaagd voor het brevet" V°°r vliegbrevet C (kunstvlieg- hrll!» !f dc eer5te keer 'f ons land, dat dit door een sportvlieger werd behaald. een rondvlucht over Frankrijk is op Alle vU>r" a ^non een vliegtuig neergestort, tportsmin JL inz'benden, de piloot, twee dood. ttn verslaggever, waren op slag sPorti?5st is Zaterdag in het Xraujg Berlijn-Grunewald de vlieger 8lag gedood ',n neergestort en op

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7